»zc jchouwse boer houdt geloof in ui Expositie Nationaal Park Oosterschelde in Zierikzee Schoolspullen voor Dorcas TM®! Schouwen-Duiveland helpt Azië steunt project Zierikzeese 'oorzitter boerenbelangorganisatie: Altijd pieken en dalen in uienteelt leptomane lor rechter w KORTING: In maart uitslag DNA-onderzoek in zaak Blokpoel Twirlster naar Europese wedstrijd Diefstal computer uit winkel Duitser raakt rijbewijs kwijt Inbraken vakantiepark Heler aangehouden zeeuwse almanak Inzameling dactie: 0113-315649 gSaieSpzc.nl ï,bus3M«0AA?oes JffSeri-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaantleren: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. insdag 18 januari 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 i editie Schouwen-Duiveland nrPietKleemans [ERKZEE - De ui - hoewel ïenteel zo goed als niets 3ard - heeft bij de Schou- n.Duivelandse boer nog niet gedaan. De eerste plantuien iophet eiland al de p-ond in. mbelangorganisatie Agra- th Schouwen-Duiveland SD) gaat er vooralsnog van- dat de ui een belangrijk pro voor de Schouwse boeren handel in Nederlandse uien Idecember vorig jaar bijna il. Nadat de overvloe- luïenoogst de prijs onder t had gezet, sloot Rusland rrenzen voor alle Nederland- roenten. Ook de ui kwam siand niet meer in. Waarop uienmarkt instortte. Vol- voorzitter van Agrarisch mven-Duiveland H. Remijn de boer in 2003 vijftien meer voor zijn uien dan in i maakt Remijn zich niet nnatig zorgen om de toe- nst van de uientelers. „Je in elke teelt, zeker ook in uienteelt, pieken en dalen, ir wat betreft de uien waren (gelopen paar jaren redelijk jaren. Nu gaat het even slecht met de ui, maar dat gover hoe het zich ko ud jaar zal ontwikkelen. Een 's een raaier. De boer inooit van tevoren hoe het lopen met de oogst en de ivoor zijn product. Het jaar droog. De uienoogst maar de prijs goed. 104 was de oogst groot en de lag" lalend vertrouwen in de ui n op Schouwen-Dui- - Een 58-jarige wuit Gent (B) bezit al jaren rang om te stelen. De klepto- moest zich gisteren in Mid- urg verantwoorden voor winkeldiefstallen. Ook 47-jarige echtgenoot had erbij betrokken. Hij is poli- anen dreigde bij een veroor- igdoor de politierechter die ite verliezen. vrouw deed er gisteren al- 0nom haar man te bescher- De man werd van heling huldigd, maar kwam met de ik vrij. Politierechter I. Wol- achtte de heling niet be en. Ook officier van justitie tenHartog had zo haar twij- De diefstallen werden 15 ember vorig jaar gepleegd ms een dagje winkelen in De politierechter achtte ouw wel schuldig, maar leg- laar geen straf op. De man n vrijgesproken. veland nog weinig te merken. „Je ziet dat boeren naar alterna tieve producten zoeken, maar ik denk dat dat meer te maken heeft met de wankele positie van de aardappel en de suiker biet. Daar maak ik me eerlijk ge zegd ook meer zorgen over dan over de positie van de ui. Ik ge loof niet dat de malaise in de uienteelt structureel is. Dat geldt naar mijn idee meer voor de aardappel en de suikerbiet. Boer B. Huttinga uit Noord- welle reageert net als Remijn nuchter op het rumoer rond de ui. Hij liet loonbedrijf Van dei- Velde uit Kerkwerve enkele da gen geleden op een perceel in de omgeving van Zierikzee plant uien poten. Wisselvallig „Inderdaad vroeg in het seizoen. Maar ik vind dat je positief moet blijven denken. De markt voor landbouwproducten is nu eenmaal wisselvallig en daar moet je gewoon rekening mee houden." Het bedrijf van Huttin ga drijft naar schatting voor 80 procent op de ui. Huttinga is de laatste om te ontkennen dat het product onder druk staat, maar dat is voor hem geen reden de ui de rug toe te keren. Rond „De ui is op zich een goed pro duct. Dan moet je niet na één slecht jaar stoppen met de uien teelt." Huttinga kan zich hele maal vinden in de opmerking van Remijn dat oogst en prijs nimmer met zekerheid te voor spellen zijn. „De ui is rond." De ui vormt een belangrijk aan deel in de teelt van agrariër Hut tinga. Ondanks de tegenvallen de prijs van juist dat gewas dit jaar, is hij dan ook al weer voort varend begonnen nieuwe plant uien te poten. foto Marijke Folkertsma Timo (links) en Dylan overhandigen de eerste van in totaal 83 tassen die de Helcherseeschool wist te vullen aan Dorcas-vrijwilligster Janny den Boer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Hester Timmermans SCHARENDIJKE - Pennen, schriften, kleurpotloden, maar ook tandpasta en tandenbor stels hebben de leerlingen van christelijke basisschool Hel- chersee in Scharendijke ingeza meld voor de rugzakactie Kids41öds van Dorcas Hulp Ne derland. Negentig kinderen zijn druk be zig geweest om de tassen te vul len met schoolspullen. Timo en Dylan hebben ook fanatiek mee gedaan en mogen daarom de eer ste tassen aan vrijwilligster Jan ny den Boer van de Dorcas werk groep Schouwen-Duiveland ge ven. „We zijn naar de winkel ge gaan en we mochten zeven tu bes tandpasta meenemen," ver tellen Timo en Dylan enthou siast. Alle tassen gaan mee met Den Boer. Zij brengt ze naar Zie rikzee, waar het regionale ver- zameldepot van Dorcas ge vestigd is. Uiteindelijk moe ten de tassen in Albanië of Le sotho terechtkomen. Daar wor den ze afgeleverd op scholen. „Ze worden niet aan de kinde ren zelf gegeven, want dan blij ven de spullen thuis en worden ze niet meegenomen naai school", legt Den Boer uit aan de leerlingen van de Helchersee school. Geen schoenendozen De school kreeg via-via weet van de actie. „We deden altijd mee met Actie Schoenendoos, maar we wilden wel eens wat an ders", zegt juf Evelien Kieviet. De rugzakjes en kleurboeken worden door Dorcas verstrekt, de verdere inhoud is ingezameld per klas. „Er is klassikaal bijge houden wat er allemaal binnen kwam en wat er nog nodig was. Dan konden de kinderen aanvul len wat er nog ontbrak", zegt Evelien Weenink van de school commissie. Zij is verrast met het residtaat van 83 goedgevulde rugzakjes die dankzij de inzet van de 90 leerlingen bijeen zijn gebracht. op de gehele collectie brilmonturen jn ook nog op alle soorten glazen kortingen zijn ongeacht de prijs of de uitvoering van de glazen, de collectie brilmonturen zijn allemaal uit de collectie 2004/2005 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl 1' Eddie Murphy r bhn Cleese 3- Mike Myers GOES - De politie verwacht in maart de resultaten van het DNA-onderzoek in het heropen de onderzoek naar de moord op Goesenaar Sam Blokpoel in 1995. Dat zei politiewoordvoer der A. Don gisteren. Vorige maand is enkele perso nen gevraagd vrijwillig DNA- m'ateriaal af te staan. Op dit mo ment worden de monsters onder zocht door het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI). Dat dat langer duurt dan nor maal, komt volgens Don door dat het om een oude zaak gaat waarvoor bovendien geen men sen vastzitten. „Het heeft dus minder prioriteit dan recentere zaken." Verder is de politie ook nog be zig met het natrekken van een kleine dertig tips. Die zijn onder meer binnengekomen naar aan leiding van het programma Op sporing Verzocht, en via de door de politie geopende tiplijn. door Esme Soesman ZIERIKZEE - In de hal van het gemeentehuis in Zierikzee is vanaf donderdag de reizende ex positie over het Nationaal Park Oosterschelde te zien. Bezoe kers kunnen een persoonlijke bijdrage aan deze tentoonstel ling leveren door zelf iets weg te leggen in een speciaal hiervoor gereserveerde vitrine. Mensen die een voorwerp heb ben die hun bijzondere relatie met de Oosterschelde illus treert, kunnen dit voorwerp in de vitrine laten zien. Bij de re ceptie van het gemeentehuis kan om de sleutel van de vitrine woi-den gevraagd. Daar zijn ook kaartjes verkrijgbaar waarop een korte omschrijving van het object kan worden gegeven. De expositie Belééf de Oos terschelde is opgezet door het Nationaal Park Oosterschelde en wordt per gemeente aan gepast. Bezoekers kunnen ken nis maken met verschillende as pecten van dit natuurgebied, dat met 37.000 hectare het groot ste nationale park in Nederland is. Aan de orde komen historie, na tuur, recreatie en de economi sche betekenis van deze zeearm. De geschiedenis van Schou wen-Duiveland is nauw met de Oostei'schelde verbonden, zowel in negatieve als in positieve zin. Een belangrijk deel van haar welvaart heeft Zierikzee aan haar ligging aan de Oosterschel de te danken. Watersnoodramp Maar ook aan de watersnood ramp wordt, met het oog op de herdenking op 1 februari van de slachtoffers van de Ramp, in de ze expositie aandacht besteed. Een belangrijk onderdeel vormt daarnaast natuurontwikkeling op en rond de Oosterschelde. De reizende expositie is tot dins dag 8 februari in de hal van het Zierikzeese gemeentehuis te zien. Daarna verhuist de tentoon stelling naar het multifunc tioneel centrum in Bruinisse, waar deze tot 1 maart is te be wonderen. Aansluitend reist het materiaal door naar bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamste- de. (Advertentie) Partij van de Arbeid De PvdA Zeeland nodigt u van harte uit op haar nieuw jaarsbijeenkomst op 20 januari 2005 om 19.30 uur in het Arsenaal Theater, Arsenaalplein 1 in Vlissingen. De avond wordt ingeleid door Meindert Inderwisch, columnist PZC en verder spelen diverse PvdA-ers om de Rode Kopspijkerhamer. 's-HEERENHOEK - Twirlster Angelique van de Ven van The Showgirls uit 's-Heerenhoek mag in april meedoen aan een selectiewedstrijd voor de Europese kampioen schappen. De Vlissingse twirlster dankt haar plaatsing aan een succesvol optreden tijdens de onlangs in Den Bosch gehouden Nederlandse kampioenschappen. The Showgirls scoorden toch al goed met gouden plakken bij de beginners tot en met acht jaar (Daniëlle Nieuwen- huijse uit 's-Heerenhoek en Sandra van de Ven uit Vlissin gen), in de categorie negen tot en met elf jaar (Melanie Verrijzer uit 's-Heerenhoek en het B-team van The Show girls), twaalf tot en met vijftien jaar (duo Angelique van de Ven uit Vlissingen en Sylvia Koppens uit Etten-Leur én duo Dominiek van Craenenbroeck uit 's-Heerenhoek en Inez de Jonge uit Heinkenszand) en in de categorie van af zestien jaar (Judith Duerinck uit Kloosterzande). ZIERIKZEE - Uit een computerwinkel in Zierikzee is za terdag een laptop gestolen ter waarde van enkele honder den euro's. Dat gebeurde in een onbewaakt ogenblik tij dens de openingsuren van de winkel. BRUINISSE - Een 52-jarige Duitse automobilist is in de nacht van zondag op maandag zijn rijbewijs kwijtge raakt, nadat hij betrapt is op rijden met te veel drank op. De man werd rond een uur of twee aangehouden op de Ha- geweg in Bruinisse, omdat het achterlicht van zijn auto defect was. Bij het aanspreken rook zijn adem naar alco hol, waarna een blaastest werd afgenomen. Daaruit bleek dat de man drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. STELLENDAM - Voor de tweede keer in een paar dagen tijd hebben inbrekers huis gehouden op een bungalow park in Stellendam. De beheerder ontdekte maandagmid dag dat er was ingebroken in 41 schuurtjes. Onduidelijk was gisteren wat er wordt vermist. De vakantiewoningen zijn eigendom van Duitsers. Vorige week werden twee hui zen en negen schuurtjes opengebroken, GOES - In de Sint Jacobsstraat in Goes is gisterochtend rond acht uur een 27-jarige Goesenaar aangehouden. De man wordt verdacht van heling. Hij bood ccl's te koop aan voor een bedrag ver beneden de winkelwaarde. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het eerste pro ject dat de stichting Schouwen- Duiveland helpt Azië zal steu nen, is bekend. Het gaat om het project van de zeventienjarige Zierikzeese Kumari Bevelander, in Dehiwela in Sri Lanka. De stichting hoopt op korte termijn nog twee projecten bekend te maken. „We willen graag drie projecten adopteren", zegt P. van Oost van de stichting Schouwen-Duive land helpt Azië. De stichting kiest voor projecten die kunnen rekenen op een goede begelei ding ter plekke, door mensen die de lokale situatie goed kennen. „We willen concreet weten waar we het geld aan geven", zegt R. Geluk van de stichting. Het project van Kumari Bevelander voldoet aan deze eisen. Zij on dersteunt al enige tijd een moe der-kind-project van de stich ting Sharity in de sloppenwijk van Dehiwela, tussen Galle en Colombo. De sloppenwijk is door de tsunami helemaal weg gevaagd. „Het is onze bedoeling om dit project financieel te on dersteunen en vooral verder uit te breiden. Denk daarbij aan het verwerven van grond en het bouwen van huisjes. In de vol gende fase gaan we werken aan economische ontwikkeling, zo als de visserij", zegt Geluk. „Je moet vooral geld geven, en geen boten", vult Oost aan. „Boten kunnen verkocht worden om van de opbrengst drugs of drank te kopen. Een groot deel van de bevolking is verslaafd." Binnen het bestuur van de stich ting wordt momenteel hard ge zocht naar projecten die in aan merking komen voor Schouwse steun. Daarbij is de hulp inge roepen van J. Fioole uit Middel burg. Zij werkt in Sri Lanka en gaat in het nooi'delijk gebied (het Tamilgebied) rondkijken of er geschikte projecten zijn. De stichting maakt haast, want dat is voor de lokale mensen van groot belang en het bestuur denkt dat het ook voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland prettig is dat ze kunnen zien waar hun giften naar toe gaat. Van de inmiddels ingezamelde honderdduizend euro is zestig duizend naar de samenwerken de hulporganisaties gegaan en de resterende veertigduizend eu ro is bedoeld voor de drie projec ten. Om deze drie projecten ook op de langere termijn te kunnen steunen, is meer geld nodig. „We roepen iedereen op te done ren. We staan aan het begin van nieuwe acties", zegt Oost. „Aan staande zaterdag is het benefiet concert voor de actie van Kuma ri in sporthal Onderdak (Zierik zee) en we weten dat op Pontes ook gewerkt wordt aan een ac tie. Grootschalig of klein, we roepen iedereen op zich bij ons te melden", vult Geluk aan. Binnen enkele weken valt bij ie dereen een nieuwsbrief op de deurmat en ook via de website www.schouwenduivelandhelpt- azie.nl is meer informatie te krij gen. van de reepe DRASTISCH AFGEPRIJSD Het groepje meisjes dat laatst in een Vlissingse wijk. rond ging, bracht de vijfjarige Max in grote verwarring. Ze vertel den hemnadat hij de deur had opengedaan, dat ze bezig waren lege flessen in te zame len voor Azië. Max' ouders keken niet op van het verzoek. Ze haalden enkele flessen tevoorschijn en de meisjes gingen er tevreden mee weg. De jonge Vlissinger bleef even wel verbluft achter. Dat in Zuidoost-Azië een afschuwe lijke ramp heeft plaatsgevon den, had hij wel begrepen, maar hij kon niet inzien wat die door de vloedgolven ge troffen mensen daar met al die lege flessen moesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29