PZC Actie tegen treinwissels Koegors Benefietconcert Sluiskil druk en sfeervol Ter Schorre werft bij Dow vrijwilligers 'eest Hoekse Rakkers ouderwets swingend Vrees voor kettingreactie bij ongeluk met wagons vol gevaarlijke stoffen 11 Brommobielbestuurder overleden Terneuzense jongen mishandeld Bijlzwaaier naar gevangenis Controle na klachten overlast Van de Vijver-Claerhoudt fractievoorzitter liberalen zeeuwse almanak Waarschuwing Redactie: 0113-315649 "SSdactie pzc.nl Mttó31,«60AAGoes 'advertentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520: Es-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 17 januari 2005 jnnrRené Hoonhorst editie Zeeuws-Vlaanderen ÏERNEUZEN - De gemeente feneuzen moet geen vergun ning verstrekken voor het op richten en in werking hebben n een spoorwegemplacement de Koegorspolder. Het ver tier van gevaarlijke stoffen (kunstraestproducent Yara ligt vlakbij) verdraagt zich niet met de aanwezigheid van een aard- gatstationnetje in de buurt en toekomstig windmolenpark. _t schrijft de stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder lefbaar in een bezwaarschrift en een milieuvergunning >r spoorwegbeheerder Pro- ail. Wethouder A. van Waes wijst er je dat de vergunning niet meer oet dan het legaliseren van al ger gedoogd treinverkeer. Ijs niet de bedoeling dat er de toekomst meer treinen loor de Koegors rijden of van lo- omotief wisselen, benadrukt au Waes. et stichtingsbestuur wijst er in et bezwaarschrift juist op dat gevaarlijke handelingen op spoorwegemplacement jaatsvinden. Het is allesbehal- denkbeeldig dat rangeren iet wagons die bijvoorbeeld iet ammoniak zijn geladen, tot svaar voor de omgeving leidt, iet name voor de nabijgelegen oonkernen Schapenbout en mi et aardgasstation valt welis- aar binnen de provinciale risi- •contouren, maar als door een igeluk op het emplacement k het aardgasstation wordt ge- krijg je een opeenstape- ig van veiligheidsrisico's. Iiet- geldt voor het afbreken tsielzoekers uit lolijnsplaat nogen blijven DLIJNSPLAAT - Het asielzoe- tsgezin Begde uit Colijns- aat krijgt een verblijf svergun- ing. De broer van de vader van familie mag niet in Neder- nd blijven, omdat hij niet bij ilgezin zou horen. et gezin dreigde in april uit t land gezet te worden. Dat idde tot een grootschalige pro- siactie van de inwoners van olijnsplaat. G. Burger van lichting Inlia Zeeland: „De enmalige advocaat van de fa- ilie was vergeten een voorlopi- voorziening aan te vragen, et gezin mocht daardoor eigen- ik niet in Nederland blijven, nde uitspraak van de asielpro- dure af te wachten. Wij heb- Mtoen een vergunning tot ver ijl aangevraagd op medische unden." Vrijdag kwam het be- eht dat de moeder op medi ae gronden een verblijfsver- ffimng krijgt. De vader en drie cderen mogen ook blijven, om- zc bij het gezin horen. De rblijfsvergunning betekent met dat de familie asiel ijgt Inlia wil dat nog wel voor &aar krijgen. van een rotorblad van een wind molen, die in het gebied worden geplaatst. De kans dat een wind- molenwiek neerstort op een met gevaaiiijke stoffen, geladen wa gon is niet uit te sluiten. Als een ongeluk op de rails zich voortzet op het terrein van Ya ra, zijn de gevolgen helemaal niet te overzien. Het spoorwe gemplacement moet in elk geval zo ver mogelijk van het fabriek sterrein af komen te liggen, be toogt de stichting. De actievoer ders zijn weliswaar blij dat de provincie geen chloortreinen toe laat in de Koegors, maar ze wij zen er op dat ammoniaktrans- porten ook een onaanvaardbaar groot risico vormen. Het college meldt in de verleen de vergunning wel dat voorzie ne ontwikkelingen geen belem mering voor de activiteiten van ProRail zijn, maar omdat nog steeds met een gedateerd be stemmingsplan wordt gewerkt, is de risicoruimte niet goed in te schatten, werpt Houdt Woonom geving Koegporspolder Leef baar tegen. Steun De actiegroep krijgt steun van GroenLinks. Ook raadslid P. Clijsen stelt vragen over de risi co's. Hij voegt er aan toe dat een oostelijke railverbinding - van de Koegorspolder, via de Axelse Vlakte naar Zelzate - hoog op de prioriteitenlijst staat, ook al omdat dan waarschijnlijk min der rangeerbewegingen nodig zijn. Wethouder Van Waes is ook een groot voorstander van het door trekken van de oostelijke spoor lijn. Maar minister Peys van Ver- De jeugdballetgroep van dansschool Petrella Lion treedt op tijdens de benefietavond in 't Meulengat. foto Wim Kooyman door Gino van den Broecke SLUISKIL - Met een groot bene fietconcert in dorpscentrum 't Meulengat speelden lokale ar tiesten geld bij elkaar voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. De sfeervolle avond lever de ruim vierduizend euro op, maar dat bedrag kan nog op lopen, aldus de organisatie gis teravond. De organisatie was in handen van de Bonte Avond Club en Het Talent. Vanaf half acht kon den de driehonderd aanwezigen in de zaal genieten van een avond vol muziek en dans. Zo speelde de Breskense zanger Piet Brakman zijn bekende dia lectrepertoire en ook de band Ambras, die door omstandighe den op halve bezetting speelde, liet zich van zijn beste kant zien. De winnares van de Sluis- kilse soundmixshow, Wilma Kostermans, liet samen met haar Friends 4Ever drie num mers horen. De Sluiskilse Bonte Avond Club (BAC) en Het Talent speelden voor een meelevende zaal een thuiswedstrijd. Sluiskillenaar Diederick Ben- jaminsz kon op veel bijval reke nen van het publiek en ook Thea Inghels en de leden van dans school Petrella Lion kregen de handen stevig op elkaar.De Indo nesische danseres Puclji voerde samen met jeugdleden van de BAC en Plet Talent onder meer een traditionele Indonesische schoteldans op. In 't Meulengat stonden diverse collectebussen en er waren blan co cheques aanwezig om een gul le gift op in te vullen. Het Ta lent en Sociaal Kultureel Initia tief (SKI), waaronder Het Ta lent valt, doneerden 375 euro ÜÜLGino van den Broecke OEK- Geheel in stijl werd za ngavond het veertigjarig be ton van activiteitenclub de Jtose Rakkers gevierd. In een [puilend dorpscentrum geno- 1 jong en oud van een spette- jaren-zestigavond. avond begon met een recep- - 0...Uu,5jen en gemeen- Kstuurders. Oprichtster Net- Oravenboer werd door Elsa "Hermon van de Hoekse Rak- in het zonnetje gezet. Wet- er van Schaik bleek in jonge jaren nog actief vrij- Jlte zijn geweest bij de «se activiteitenclub en zag e medevrijwilligers weer ps terug. fas de feestavond puilde het ■pscentrum werkelijk uit van ■flensen. „Het is volgens mij 8 nooit zo druk geweest, de geweldig", aldus Van «Jon. Ook de drankprijzen aan de zestiger jaren aan gepast. Zo kostte een consump tiebon 35 cent. „Daar kan je nog eens een pilsje voor drinken", was een veelgehoorde reactie. Disco Twilight liet de hele avond hits van weleer uit de boxen galmen. Er werd gedanst op muziek van de Beatles en de Stones en getwist op Chubby Checker. Op een projectie scherm werden oude videoclips getoond. Glitterbollen en black- lights maakten het geheel af. Toen om één uur 's nachts de muziek stopte, gingen velen met een voldaan gevoel huiswaarts. Tijdens het jubileumjaar organi seren de Hoekse Rakkers elke maand een activiteit. Zo staat op 26 februari een bluesavond met Herman Broek Jr op het pro gramma. Eind september wordt het jubi leumjaar afgesloten met een reü niemiddag en -avond. Iedereen die in de afgelopen veertig jaar betrokken is geweest bij de Ploekse activiteitenclub is dan welkom. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Terneuzen- se verpleeghuis Ter Schorre ver welkomde zaterdag vijftien nieu we vrijwilligers, afkomstig uit verschillende personeelsvereni gingen van Dow. De nieuwe hel pers meldden zich aan tijdens een speciaal op touw gezette vrijwilligersmarkt in het perso- neelsgebouw van Dow op sport park Oude Vaart. Behalve nieuwe vrijwilligers le verde de dag ook een aantal toe zeggingen voor optredens op. Zo willen een violist en het Dow-Blazersensemble concerte ren voor de bewoners van het nieuwe Ter Schorre, dat begin april wordt betrokken. Bewo ners van Ter Schorre mogen in de toekomst ook bij toerbeurt een bezoekje brengen aan de vrijdagse soos in het personeels- gebouw, terwijl overblijvende Dow-kaarten voor bijvoorbeeld theatervoorstellingen vaker aan hen ten goede zullen komen-. Activiteitenbegeleidster en vrij- willigerscoördinatrice Martha Stoelinga is maar wat blij met de nieuwe vrijwilligers en de toe komstige bezoekjes aan het per soneelsverenigingsgebouw. De vijftien Dow-vrijwilligers bren gen het vrijwilligerslegioen van Ter Schorre boven de tweehon derd. Dat lijkt veel, maar de meeste vrijwilligers zijn inzetbaar voor één specifieke taak of activiteit. Voor het draaiend houden van 25 verenigingen in Ter Schorre en het helpen van bewoners of zorghuizen zijn veel mensen no dig. Stoelinga: „De vrijwilligers- dag heeft al een behoorlijke ver sterking opgeleverd. Daarnaast hopen we op langere termijn wat meer vx-ijwilligers van Dow te recruteren. Het bestuur van de personeelsvereniging wil el ke week enkele van onze bewo ners de kans bieden de soos te bezoeken. Bewoners van Ter Schorre ko men zodoende rechtstreeks in contact met leden van de diver se clubs van de personeelsvereni ging. Dat is op zich al een bele venis voor veel van onze bewo ners en daarnaast leiden directe contacten hopelijk tot een nog grotere betrokkenheid tussen mensen." De vrijwilligers die zich zater dag aanmeldden, willen zich voor zeer diverse zaken inzet ten. Zo zijn er mensen die voor een klein gehoor willen musice ren of muziekles willen geven, maar er is ook iemand die in de tuin wil helpen. Een ander wil graag helpen bij het maken van radio- en televi- Soapster deelt geld uit keer en Waterstaat wil er niet aan. „De vergunning voor het spoor wegemplacement had al eerder in werking moeten treden. Des tijds voldeed de vergunning niet aan enkele ambtelijke regels. Het verstrekken van de vergun ning is slechts bedoeld om het huidige spoorverkeer in de Koe gorspolder te legaliseren. Niet meer en niet minder." TERNEUZEN - Een 74-jarige Terneuzenaar die vrijdag morgen op de Terneuzense Buitenhaven met zijn brommo- biel op een tegemoetkomende auto botste, is vrijdaga vond in het ziekenhuis van Gent aan zijn verwondingen overleden. De Terneuzenaar kwam rond 9.00 uur met zijn brommobiel door onbekende oorzaak op de linkerweg helft terecht, Een tegemoetkomende automobilist uit Sluis (24) kon een frontale botsing niet vermijden. De au tomobilist kwam met de schrik vrij, de brommobielbe stuurder werd naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Vanwege de ernst van de kwetsuren is hij overge bracht naar Gent, waar hij 's avonds overleed. TERNEUZEN - Een 15-jarige jongen uit Terneuzen is zondagmorgen vroeg met een steekwapen in zijn gezicht gestoken tijdens een worsteling in zijn woning aan de Ter neuzense Plataanstraat. De jongen werd omstreeks vier uur wakker van een knal. Toen hij poolshoogte ging ne men, was de voordeur ingetrapt en bleek er een man de trap op te komen. De jongen sloeg de man de trap af, maar werd zelf in zijn gezicht gestoken. Bij de worsteling sneuvelde de ruit van de voordeur. De jongen moest zich laten behandelen in het ziekenhuis. De politie hield zijn belager, een 49-jarige bekende, drie kwartier later elders in Terneuzen aan. De aanleiding voor de huisvredebreuk en de steekpartij was gisteren bij de politie niet bekend. OOSTBURG - Een 20-jarige Oostburger belandde zater dagavond in het huis van bewaring in Middelburg, omdat hij een 24-jarige plaatsgenoot op de Markt in zijn woon plaats met een bijl had bedreigd. De twee mannen had den eerder die avond al ruzie gehad in een horecagelegen heid in Oostburg en wilden het conflict op de Markt be slechten. De 20-jarige trok een mes, maar dat werd hem afhandig gemaakt. Vervolgens vielen er over en weer klap pen. De jongste ging daarop naar huis, maar kwam later met een bijl terug naar de Markt om zijn tegenstander te bedreigen. Omstreeks tien over negen werd hij door poli tieagenten overmeesterd en naar het huis van bewaring gebracht. Daar werd hij gisteravond nog verhoord. ZAAMSLAG - Bij controles in Zaamslag heeft de politie vrijdagavond twee brommers in beslag genomen voor technisch onderzoek. Daarnaast werden twee bekeuring gen uitgeschreven voor het nuttigen van alcohol op straat en het rijden zonder licht. De politie surveilleert extra in het dorp na klachten over overlast van jeugdigen. voor de tsunami-slachtoffers. Tijdens de avond werd er nog een verloting gehouden en een veiling, waarbij allerlei Indone sische voorwerpen onder de ha mer gingen. Ook de barop- brengst gaat naar giro 555. De organisatie was enorm tevreden met het resultaat. door Frank Gijsel SLUIS - Christian van de Vij ver-Claerhoudt uit Sint Anna ter Muiden wordt de nieuwe fractievoorzitter van VVD - Ge meentebelangen in Sluis. Het nieuwe raadslid wordt in de raadsvergadering van donder dag 27 januari geïnstalleerd. Van de Vijver-Claerhoudt volgt haar plaatsgenoot Frans Maen- hout op, die op 15 december vo rig jaar plotseling overleed. Zij maakt hiermee een opmerkelij ke terugkeer in de politieke we reld. In de voormalige gemeente Sluis was ze voor de WD raadslid van 1991 tot 1995. Na de fusie met Aardenburg bleef ze lid van de raad in de gemeente Sluis-Aardenburg tot 1998, om plaats te maken voor Frans Maenhout. Door het overlijden van Maenhout komt ze nu weer terug op het politieke toneel. Tijd „In 1998 heb ik bewust een stap je terug gezet om me volledig te kunnen wijden aan mijn zaak in Sluis. Nu ik hiermee ben ge stopt, heb ik weer voldoende tijd om deze functie op mijn schouders te nemen. Op de lijst stond ik bij de vorige verkiezin gen voor de nieuwe gemeente Sluis niet op een verkiesbare plaats. Iets waar ik me zonder problemen bij had neergelegd. Ik had het nu veel liever anders gezien, maar door de ti'agische omstandigheden heeft de fractie me alsnog gevraagd en die vx-aag heb ik positief beant- woord", zegt Van de Vijver- Claerhoudt. „Er is totaal geen discussie ge weest over de opvolging en het vertrouwen in mij is groot. We zijn nu de enige partij in de x-aad van Sluis met twee actieve vrouwelijke vertegenwoordi gd^, want Ineke Mulder is pas aangesteld als onze fx-actieassis- tentie." Met de komst van Christian van de Vijver-Claerhoudt beschikt de raad van Sluis over dxie vrou welijke fractievoox'zitters. Dox-psbelangen en Toerisme (Ca- rine Bolijn - Hertzbex*ger) en CDA met Lia Flikweert worden al door dames aangevoerd. Luwte Het langstzittende raadslid, Wil liam Gijsel van coalitiepartijge noot Gemeentebelangen, (twee de op de vex'kiezingslijst) had geen trek in een leidersrol bin nen de fractie. „Ik wex'k liever in de luwte en wil dit graag zo houden. Dit vergt namelijk nog al wat." Wil Verherbrugge, die na het overlijden van Rirn den Dekker afgelopen najaar in de raad kwam, had aanvankelijk wel de ambitie om de x-ol van fractie- voorzitter te vervullen. Maar hij kreeg vanaf augustus de leiding over de openbai-e basisschool in Schoondijke en dat vex-gt, naast de nodige studietijd, volgens hem toch te veel tijd. „Deze kans kwam eigenlijk iets te vroeg op mijn pad." In het verenigingsgebouw van Dow geven medewerkers van Ter Schorre voorlichting over vrijwilligers werk. foto Peter Nicolai sieprogramma's van de eigen omx'oep van Ter Schorre. „Ze zijn allemaal even welkom. In ons tehuis is zoveel te doen, dat we alle hulp kunnen gebruiken. Als iemand graag wil helpen strijken, nemen we dat ook dankbaar aan. Natuurlijk zorgt Ter Schorre ex-voor dat de strijk op tijd wordt gedaan. Maar als een medewerkster er minder tijd mee kwijt is, kan ze zich el- ders nuttig maken. Bijvoorbeeld door langer een praatje te ma ken xnet bewonex's." Onze kennis in Amerika faxte ons deze week een kranten- knipseltje. Zonder veel com mentaar, want met de slappe lach is het moeilijk schrijven. In dat immense land is de con sument koning, zo niet keizer, dat moge bekend zijn. Fabri kanten zijn vaak kapitalen kwijt aan klanten, die zich de dupe voelen van een 'slecht' product. Dat de wasmachine niet bedoeld is om het schoot hondje eens een goede was beurt te geven, weet een kind. Toch zijn er gevallen bekend van hondenbezitters, die via de rechter een fikse vergoe ding mochten opstrijken voor het hun aangedane leed. Dus is de fabrikant op z'n hoede. En dus is de wc-borstel voor zien van een plakker waarop wordt meegedeeld dat de bor stel niet kan worden gebruikt 'voor de persoonlijke hygië ne'. De fraaiste echter is die van de fabrikant van scooters. Die waarschuwt in een bege leidende folder: Opgepast! Dit product beweegt, wan neer het wordt gebruikt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37