\ctie tegen ProRail gevraagd Tholenaren bestraft voor 'douceurtje' belastingdienst Uitdaging is meer uit mosselzaad te halen ÏÏQILTOGt School Waarde wordt nevenvestiging om sluiting te vermijden Gemeente Goes doet volgens GroenLinks te weinig tegen spoorweglawaai maart uitslag NA-onderzoek zaak Blokpoel KORTING KORTING Twirlster naar Europese wedstrijd Heler aangehouden Lintje voormalige huisarts Goes Geen geld voor pand 't Nest Inzameling jjhtie: 0113-315649 ïjSLtie® P2C.nl Ss31,4460 AA Goes Sen Midden-Zeeland: 0113-315520: Es-Vlaanderen: 0114-372770; Cal: 0204562500. jinsdag 18 januari 2005 editie Bevelanden-Tholen jannen van der Werf OES - Voor GroenLinks in de oese gemeenteraad is de maat L De gemeente Goes moet van- ege het toegenomen spoorweg- naai actie ondernemen tegen «Rail, vindt de fractie. oRail is de beheerder van alle iderlandse spoorwegen. Het dnjf laat sinds de komst van irepvaartbedrijf Cobelfret in isingen-Oost meer goederen- anen over het Zeeuwse spoor jden. De Cobelfret-autotrei- d hebben tot een forse groei n het verkeer geleid, ook achts. liegroep Belangenvereniging iwonenden Spoorlijn (BAS) apte vorig jaar naar de Raad a State en die besliste dat ge- tnten langs de spoorlijn Pro- B desnoods een boete kunnen leggen, als er niets tegen de erlast gebeurt. die [gemeente Kapelle ondernam rvolgens mede namens Goes Reimerswaal actie tegen Pro- LDe spoorwegbeheerder wei de echter iets te doen. De toe- me van het verkeer zou bin- p de nonnen zijn gebleven en toekomstig gebruik van de i was nog in onderzoek. Niet p gemeente is daarna overge in tot het toepassen van be- jirsdwang. orde actiegroep BAS was dat langs dé reden om opnieuw arde Raad van State te gaan. S heeft de Haags rechtbank raagd de gemeenten Goes, pelle en Reimerswaal een angsom van vijfduizend euro dag op te leggen, zolang zij ipoorwegbeheerder niet tot maatregelen dwingen. Groen Links in de Goese gemeenteraad kan zich goed voorstellen dat BAS deze stap heeft gezet. „Want waarom heeft Goes niet direct na de uitspraak van de Raad van State van vorig jaar ProRail aangepakt?", vraagt raadslid F. Köhlen zich af. „Pro- Rail is alleen aangeschreven met het verzoek het spoor aan te passen, zodat de geluidsoverlast wordt teruggebracht." In antwoord op die brief heeft ProRail laten weten 'op z'n vroegst in 2006' te beginnen met de plaatsing van raildempers. Köhlen vindt, dat veel te mager, 'want de aanwonenden van het spoor ondervinden nü al veel hinder. Bewonersgroep BAS heeft bij de gemeente Goes een verzoek neergelegd om de ge luidsnormen voor railverkeer te handhaven. Volgens de wet zou dit verzoek binnen vier weken moeten worden behandeld, dat wil zeggen vóór 24 januari, maar de gemeente Goes heeft la ten weten dit niet te halen. GroenLinksraadslid Köhlen: „Ik wil van het college van B en W horen waarom dat niet lukt." Zij heeft een stout vermoeden. „Goes heeft ProRail nodig om de bestaande spoorlijn verdiept aan te leggen of om het spoor naar buiten de stad te verplaat sen, langs Rijksweg A58." Wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) wilde gisteren niet rea geren op de vragen van Groen Links. Ze zijn gesteld voor de raadsvergadering van komende donderdag. IES - De politie verwacht in rt de resultaten van het A-onderzoek in het heropen- inderzoek naar de moord op Sam Blokpoel in ïge maand is enkele perso- gevraagd vrijwillig DNA- leriaal af te staan voor onder- kDe monsters worden onder st door het Nederlands Fo- aschInstituut (NFI). Dat dat ger duurt dan normaal, komt politiewoordvoerder A. het om een oude waarvoor ook geen Ken vastzitten. „Het heeft ider prioriteit dan recentere snVerder is de politie ook bezig met het natrekken een kleine dertig tips. Die meer binnengekomen eiding van het pro- Kma Opsporing Verzocht, een maand geleden en via 'lijn van de politie. Het bedrijf Prins en Dingemanse uit Yerseke experimenteert met mosselzaad uit de Waddenzee. door Harmen van der Werf YERSEKE - De teleurstelling was groot. Het mosselbroed dat het bedrijf Prins en Dingemanse uit Yerseke had ingevangen met netten in de Waddenzee, zag er zo mooi, zo zuiver uit. Eenmaal verzaaid over een kweekperceel bleek er niets meer van over te zijn. Alles was opgevreten door krabben. Wie niet waagt, die niet wint, is de slagzin van het experiment van Prins en Dingemanse. Want (Advertentie) wat zich op dat éne kweekper ceel afspeelde, herhaalde zich niet op andere. Het idee dat aan netten in gevangen mosselbroed zwakker is dan van de bodem ge vist mosselzaad, is dan ook een fabeltje, oordeelt projectleider P. Schout. De schelpen van mos selzaad dat aan touwen in het water wordt ingevangen, zijn minder dik. De mosseltjes kun nen makkelijker aan voedsel ko men en steken minder energie in de schelpvorming. „Het gaat echter nog om zulke kleine mos selen", stelt Schout, „dat maakt nauwelijks verschil met de gewo ne bodemmosselen." De proefneming van Prins en Dingemanse is het derde jaar in gegaan. De firma heeft de eerste twee seizoenen veel kennis opge daan. In het Malzwin bij Den Helder is geëxperimenteerd met zes kunststofbuizen die elk een lengte hadden van zeshonderd meter, met daaraan in het water een vier meter lange touwcon structie. Het eerste succes was snel binnen. Mossellarfjes die met miljarden in het water zwe ven, hechtten zich - zoals ver wacht - gemakkelijk aan de tou wen. Het oogsten met een spe ciaal ontwikkelde machine ver liep ook goed. Alleen, de zeshon derd meter lange kunststofbui zen bleken niet zo goed bestand tegen het weer. Na een storm be landden delen van een buis op de Afsluitdijk. Vandaar dat Prins en Dingemanse met korte re buizen gaat werken, achttien stuks van elk honderd meter. Alles is er nu op gericht de oogst per vierkante meter touw te ver hogen en meer consumptierijpe mosselen uit het mosselzaad te halen. Honderd kilo mosselzaad per vierkante meter is het stre ven. Het is de eerste jaren bij dertig tot veertig kilo gebleven. „Zeker zo belangrijk is", vindt directeur E. Foudraine, „dat het rendement omhoog gaat. Uit één kilo mosselzaad van de bo dem kweken we nu op onze per celen zo'n anderhalve kilo con sumptiemosselen. Het invangen van mosselzaad met netten is duurder. Daar moet een grotere opbrengst tegenover staan. Dat is dé uitdaging waarvoor we staan." Prins en Dingemanse steekt de komende drie jaren enkele mil joenen euro's in het project, in clusief rijks- en provinciale sub sidie. Meer mosselbedrijven zijn ermee bezig, met als doel: min der afhankelijk worden van de natuurlijke mosselzaadval. Fou draine: „We weten nu echter al dat we nooit zonder het mossel zaad van de bodem rond kun nen komen." door Aector Dooms MIDDELBURG - 'Leuker kun nen we het niet maken. Wel ge makkelijker' is de bekende slo gan van de belastingdienst. Dat had een vijftigjarige inwoner van Vlaardingen goed in zijn oren geknoopt toen hij eind april 2003 per abuis een bedrag van bijna 70.000 euro van de be lastingdienst op zijn bankreke ning kreeg bijgeschreven. De voormalig inwoner van Sint Maartensdijk kon het douceur tje goed gebruiken, maar kreeg gisteren in Middelburg alsnog de rekening gepresenteerd. De man werd wegens verduistering van het forse bedrag veroor deeld tot 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan de fiscus moet hij de schade van 69.527 euro betalen. Dat laatste ging volgens de Vlaardinger een probleem wor den, omdat de man zich naar en kele Thoolse kennissen toe erg vrijgevig had opgesteld en ver wachtte dat het moeilijk zal wor den om het geld terug in het be zit te krijgen. Zo had hij 40.000 euro gegeven aan een 43-jarige man uit Tho- len, die het geld in een kluis voor hem bewaarde. De Thole- naar gebruikte echter een deel van het geld, zegge 17.000 euro, voor het aflossen van schulden. Aan een 49-jarige inwoner van Poortvliet werd 5000 euro ge leend en een 57-jarige man uit Sint Maartensdijk kreeg 500 eu ro van verdachte. Het trio werd heling van het geld verweten, omdat zij wisten dat het geen zuivere koffie was. Een 26-jari- ge man die ook geld had geleend was in november vorig jaar al tot 100 uur werkstraf veroor deeld. De medeverdachten kwamen gis teren in Middelburg niet opda gen en werden bij verstek ver oordeeld, te weten 180 uur werk straf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf voor de Tholenaar, 108 uur werkstraf voor de Poortvlietenaar en 500 euro boete voor de verdachte uit Sint Maartensdijk. De Vlaardinger zei achteraf naïef te zijn geweest door het geld uit te lenen aan zijn kennis senkring. Zelf had hij een deel van het belastinggeld gebruikt om zijn woning in te richten. „Als u het mij eerlijk vraagt had ik liever gezien dat de belasting dienst die fout niet had ge maakt", reageerde hij. Het werd van kwaad tot erger toen zijn 'vrienden' ook nog spullen uit zijn woning stalen. Hij voelde zich zo in het nauw gedreven dat hij vorig jaar ja nuari van de verduistering aan gifte deed bij de politie. Toen pas kwam de belasting dienst er achter. „De belasting dienst heeft ook zitten slapen merkte officier van justitie H. den Hartog op. De officier vond de reactie van de Vlaardinger op het grote be drag best menselijk.Hij had zich volgens haar wel moeten realise ren dat het fout was wat hij deed. „Hij maakte goede sier door het geld aan andere men sen uit te geven. Zij hebben ver volgens zijn huis leeggehaald, want ze gingen er vanuit dat ver dachte niet naar de politie durf de te gaan", stelde de officier. Dat pakte anders uit. Ze eiste 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf tegen de Vlaardinger. Raadsman E: Smit meende dat de problemen voor zijn cliënt groter zijn dan de geneugten. „Hij heeft gelukkig open kaart gespeeld bij de politie, want dit heeft zijn leven overhoop ge haald." Smit vond verder dat niet Justi tie maar de fiscus het bedrag bij zijn cliënt moet innen. Dat zal nog een hele klus worden, om dat de man van een uitkering leeft en nog maar moet afwach ten of hij zijn 'geleende' geld te- rugziet. Politierechter I. Woltring" mil derde de werkstraf maar ver hoogde de voorwaardelijke ge vangenisstraf. bij aankoop van sn complete bril op de gehele collectie brilmonturen en ook nog op alle soorten glazen KORTINGEN ZIJN ONGEACHT DE PRIJS OF OE UITVOERING VAN DE GLAZEN. DE j COLLECTIE BRILMONTUREN ZIJN ALLEMAAL UIT DE COLLECTIE 2004/2005 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl 1' Et)die Murphy 2' John Cleese 3' Mike Myers het alfabet van Zeeland lp Partij van de Arbeid De PvdA Zeeland nodigt u van harte uit op haar nieuw jaarsbijeenkomst op 20 januari 2005 om 19.30 uur in het Arsenaal Theater, Arsenaalplein 1 in Vlissingen. De avond wordt ingeleid door Meindert Inderwisch, t columnist PZC en verder spelen diverse PvdA-ers om j de Rode Kopspijkerhamer. 's-HEERENHOEK - Twirlster Angelique van de Ven van The Showgirls uit 's-Heerenhoek mag in april meedoen aan een selectiewedstrijd voor de Europese kampioen schappen. De uit Vlissingen afkomstige twirlster dankt haar plaatsing aan een succesvol optreden tijdens de on langs in Den Bosch gehouden Nederlandse kampioen schappen. The Showgirls, waarvan de leden uit praktisch heel Zeeland komen, scoorden sowieso goed met gouden plakken bij de beginners tot en met acht jaar (Daniëlle Nieuwenhuijse uit 's-Heerenhoek en Sandra van de Ven uit Vlissingen), in de categorie negen tot en met elf jaar (Melanie Verrijzer uit 's-Heerenhoek en het B-team van The Showgirls), de categorie twaalf tot en met vijftien jaar (duo Angelique van de Ven uit Vlissingen en Sylvia Koppens uit Etten-Leur én duo Dominiek van Craenen- broeck uit 's-Heerenhoek en Inez de Jonge uit Heinkens- zand) en in de categorie vanaf zestien jaar (Judith Due- rinck uit Kloosterzande). GOES - In de St. Jacobsstraat in Goes is gisterochtend rond acht uur een 27-jarige Goesenaar aangehouden. De man wordt verdacht van heling. Hij bood cd's te koop aan voor een bedrag ver beneden de winkelwaarde. GOES - De voormalige Goese huisarts J. Deen (63) is za terdag in zijn woonplaats Vlieland geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. Deen kreeg de onderscheiding vanwe ge zijn bijzondere verdiensten op het eiland. Hij was er - niet alleen - de enige - huisarts, maar fungeerde tevens als tandarts en dierenarts. Ook was hij actief in verschil lende organisaties en verenigingen. Deen is begin jaren ne gentig wegens persoonlijke omstandigheden vertrokken naar Vlieland. In Goes had hij ruim twintig jaar een prak tijk. Volgens ex-patiënt M. Harinck, die nog steeds con tact heeft met de oud-Goesenaar, was hij 'zeer geliefd'. Deen is wegens gezondheidsproblemen gedwongen te stoppen met zijn werk. Hij keert niet terug naar Goes. KRUININGEN - De provincie stelt geen geld beschik baar voor het opknappen van het historische pand van stichting 't Nest aan de Markt in Kruiningen. De gemeen te Reimerswaal had 81.000 euro gevraagd toen ze hoorde dat de provincie nog geld had voor stads- en dorpsver nieuwing. Met dat geld wilde de stichting het verouderde pand opknappen. In het gebouw vangt 't Nest jongeren op die financiële of geestelijke ondersteuning nodig hebben. De provincie heeft de subsidieaanvraag afgewezen. door Rob Paardekam WAARDE - Basisschool D'n Bo- gerd in Waarde wordt een neven vestiging van De Klimroos in Krabbendijke. Dat is nodig, om dat de openbare school in Waar de aan het begin van dit school jaar voor de derde keer onder de opheffingsnorm van 59 leerlin gen zat en daarom met sluiting wordt bedreigd. De wet stelt dat een school die drie keer onder de norm zit, op geheven dient te worden, maar de Federatie Openbaar Onder wijs Reimerswaal (FOOR), waar D'n Bogerd onder valt, heeft een mogelijkheid gevonden om daar onderuit te komen. Een school die onder de opheffingsnorm zit, kan namelijk toch in stand worden gehouden als de gemid delde grootte van alle scholen die onder één bevoegd gezag val len, in dit geval de FOOR, tien zesde van de opheffingsnorm be draagt. Als de school in Waarde een ne venvestiging wordt van die in Krabbendijke wordt aan die eis voldaan, omdat het aantal scho len van de FOOR in dat geval af neemt van zes naar vijf en de ge middelde grootte toeneemt. Het is overigens zuur dat de maatregel genomen moet wor den, omdat D'n Bogerd er in de loop van het jaar veertien leer lingen bij krijgt en dan weer ruim boven de norm van 59 scho lieren zit. Het ministerie van on derwijs kijkt echter puur naai de cijfers van oktober en houdt geen rekening met gunstige toe komstperspectieven. Het omvormen van D'n Bogerd tot een nevenvestiging van De Klimroos heeft niet veel conse quenties. Omdat er straks offici eel nog maar vijf scholen zijn, krijgt de FOOR wel wat minder geld van het Rijk, maar dat zal volgens bestuursmanager M. Da- men de kwaliteit van het onder wijs niet aantasten. Het is niet voor het eerst dat D'n Bogerd in beeld is om een nevenvestiging te worden. Enke le jaren geleden zou de school bij De Voorhoute in Kruiningen gevoegd worden om De Een dracht in Hansweert van de on dergang te redden. Die laatste kon zelf geen nevenvestiging worden, omdat er minder dan drie kilometer verderop (in Schore) ook een openbare school zat. Het plan van destijds is op het laatste nippertje niet doorgegaan. De Eendracht zit nu weer boven de norm. De gemeenteraad van Reimers waal bespreekt het voorstel over D'n Boogerd in de vergadering van dinsdag 25 januari. Als de raad akkoord gaat, moet ook de minister van onderwijs het plan nog goedkeuren. (Advertentie) van de reepe DRASTISCH AFGEPRIJSD zeeuwse almanak Het. groepje meisjes dat laatst in een Vlissingse wijk rond ging, bracht de vijfjarige Max in grote verwarring. Ze vertel den hem, nadat hij de deur had opengedaan, dat ze bezig waren lege flessen in te zame len voor Azië. Max' ouders keken niet op van het verzoek. Ze haalden enkele flessen tevoorschijn en de meisjes gingen er tevreden mee weg. De jonge Vlissinger bleef even wel verbluft achter. Dat in Zuidoost-Azië een afschuwe lijke ramp heeft plaatsgevon den, had hij wel begrepen, maar hij kon niet inzien wat die door de vloedgolven ge troffen mensen daar met al die lege flessen aan moesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23