«C uders Tragel-cliënten in actie Wandreliëf weg van Diepenbrockflat Hulst schakelt hulp in voor begeleiden mensen met schulden Kerncentrale Doel werft 150 mensen Bcteur draait bezuiniging op nachtzorg voorlopig terug Bejaarde fietser breekt heup Dreigen met riek bestraft Kleptomane krijgt geen straf zeeuwse almanak Inzameling NU 20% WINTERKORTING OP ROLLUIKEN factis: 0113-315649 .pzc.nl Redac Ï.V."»- :.flsl Ibus 31,4460 AA Goes ■ertentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal:020-4562500. linsdag 18 januari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Partij van de Arbeid De PvdA Zeeland nodigt u van harte uit op haar nieuw- j jaarsbijeenkomst op 20 januari 2005 om 19.30 uur in het Arsenaal Theater, Arsenaalplein 1 in Vlissingen. De avond wordt ingeleid door Meindert Inderwisch, columnist PZC en verder spelen diverse PvdA-ers om de Rode Kopspijkerhamer. TERNEUZEN - Een bejaarde fietser uit Terneuzen heeft gistermorgen zijn heup gebroken toen hij in zijn woonplaats ten val kwam met zijn fiets. De man viel rond kwart voor tien op de kruising Alvarezlaan/Bellamystraat, juist op het moment dat een rode auto passeerde. De automobilist, die doorreed, kwam uit de Bellamystraat en reed in de richting van de Chopinlaan. Omdat het niet duidelijk is of de man is aan gereden door de rode auto of zelf ten val kwam, is de poli tie in Terneuzen op zoek naar de bestuurder van de auto of eventuele getuigen van het ongeval. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Nieuwvliet voor het met een riek bedreigen van zijn vrouw en schoonouders veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. In de strafmaat werd ook een vernieling meegeno men. Van de mishandeling van zijn schoonvader werd hij vrijgesproken. De man vermoedde dat zijn vrouw een relatie had met de overbuurman. Toen zijn echtgenote 14 september vorig jaar naar haar ouders in Breskens ging zag hij even later ook de buurman wegrijden. Hij besloot ze achterna te gaan. In Breskens zag hij de auto van zijn buurman bij het pension van zijn schoonouders staan. Hij forceerde de deur van de zaak door ruiten in te slaan en dreigde met een riek. Het kwam binnen met de schoonfamilie en zijn vrouw tot een confrontatie. „De situatie escaleerde in geweld. Het ging er heftig aan toe", stelde officier van justitie H. den Hartog. De officier vond het bewijs voor de mishandeling van de schoonvader te mager. Wel achtte ze de bedreiging en de vernieling bewezen. Ze eiste zestig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte ligt in scheiding met zijn vrouw. Ze hadden een bedrijf, maar volgens raadsman W. Suijkerbuijk lukt het zijn cliënt niet om de zaak draaiende te houden. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Het verzoek van de strafpleiter vond gehoor bij de rech ter. MIDDELBURG - Een 58-jarige vrouw uit Gent (B) bezit al jaren de drang om te stelen. De kleptomane moest zich in Middelburg verantwoorden voor drie winkeldiefstal len. Ook haar 47-jarige echtgenoot had zij hierbij betrok ken. Hij is politieman en dreigde bij een veroordeling door de politierechter zijn baan te verliezen. Zijn vrouw deed er alles aan om haar man te beschermen. De man werd van heling beschuldigd, maar kwam met de schrik vrij. De politierechter achtte de vrouw wel schuldig, maar legde geen straf op. De man werd vrijgesproken. door Frank van Cooten HULST - Om huurschulden en woningontruiming te voorko men hebben de gemeente Hulst en de corporaties Woonstichting Hulst en Woongoed Zeeuws- Vlaanderen een convenant afge sloten met het bureau schuld hulpverlening en budgetbe- heer. „Wij herbergen mensen. Ons be leid is er niet op gericht huur ders uit hun woning te zetten", zegt directeur J. Valckx van Woonstichting Hulst. Zijn woon stichting hoeft niet vaak huur ders het huis uit te zetten omdat de huur minstens drie maanden niet is betaald. „We hebben dat vorig jaar twee keer moeten doen. Die mensen waren overi gens al vertrokken. In de jaren daarvoor hebben we dat niet bij de hand gehad." Nuttig Toch vindt Valckx het nuttig sa men te werken met het bureau schuldhulpverlening en budget- beheer. „Deze professionele or ganisatie weet hoe om te gaan met mensen met betaalproble- men. Een huurschuld is immers vaak niet het enige probleem. Daarom vinden we het beter een organisatie in te schakelen die gelijk alle problemen ziet." Ook voor de gemeente Hulst is de professionaliteit reden om de samenwerking met het bureau aan te gaan, weet wethouder F. van Driessche. „Het aantal mensen met schulden neemt toe. Het is daarom goed een deskun dig bureau in te schakelen." De begeleiding van mensen met pro blematische schulden was in handen van het algemeen maat schappelijk werk, in samenwer king met de afdeling Sociale Za ken en Werkgelegenheid van de gemeente. De omvang en com plexiteit van de problemen vraagt echter om expertise.De benodigde kennis is aanwezig bij het bureau schuldhulpverle ning en budgetbeheer, onder deel van het algemeen maat schappelijk werk Zeeuws-Vlaan deren. Dit bureau verzorgt ook de schuldhulpverlening van de gemeenten Terneuzen en Sluis. Voor Hulst kwam onderteke ning van het contract destijds te vroeg, omdat het minimabeleid nog moest worden gewijzigd. Dat is inmiddels gebeurd. Hulst stelt 65.000 euro beschik baar plus tienduizend euro voor de urgente gevallen. Volgens Van Driessche worden inmid dels negen inwoners van de ge meente Hulst geholpen door het bureau schuldhulpverlening en budgetbeheer. „Het bureau neemt de druk weg bij deze men sen. Daarnaast probeert het te voorkomen dat ze in hetzelfde gedrag terugvallen." Volgens directeur Valckx van de Woonstichting heeft het bureau ervoor gezorgd dat bij twee huurders de deurwaarder nog niet is langs geweest. „Problema tische huurders hebben twee maanden de tijd om een rege ling te treffen. In de tussentijd mag de schuld niet oplopen." Het groepje meisjes dat laatst in een Vlissingse wijk rond ging, bracht de vijfjarige Max in grote verwarring. Ze vertel den hem, nadat hij de deur had opengedaan, dat ze bezig waren lege flessen in te zame len voor Azië. Max' ouders keken niet op van het verzoek. Ze haalden enkele flessen tevoorschijn en de meisjes gingen er tevreden- mee weg. De jonge Vlissinger bleef even wel verbluft achter. Dat in Zuidoost-Azië een afschuwe lijke ramp heeft plaatsgevon den, had hij wel begrepen, maar hij kon niet inzien wat die door de vloedgolven ge troffen mensen daar met al die lege flessen aan moesten. (Advertentie) vandereepe door Wout Bareman DOEL - De Belgische energiele verancier Electrabel gaat 150 mensen werven voor een baan in het kerncentralepark m Doel. Daar werken nu 750 mensen. De werving is een direct gevolg van een 'veroudering' van het werk nemersbestand. Er werken veel 50- en 55-plussers. De nieuwe algemeen directeur J. Bens maakte de personeels- werving gisteren bekend. Elec trabel mikt vooral op schoolver laters. Bens: „Het gaat vooral om kaderpersoneel. We willen tijdig nieuwe mensen werven zo dat de anderen hun kennis kun nen doorgeven. Jaarlijks willen we zo'n vijftig mensen binnen halen, op alle niveaus." De verjongingsoperatie past in het actieplan dat werd opge steld na een onderzoek van het FANC (Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle) en de AVN (Association Vin^otte Nu cleair). Beide instanties stelden vast dat er onder de werkne mers sprake was van een zekere laksheid in de veiligheidscul tuur van de centrale, maar vol gens Bens is de veiligheid van de kerncentrale nooit in het ge ding geweest. Het ging vooral om de administratieve afhande ling van bepaalde dossiers. De aanwijzingen van FANC en AVN zijn nu opgenomen in een actieplan. Sluiting De sluiting van de zeven kern centrales in België staat sinds vorig najaar weer ter discussie. Volgens de algemeen directeur van het kerncentralepark kun nen de vier centrales in Doel nog zeker zestig jaar mee. Hij noemt het aanvankelijke voorne men om de centrales te sluiten 'onrealistisch', al was het alleen uit oogpunt van de stabiele kos ten en de productiezekerheid. Twee jaar geleden besloot de (vo rige) Belgische regering dat de centrales in Doel en Tihange tus sen 2015 en 2025 moeten sluiten en dat in die periode moet wor den overgeschakeld op alterna tieve energiebronnen. Maar mi nister Verwilghen van Econo mie en Energie wil een nieuw on derzoek. De oudste centrales - Doel 1 en 2 en Tihange 1- zou den rond 2015 dichtgaan. Ver wilghen vindt dat moet worden gekeken of de regering daarmee de juiste weg kiest. De milieuor ganisaties vinden dat de Bel gische regering moet afzien van een nieuwe studie naar handha ving van de kerncentrales. Bel gië zou juist meer onderzoek moeten verrichten naar alterna tieve energiebronnen. titie irandt mobiliseert de ouders een petitie te ondertekenen =n de bezuinigingen in de hui- 3vorm. „Natuurlijk ontkomt gel niet aan bezuinigingen, [beseffen wij ook. Maar dat thoondijkenaar ijgesproken in verduistering [yirPrankvan Cooten üNGE - Verontruste ouders omen in actie tegen de bezuini gen bij Stichting Tragel, de Kginstelling voor verstande- i gehandicapten in Zeeuws- aanderen. „De directie van njel probeert over de hoofden an de cliënten heen het wanbe- iid van de afgelopen jaren tht te zetten", zegt woordvoer- trC. Schrandt. irecteurB. Gebruers van Stich- ig Tragel heeft begrip voor de gerustheid en heeft de bezui- igingop de nachtzorg door en- Je financiële meevallers in ie- geval voor dit jaar ge- juapt. Dat gaat de ouders ech- niet ver genoeg. Ze vrezen m enorme toename van het kleverzuim omdat veertig ar- jdsplaatsen worden ge hapt. „De druk op het perso- el wordt te groot. Ik ken mede erkers die al op zoek zijn naar en andere baan", zegt rhrandt. „De zorg voor onze nderen staat onder enorme moet op een andere manier ge beuren. Zo blijft het hele mid denkader nu ongemoeid. De or ganisatie moet afgestemd zijn op de zorg, en niet andersom zo als de directie dat wil." Volgens Schrandt overwegen ouders hun kind elders onder te brengen. „Dat is lastig. Vanwege de mo nopoliepositie van Tragel in Zeeuws-Vlaanderen staan wij met onze rug tegen de muur. Toch ken ik ouders die overwe gen hun kind van Tragel te ha len en onder te brengen bij een zorginstelling in Brabant. Daar is de zorg beter." De ouders zijn afgelopen zaterdag in Clinge door de directie geïnformeerd over de maatregelen. Volgens Schrandt is veel ongerustheid ontstaan. „De ouders zijn be zorgd en ontevreden." Problemen Vanwege de financiële proble men bezuinigt Tragel dit jaar 1,4 miljoen euro. Bij de organisa tie vervallen veertig arbeids plaatsen. Deze worden onderge bracht in een reservepool. De mensen in deze pool worden bij langdurige ziekte of verzuim in gezet. Daarnaast gaan het informatie centrum en het restaurant dicht. De 22-jarige zoon van A. van der Pijl uit Terneuzen zit in een groepswoning in Clinge. „Ik ben vreselijk ongerust. Het kostte ons al veel moeite onze zoon los te moeten laten. En nu wil Tragel de nachtzorg schrap pen. Er is 's nachts dan geen personeel meer aanwezig in de woning. Mijn zoon heeft het ver standelijk vermogen van ie mand van drie jaar. Die blijft dan de hele nacht alleen. Ik doe geen oog meer dicht. Het fysieke toezicht wordt vervangen door een akoestisch systeem. Eén per soon heeft dan 's nachts de verantwoordelijkheid over een aantal groepswoningen. Dat is onverantwoord. En een akoes tisch systeem slaat nooit een arm om mijn zoon heen." De nachtzorg blijft volgens di recteur Gebruers in ieder geval dit jaar dus onveranderd. „Ik snap de emotionele beladen heid heel goed. Ik wil dit jaar gebruiken om met alle betrokke nen, de cliëntenraad en de cliën tenvertegenwoordigers, te over leggen zonder de druk dat bespa ringen op de nachtzorg toch wordt doorgevoerd. We gaan onszelf dwingen alternatieve maatregelen te ontwikkelen om met alle betrokkenen rationele keuzes te kunnen maken." Cees Schrandt wil de petitie overhan digen aan de gemeente Hulst. „Van de politieke partijen in Hulst hebben we nog niets gehoord. Dat neem ik ze erg kwalijk. We hebben de politiek juist hard nodig. Wethouder Weemaes maakt zich wel druk over de sluiting van het restau rant maar rept met geen woord over de cliënten. En daar gaat het nou net om. De dagelijkse zorg mag geen sluitpost van de begroting zijn. En dat is het nu wel. In de zorg vallen nu de klap pen. En dat is zeer kwalijk." IDELBURG - De Middel- gse politierechter I. Wol- gheeft gisteren een 34-jari- inwoner van Schoondijke vrij- proken van verduistering bij i(ex-) werkgever, man werkte bij een brom- handel in Schoondijke toen 13 januari vorig jaar een ci- er en een pakkingset mee rhuis nam. De artikelen had niet in de computer gezet, laaide de cilinder en de pak ket op bij een collega. Over niet alledaagse handeling [bij aangesproken door zijn i. Dat leidde tot een discus- Volgens de officier van justi- Den Hartog waren er alleen verliezers. Hij achtte de uistering wel bewezen en 450 euro boete. De politie ker meende dat er geen op was en sprak de Schoondij- aarvrij. De man heeft inmid- een andere baan. Woonstichting Clavis verwijdert het monumentale wandreliëf van de Diepenbrockflat in Terneuzen. Kunstenaar John Verschuren vreest dat de inwoners van Terneuzen het werk helemaal niet meer te zien krijgen. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kunstenaar John Verschu ren is bang dat de Terneuzense bevolking een kunstwerk van hem moet missen. Woon stichting Clavis haalt het monumentale wandreliëf, dat ter ere van 400 jaar Terneu zen is aangebracht, binnenkort van de Die penbrockflat af. Een deel van het kunstwerk dat op de muur bij de rotonde Rooseveltlaan/Guido Gezel- lelaan prijkt, kwam zaterdag 8 januari tij dens de storm naar beneden en beschadigde daarbij een geparkeerde auto. Op last van brandweer en politie is een gedeelte van het terrein afgezet. Dat het kunstwerk gerepa reerd en opnieuw gemonteerd wordt, vindt Verschuren niet meer dan logisch. De corpo ratie liet hem echter weten dat de elemen ten van het wandreliëf worden opgeslagen. Het kunstwerk is in 1984 opgehangen en is een eerbetoon aan de toenmalige gemeente Terneuzen. Het stadhuis, de Vliegende Hol lander, meerpalen (symbolen voor de dor pen die destijds tot Terneuzen behoorden), (haven)industrie, vissen en meeuwen symbo liseerden de verschillende aspecten van Ter neuzen en speciaal de band met het water. Begin jaren negentig voegde Verschuren er nog enkele elementen aan toe, zoals trans port- en sportvoorzieningen. De woningbouwvereniging Terneuzen (de voorganger van Calvis) droeg het enorme wandreliëf op aan de bevolking van Terneu zen. En als de in polyester gegoten houtsnijwer ken in een opslagruimte verdwijnen, zijn ze voor de Terneuzenaren en andere passanten niet meer te zien. „Als ik er nu niet naar vraag, is er over een tijdje misschien geen plaats meer in het magazijn en wordt het kunstwerk gewoon weggedaan", vreest Ver schuren. Maar directeur E. van Exter van Clavis verzekert dat dat niet de bedoeling is. De corporatie heeft nog geen idee wat ze met het kunstwerk, dat nooit een officiële ti tel heeft gedragen, gaat doen, maar zal ze ker in overleg treden met de kunstenaar. Verschuren pleit voor een goed zichtbare en bezochte plaats, zoals de nieuwe sporthal in Oude Vaart. Van Exter wil niet op mogelij ke oplossingen vooruitlopen. De Clavis-di- recteur durft ook niet te voorspellen of ze er samen met de kunstenaar uitkomen, maar benadrukt dat contact met hem wordt opge nomen. (Advertentie) ROLLUIKEN ZONNESCHERMEN GARAGEDEUREN VERANDA'S RAMEN DEUREN MEUBELSTOFFERING TECHNISCHE WEEFSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37