ichalken raakt niet in paniek PZC Van Wely bedwingt koploper Herintreder Wessels begint opnieuw Arjen Reynoudt even uit schaduw onaldo nodigt jonge grievende ramp uit 17 linstralian Open al over oetsnetsova op jping betrapt Ploeg Moser krijgt geen profstatus Doelman komt om bij vechtpartij Sparta huurt Ramon van Haaren FC Utrecht en Van Ede uit elkaar Belgen Rabo naar WK veldrijden lZ is leukste stoorzender in de eredivisie topscorer dinsdag 18 januari 2005 IBOUBNE - Sjeng Schal- inacht nog altijd op zijn eer- i R«e in het nieuwe tennis- Ook de Australian Open voor de Nederlander al 8 voorbij voordat het toer- jigoed en wel begonnen was. ialen had op de openings- egeenkans tegen Joachim Jo- Dsson: 5-7,2-6 en 3-6. ■ardeLimburger, op de weg liana een slepende virusinfec- aet geen reden tot paniek, ■tijd dat ik mijn partijtjes ga i, komt heus wel weer. trage baan als deze heb echter geen verweer tegen jon- svan dit kaliber. Johansson ten topper en die status ben ioorlopig kwijt", relativeerde zijn teleurstellende seizoens- t. alken wist dat hij een zware USSEL - Svetlana Koetsnet- is de tennisster die op 19 ember bij een toernooi in het ische Charleroi is betrapt j, De Russin doet mee de Australian Open, waar ijfdeis geplaatst, der werd bekend dat één van vier deelneemsters aan het - nooi positief was bevonden, lelgische Hénin werd met- vrijgepleit, waardoor de ver ging uitging naar de Frangai- Dechy en de Russinnen De- ilieva en Koetsnetsova. De Isle bleek de boosdoener. In lichaam zijn sporen van verboden product efedrine oden .ANP/BELGA dobber zou hebben aan Johans son, één van de revelaties van het vorige seizoen. Schalken kon alleen in de eerste set in het spoor blijven van de sterk serve rende Zweed. „Maar als je ziet hoe hard ik moet slaan om er een tiebreak uit te halen. Johans son komt met die zware bom men van hem vlot door zijn ei gen servicegames. Ik heb dat wa pen niet. In mijn opslagbeurten komt het op tennissen aan en dan blijkt hij op deze onder grond ook van achteruit beter." De Limburger, die vorig jaar in Melbourne nog de vierde ronde haalde, maakt als gevolg van een maandenlange afwezigheid en verliesbeurten tegen Kiefer, Coria en nu dus Johansson een vrije val op de wereldranglijst. Hij vermoedt dat hij straks de draad moet oppikken 'ergens rond plaats 150'. „Sport is hard, maar ik zal daar toch aan moe ten wennen. Het is een kwestie van overleven. Maar het vreet niet aan me, ik weet wat ik in me heb. Er moet heel wat gebeu ren, wil ik in paniek raken." De eerste opdracht die Schalken zichzelf geeft, is het op orde brengen van zijn eigen spel. „En als dan straks de snellere banen komen, kan ik me vanuit de kel der terugvechten naar de subtop. Volgend jaar wil ik op de Grand Slams weer bij de ge plaatste spelers horen. Hoe ik dat precies ga aanpakken, weet ik nog niet. Ik heb er al wel over gesproken met jongens als Haas, Enqvist en Gambill, spelers die ook zijn teruggekomen van een langdurige blessure. Wat is slim? Moet ik kwalificaties gaan spelen van grotere toernooien of juist niet? Ik ben daar nog niet uit. Ik ben ook lang niet meer in die positie geweest." GPD onze sportredactie s IAB0N - Een zevenjarige levende van de zeebeving in kan binnenkort een uitnodi- van Manchester United ver- iten. De Portugese sterspe- 'ristiano Ronaldo van de En- topclub wil het Indonesi- ijochie, Martunis genaamd, paar dagen in zijn huis in Chester opnemen. En bij thuiswedstrijd van de Man- ians mag hij eregast zijn. ragen werd drie weken na Etwoestende tsunami door cameraploeg van de Britse Ier Sky News op het strand de Indonesische provincie hgevonden. Hij had zich na loedgolven in leven weten te den met modderig water en oogde noedels. De jongen, ddin een shirt van de Portu- nationale ploeg, zag er on- «d en uitgedroogd uit. Britten namen de jongen saar het ziekenhuis. Een an- patiënt herkende hem en peervoor dat Martunis met grootvader en vader, een i van Manchester Uni- worden herenigd. Zijn deris nog vermist, de situatie ter plekke wat "■ris, is hij van harte wel- bijons", het Christiano Ro- o weten. De aanvaller kon- e aan zijn eerstvolgende 0 aan hem op te dragen, stelde Ronaldo de jongen compleet clubtenue in het AIGLE - De Nederlandse wielerploeg Team Moser-Trenti- no krijgt van de UCI geen professionele status. In de klas se net onder de ProTour-ploegen is Shimano van manager Arend Scheppink de enige Nederlandse vertegenwoordi ger. Bert van der Tuuk van Moser-Trentino ging er lang van uit dat hij met de buiten de boot gevallen profs Bart Voskamp, Jan van Velzen, Bert Hiemstra en Addy Engels een Pro-Continentalteam kon starten. Dat zijn teams die vallen onder de UCI en als eerste in aanmerking komen voor wildcards voor grote wedstrijden. Maar de UCI be sloot dat de ploeg die status dit jaar niet krijgt. ANP COTONOU - De keeper van de nationale jeugdvoetbal- ploeg van Benin is gisteren overleden nadat hij door ver moedelijk boze fans werd aangevallen. Dat gebeurde een dag nadat hij met zijn ploeg de eerste wedstrijd van het Afrikaans jeugdkampioenschap had verloren. Samiou Yessoufou (18) overleed aan de gevolgen van een vechtpar tij in een nachtclub in Cotonou, waar het toernooi wordt gehouden. Benin werd zaterdag met 3-0 verslagen door het onder-20-elftal van Nigeria. ANP/RTR ROTTERDAM - Ramon van Haaren maakt vrijwel zeker het seizoen af bij Sparta. De linksback komt op huurbasis over van Feyenoord. Alleen de KNVB kan de overgang nog ongedaan maken. De koploper in de eerste divisie staat wegens de financiële problemen onder curatele en moet voor deze overeenkomst goedkeuring krijgen van de voetbalbond. Van Haaren maakte vorige week een goede indruk in het trainingskamp van Sparta in Turkije. ANP Na zijn nederlaag tegen de Zweed Johansson in de eerste ronde van de Australian Open bevindt tennisser Sjeng Schalken zich'ergens j 4. WTT7~ 4. rond plaats 150'op de wereldranglijst. foto Dennis M Sabangan/EPA IVrBUlCr iBBl W J&. JUÏ11OI*0H SCillGtCH HEERENVEEN - Sven Kramer doet in februari niet mee aan de WK voor junioren. De 18-jarige schaatser heeft zijn zinnen gezet op de WK afstanden. Om zich daarvoor te plaatsen, moet de Fries zich tijdens de wereldbekerfina le in Heerenveen (18-20 februari) kwalificeren. In datzelf de weekeinde is ook het WK allround junioren. ANP door Mare Molenaars MELBOLTRNE - Herinneringen aan een vroeger tennisleven flits ten door zijn hoofd. Peter Wes sels vierde zijn zege in de eerste ronde van de Australian Open met een sentimentele reis langs achterafbaantjes en morsige ho telkamers. „Ik heb donkere mo menten gekend, maar nu kan ik weer genieten", zei hij na de 6-3, 6-6, 6-4 tegen Yen Hsun Lu. De wedergeboorte van topten- nisser Wessels had veel voeten in aarde. Twee jaar lang vocht de 26-jarige Elburger, die in de tweede ronde stuit op de Zweed Joachim Johansson, in onbeteke nende oorden tegen een vroeg einde van een veelbelovende car rière. „Ik heb serieus overwogen te stoppen. Zo veel tegenslag, zo veel pech. De enige die nog in me geloofde, was ik zelf." Wessels was voorbestemd een grote te worden. Meer dan eens werd hij bestempeld als nieuwe Krajicek. Ondanks dat juk leek hij een stukje van die belofte in te lossen. In 2000 kondigde de doorbraak zich aan: Wessels won in Newport en deed in de eerste ronde van de US Open Ro ger Federer wankelen. „Ik had zelfs een matchpoint. Maar in de vijfde set klapte ik door mijn enkel. Domme pech. Ik vraag me nog altijd af hoe mijn car rière was gelopen als ik die lijn had kunnen doortrekken." Het zijn bespiegelingen van een vertwijfelde geest. Waar moest Wessels, ooit zo vastberaden, zich aan vastklampen? Aan de zege in Newport? Aan zijn sensa tionele debuut in New York, het jaar daarvoor, toen hij de derde ronde haalde? „Ik droomde van een mondiale topklassering, maar vond mezelf terug rond de vijfhonderd. Dat is slikken. Mis schien lacht het leven me toe en komen er mooie jaren aan. Maar ik stel liever geen doelen meer. De schrik zit er nog altijd in. De laatste maanden van vorig sei zoen raakte ik de ballen lekker, maar dan waag ik me toch weer af: hoe lang gaat dit goed?" Zelfkant De liefde voor het spel hield Wessels op de been. Vol overga ve stortte hij zich op toernooien aan de zelfkant van het topten- nis. „Ik heb challengers ge speeld en lager. Een coach kon ik niet betalen. Terwijl vrienden als Raemon Sluiter de grote toer nooien speelden, zat ik ergens in een morsig hotelkamertje. Ach teraf is het goed geweest dat ik het heb meegemaakt. Die erva ring maakt dat ik nu dubbel ge niet van wat ik hier beleef." In Melbourne hoopt herintreder Wessels het boek met spookver halen dicht te slaan. De zege op de Taiwanees Lu is de opmaat voor een nieuw tennisleven. Wes sels, die sinds kort kan rekenen op steun van coach Hugo Ekker, wist de verloren jaren van zijn harde schijf en begint opnieuw. „Ik hield me altijd voor dat ik tot mijn dertigste topsport zou bedrijven. Om de verloren tijd in te halen, doe ik er twee jaar bij. Zoals ik me nu voel, mag dat geen probleem zijn." GPD Cristiano Ronaldo vooruitzicht. Naast Manchester United doet ook de Portugese voetbalbond iets speciaals voor Martunis. Namens het nationale team hebben de Portugezen de jongen en zijn vader een huis en een stukje land in Indonesië aan geboden om hun leven op te pak ken. „Die jongen is een voorbeeld voor ons allemaal", sprak Big Phil Scolari, de Braziliaanse bondscoach van Portugal. „Ook wij willen hem graag een keer uitnodigen bij een interland. Dan kunnen we onze blijdschap en onze bewondering tonen voor de manier waarop hij zich in ver schrikkelijke omstandigheden negentien dagen lang in leven heeft gehouden. En dat in ons shirt, in ons nationaal symbool. Geweldig." ANP/AFP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Loek van Wely en Veselin Topalov zijn soulmates. Straatvechters op het schaakbord. Ze kennen el kaar door en door. Beiden maakten twee keer deel uit van het secondantenteam van Pono- mariov. Sindsdien ontwikke len hun onderlinge partijen zich doorgaans tot een soort haantjesstrijd. Van Wely: „De een wil de ander af snoeven." Gisteren zaten de twee in de derde ronde van het Corus schaaktoernooi tegenover el kaar. Van Wely slaagde er met zwart in de koploper diens eer ste halve punt afhandig te ma ken. Na 19 zetten ging de 32-ja- rige Tilburger in op het remise aanbod van de Bulgaar. Het was de vijfde remise tussen bei de grootmeesters in hun der tiende partij. Topalov won er zes, Van Wely twee. „Mag ook wel", bromde Van Wely, „hij heeft veel meer elopunten." Door de remise werd Topalov aan de kop ingehaald door Peter Leko. De Hongaar be haalde zijn tweede zege dooi de Rus Svidler van het bord te schuiven. De twee leiders wor den op een half punt gevolgd door Adams, Grisjoek en Pono- mariov. De laatste bracht met zwart Ivan Sokolov, de Bosni sche grootmeester met Neder lands paspoort, diens eerste ne derlaag in het toernooi toe. De partij tussen Loek van Wely (rechts) en Veselin Topalov was weinig opwindend. foto Olaf Kraak/ANP Polgar ontsnapte tegen Kram- nik aan haar tweede verlies. Hoewel de Hongaarse in de voorgaande zes partijen tegen de wereldkampioen slechts twee keer remise maakte en vier keer verloor, weigerde ze met wit concessies te doen. Er ontstond een opwindend ge vecht waarin Kramnik met een loperoffer op de 31e zet op weg leek naar zijn eerste zege. Maar Polgar vond in het eindspel van dame tegen twee torens de juiste verdediging. Opwinding was er nauwelijks bij Topalov-Van Wely. „Ik had me met zwart heel goed voorbe reid", keek Van Wely terug. De nummer 24 van de wereld wil de absoluut niet verliezen. „Ve selin is een speler uit de catego rie Sjirov en Morozevitsj. Een agressieve, vindingrijke aanval ler. Het is voor mij een uitda ging tegen hem te spelen. Mijn laatste nederlaag dateert al weer uit 2000. Mijn laatste overwinning uit 2003." In de Rossolimo-variant van het Siciliaans bleek Van Wely goed op de hoogte. „Positio neel kwam wit iets beter uit de opening maar in gevaar was ik nooit." Na twee uur gaven bei de grootmeesters er de brui aan. Van Wely: „Goed ge speeld, een terecht gelijkspel tussen twee haantjes." ANP UTRECHT - Jan Willem van Ede vertrekt bij FC Utrecht. De technisch manager ondersteunde de afgelopen twee jaar technisch directeur Foeke Booy in organisatorisch op zicht. Verder had hij de dagelijkse leiding over de jeugd opleiding van FC Utrecht. Van Ede ziet meer toekomst in het trainerschap dan in een rol als manager. ANP VORST - De Rabowielerploeg is bij het WK veldrijden in Sankt-Wendel (29-30 januari) goed vertegenwoordigd. De selectie van de Belgen telt drie renners van het Neder landse team. Sven Nys en Sven Vanthourenhout waren al zeker van een WK-ticket, bondscoach Rudy de Bie voegde ook Bart Aernouts aan zijn selectie toe. Het trio krijgt ge zelschap van Bart Wellens, Erwin Vervecken, Tom Van noppen, Davy Comeyne en Wim Jacobs. ANP lÜgjiP van der Steen HAAG - Het was al leuk öel wordt nog leuker. Co naanse zorgde er in zijn een- voor dat de eerste helft van ^petitie 2004-2005 een °"n nooit te vergeten: een JPper staat halverwege ge kste, Niet vanwege maz- itaaar op basis van goed, aan- zijn de komende tijd °P AZ: slaagt Co erin nog een tijd kam- J ^andidaat te blijven, dat ,Vraa8' AZ heeft veel tegen: ,^ste competitiehelft om dromen (zodat het alleen maar slechter kan gaan), een moordende concurrentie en een coach die zijn afscheid al aan kondigde. Adriaanse moet op boksen tegen zijn eigen succes, maar waarom zou het niet luk ken? De spelers zijn hongerig, het spel deugt en het is de vraag of Hiddink en Koeman hun ploe gen beter op gang' krijgen. PSV deed het qua cijfers voor treffelijk, maar het voetbal is niet groots. De vreugde over het bereiken van de tweede ronde in de Champions League kan bo vendien snel plaatsmaken voor ergernis, als straks blijkt dat Monaco een maatje te groot is. Ajax heeft de beste selectie, maar Koeman maakte tot dus verre op teleurstellende wijze ge bruik van die kwaliteiten. Op het oog heerst er weer rust in Amsterdam, maar als het klopt dat de relatie tussen Koeman en zijn spelers naar de knoppen is, wordt een titel onwaarschijn lijk. Het aantrekken van Charis- teas is een nieuw bewijs dat de directie Koeman steunt, maar misschien meteen ook de laatste keer dat de trainer-coach zijn hand heeft mogen ophouden. Nieuwkomer Feyenoord lijkt al helemaal ge zien. Gullit is een grote naam in de voetballerij, maar een betrek kelijke nieuwkomer als trainer. Dat was te merken aan zijn op portunistische gedrag en beleid. Hij riep eerst dat Babos rijp was voor de basis van de nationale ploeg van Hongarije, om hem twee weken later zelf 'op de bank te zetten. Bosschaart was geen back, maar moet zich op die plaats richten. Nu zijn Par- do en Lazovic weer de manne tjes. Hoe lang? Feyenoord zou volgens Gullit om de titel gaan spelen, maar misschien dat die doelstelling over enkele weken maar moet worden aangepast. De belangstelling concentreert zich op AZ, maar dat verhult de malaise, vooral in voetbaltech- nisch opzicht. De eerste zeven tien competitieronden lieten over het algemeen waardeloos voetbal zien. Met de technische vaardigheid van de tegenwoordi ge eredivisiespeler is het be roerd gesteld. De voetballer die het beheerst met één been de bal te trappen zoals hij het wil, is zeldzaam, tweebenige spelers al helemaal. Een kwaliteit die wel ontwikkeld is, betreft het schop pen van tegenstanders, liefst op scheenbeen of voet. Gelukkig voor de voetballerij zijn Co en Louis er nog. Adriaan se besloot na twee jaar in Alk maar op te krassen. De journa listen die dat laf vinden, zijn de zelfde die indertijd stonden te dansen op zijn graf, toen Ajax hem op straat schopte. En de- zelf zullen straks tot een her haling van de karaktermoord overgaan, als het even wat min der zou gaan met AZ. Het goede nieuws is dat Louis van Gaal hem opvolgt. Het is al weer even geleden dat Van Gaal succes had als coach, maar hij moet met de miljoenen van Sche- ringa bij de hand in staat zijn AZ verder uit te bouwen. Van Gaal zal willen meedoen om het kampioenschap en de Grote Drie blijvend aanvallen. Misschien zijn de omstandighe den ook ideaal om meer te am biëren dan incidenteel succes. De Grote Drie zijn immers zo groot niet meer, zoals de eerste helft van het seizoen vaak ge noeg aantoonde. GPD door Euqène de Kok ARNEMUIDEN - Voor iemand die om kwart over vijf moest op staan, klonk Arjen Reynoudt gis teravond opvallend opgewekt. Logisch. De spits van zater dag-tweedeklasser Arnemuiden scoorde zaterdag drie keer tegen Nieuwdorp. „Eindelijk ging het weer eens lekker." Met zijn drie treffers trad Arjen Reynoudt even uit de schaduw van medespits Bart van Steven- inck. De Yersekenaar trof één keer minder doel, maar kwam wel op achttien goals en steeg naar de gedeelde koppositie van het topscorersklassement. Reyn oudt staat nu met zeven doel punten gedeeld 26e. „Het ging buitengewoon goed", blikt de tengere aanvaller terug. „Eigen lijk voor het eerst dit seizoen." De 24-jarige Reynoudt begon dit seizoen slecht, werd terugge zet naar het tweede, maar is al weer een tijd eerste keus naast Van Steveninck in de tweemans- aanval van Arnemuiden. „Van Steveninck en Jacky de Smit wa ren aan het begin van het sei zoen gewoon beter. Toen Jacky geblesseerd raakte, kwam ik weer bij het eerste. Nu sta ik al weer een tijdje in de basis." Reynoudt, vorig jaar met acht goals nog clubtopscorer (samen met De Smit), keni inmiddels de kwaliteiten van de aanvaller naast hem. „Bart is dé man op het moment. Hij schiet er zoveel in. Het gaat lekker samen. Het klikt goed tussen ons, maar dat was ook het geval toen ik samen speelde met Jacky de Smit", zegt Reynoudt over zijn vaste stand-in. Ook De Smit was za terdag trefzeker. Hij scoorde twee doelpunten. Reynoudt verbaasde zich zater dag over de kracht van tegen stander Nieuwdorp in de Sloe- damderby. „Tijdens de eerste ontmoeting dit seizoen (2-1-ver- lies voor Arnemuiden) was ik er niet bij, dus daar weet ik weinig van. Maar ik vond Nieuwdorp onthutsend zwak. We liepen overal zo doorheen. De score had hoger kunnen uitvallen. Ik miste nog een paar kansen. Het had ook 10-0 kunnen zijn." Het was de zevende zege op rij voor Arnemuiden. „We hebben nu een mooi gaatje van vier pun ten ten opzichte van de nummer twee (De Zwerver). Ik hoop dat we kampioen worden. De eerste klasse is voor mij een droom. Je merkt dat iedereen er ook in ge looft. Ik in ieder geval wel. De supporters ook. Het wordt steeds mooier, er komen ook steeds meer mensen kijken." De gedrevenheid van de ploeg komt naar voren tijdens de trai ningen. „Er zijn altijd rond de twintig man op de training. Vo rig seizoen stonden we af en toe met acht mensen op het veld. Konden we in het weekeinde net elf man op de been brengen. Er wordt heel fanatiek en fel ge traind. Iedereen moet vechten voor zijn plaats in het elftal." Dat beseft ook Reynoudt, die el ke ochtend om kwart over vijf opstaat voor zijn werk bij een mosselbedrijf in Yerseke. „Dat vroege opstaan is geen enkel pro bleem. Ik ben altijd aanwezig op de training." Het topscorersklassement: 2. Bart van Steveninck Arnemuidenen Robbie van de Wijnckel (Breskens) beiden 18 doelpunten, 3. Regilio Pi nas (GPC Vlissingen) 17, 4. David Destorme (Hoek), Daan van Dam me (Hulsterloo) en Mark Minder- houd (De Noormannen) allen 11, 7. Wilco de Valk (Kloetinge), Patrick Ketting (Goes) en Egbert Moer land (WHS) allen 10, 10. Arjen Oostdijlc (Temeuzense Boys), Wil co de Keuning (Serooskerke), Hans Leune (WHS), Arjan Quaak (Aardenburg) en Martin Waisapy (Jong Ambon) allen 9, 15. Christop- he Dewispelaere (Hoek), Michel Smits (Rillandia), Chinedu Chuk- wugbo (Temeuzen), Ronald Zwa ger en Dennie le Comté (beiden Duivel and), Eddy van den Bosch en Wemer Bisschop (beiden Steen), André van Maldegem (Veere), Levi Waisapy (Jong Am- bon), Jacky Lambert (Koewacht) en Dominique Verlinde Oostburg allen 8, 26. Sam Ysebaert (Hoek), Emiel Dorst (Kloetinge), Arjen Reynoudt (Arnemuiden), Joep Frusch (AZVV), Comé Nieuwkerk (Nieuwdorp), Marco Goedegebure ('s-Heer Arendskerke), Robin van de Velde en Jeroen van de Schelde (beiden Dauwendaele), Niels Paar- delcooper (Goes), Leo de Groot (GPC Vlissi7igen), Kana da Rosa Bernardo (HVV'24), Frank Allaart (Serooskerke), Christiaan van Vos sen (SKNWK), Alberto Condo Mor- gado (Zeelandia Middelburg), Mar tin Kiesenberg (ZSC'62) en Pa trick Provoost (Domburg) allen 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17