Niet drinken bij het eten loont PZC Late overgave aan schilderpassie nu: halve prijs -J Galerie Middelburg toont opnieuw werk van Damien Hirst Vroegere afvaart en hoger tarief voor fiets-voetveer DE YiloLA li kunst Ramsey Nasr in Porgy &Bess Bijeenkomst over aanpak winkeldiefstal Prove to Move opvolger van Chance to Di dinsdag 18 januari 2005 door Emile Calon Een gezellig avondje uit eten moet natuurlijk wel gezellig blijven en niet eindigen met een vervelende boe te of erger, vindt het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland. Om die reden is het samen met vijftig res taurants in het Zeeuwse de BOB-di- ner-actie begonnen. Tot en met 16 fe bruari kunnen deelnemers een diner cheque winnen. Maar dan moeten ze wel de hele avond alcoholvrij blijven. Het Griekse restaurant Saloniki aan de Beestenmarkt in Goes is een van de vijftig deelnemers aan de actie. Net als bij de andere 49 is het te herken nen aan de speciale deelnemersposter aan de ingang. Dat niet alleen. Op de tafeltjes in Saloniki liggen ook de fol ders waarin aandacht voor de actie wordt gevraagd. En wie de foldertjes eventueel over het hoofd ziet, wordt door het personeel attent gemaakt op de actie. Bij het bestellen wordt gevraagd wie die avond de BOB is, wie dus niet drinkt en de anderen veilig thuis brengt. Wanneer die persoon inder daad de hele avond niet drinkt, krijgt hij na afloop van het etentje een door het restaurant gestempelde antwoord kaart. De BOB kan die kaart vervol gens naar het ROVZ sturen in de hoop dat hij in de prijzen valt en een diner bon van vijftig euro thuis krijgt ge stuurd; zodat hij nog eens op kosten van de overheid terug kan naar dat res taurant. De dinerbonnen worden uiter lijk half april toegezonden aan de win naars. Eigenaar Lefteris Rizos van Saloniki heeft het afgelopen weekeinde al zes antwoordkaarten uitgedeeld. Volgens hem doen sommige mensen in het be gin wat lacherig over de actie. Maar als ze de folder goed gelezen hebben of goed hebben geluisterd naar de uit- Gedeputeerde Toine Poppelaars (verkeer) bracht gisteravond met zijn chauffeur Frits de Rijke een bezoek aan Saloniki om de BOB-aetie officieel te openen. Na afloop van het etentje draaiden ze voor een keer de rollen om en stapte Poppelaars (de BOB) achter het stuur om De Rijke thuis te brengen, foto Mechteld Jansen leg, verandert die houding, is zijn erva ring. Een aantal besluit dan mee te doen, Niet iedereen, want er zijn ook mensen die slechts één of twee con sumpties drinken, omdat in beperkte mate drinken voordat je achter het stuur kruipt, wettelijk is toegestaan. Bewuster Rizos staat helemaal achter de actie. Hij runt al vijftien jaar Saloniki en heeft in de afgelopen jaren gezien dat klanten wat anders zijn gaan drinken. „Wat minder, wat bewuster." Soms echter slaat het noodlot hard toe. Zo verongelukte een vaste klant van hem na een avond stappen in Goes. Aan het begin van de avond was ze nog bij hem om wat te eten. Hij weet nog goed dat ze toen niet veel dronk, Dat gebeurde pas later op de avond, elders in Goes. Haar dood vindt hij vreselijk. „Ze laat een kindje achter." Als een klant te veel heeft gedronken geeft Rizos hem of haar wel eens een paar stevige koppen koffie, belt een taxi of brengt hem zelf thuis. Nog niet zo lang geleden kwam zo iemand hem de volgende dag een bos bloemen bren gen en zei beschaamd: „Je weet wel waarom." Het ROVZ is de actie met de restau rants begonnen om een nieuwe doel groep te bereiken. De verkeersveilig heidsorganisatie heeft namelijk moei te mensen te bereiken die niet meer op school zitten en niet verenigd zijn in de een of andere organisatie. Gedeputeerde T. Poppelaars (Verkeer) stelt duidelijk dat het niet echt goed gesteld is met het alcoholgebruik van restaurantgangers. Als hij zelf in zijn vrije tijd een restaurant bezoekt, ziet hij genoeg tafeltjes waaraan iedereen drinkt. Dan vraagt hij zich af of al die mensen te voet zijn of een taxi laten komen. Uit allerlei onderzoeken blijkt dat restaurantgangers niet echt goed opletten bij het alcoholgebruik. Een aperitiefje en een paar glazen wijn zijn zo genuttigd. Zodra een glas leeg is, staat er wel ie mand van de bediening naast de tafel om bij te schenken. Dat is ook niet zo vreemd, want een belangrijk deel van de winst van een restaurant moet uit de fles komen. Poppelaars is ook zeer blij dat vijftig restaurants meedoen aan de actie. „Voor de eerste keer is dat een fors aantal." Als de actie slaagt, ligt het in de bedoeling haar volgend jaar te her halen. door Roif Bosboom MIDDELBURG - Opnieuw is in Revolution 10" Gallery werk te zien van Damien Hirst. Afgelo pen jaar hield de Middelburgse galerie ook al een expositie van de veelbesproken Engelse kun stenaar. Hirst is een van de spraakma kendste en meest omstreden kunstenaars van dit moment. In oktober bracht de complete in boedel van het door hem vorm gegeven restaurant Pharmacy bij het Londense veilinghuis So theby's twaalf miljoen pond (meer dan zestien miljoen euro) op. Momenteel is er sprake van de mogelijke verkoop van zijn be kende haai in een tank met for maldehyde. Dat zou ruim zes miljoen pond (8,5 miljoen euro) moeten opbrengen. Dergelijke ontwikkelingen zor gen ervoor dat het toch al kost bare werk van Hirst nog verder in waarde stijgt. En dat terwijl TERNEUZEN - De literaire stichting Prometheus haalt don derdag 20 januari de nieuwe stadsdichter van Antwerpen, Ramsey Nasr, naar jazzclub Por gy Bess in Terneuzen. De stichting doet dat in het ka der van de zesde Gedichtendag, die donderdag 27 januari in Ne derland en Vlaanderen wordt ge houden. Op die dag wordt de Ne derlander van Palestijnse origi ne door de gemeente Antwerpen voor het jaar 2005 benoemd tot stadsdichter. Hij volgt daarmee Tom Lanoye op. Over het func tioneren van Nasr ontstond vo rig jaar ophef, nadat hij in een opiniestuk had geschreven over het Israëlisch-Palestijns con flict. In 2000 debuteerde de acteur en schrijver met zijn gedichtenbun del 27 Gedichten en geen lied, In het voorjaar van 2004 volgde Onhandig bloesemend. Het op treden van Nasr in Porgy Bess begint om 20.15 uur. een deel van de kunstcritici hem min of meer als een oplichter be schouwt, aangezien Hirst zijn werken, vrijwel altijd in oplage, niet eens zelf maakt. Hij be denkt, anderen voeren uit, Van af maart is de omstreden fo to-expositie van Damien Hirst en David Bailey over de kruisi ging van Christus, The Stations of the Cross, te zien in De Hal- len in Haarlem. Dat er momenteel veel te doen is rond de kunstenaar is voor eige naar William Verstraeten van Revolution 1053 Gallery, die veel werk van hem bezit, mede aan leiding om nogmaals aandacht te besteden aan Hirst. „Boven dien wil ik een extra mogelijk heid bieden om zijn werk te zien. Ik heb veel reacties gehad van mensen die vorige keer wil den komen kijken, maar daar niet aan toegekomen waren," Verstraeten zegt ook graag in te gaan tegen de gewoonte in de beeldende kunst om niet kort achter elkaar dezelfde kunste naar te exposeren. „Als iemand interessant is, moet je het op dat moment doen, vind ik." Op de nieuwe tentoonstelling staat het omvangrijke werk In a Spin, the Action of the World on Things centraal. De Middelburg se galerie toont veertien grote et sen, een originele kleurenfoto en een origineel 'spinschilderij'. De etsen zijn gebaseerd op het prin cipe van spinschilderijen, die op een draaiende schijf worden ge maakt. De middelpuntvliedende kracht zorgt daarbij dat de verf in regel matige patronen loopt. Verstraeten sluit niet uit dat er nog een derde Hirst-expositie komt. „Maar niet op korte ter mijn. Dit jaar in elk geval niet meer." Wel komen er een of twee van zijn werken in de grote zomertentoonstelling die de ga leriehouder aan het voorberei den. Daarin komt werk van zo wel meerdere internationale kunstenaars als mensen dichter bij huis. In a Spin, the Action of the World on Things is tot 1 maart te zien in Revolution 10" Gal lery aan de Herenstraat in Mid delburg. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Het werk van Anna van den Berg en Marijke Reuser wordt geëxposeerd in verpleeghuis Cornelia te Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor beiden geldt dat ze altijd al graag te kenden, maar daar op jonge leeftijd geen gevolg aan gaven. Anna van den Berg en Marijke Reuser, beide 59 jaar, zijn late starters die uiteindelijk gehoor hebben gegeven aan hun pas sie voor schilderen. Werk van beiden wordt tot eind maart geëxposeerd in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Voor Van den Berg geldt het verhaal van 'de droom en de daad waar praktische bezwa ren tussen staan' als verkla ring waarom zij pas op latere leeftijd besloot een opleiding aan de Vrije Academie in Rot terdam te gaan volgen. Daar vond zij snel haar draai bij do cente Lowieke Duran. Ab stract en groot spreekt haar aan. Het werk van beeldend kunstenares Georgia O'Keefe is voor haar een lichtend voor beeld. Van den Berg wil vooral 'beweging' weergeven in haar werk. Dat heeft ongetwijfeld, te maken met haar voorliefde voor dans en choreografie, waar ze zich ook geruime tijd op heeft toegelegd. Zij begint het liefst vanuit het niets, Voor haar geen lange wandelingen in de natuur om inspiratie op te doen. Hooguit een indringende foto brengt bij haar een impuls te weeg. Meest al begint zij ins blauen hinein te schilderen, niet belemmerd door enig vooraf gesteld doel. Er ontstaat dan de werkende een kleurrijke compositie, Duiding Reuser zegt juist wel behoefte te hebben aan enige duiding vooraf, Veel meer dan bij Van den Berg zijn foto's voor haar een belangrijke inspiratiebron, Zij volgde zo'n twintig jaar ge leden al schilderlessen bij beel dend kunstenares Mar ja de Lange. Daar leerde ze vooral om figuratief te werken, Dat deed ze met veel plezier, maar ze voelde haar belangstelling later verschuiven naar abstrac tere vormen. Tussentijds ech ter legde Reuser zich vooral toe op toneel, als speelster en als regisseur. Theater vormde aanvankelijk ook de binding tussen haar en Van den Berg. Ze besloten destijds hun hori zon te verbreden met een cur susweek schilderen bij de Stichting Buitenkunst in De Peel. „Daar leerde ik van do cente Marian Rodenburg om losser en groter te werken. Dat sprak me wel aan", zegt Reu ser. Inmiddels zijn Van den Berg en Reuser geruime tijd lid van de schildersgroep onder lei ding van kunstenaar Kees de Valk uit Middelburg. 'Eerst zorgen voor een goede achter grond', luidt een van zijn cre do's. De twee cursistes nemen dat graag ter harte. Hun werk dat nu in verpleeghuis Corne lia hangt, vertoont daarin eni ge verwantschap. Verder zijn er kenmerkende verschillen. Dat geldt alleen al voor de aan duiding. Reuser werkt met ti tels, Van den Berg doet dat be wust niet. Het schilderij 'Uitweg' in de se rie van Reuser valt extra op door de compositie, perspectief en kleurgebruik. Een werk als 'Planeten I' lijkt een geslaagd studie-object door de mooie schaduwwerking. Beide vrouwen werken vooral met acrylverf op papier of pa neel. Van den Berg vestigt de aandacht op zich met een ab stracte compositie in lila en paars en met een schilderij dat de sfeer van het verdronken rijk Atlantis oproept. De expositie in verpleeghuis Cor nelia is tot en met 31 maart dage lijks lussen 9.00 en 21.00 uur te bekijken. door Emile Calon VLISSINGEN - Het fiets-voet veer vertrekt vanaf 1 februari op alle werkdagen om 05.50 uur uit Vlissingen en een half uur la ter vanuit Breskens. Ook ver hoogt de vervoersmaatschappij BBA het tarief voor deze Wester- scheldeverbinding met 2,6 pro cent. Op verzoek van de klanten past het vervoersbedrijf de dienstre geling aan. Tot nu toe wordt al leen op de maandag zo vroeg ver trokken. Op alle andere dagen is de eerste afvaart in Vlissingen om 06.20 uur. Uit een onderzoek onder de pas sagiers blijkt dat flink wat Zeeuws-Vlamingen voorstander zijn van zo'n vroege afvaart ge durende alle werkdagen, aldus woordvoerder J. Paquay van het vervoersbedrijf. „Die willen GOES - Onder de noemer 'win- kelcriminaliteit, dat pikken wij niet!' wordt op dinsdag 22 fe bruari in De Mythe in Goes een bijeenkomst gehouden voor on dernemers. Centraal staat de aanpak van winkeldiefstal. De bijeenkomst is een gezamen lijk initiatief van de gemeente, politie en Ondernemers Organi satie Goes (OOG), Veel onderne mers in Goes blijken geen aan gifte te doen van winkeldiefstal. Omdat de veiligheid in winkelge bieden van groot belang is voor de betrokken partijen en het winkelend publiek is de bijeen komst opgezet. De ondernemers worden geïnformeerd over de verschillende mogelijkheden om winkelcriminaliteit aan te pak ken. Daarbij wordt de Wegwij zer Winkelcriminaliteit als ba sis gebruikt. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur, blijkbaar graag tijdig opf; cheren zijn." In verband groot onderhoud aan descb wordt er van 24 januari tl met 20 februari op alle dn» met een uurdienstregelingi ren. In deze periode is ot» van maandag tot en met w,It een extra afvaart om Oóii vanuit Vlissingen en 06.2( vanuit Breskens. De BBA? hoogt per 1 februari al defei ven voor het fiets- voetveera 2,6 procent. Volgens de voerder is dit de landelijke^ hoging die in januari alisdn gevoerd in het gehele opeis vervoer in Nederland, GOES - A Chance to D 2003 het prijswinnende iiitif tieproject van gehandicnpn valide dansers, krijgt een op ger: Prove tot Move. De put re komt in september 20111 dens het Zeeuwse dansles in het Scheldetheater in Ten Donderdag 20 januari wore project voorgesteld tijdens bijeenkomst in De LindeÉ Goes, De week erop begini eerste danslessen en rep Prove tot Move wordt in le weken tijd tot een da ling gemaakt die in verscl de Zeeuwse theaters op dep ken komt. De leiding is int den van een professionele! reograaf en repetitor, Helt trum voor de Kunsten van ROC Zeeland zoekt twintip sen vanaf twaalf jaar metoli der lichamelijke handicap, Revalidatiekliniek De E bos verleent ergotherapei ondersteuning. Vervoer voon stoelafhankelijke deelns wordt geregeld, De introductiebijeenkon het revalidatiecentrum in C duurt van 18.45 tot 20,45 ui' Kinderopvang activiteiten I Baudeloo 20" tel.: 0114-320345 4561 ES Hulst Fox: 0114-319 491 wwfereustangl.nl Kindercentrum 'Juultj! locatie Van Steenbergenlaan, Terneutó locatie Wagnerhof, Terneuzen en een locatie in Philippine Kinderopvang op maat: opvang van 0-4 jarigen buitenschoolse opvang weekendopvang openingstijden van 06.30 tot 19,00tu Informatie: www.juultje.nl "s 0115-68610. 11 I n IO T burg' erosmusstraat 14 JUI liv^i 4501 bkoostburg mod© teL 0117-452303 's zondags geopend CIUD van 14,00-17,00 uur lalillffll s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38