PZC SGP waarschuwt tegen gokken Het begon onder het koolzaadstro PZC Niemand wil de leefkuil kwijt Nieuwendijk in Vlissingen krijgt allure Honderd euro boete voor bedreigen agent 13 <ractie bezorgd over gevolgen uitbreiding amusementshal Funtastic agenda lankconcerten Spijt van lichtvergunning kassen Boete voor rijden tijdens rijverbod Binnendringen winkel bestraft Vragen staat raadslid vrij AAZET woensdag 19 januari 2005 tfwpnfjv van den Hurk ISSINGEN - De Vlissingse Wendijk ziet er deze zomer iliik sfeervoller uit, belooft eemeente. Deze week is de inditing gestart en na Pink ende! alles klaar zijn. Sieuwendijk. die nu vooral 5t doet als doorgangsweg, I verblijfsgebied worden, aaien de parkeerplaatsen plek vrij voor verbreding van het terras op de Ballastkade. Be woners moeten dus voortaan uit wijken naar parkeergelegenheid in de omgeving. De enige plaats is gereserveerd voor invaliden. Binnenkort kiezen de onderne mers gezamenlijk een terraslijn uit. Een exclusieve, belooft Jaap Wiltenburg van de gemeente Vlissingen. „In ieder geval geen plastic klapstoeltjes. Daarnaast gaan we bomen planten. Op de Ballastkade komen witte moer- bijen te staan. Dat is een decora tieve beplanting met een soort dakbedekking. Eronder komen sfeervolle lichtspots te hangen." Bovendien komen langs de weg zelf vijf iepen 'van redelijke om vang' te staan. Ook aan de rij baan zelf is gedacht. De bestaan de verharding wordt vervangen door natuursteen, te vergelijken met die van Plein Vierwinden. Bij het Griekse restaurant Posei don aan de Zeilmarkt komt een nieuwe trap, eveneens in natuur steen, om de wandelroute te pro moten. Het wordt de wande laars toch al gemakkelijker ge maakt. De Nieuwendijk krijgt een ondergrondse 'energiezaal'. Dus hoeven kermisexploitanten voortaan alleen nog maar een putje te openen om bij dé kabels te komen. Struikelen is verleden tijd. Als alles meezit, is de Nieuwendijk na Pinksteren zo goed als autoluw. Om de voet ganger een veiliger gevoel te ge ven, worden de troittoirs aan de gevelzijde verbreed. Op een smalle rijbaan rijden automobi listen als vanzelf een stuk rusti ger, voorspelt Wiltenburg. „In de toekomst heb je bij de Nieuw endijk het gevoel dat je door een woonerf rijdt." DDELBÜRG - De SGP jakl zich zorgen over de toena- i van het aantal gokautoma- iin amusementshal Funtastic Middelburg. De fractie vreest idaardoor meer jongeren ver- cfd zullen raken. erevoorzitter C. Dekker van uitte zijn bezorgdheid teravond in de vergadering n de commissie algemeen be- mr, Hij verwees naar het be- jtvan burgemeester en wet- uders om Funtastic een ver innig te geven voor uitbrei- igvan de amusementshal aan in 1940. Het bedrijf mag Eekeer zo veel gokautomaten Nu staan er vijftig, idat worden er honderd. Het ata! speelautomaten wordt :d. Dekker zei signa- te krijgen dat gokken een leiend probleem is in Middel- ster K. Schouwenaar ie signalen niet te ontvan- j haalde cijfers van het Consultatiebureau voor ohol en Drugs (ZCAD) aan. iruit blijkt dat in heel Zee- twaalf mensen geregis- erd staan als gokverslaafd, valt dus wel mee met dit leem, stelde de burgemees- louwenaar waarschuwde bo- fa dat de relatie tussen de g van Funtastic en verslaving niet overschat {worden. Daar komt bij dat janeente verlangt dat extra en controle plaatsvindt ^amusementshal, juist op WEKACTIVITEITEN I M8URG - Schuttershof, 19.00-20.00 Gym vanaf 50 jaar; DELBURG - Ontmoetingscentrum aan, 13.30-17.00 uur: Inloopmid- jongeren met onder meer ta- I en darts; be-Gymzaal Zanddijk, 9.15-10.15 Gym vanaf vijftig jaar; Woord, Oudestraat, 13.30-16.00; DDELBÜRG - Klankthera- en-deskundige Lidia Ko- uit Yerseke geeft komende fflden concerten in het Kultu- dPakhuis in Middelburg. eerste zondag van de arid, van februari tot en met zij drie concerten maximaal zeven personen 'concert. De concerten vin- i om 10.30 uur, om Kuur en om 19.30 uur. Aan- ienkan op 0113-574547. «orgklachten: «0-0231231 'maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur dactie alcheren tenruststraat 18 EB MIDDELBURG ie''0118-493000 0118-493009 bnail: red wa I c h pzc. n I Neurits Sep (chef) fadia Berkelder idilh Ramakers M|namvan den Broek &lma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie "ationspark 28 f°stbus 31 °aagoes 10113)315500 ;3X: 10113)315669 •■mail; re ntermet ^vw.pzc.nl Nl: web@pzc.nl mensen die heel veel geld in de automaten stoppen. Funtastic moet die controles zelf uitvoe ren, maar wordt op zijn beurt weer gecontroleerd door de ge meente om te zien of dat ook echt gebeurt. Hulpraadslid N. Yurdem van GroenLinks trok de cijfers van het ZCAD in twijfel. Volgens hem is gokken onder allochtone jongeren een flink probleem, maar is dat niet zichtbaar in de officiële cijfers. Zij melden zich niet met hun probleem bij het ZCAD, aldus Yurdem. De burge meester vond het echter onge past om officiële cijfers van ta fel te vegen zonder daar gede gen feiten tegenover te stellen. Tegenover de uitbreiding van Funtastic staat het verscherpen van de regels voor gokken. De gemeente gaat het spelen van be hendigheidsspelletjes voor geld verbieden. Deze twee besluiten houden onderling echter geen verband met elkaar, benadrukte Schouwenaar vorige week al in de PZC. Funtastic is de enige amusementshal in Middelburg. Het is een legaal bedrijf. De bur gemeester wees erop dat de uit breiding naar 100 gokautoma ten afgezet moet worden tegen de mogelijkheden voor gokken in de buurt. In Vlissingen staan 75 kansspelautomaten in gokhal- len, op Schouwen-Duiveland 100 en in Goes 180. Krina de Visser, voorzitter van de dorpsraad: „Het zou vreemd zijn als enkele dorpelingen ons gemeengoed afpakken." door Wendy van den Hurk NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dat er wel ooit 'kolder in de kop' is geweest, ontkent geen enkele Nieuwlander. Maar dat is voorbij; de jeugd heeft de leefkuil verlaten. Toch willen omwonen den het parkje nog steeds kopen om het met een hek af te sluiten. En dat is nou net wat de rest van het dorp niet wil. Het gekrakeel speelt al een jaar of drie. In 2001 is voor het eerst de politie ge beld. Jongeren, die vooral 's avonds en in het weekend in de kuil aan de Veer- straat te vinden waren, maakten ka baal. Twee jaar later escaleerde de boel. „Er werden boompjes gemold, lantaarn palen omgedraaid, hekjes omgeschopt en er hingen fietsen in de bomen. Daar werd vervolgens belachelijk hard om ge lachen", herinnert zich E. de Haan, wiens achtertuin aan de leefkuil grenst. „In de zomer zaten we nog nauwelijks buiten. Overal was ongewenste muziek te horen. Inmiddels zijn we aan onze derde buren toe. Onze ex-buren zijn echt niet voor niets vertrokken." De Haan begrijpt best dat de jeugd sa menkomt. maar de herrie die daarbij komt kijken, niet. „Vroeger hingen wij ook rond in trappennuizen, maar dan spraken we gewoon rustig met elkaar." Wat de hedendaagse jeugd doet, weet mevrouw De Haan niet. Ze heeft hen niet meer in de leefkuil gesignaleerd. Eind 2003 is hen namelijk een samen scholingsverbod opgelegd. Er gingen fikse bekeuringen de deur uit. Maar wat als de nieuwe generatie pubers het zelfde doet als hun oudere broers en zus sen, vroegen de klagers zich af. Daarom deed de gemeente hen een voorstel. Als ze het parkje eens kochten. Dan konden ze het omheinen en waren ze van alle el lende af. De klagers gingen akkoord. Maar de gemeenteraad niet. Inmiddels ligt de zaak bij de provincie, die 25 ja nuari uitspraak doet. Gemeengoed Als het moet, gaan de klagers naar de Raad van State, hebben ze Krina de Vis ser gezegd. De voorzitter van de dorps vereniging zegt ze veel succes te wen sen. „Het hele dorp is tegen verkoop. Fietsers eten er hun boterhammetje en er spelen dikwijls kinderen. Het zou vreemd zijn als enkele dorpelingen ons gemeengoed afpakken. Hoe vaak zie je mevrouw De Haan nou helemaal in het dorp? Alleen als ze er wegrijdt." Het is wel ooit een bencle geweest, dat wil De Visser best beamen. „Maar sinds het ver bod gedragen de jongeren zich keurig. Iedereen in het dorp vraagt zich juist af waar ze zijn gebleven. Volgens Jan van Café De Roode Leeuw zitten ze bij hem binnen. Maar dat vind ik niks voor jon gens van veertien jaar. Misschien is de voetbalkantine een idee." Sommige klagers zien ze liever op het plein bij het dorpshuis. De Visser niet. „Dat is het probleem verplaatsen. En dan durven de dames van de vrouwen vereniging dadelijk 's avonds niet meer alleen naar het dorpshuis te wandelen." De jeugd zelf ziet dat niet eens zitten. Een van de 'hangers' uit het verleden is Kevin Joosse. De zeventienjarige heeft het inmiddels te druk met huiswerk om nog aan hangen te denken. Maar dan nog liever in de leefkuil dan op het plein. „De kuil is echt van het dorp. Nu zijn we in het weekend gedwongen naar het café te gaan. Het slaat nergens op. Er is gedonder geweest, dat klopt, maar de klagers wilden niet eens met ons in ge- foto Lex de Meester sprek gaan. Ze haalden er gelijk de poli tie bij. Nee, daar maak je vrienden mee." Moeder Marianne moet erom lachen. Zij weet best dat er wel eens een fiets in een boom heeft gehangen. Maar je kunt het klagen ook overdrijven, vindt zij. „Ze rakelden telkens akkefietjes van tien jaar geleden op. Toen was Kevin ze ven. Die speelde nog met Lego. Als de verkoop doorgaat, krijgen ze het hele dorp over zich heen", voorspelt ze. „Ie dereen is in die kuil groot geworden. Zelfs Kevins opa hing er met zijn kame raden rond. Die haalden ook vast ooit rottigheid uit." Onzin Op straat klinkt vanuit de ouderen in derdaad een unaniem 'nee' tegen ver koop. Zoals Wouter van der Loo. Rond gehangen in de kuil heeft hij niet, maar er doorheen lopen doet hij regelmatig. „Als ik een brief moet posten of ge woon, als ik ga wandelen. De communi catie binnen het dorp zou wegvallen als die kuil zou sluiten. Bovendien is de overlast voorbij. Al heel lang." De man gaat zelfs verder in zijn verdediging. „Met die overlast viel het reuze mee. Ik ben altijd beleefd door ze begroet. Dat mag best eens gezegd. Die onzin moet maar eens afgelopen zijn." door Selma Osman MELISKERKE - Het stormde toen Willem Louws (86) en Pau lina Willemse (82) elkaar zestig jaar geleden het ja-woord ga ven. „Mooi weer was het niet, maar het was wel gezellig", her innert mevrouw zich. Er was nóg een kleine smet op de huwelijksdag. Vanwege de evacuatie naar Zuid-Beveland werd het huwelijk gesloten in 's-Heer Arendskerke. De plaat selijke jongeren waren wel blij met het feestje, want die hadden in die tijd niet zo veel vertier, weet Louws nog. Het paar was al in ondertrouw toen aan het eind van de oorlog het Walcher- se platteland onder water kwam te staan en zij hun heil elders moesten zoeken. De vonk tussen de boerenknecht en boerenmeid sloeg op een dag over toen zij sa men onder een hoop koolzaad stro kropen. Er waren nog ande re stelletjes bij, die later ook ge trouwd zijn. Paulina liep in dracht. Willem was op zijn bur gers.Het echtpaar heeft een le ven van hard werken achter de rug. Na het trouwen werkte Louws veertien jaar aan de her verkaveling op Walcheren. Zijn vrouw werkte in de huishouding en bracht de vier kinderen groot. In 1961 kreeg het paar de kans om de boerderij van Wil- lems vader over te nemen. Het was een gemengd bedrijf aan de Molenweg in Meliskerke. Later bleef daarvan alleen de melkvee houderij over. Louws hoefde het werk niet alleen te doen. Zijn vrouw hielp hem met koeien melken en het voederen van de kalfjes. Tweeëntwintig jaar la ter nam een van de zoons het fa miliebedrijf over. Het paar woont nog steeds naast de boer derij. Tot voor kort fietste Louws nog naar de soos in Melis kerke om een potje te biljarten. Gezondheidsproblemen hebben de afgelopen tijd hun tol geëist. Daardoor is het echtpaar nu aan huis gekluisterd. Liefde is er in de afgelopen zestig jaar altijd ge weest. „.Je moet natuurlijk wel wat voor elkaar voelen, anders is het niet eenvoudig", zegt Louws. Zijn wouw knikt instem mend. Het zestigjarig huwelijk is gisteren in huiselijke kring ge vierd. Het echtpaar heeft negen kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. RILLAND - De provincie heeft er achteraf spijt van dat er geen zwaardere eisen zijn gesteld aan de hoeveelheid licht die de kassenbedrijven in de Bathpolder bij Rilland mogen verspreiden. Volgens gedeputeerde T. Kramer is er sprake van een vergissing waarvoor nu leergeld moet wor den betaald. De Zeeuwse Milieu Federatie heeft de provincie gevraagd op te treden tegen de lichtvervuiling van tomatenkweke- rij Agro Care bij Rilland. Kramer zegt dat het bedrijf aan alle vergunningsvoorwaarden voldoet. De ZMF bestrijdt dat en dreigt met een rechtszaak. De milieufederatie bijt zich in de kwestie vast, omdat er aanwijzingen zijn dat dieren, vooral vogels, aan de boorden van de Oosterschel- de lijden onder de nachtelijke lichtproductie van de kas senbedrijven. Ook omwonenden klagen over overmatig lekkend licht. Volgens gedeputeerde Kramer voldoen de kassenbedrijven, dus ook Agro Care, aan de vergunningei- GOES - Een 48-jarige automobilist uit de gemeente Noord-Beveland is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden tijdens een rijverbod. De man was maandagavond rond kwart over elf op de Westwal in Goes aangehouden voor rijden onder invloed. Hij kreeg hiervoor een rijverbod van 3 uur en een proces-verbaal waarna hij weer in vrijheid werd gesteld. Rond een uur zagen agenten hem echter tijdens zijn rijver bod weer in zijn auto rijden over de N2f*6 in Kats. De au tomobilist kreeg een stopteken en werd voor de tweede keer aangehouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Vlissingen wegens lo^ kaalvredebreuk veroordeeld tot 150 euro boete. De Vlis;- singer was een jaar lang de toegang ontzegd bij een plaat selijke winkel. De man slaagde 15 november erin in de zaak te komen, terwijl hem een verbod was opgelegd. TERNEUZEN - Of een raadsvraag schriftelijk of monde ling moet worden beantwoord is ter keuze van het betrok ken raadslid en niet ter keuze van de beantwoorder. Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (LCF) stelt dat naar aanleiding van de nieuwe werkwijze voor de behandeling van raadsvragen. „Voorkomen moet worden dat de beantwoording van een eenvoudige vraag met één schriftelijk zinnetje wordt afgé- daan en een gecompliceerde vraag met een stortvloed van woorden in de commissie wordt behandeld", aldus Freeke. Het raadslid wil dat een verzoek om mondelinge beantwoording van een raadsvraag in een commissiever gadering vooraf als agendapunt wordt aangekondigd, om het betreffende raadslid niet te overvallen. „De nieuwe werkwijze mag niet in zich de mogelijkheid hebben het vragenrecht alsnog uit te hollen, dit onder het mom van 'dat zijn we toch zo overeengekomen'", stelt Freeke. Hij wijst er op dat het vragenrecht in de Gemeentewet is vei-- ankerd. „Dit is publiekrecht dus 'dwingend recht'. Van dwingend recht kun je niet bij overeenkomst van afwij ken. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Vlis singen wegens bedreiging van een agent veroordeeld tot hon derd euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte had zich 13 novem ber vorig jaar in Vlissingen indi rect dreigend uitgelaten over een agent. Hij wees eerst naar het dienst- wapen van een politieman. Veiwolgens hoorden de agent en diens collega de Vlissinger roe pen: „Ik heb thuis ook munitie, die door de kop zou gaan van die kale politieman, die mij een bekeuring heeft gegeven." De verbalisanten wisten meteen dat hij een hoofdagent bedoel de, die bij het incident niet aan wezig was. Hoewel de man toegaf dronken te zijn geweest, zei hij de kracht termen niet te hebben gebruikt. Raadsman D. Olie zei dat zijn cliënt toen niet lekker in zijn vel zat. De strafpleiter meende dat een politieman meer moet kunnen verdragen dan de gewone bur ger. Officier van justitie R. Ramme- loo eiste 250 euro boete en twee weken voorwaardelijk. (Advertentie) kozijnen - zonwering WWW.AAZET.NJL Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) Willem en Paulina Louws-Willemse. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13