Werknemers worden melkkoeien PZC Verzet tegen opstand kostti Ziyang de ko| Tsunami-wezen erg in trek als potentiële adoptiekinderen PZC Moord Van Gogh voor Al Qaeda alleen maar lastig Intensieve 'menshouderij' toe aan herziening 18 januari 1955 dinsdag 18 januari 2005 door Jan Ruesink Het bedrijfsleven gaat steeds meer lijken op de intensie ve veehouderij. Het personeel wordt uitgemolken, het werk wordt tot achter de komma ge rationaliseerd en het personeel wordt slechts geleid door dikke handboeken en strikte regels. Dat moet anders, vindt organi satieadviseur Jaap Peters. „Vind je het gek dat de meeste werknemers niet tot hun 65ste willen doorwerken, maar zo snel mogelijk willen stoppen? Mensen worden niet ziek van hun werk, maar van de manier waarop het georganiseerd is." Volgens Peters gaat het bedrijfs leven steeds meer lijken op de in tensieve veehouderij. Alles staat in dienst van de productie en om die te maximaliseren wordt het bedrijfsproces gerationali seerd, teruggebracht tot kille cij fertjes. „Intussen verzwakt de werknemer. Een koe die veel melk geeft, is vaak niet gezond. Juist door de hoge output wordt het dier verzwakt, want alle energie gaat in de melkproduc tie zitten en zo blijft er geen energie meer over voor andere levensfuncties. De mens wordt een wegwerpartikel, net als de zeug die wordt afgevoerd zodra die minder biggen werpt dan economisch rendabel is." De landbouw heeft via varkenspest en andere dierziektes de prijs voor dit ziekmakende systeem betaald, in het bedrijfsleven he ten de uitwassen burnout, onte vreden klanten en boekhoud fraude. „Managers zien alleen nog maar cijfers", zegt Peters. „Maar als iets gemanipuleerd kan worden, dan zijn het wel cij fers." Peters is organisatieadvi seur, partner van bureau Over- mars in Zwammerdam en baar de in 2003 opzien met het stuk 'de intensieve menshouderij', dat gekroond werd tot de beste managementcolumn van dat jaar op internet. Om zijn betoog eens uitvoerig op papier te zet ten schreef hij het boek Intensie ve Menshouderij, samen met Ju dith Pouw, die óp Peters' co lumn afstudeerde.Bedrijven lij ken volgens Peters steeds meer op intensieve veehouderijen waar de mens alleen maar out put moet leveren en verder een wegwerpartikel is. „Ja, ABN Amro moet weer eens een paar duizend mensen preventief rui men", sneert hij. „Niet dat de achterblijvers te benijden zijn, hoor. Ze zijn hamstertjes die steeds sneller moeten lopen in hun tredmolen." In een tijd dat organisaties de mond vol hebben van investeren in personeel, komt zijn betoog opmerkelijk en cynisch over. „Er wordt wel geïnvesteerd in werknemers, maar dat is in het belang van het bedrijf. De men sen worden robotjes, die alleen maar de trucjes van het bedrijf leren. Bij McDonald's kent ieder een de handboeken uit zijn hoofd, maar niemand weet er iets van eten of koken. Het lei dende thema bij McDonald's is: hoe sluit ik het toeval uit. Mede werkers worden zo kistkalve ren, zonder bewegingsvrijheid. In eallcenters worden mensen via een soort puppy-training ge programmeerd om bepaalde vra gen te beantwoorden, maar in houdelijk weten ze niets. Zelfs wielrenners worden tegenwoor dig per microfoon gedirigeerd om wel of niet te ontsnappen. Ze krijgen niet meer de kans om zelf via schade en schande een koersintuïtie te ontwikkelen." Die trend tot rationalisering ziet Peters in de thuiszorg, in het onderwijs en ook bij de poli tie. Men wordt steeds meer afge rekend op cijfertjes. „Het gaat dan niet meer om de veiligheid op straat, maar om het halen van de doelen. Als dat dan tot ongewenste resultaten leidt, gaan ze de puntentelling bijstel len. Het oplossen van het ene misdrijf scoort dan beter dan het andere. Maar ook daar wordt het niet veiliger van op straat." Zo kweekt het bedrijfs leven uitwisselbare, flexibele mensen die steeds een ander trucje leren maar vakinhoudelij ke kennis ontberen, „Echte vak mensen verdwijnen", zegt Pe ters. „Vakmensen zijn in twee opzichten eigenwijs. Ze weten precies wanneer een machine on derhoud behoeft, terwijl de leek alleen het onderhoudsboekje kan opslaan. Maar voor de he dendaagse manager - zijn vak mensen lastig, want ze hebben een eigen mening. Ze hebben lie ver eenvormige werknemers die niet zelfstandig nadenken." Het lozen van vakmensen is volgens Peters op den duur desastreus. Werknemers worden volgens hem grijze muizen die niet meer betrokken zijn bij de zaak en evenmin hun gezonde verstand gebruiken. Hij haalt het voorbeeld van kwaliteitssyste men aan. „Bedrijven werken met dikke ISO-handboeken en INK-modellen. Alles is tot in de tails vastgelegd. Ze hebben bij de woningcorporaties onder zocht of dat werkte. Wat bleek? De kwaliteit lééd er alleen maar onder." Peters beseft dat veel managers de cijfertjes niet meer die over heersende rol willen laten spe len. Maar, zeggen ze dan, we kunnen niet anders. „Toch kan en moet het anders", zegt Pe ters. „Een duurzamere manier van produceren kan renderend zijn. Ik ken landbouwers die goed boeren door zich aan dat systeem te onttrekken." In de in dustrie noemt hij Gulpener Bier als voorbeeld: „Het handhaaft zich als winstgevende brouwer temidden van de grote wereld spelers en de directie spreekt niet de taal van de gemiddelde manager. Er werken nog vak mensen die niet onderling uit wisselbaar zijn. Ik wil de klok niet terugdraaien en je hoeft de grootschaligheid ook helemaal niet af te schaffen, maar je kunt als bedrijf veel meer doen om de verbondenheid met de lokale ge meenschap te vergroten, het vak manschap te koesteren en varië teit in je personeelsbestand op te bouwen. Als ik dit verhaal aan managers vertel, zeggen ze: interessant. Heeft u daar ook een checklist voor? GPD Intensieve menshouderij, hoe kwaliteit oplost in rationaliteit, door Jaap Peters en Judith Pouw, Scriptum Publishers, 19,95 euro. door Erwin Tuil Chinezen kunnen alle fou ten van hun helden door de vingers zien als een paar van hun daden tot mythologi sche proporties worden opge blazen. Voor de gistermorgen overleden vroegere partijse cretaris-generaal Zhao Ziyang (1919-2005) geldt dat ook. Hij verzette zich in 1989 tegen militair ingrijpen tegen de demonstrerende studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De partijleiding, waar Zhao deel van uitmaakte, was bloednerveus geworden van de studenten die hervormin gen eisten. Probleem was ech ter dat de partij verdeeld was over de aanpak. Figuren rond Jiang Zemin meenden dat al leen het leger orde op zaken kon stellen. Zhao behoorde tot het kamp dat geloofde in dialoog. Toen hij voelde dat de demonstraties wel eens bloedig de kop konden wor den ingedrukt, smeekte hij de studenten met tranen in zijn ogen het plein te verlaten. Naast hem liep de huidige pre mier Wen Jiabao. Toen het leger op 4 juni in greep was het snel gedaan met de carrière van Zhao. Hij werd uit het Poltiburo gezet, verloor al zijn officiële func ties en kreeg huisarrest. Be zoek mocht hij alleen ontvan gen met toestemming van de autoriteiten. De zoon van een grondbezitter uit de provin cie Henan sleet zijn dagen daarna voornamelijk met het verbeteren van zijn golfhandi- cap. Officieel was Zhao toen al begraven en gewist uit de geschiedenisboeken. Het poli tieke spel beheerste hij goed genoeg om als beschermeling van de grote Deng Xiaoping door het leven te gaan. Een positie die hij vooral lejj ken had aan zijn econoirj aanpak van de zuidelijk vincie Szechuan, wan landbouwproductie de kortste keren speels toenam. Die aanpak ov® de Deng ervan dat kapit^ sche prikkels ook in Q heel goed kunnen werka haalde Zhao naar Pd Zhao werd in 1979 lid va politbureau en een jaar! premier. Heel het 1 nu Zhao's 'Szechuan1, moedigde in de stramreee munistische staat „eiken elk systeem, elke polilid elke maatregel" aan j productiekrachten kunna muieren". Zhao's expeit ten en pragmatische fe mingen deden China's® mische potentieel ontlui Toch is de carrière vatii niet helemaal schooi wordt gezegd dat lijp 1989 zijn ij delheid finas de met smeergeld. Bovft had zijn opstelling in! vooral te maken h pogingen om verloren ei terug te winnen. Er kan; ter nauwelijks getwijfeld» den aan de oprechte syi thie van Zhao voor heil nees communisme. ge leeftijd trad hij toei( Partij. Tijdens de Tweec; reldoorlog vocht hij zij zij met zijn vrouw Liang tegen de Japanse b de revolutie van 1949 k de echte communistisch rière die onderbroken) door de ultralinkse u van de Culturele Revé die van 1966 tot 1976 huis den in China. Met d van Zhao lijkt pro-dei tisch China hem vooral) armen te hebben als vre vende partijbaas in 1' voorbeeld van de comma sche partijbons met een? selijk gezicht. GPD De moordenaar van Theo van Gogh en de leden van het Hof stadnetwerk zijn in internatio naal opzicht amateurs. Osama bin Laden zal hen niet prijzen, verwacht Loretta Napoleoni. De Italiaanse econome, schrijf ster van een boek over de finan ciering van wereldwijd terroris me, schetst een vijand die hon derden miljarden euro's ter be schikking heeft. „De vijand ge dijt op conflict. door Ferdi Schrooten Een kwajongensstreek wil Lo retta Napoleoni de moord op Theo van Gogh niet noemen. Maar internationaal is deze daad van geringe betekenis. „Al Qaeda heeft de aanslagen in Madrid geprezen, de moord op Van Gogh niet. Madrid was spec taculair en met veel doden, over al in Europa heerste angst. De brute moord op Van Gogh heeft enorme impact gehad in Neder land, maar daarbuiten amper. De moord op Van Gogh is voor Bin Laden slechts een verspil ling van middelen. Al Qaeda heeft er alleen maar last van: cle opsporing staat hier nu op scherp." Napoleoni geldt na een decennium onderzoek als expert in de financiering van het we reldwijde terrorisme. In haar nieuwe boek NV Terreur spreekt ze van een levend, transnationaal conglomeraat van organismen, gevormd door kolonies van terreur die overal om zich heen grijpen. In De NV Terreur gaat wereldwijd 1500 miljard (anderhalf biljoen) dol- •lar om. Meer clan tien keer de Nederlandse rijksbegroting. Verontrust Terroristen verdienen hun geld op tal van manieren. Ze persen tegenstanders af, handelen in drugs, wapens, auto's en men sen. Eenmaal verworven fond sen worden in onroerend goed en legale bedrijven gestoken. „Nederland, België en Luxem burg zijn geliefd bij terroristen 'voor investering in onroerend goed," zegt Napoleoni, in maart voorzitter van een internationa le conferentie in Madrid over •terrorismefinanciering. Ze is verontrust over de manier waar- op terrorismegeld 'schoon' ver diend wordt aan Europese en Amerikaanse beurzen. Sterker nog, er wordt belegd met terro ristische voorkennis. Dat bleek na de aanslagen van 11 septem ber 2001 in de VS. Door beleg gingen in goud en olie voor de aanslagen, boekten terroristen vele miljoenen euro winst. „Ze parasiteren op onze systemen en gebruiken die keihard." Arthur Docters van Leeuwen, voorzit ter van het Financieel Expertise Centrum (FEC), deed Napoleo ni's boek dit weekeinde af als 'stemmingmakerij'. De ander half biljoen dollar is volgens hem nergens op gebaseerd. „Die meneer moet zijn huiswerk doen," reageert Napoleoni op de ex-baas van inlichtingendienst BVD en de Autoriteit Financiële Markten. De bedragen staan ge woon in stukken van het Inter nationaal Monetair Fonds en de Verenigde Naties, zegt Napoleo ni. „Deze man is niet de eerste nationale terreurbestrijder die het internationale overzicht mist." „Ze halen hier halen geld uit de muur, kopen bedrijven op. Maar wat weten wij van hawala?" Met hawala - een vorm van in formeel bankieren - worden snel en veilig buiten het gewone bankstelsel om grote sommen geld rond gepompt. In het Wes ten bestaat volgens haar ook nauwelijks kennis van 'zakat', de circa 2,5 procent die bij elke transactie door een islamitische bank als religieuze gift wordt af gedragen. „Grote sommen daar van worden voor sponsoring van terrorisme gebruikt." De VS hebben gekozen voor een kei harde aanpak van terroristische geldstromen. „Maar de speciale wetgeving heeft vooralsnog al leen maar geleid tot een vlucht van terroristisch kapitaal naar Europa", zegt Napoleoni. Zij pleit dan ook dringend voor nieuwe wetgeving in Europa. Volgens Napoleoni was overi gens de moord op Van Gogh niet gebeurd als de Amerikanen Irak niet waren binnengevallen." GPD Loretta Napoleoni: NV Terreur, De nieuwe economie van de ter reur. De Arbeiderspers, ISBN 9029538295. door Stephen Brown Sinds Azië op 26 december door een tsunami getroffen werd en duizenden kinderen ouderloos achterbleven, worden adoptiebureaus over de hele we reld overspoeld met aanvragen. Hulporganisaties drukken de potentiële adoptieouders echter onmiddellijk op het hart dat ze wel eens teleurgesteld konden worden. „We hebben alleen in de afgelo pen twee dagen al zo'n honderd telefoontjes gehad", zegt Mar- gret Josefsson van het Adviesbu reau Adoptie in Zweden. Dit bu reau plaatst relatief gezien de meeste buitenlandse adoptiekin deren ter wereld, het merendeel afkomstig uit Azië. De gevoelens van medeleven in Zweden, het land dat door de ramp waarschijnlijk honderden burgers verloor, vinden hun weerslag in het feit dat het aan tal aanmeldingen om ook oude re kinderen te adopteren enorm is toegenomen. „Gewoonlijk ge ven mensen de voorkeur aan jon gere kinderen", vertelt Josefs son. In Groot-Brittannië, waar in vergelijking met andere EU-lidstaten relatief weinig bui tenlandse kinderen geadopteerd worden, meldde de Hulplijn Adoptie Buitenlandse Kinderen een dat het aantal aanvragen verviervoudigd was. Directrice Gail Haworth: „Bijna iedereen die ons belt doet dat in verband met de tsunami." Ondanks de enorme omvang van de ramp - alleen al in Indo nesië hebben waarschijnlijk 35.000 kinderen hun ouders ver loren - wordt de potentiële adop tieouders verteld dat de eisen die aan adoptie gesteld worden, onverminderd hoog blijven. Ook blijft men er de voorkeur aan ge ven om kinderen in eerste in stantie in hun eigen gemeen schap op te vangen. Regeringen in Zuidoost Azië, hulporganisa ties en liefdadigheidsinstellin gen zeggen dat het onverstandig is kinderen voor adoptie op te geven, voordat met zekerheid is vastgesteld dat de ouders zijn overleden en ze niet door fami lie of de lokale gemeenschap ge holpen kunnen worden. „Het is gedurende de huidige noodfase onverstandig om kinderen te la ten adopteren, vooral wanneer mogelijke familieleden van de vele kinderen te achterhalen. het om landen buiten het land van afkomst gaat. Het is voor de kinderen beter om bij familie ge plaatst te worden, in een omge ving waarmee ze bekend zijn", benadrukt een woordvoerder van de hulporganisatie Save the Children. Het VN-kinderfonds Unicef dringt aan op snelle maatregelen voor de veiligheid van de weeskinderen, omdat ille gale adoptiebureaus, kinderpros- titutiebendes en pedofielennet werken op de loer liggen om mis bruik te maken van de situatie. „De huidige chaotische omstan digheden zijn voor dit soort or ganisaties ideaal", stelt directri ce Carol Bellamy. Indonesië en Sri Lanka, de twee meest getrof fen landen, hebben voorlopig de adoptie van tsunami-weeskinde ren verboden. De Britse Associa tie voor Adoptie waarschuwt dat potentiële pleegouders van wege 'enkele gewetenloos opere rende individuen' op hun hoede moeten zijn. „Ik weet dat men sen die oprecht bezorgd zijn over het welzijn van deze kinde ren, de kinderhandel niet willen stimuleren en dat zij weten dat het voor de kinderen het beste is binnen de eigen gemeenschap ondergebracht te worden", zegt directrice Felicity Collier. Compassie Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bracht van wege de vele informatieaanvra gen speciaal advies uit. Het mi nisterie zegt de compassie van de Amerikanen die zich opgeven voor adoptie toe te juichen, maar dat het nog maanden zal duren voordat 'legale adop tiekinderen' als zodanig geïden tificeerd zijn. Men adviseert de mensen hun medeleven uit te drukken in do naties, zodat hulporganisaties ter plekke hun werk kunnen ver richten. Op de website Thailand Adoptie wordt venneld dat de Thaise re gering speciaal voor de tsuna- mi-wezen een versnelde adoptie- ATOOMENERGIE - De Sov jet-Unie gaat vijf communisti sche landen helpen bij de ont wikkeling van atoomenergie 'voor vreedzaam gebruik'. In ruil voor grondstoffen worden in China, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Roemenië en Oost- Duitsland atoomzuilen ge bouwd. GELD WEG - Een aanstaand bruidspaar uit Amsterdam heeft zijn huwelijk voorlopig uitgesteld, nadat de man zijn portmonnee was verloren. Er zat drieduizend gulden in, het geld dat de twee met veel pijn en moeite bij elkaar hadden ge spaard om hun nieuwen: in te richten. Op weg ui meubelzaak ontdekte de dat de portemonnee uil zak verdwenen was. VIJF MEI - De herdenkit de militaire bevrijding jaar geleden wordt pp ij groots aangepakt. Werlj hebben een vrije d den. Er komt een grote» van legereenheden bij hi Wereld in Wageningen de capitulatie werd gele In de Nieuwe Kerk in Ai dam spreken diverse vertegenwoordigers ow vrijding. Srilankaanse wezen bedelen om snoepgoed in een school bij Kalmunai. Hulporganisaties hopen dat er de komende tijd een rem wordt gezet op adoptie, omdat aangenomen wordt dat er minder wezen zijn dan de laatste weken wordt beweerd. Overheden en organisaties moeten alles in het werk stellen om foto Arko Datta/RTR procedure zal gebruiken, maar dan wel alleen voor de eigen be volking. Adoptiemogelijkheden voor het buitenland zullen van wege de chaotische omstandig heden nog wel even op zich la ten wachten, schrijft men. „Dit houdt niet in dat het adopteren van Thaise kinderen onmogelijk of onjuist is; het betekent slechts dat het adoptieproces door de ramp niet versneld of vereenvoudigd zal worden", al dus de website. De vreselijke beelden van Sri Lankese, Indo nesische en Thaise weeskinde ren die het slachtoffer kunnen worden van kinderprostitutie, hebben geleid tot een groter be wustzijn ten aanzien van wees kinderen overal ter wereld, en met name die in door aids ver scheurde Afrikaanse landen. „Men wordt zich over de hele wereld bewust van de noden van lunderen. Dat is een positie ve ontwikkeling die voortkomt uit deze vreselijke tragedie", zegt Haworth, GPD/RTR Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-m - - Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-m Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax- (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-m Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur accept' Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldlet toeslag. E mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvw einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bi» Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden u® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener Nvt" de Regelen voor het Advertentie»® maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00ui Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintj«> Tel. (0113)315550 Fax, (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroers1' Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/advertfit Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV aan ons verstrekte gegevens hebben wii oo (abonnementen)admim (laten) informeren o\ i werkmaatschappijen van Wegener informatie geen prijs stelt dan kunt 460 AA Goes. aa "3 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4