!C?| 150% raakse autoriteiten sluiten grens Baik J PZC Nieuwe poging tot Europees tolsysteem voor vrachtwagens Hirsi Ali roept moslims op aanslagen te veroordelen lezen we zeeuws eland is het inkerste van el Nederland Maak kennis met Kennisnet not.kennisnet.nl ■hhhhhbi 17 laatregelen om kans op aanslagen bij verkiezingen te verkleinen issingse krijgt lek cel voor ilen snoep Fiscus opent jacht in Frankrijk Lauwe ontvangst seniorenspelen Debuut Krajicek zeer geslaagd Nederlands paar helpt in Sri Lanka Hasj vangst aan Spaanse kust O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geet daaibii éénmalig loestemming voor automatische incasso van dn bedrag van onderstaand lekeningnuminer. Ik heb de laatste ;es maanden geen proefabonnement pqst)ban kro keni ng numma r: O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50). Kijk op wiwto.pic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 213.4400 W8 Goes surmssussssso1 het alfabet van Zeeland Zeeland is de donkerste incie van Nederland. Dat althans de inwoners zelf. Waren hun woonomgeving ionkerste, gevolgd door Gro enen Friesland. tójktuit het rapport Donke rnen van instituut Alter- Dat onderzocht voor de provinciale milieufedera- stichting Natuur en Mi- beleving van nachtelijke lernis. Een ruime meerder- van de Nederlanders (56 oordeelt dat het rats in de directe woonom- ■8 redelijk tot heel donker 'Zeeland is dat 69 procent, ws vijf procent van de noemt het 'nauwelijks er- Het onderzoek van Al- donder 1200 Nederlanders piijk verdeeld over de pro- 2esi is uitgevoerd in het ka- van de campagne Laat het w donker. Die vraagt aan- voor de bedreiging van oenvaarde duisternis'. 8'na 16 nacht hoort zwart te zijn Het WD-Kamerlid moest op 2 november onderduiken omdat op het lichaam van de vermoor- de cineast Theo van Gogh een doodsbedreiging aan haar adres werd aangetroffen. Gisteren her vatte zij haar Kamerwerk, on der voor Nederlandse begrippen ongekend strenge beveiligings maatregelen. Hirsi Ali is niet van zins te stop pen als volksvertegenwoordiger. „Ik ben af en toe bang, maar ik moet doorgaan", vertelde ze 's middags ten overstaan van massaal toegestroomde binnen landse en buitenlandse pers. „Op dit moment voel ik me sterk." Wel liet ze weten dat haar werk door de aanhoudende bedreigingen beperkt wordt. Het steekt haar dat een kleine minderheid van de moslims ge weld gebruikt en een grote zwij gende meerderheid daar niet op wil worden aangesproken. „Dat is menselijk gezien begrijpelijk, maar hun stem hebben we nu meer dan ooit nodig." Hirsi Ali kwam 's ochtends in een geblin deerde Mercedes op het Binnen hof aan. Ze werd continu om ringd door bodyguards. Frans Weisglas, Kamervoorzitter en partijgenoot van Hirsi Ali, sprak 's middags een welkomst woord uit. Zijn opmerking: 'Col- (Advertentie) Stevige wind ezon, vanmiddag slechts een mi en stevige westelijke wind, met Jacht 5 tot 6, later kracht 7 aan zee. J7ejaargang no. 15 [oensdag 19 januari 2005 jsnummer 1,25 Eigentijdse verleidsters in Vleeshal (Advertentie) LUNDIA RUIMT OP: ..«redactie buitenland iGDAD - Irak sluit in het tteind van de verkiezin- i zijn landgrenzen. Ook .ertussen 29 en 31 ja- ui alleen met speciale stemming de auto wor- i gebruikt. Deze maatre- (8 worden genomen om lans op aanslagen tij- is de verkiezingen op 30 iiri Ie verkleinen. gens de Iraakse autoriteiten ii nodig om een bloedbad op verkiezingsdag te voorko- I. Rebellen proberen al enige de organisatie van de verkie- ien te verstoren door middel aanslagen. De Iraakse auto- liten en het Amerikaanse le venvachten daarom rond de- lagen dat er nog meer aansla- zullen worden gepleegd, verscheidene plaatsen in waren gisteren weer bom slagen of moordpartijen, irdoor zeker zestien doden en. Door een zelfmoordaan- bij het kantoor van de sjiiti- partij Sciri kwamen zeker mensen om het leven. Ten len van de hoofdstad Bag- werden vier Iraakse agen- gedood. In Kirkuk in rd-Irak lieten twee mensen- tenactivisten uit Turkmenis- let leven. ndidaten Basra kwamen door geweld kandidaten voor de parle- yerkiezingen om het le- De Amerikaanse strijd krachten verloren zeker drie ma riniers en een Iraakse agent werd doodgeschoten in Baquba. Zeker negen buitenlanders zijn ontvoerd door opstandelingen. Het gaat om acht Chinezen en een inwoner van Libanon. Ten zuiden van Bagdad zouden vol gens onbevestigde berichten ook nog eens dertien Iraakse agenten zijn ontvoerd. Volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua worden de Chinezen al sinds vorige week vermist. Het zou gaan om 'gewone Chinese burgers' die in Irak werkten aan de wederopbouw. Het aanhou dende geweld in Irak vormt een enorm probleem voor de verkie zingen. Gisteravond werd bekend dat in woners van de steden Fallujah en Ramadi op 30 januari toch hun stem uitbrengen. Maar het aantal stembureaus en hun loca tie in deze onrustige steden wordt tot op het laatste moment geheim gehouden. De geheim houding is volgens de Ameri kaanse luitenant-generaal Satt- ler noodzakelijk om zoveel mo gelijk te voorkomen dat opstan delingen in het gebied de tijd krijgen om aanslagen voor te be reiden. Fallujah en Ramadi lig gen in de provincie Al Anbar, ten westen van de Bagdad tot aan de grens met Syrië. Soennitische aanhangers van het vroegere bewind van Sad dam Hoessein willen mensen er van weerhouden te stem men. GPD/RTR/ANP/AFP/DPA pagina 4 Iraaks verzet breder Het kwaad is altijd en overal De Nederlandse fiscus heeft de jacht op Nederlanders met een tweede huis in Frankrijk geopend. Wie met zwart geld zijn onroerend goed heeft gefinancierd, mag binnen kort een naheffingsaanslag en een boete verwachten. Som mige eigenaren zijn daaraan meer kwijt dan de oorspron kelijke aankoopwaarde van het stulpje. Belas tinginspecteurs zijn van plan ook in Portugal, Spanje en Italië onderzoek te doen. Het idee om internationale seniorenspelen in Zeeland, en dan nog meer bepaald in Goes, te houden, is door Goese raadsleden lauw ontvangen. Ze willen eerst weten wat de seniorenspelen precies behelzen en of ze de gemeente niet op hoge kosten jagen. Ook elders in de provincie staat niet iedereen te trappelen. „Ik zie liever een etappe van de Tour de France, dan zet je wat neer", aldus A. Saman van werkgeversorganisatie BZW. Het Bureau voor Toeris- me is wel voorzichtig positief. II f] M Michaëlla Krajicek, net zes tien geworden, heeft haar partij in de eerste ronde van de Australian Open met groot gemak gewon nen. Ze versloeg de Franchi se Stephanie Foretz met 6-2 6-1. Het was haar de buut op een Grand Slam- toernooi. Raemon Sluiter en Melle van Gemerden werden giste ren al uitge- 4| A schakeld. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23, 24; Uit: 26 en 27 IDELBURG - De Middel de politierechter A. Jans- ■van Kampen heeft gisteren 42-jarige vrouw uit Vlissin- voor het stelen van snoep, «aarde van twee euro, ver- leeld lol een week gevange- traf. flissingse is verslaafd aan wende middelen en heeft strafverleden. Vorig jaar ze in juli nog veroordeeld een winkeldiefstal. De «■nam op 25 november vo- iaar in een Vlissingse super- kt twee zakken snoep weg. olitierechter nam de eis van tëciervan justitie over. |ina 3 cellen veelplegers Het VVD-Tweede-Kamerlid Hirsi Ali wordt in de Tweede Kamer begroet door D66-collega Bert Bakker. door Frouke Houtman en Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De zwijgende moslimmeerderheid in Neder land moet terroristische aansla gen openlijk veroordelen. Die oproep aan de moslimgemeen schap deed een strijdbare Ayaan Hirsi Ali gisteren bij haar terugkeer in de Tweede Ka mer. lega Hirsi Ali, lieve Ayaan, we hebben je gemist', werd gevolgd door instemmend geklap van al le volksvertegenwoordigers. Hirsi Ali is verhuisd van de ach terste bank in de plenaire zaal naar een stoel in het midden, een gang die het eveneens ern stig bedreigde Kamerlid Geert Wilders al eerder maakte. De achterste bank is kwetsbaar om dat die zich recht onder de pu blieke tribune bevindt. Verward In de weken na de moord op ci neast Theo van Gogh voelde Hirsi Ali zich beurtelings ang stig, verward en verdrietig, ver telde ze. Ze werd aangemoedigd om door te gaan, onder meer door buitenlandse politici en vrouwenorganisaties, maar ze ontmoette ook zware kritiek. Het meest krenkend waren in haar ogen de e-mails en brieven waarin werd gesuggereerd dat haar persoonlijk leed aan de ba sis ligt van haar kruistocht te gen de islam. Hirsi Ali is van So- foto Juan Vrijdag/ANP malische afkomst en werd als kind besneden. „Ik wil beoor deeld worden op de kracht van mijn argumenten." Voor Sub mission part n, het vervolg op de omstreden film die ze met Van Gogh maakte, is inmiddels een regisseur gevonden. Maar Hirsi Ali maakt de naam van de ze persoon niet bekend. GPD Ze waren in Sri Lanka op het moment van de tsuna mi en zijn meteen begon nen met noodhulp. Marit Groot uit Grijpskerke en haar man Jacco werkten er al drieëneenhalf jaar voor Shelter for Life, een Ameri kaanse organisatie met een christelijke achtergrond. Jacco leidde een huizenpro ject, Marit deed vrijwilligers- werk. van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Omstreden plannen voor een Europese tol systeem voor vrachtwagens zijn nieuw leven ingeblazen. Huidig EU-voorzitter Luxemburg pro beert in april een akkoord te be reiken, na drie eerdere mislukte pogingen door voorgangers. we poging. De brancheorganisa tie van wegvervoerders TLN he kelt de huidige wildgroei in sys temen. Die leiden volgens TLN alleen maar tot meer belasting, waar de transporteurs niets voor terugkrijgen. De organisa tie wijst op Duitsland, waar chauffeurs sinds 1 januari 12,4 cent per kilometer betalen. Dat kost vervoerders tienduizenden euro's per maand. ANP „Luxemburg is in een erg goede neutrale positie om hierbij voort gang te boeken", zei de Luxem burgse Verkeersminister Lux gisteren. Doel is de sterk ver schillende heffingen op vracht wagens eenvormiger te maken. De situatie verschilt nu sterk. Bijvoorbeeld Nederland vraagt een heffing per jaar ('eurovig net'), Frankrijk heeft tolwegen, terwijl Oostenrijk en Duitsland chauffeurs een kilometerheffing opleggen. Breekpunt was vooral de bestemming van de op brengst. Zo willen onder meer Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië het geld naar eigen inzicht besteden. Anderen willen het geld oormerken voor verkeersprojecten. Luxemburg zoekt een compromis gebaseerd op het laatste, Nederlandse, voorstel. Minister Peijs (Ver keer) had bedacht dat landen een bepaald deel van de op brengst aan verkeersprojecten moeten besteden. De transport sector reageert blij op de nieu- MAZZARON - Agenten van de Guardia Civil zijn bezig met het inladen van een deel van de gisteren in beslag genomen 1360 kilo hasj bij de stad Mazzaron in de Spaanse kustprovincie Murcia. Het drugs transport werd gisteren aangehouden. Volgens nog onbevestigde berichten zou bij de actie een Neder lander zijn gearresteerd. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1