Hieuwe aanpak huiselijk geweld Problemen bus Goes-Zierikzee van de baan Bumper aan bumper Havenschap en Gent koppelen hun veiligheidsplannen Bijfilevorming aansluiten NIET ZO MAAR ZO Brits onderzoek bestempelt Zeeuwse economie als zwak 15 Goese raadsleden nog niet happig op seniorenspelen }dd en mensen om beleid in gemeenten uit te voeren l nbo centraal i symposium /er onderwijs aatssecretaris K-van Dorp Kt van CDA Verzet tegen winnen Noordzeezand GS akkoord met speciedepot Hoger beroep vrijspraak moord Werkstraf voor hennepteler Vergadering Vrouwenraad in Middelburg asrekening? woensdag 19 januari 2005 jfHarrnen. Keijning. van der Werf Een leuk idee, vindt de WD-fractievoorztter dat de seniorenspe- Sjk naar Zeeland ko- i Maar, tekent hij gelijk Ve moeten niet te snel toe- ln want niemand weet nog Van de financiële gevolgen'. sis genoemd als 'de centrale Is" voor de seniorenspelen [over twee jaar in Zeeland zouden moeten plaatsvinden. Een mooiere kans om zich als sportstad te profileren, lijkt er bijna niet te zijn. Toch staan Goese gemeenteraadsleden niet direct te juichen. Heijning is nog één van de meest positief gestemden. „Leuk idee." GroenLinks-raadslid R. van den Boom reageert net zo. „Niet zo'n slecht plan", zegt hij. Maar Heijning en Van den Boorn zien ook problemen, zeker als de se niorenspelen het niveau van een Olympische Spelen of Paralym pics krijgen. „Dat is absoluut onmogelijk", diu-ft Heijning te voorspellen. „Goes is daarvoor veel en veel te klein, maar het is blijkbaar de bedoeling die spelen door Zee land te houden. Dat is niet zo on verstandig." M. Dieleman, CD A-fractie voorzitter in Goes, krijgt een beetje de kriebels van alle soorten spelen. „Nu wordt er over seniorenspelen voor vijftig plussers gesproken en wat krij gen we daarna? Spelen voor veertigplussers of wie weet voor tachtigplussers. Laten we alsje blieft niet te veel doordraven." PvdA-raadslid F. de Kaart is even nuchter. „Ik wist niet eens dat dit soort spelen bestaat." Hij vindt dat de gemeente Goes er geen topprioriteit aan moet geven, zeker niet gezien de fi nanciële situatie waarin Goes verkeert. Niet voor niets heeft de gemeenteraad onlangs een werkgroep gevormd om zich te beraden op de taken van de ge meente. Voordat Goes zich over de seniorenspelen uitspreekt, moet eerst duidelijk zijn welke kosten ermee zijn gemoeid', stelt WD'er Heijning. Hij prijst zich alvast gelukkig dat de provincie bereid is een deel van het haal baarheidsonderzoek te financie ren. Als de seniorenspelen er ko men, wil Heijning wel iets 'schuiven'. Hij denkt aan 'een paar ton'. „Als het veel meer wordt, wordt het heel moeilijk." prHaudia Sondervan DDELBüRG - Een Zeeuws dlege Zorg en Welzijn, dertien blelijk coördinatoren en elk jaar een provinciaal plat- itioverleg met alle Zeeuwse Jrcerlcningsinstanties. Daar- ibijgen de Zeeuwse gemeen teen goede structuur om hui- Bjkgeweld aan te pakken. organisatie kost de Zeeuwse seenten 56.940 euro, te ver- ij naar inwonertal, stellen eputeerde Staten voor. Dat dineer op vijftien cent per in- De gemeenten betalen njtde van de totale kosten 284.700 euro van de nieuwe pak. Gedeputeerde Staten ngen aan op spoed bij de ge nten, om een bijdrage van ,820 euro van het ministerie Volksgezondheid, Welzijn Sport niet te missen. De pro- idezelf haalt ook 56.940 euro het beleidskader Sociale [stemmen ai nieuw te vormen College Zorgen Welzijn kunnen ge- ken hun aanpak op elkaar anmen, Dat geldt ook voor •e zaken dan huiselijk ge- Fd. zoals die onder de Wet op Matschappelijke Ondersteu- hkomen te vallen, denkt de Btcïe, 1 college werkt samen met 'e Regionaal Colle- faarin burgemeesters, poli- |ffijustitie de Zeeuwse veilig- aaken doorspreken. De Ver- livan Zeeuwse Gemeen- IDELBURG - De fracties liet CDA en D66 in Provin- Staten houden donderdag ibmari een onderwijssympo- JAdvertentie) ten bespreekt donderdag 27 ja nuari de vorming van een Colle ge voor Zorg en Welzijn. De gemeenten stellen elk een ambtelijk coördinator aan, die contact houdt met de 'vindplaat sen' van huiselijk geweld, zoals scholen, consultatiebureaus, huisartsen en fysiotherapeuten, en met de andere gemeenten. Vlissingen trekt als centrumge meente de kar voor Zeeland en zet een advies- en steunpunt op. De huidige provinciale stuur groep De Vrijblijvendheid Voor bij kan met dezelfde bezetting overgaan naar een nieuw provin ciaal platform, dat halfjaarlijks overlegt over de aanpak van hui selijk geweld. De nieuwe gemeentelijke aan pak van huiselijk geweld past bij de verantwoordelijkheid voor welzijn die door het Rijk bij de gemeenten wordt gelegd. Bovendien blijkt de provinciale actie tegen huiselijk geweld, de Vrijblijvendheid Voorbij, niet zo effectief als gewenst. Daar door is de Zeeuwse aandacht voor het probleem verslapt, con cludeerde adviesbureau Van Dij- ke vorig jaar na onderzoek. Excessen elders in het land met huiselijk geweld waarbij met name kinderen slachtoffer wer den heeft gemeenten weer wakker geschud. Goes lanceer de deze maand een eigen proef voor de aanpak van huiselijk ge weld en stelde al een ambtelijk coördinator aan. Terneuzen wil huiselijk geweld gaan aanpak ken in een integraal veiligheids beleid. Zij lopen elk op eigen wijze voor uit op de gezamenlijke invulling waarvoor de provincie nu de goedkeuring van de gemeenten vraagt. il zal de toekomst van onderwijs in Zeeland staan. Male aandacht is er voor de tie van het vmbo. awerpen die op het sympo- e besproken worden zijn: jiuiting onderwijs en ar- Ènarkt; tolerantie en veilig- 1 op scholen en leertrajecten igen die onderwij sni- aniet aankunnen, enkele inleidingen wordt er genaamde workshops op de fiderlijke onderwerpen inge- L1. symposium wordt gehouden et gebouw van de Christelij- ftolengemeenschap Walche- e Middelburg en begint om luur. NKENSZAND - Staatsse- kds C. Ross- an Dorp (wel- Ispreekt dinsdag 25 januari 'detoekomst van het zorg- tdinDe Stenge in Heinkens- te gast bij een ond van het CDA Zee- en de CDA Bestuurdersver- ng over de zorg. Er wordt 'alteerd over de nieuwe Maatschappelijke Onder ling Nwmst begint om 19.30 M afloop houdt de partij Pformele nieuwjaarsborrel. Scholieren stappen uit in Zierikzee. door Emile Calon MIDDELBURG - De problemen op het bustraject Goes-Zierik zee zijn opgelost, zo verwacht de provincie. Vervoersbedrijf Connexxion zet dusdanig veel bussen in dat tij dens de spits maar weinig scho lieren moeten staan. Dat staan is echter niet te voorkomen om dat het aanbod van passagiers nooit vooraf goed is te voorspel len, schrijven Gedeputeerde Sta ten in een brief aan mevrouw Pols uit Zierikzee. Pols voerde eind vorig jaar actie tegen de te volle bussen. Vrijdag 17 december bood ze de provin cie 220 handtekeningen aan van mensen die haar steunden in haar strijd tegen de te volle bus sen. GS schrijven nu dat in het be-. leid er rekening mee gehouden wordt dat niet iedereen in de bus kan zitten. Zo'n zitplaatsga rantie afgeven staat gelijk met fiks verhogen van de rittenprijs. De scholierenkorting van 30 tot 35 procent zou dan wel eens he lemaal kunnen komen te verval len. De provincie heeft Connexxion de opdracht gegeven om haar bussen zo goed mogelijk af te stemmen op de vraag. „Staan plaatsen zijn toegestaan, maar wel in beperkte mate", schrij ven GS. Wel merkten ze op dat het aan bod niet altijd goed is in te schatten. Bijvoorbeeld aan het begin van het schooljaar. Klasgenoten Ook blijkt dat scholieren soms bussen laten doorrijden omdat ze weten dat in een volgende klasgenoten zitten waardoor het in die volgende bus wel eens vol ler kan worden dan vooraf bere kend. Daarnaast komt het wel eens voor dat bussen uitvallen of dat foto Dirk-Jan Gjeltema het drukker wordt in een bepaal de bus omdat sommige lessen zijn uitgevallen. Deze maand gaat de provincie weer overleg gen met Connexxion over even tuele problemen en oplossingen. Daarbij wordt vooral ook geke ken naai- lijn 31, Goes-Zierik zee. Daarbij komt ook aan de or de een idee om een informatie systeem te ontwikkelen waar door het vervoersbedrijf een be ter inzicht krijgt in de te ver wachten aanbod voor de bus. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports en de haven van Gent gaan hun veilig heidsplannen koppelen. Op die manier wordt de grensover schrijdende aanpak van crisissi tuaties gestroomlijnd. Het stre ven is alle betrokken overheden, hulpdiensten en instanties aan weerszijden van de grens op het zelfde moment dezelfde informa tie te verstrekken. Het project, dat wordt gesteund door de Euregio Scheldemond en een kleine 400.000 euro kost, richt zich in de eerste plaats op de Kanaalzone tussen Terneu zen en Gent, maar kan later wor den uitgebreid tot het havenge bied in de grensstreek bij Ant werpen (linkeroever). Directe aanleiding tot de grens overschrijdende samenwerking vormde het beveiligingssysteem ISPS (International Ship and Port Facility Security) dat na de aanslagen september 2001 op initiatief van Amerika wereld wijd werd ingevoerd. Het sys teem moet terroristische activi teiten via de havens uitbannen. De provincies in de Euregio (Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland) stelden vast dat er nog heel wat schort aan de grens overschrijdende communicatie en informatieverstrekking in cri sissituaties. Een gezamenlijk vei ligheidsplan kan in die leemte voorzien. Aan het project wer ken naast de havenbedrijven, de provincies en de Kanaalzonege meenten ook Rijkswaterstaat en de Vlaamse Dienst van Waterwe gen en Zeewezen mee. De Eure gio stelt ruim 180.000 euro be schikbaar, de overige deelne mers zijn samen goed voor een zelfde bedrag. Naast koppeling van de commu nicatiemiddelen en het opstel len van een protocol voor de in formatievoorziening, wordt ook een databank aangelegd, waar in alle mogelijke informatie over de scheepvaart en het ver voer van gevaarlijke stoffen wordt opgeslagen. Ook de be schikbare hulpdiensten worden in kaart gebracht, net als de risi coprofielen. Tenslotte worden maatregelen getroffen om cala miteiten of terroristische activi teiten te voorkomen. Een cen traal meldpunt verzamelt alle gegevens en kan diedireet ver strekken. De koppeling van de veiligheidsplannen moet uiter lijk in mei 2007 een feit zijn. NIEUWDORP - Het wordt je als automobilist ook niet makkelijk gemaakt: het ene moment word je bestookt met anti-bumperkleefcampagnes ('vier honderd euro verdienen in twee seconden'), het an dere moment lijk je er juist toe te worden aange zet. Althans, dat zou kunnen worden afgeleid uit dit bord langs de Sloeweg, ter hoogte van Nieuw- dorp. Het spoort automobilisten in elk geval aan om - bij filevorming - zo dicht mogelijk op elkaar te gaan rijden. De achterliggende gedachte is ech ter een andere, leert navraag bij de provincie. „We hebben dit bord ontworpen om te zorgen dat DEN HAAG - Milieuorganisatie Stichting De Noordzee heeft de Raad van State gevraagd de winning van 8 mil joen kubieke meter zand van de bodem van de Noordzee tegen te houden. Volgens de stichting heeft minister Peijs van Verkeer en Waterstaat de vergunningen verleend op basis van een Milieu Effect Rapport (MER) dat meer dan tien jaar oud is en achterhaald. De vergunningen zijn afge geven aan Zandzuig- en Transportbedrijf Versloot B.V. in Sas van Gent en Zandhandel Faasse B.V. uit Goes. De be drijven mogen tot maart 2007 respectievelijk 2 miljoen en 6 miljoen kubieke zand opzuigen met sleephoppers. Stich ting De Noordzee pleitte gisteren bij de Raad van State on der meer voor het uitvoeren van een actuele MER. De re gelgeving voor kwetsbare gebieden is de laatste jaren im mers flink aangescherpt en kennis over de gevolgen van in grepen in het zeemilieu is gegroeid. Tegelijk is de hoeveel heid gewonnen zand fors toegenomen van 13 miljoen ku bieke meter in 1990 tot 35 miljoen kuub in 2002. THOLEN - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden mag aan de Vrouwendijk in Tholen een baggerspeciedepot aanleg gen. Gedeputeerde Staten keurden gisteren de milieuver gunning goed. In het depot kan 22.000 kubieke meter bag ger uit de Thoolse sloten worden ontwaterd. Het gaat om licht tot matig vervuilde slib dat zoveel mogelijk wordt hergebruikt. Het college zag in de bedenkingen van een buurtbewoner die vreest voor stankoverlast geen aanlei ding om de milieuvergunning te wijzigen. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg gaat in hoger beroep tegen de vrijspraak van de ver dachte van de moord op de Terneuzenaar John Andro Wijngaarde alias Zwarte John. De 34-jarige inwoner van Sas van Gent werd twee weken geleden vrijgesproken. Of ficier van Justitie L. Boogert had negen jaar gevangenis straf geëist. De officier putte het merendeel van de bewijs middelen uit de verklaringen van een twintigjarige Ter neuzenaar, die medeplichtigheid werd verweten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Wemeldinge voor hennepteelt tot zestig uur werk straf veroordeeld. Van het stelen van stroom werd de man vrijgesproken. De politie trof 8 juli vorig jaar in 's-Gra- venpolder op zolder van de woning van verdachte 72 hen nepplanten aan. De man werd 10 september, twee maan den later, door de politierechter ook al veroordeeld voor het bezit van een wietplantage. Officier van justitie R. Rammeloo nam de recidive als strafverzwarend mee in zijn eis van negentig uur werkstraf. Ook vond de officier het wegnemen van de stroom bewezen, hoewel hij erken de dat het dossier niet uitblonk in zorgvuldigheid. „U bent hardleers", zei hij tegen de verdachte. Raadsman H. Dunsbergen pleitte er voor om zijn cliënt van het stroomdiefstal vrij te spreken. Verder meende de strafplei ter dat de straf lager moet uitvallen, omdat de hennep teelt van 8 juli had meegenomen moeten worden in de strafzaak op 10 september. De politierechter zag aanlei ding om de straf te beperken tot zestig uur werkstraf. er bij filevorming geen grote gaten ontstaan", zegt regiomedewerker A. Hartman. „Dat maakt het alleen maar erger, terwijl dicht op elkaar rij den de doorstroming juist bevordert." Filevor ming op de Sloeweg ontstaat volgens Hartman vaak doordat mensen het principe van een ver keerslichtinstallatie niet begrijpen. „Als er veel ruimte tussen de voertuigen zit, springt het licht veel eerder op rood." 01' die boodschap overkomt is echter de vraag, erkent ook Hartman. „We heb ben in ieder geval geprobeerd het zo duidelijk mo gelijk te maken." foto Mechteld Jansen door Ben Jansen GOES - Zeeland is in econo misch opzicht de zwakste regio van Nederland. In het verband van de Europese Unie zit Zee land wat economische vooruit zichten betreft in de staart van het peloton. Het kansrijkst zijn de nieuwe lidstaten van de EU. Onderzoek van het Britse Cen trum voor Economie en Busi ness Research (CEBR) heeft dit aan het licht gebracht. Het insti tuut nam de economische dyna miek van 223 regio's binnen de Europese Unie onder de loep. Zeeland staat in de rangschik king die dit heeft opgeleverd .op plaats 194. Praag en omgeving bieden de gunstigste vooruit zichten. Corsica is hekkenslui ter. Als toets voor economische voor uitzichten heeft CEBR gekeken naar economische groei, beschik baarheid van hoog opgeleid per soneel en de mate waarin van Europese fondsen voor regio- steun gebruik wordt gemaakt. Op dat laatste punt scoort vrij wel geheel Midden-Europa goed. Ook door hun lage loonkosten en relatief goed opleidingsni veau komen de nieuwe EU-lid- staten goed uit de bus. Regio's in Tsjechië, Hongarije, Slowakije, Litouwen, Letland en Polen prijken dan ook in de top van het door CEBR samenge stelde klassement. Onder in de top-dertig hebben alleen twee Ierse regio's en ïle de France zich tussen de Midden-Europe- se nieuwkomers weten te neste len. De beste Nederlandse regio is Noord-Holland op de 87ste plaats. Limburg (187ste) staat in de buurt van Zeeland. Vol gens economie-gedeputeerde G. de Kok onderstreept het Brit se onderzoek dat het niet goed gaat met de Zeeuwse economie. „Er is reden tot zorg, maar we moeten niet wanhopen. Duide lijk is wel dat alle zeilen moeten worden bijgezet. Daarom mik ken we in het nieuwe so ciaal-economische beleidsplan niet alleen op sectoren als zeeha vens en recreatie, maar ook op landbouw, midden- en kleinbe drijf, zorg- en wooneconomie." Naar de mening van De Kok val len wel kanttekeningen te plaat sen bij het onderzoek. Hij wijst erop dat Europese subsidies juist worden toegekend aan re gio's die een steuntje in de rug krijgen. De beschikbaarheid van hoog opgeleid personeel in Zeeland krijgt, verwacht hij, een impuls door de vestiging van de Roose velt Academy in Middelburg. MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt donderdag 27 januari een alge mene ledenvergadering in de Scoopera aan Achter de Houttui nen in Middelburg. V. Slenter, directeur van de GGD in Zeeland, houdt een le zing over overgewicht. In 1983 behoorde een gemiddelde Zeeuw nog tot de slankste Ne derlanders. Inmiddels wonen in de provincie procentueel gezien de meeste zwaarlijvigen van Ne derland, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De ledenvergadering begint om 14.30 uur. (Advertentie) Voor informatie: °50ns Geowarmte Systemen wwv-geowarmte.nl 'el. 06-22052598

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15