?NV wil snel succes prepensioen PZC Kamp vindt dat Nederlandse bijdrage Irak groot genoeg is Heusdense werf De Hoop failliet Honderdduizenden in 'werkelijkheid' ouder Oude hooiberg in ere hersteld W oningcorporaties bieden alternatief plan voor huurbeleid useumplein-akkoord moet verzilverd in zeshonderd CAO's menwerking iherches tegen ugssmokkel Geldboete voor kindercrèche naar goed doel Batman wil zijn kind zien Woordenboek voor sms-taal Kraanwater is cool Karl Kani in geweer tegen disco Statenleden boos op Maij-Weggen Minder bezoekers vakantiebeurs dinsdag 18 januari 2005 ^.«.rtartie binnenland jjOA - Ruim M miljoen „tn hebben de afgelopen ,iaar via internet de test ge- Jm te kijken wat volgens leefstijl de 'werkelijke leef- is. Bij meer dan 780.000 pi strookte de uitslag niet llua kalenderleeftijd: ze blij- ken een ongezonde leefstijl te hebben. Daarentegen zijn 620.000 mensen jonger dan hun kalenderleeftijd door hun gezon de leefstijl. Je-echte-Ieeftijd.nl is een inter actief programma dat door inter net, televisie en een e-mailmaga- zine wordt gedragen. Iedereen kan op de site een lijst met vra gen invullen om er achter te ko men wat zijn of haar 'echte leef tijd' is, waarbij niet de geboorte datum, maar je levensstijl je ouderdom bepaalt. Het program ma is overgenomen van de Ame rikaanse tv en vertaald naar de Nederlandse situatie. Uit de test blijkt dat de mensen gemiddeld bijna twee jaar ouder zijn dan hun kalenderleeftijd, met uit schieters naar veertien jaar en meer. Vooral vrouwen blijken gezonder dan mannen en Am sterdammers gezonder dan Rot terdammers, aldus het produc tiebedrijf Advance dat het pro gramma drie jaar geleden in Ne derland introduceerde. Advance- houdt zaterdag 29 januari in Apeldoorn de Je-Echte-Leef- tijd-Minimarathon van 18,7 kilo meter waar iedereen zich voor kan inschrijven. ANP or James McGonigal Maiirice Wilbrink BECHT - FNV Bondgenoten snel succes boeken bij de om- iv van vut-regelingen naar icnsioen-nieuwe stijl. De 1ste vakbond van het land it zo het 'Museumplein-ak- jrd' van afgelopen najaar te men verzilveren. hebben het kabinet op de jen gekregen. Nu komt ron- hvee, met het vernieuwen zeshonderd CAO-regelin- I zei voorzitter H. van der van Bondgenoten gisteren irecht. Van der Kolk mikt de din al die CAO-onderhande- lenniet zozeer op loonstijgin- jiaar op vijf arbeidsvoor arden, waarvan behoud van pensioen de belangrijkste is. FNV heeft daarbij de beper- l dat er slechts 3 procent nruimte is. „Er zijn veel wen- die allemaal geld kosten, we zullen per bedrijfstak iriteiten moeten stellen." De d heeft ook verlangens wat reft kinderopvang, werkze- heid en gezond werken. ilig gesteld '-onderhandelaar B. Rood- en verwacht dat het prepen- nmet 62 jaar bij Akzo No- veilig gesteld kan worden, Ier al te veel kostenstijgin- voor de werknemers. Bon- gesteund door pensioen- rekenen momenteel in lallen regelingen uit in hoe- het oude prepensioen over- kan blijven. „Grote vraag ilj is in hoeverre er straks lijkheden zijn om voor indi- tle werknemers pensioen te- IBN - De Nederlandse Nationale Recherche gisteren in Doom een over- omst gesloten met de Britse ie om gezamenlijk de drugs kei tussen Nederland en ■Brittannië aan te pak- het Korps Landelijke hediensten, waar de Dienst onale Recherche deel van aakt, gisteren weten. De ast Nationale Recherche en Engelse National Crime richtten eerder deze ind een gezamenlijke een- op. Dit Joint Investigation h(JIT) opereert vanuit Drie- n. De samenwerking is mo- door Europese wetgeving dn staat dat lidstaten van :e Unie elkaar mogen en bij de bestrijding van cri- iliteit. Het Nederlands/ Bint- het eerste JIT binnen korten uit het verleden te repare ren". denkt H. van der Windt, die onderhandelt voor een nieu we CAO in de grote metaalbe drijven. Veel werknemers heb ben geen volledige pensioenop bouw, waardoor ze straks tekort komen voor hun prepensioen. Zij zullen extra moeten sparen, als ze een ruim prepensioen wen sen. De bonden denken dat de huidi ge premies voor prepensioen voor 80 procent de kosten dek ken om het prepensioen van de toekomst te betalen. Daarnaast zijn er allerlei mogelijkheden om extra pensioen op te bou wen, waarmee eerder stoppen met werken kan worden be taald. De kosten daarvan willen de bonden delen met de werkge vers, maar die staan niet te springen. De CAO-onderhandelingen bij Akzo Nobel worden met argus ogen bekeken door de onderhan delaars in andere bedrijfstak ken. De Akzo-CAO wordt vaak als maatgevend gezien voor an dere collectieve arbeidsovereen komsten. De sfeer tijdens ver kennende besprekingen voor een nieuwe cao is voorlopig niet goed, concludeert FNV-onder- handelaar Roodhuizen. Er is er gernis over de opstelling van Ak zo over de aanvulling van het ziektegeld in het tweede ver- zuimjaar. GPD ZOELMOND - Bij boerderij De Werff van de familie Vette in het Betuwse Zoelmond is gisteren hard gewerkt aan de restauratie van een van de oudste hooibergen van Nederland. Het gaat om een unieke constructie van twee aparte hooibergen, gebouwd op een gedeelde schuur en een stal die onder beide bergen doorloopt. foto ANP rechercheurs van het tabben in Nederland de- e°psporingsbevoegheid als Nederlandse collega's. ANP ROTTERDAM - Als het aan offi cier van justitie E. Pols ligt, be taalt de Stichting Kinderop vang Rotterdam Noord 20.000 euro aan goede doelen. Op die manier zou de stichting moeten worden gestraft voor de dood van een halfjaar oud meisje in augustus 2003. Het kind kwam in een huis van de stichting vast te zitten tussen de bedbodem en de spijlen van het bed. Enkele dagen later over leed het. De ouders willen dat het geld naar het Liliane Fonds en Warchild gaat. Pols vindt dat er in het kinderdagverblijf zo veel is misgegaan, dat bestraf fing noodzakelijk is. ANP He.m aaoé-t je oitkjjKeaj mt-ié N06 STÊÉDSAENJ JDNGE god is.' Het is mooi geweest, vindt minis ter Kamp van Defensie. Neder land vertrekt vanaf half maart definitief uit Irak. Met zo'n ze venduizend militairen heeft Ne derland er straks twintig maan den gezeten. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - „Wij hebben de mensen in Al Muthanna rust en zekerheid gegeven. Toen we er kwamen, was er niets. Nu zijn er 2800 Iraakse veiligheidsfunc tionarissen opgeleid", zei minis ter H. Kamp van Defensie gister middag in een vergaderzaaltje op zijn departement. Een paar uur daarvoor heeft hij samen met de premier en de mi nister van Buitenlandse Zaken definitief besloten dat Neder land zijn troepen vanaf 15 maart terugtrekt uit de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna. Half mei pakt de laatste Nederlandse militair er zijn plunjebaai in. Vastplakken Hiermee heeft Kamp zijn zin, ook al zal hij dit zelf nooit zo zeggen. De laatste weken klon ken, vanuit het kabinet en de Tweede Kamer geluiden om de militairen toch langer te laten blijven. Immers, de Britten, de Amerikanen, de Japanners en de Irakezen zelf hadden ge vraagd of Nederland er nog een tijdje aan wilde vastplakken. Vorig jaar juni besloot het kabi net echter al dat de militaire bij drage in maart 2005 zou worden beëindigd. Onder aanvoering van de WD, Kamps partijgeno ten, werd er echter geknabbeld aan die termijn. Het CDA sloot zich daarbij aan. Zelfs minis ter-president Balkenende zei vrijdag een verlenging niet uit te sluiten. Bot speculeerde dit weekeinde op een mogelijk ver blijf tot juli. Kamp hield zelf steeds vol: we vertrekken op 15 maart. En zo gebeurt het. Zware klussen Want zonder de missie in Irak heeft de Nederlandse krijgs macht al genoeg te doen. „Er is een aaneenrijging van zware klussen", aldus Kamp. Er zitten Nederlandse troepen in Bosnië en in Afghanistan. Aan de Navo levert Nederland 4000 man schappen voor de snelle reactie macht. Er staat een mariniers bataljon (duizend man) paraat als reserve, mocht dat nodig zijn voor hulp bij verkiezingen in Afghanistan of Bosnië. „Dat is een heel scala aan verplichtin gen. Als we straks vertrekken uit Irak, hebben we er twintig maanden gezeten. Dit is een klus voor de internationale ge meenschap. Wij zijn een middel groot land en hebben een forse bijdrage geleverd." GPD SUPER-PAPAS van FATHERS 4 JUSTICE STRIJDEN VOOR UW RECHT OM UW KINDEREN TE ZIEN www.f4j.nl UTRECHT - Een man verkleed als Batman heeft gisteren urenlang op een platform van de recht bank in Utrecht gestaan. Rond half drie in de mid dag besloot hij het platform vrijwillig te verlaten. Hij vond dat hij het lang genoeg had volgeh ouden, aldus een woordvoerster van de recht bank. Veiligheidsmensen en de politie hielpen hem naar beneden. Volgens een verklaring was Batman lid van Fathers 4 Justice (F4J), een in ternationale campagnegroep voor vaderrechten. De actie vormde een protest tegen de buitenslui ting van kinderen en vaders na (echt)scheiding. Hij had het gerechtsgebouw uitgekozen omdat rechters het kinderen willens en wetens onmoge lijk maken om hun vader na een scheiding te zien, aldus F4J. „Ze verdienen hun geld met het veroor zaken van humanitaire ellende en immens ver driet bij scheidende ouders." De actie markeerde volgens F4J een volgende stap in een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Leden hiel den eerder vergelijkbare acties in Den Haag, Rot terdam en Alkmaar. foto Marco Hofste/ANP LEEUWARDEN - B@ib@i is voor veel Nederlanders abra cadabra. Meer geoefende sms-ers lezen in de tekens 'tot ziens'. Op de internetpagina www.smstaal.nl kunnen sms-digibeten uitleg vinden over de onbegrijpelijke afkor tingen, combinaties van cijfers en letters en tekens voor een gemoedstoestand. Het woordenboek is overigens niet de enige website waar op staat uitgelegd dat @:-) betekent dat iemand naar de kapper is geweest. ANP AMSTERDAM - Het drinken van water is al populair, maar nu blijkt kraanwater ook een echt merk of 'brand' te worden en daarmee figuurlijk een 'cool' drankje. Dat blijkt uit gegevens van onderzoek- en adviesbureau Cool Unlimited die zijn verzameld tijdens de Cool- Brands-verkiezing onder 25.000 mensen in Nederland. Het merk 'water-uit-de-kraan' staat op een achtste plek, net onder achtereenvolgens Heineken, Smirnoff Ice en Spa. Op de eerste plaats staat nog steeds Coca-Cola. ANP GRONINGEN - Kledingmerk Karl Kani roept discotheek bezoekers die geweigerd zijn omdat ze Karl Kani-kleren droegen, op om bij de politie aangifte te doen van discri minatie. Dat heeft advocaat Holtrop gisteren gezegd. De Delfzijlster discotheek 2Night weigerde afgelopen week einde zo'n twintig jongeren die Karl Kani-kleren droegen de toegang. Het concern Urban Trends, dat de Karl Kani-kleren in Nederland verkoopt, wil zelf ook aangifte doen. Discotheekeigenaar S. van der Zweep is niet van plan ge hoor te geven aan de eis van het kledingbedrijf. Hij ont kent dat er sprake is van discriminatie. „Elke discotheek hanteert kledingvoorschriften." ANP DEN BOSCH - De kleine fracties van SP en Leefbaar Brabant/BOF in de Brabantse Staten zijn boos op commis saris van de koningin Maij-Weggen. Volgens de fractie voorzitters Heijmans en Jetten beschuldigt Maij-Weggen hen ervan tijdens statenvergaderingen extra spreektijd te vergaren door veel te interrumperen. „Wij zijn verbijs terd. Die opmerking raakt kant noch wal", aldus een open brief. In een reactie liet Maij-Weggen gisteren via haar woord voerder weten, zich niet te herkennen in de brief. ANP UTRECHT - De afgelopen zondag afgesloten Vakantie beurs heeft bijna tien procent minder betalende bezoe kers getrokken dan het vorig jaar: 137.789. Vergeleken met vorig jaar duikelde het totale bezoeker saantal weliswaar met bijna twintig procent, maar in het cijfer over 2004 (170.968) waren ook alle gratis entreè- kaarten meegeteld, zo laat de Jaarbeurs desgevraagd we ten. „Je kunt dus moeilijk vergelijken", zegt directeur Elisa beth Matos, die nog geen reden kan aangeven waarom het aantal betalende bezoekers met zo'n 16.000 daalde. GPD ren ondersteunt de Nederlandse Woonbond, de belangenorgani satie van huurders, de alternatie ve plannen. De corporaties willen verder de rechtszekerheid van zittende huurders waarborgen door hun huren niet te liberaliseren. Vol gens de directeuren kan het be leid van Dekker leiden tot de ge dwongen verhuizing van hon derdduizenden mensen omdat zij niet langer hun huur zullen kunnen opbrengen. Daarnaast moeten mensen die meer zijn gaan verdienen gemak kelijker kunnen doorstromen naar duurdere woningen. De wo ningcorporaties willen daartoe meer woningen gaan bouwen. De directeuren zeggen ook een oplossing te bieden voor de pro blemen rond de huursubsidie. Zij willen jaarlijks 250 miljoen euro bijdragen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Twintig woning corporaties vinden dat de woon lasten van hun huurders te sterk stijgen door het huurbeleid van minister Dekker van Volkshuis vesting. De organisaties hebben daarom een alternatief voor haar beleid geschreven. Dat hebben de directeuren van de woningcorporaties gisteren meegedeeld. „Het voorgenomen huurbeleid van de minister houdt onvol doende rekening met de belan gen van circa drie miljoen huis houdens die een huurwoning be wonen", aldus de woningcorpo raties. Met een 'gematigd huurbeleid' willen zij een minder sterke stij ging van de woonlasten bewerk stelligen. Volgens de directeu- van onze redactie economie HEUSDEN - Scheepswerf De Hoop in Heusden is failliet. Het faillissement wordt vandaag aangevraagd. Dat zegt bewind voerder mr. J. Groenen na een gesprek met eigenaar van de werf, grootaandeelhouder J. Smit. De laatste is tevens eige naar van de werf De Hoop in Lo- bith. „Er is geen perspectief, geen geld en er zijn geen lopende bronnen", aldus Groenen. Lo- bith heeft het volgens hem ook moeilijk. „Als die het redt is er misschien nog een dun draadje dat er orders naar Heusden kun nen." Maar Groenen acht de kans daarop bijzonder klein. Het blijkt inmiddels dat ING Bank afgelopen zomer scheeps werf De Hoop in Heusden al heeft laten weten dat het niet meer meewerkt aan de financie ring van nieuwe opdrachten. Scheepswerf De Hoop in Heus den, zusterbedrijf van de gelijk namige werf in Lobith, kreeg vo rige week uitstel van betaling, omdat ING Bank niet langer bankgaranties wil geven voor het financieren van nieuwe op drachten. In de scheepsbouw is het gebruikelijk dat er gewerkt wordt met garantstellingen. De klant doet een aanbetaling, maar eist in ruil daarvoor wel een bankgarantie voor het geval het schip niet geleverd wordt. Ook bestuurder R. van den Bergh van FNV Bondgenoten verwacht dat het vandaag tot een faillissement komt. Of de surseance en een eventueel fail lissement gevolgen hebben voor de toekomst van de werf in Lo bith, is nog niet duidelijk, maar Van den Bergh ziet het somber in. Dat het uitblijven van duidelij ke bedrijfsgegevens een rol speelt bij de problemen voor de werf, wordt steeds duidelijker Volgens de vakbondsbestuurder heeft de werf nog steeds geen ac countantsverklaring voor de cij fers over 2003. Het gebrek aan fi nanciële transparantie is vol gens hem de oorzaak van het dichtdraaien van de geldkraan door de bank. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3