Bouwplannen Sluis onder druk Delta voldoet aan eisen Brinkhorst PZC Goesenaar hoort jaar cel eisen voor diefstal drank Kamercommissie ouderen roemt Zeeuwse aanpak Mooiste plek is dicht bij huis 13 Minister Dekker voelt niets voor versoepeling regels in nationaal landschap ultureel 'akhuis wee glazen ijn kunnen iegleraar aan kosten Trajectcontrole in tunnel Digitale aangifte waterschap Terneuzenaar ernstig toegetakeld Tholenaar al halfjaar vermist dinsdag 18 januari 2005 ji^rFrnst Jan Rozendaal |j0 HAAG - Minister Dekker m Volkshuisvesting Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer jeigert de regels voor het bou- 'ffenBin nationale landschappen jleversoepelen. Dat betekent dat op het platteland van Walche- 'ren, in de Zak van Zuid-Beve land en in West-Zeeuws-Vlaan- ,'deren alleen voor de eigen bevol- Ifeigsgroei mag worden ge bouwd. Dat is een streep door jde rekening van de gemeente Sluis die vijftienhonderd wonin- len wil bijbouwen. foorafgaand aan het gisteren ge- aden debat in de Tweede Ka- ?r over de Nota Ruimte heeft provinciebestuur bij de frac- gelobbyd voor verruiming de regels voor bouwen in m nationaal landschap. De dne genoemde Zeeuwse streken tón in de Nota Ruimte aangewe- L als nationaal landschap. !r mag in die gebieden alleen orden gebouwd voor de eigen evolkingsgroei. Het migratie- ildo mag maximaal nul bedra- a. Dat betekent dat er alleen oensen van buiten in het natio- landschap kunnen komen ronen als autochtone bewoners lit de kernen wegtrekken of iverlijden. leinkenszand valt buiten de ontouren van het nationaal andschap in de Zak en op Wal ken zijn er rond Koudekerke Buwmogelijkheden. De gemeen- lar_°ok daar is volgens de 3tlniets van waar. Zijn reisge- was volgens de man al in bezit van alle benodigde brevetten en had daarom jtoaal geen begeleiding meer ^ouw zelf beweerde echter 6 politie dat het wel dege- °m een lesvlucht ging, om- .^zelf nog nooit in dat type pier had gevlogen, gerechtshof doet over twee *en uitspraak. te Sluis heeft zo'n uitwijk niet, terwijl die juist ambitieuze plan nen heeft. In het kader van de Woonvisie Sluis moeten in tien jaar tijd vijftienhonderd wonin gen worden bijgebouwd. CDA en WD vroegen Dekker om versoepeling van de norm. Volgens J. van Bochove (CDA) zou het voor sommige gebieden goed zijn als er 'een stukje ver sterking plaatsvindt'. J. Geluk (WD) pleitte voor een 'eigen aanwas plus' voor kleine platte landsgemeenten. B. van der Ham (D66) zag 'niks in het hele nulverhaal'. Hij noemde dat idee achterhaald en onwenselijk in een samenleving waarin mobiliteit en communi catiepatronen ingrijpend zijn veranderd. Terugkeren T. Huizinga-Heringa van de ChristenUnie opperde dat een uitzondering kan worden ge maakt voor studenten en jong-volwassenen die een platte landskern verlaten. Zij zou graag zien dat die na tien jaar niet als buitenstaanders worden beschouwd en dus kunnen terug keren naar het dorp waar ze zijn opgegroeid. Omdat de overige fracties zich niet tegen een versoepeling uit spraken, tekende zich een kleine meerderheid af voor meer bebou wing in het nationaal land schap. Dat overtuigde Dekker niet. Zij stelde dat met de richt lijnen in de Nota Ruimte al eni ge toename van de bebouwing wordt toegestaan, namelijk wan neer de bevolking van een klei ne kern toeneemt. Als mensen verhuizen, kunnen buitenstaan ders hun plek innemen. Die mo gelijkheid moet blijven bestaan om een basis te houden voor de voorzieningen in het dorp. Uiteindelijk diende W. Duyven- dak (GroenLinks) een motie in waarin de 'migratie saldo nul-benadering' voor nationale landschappen uit de Nota Ruim te wordt geschrapt. Hij vindt dat de eventuele behoefte aan woningbouw ondergeschikt moet zijn aan de kwaliteit van het landschap. De in Den Haag aanwezige gede puteerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) klampte zich hier gisteravond laat aan vast. „Ik ben het daarmee eens. Het gaat niet om de aantallen. Kwalitatief goed wonen moet het toetsingscriterium zijn. De wooneconomie is een pijler van dat gebied. Zonder de mogelijk heid van kwalitatief goede bewo ning zou juist verloedering kun nen toeslaan." Het kabinet antwoordt schrifte lijk op de ingediende motie. Daarna moet bij stemming blij ken hoeveel steun Duyvendak krijgt in de Tweede Kamer. HDDELBURG - Het Kultureel akhuis in Middelburg houdt za- (rdag 22 januari een open dag. nhet Pakhuis worden regelma- g cursussen, workshops en le- Ingen gegeven over kunst, cul- r, filosofie, gezondheid en monlijke ontwikkeling. Tij- ïiis de open dag geven docen- informatie over de inhoud inde cursussen. Het Pakhuis ötaan de Brakstraat 18 or Niels Juist EN HAAG - Omdat hij met ank op met een leerling in een likopter wilde gaan vliegen, lest een 49-jarige Belgische iginstructeur zich gisteren het Haagse gerechtshof ver boorden. aanklager bij het gerechts- vindt dat de instructeur van- ;e zijn onverantwoordelijke hg een boete moet betalen vijfhonderd euro waarvan «honderdvijftig voorwaarde- verdachte vreest dat hij zijn b als vlieginstructeur vaar- kan zeggen als hij wordt ver deeld. arom ging hij in hoger be- P tegen het vonnis van de po- ïechter in Middelburg, die 0 dezelfde straf had opgelegd de procureur-generaal giste- leiste. Bovendien vindt de in- "deur dat hij volkomen on- ddigis. 'ellende voor de Belgische in- octeur ontstond ruim twee •'geleden, nadat hij met een «P vrienden op 6 september op het vliegveld Mid- 3-Zeeland was geland. Voor- beverder zouden vliegen ge iten de instructeur en zijn genoten een lunch. Daarbij eden zij een fles wijn hebben ranken. instructeur beweert dat hij een slokje wijn heeft ge- Ben, maar volgens twee oplet- "te agenten zou de man ge- met zijn vrienden de fles 'ben leeggemaakt. Daarbij 1 de instructeur anderhalf a ^glazen wijn hebben gedron gens zou de verdachte m de helikopter zijn ge- JPtom een van zijn vrouwelij- Kisgenoten bij een lesvlucht De vijver aan de Van Citterstraat in Heinkenszand is voor Wesley de Jonge de mooiste plek van Zeeland. door Freek Janssen HEINKENSZAND - Om een mooi stukje natuur in Zeeland te vinden, hoef je niet ver te zoeken. Wesley de Jonge van groep 7b van de Jan van Schen- genschool in Heinkenszand be greep dat en won de wedstrijd 'De mooiste plek van Zeeland' van stichting Het Zeeuwse Landschap en de PZC. Volgens Wesley is de vijver aan de Van Citterstraat, in de buurt van zijn huis in Hein kenszand, het mooiste plekje. In de PZC van 19 november 2004 stond een oproep aan leer lingen van de groepen zeven en acht om een artikel te schrijven over hun favoriete stekje. De hele klas van Wesley deed mee, net als zo'n 150 andere kinde ren. Gisteren overhandigde Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap de prijs. De hele Idas mag in april gratis naar Terramaris in Domburg, het voormalig Zeeuws Biologisch Museum. Het stukje van Wesley werd, net als de inzen dingen van 29 andere kinde ren, afgedrukt in de PZC-bijla- ge Klein Buitengebied van 28 december. „Ik werd 's ochtends al om half acht opgebeld, dat ik in de krant stond", vertelt Wesley trots. Toen hij het mooiste plekje van Zeeland moest kiezen, dacht hij in eerste instantie niet aan de vijver. „Eerst dacht ik aan iets heel aparts. Maar toen be dacht ik dat ik net zo goed iets kon kiezen wat voor mij heel gewoon is." Vooral in de zomer komt hij bijna dagelijks bij het vijvertje. „Soms ga ik er voet ballen, met mijn vader en mijn broertje." In het winnende artikel over de vijver schreef Wesley over de dieren die er op zoek gaan naar voedsel. Zo komen er reigers, eenden, eekhoorns en vogels. In de zomeravonden kun je er zelfs vleermuizen zien. „Over- foto Mechteld Jansen dag kun je ze zien slapen in cle drie bomen die daar staan", schreef hij. ,,'s Avonds als ze ac tief zijn, zie je ze rare bewegin gen maken om aan hun voedsel te komen." Groep 7b van de Jan van Schen- genschool is niet de enige klas die een uitstapje naar Terrama ris wint. Ook de klassen van de andere leerlingen wiens mooi ste plek terug te vinden was in de bijlage, gaan naar Dom burg. Dat zijn nog eens 29 klas sen. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse energieleverancier Delta heeft geen moeite met de eisen die mi nister Brinkhorst van Economi sche Zaken gisteren aan de ener giesector heeft gesteld. Hij ver langde van vertegenwoordigers van Delta, Essent, Nuon en Ene- co dat ze de administratieve pro blemen rond klanten die verhui zen vóór 1 april hebben gehal veerd. De kwestie moet vóór 1 juli geheel zijn opgelost. Delta-woordvoerster M. van Zuilen herinnerde eraan dat het bedrijf mede naar aanleiding van kritiek uit de Zeeuwse sa menleving vorig jaar al heeft be sloten een extra inspanning te le veren om de achterstand bij drie duizend afrekeningen uit de we reld te helpen. Van Zuilen: „Ons streven is voor het eind van het' eerste kwartaal van dit jaar het groot ste deel te hebben opgelost. In april hebben we dan nog een uit loop voor de laatste gevallen." De overschakeling op nieuwe computersystemen - nodig in verband met, de liberalisering van de energiemarkt - heeft de energiebedrijven parten ge speeld. Delta is in de tweede helft van vorig jaar in toenemende mate aan kritiek daai'over bloot ko men te staan. De Zeeuwse ener gieleverancier heeft steeds ver klaard dat de problematiek zich niet tot Delta beperkte. Dat bleek zaterdag toen Nuon in pa ginagrote advertenties in lande lijke kranten excuses aanbood voor het administratieve onge mak. Volgens Brinkhorst hebben de energiebedrijven 'onderschat' welke gevolgen verhuizingen van klanten voor hun admini stratie betekent in het geliberali seerde bestel. Hierdoor ontvan gen mensen soms de rekening veel te laat en moeten ze in één keer een flink bedrag betalen. De bewindsman heeft daarom ook met de energiebedrijven af gesproken, dat er dan een beta lingsregeling moet komen. Vorig jaar april zei minister Brinkhorst in de Tweede Kamer ervan overtuigd te zijn dat de li beralisering van de energie markt voor de kleinverbruikers niet zou leiden tot 'chaos', nadat er eerder problemen waren bij de rekeningen voor grootver- door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 49-jarige man uit Goes heeft gisteren bij de Haagse rechtbank anderhalf jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk horen eisen omdat hij enorme hoeveelheden sterke drank ontvreemdde uit het Waddinx- veense distributiecentrum van drankenbotte- laar en -handel Avando. Het ging om 35.000 flessen die vanaf begin 2003 tot aan oktober 2004 verdwenen. De scha de voor het bedrijf bedroeg bijna een kwart mil joen euro. De officier van justitie eiste gisteren ook dat de verdachte die schade aan het bedrijf terugbetaalt. Die terugbetaling kan even op zich laten wachten. De verdachte heeft name lijk alleen maar schulden en is al jaren werk loos. Het geld dat hij verdiende met de doorver koop van de gestolen drank ging op aan luxe goederen en een Ford Galaxy. De verdachte pleegde de diefstal samen met ie mand uit Waddinxveen die zelf in het distribu tiecentrum werkte. De strafzaak tegen deze man werd gisteren uitgesteld. De Goesenaar had hem ontmoet op een feestje. Eerst nam hij wat drank van hem af voor eigen gebruik, zei de verdachte. Daarna werd het handel. Over hoe het precies werkte, lopen de verhalen van de twee verdachten uiteen. Volgens de Goese naar kocht hij de drank van de Waddinxvener. „Eerst zei hij dat hij die drank weer tegen flin ke korting van zijn baas kocht, maar de laatste tijd had ik wel door dat het om gestolen drank ging", aldus de Goesenaar gisteren. Officier van justitie mr. Kramer hechtte echter meer waarde aan de versie van de Waddinxveense medewerker die zei dat de drank werd gestolen op instigatie van de Goesenaar. Die verkocht de drank en daarvan zou de Waddinxvener de helft krijgen, ware het niet dat dat geld zelden zijn kant op kwam. Ook beweert hij te zijn be dreigd en gechanteerd door de Goesenaar. De laatste ontkende dat dus. Alhoewel een woord voerster van Avando gisteren ter zitting ver klaarde dat het bedrijf een degelijke controle uitvoerde, was het een schoonmaakster die de zaak oploste. Zij trok aan de bel bij de politie toen zij zag dat er in het weekend een busje het terrein op kwam om drank te halen. De politie betrapte hetzelfde busje later op heterdaad. De rechtbank doet op 31 januari uitspraak. bruikers, voor wie de markt al langer vrij is. Brinkhorst zette zijn woorden kracht bij door te zeggen dat hij bij chaos zou aftreden. Van chaos is nu geen sprake, al dus minister Brinkhorst maan dag. De levering van energie is niet in gevaar geweest en de pro blemen spitsen zich toe op admi nistratie bij verhuizingen, maar niemand betaalt te veel. De be windsman heeft er alle vertrou wen in dat de energiebedrijven snel orde op zaken stellen: „Be drijven snijden zichzelf in de vingers als de klanten te laat be talen." Het Temeuzense WD-raadslid P. Broekhuysen vindt de wijze waarop energiebedrijf Delta de eigen administratieve proble men afwentelt op de gebruikers 'te schandalig voor woorden'. Het raadslid stelt vast dat Delta met name de mensen met een mi nimuminkomen of een uitkering confronteert met torenhoge, ach terstallige rekeningen van in veel gevallen drie kwartalen. Regeling „Onze fractie verwacht dat Del ta met deze groep mensen een ac ceptabele betalingsregeling treft", aldus Broekhuysen in een open brief aan het gemeentebe stuur en het energiebedrijf. Ook pleit de WD'er voor bijzon dere bijstand voor mensen, die door de hoge energierekeningen in moeilijkheden komen. Het geld dat daarmee gemoeid is, moet de gemeente Terneuzen dan maar terugvorderen van Delta. MIDDELBURG - Vanaf deze zomer wordt trajectcontrole ingevoerd in de Westerscheldetunnel. Iedereen die te hard door de tunnel rijdt krijgt dan een bekeuring thuis gestuurd. Gedeputeerde T. Poppelaars liet gisteren weten dat over zes maanden de trajectcontrole voor de tunnel een feit is. Hij is blij met de invoering van die maatregel omdat er vaak veel te hard door de tunnel wordt gereden. In de Westerscheldetunnel geldt een snelheidslimiet van honderd kilometer per uur. Regelmatig worden snelheden gemeten van 150 kilometer per uur. Controles vinden nu plaats met videowagens. Die rijden door de tunnel en houden hardrijders buiten de tun nel aan. Radarauto's zijn niet geschikt, omdat ze daar niet langs de kant kunnen staan. Flitsen is bovendien ge vaarlijk vanwege de mogelijke schrikreactie van bestuur ders. Om die reden is in overleg met landelijk verkeersoffi cier van justitie K. Spee gekozen voor trajectcontrole. Bij deze vorm van snelheidscontrole wordt gemeten hoe lang een automobilist er over doet om een bepaalde afstand af te leggen. Volgens Spee is de Westerscheldetunnel met z'n 6,6 kilometer te lang om alleen aan het begin en het eind camera's te hangen. Dan rijden mensen eerst te snel en dan te langzaam, zei hij eerder. Dat levert volgens hem twee keer gevaarlijke situaties op. Om die reden liet hij weten dat er gekozen wordt om halverwege ook een meet punt aan te brengen. MIDDELBURG - Bedrijven kunnen waarschijnlijk met ingang van volgend jaar digitaal hun belastingaangifte in leveren bij Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE). Het wa terschap gaat de website dit jaar opnieuw inrichten om er een digitaal loket van te maken. Daarin wordt de moge lijkheid opgenomen voor digitale belastingaangifte. Ook kunnen dan via internet vergunningen worden aange vraagd. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen streeft er eveneens naar digitale aangifte mogelijk te maken, maar weet nog niet wanneer het zover is. Bij een aantal waterschappen kun nen bedrijven al wel via internet aangifte doen. Daarvoor is een speciaal systeem ontwikkeld, dat vergelijkbaar is met de digitale aangifte van de inkomstenbelasting bij de Belastingdienst. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen zoekt getuigen die gezien hebben dat een negentienjarige jongen uit Ter- neuzen in de nacht van zaterdag op zondag flink is mis handeld. De jongen werd tussen vier en vijf uur toegeta keld door een onbekende man. De twee zijn vanuit een ho recagelegenheid in het centrum van Terneuzen samen de Noordstraat ingelopen. Voor een winkel kreeg de negen tienjarige een aantal vuistslagen in het gezicht. Ook werd hij tegen zijn oren geslagen en gedwongen een steegje in de Noordstraat in te lopen. Tijdens het lopen werd hij weer meerdere malen geslagen. Uiteindelijk kwamen de twee in de Walstraat terecht en daar heeft de man zijn slachtoffer nog een kopstoot gegeven en begon hij de jon gen te bedreigen. Het slachtoffer is naar zijn woning gelo pen en naar een arts gegaan. Die constateerde dat de jon gen twee kapotte trommelvliezen heeft en een scheur in zijn kaak. Ook is een tand uit zijn mond geslagen. Verder hield hij blauwe ogen, een opgezwollen voorhoofd en een gezwollen wang over aan de mishandeling. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Als ouderen langer doorwerken, hebben ze minder ruimte voor mantelzorg en vrijwilligerswerk. Daar moet een oplossing voor komen in de vorm van deeltijdwerk, zorgver lof of geregelde vrijstelling van arbeid voor vrijwilligerswerk. Van rijkere, vitale jonge oude ren kan de overheid inzet vra gen om de armere, meer kwets bare ouderen te helpen. Maar ook jongeren moeten bewogen worden om een handje te hel pen. Anders komen voorzienin gen als Tafeltje Dekje in proble men. Deze gedachten kreeg de Themacommissie Ouderenbe leid van de Tweede Kamer giste ren mee naar Den Haag na een werkbezoek aan Zeeland. De bezorgdheid over de groep ouderen die door gebrek aan geld en gezondheid thuis blijven en daardoor onzichtbaar zijn in de maatschappij is groot, bena drukte beleidsmedewerker van de gemeente Borsele Y. Otte. Het idee dat de nieuwe genera tie ouderen mondig en welvoor zien is, stoelt op de zichtbare groep, die ruimte heeft voor activiteiten en reizen, zei Otte. De solidariteit met de onzichtba re oudere moet bewaakt wor den, waarschuwde commissielid A. Kant (SP). Die dreigt teloor te gaan als bijvoorbeeld oude ren met een hoger inkomen toch zelf moeten betalen voor de zorg waarvoor zij steeds AWBZ-pre- mie hebben afgedragen. Een afvaardiging van de thema commissie, vier Kamerleden en vier ambtenaren, bezochten gis terochtend de gemeente Borsele. In deze gemeente moeten 130 nieuwe seniorenwoningen ko men. Ondersteuning voor oude ren wordt onder meer geregeld via dorpsteams, die op huisbe zoek gaan. De commissie kreeg als voorbeeld het project met ap partementen rond sporthal De Zwake in 's Gravenpolder voor gelegd. In de middag informeer de de commissie zich op het Pro vinciehuis in Middelburg over de woonservicezones waar de Zeeuwse hoofdstad aan werkt: netwerken voor zorg en welzijn die gericht is op dienstverlening in de kleinschalige woonprojec ten voor senioren verspreid door de stad. Commissievoorzitter N. van Oer- le-van der Horst (CDA) prees de Borselse en Middelburgse initia tieven als 'natuurlijke voorgan gers' van de Wet op de Maat schappelijke Ondersteuning, die de gemeenten per 2006 de ver antwoording geeft over alle wel zijnsvoorzieningen, waaronder ondersteunende taken die nu nog onder de AWBZ vallen. Zij loofde de Zeeuwse aanpak om lokale netwerken op te zetten, waarbij instellingen samenwer ken. De themacommissie ouderenbe leid is vorig jaar ingesteld door de Tweede Kamer om advies uit te brengen over de inrichting van het ouderenbeleid voor de toekomst, als het aantal 65-plus- sers groeit. Het Zeeuwse werkbe zoek is het zesde dat de commis sie aflegt. Dit jaar moeten nog twee studies, van de Gezond heidsraad en het ministerie van Volkshuisvesting, uitkomen en initieert de commissie een Gene ratiedebat, over de nieuwe socia le verhoudingen bij een groter aantal ouderen. In september komt de commissie met haar ad vies bij de Kamer. THOLEN - Johannes Kwist uit Tholen-stad wordt al sinds 4 juli vermist. Op die zondag ver liet de 42-jarige man zijn werk in Tholen. Voordat hij wegging met een bedrijfsauto, liet hij nog weten dat hij de dag daarna weer zou komen werken. Sinds die dag heeft echter nie mand hem meer gezien of iets van hem gehoord. De bedrijfs auto werd acht dagen later, op 12 juli, teruggevonden in Frank rijk, aan de kant van de snel weg. De politie vermoedt niet dat er een misdrijf is gepleegd. Op de website van de politie Zeeland, www.politie.nl/zeeland, staan foto's en een signalement van de vermiste. Wie meer weet, wordt verzocht contact op te nemen met de politie op telefoonnum mer 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13