Schoenklomp verovert Amerika X PZC Casper Hobbes Hofleverancier uit Brabant richt zich steeds meer op export Alle tijd puzzel KI Heer Bommel en de Blijdschapper recept Noorse vissoep weer Zeeland: Niet winters m, m, O: woensdag 19 januari 2005 Gerla bv in het Noord-Brabant se Alphen maakt al honderd jaar de oer-Nederlandse schoen klomp. Voor de hofleverancier is nu Amerika aan de beurt. door Henny Zetteler Een 'robotschoenmaker' ra telt 80.000 nieten per dag in circa 350 paar schoenklompen. Even verderop schieten twee schoenmakers met sleets leren doorschoot de nieten nog met de hand in de houten zool. Maar de machine doet dat driemaal zo snel. „We kunnen hier al tegen Pool se prijzen produceren", zegt di recteur Joost Pijnenburg (37) van Gerla. Hij doelt op de vlucht van veel branchegenoten naar lagelonenlanden. Het honderd jaar oude Gerla BV mag zich als producent van de schoenklomp vanaf komende vrijdag hofleverancier noemen. (Advertentie) 1^- MET WELKE KLACHT GAAT U SLAPEN? Orthopedische hoofdkussens en drukverlagende matrassen verminderen en voorkomen rug- en nekproblemen. '-f- Ervaar in onze Space Cabin hoe indrukwekkend Tempur is Slaapkenner Rademakers Heeft een slaapoplossing voor iedereen Noordstraat 7-13 Terneuzen - Tel. 0115-613130 Die royale eer is voorbehouden aan een select gezelschap van de gelijke Nederlandse onderne mingen die het minstens een eeuw hebben volgehouden. In 1904 begon de familie Laureijs- sen in Alphen haar leerlooierij, waaruit de schoenklompfabriek is voortgekomen. Tot 2000 han teerden de broers Ad en Kees Laureijssen er als directeuren soms letterlijk de hamer; vanaf dat jaar heeft Pijnenburg het be drijf met momenteel 16 werkne mers overgenomen. De omzet die vorig jaar op 2,6 miljoen eu ro lag stijgt dit jaar naar 3 mil joen, verwacht Pijnenburg. Een schoenklomp is schoen noch klomp, maar een combina tie van puur natuur: leer en hout. Gerla maakt jaarlijks on geveer 215.000 paar en is markt leider. Met de overname dit jaar van Handelsmaatschappij Van Niekerk uit Kaatsheuvel be treedt Gerla naast de professio nele markt de detailhandel. Het bedrijf levert nu ook aan drogis terijen, ziekenhuizen en horeca. Circa dertigduizend paar zijn nu nog bestemd voor de export. Die gaan met namen als Clum- py's, Gerla of Jan Jansen over de grenzen. Pijnenburg erkent dat een deel van de leerbewer- king, dat moeilijk te automatise ren is, in Tsjechië plaatsvindt. „Daar zitten' wel onze eigen mensen, want we moeten oppas sen in lagelonenlanden niet on ze eigen concurrenten te creë ren." Robot Joost Pijnenburg besloot bij zijn aantreden in 1999 in elk geval de montage in eigen huis te hou den en ontwikkelde daartoe de. robotmachine, die hij ziet als de eerste stap naar een volledig ge automatiseerde productie. Pij nenburg wil de robot in twee ploegendiensten laten werken. Hij wil de export sterk uitbou wen. „Anders moet ik het perso neel met de helft inkrimpen." Salesmanager Jeroen Zoon (28) moet het buitenland, waaronder de VS, bewerken. Daarbij gaat het niet meer om de degelijke Vandaag heb ik alle tijd en zoek ik de ruimte. Ik verlaat mijn krekengebied, dat er zonnig en stil bijligt. De vlucht ganzen schreeuwt een luidruchtig 'tot straks'en ik stap de auto in. Ik laat me in de Westerschelde zakken. Na enige meters begin ik met mijn ogen te knipperen. Het is wel vaker mistig op de Westerschelde. Maar in de tunnel hoort dat niet. Het ligt ook niet aan mijn bril, want na een paar kilometer wordt het minder. Ik besluit me op mijn gemak te voelen. Toch haal ik opgelucht adem als ik aan het eind van de buis licht zie. Ik meld de mist bij dé dame aan het loket. „Ik weet het, zegt ze, degene voor u zei het ook al." Ze ziet dat ik haar verwachtingsvol aankijk. En gaat verder met mijn geld. Ik ben enigszins ver baasd over haar gedrag. „Misschien is zo'n grote blazer kapot", probeer ik. „Misschien staan ze wel niet aan", zegt ze en haalt haar schouders Marleen Blommaert op. Mijn ogen worden iets wijder en verbaasder en ik blijf haar aankijken. „Ik zal straks wel eens bellen", zegt ze. Alle tijd. Ik rijd over Noord-Beveland. De biddende sper wers wijzen me als boeien de weg naar het vol gende eiland. Aangekomen bij de Zeelandbrug wordt hun taak overgenomen door meeuwen die in de wind hangen. Ik word gehypnotiseerd door de repeterende pijlers in de eindeloze watervlak te. De zon schildert het wit van de brug strak te gen het donkere water. Verstilde schoonheid aan de strekkende meter. Onmetelijke einders en adembenemende lucht. Alle ruimte. •Ik kom via de provinciale straatweg in Brou wershaven. Eén van de stadjes die als een Scho ne Slaapster op Schouwen ligt. Ik zie een bordje P-centrum. Ik kijk en kijk, maar ik zie geen par keerterrein. Wel een hek met daarop de tekst 'ge sloten vanaf 1 oktober tot 31 maart'. Als ik ach ter het hek kijk, snap ik dat wel. Wat ik zie, is een grote vijver of een klein meertje, zo u wilt. Mijn valse geest denkt meteen aan een verhaal, waarbij onschuldige toeristen in het hoogsei zoen op gruwelijke wijze het moeras in worden gelokt en van him bezittingen worden afgehol pen. Het zal ongetwijfeld een onschuldiger ver klaring hebben. Ik rij naar de markt en parkeer mijn auto op een nagenoeg leeg marktplein. Ik voel me licht in mijn hoofd worden: tijd om te eten. Ik stap bij 'La Plaisanterie' aan de oude haven binnen. De kaart biedt mij de mogelijkheid tot het eten Streep op elke régel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. I. Berouw; 2. riviertje; 3. handvat; 4. kwelling; 5. landbouwwerktuig; 6. trottoir; 7. vaartuig; 8. onhandig per soon; 9. zanggroep; 10. Europeaan; II. aardkluit; 12. ton; 13. elite; 14. tralie. O P E A p E T Z O L E IJ u O D K 1 u T O A E R S M T R Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 S H P "E" IJ T T G 2 E V L L O 1 E T 3 G O R F E B E P 4 E P S L T A A G 5 P A L A O T E G 6 S T O N E H P 7 E B T G O O E T 8 K R O U V K E 9 N K W O A T O R 10 P H O E O L T V 11 E P R O S T L A 12 V N A D N T 1 E 13 T K G E E U L R 14 S O P O F IJ L T Horizontaal: 1. Roofdieren, maar ook hengsten (6); 4. Gelukkig is het zonnig (8); 6. Door deze drank is er geen file meer in Parijs (3); 7. Met dit bevel bent u van de proeftijd af (3); 9. Als Oosteuropeaan kijk ik uit naar een slaperige periode (7); 11. Groep arbeiders die het land bewerkt (5). Verticaal: 1. Is het niet roerend dat men niet meer eet? (4); 2. Gestrikte tegen valler (5); 3. Tweetonige rivier (4); 5. De geaardheid van een vochti ge tijd (6); 6. Die plaaggeest is snel terug (3); 8. Deze plaats is voor vast geregeld (4); 10. Die vogel is te vergelijken met een ezel (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. A C D 2 Oplossing van gisteren: Anagram: 1prat-pater-napret 2. pook-knoop-inkoop 3eens-seine-eosine 4. veel-euvel-ulevel 5wrak-waker-wakker 6. toen-knoet-kanoet 7deen-lende-onedel 8. lies-salie-maleis 9reus-beurs-erebus 10rede-reder-redder Eindoplossing: NIEUWKOMER. Cryptogram: Horizontaal: 4. Opgeprikt; 6. kerkschip; 8. Azteken; 9. haast; 10. tijd. Verticaal: 1. Spoedzaak; 2. spijs; 3. lichtnet; 5. tapeind; 7. koers. Eetwedstrijd: 40 eieren. Heer Ollie sloeg de weg naar huis in zonder zich verder over de zorgen van de markies en zijn huishouding te be kommeren. „Men moet dat soort van tijd tot tijd zijn plaats wijzen", hoorde men hem mompelen, en Tom Poes die achter hem aanholde, ving deze woorden op. „U hebt die pillen weggenomen!", riep hij beschuldigend. „U bent uzelf niet! U bent alleen maar zoals u zou willen zijn!" „Is daar iets op tegen?", vroeg heer Ollie, zijn pas vertra gend. „Dat zou iedereen wel willen. Trouwens, die pillen zijn voor algemeen gebruik, en niet alleen voor Zwadder of voor jou. Ik had het volste recht om er eentje in te slikken, £I5T£K£N19 je j pit keer &eelph0uwwerk i maak ik smolten, r Uem/cvm pit tmvmmm. c>aat over VER6ANKELIJKHEIP. TERM PE e\cwr 5Mar, mm ve kijker UIT6ENOPI6P NA TE PENKÉN OVER PE VlWCWTIOdElP VAN HET LEVEN. PIT KUN5TNERK VER- BEElPT PEVER5MK- KIN£ VAN ONZEEIÓEN 9TEREELIJKHEIP. HALLO, HET IS VEE TE WAKM OM EEN SNEEUWPOP TE MAKEN, 5ueeerp! WAT EEN OEN/ fla HA HA HA' puipeüjkeen rtüimmmAK. De Noren behoren tot de grootste vis- liefhebbers van Europa. Dat is ook geen wonder als je de kustlijn bekijkt, want die is met de fjorden meegeteld ve le duizenden kilometers lang. En daarbij komt nog dat de visstand zich in de Noor se wateren op een redelijk niveau bevindt en veel minder zorgen baart dan die in de Noordzee bij ons. In het doorsnee Noorse gezin komt vis twee- tot driemaal per week op tafel. In ons land is dat slechts een- of tweemaal per drie weken het ge val. Maaltijdsoep voor 2 - 3 personen: 2 grote aardappels, ca. 175 gr.; 1 ui, ca. 75 gr.; 2 bleekselderijstengels, ca. 125 gr.; 2-3 worteltjes, ca. 75 gr.; 1 1/2 eetl. allesbinder; 2 tabletten voor visbouillon; 200 - 250 gr. gefi leerde zeevis, zoals kabeljauw; 50 - 75 gr. gepelde Noordzeegarnalen; (zee)zout; witte peper uit de molen; 1 1/2 eetl. verse fijngesneden dille. Schil de aardappelen en maak ui, bleek selderij en worteltjes schoon. Hak, snijd of maal aardappelen en groenten in klei ne stukjes. Zet ze op in een pan met 1/2 li ter kokend water en laat alles 10-12 mi nuten zachtjes koken. Stort alles in een bolzeef die boven een tweede pan is ge plaatst. Wrijf de vaste bestanddelen zo veel mogelijk door de zeef. Voeg hierna 1/2 liter water toe. Breng alles tot aan het kookpunt. Strooi allesbinder er over en stevige schoenklomp, die al ge neraties lang als onmisbaar wordt ervaren voor personeel in de agrarische en de transportsec tor, zwembaden, ziekenhuizen en tuincentra. „Amerika biedt grote mogelijkheden. Daar spre ken we over 'clogs'. Via 'Clog- world' op internet gaan de 'Hol land clogs' daar al over de toon bank." GPD Al een eeuw lang maakt Gérla bv in Alphen de schoenklomp. Nu is Amerika aan de beurt. foto John Schouten/GPD van organen. De vos in mij roept „Ja!kippenle vertjes!". Heerlijk met stukjes spek, champig nons, ui en precies goed gebakken. Deze salade is een omweg waard. Ondertussen zijn twee post bodes binnengekomen. Ze praten Zeeuws, maar het is me vreemd in de oren. Stukken zijn goed te verstaan, maar wat ze met een lange aa doen zou ik niet na kunnen doen. Ze praten over werk en wat hun bezighoudt. In de Randstad moeten ze dat opnieuw uitvinden, tijd maken om naar collega's te luisteren, intercollegiale consultatie wordt het dan genoemd. De postbodes zijn hier om te eten. Een gebruik dat in de Randstad rond dit tijdstip al lang is afgeschaft. Lunch, het woord uitspreken is het voedsel proeven. Lunch: kleffe broodjes met smakeloze zwetende kaas of erger nog, een broodje halfom. In Zeeland wordt nog gegeten tussen de middag. Een echt vol diep bord met warm lekkers. Alle tijd, alle ruimte. Een overgang naar winterweer zit er Door: JonSj ook de komende dagen niet in. Eerst komen de temperaturen zelfs nog iets hoger uit, in helweg dalen ze weer iets. En verder regent het regelmatig. Vanmij; echter lijken de droge perioden in de regio te overheersen waait wel een stevige westelijke wind, die aan de kust krachtig (kracht 6) en boven land vrij krachtig (krachtS, De zon laat zich regelmatig zien en het wordt op de meest; sen 7 graden. Gebruikelijk voor de tweede helft van januaii' 5 graden overdag en iets onder nul in de nacht, dus hetbli; zacht. Alleen in de wind lijkt het voor het gevoel kouder (e; Vanavond raakt het vanuit het westen bewolkt en al voorn,; nacht heeft heel Zeeland met regen te maken. De tempera stijgt langzaam en komt morgenochtend op 10 graden uil, morgenochtend nog bewolkt en regenachtig bij een boven; erg stevige westelijke wind; aan de kust waait het hard tolr schien even stormachtig, kracht 7 8. Morgenmiddag wordt het geleidelijk minder onrustig in de atmosfeer, laat de zon zich af en toe zien en is het, op een enkele bui na, droog. Vrijdag verloopt waar schijnlijk weer bewolkt en regenachtig, met een naar noordwest draaiende wind. Het wordt dan iets minder zacht; ongeveer 8 graden. In het weekeinde koelt het ver der af en schommelt de mid- dagtemperatuur omstreeks 6 graden, in de nachten koelt het plaatselijk tot aan het vriespunt af. We krijgen dan af en toe winterse neerslag, vooral hagelbuien maar soms ook natte sneeuw. Wat hagel Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer //•7V max. 10° 8° 6° 7° min. 6° 7° 3° 4° wind W 6 NW 5 NW 4 NW 5 Zon vim op 83 nntfa! Maan Toonder Studio's Nautisch bericht Vrij krachtige tot krachtige westelijke wind, kracht 5 tot6,6 zicht. Kustwatertemperatuur 6 graden. Kleine kans op om; jonge vriend. En je ziet het; het beste in mij komt naar vo ren!" „Het is het beste niet", protesteerde Tom Poes. „Dat denkt u alleen maar. Nee, die dingen zijn door Hocus Pas gemaakt en ze brengen ongeluk, dat zult u zien." Heer Bommel stiet een schamper lachje uit en vervolgde in opgeblazen hou ding zijn weg. „Er wordt in het algemeen veel te lelijk over pillen ge dacht", sprak hij uit de hoogte. „Maar ze doen een wereld van goed, dat heb je kunnen zien. En verder ben ik niet ge diend van je brutale praatjes. Naar jou heb ik lang genoeg geluisterd; van nu af aan kan ik mijn eigen boontjes wel doppen." Waterstanden woensdag 19 januari Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. donderdag 20 januari Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 9.05 161 9.28 183 8.46 147 9.20 122 9.55 109 10.15 127 10.26 136 9.56 200 10.26 129 21.56 154 22.15 175 21.36 140 22.05 119 22.56 104 23.05 125 23.10 133 22.41 192 23.05 125 Laag wate uur cm 2.45 126 1E 3.04 135 1! 2.36 119 11 2.54 15.36 133 3.55 101 1 3.55 106 If 3.36 150 li 4.00 104 II !6 15i :5 15) 9 15! )2 15! 3 3! 1 ió: )6 16! 0 16! 4 161 Hoog water uur cm uur cm 10.26 150 23.06 151 10.40 172 23.26 172 9.58 138 22.46 138 10.36 115 23.09 117 11.04 102 23.55 101 11.25 121 - 11.36 128 - 11.06 188 23.50 189 11.30 121 Laag wal; uur cm 4.05 120 If 4.25 128 3.35 113 li 4.17 5.05 5.10 100 11 4.59 102 11 4.46 141 111 5.16 100 11' !8 111 3 161 90 111 door Bill Watterson n zonnig lichte sneeuw malige sneeuw licht bewolkl zware sneeuw lichte regen rlMm. malige regen zwaar bewolkl zware regen Europa: Sneeuw Hans Belterman klop de soep even flink met een garde op. Laat de bouillontabletten in de soep op lossen. Spoel intussen de vis onder stro mend koud water. Snijd de vis in stukjes (ca. 1 1/2 cm.). Spoel daarna de garnalen enkele malen in ruim koud water. Verwij der ongerechtigheden, zoals schildjes en dergelijke. Laat de garnalen op een zeef uitlekken. Houd de soep tegen de kook aan. Schep de vis er door en voeg na 3 mi nuten de garnalen toe. Proef de soep en voeg zout en/of peper toe. Neem de pan van de warmtebron. Presentatie: dien de soep op in een voorverwarmde terrine. Strooi er dille over. Geef er lekker knapperig, in eigen oven afgebakken, stokbrood bij. 18 VERWACHTING VCCH WQ=\SDA6VI03AGH-^ In vrijwel heel Scandinavië wordt het nu winters, met ooi zuiden vorst en sneeuw. In Duitsland valt er in het Sauen. vooral in de Harz een laagje sneeuw. Morgen wordt het-) lijk zachter, maar in het weekeinde neemt de sneeuwt weer snel toe. Zelfs in de Ardennen is het vanochtend^, een beetje wit. In het Middellandse Zeegebied is hetonni- Italië en morgen eveneens in Griekenland en Zuidwest^ Er worden zware buien verwacht, met vandaag aan der kusten ook een harde of zelfs stormachtige wind. In Spfr alleen het noorden gevoelig voor enkele buien. Voorde'» het er vrij zonnig. Hetzelfde geldt voor Portugal. AandeV oostkust wordt het zelfs 20 tot 22 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2