Kunst en Eer wil extra subsidie PZC PZC Aazet Lekker in je pyjama naar de crèche Alert! wil uitleg over brief Kiezen en Delen .13 jebrek aan echte concertzaal kost harmonie handenvol geld igenda Iratis muziekles or kinderen Ideeën over toekomst gevraagd Boete voor binnendringen winkel Vragen staat raadslid vrij Man met drugs opgepakt woensdag 19 januari 2005 0rAI[Pankow plRZEE - De Koninklijke Ijnnonie Kunst en Eer in Zie ree moet sinds de sluiting p Theater Mondragon in Zie ree heel wat extra kosten ma il om een jaaruitvoering in „thai Onderdak te kunnen ge il. De gemeenteraad heeft he rten daar dit jaar geen extra ib;idie voor toe te kennen, zo de afgelopen drie jaar wel erd gedaan. Het bestuur van unst en Eer maakt daar be- raar tegen. secretaris C. van der tóe van de Koninklijke Har- tóe in Zierikzee komt er heel it bij kijken om in de sporthal J een representatieve manier D jaarconcert te kunnen ge il. Er moeten stoelen worden urd, extra verlichting en goed podium. Bovendien peten er voorzieningen wor- d getroffen voor een goede öestiek. „Allemaal zaken die rjheen wel aanwezig waren de concertzaal. In de jaren 02,2003 en 2004 heeft de ge- smteons daartoe een subsidie strekt.Prima!", zegt Van dei- ode. er de verdere gang van zaken lij wat minder te spreken. Hij Igde het advies van de afde- g Samenleving van de ge- eente om de verzoeken om re- subsidie en een bijdrage ie kosten van het jaarconcert één aanvraag in te dienen. Bij presentatie van het welzijns- igramnia bleek dat echter al- de reguliere subsidie van 10 euro werd toegekend. WEEKACTIVITEITEN - Bibliotheek De Stolpe, 0-16.00 uur: Voorlezen. (800-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge de openingstijden; Merdags tot 12.00 uur lEDACTIE 23a »3ABZIERIKZEE M 0111-454647 0111-454657 tail: redzzee@pzc.nl (chef) toPankow jta Soesman Lanting Boogert (sport) 'LE REDACTIE 'nspark 28 r )US 31 AA GOES ^<0113)315500 <0113)315669 redactie@pzc.nl (TERNET ppzc.nl jfoail: web@pzc.nl zegging dat de zaak zou worden nagetrokken en dat hij binnen een week zou worden terugge beld. Toen dat na tien dagen nog niet was gebeurd, trok de se cretaris van Kunst en Eer zelf maar eens aan de bel. Hij kreeg weer een toezegging: hij zou de zelfde dag worden teruggebeld. Die belofte werd dit keer nage komen, maar de inhoud van de boodschap stemde hem minder vrolijk. De tijd was te krap om de subsidie vóór de begrotings vergadering nog aan te passen ten gunste van Kunst en Eer. Hij moest de definitieve beschik king maar gewoon afwachten en vervolgens bezwaar indienen te gen het feit dat geen subsidie was toegekend voor de extra kosten van het jaarconcert. Dat heeft Van der Linde inmid dels gedaan en tevens nog eens benadrukt dat Kunst en Eer echt niet zelf alle extra te ma ken kosten kan ophoesten. Hij verzoekt de gemeente derhalve nogmaals 1900 euro bij te dra gen in het exploitatietekort op het jaarconcert. „Dit jaar is het van extra belang dat we een bijdrage in die kos ten krijgen", zegt Van der Lin de. Kunst en Eer bestaat nu 175 jaar en gaat dat vieren met een groots opgezette jaaruitvoering op zaterdag 16 april in Sporthal Onderdak in Zierikzee. „Zange res Marion van Iwaarden en waarschijnlijk een groot koor zullen als gasten optreden. Daar voor moeten we een echt po dium huren bij een professio neel bedrijf. En verder natuur lijk licht en geluid en stoelen", somt de secretaris op. Dankzij de recettes en sponso ring kunnen de kosten volgens hem nog enigszins beperkt blij ven, maar het is voor Kunst en Eer niet mogelijk het exploitatie tekort volledig op te hoesten. Van der Linde heeft goede hoop dat de zaak uiteindelijk nog in orde komt. Hij heeft inmiddels weer een telefoontje gehad van de afdeling Samenleving met de toezegging dat hij op die 1900 eu ro kan rekenen. En of hij dan wel zijn bezwaarschrift wil in trekken. „Maar voor ik dat doe, wil ik eerst die toezegging zwart op wit hebben", zegt de secreta ris. Het bezwaarschrift van Kunst en Eer staat in elk geval nu nog op de lijst van ingeko men stukken voor de raadsverga dering op donderdag 27 januari in het Zierikzeese gemeentehuis. ai Van der Linde daarover itact opnam met de afdeling menleving, kreeg hij de toe- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapalle -Tel. 0113-330333 IDELBURG - Kinderen kun- vanaf februari gratis mu- volgen bij de Juliana- psen. Na les in algemene mu- torming kan worden geko- vooreen blaas- of slagwerk- rument. Deze zijn bedoeld zes- tot en met vijftienjari- en zijn op donderdag van 30 tot 19.15 uur in Molen De lp in Middelburg. Wanneer eerste les is, is nog niet be id Aanmelden tussen zes en buut via 0118-641161. Filosofie geeft niet op alle vragen een sluitend antwoord, aldus A. de Vos: „Je kunt steeds meer puzzelstukjes leggen, maar de puzzel is nooit af." foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Filosofie is voor Zierik- zeeënaar Albert de Vos een manier om in de huid van anderen te kruipen en vooroordelen los te laten. Dat geeft de 'moeder van alle wetenschappen' in de ze tijd, waarin veel gemord wordt over normen en waarden, een actuele dimen sie. Het verklaart wellicht ook waarom zijn lessen filosofie op de Pontes Scho lengemeenschap locatie Pieter Zeeman gretig aftrek vinden. Die belangstelling voor het vak is voor De Vos reden om in februari een cursus praktische filosofie voor volwassenen te beginnen. Ook ouders van zijn leerlingen wagen name lijk veelvuldig om informatie. Niks geen gewauwel in de ruimte, maar een 'ont'-dekken van dat wat er alle maal al is. De van oorsprong Rotterdam se historicus en socioloog De Vos rolde jaren geleden vanuit zijn intense drang om te ontdekken als vanzelf de filosofie in. En nee, dat vak geeft geen sluitend antwoord op alle vragen: Hij vergelijkt het zelf met ouder worden. „Dan kun je steeds meer puzzelstukjes leggen, maai de puzzel is nooit af." Sterker nog: uit eindelijk gaat het om de vragen die je stelt en niet om de antwoorden. Het volgen van een bepaalde redeneer trant, zet zaken in perspectief - ook in het geval'van prangende kwesties in het dagelijks leven. De Vos trekt de vergelijking tussen de huidige tijd en het hellenisme; de tijd van Alexander de Grote. Een periode vooral ook waarin filosofische stromin gen van onder meer cynici en stoïcijnen de dienst uitmaakten. Begrippen als cy nisch en stoïcijns zijn nu uiterst actu eel. Zonder een waardeoordeel te willen vellen, legt De Vos een link tussen het verlies aan democratie toen en de domi nantie heden ten dage van Amerikaanse wereldbeelden via onder meer televisie. Die brede visie zet hem niet aan tot pie keren. Integendeel. „Het is een groot feest der herkenning. Grote denkbeel den, die we onbewust in ons hebben, ontvouwen zich. Je 'ont'-dekt, kunt din gen een plaats geven. Ik denk eerder: 'hé, zo had ik het nog niet bekeken'. Je komt op sporen waar je nog niet eerder was geweest." De Vos is, behalve als docent in Zierik zee, aan het ROC Zeeland in Goes werk zaam op de afdeling onderwijsontwikke ling en -ondersteuning, cluster zorg. Een jaar of vier geleden is hij filosofie- lessen gaan geven aan de klassen 2 havo/vwo en 3 vwo aan de Pontes in Zie rikzee. Dat dat aanslaat, blijkt uit het feit dat het aantal lessen uitbreidt. Op een inter netforum heeft zich zelfs spontaan een discussie ontwikkeld tussen leerlingen over filosofische thema's, onder nieer over het nut van filosofie. „Ik vind het niet echt nuttig, maar het voordeel is wel dat je je hersens traint door het vele denken", constateert één van de schrij vers. En dat is in ieder geval zeker wat er gebeurt als De Vos kort de structuur uiteenzet van de door hem opgezette cursus. Die voert deelnemers langs vier grote wereldbeelden, gebaseerd op on der meer geloof in lotsbestemming, keu zemogelijkheid of juist in energieën. Zij dienen als kapstok aan de hand waar van filosofische denkers worden bespro ken, maar ook waarmee eigentijdse on derwerpen inzichtelijk gemaakt kun nen worden. En dat alles volgens de drie door de filosoof Kant geformuleer de regels van de filosofie. Denken zon der dwang, denken zonder oordeel en logisch denken, schetst de Zierikzeeën- aar. De cursus, die in februari van start gaat, wordt in Zierikzee gegeven en be slaat acht avonden, steeds van 19.45 tot 22.15 uur. Afhankelijk van de interesse komt er een vervolg waarbij meer wordt ingegaan op de spirituele danwel wetenschapsfilosofie. Meer informatie is verkrijgbaar via e-mail, avjdevos@zeelandnet.nl, of op werkdagen na 19.00 uur op telefoon nummer 0111-451544. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Kinderen had den hun mooiste beertjespyjama aangetrokken. Want een uur lang voorgelezen worden mét yogho en een schaal vol krenten bolletjes, dat gebeurt niet elke dag bij kinderopvang Baloe in Vlissingen. „Toen was het verhaaltje uit." En de kinderen muisstil. Dennis de Nooijer kan dan nog zo ver baasd om zich heen kijken; de kinderen verroeren zich niet. Er ligt toch zeker nog een stel boe ken voor zijn neus? Het was gisteren de dag van het Nationale Voorleesontbijt. Dus ook in de Badhuisstraat, bij kin deropvang Baloe. Kinderen vinden het heerlijk om voorgelezen te worden, weet eigenaresse Anniek Nisseeuw. „Vaak vergeten ze dat iemand hen voorleest en dromen ze hele maal weg in hun eigen fantasie wereld. Dan gaat het verhaal voor ze leven." Bovendien heeft het een educa tief voordeel. „Kinderen leren dan wat woorden zijn. Maar daar zijn ze nu nog niet bewust mee bezig. Het is vooral lekker tutten. Vanochtend stonden ze dolenthousiast aan de deur, om dat ze een keertje in hun pyjama over straat mochten," De voorleestaken waren toebe deeld aan twee mannen: hotelei genaar Joost van Damme en voetballer Dennis de Nooijer. Kleine Cheyenne kroop nog wat verlegen in haar stoel weg, de aandacht van Julius ging vooral uit naar zijn broodje met choco ladepasta, maar Daniëlle zat rechtop in haar lila beertjespyja ma. „Een eend met een bril?", klonk het enigszins sceptisch, toen het eendenverbaal een nieuwe wen ding nam. Daniëlle vond het maar raar. Aan de andere tafel las Joost van Damme - met zijn knieën hoog boven het lage tafeltje uit - voor aan Ronja, Renzo en Finn, die onvermoeibaar over auto's bleef brabbelen. Het laatste boek viel niet erg in de smaak. Tijd voor iets anders, moet hij hebben gedacht, want hij zette spontaan het lied van Nijntje in. Dat bleef niet onopgemerkt. „Of je hier ook even komt zingen", oppert Dennis. Alle oogjes aan zijn tafel waren op zijn concur rent gericht. SINT-MAARTENSDIJK - Inwoners van de Thoolse ker nen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse kunnen ideeën in brengen over hoe de leefbaarheid in hun woonplaats in de toekomst op peil kan worden gehoude. Daar roept adviesbureau Buck Consultants International (BCI) toe op. Het bureau onderzoekt momenteel in op dracht van de gemeente Tholen de mogelijkheden voor de 'Impuls Sint-Maartensdijk-Scherpenisse'. Dat onderzoek bestaat uit drie fasen, waarvan deze inventarisatie de eer ste is. In de tweede fase selecteert BCI de meest kansrijke projecten en in de laatste, de rapportagefase advies uit brengen. Inwoners kunnen hun ideeën op verschillende manieren kenbaar maken; per brief, e-mail of telefonisch bij BCI (024-390222) of via ideeënbussen. Die staan vanaf vrijdag bij de Spar-supermarkten in Sint-Maartensdijk en Scher penisse en bij drogisterij Smerdiek in Sint-Maartensdijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Vlissingen wegens lo kaalvredebreuk veroordeeld tot 150 euro boete. De Vlis- singer was een jaar lang cle toegang ontzegd bij een plaat selijke winkel. De man slaagde er 15 november in in de zaak te komen, terwijl hem een verbod was opgelegd. TERNEUZEN - Of een raadsvraag schriftelijk of monde ling moet worden beantwoord is ter keuze van het betrok ken raadslid en niet ter keuze van de beantwoorden Het Temeuzense raadslid Cees Freeke (LCF) stelt dat naar aanleiding van de nieuwe werkwijze voor de behandeling van raadsvragen. „Voorkomen moet worden dat de beantwoording van een eenvoudige vraag met één schriftelijk zinnetje wordt afge daan en een gecompliceerde vraag met een stortvloed van woorden in de commissie wordt behandeld", aldus Freeke. Het raadslid wil dat een verzoek om mondelinge beant woording van een raadsvraag in een commissievergade ring vooraf als agendapunt wordt aangekondigd, om het betreffende raadslid niet te overvallen. „De nieuwe werk wijze mag niet in zich de mogelijkheid hebben het vragen- recht alsnog uit te hollen, dit onder het mom van 'dat zijn we toch zo overeengekomen'", stelt Freeke. Hij wijst er op dat het vragenrecht in de Gemeentewet is verankerd. „Dit is publiekrecht dus 'dwingend recht'. Van dwingend recht kun je niet bij overeenkomst van af wijken." VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag een 46-jari- ge Vlissinger aangehouden op verdenking van het bezit van harddrugs. De man werd door de politie gecontroleerd toen hij op zijn scooter zat. Hem werd gevraagd zijn zakken te legen, maar dit weigerde hij. Toen agenten hem wilden fouil leren, rende hij weg. Hij werd even later gevonden in de bosjes in de Joost de Moorstraat. Hier werd hij aangehou den. Op de plek waar de man zich verstopt had, vond de poli tie een hoeveelheid harddrugs. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Oppositiepartij Alert! heeft zich gestoord aan de toon van een brief van burge meester en wethouders aan maatschappelijke organisaties op Schouwen-Duiveland. De fractie vroeg gisteren schrifte lijk om opheldering. Aanleiding voor de brief is de ac tie van J. Hoeijmakers eind vo rig jaar. De inwoner van Zonne- maire maakte zich rond de be grotingsbehandeling sterk voor een extern onderzoek naar de verhouding tussen het aantal ambtenaren en de kwaliteit van de geleverde gemeentelijke dien sten. Volgens Hoeijmakers kan het op Schouwen-Duiveland ef ficiënter en goedkoper. Hij schreef de politiek en dorpsra den aan om een openbare discus sie over dit thema los te krijgen. Zijn plan voor een brede infor matiebijeenkomst liep echter spaak. Hoeijmakers zelf ver weet dat het college. Dat stuur de vorige maand een brief aan de maatschappelijke organisa ties op Schouwen-Duiveland. Daarin werd gesproken van 'on juiste of subjectieve informatie verstrekking door derden rond het proces Kiezen of Delen'. Open vizier Alert!-fractievoorzitter J. van Felius wil weten wat wordt be doeld met 'onjuiste of subjectie ve informatie' en hoe het college heeft vastgesteld dat daar spra ke van zou zijn. Ook is de partij benieuwd wie worden bedoeld met 'derden' en hoe het zit dat met de gewraakte informatie 'geen eerlijke en open-vizier communicatie' zou zijn gevoerd. Advertentie Voetballer Dennis de Nooijer leest voor aan de kinderen in opvang Baloe in Vlissingen. 10. Zwemmen - fietsen - lopen 1T. Fietsen - zwemmen - lopen 12. Zwemmen - lopen - fietsen het alfabet van Zeeland foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35