Veel voorstanders Voetbalmuseum Aar drij kskundeles in de harmonicabus Wedstrijd lammetjes tellen in Heinkenszand Kunstbende is al 15 jaar broedplaats voor talent zeeuwse almanak Waarschuwing Bestuurder brommobiel overleden Bromfietser gewond Stroomstoring in de gemeente Goes Automobilist slingerend over N59 Aanhoudingen voor vernieling agenda De politieke wedstrijd wordt vanavond gespeeld, maar lijkt al beslist kerktoren van s-Heerenhoek 's avonds verlicht editie Walcheren Onze kennis in Amerika faxte ons deze week een kranten- knipseltje. Zonder veel com mentaar, want met de slappe lach is het moeilijk schrijven. In dat immense land is de con sument koning, zo niet keizer, dat moge bekend zijn. Fabri kanten zijn vaak kapitalen kwijt aan klanten, die zich de dupe voelen van een 'slecht' product. Dat de wasmachine niet bedoeld is om het schoot hondje eens een goede was beurt te geven, weet een kind. Toch zijn er gevallen bekend van hondenbezitters, die via j de rechter een fikse vergoe- j ding mochten opstrijken voor het hen aangedane leed. Dus is de fabrikant op z'n hoede, i En dus is de ivc-borstel voor- zien van een plakker waarop wordt meegedeeld dat de bor- j stel niet kan worden gebruikt 'voor de persoonlijke hygië ne'. De fraaiste echter is die van de fabrikant van scooters. Die waarschuwt in een bege leidende folder: Opgepast! Dit product beweegt, wan neer het wordt gebruikt." ^[Wendvvan den Hurk middelburg - Een met zee- ®e>*n beschilderde harmonica- raidden op de Markt. Niet J°Weemd dat die kinderen aan- 1 Met z'n dertigen tegelijk '°elden ze zaterdag uitgelaten ussen ('e schatten van de Schel de, palentijn, heb je die schaapjes P1 gezien?", klinkt het vlak hui gje Scheldebus. Maar zoon et geen tijd voor schaap- -3 er ook knopjes zijn om op F drukken. Want hoe leuk het P||P een scherm vol dieren ektjken, die vingertjes moe- g ook iets te doen hebben. J dat lukte zaterdag aardig in W ekus. Door middel van knopje kon je de juiste vogel pen bij een vogelgeluid. En WÊer andere knopjes kon je een jackpot zwaaien van drie zeehonden. Maar het meest in teractief - en het meest geliefd - was misschien wel het animatie- scherm. Met een muisknop kon je zomaar de Schelde uitdiepen. De achttien meter lange harmo nicabus had met haar educatie ve karakter veel weg van een mo biele aardrijkskundeles. En laat dat nou net de bedoeling zijn van de organisatie. Zeven na tuur- en milieuorganisaties stu ren anderhalf jaar lang de Schel- debus op campagne door Neder land en België. Daar wist Sarah Vergeer van 10 jaar helemaal niets van. Ze kwam gewoon toe vallig langs. Ze is nog maar net binnen, maar heeft al wat weetjes over de Schelde opge daan. „Dat ze hem niet zomaar mogen uitgraven, bijvoorbeeld. Ik ga wel eens met mijn vrien dinnetje uit Vlissingen vogels kijken bij de Schelde, maar ik wist niet dat die gevaar liep." Haar broertje Daniël was daar evenmin van op de hoogte. Maar de jongeman belooft de wijze les ter plekke in zijn oren te kno pen. Want, zo redeneert de 9-ja- rige, 'dieren hebben ook een le ven. Niet alleen wij'. Verbaasd Medewerkers van de Schelde- bus staan stralend naar de voor beeldige jeugd te kijken. Zo mo gen ze het horen. Zijn de reac ties van Zeeuwse kinderen dan soms anders dan elders, doordat de Schelde zo dichtbij is? „Nee hoor", verzekert Els Moer land. „Kinderen zijn gewoon mi lieubewust. Alleen zijn ze ver derop in het land verbaasd over de betekenis van de Schelde. Bijna niemand weet dat het een natuurgebied is. Iedereen denkt Veel kinderen namen zaterdagmiddag Scheldebus. in Middelburg even de moeite om een kijkje te nemen in de foto Lex de Meester bij de Schelde aan een vervuilde doorgang naar Antwerpen." Maar dat beeld zullen bezoekers van de Scheldebus niet meer gauw voor de geest halen. Het gefluit van de tjiftjaf, de tuin- fluiter en de karrekiet is name lijk niet zo snel uit je gedachten te bannen. üedicliK0113'315649 Mvw.pzc.nl Ljil:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Zrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 17 januari 2005 TERNEUZEN - Een 74-jarige Terneuzenaar die vrijdagi morgen op de Terneuzense Buitenhaven met zijn brommoi: biel op een tegemoetkomende auto botste, is vrijdaga:' vond aan zijn verwondingen overleden in het ziekenhui van Gent. De Terneuzenaar kwam met zijn brommobie' door onbekende oorzaak plotseling op de linker weghelf terecht. Een tegemoetkomende automobilist uit Sluis (24t kon een frontale botsing niet vermijden. De automobilis) kwam met de schrik vrij, de brommobielbestuurder wer< naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Vanwege d> ernst van de kwetsuren is hij overgebracht naar Gent waar hij 's avonds overleed. BROUWERSHAVEN - Een 33-jarige bromfietser uit Zie rikzee is zaterdag aan het begin van de avond gewond gei raakt bij een ongeval. De man reed met zijn brommer ix de Poortdijkstraat in Brouwershaven en kwam in eei. bocht vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht. Hi' reed daarbij frontaal op een andere bromfietser, een 17-ja rige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De Ziei rikzeeënaar raakte gewond aan zijn schouder en is naa het ziekenhuis gebracht. Daar is een bloedproef afgenoo men, de politie vermoedt dat hij onder invloed reed. GOES - Gedeeltes van Kapelle, Kloetinge en Goes heb ben gisteren bijna twee uur zonder stroom gezeten. Eer stroomkabel tussen Kapelle en Goes viel even na 12.0(i uur 's middags uit. Rond 14.00 uur had het gebied weei stroom, nadat een stroomomleiding was gelegd. De ooi- zaak van de storing is nog onbekend. Delta hoopt over cir ca twee dagen meer te weten. BRUINISSE - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland reed zaterdagochtend rond kwar voor vijf in de ochtend slingei-end over de N59 bij Bruinis- se. Uit een blaasproef bleek dat de man bijna drie maal te veel alcohol op had. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. i KOUDEKERKE - Twee Amsterdammers zijn gistermid dag aangehouden, omdat zij worden verdacht van het ple gen van vernielingen aan een woning in de Bergstraat in Koudekerke. De man van 57 en de vrouw van 44 jaar be kladden de woning met verf, omdat zij een geschil had den over betalingen. Er is proces-verbaal opgemaakt. door Freek Janssen HEINKENSZAND - De bezoe kers van het eerste lammetjes weekend van de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand krijgen een opdracht mee. „Hoe veel lammetjes zijn er? Tel ze!" Ook dit jaar kunnen de lamme tjes op een warme belangstel ling rekenen van kinderen en hun ouders. Een jongen en een meisje aaien voorzichtig een lammetje, dat voor het gemak omhoog gehou den wordt. „Hoe heet deze?", wil het meisje weten. „Verzin maar een naam", daagt de mede werker van de Schaapskudde uit. „Ze heten gewoon allemaal lammetje", vindt het meisje. „Ze hebben eigenlijk geen naam, maar een nummer", legt de man uit. Schuw Het beestje is nog een beetje schuw. „Dat komt omdat hij nog niet zoveel mensen heeft ge zien. Alleen de herders." Hoeveel lammeren er dit jaar zijn, verklapt de Schaapskudde dus nog niet. Het zijn er in elk geval meer dan 105, want zoveel schapen zijn er gedekt. Veel ooien kregen dit jaar maar één lammetje, omdat ze voor het eerst werden gedekt. De eerste keer krijgen ze bijna altijd maar één lam. Het jongste beestje is nog maar ruim een week oud. Herder Ste fan Poel heeft een drukke tijc achter de rug. „Je wilt er toch wel bij zijn, als een lammetje ge boren wordt. In principe laten we ze het zoveel mogelijk zelf doen, maar als het niet anders kan, helpen we een handje." Nieuwsgierig De volwassen schapen zijn erg nieuwsgierig naar al die men-: sen. Ook bij de kleintjes gaat dei verlegenheid er al gauw af. denkt Poel. „De schaapskooi is hierna nog twee weekeinden! open. Op het eind zijn de lamme tjes net zo tam als de grote scha-i pen." I De deuren zijn open tussen 13.00 en 16.00 uur, op zaterdag en zondag. Wie de schaapjes goed telt, kan prijzen winnen, waaronder knuffels en puzzels. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00 A 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur:, Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fui voor jongeren en volwassenen. Soapster deelt geld uit rinnrMaurits Sep MIDDELBURG - Voetbal en vergaderen gaan meestal niet sa men. Vanavond wel, als het ge meentebestuur van Middelburg zich laat voorlichten over het loekomstige Voetbalmuseum. Toegang tot de tribune van het stadskantoor is gratis, club- kaart niet vereist. Voetballers en politici hebben gemeen dat ze op doordeweekse dagen 's avonds optreden. Ze kunnen eikaars verrichtingen dus vrijwel nooit volgen. Om die reden vervroegde oud-burge meester Den Boon van Veere ooit een raadsvergadering zodat hjj op tijd klaar was om de Euro pacupfinale van zijn Ajax te kunnen, zien. En voordat de raad bij de les was, had hij al viel punten afgehamerd. Voet bal is vanavond - aanvang 19.30 uur-juist het belangrijkste ge- preksonderwerp van de Middel burgse raadscommissie ruimte. De komst van Johan Derksen Voetbal International) en Jaap de Groot (Telegraaf) is twijfel achtig, maar Hugo Borst (Alge- jneen Dagblad) komt wel, zegt Jatty Verkamman uit Kats, die elf zeker van de partij is. Slechtweervoorziening lat alleen al maakt het een aan- rekkelijke vergadering, grapt iaskia Szarafinski (PvdA). «Borst kan haar wel bekoren, laar dat geldt zeker ook voor et museum, vervolgt ze serieus. We mopperen hier toch altijd ver het gebrek aan voorzienin gen, waar je bij slecht weer te- ichtkunt. Nou dan." e PvdA - zes zetels van de 29 zetels in de raad - heeft nog geen standpunt ingenomen over het Nationaal Voetbalmuseum. Meestal kosten zulke initiatie ven de gemeente veel geld en in dat geval is Szarafinski er niet zo verrukt over. „Maar op zich sta ik er positief tegenover. Ik vind dit heel bijzonder, uniek." Dat gevoel heeft ook bezit geno men van Rob van Eijkelenburg, de enige D66'er in de raad. „Fan tastisch voor Middelburg. Dit moeten we ondersteunen met kennis, kunde en geld. Straks zullen de mensen zeggen: Zee land? O ja, dat ligt links en rechts van Middelburg." Zeven-nul voor het museum. Daar komen de zes zetels van het CDA vrijwel zeker bij. Frac- tievoorzitter J. Kodde verwacht dat uiteindelijk niemand tegen zal stemmen. „Als het plan er maar goed uit ziet. Ik ga wel op letten dat het iets is dat blijft. Ik vind namelijk niet dat de ge meente financier moet worden." Vanzelf sprekend wil Kodde ook graag weten wat er in het mu seum te zien zal zijn. Wethouder H. Kool-Blokland zal met een vi deopresentatie een toelichting geven. Daarna doet Matty Ver kamman zijn verhaal. „Hoe wij het museum zien. Die video presentatie die de gemeente heeft laten maken, toont een vir tuele rondgang door het mu seum. Geen historische beelden. Het gaat er vooral om van de po litiek het licht op groen te krij gen", zegt Verkamman. Wel neemt hij de nieuwste museale aanwinst mee. Wat dat is, wil hij niet verklappen. „Maar het is wel heel bijzonder. Iets van het Nederlands elftal." Spanning voelt Verkamman niet. „Onze rol wordt het om de raadsleden die alles over het mu seum tot nu toe alleen via de me dia hebben vernomen, nog één keer enthousiast te maken." Hij zal een taaie krijgen aan Piet Kraan van de Politieke Partij Middelburg (drie zetels). Kraan is geen voetballiefhebber en zegt nog nooit een museum te hebben gekend dat wél winst maakt en waar de gemeente géén rugdekking hoeft te geven. „En Middelburg is niet in de po sitie hier veel geld in te pom pen." Maar, Kraan heeft naar ei gen zeggen wél gevoel voor his torie en is dus niet tegen de komst van het Nationaal Voet balmuseum. En daarmee is de wedstrijd eigenlijk al gespeeld. Zestien zetels zijn op voorhand binnen handbereik. Kraan weet niet of het een unanieme uitslag wordt, maar, zegt hij, een meer derheid is gauw gehaald. door Wendy van den Hurk De verlichting is voor een deel (betaald uit de opbrengsten van een cabaretavond van carnavals- stichting De Koenkelpot, okto ber vorig jaar. Er was nog meer leden tot feest: de stichting be staat 44 jaar. Voor een carna- alsstichting is dat een bijzon der getal, omdat het vier keer df jaar is. Vanwege het jubi leum werden dit jaar ook carna- dsverenigingen uit andere de len van Zeeland uitgenodigd; fit Vogelwaarde, Ossenisse, Boosterzande, Phillipine, Lams- *aarde, Oud- Vossemeer, Steen n Grauw. Het was niet voor het eerst dat de spotjes aan gingen. Op kerstavond waren de lampen nok al aan. MIDDELBURG - Mensen die za terdagmiddag via Plein 1940 de Markt opliepen voor een uurtje winkelen, werden met enorme herrie verwelkomd. De Kunst bende bestaat 15 jaar en vierde dat met een feestje in café Flaix. Het was voor het publiek strui kelen geblazen op het trottoir van het plein. Dat was zaterdag even terrein van een kring van kinderen die in kleermakerszit eikaars haren vlochten. Sigaret ten gingen rond alsof ze een be paald THC-gehalte hadden. Met een beetje fantasie kon je de ta ferelen buiten de feesttent een Woodstock-imago toeschrijven. Maar eigenlijk was het allemaal binnen te doen. Een bonte verza meling tieners keuvelde gezeten op een barkruk over hun artistie ke carrière bij de Kunstbende. Er was cola en er was taart. Er was een film over de Kunstben de, live-muziek en het Rat van Fortuin. Inderdaad, met een t. Het spel was vernoemd naar de troffeën die al vijftien jaar bij de Kunstbende zijn te verdienen met creatief talent: de gouden, zilveren of bronzen rat. Die prijzen zijn in de loop der ja ren in heel wat vitrinekasten be land. Bijvoorbeeld in die van zangeres Trijntje Oosterhuis, schrijver AbdeLkader Benali, muziekgroep Krezip en presen tatrice Claudia de Breij. Maar ook bij een Zeeuwse formatie: Racoon. En misschien voeren over vijf jaar de bandleden van het Zeeuwse Scwar de galerij der groten wel aan. Want ook zij wormen ooit de gewilde ratten met hun Nederlandstalige rock. Tot twee keer toe zelfs: in 2000 wonnen ze zilver en het jaar la ter wonnen ze goud in Zeeland. Op naar de landelijke finale van de Kunstbende in muziekpaleis Vredenburg in Utrecht. Scwar werd vierde. Niet slecht in een lijst van twaalf. Toch openden zich niet gelijk al le deinen voor de band. „Dat viel ons eigenlijk een beetje te gen." Zanger en gitarist Angelo de Rijke begrijpt nog steeds niet waarom. „Niet dat we hadden verwacht dat Henkjan Smits zou klaarstaan met een platen contract, maar het is niet zo dat we ineens voor elk festival wor den gevraagd om op te treden." Daarom heeft de band zelf maar- het heft in handen genomen. Na wat wissels binnen de band en een aanscherping van de muziek hebben ze nu hun draai gevon den. „Onze manier van schrij ven is volwassener geworden", vindt Roman Huijbreghs. „De teksten zijn beter uitgedacht en de muziek is breder getrokken." Scwar heeft inmiddels op het Hooikoortsfestival gespeeld en in het voorprogramma van Van Dik Hout op de Markt in Middel burg. „Oh ja, en Abdijpop", her innert Roman zich opeens. „Als ik er zo over nadenk, weet ik geen betere plek om je talent te laten zien. Je krijgt meteen goed materiaal én aandacht. De Kunstbende is een goed eerste podium voor beginners." Voor Jeroen de Jonge (13) was Kunstbende alweer het tweede podium. Op het eerste, de brui loft van zijn vader, is hij ont dekt als presentator en vandaar dat hij dit weekend ook het jubi leum van Kunstbende aan el kaar praatte. Wellicht staat hij volgend jaar weer op de bühne. Dan met zijn elektrische gitaar. s-HEERENHOEK - Een lang ekoesterde wens van 's-Heeren- loek ging zaterdagavond in mulling. De kerktoren is anaf nu ook in de avonduren te zien - vier spotjes van 250 watt schijnen hun licht op het gebouw. Dat werd gevierd tij dens het Kwartettenbal, een aarlijkse feestavond van de vier Bevelandse carnavalsverenigin gen. Jeroen de Jonge (r) maakt een babbeltje met de toetsenist van de band Phono tijdens de vijftiende Kunstbende. foto Lex de Meester (SfcSg N/Af?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9