Strijd om natuurgebied gaat door Hl Met een oldtimer de Route 66 rijden PZC 'ZC Middelburg gelukkig met voetbalmuseum 11 Jemeente Tholen en Speelmansplaten BV verwikkeld in talloze procedures igenda edingbeurs in inkenszand ormatieavond er urineverlies bij nader inzien AAZET Toename sluipverkeer op N254 Ruim zevenhonderd euro voor Azië Nieuwe kans voor hardleerse man Bejaarde fietser breekt heup Nationale voorleesdagen kinderopvang en scholen dinsdag 18januari 2005 pgrFrgek Janssen ^.MAARTENSDIJK - De metnte Tholen en het recrea- l^jjf Speelmansplaten BV verwikkeld in talloze proce ss om dagrecreatie in het ge hande Oesterdam mogelijk maken. De samenwerking tus- de twee partijen wordt er (beter op. eelmansplaten BV is al jaren Hg met het opzetten van re- jjje-activiteiten in het na- ugebied, zoals het rijden met (vierwielige motoren), ntball wedstrijdenout- r-activiteiten en overnach- wl De gemeente wil de nieu- tetemming van het gebied lemen in het bestemmings maar onder- mrgklachten: W-0231231 maandag t/m vrijdag Mende de openingstij- "2aterdags tot 12.00 uur dactie wlanden/tholen stionspark 28 istbus31 GOES l'0)13-315670 0113-315669 redgoes@pzc.nl ankBalkenende (chef) N Huibers ®)evander Jagt ^Paardekam oende Vries (sport) '"oen van der Werf 'entrale redactie wonspark 28 °stbus 31 ^0 AA goes I ("1)3)315500 [•(0113)315669 mail; 'termet *».pzc,n| «lil: rig jaar de bestemming recreatie voor het gebied goed te keuren. Daar komt nog eens bij dat Na- tuurvereniging Tholen een ver zoek ingediend heeft bij de ge meente om het quadracen te stoppen. De club vindt dat het hier gaat om een lawaaisport en is van me ning dat het natuurgebied wordt geschaad. In het huidige bestemmingsplan mogen lawaai- sporten niet in het buitengebied van Tholen plaatsvinden. Inmid dels loopt de zaak bij de Raad van State. Die weigerde in de cember een verzoek van de ge meente om het bestemmings plan alsnog goed te keuren. Ondernemer M. Verweij zit met de handen in het haar en schreef een brandbrief aan de gemeen te. Hij is ontevreden over de gang van zaken binnen de gemeente. „Het amateuristisch werken en continue vertragen en remmen van procedures begint me zo langzamerhand fataal te wor den." Hij nodigde de raadsleden uit om de problemen te komen bespreken. In een reactie op de brief schrijft het college van B en W de aantijgingen van zich af. De beschuldigingen van Verwei] zijn volgens het college onaan vaardbaar en 'volledig naast de waarheid'. Bovendien had de on dernemer het proces zelf posi tief kunnen beïnvloeden door meer samen te werken, rekening te houden met bestuurlijke ver houdingen en gevraagde stuk ken op tijd en volledig in te die nen, vindt het college. Ondertussen zijn leden van de raad op bezoek geweest en de verhoudingen weer ietwat verbe tert. Verweij liet gisteravond tij dens de vergadering van de com missie ruimte weten dat hij niet ontevreden is over de gevoerde procedures van de gemeente, maar over de coördinatie bij de gemeente. Procedures zouden daardoor te laat zijn gestart. De Raad van State wil nu in een rechtszaak uitzoeken of de paintballwedstrijden en de out- door-activiteiten overlast ver oorzaken. Als dat zo blijkt te zijn, vreest de gemeente het be drijf aan te moeten pakken of zelfs te moeten sluiten. dt tegenwerking van de pro- de en Natuurvereniging Tho- iderzoek tens de provincie heeft de ge ënte onvoldoende onderzocht de gevolgen van de activitei- ajn van de recreatie op de beschermde natuurgebied het Zoommeer. Gedeputeer den weigerden daarom vo- MKACTIVITEITEN igenopzoom - FNV-gebouw, Ja- ;hllaan 3, 19.00-21.00 uur: vakbonden FNV Bondgeno- ABVOKABO FNV en FNV BOUW; Leger des Heils, Leliestraat 24, )0 uur en 13.00-15.00 uur: Ver kleding en meubelen; ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart teren, buurtwerk Goese Polder; ikerk, 13.30 uur: Carillonbespeling SjoerdTamminga; ELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- 3.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- IININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- Biljartclub senioren; 13.30- lurvrouwenclub senioren; IND-Dorpshuis, 20.00 uur: Dorps- IelDINGE - De Wemel, 13.00 uur: l;14.00 uur: Welfarewerk; Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; EKE - Trefpunt, 14.00 uur: Bingo 50-plus; 13.00-17.00 uur: Biljarten. IKENSZAND - In het scou- ebouw aan 't Dijkje in kenszand wordt vanaf mor- ot zaterdag een kinderkle- 'eurs gehouden. :urs is woensdag geopend .30 tot 15.00 uur, donder- vrijdag van 9.00 tot 11.30 en zaterdag van 10.00 tot -In het Oosterscheldezie- is in Goes is vanavond nformatiebijeenkomst over verlies bij vrouwen. De spe- iten die verbonden zijn aan iekenhuis geven hierover en uitleg. De avond begint 130 uur. Rinus en Anet van Oosten uit Krabbendijke hebben al heel wat kilometers afgelegd met deze Volvo Amazone. door Freek Janssen KRABBENDIJKE - Nog even, en Rinus en Anet van Oosten hebben alle wind streken afgereisd met een oude Volvo. Na de Noordkaap, het voormalige Oost blok en de Sahara zoeken de Krabben- dijkers deze zomer het avontuur in het westen. Samen met 92 andere Volvo- liefhebbers leggen ze de legendarische Route 66 af, dwars door de Verenigde Staten. Rinus: „Het begon in 1977. Ik kocht een rode Volvo Amazone uit 1965. Gewoon, omdat ik het een mooi model vond. Twee jaar later werd ik lid van de V44, een vereniging die als doel heeft oude Volvo-modellen in stand te houden. In 1995, toen de vereniging 25 jaar be stond, werd geopperd om een jubileum- rit te maken naar de Noordkaap. Een echte challenge, om het uithoudingsver mogen van mens en auto te testen. We zijn gegaan in de zomer van 1995. Met vijftig auto's legden we 6200 kilo meter af. naar het noordelijkste puntje van Europa. Speciaal voor die reis heb ik een andere auto gekocht en opge knapt: een witte Amazone uit 1966. Mijn eerste Amazone was te mooi om zo'n rit mee te maken. Van tevoren wer den de auto's gekeurd, want de motor moest natuurlijk goed zijn. Er mochten gaten in de carrosserie zitten, als de au to technisch maar in orde was. Volvo Nederland sponsorde de rit. We kregen twee auto's met monteurs mee. Het was een prachtige reis, helemaal omhoog door Zweden. We hebben erg veel geluk gehad met het weer. Het was wel koud, - 5 graden Celsius, terwijl het in Nederland 32 graden was - maar ook heel helder. Normaal is het er vaak mis tig. We konden dus alles goed zien. Het mooie aan het gebied is: je kunt boven de poolcirkel wel drie uur rijden, zon der dat je iemand tegenkomt. Al tijdens de rit werd gezegd: 'Kunnen we niet nog eens zoiets doen?' Vijf jaar later zijn we met honderd auto's naar het oosten gegaan. Naar Weimar, Praag, Krakau, Kiev, Moskou, Sint Pe tersburg, Helsinki en Rostock. Rusland was echt iets bijzonders. We hebben de hele route afgelegd via het platteland. Dus over de karrensporen, in plaats van de snelweg. Toen we op een feestje in Moskou wa ren, zei ik: 'We doen het nu voor de tweede keer. Eerst naar het noorden, nu naar het oosten. Waarom maken we het klaverblad niet vol?' We besloten in 2002 naar het zuiden te gaan, dat was het jaar dat Volvo 75 jaar bestond. De reis ging dit keer naar de Sahara: via Pa rijs, Lissabon, Gibraltar, Tanger en Marrakech reden we naar El Mahmid, een woestijnstad in het zuiden van Ma rokko. Het was echt een reis van extre men. Het noorden van Marokko was ont zettend groen, het stukje zuidelijker in het Atlas-gebergte zag je alleen maar rotsen en nog later kwamen we terecht in de woestijn. Ook qua temperatuur was het er extreem, 's Morgens lag je te bibberen van de kou en overdag was het gloeiend heet. Vooral in de woestijn. We hebben daar echt in tenten bij de no maden geslapen, tussen de kamelen. Het kon natuurlijk niet anders, of er moest ook een rit naar het verre westen worden gemaakt. Vorig jaar kwam ie mand op het idee om de Route 66 af te reizen, van de oostkust naar de west kust van Amerika. We vertrekken op 3 augustus met het vliegtuig naar New York. Volvo Gent verscheept de auto's naar Amerika. Het foto Willem Mieras is voor het eerst dat vanuit Europa klas sieke auto's worden verscheept om daar de Route 66 af te leggen. Het nadeel van de oceaan oversteken, is dat we bijna geen auto-onderdelen kunnen meene men, want we gaan zelf met het vlieg tuig. Veel meer dan een reservewiel en een krik mogen we niet meenemen op de boot. Volvo Amerika sponsort ons. Ze hebben ons beloofd dat als we onder weg problemen krijgen, ze meteen on derdelen laten invliegen. De reis duurt zo'n vierenhalve week. We starten in New York en gaan naar Washington, de Niagara watervallen, Detroit, Chicago, Las Vegas en we eindi gen op de boulevard van Santa Monica in Los Angeles. Wij zijn de enigen van de vereniging die met alle vier de reizen zijn mee geweest. De witte Amazone maakt zijn derde gro te trip, naar Rusland zijn we met een an dere auto geweest. Vorig jaar was ik nog van plan deze auto te verkopen, maar ik ben blij dat dat is mislukt. Ik was er ook niet helemaal los van, moet ik eerlijk zeggen." Er gaan nog meer Zeeuwen mee met de autorit over de Route 66: Han op den Brouw en Lenie op den Luijk-Landa uit Goes, Menno Riemeijer uit Kapelle en Richard, Stefan, Dick en Leni Schra- vemade uit Waterlandkerkje. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is Middel burg of nooit meer, stelde M. Verkamman onlangs over het Internationaal Voetbalmu seum. Welnu, het wordt Middel burg. De gemeenteraad drukte het museum gisteravond liefde vol aan de borst. Nu is er geen weg meer terug, wist mede-initiatiefnemer Ver kamman uit Kats toen de raads- De Arnemuidse kotter ARM 44 is actief in de zeevisserij en niet in de mosselvis serij, zoals gisteren gemeld in het ver haal over de fototentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek over het leven aan boord van de ARM 44. commissie was uitgesproken. Hij was vooraf al vol vertrou wen, maar: „Je kunt pas juichen als hij zit. Gelukkig waren de raadsleden erg enthousiast. Ik ben hier heel content mee. Het besluit is gevallen, nu gaan we verder." Alleen de SGP verzette zich tegen de komst van het voet balmuseum. Een nationaal mu seum, graag, maai- liever niet over voetbal, verklaarde C. Dek ker. Voor de SGP staat voetbal gelijk aan sportverdwazing, ver ering en verafgoding en daar heeft de partij ernstige beden kingen bij. De ChristenUnie liet een zachte echo horen van die kanttekening, maar vond het museum toch een te mooie kans om die te laten schieten. A. Rots: „Laten we ons gelukkig prijzen dat Middelburg is uitver koren." Dat deden alle andere fracties ook. „Dit krijg je als ge meente nooit voor elkaar en nu krijgen we het zo in onze schoot geworpen", jubelde S. Szarafins- ki (PvdA). Verkamman en H. Borst (sport journalist van het Algemeen Dagblad) lieten de raadsleden de voetbalhistorie zien (schilde rijen en foto's), voelen (ballen en schoenen) en ruiken (de oksel van het shirt van Marco van Bas ten uit de gewonnen EK-finale van 1988). W. Steketee (Middel burg Attent) en P. Castenmiller (CDA) boden spontaan hun ei gen spullen aan voor het mu seum. De voetbalschoenen van Steketee („De eerste zonder sta len neus") zijn nog in goede staat („Ik ben al snel gaan hand ballen"). Castenmiller beschikt over filmbeelden van Middel burg en Vlissingen. J. Goetheer van GroenLinks wilde vooral weten wanneer hij naar binnen kan. Het museum gaat open met Pasen 2007. Dat is krap maar haalbaar, zei wethouder H. Kool-Blokland. R. van Eijkelenburg (D66) deed (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN VARISO KOZIJNEN Landal Een akUc In samenwerking met www.aazet.nl y Kapelle - Tel. 0113-330333 'Vloog nniu ilo vooiwnnnlcn 's-HEER ARENDSKERKE - Op cle Oude Rijksweg tussen de Sloeweg en Goes, genummerd N254, neemt het sluip verkeer van vrachtwagens toe. De Aktiegroep Knip N254 leidt dit af uit metingen die gistermiddag zijn verricht. Tot 94 procent van de passerende vrachtauto's had net zo goed over Rijksweg A58 van en naar de Sloeweg kunnen rijden, maar koos voor de kortere route via de N254 langs 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke. De chauffeurs moesten niet in één van de dorpen of het be drijventerrein van 's-Heer Arendskerke zijn. De Aktie groep Knip N254 voerde eerder dezelfde metingen uit in september 2003 en september 2004. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel is het vrachtverkeer almaar ge groeid. Met de meetresultaten in de hand spoort de actie groep de provincie aan snel een knip in de N254 te maken om 'sluipers' de pas af te snijden. WISSENKERKE - Een actie voor Azië, zaterdag in de gymzaal in Wissenkerke, heeft 313,83 euro opgeleverd voor de ramp in Azië. De actie was georganiseerd door Thoka-verhuur, een verhuurbedrijf van spellen en attrac ties. Kinderen lieten zich sponsoren door te springen op springkussens. Muziekvereniging Euphonia liet zondag de pet rondgaan voor giro 555 tijdens het nieuwjaarscon cert met Brassband Excelsior in De Mythe in Goes. Dat le verde 458,10 euro op voor de slachtoffers van de zeebe ving. Euphonia heeft alle muziekverenigingen in Zeeland opgeroepen geld in te zamelen voor Azië. Een aantal vere nigingen heeft gehoor gegeven aan de oproep, of gaat dat binnenkort doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 23-jarige inwoner van 's-Graven- polder voor het herhaald rijden zonder geldig rijbewijs 56 uur werkstraf opgelegd. Daarmee gaf de politierechter de verdachte een nieuwe kans. Eerder opgelegde werkstraf fen waren al tot mislukken gedoemd. Zo werd gisteren een bezwaarschrift van de man tegen omzetting van een werkstraf in achttien dagen vervangende hechtenis onge grond verklaard. De achttien dagen moet hij uitzitten. Voor officier van justitie H. den Hartog was het station van alternatieve straffen gepasseerd. Hij eiste vier weken celstraf voor het rijden zonder rijbewijs en de achttien da gen vervangende hechtenis voor het niet voltooien van de werkstraf. De man werd vorig jaar maart en mei in zijn woonplaats door de politie in zijn auto aangehouden. Het rijbewijs is ongeldig verklaard, omdat hij door zijn alco holverslaving niet geschikt is om te rijden. „Hij heeft lak aan alles", zei de officier. De Bevelander zat ook nog in een proeftijd van een halfjaar rijontzegging. Het rijver bod van zes maanden werd hem eveneens opgelegd. TERNEUZEN - Een bejaarde fietser uit Terneuzen heeft gisterochtend zijn heup gebroken toen hij in zijn woon plaats ten val kwam met zijn fiets. De man viel rond kwart voor tien op de kruising tussen de Alvarezlaan en de Bellamystraat, juist op het moment dat een rode auto passeerde. De automobilist, die doorreed, kwam uit de Bellamystraat en reed in de richting van de Chopinlaan. door Harmen van der Werf GOES - In basisscholen, peuter speelzalen en kinderdagverblij ven op de Bevelanden wacht kin deren vandaag een speciaal ont bijt, een voorleesontbijt. Kinderopvang De Bevelanden pakt het groots aan. Niet alleen vanochtend, maar ook nog op andere dagen. Jetty Mathurin, die als actrice bekend is van de tv-serie Vrouwenvleugel en een eigen muzikale cabaretshow heeft, is vanaf half tien in peu terspeelzaal Ukkepuk in Krui- ningen. Zij leest voor en zingt. In het Rillandse kinderdagver blijf Hotel de Koperwiek wordt ook vanmorgen voorgelezen én muziek gemaakt door een actief lid van de plaatselijke muziek vereniging. De Kruiningse muzi kant Bei Cok leest voor en speelt keyboardmuziek in peu terspeelzaal De Krukeltjes in Krabbendijke. Het voorleesont bijt wordt in de Yersekse peuter speelzaal De Hummelsoos ver zorgd door Elly Brand, direc teur van kinderopvang De Beve landen. Andere voorlees- en vaak ook muziekactiviteiten: morgen in kinderdagverblijf Kokkelburg in Yerseke, donderdag 20 janua ri in het kinderdagverblijf en de peuterspeelzaal in de brede school in de Goese wijk Ouvertu re, dinsdag 25 januari in het Kruiningse kinderdagverblijf Knots, woensdag 26 januari in kinderdagverblijf Dikkertje Dap in Kapelle en streektrouba- dour Hans van der Grient treedt woensdagochtend 2 februari op in de Hansweertse peuterspeel zaal De Boefjes. Van de basisscholen is bekend dat openbare basisschool De Achthoek in Wolphaartsdijk vandaag inhaakt op de nationa le voorleesdagen. Advertentie de tip met de spoorwegen een deal te sluiten voor een NS-dag- trip nr. 14. Het rugnummer van Johan Cruijff krijgt een nog pro minentere plek, verklapte Ver kamman. 'Nr 14' komt in grote letters op dak of gevel te staan, met daaronder in bescheidener omvang: Internationaal Voetbal museum Johan Cruijff. Het ent housiasme van Cruijff is er, al moet hij nog wel een overeen komst tekenen met het museum bestuur. P. Kraan van de Politie ke Partij Middelburg drong nog wel aan op een onderzoek naai de gevolgen van het museum en het ZEP-complex, waarin het wordt ondergebracht, voor de middenstand in de binnenstad. Volgens wethouder Kool zijn de winkels in het centrum gebaat bij de komst van het voetbalmu seum. „De ondernemers zien het ook als een kans."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25