Met virtuele camera door darm Brace beter dan tape bij gescheurde enkelbanden Geweld in huis Middeleeuws DNA kan rol spelen in strijd tegen aids Nieuwste CT-scanners stoppen menselijk lichaam in de computer Depressies na hartaanval Risico extreem te vroeg geborene Stamcellen apen tegen Parkinson Intelligentie telt bij zelfmoord Geur hangt af van situatie Hoge bloeddruk wordt tegen het jaar 2025 wereldwijde epidemie door Marieke van Schie Het is zondagmorgen. De bel gaat. Het is mevrouw Schouten met haar zoon. Hij zegt: „Mijn moeder is mishan deld. Ik hoop dat u het ons niet kwalijk neemt, maar zij wil niet naar een vreemde dokter." Ik loop met hen naar de praktijkruimte. De zoon blijft bescheiden achter. Zij heeft haar nachtjapon nog aan, zit onder het bloed. Haar gelaat is gelukkig niet bescha digd. Ik vraag of ik even ver der mag kijken. Ik zie bijt- wonden en forse bloeduitstor tingen. Zij huilt wat als zij zegt: „Mijn man is de laatste tijd helemaal in de war. Het begon met de feestdagen. Hij viel me zo maar aan, midden in de nacht. Die eerste keer kon ik hem nog tot bedaren brengen. Ik wilde wachten tot na nieuwjaar, maar u bleek vakantie te hebben." „Vannacht droomde mijn man kennelijk weer vreselij ke dingen. Plotseling kneep hij mijn keel dicht, gelukkig kon ik ontkomen. Mijn hele huis ligt overhoop. Hij gooide alles door de kamer. Ik heb mijn zoon kunnen bereiken. Wat moet ik beginnen?" Oorlog Ik schrik. Voel boosheid en verdriet. Mevrouw Schouten is een aardige rustige dame, die al langer tobt met de waandenkbeelden van haai man. Hij heeft geleden onder oorlogservaringen, is er nooit voor behandeld. Het Riagg is eens langs geweest op mijn verzoek. Meneer Schouten barricadeerde in die tijd alle uitgangen van zijn huis, uit angst dat de vijand hem zou overmeesteren. Toen de psy chiater bij hem kwam, was er niets aan de hand. „Ik ben niet gek", zei hij me. „Ze gaan maar naar mensen die echt iets mankeren." Voor een dwangbehandeling was toen geen indicatie, maar nu denk ik spijtig: „Waarom heb ik niet eerder ingegrepen?" Alsof zij mijn gedachten raadt zegt mevrouw Schou ten: „Ik weet, dat u zorgen had. Maar ik wilde zelf niet dat hij opgenomen werd. We zijn al zolang samen. Ik hoop te het te kunnen redden. Maai' nu ben ik zo bang dat maandag 17 januari 2005 1 door Harrie Verrijt BEST - Medische onderzoeken zijn zelden aangenaam. Neem I het darmonderzoek met een en- doscoop. Via de anus wordt de endoscoop, een camera met een lampje aan een flexibele slang, in de met lucht opgepompte en tevoren leeg gemaakte darmen gebracht. De internist zoekt zo naar gezwellen tussen de plooien van de darmen. 1 Sinds kort kan onderzoek naar de na longkanker dodelijkste vorm van kanker heel wat een voudiger. Dat is te danken aan de geavanceerde software van Philips die de beelden van de nieuwste röntgenapparatuur, de zogenoemde Computed Tomo grafie (CT) scanners, bewerkt. „De internist kan met een muis klik de computer het beeld van de hele darm laten selecteren", zegt Leon de Vries, hoofd van de afdeling CT Clinical Science van Philips in Best. „Je kimt 1 bijna dezelfde beelden genere- 1 ren als met een gewone endo scoop. Er gaat dan een virtuele camera door je virtuele darmen. Deze camera kun je alle kanten heen richten. Mocht er een groot gezwel in de weg zitten, dan ga j.e daar gewoon dwars doorheen om te kijken of er nog meer aan 1 gaat komen. Bij een echte endo scopic is dit natuurlijk niet mo- 1 gelijk." In de computer kan wat in het echt absoluut dodelijk zou zijn, laat De Vries zien. De software klapt de darm in zijn volle leng te open en laat er een camera overheen gaan. De darmwand wordt daarbij enigszins gebo gen, zodat de plooien open gaan staan. Kleine gezwellen kunnen 1 zich daar niet meer tussen ver- stoppen. Het is allemaal mogelijk dankzij de stormachtige ontwikkeling die de CT-scanner de laatste ja ren heeft doorgemaakt. Onder meer Siemens en Philips troef den elkaar herhaaldelijk af in het aantal röntgenfoto's van 1 '.doorsneden van het lichaam /(plakjes) dat per halve seconde wordt gemaakt. Er lijkt nu even een wapenstilstand bij de bereik te 64 te zijn gesloten, maar De Vries maakt duidelijk dat Phi lips achter de schermen zoekt naar verdere vergroting van het aantal foto's. Een CT-scanner heeft het uiter lijk van een reusachtige donut. De röntgenlamp draait in deze grote ring twee keer per seconde rondom de patiënt heen, die door deze ring wordt geschoven. Tegenover de lamp draait in de ring een detector mee die de röntgenstralen detecteert, nadat ze door het lichaam zijn gegaan. De scanner levert digitale infor matie aan de computer die hier uit foto's samenstelt van door sneden van het lichaam. „De kunst is om zo'n doorsnede zo dun mogelijk te maken", zegt De Vries. „Want dat bepaalt de resolutie. We zijn nu zover dat we een resolutie hebben bereikt van minder dan 0,37 millimeter. Dat kan omdat we bij iedere ro tatie 64 foto's tegelijk maken. Zo kunnen we de patiënt ook veel sneller door de ring laten gaan. Dat is nodig omdat tij dens een opname zo min moge lijk bewogen moet worden. Even de adem inhouden kan wel, maar het moet niet te lang duren. Het hart kunnen we nu in één rotatie, dat is dus een hal ve seconde, in zijn geheel scan nen." Screening De Vries denkt dat de CT-scan ner in de toekomst niet alleen als hulpmiddel bij diagnose, maar ook bij screening kan wor den gebruikt. „Als mensen bo ven de 55 iedere twee jaar wor den gecontroleerd op darmpolie- pen, dan kan het aantal doden door darmkanker met 70 pro cent worden teruggebracht. Die controle kan op verschillende manieren. Een bezwaar van CT-scanners was de dosis rönt genstraling. Die stellen we nu beter af op de patiënt. Eerst wordt een heel lichte, globale scan gemaakt om de plaats te be palen van de te scannen orga nen en tegelijk de omvang van de patiënt te meten. Vervolgens kan precies dat deel van het lichaam gescand worden dat no dig is met een minimale dosis röntgenstraling. De gemiddelde straling per patiënt hebben we zo met 30 tot 40 procent terugge bracht." Een tweede bezwaar bij darmon derzoek is dat de darmen ook bij gebruik van de CT-scanner leeg en opgepompt moeten zijn en dat het controleren door de radioloog nog veel tijd vergt. „Er wordt nu gewerkt aan soft ware waarmee de inhoud van de darmen eruit gefilterd kan wor den. De software breiden we ver der uit met mogelijkheden om automatisch poliepen te ontdek ken, als hulpmiddel voor de ra dioloog. Voor longen is die voor ziening al ver ontwikkeld." „Op dit moment is er een grote proef aan de gang waar dit soort software gebruikt wordt voor het ontdekken van longtumo ren. Een grote groep mensen (ro kers van boven de 50) wordt pe riodiek gescand, waarbij de soft ware de radioloog ondersteunt door het opsporen van gezwelle tjes en belangrijke gegevens le vert zoals de omvang en soms doorbloeding van het gezwel. Bij de volgende scan zoekt de software automatisch naar de eerder opgemerkte gezwelletjes om te kijken hoeveel deze ge groeid zijn en hoe ze zich ont wikkelen." Behalve voor darmen en longen kan de CT-scanner nog voor veel meer doeleinden ingezet worden. De Vries noemt de her senen, waarbij de plek van een herseninfarct of -bloeding heel snel wordt vastgesteld. Of bij pijn op de borst waarbij met een scan kan worden gezien of het gaat om een longembolie, proble men met de aorta of met hartfa len. „Dat is inmiddels met zo'n tweeduizend patiënten in een proef gedaan en dat blijkt heel goed te werken." De Vries noemt ook nog bloedvaten in de benen, de lever en de mogelijk heid bij zware ongelukken in een keer het hele lichaam te con troleren op botbreuken, bloedin gen en andere interne verwon dingen. Het gebruik van de nieuwe Leon de Vries van Philips bij een nieuwe CT-scanner. GRONINGEN - Mensen die na een hartaanval d worden, lopen tweemaal zoveel risico opnieuw ha men te krijgen of op korte termijn te overlijd niet-depressieve hartpatiënten. Dit constateert J. van Melle (Rijksuniversiteit Gronira in het vakblad Psychosomatic Medicine op grond vani analyse van 22 eerder verrichte onderzoeken over 4 derwerp. Ongeveer een op de vijf mensen kampt nji hartaanval met een depressie. GPD CT-scantechnologie voor darm- screening is niet helemaal onom streden, zo maakt De Vries dui delijk. „Op medische .congres sen zijn er kampen van voor- en tegenstanders om grote groepen patiënten met behulp van CT te beoordelen. De uitkomsten zijn op zich vergelijkbaar of zelfs be ter dan met echte endoscopie. 90 tot 95 pi'ocent van de gezwel len wordt opgemerkt, dat is be- foto Vincent Wilke/GPD ter dan bij een gewone endosco pie. De aard van het gezwel wordt in 85 tot 90 procent van de gevallen goed beoordeeld, dat is iets minder goed dan bij gewone endoscopie." GPD NOTTINGHAM - Van de kinderen die geboren worde een zwangerschap van 25 weken of minder heeft 80;; cent van de overlevenden op zesjarige leeftijd nisg minder ernstige lichamelijke en/of geestelijke lianfc Ook de overlevingskansen houden niet over van de kinderen die na 22 weken worden geboren, üj cent van de '23-wekers', 26 procent van de '24-v 1 44 procent van de '25-wekers'. Dit meldt N. Marlow (University of Nottingham);Jij medisch tijdschrift New England Journal of Medicit! grond van een onderzoek onder extreem te kinderen. GPD KYOTO - Het is Japanse onderzoekers gelukt stanitd uit apen uit te laten groeien tot dopamine-makendel sencellen, de cellen die bij de ziekte van Parkinsons den aangetast. Na transplantatie in apen bij wie op kunstmatige® de ziekte van Parkinson was opgewekt, bleken de; kweekte cellen zonder schadelijke bijwerkingen dezia verschijnselen te doen afnemen, schrijft Y. Takagi (uié siteit Kyoto) in het wetenschappelijk tijdschrift Jon of Clinical Investigation. GPD BRISTOL - Onder mannen met een lage intelliga komt twee- tot driemaal vaker zelfmoord voor dan oa mannen met een hoge intelligentie. Dit concludeert D. Gunnell (universiteit Bristol) in British Medical Journal op grond van een onderzoek der 987.308 Zweedse mannen die tijdens hun milits dienstkeuring een IQ-test hadden gedaan. Mensen met een lage intelligentie hebben waarseliiji meer moeite tegenslagen of psychische problemen ij leven te verwerken, oppert Gunnell als verklaring. GK PROVIDENCE - Of we een geur prettig of juist viesi den, wordt voor een groot deel bepaald door de o: digheden waarin we die geur ruiken. Dit concludeert R. Herz (Brown University, Provide in het vakblad International Journal of Comparative? chology uit proeven waarbij mensen bij eenzelfde g een leuk of frustrerend moeilijk computersp'el mos uitvoeren. Spelers van het leuke spel vonden de geur later k speler van het moeilijke spel vonden de geur later ons genaam. GPD van onze redactie gezondheid EINDHOVEN - Resten van hon derden eeuwenoude graven on der het Catharinaplein in het centrum van Eindhoven kunnen mogelijk bijdragen aan de strijd tegen aids. Dat hoopt het Eind- hovense gemeentebestuur, dat het plein hiertoe wil laten uit graven. Onderzoek van het DNA van de middeleeuwse doden kan wel licht uitsluitsel geven over de vraag waarom een deel van de West-Europeanen geen aids krijgt, terwijl zij wel besmet zijn met het hiv. De oorzaak hiervan ligt moge lijk in de pestepidemieën die Eu ropa in en na de Middeleeuwen troffen. De overlevenden heb ben in die periode een afweer middel opgebouwd dat nu het hiv we'erstaat, zo wordt in we tenschappelijke kringen ver moed. Een team van het Leids Univer sitair Centrum, onder leiding van DN A-deskundige P.l Knijff, wil hiernaar in E' ven onderzoek doen. „Dit zeldzame plek voor Nederl omdat is aangetoond dat: nog middeleeuws DNA in de grond zit", aide Eindhovense wet' Schreurs. Hierdoor is het mogeli DNA van voor, tijdens ei pestepidemieën naast ell leggen. Vermoedelijk liggei der het Catharinaplein zo'w honderd mensen begraven/ gebeurde vanaf het i van de stad in de derik eeuw tot in de negenti; eeuw. Om' bij de stoffelijke overa ten te kunnen komen, dien; plein volledig te worden i graven te worden. Het stadsbestuur wil dit w ten doen, maar er is nog niet doende geld voor, wantdeo) tie zal ongeveer 2,5 miljoen: kosten. Daarvan is tot nu toe ai miljoen beschikbaar. GPD van onze redactie gezondheid LONDEN - Eenderde van al le volwassenen op de wereld zal in 2025 lijden aan hoge bloeddruk. Dat voorspellen onderzoekers van de Ameri kaanse Tulane University in New Orleans in het Britse me dische tijdschrift The Lancet, dat vandaag verschijnt. Al bijna een miljard mensen hadden een hoge bloeddruk, oftewel hypertensie, in 2000. Over twintig jaar zal dat aan tal zijn gestegen tot 1,56 mil jard, eenderde vanhet in 2025 verwachte aantal vol wassen wereldburgers. De grootste stijging zal zich voordoen in ontwikkelingslan den, waar het aantal gevallen van hypertensie met 80 pro cent zal toenemen. In de rijke landen verwachten de wel» schappers een stijging van? procent. De wetenschap]# wijten het verschil tussenc beide percentages aan hel» dat rijke landen veel gel) geven aan campagnes diet-) gezonde levenswijze stil ren, wat arme landen kunnen doen. Bovendien!* schouwen ontwikkeling» den besmettelijke ziekten hun grootste probleem en ben ze geen oog voor dep') ven tie van chronische aan»* ningen. Sterfgevallen Hoge bloeddruk is de rijkste oorzaak van cardio)' culaire aandoeningen 8 aanvallen en beroertes),® de oorzaak zijn van 30 f) cent van alle sterfgevaM de wereld. ANP/AFPIP hij me iets aandoet. En hij weigert uw medicijnen in te nemen. Daarom is hij zo ang stig en achterdochtig. Van nacht heb ik bij mijn kinde ren geslapen, vandaag blijf ik ook maar bij ze. Mijn medicij nen liggen nog thuis, kan ik een doosje pillen extra krij gen?" Er staan haar nog veel moeilij ke uurtjes te wachten. Eerst naar de politie. Morgen, be loof ik, schakel ik de psychia ter in. Die moet beoordelen of haar man, eventueel met dwang, opgenomen kan wor den in het psychiatrisch zie kenhuis. Dat is emotioneel heel ingrij pend. Zij heeft jarenlang alle misstanden met de mantel der liefde bedekt. Ze zijn bijna vijftig jaar samen, en nu moet zij het uit handen ge ven. Al maanden komt er nau welijks iemand bij hen thuis. De kinderen zorgen goed voor hun moeder, hielden een oog je in het zeil. Met hun vader is het contact steeds minder geworden. Ook ik was niet welkom, Mevrouw Schouten kwam liever even langs op de praktijk. Verdrietig, dat het zo loopt, maar er was op dat moment geen andere keus. De trauma's van de oorlog heb ben in het gezin van de fami lie Schouten diepe sporen ach ter gelaten, De agressie op de televisie en de artikelen in de kranten hebben de herinnerin gen bovengehaald. De angst, die altijd sluimerde, is tot een waangedachte geworden. „Uw man is ziek, hij weet niet meer wat hij doet", zeg ik. „Ja, dat weet ik wel, maar hij valt mij aan. Terwijl ik zo van hem gehouden heb! Nu ben ik bang van mijn eigen man," Morgen zie ik haar te rug en hoop ik voor beiden een oplossing te kunnen vin den. GPD Marieke van Schie is huisarts Gips ivas vele jaren de remedie tegen gescheurde enkelbanden. Totdat in de jaren tachtig tape bandage de standaardbehande ling werd. En nu is er weer iets beters. De Amsterdamse ortho pedisch chirurg-in-opleiding Gi- no Kerkhoffs stelt in zijn proef schrift waarop hij binnenkort promoveert, dat een soepele bra ce die kan worden vastgemaakt met veters of klittenband, de voorkeur verdient. door Harm Harkema DEN HAAG - Driehonderddui zend keer per jaar meldt zich bij eerste hulp of huisarts iemand met een verzwikte enkel. Vaak zijn het sporters, vooral basket-, volley- en voetballers. Indien de arts vaststelt dat er niets gebroken is, blijven er nog twee mogelijkheden over: een of meer van de in totaal drie enkel banden is opgerekt of geheel of gedeeltelijk gescheurd. Vanwe ge de onvermijdelijke pijn en zwelling is het voor de arts in dit prille stadium niet mogelijk om de diagnose te stellen, ook niet met een röntgenfoto. De patiënt wordt daarom met de enkel in een drukverband naar huis gestuurd met de bood schap om over vier of vijf dagen, wanneer pijn en zwelling zijn af genomen, terug te komen. Die dagen dienen vooral zittend of liggend te worden doorge bracht, met het been omhoog. De enkel dient in geen geval be last te worden. Wie toch in en om huis blijft rondscharrelen, loopt het grote risico te gaan be horen tot de veertig procent die nooit helemaal verlost raakt van zijn enkelklachten. Ontstekingsremmers om pijn en zwelling te verminderen hebben weinig zin. Ze helpen net zo min als het enzympreparaat Phlogen- zym, waarnaar Gino Kerkhoffs onderzoek heeft verricht. Rustig blijven zitten voor de buis of met een boek is dus het devies. Totdat na een dag of vijf de pijn en zwelling zijn vermin derd en de dokter eindelijk iets zinnigs over de gekwetse lid maat kan zeggen. Constateert hij dat er slechts sprake is geweest van oprekking van de band(en), dan mag de pa tiënt lopend de spreekkamer ver- Een brace is beter dan tape. laten. Hij dient zich zoveel mo gelijk weer normaal te gaan be wegen, en ook zo mogelijk weer te gaan sporten, zonder daarbij de enkel te forceren. Veel vaker echter is er sprake van een ernstiger kwetsuur: in driekwart van de gevallen name lijk blijkt het om geheel of ge deeltelijk gescheurde enkelban den te gaan. Lange tijd werden enkels met ge scheurde banden een week of zes in het gips gezet. Geen enke le beweging was mogelijk en die immobiliteit, waarbij het enkel gewricht door stijfheid werd be vangen, bleek bij nader inzien het herstel eerder te vertragen dan te versnellen. Begin jaren tachtig werd vanuit foto Frank Muller/GPD de Universiteit van Maastricht (door PSV-clubarts Van den Hoogenband en diens collega Van Moppes) de zogeheten Cou- mans-tapebandage geïntrodu ceerd en al gauw werd dat in Eu ropa de standaardbehandeling voor gescheurde enkelbanden van zowel topsporters als de ge wone man en vrouw. Tapebandage is een zwachtel met aan een kant een plaldaag die vervolgens op en om onder been, enkel en voet wordt ge plakt en gewonden. Voor- en achterwaartse bewegingen van het enkelgewricht blijven zo doende mogelijk - het maken van dergelijke bewegingen wordt door de arts ook aange moedigd -, terwijl de enkel ge noeg steun heeft om te voorko men dat hij weer zijwaarts om klapt. De patiënt dient zo snel moge lijk weer te gaan lopen, zelfs al zijn de banden geheel afge scheurd. Voorzichtigheid blijft" wel geboden. Om de twee weken wordt de bandage ververst, en na een week of zes kan het leven doorgaans weer bandagevrij worden voortgezet. De Ruud van Nistelrooijs onder ons zijn daarna nog een poosje in de weer voordat ze weer kunnen presteren waarvoor ze worden betaald. Tapebandage is prachtig, maar er zijn tegenwoordig, naast de aloude elastische steunkous vele andere vormen van steun voor verzwakte ledematen beschik baar. Niet zelden zijn ze samen gesteld uit zowel stugge als soe pele delen, en al dan niet voor zien van veters, ritsen of klitten band. Samen luisteren al die steunvormen - er zijn er zo'n driehonderd van - naar de En gelstalige naam 'brace' (letter lijk vertaald: steun). Beter Gino Kerkhoffs heeft nu uitgevo geld dat een soepele brace die kan worden vastgemaakt met klittenband of veters, medisch gezien niet onder doet voor de tapebandage als het gaat om ge scheurde enkelbanden. „Op ba sis van mijn proefschrift kom je tot de conclusie dat een soepele enkelbrace die je vast kunt ma ken, beter is, omdat je dan geen last hebt van de huidirritaties van de tape." Bovendien: wie geen topsporter is maar een van de vele anonie me patiënten van orthopeed of huisarts, krijgt doorgaans pas na twee weken een nieuwe tape bandage. Verversing van tape, met al dat plaksel, is namelijk een heel kar wei. Kerkhoffs: „Na die twee we ken is de tape behoorlijk uitge rekt en biedt lang niet meer de stevigheid die er aan het begin welwas." Een soepele brace met veters of klittenband heeft die nadelen niet. Je haalt hem er even af en plaatst hem even eenvoudig weer om de enkel en bovendien kun je met veters of klittenband gemakkelijk de stevigheid even tjes bijstellen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 6