Verzet tegen afschaffen uniform Manouk is met het dienblad geboren Locatietekeningen helpen schoolbestuur bij keuze nieuwbouw Charlie deelt cheque en handtekening uit Kastelein van de toekomst ieen debat ver nieuwe aadzaal erneuzen AAZET Twirlsters zijn succesvol op NK Den Bosch agenda Tienduizend euro voor Azië Hardrijders zijn rijbewijs kwijt Zeeuws-Vlamingen uitgeleverd Bekeuring voor belediging Stroomstoring in Kapelle en Goes Biljartbal door caféruit in Sluis Personeel verzorgingshuis Molenhof vreest voor hygiëne en herkenbaarheid Manouk van Geertrui]' tapt een perfect abdijbier. De gouden medaille en de wissel (tap)trofee roemen de kastelein van de toekomst. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst HULST - Kroegtijgers en smulpapen in Hulst kunnen er naar uitkijken. Een bruine kroeg, waar smakelijke maaltij den worden geserveerd. Die maaltijden consumeren de klanten natuurlijk op comfortabele stoelen aan gezellige ta fels. Maar dat meubilair gaat, zeker in het weekeinde, om een uur of tien aan de kant zodat bezoekers alle zorgen van zich af kunnen swingen. Ziedaar het ideaal van Manouk van Geertruij. De 21-jarige Hulsterse zit in het laatste jaar van de opleiding tot ho- reca-ondernemer van het Tilburgse op leidingsinstituut De Rooie Pannen. Het is voor bourgondische Vossen te hopen dat Manouk haar ideaal - 'over een jaar of vijf een eigen eetcafé in Hulst' - ver wezenlijkt. Want tijdens de Horecava, dé vakbeurs voor de hele horecasector, werd Manouk uitverkoren tot 'Kaste lein van de toekomst'. Die eretitel is niet voor iedereen wegge legd. De herbergier in de dop moet niet alleen snel, efficiënt en vriendelijk zijn, maar ook een waaier van kennis tot zijn beschikking hebben. Zo kan een goede waard z'n gasten direct vertellen welk alcoholpercentage de verschillende dranken hebben. Hij (of zij) mag een pilsner van de tap afschuimen tot de kraag perfect in het glas hangt, maar moet een speciaalbier in één keer goed schenken, omdat die bieren geen schuimspaan verdragen. Een beetje kastelein laat de klanten we ten wat voor biertje of frisdrank ze drin ken door het flesje met het etiket naai de klant toe te zetten. Een viltje onder een biertje en een leuke onderzetter on der een sapje spreken vanzelf. Maar een deftige cocktail wordt door gastheer of gastvrouw op een servet gevleid. Net als het blindproeven van verschillende drankjes - zeven van de acht herkend - is dat allemaal gesneden koek voor Man ouk. Theoretici zitten er echter meer in de banken van de horecascholen. Man ouk van Geertruij onderscheidde zich in de finale en halve finale juist door haar natuurlijke charme, psychologi sche gaven en improvisatievermogen. Zachte dwang Een collega-finalist sloeg nauwelijks acht op een vervelende dronkeman. Maar Manouk wist hem met vriendelij ke vermaningen en zachte dwang tot be daren te brengen. Zonder hem nóg een alcoholische versnapering voor te zet ten. Want een horeca-vakvrouw tapt nooit te veel. Een aangeschoten klant krijgt beleefd te verstaan dat het ge noeg is geweest. Een erkend bartender brengt vervol gens ook geen bakkie troost, want die weet dat cafeïne geen goedje is dat aan ontnuchtering bijdraagt. Water is de beste drank om af te koelen en bij zin nen te komen. Hoewel wijsheid met de jaren komt, weet Manouk dat allemaal al. „Ze is ge boren met het dienblad, met recht een kastelein van de toekomst", roemde de jury en hief het glas op het wenkend per spectief van de Hulsterse. Terug in Le Retour, het Hulster restau rantje waar ze al veel van het vak leer de vóór ze naar Tilburg ging, kwam Ma nouk zaterdag even bij van alle loftui tingen. Naast alle prijzen die ze al kreeg - onder meer een gouden medail le, een wissel(tap)trofee en een dagje wijn proeven - kwam daar een speciale verrassingstaart op tafel. Restauranteigenaresse en chefkok Mieke de Poorter gaf grif toe dat ze niet alle etiquetteregels consequent toepast. Manouk viel haar niet af. „Ach, dat doe ik later misschien ook niet altijd hoor. Die regeltjes voor wijn en cocktails zijn allemaal leuk en aar dig. Maar ik weet helemaal niet of ik het publiek dat daar aan hecht wel bin nen wil hebben." maandag 17 januari 2005 >orHarold de Puysseleijr SRNEUZEN - Over de ruim ie ton die de gemeente Terneu- i wil uittrekken voor de ver- tuwing van de raadzaal, zal gemeenteraad geen pittig de- it voeren. politieke partijen hebben Et elkaar afgesproken van de inrichting van de vergader- npel'geenpolitiek item te ma in, zo maakte burgemeester J. mink donderdagavond duide- tijdens de vergadering van commissie bestuur en midde- ige raadzaal is te klein, ert een verouderde uitstraling onhandelbaar en oncomforta- l meubilair, vinden zowel bur- meester en wethouders als ge- snteraadsleden. i is de belangrijkste ver- derruimte in het gemeente- is toe aan een fikse opknap- nd. Alles bij elkaar kost het 5.0QO euro om de raadzaal te nieuwen. iopmerkingen van de raadsle- Dmde commissievergadering perkten zich tot details. Zo J. Baart (TOP) de vrees 'dat het geplande goudgele ta il |n de zaal snel smerig zal Jiden. P. Clijsen (GroenLinks) akte een enkele opmerking ff de voorziene opstelling van 'meubilair. ober *past sober, multifunctio- ®et respect voor de be ende architectuur", zei Broekhuysen (WD). „Kort- o, een goed voorstel." F. van "de (Gemeentebelangen Ka- alzone) en R. de Meyer (Pv- j drongen er bij het college nr| aan dat de raadzaal ook !ef zal worden gebruikt j°r andere gelegenheden dan üKn de politieke vergaderin- apmeester Lonink benadruk- het zeker de bedoeling is fpf.dzaal ook te gebrui- e ak bijvoorbeeld leslokaal Finterne cursussen. -(Advertentie) Rozijnen zonwering lf^.AAZET.NL i-33#af3 J^MIe -Tel. 0113-3; 's-HEERENHOEK - De twirl sters van The Showgirls uit 's-Heerenhoek hebben de afgelo pen twee weekeinden een succes vol Nederlands Kampioenschap gehad in Den Bosch. De meiden namen acht gouden plakken, acht zilveren en drie bronzen medailles mee naar huis. De Zeeuws - Vlaamse twirlsters van de 's Heerenhoekse club de den het goed: Judith Duerinck uit Kloosterzande scoorde in de categorie twee baton senior in termediated een gouden plak. In de afdeling twirling senior ad vanced eindige ze ook nog op de zesde plaats. Sabrina Platjouw uit Lamswaarde pakte drie keer zilver en één keer brons in de ca tegorie senior beginners. Zowel met een twee baton als een dan- cetwirl kwam ze op de tweede podiumtrap terecht. Ook met haar duopartner Tamara Buyze eindigde ze met een dancetwirl op de tweede plaats. De bronzen medaille behaalde ze met een twirling. Daphne Bussens uit Hulst kreeg een bronzen medail le toebedeeld met een twirling in de catagorie senior interme diated. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De mogelijkhe den voor nieuwbouw van de Ter- neuzense basisschool Oude Vaart op twee verschillende lo caties zijn duidelijk voor het be stuur van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Basison derwijs Midden-Zeeuws-Vlaan- deren. Tekeningen en artist's impres sions van de gemeente Terneu- zen gaven de schoolbestuurders vrijdag inzicht in voor- en nade len van nieuwbouw in de wijken Triniteit en Lievenspolder. Het huidige hoofdgebouw moet ver dwijnen voor uitbreiding van de stedelijke scholengemeenschap De Rede. Basisschool Oude Vaart, die meer dan 350 leerlin gen telt, is nu te krap behuisd. De buurtvereniging en een actie comité pleitten voor behoud van de school in de wijk. Als het niet op dezelfde plek kan, dan vlak erachter op het terrein van de voormalige openbare basis school De Golfslag. De schoolleiding en het bestuur leken ook het meest te voelen voor de locatie aan de Tamarin destraat, op de grens van de wij ken Triniteit en Oude Vaart. Het gemeentebestuur ziet meer in deelname van Oude Vaart in een brede school in de Lievens polder, op zo'n driehonderd me ter afstand van de huidige school. Voorzitter J. van Opdorp van het overkoepelende protes tants-christelijke bestuursor gaan laat zich nog niet over een voorkeur uit. Hij meldt slechts dat een 'zorgvuldige procedure' wordt gevolgd. Half februari „We hebben de tekeningen voor beide locaties gezien en vergade ren daar binnenkort als bestuur over. Vervolgens bespreken we de locaties met vertegenwoordi gers van het personeel en de me dezeggenschapsraad van Oude Vaart. De mening van de direct betrokkenen is heel belangrijk, maar uiteindelijk zullen wij als verenigingsbestuur half februa ri de knoop definitief doorhak ken", benadrukt de voorzitter. Het gemeentebestuur respec teert de beslissing van het schoolbestuur, bevestigt wethou der C. Liefting' nogmaals. Maar hij legt uit waarom de plek op het terrein tussen Dokweg, Aza leastraat en Chrysantenstraat- volgens het college het ideaalst is. „Een brede school brengt kin deropvang, peuterspeelzaal en basisonderwijs bij elkaar. Voor de opvang, ook buitenschools,; moeten de kinderen straks toch al naar die locatie, terwijl ze veelal van tevoren ook de peuter speelzaal hebben bezocht. Deel name aan een brede school biedt ook meer uitbreidings- en samenwerkingsmogelijkheden. Een keus voor de Dokweg is mijns inziens een keus voor de. ontwikkeling van het kind, een keus voor de Tamarindestraat is een keus voor de school." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur. Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bewe ging 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, gymnastiek en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur; Biljartles; 14.45 uur: Kookles senioren; 15.30 uur: Krea- tieve Vorming; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.30 uur: Country line dansen voor ge vorderden; Café Ter Nose, 19.30 uur: Country line dance the Free Country Dancers; Ter Schorre, 14.00 -15.30 uur: Open ont: moetingsbijeenkomst Palazolli huis; Toonbeeld, 19.00 uur: Voorspeelavond gitaar; WESTDORPE - Concordia, 13.30 - 15.30 uur: Solo dansen voor ouderen. TERNEUZEN - Tal van Zeeuws-Vlaamse vrijwilligers spanden zich afgelopen weekeinde in om geld bijeen te krijgen voor Azië. Het resultaat: ruim 10.000 euro. Vrij dag hielden de lokale brandweer en de jeugdsoos in Bier vliet een kerstboomverbranding. Er werden 130 bomen verbrand; de verkoop van koffie, chocolademelk en snoep leverde 125 euro op. Zaterdag was er in Temeuzen bij fit nesscentrum Bodyline een spinningmarathon. Ruim hon derd deelnemers fietsten in drie uur 1700 euro bij elkaar. Bij woonzorgcentrum Emma us in IJzendijke leverde de verkoop van vers gebakken wafels 1100 euro op. In Sint Jansteen hadden dorpelingen en leden van de dorpsraad een ballonnenactie op touw gezet. Ouders en kinderen kochten massaal oranje ballonnen, die rond het middag uur de lucht ingingen. Met de actie werd 1700 euro opge haald. Zo'n vierhonderd man publiek genoot in de Dikke van Dale in Sluis van een benefietconcert van de lokale band Nightflyer. De muzikanten speelden ruim 3500 euro bij elkaar voor Stichting Motherhood. Op zondagmiddag werd er in Hoek nog eens 2500 euro bijgedaan, tijdens een benefietconcert 'Omzien naar elkaar' in de goedgevulde protestantse kerk. SLUIS - Twee veel te hard rijdende automobilisten moes ten afgelopen weekeinde in Zeeuws-Vlaanderen hun rijbe wijs inleveren. Een 44-jarige Vlaamse reed 113 kilometer per uur op de Heilleweg bij Sluis, een weg waar niet har der dan zestig mag worden gereden. Een 38-jarige Bressi- aander reed 130 kilometer per uur, terwijl op de Haven weg bij Biervliet een maximumsnelheid van tachtig geldt. Beide hardrijders werden betrapt door een video-surveil lancewagen. TERNEUZEN - De politie hield vrijdag net voor midder nacht een Axelaar (26) en een Terneuzenaar (39) aan in de Dwarsstraat in de Terneuzense binnenstad. Beide man nen worden verdacht van een beroving in Stekene en zijn door de politie uitgeleverd aan België. Bij de beroving in de Vlaamse grensplaats noteerden getuigen een Neder lands kenteken. De Terneuzense politie signaleerde de au to met het kenteken en hield de twee inzittenden aan. SINT JANSTEEN - Een 18-jarige man uit de gemeente Hulst kreeg zondagmorgen omstreeks kwart over vijf een boete vanwege belediging van politieagenten. De jongen beledigde diensdoende politiefunctionarissen in de Wil- helminastraat in Sint Jansteen. Na verhoor in het politie bureau mocht hij weer naar huis, een bekeuring rijker. GOES - Gedeelten van Kapelle, Kloetinge en Goes heb ben gisteren bijna twee uur zonder stroom gezeten. Een stroomkabel tussen Kapelle en Goes viel even na twaalf uur 's middags uit. Even voor twee uur had het gebied weer stroom, nadat Delta een stroomomleiding had ge legd. De oorzaak van de storing is nog niet bekend. Delta hoopt over enkele dagen meer te weten. SLUIS - Een 24-jarige man uit Sluis is zondagmorgen aange- luden, omdat hij een biljartbal door een caféruit gooide. je bal miste een andere cafégan- jr, waarmee de werper ruzie ld gekregen. Ja te zijn opgepakt en verhoord I verdenking van vernieling, acht de Sluisenaar het politie- ireau verlaten. Vóór hij in zijn ito kon stappen, legde de poli- ihem - om hem tegen gevaar or zichzelf en anderen te be- liermen, aldus het politierap- irt - nog een rijverbod van zes irop. ifrjpné Hoonhorst ZAAitlSLAG - Personeel van rerzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag verzet zich tegen het afschaffen van het uniform. Een aantal verzorgenden verzamel de dit weekeinde een kleine hon derd handtekeningen voor het behoud van herkenbare, hygiëni sche bedrijfskleding. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), onder sier paraplu De Molenhof valt, weert het werktenue om de be woners een huiselijkere omge- rins te bieden. Maar verzorg sters van De Molenhof vrezen dat ze niet zo snel worden her kend door bewoners en zijn ook hang dat de hygiëne in het ge drang komt als ze hun gewone Üoffie op het werk aan hebben. Sechtzienden en dementeren denhebben houvast aan het uni form en de werkkleding is beter berekend op ongelukjes tijdens het wassen of eten geven van be woners, benadrukken ze. •en beer als bewoner en een pop als verpleegkundige nodig den bezoekers van De Molenhof sterdag en zondag uit om een handtekening te zetten tegen de pchaffing van het uniform. Bij leksten als 'Trek ons uniform Ét van ons lijf' en 'Uniform ja, eigen kleding nee', zetten tiental len mensen hun signatuur. Het personeel van de acht ver- zorgings- en verpleeghuizen van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) in Zee land draagt vanaf 1 mei geen uniform meer. De SVRZ be schouwt de tehuisbewoners als klanten die bij hen wonen en niet als zieken die verpleging be hoeven. Het uniform past niet bij deze filosofie, legt directeur T. van Bakel uit. „Huiselijkheid verdraagt zich slecht met unifor men. Mensen wonen vandaag de dag zo lang mogelijk thuis, als dat nodig is met hulp. Maar als ze het ongeluk hebben in een verzorgings- of verpleegtehuis terecht te komen dan worden ze opeens omringd door unifor men. Dat vinden we niet pas send." Kletskoek Dat verpleegkundigen en ver zorgsters niet meer herkend wor den door bewoners en bezoekers vindt Van Bakel 'kletskoek'. „De zorginstellingen zijn niet zo groot dat mensen elkaar niet kennen en alleen door hun leef tijd zijn onze medewerkers al te herkennen. Daarnaast krijgt ie dereen een badge met het logo van de stichting." Medewerkers die de tehuisbewoners verscho nen of helpen bij het eten kun nen 'beschermende kleding' van de organisatie aandoen. „Ze moeten die kleding wel direct weer uit doen als de handelin gen waar ze voor is bedoeld ach ter de rug is." Van Bakel voegt er aan toe dat een aantal ver standelijk gehandicapten ook moet worden geholpen bij het wassen en het eten. „En in de ge handicaptenzorg is het uniform al veel eerder uitgebannen." De SVRZ werkt onder het motto 'net als thuis'. Daarmee voert de Zeeuwse zorgverlener geen ei genzinnig losstaand beleid, stelt Van Bakel. Normaliseren van de omgang met bewoners is gaande in de hele zorgsector. „De klein schaliger woonvormen zijn steeds meer in opkomst. Onze medewerkers komen, net als die van Thuiszorg, ook bij ouderen thuis. Dan dragen ze geen uni form. Logisch ook, want thuis draag je geen uniform." Het per soneel van De Molenhof geeft aan de zaak niet op de spits te willen drijven. Stakingen of stiptheidsacties staan niet op het programma. „We geven de handtekeningen aan de onderne mingsraad en hopen dat er iets mee gebeurt." Van Bakel vernacht dat niet 'omdat de centrale onderne mingsraad al akkoord is gegaan met de beleidswijziging'. Maai de directie zal de handtekenin gen wel netjes in ontvangst ne men, belooft hij door Freek Janssen GOES - De winter mag dan nog lang niet zijn afgelopen, de over dekte ijsbaan in Sportpunt Zee land in Goes is dicht. Lieke van Lexmond, actrice uit Goede Tij den, Slechte Tijden, overhandig de zaterdag het geld dat Cios-leerlingen op de schaats baan hebben opgehaald aan het Koningin Wilhemina Fonds Kankerbestrijding. De overdekte baan ligt er sinds 20 december. Leerlingen van de sportopleiding Cios in Goes be dachten een manier om met de schaatsbaan geld op te halen voor het goede doel. Voor de kerstvakantie hielden ze een schaatsmarathon voor leerlin gen van basisscholen en middel bare scholen. De leerlingen schaatsten een aantal rondjes en lieten zich daarvoor sponsoren. Les Na de vakantie lieten de Cios- leerlingen zelf zien wat ze kun nen. Op de ijsbaan gaven ze les in onder andere ijshockey en trimschaatsen. Ook hiervoor zochten ze sponsors. Zaterdag werd Lieke van Lex mond, die Charlie speelt in de te levisiesoap Goede Tijden, Slech te Tijden, nog gestrikt om mee Lieke van Lexmond van GTST deelt handtekeningen uit. foto Willem Mieras te doen aan een ijshockey-les. Even later mocht ze de cheque overhandigen aan Maryse van de Plasse van de Kankerbestrij ding. De actie leverde 5082,30 euro op. Van de Plasse was verrast door het bedrag: „Mensen zeiden nog tegen me: 'Je zult verbaasd staan over het bedrag dat wordt opgehaald.' Maar zoveel had ik echt niet verwacht, Ik vind het helemaal geweldig." Na de uit reiking was er nog even tijd om te doen waar de meeste kinde ren voor waren gekomen: een handtekening vragen aan 'Char lie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39