Oppas voor chronisch zieken PZC JANUARI AANBIEDING Casper Hobbes Au pairs zijn straks niet meer aan te slepen N' Vreemd puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper recept Zuurkoolsoep met kaas weer WÊÊÊÊÊÊ^ÊU I o H - ÜL* Sftft maandag 17 januari 2005 De au pair als traditionele kin deroppas krijgt concurrentie. Sinds kort maken ook volwasse nen gebruik van een au pair. Een welkome oplossing voor ouderen en chronisch zieken, want de zorgbehoefte is groot. öoorThea van Beek og wat onwennig reddert Mila Slava rond in het huis van Annemarie van Dijk. „Ik weet dat zij ernstig ziek is. Maar in het verpleeghuis waar ik tijdens mijn opleiding sociaal werk als stagiaire werkte, heb ik daarmee leren omgaan." Van Dijk reageert opgelucht: „Dat is goed te weten. Het zal zwaar voor haar zijn iemand te zien aftakelen en pijn lijden. Daarom is het belangrijk dat ze (Advertentie) Bij aankoop v.e. fiets vanaf 749,- 1 jaar lidmaatschap van Stichting het Zeeuwse Landschap jn het boek "Zeldzaam Zeeuws'^ foxsamen t.w.v 37,50, Gazelle MMVin i MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118-613187 w w w. p i et vos kam pn I veel contacten buitenshuis krijgt." Vorige week begon de Tsjechische Mila Slava (22) met haar werk als au pair bij Anne marie van Dijk (42). Die heeft kanker in een vergevorderd sta dium. Sinds een jaar komt zij nauwelijks haar bed nog uit. „Het is altijd prettig iemand in huis te hebben. Langer dan een half uur alleen zijn is niet ver antwoord. Een au pair is altijd inzetbaar. Mila zie ik als een leuk kameraadje. Het lijkt goed te gaan." Vorige maand begon het bureau World Wide Au Pair Nanny met de werving van au pairs voor chronisch zieken en oude ren. Deze maand arriveerden de eerste vijf in Nederland. Zij ko men uit Tsjechië en Slowakije. Een nieuw fenomeen, want tra ditiegetrouw worden buiten landse au pairs altijd ingezet als kinderoppas. Directeur Raymond Ales zegt da gelijks telefoontjes te ontvangen van ouderen en chronisch zie ken die belangstelling hebben voor een au pair. „Er is zelfs meer interesse dan voor gewone au pairs. Ik verwacht dat bin nen afzienbare tijd de au pairs voor volwassenen niet meer zijn aan te slepen." Een Tsjechisch Mila Slava uit Tsjechië zit aan het bed van Annemarie van Dijk. foto Alex de Haan/GPD bureau bekijkt de au pairs op ge schiktheid. Voorwaarde is dat zij een opleiding of achtergrond hebben in de gezondheidszorg. Ales is niet de enige die een nieu we markt ziet in de volwassen- oppas. Ook het bureau Filippijn se Au Pair verwacht medio dit jaar met een dergelijk aanbod te beginnen. Vier jaar geleden strandde een soortgelijk initia tief van de stichting Grand Pair. Die wilde Zuid-Afrikaanse au pairs naar Nederland halen om te werken bij alleenstaande, zorg behoevende ouderen. De Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) stak daar een stok je voor. Au pairs mogen niet worden ingezet bij alleenstaan den uit vrees voor schijnhuwelij ken. Volgens de regels moet een gastgezin uit minimaal twee per sonen bestaan. Mila Slava ging Het valt in Europa tegenwoordig niet mee om een vreemdeling te zijn. Voor je het weet word je als Marokkaan in Nederland, Turk in Duitsland, of eenieder die niet-Russisch is in Rusland van staatsgevaarlijke activiteiten ver dacht. De Russen, zoals meestal het geval is als het erom gaat de burgers het leven zuur te ma ken, maken het 't bontst met hun vreemdelingen haat. In Rusland staat een wet op stapel die het moge lijk maakt visa te weigeren aan reizigers die ooit eens iets negatiefs over Rusland hebben gezegd. Dit heeft, volgens de overheid, met de staatsvei ligheid te maken. Maar het is natuurlijk niets an ders dan een terugkeer naar de aloude Russische xenofobie. Nu heb ik jarenlang in Rusland gewoond en ik heb regelmatig iets onaardigs over het land be weerd en vooral over Russische bewindvoerders. Dus als mij de volgende keer dat ik naar Moskou wil reizen een visum wordt geweigerd, weet ik waaraan het ligt. „Net goed", zegt Dilek tegen mij. „Weet jij ook standplaats Berlijn eens wat het is om een ongewenste buitenlander te zijn." Dilek (32) is Turks, maar eigenlijk is zij ook Duits. Wat haar betreft kun je zeggen dat zij Duits is, maar eigenlijk Turks, want zoals van zoveel kinderen van vreemdelingen die opgroei den in een gastland wisselt haar identiteit al naar gelang de situatie. Een allochtoon, die zich geen allochtoon voelt, dat is Dilek. Over het leven in een Turks gezin van gastarbei ders, die gewoon het kerstfeest vieren omdat dit gezellig is én om niet uit te toon te vallen in het zuidelijke Duitse stadje waar haar ouders in de jaren zestig neerstreken, schrijft Dilek elke za terdag een column in een Berlijnse krant. Die co lumn is razend populair. Vooral omdat het Turk se gezin Güngör zo 'normaal' is. „Ik herken mij elke week weer in de chaotische lotgevallen van de Güngörs", schreef een fan. „Het zou net zo goed een Duitse familie kunnen zijn." Aanvankelijk vond Dilek dergelijke reacties leuk, ook omdat steeds meer lezers vroegen om een bundeling van haar columns. Die is er sinds kort: het boekje 'Unter Uns' verkoopt als een trein. Dilek reist stad en land af om druk bezoch te lezingen te houden en zij wordt zeer geprezen door een andere troetelallochtoon, de Rus Wladi- mir Kaminer. Die wist eerder de harten te raken van de Duitse lezers met zijn verhalen over het hilarische leven van Russische immigranten in Oost-Berlijn. Bij die rare Russen staat de wereld altijd op zijn kop, zo wil Kaminer maar zeggen. Dat achter de trouwe hondenogen en het bemin nelijke accent van de schrijver ook een goed za kenman schuilgaat, die zijn trucje optimaal uit buit, daarvoor sluiten Kaminers Duitse lezeres- Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inge vuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blij ken uit de kruisende woor den.) Horizontaal: 1. Wasmiddel; 5. tweetal; 7. lijkverbranding; 8. stip; 9. zwemvogel; 11. stoomschip; 14. waterplant; 16. voorschrift; 17. deelbaar door twee; 18. pret; 19. zangstem; 20. koeien- maag; 22. keukenkruid; 25. gebouw; 27. god van de liefde; 29. het kweken in kassen; 30. bevestigingsmiddel; 31groen te. Verticaal: 2. Ongebleekt; 3. interval; 4. vuurmond; 5. mannelijk dier; 6. toegankelijk; 8. tralie; 10. beest; 12. van zeker metaal; 13. afmeting; 15. oevergewas; 16. alge; 19. veld vrucht; 21. kwaad; 22. jongen; 23. cadans; 24. strijdmacht; 26. lui; 28. brandstof. Horizontaal: 4. Uiting van vreugde na het winnen van de Tour (9); 6. Ontwikkeling binnen de milieu- beweging(9); 8. Hij weet het beter volgens de letter (7); 9. Nat van slag (5); 10. Een win- keiier verkoopt het liever niet. (3). Verticaal: 1Kunstwerk aan het front?(9); 2. Gevaarlijk van slag (4); 3. De volgende kikkers onderzoe ken (8); 5. Het groot rijbewijs is steengoed (7); 7. Schilderij waar het op aankomt (5). In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit drie lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschre ven. Wat is het gezochte woord? De eerste zegt: "Bestel een reis" De tweede bovendien De derde roept "Help" En al met al ligt die op de plank Oplossingen van zaterdag: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Metz; 4. niks; 7. Ob; 8. opa; 10. al; 13. stootvast; 16. Ur; 17. ra; 18. erbij; 19. nimf; 20. bi; 22. tb; 23. roddelaar; 25. en; 27. wol; 29. ar; 30. muze; 31. beha. Verticaal: 1. Moes; 2. eb; 3. zo; 4. na; 5. ka; 6. slot; 9. pita; 11. morbide; 12. caritas; 14. turbo; 15. samba; 21. Zeno; 23. roem; 24. rara; 26. nu; 27. we; 28. Ib; 29. ah. Doorloper: waakspilaster ecrumenuscene struiktitanic pierderdeloge vendeloorarts igloarkeloven dringenlibero eivolsooseter operettetrens Visitekaartje: E.E. Krat uit Laren is tekenleraar. „Dat tuinwerk valt niet mee, hè?", riep heer Ollie uit „Je kunt beter couponnetjes knippen dan zo'n haag, amice! Maar ik weet het; de kleine adel heeft het moeilijk, vandaag de dag. Waarom maak je van je museum geen tehuis voor ouden van dagen? Dan zou je gedekt zijn wanneer de revolu tie komt." „W-wat betekent dat?", vroeg de edelman, terwijl hij ach teruit deinsde. „Parbleu, dit is ongehoord! Bedreigingen van uw soort neem ik niet! Pak u weg!" „Mijn soort?", herhaalde heer Ollie, terwijl hij onaange naam opdrong. Hoewel de Elzas in Frankrijk wordt be schouwd als het walhalla voor liefheb bers van zuurkoolgerechten staat het ge bied in Duitsland dat aan de overkant van de Rijn ligt bekend om de voortreffelijke soepen die met zuurkool worden bereid. De Duitsers hebben een voorkeur voor bier in de zuurkoolsoep en dat komt ons nogal vreemd voor. Het is het proberen echter meer dan waard, want juist door het bier verkrijgt de Duitse zuurkoolsoep een fijne fruitige smaak en een aange naam bittertje op de achtergrond. Maaltijdsoep voor 2 - 3 personen: 2,5 dl droge witte wijn, zoals Riesling (Elzas); 2 tabletten voor groentebouil lon; 250 gram zuurkool, uitgelekt; 4 bosuitjes, met veel fris groen, gesnip perd; 1 1/2 eetl. allesbinder; 1 dl (kook)room; 150 gram extra belegen of nog oudere Goudse Boerenkaas, 3 dikke plakken, in minuscule blokjes gesneden; 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie. Vul de wijn aan met water tot 1 liter. Breng het aan de kook en laat de bouillon tabletten er in oplossen. Hak of snijd de uitgelekte zuurkool fijn. Roer de zuurkool Zeeland: Later regen wel bij de alleenstaande Van Dijk aan de slag. „Mijn broer is hier heel vaak en regelmatig ook 's nachts. Bovendien komen hier ook veel andere hulpverle ners, zoals de thuishulp en zie kenverzorgers", zegt Van Dijk. Directeur Ales ziet nog wel an dere mogelijkheden de regels voor alleenstaande ouderen te omzeilen. Zoals de creatieve op lossing de au pair officieel te plaatsen in het gezin van een van de kinderen. Het werk van een au pair is in Nederland aan meer strikte re bels gebonden. Zo moet sprake zijn van een culturele uitwisse ling. Per week mag maximaal dertig uur licht huishoudelijk werk worden verricht. Een au pair moet tussen de 18 en 25 jaar zijn, ongehuwd en mag hooguit een jaar in Nederland werken. De praktijk heeft ge leerd dat de regels regelmatig omzeild worden, bij gebrek aan enige overheidscontrole. De au pairs bij World Wide Au Paire ontvangen 600 euro zak geld per maand, inclusief kost en inwoning. Daarvan moeten zij wel een cursus Nederlands betalen. Mila Slava verhult niet dat dit bedrag in haar land een riant inkomen is. GPD D PZC/Meteo Consult Antwerp^ sen van middelbare leeftijd graag de ogen. Dilek Güngör is er helemaal niet op uit om met haar verhalen zoveel mogelijk geld te verdienen. Of om als representant van de Turkse gemeen schap in Duitsland te worden gevierd. Maar zo ver is het inmiddels wel gekomen. De schijfster wordt gevraagd naar haar mening over 'het mis lukken van de multiculturele samenleving' en zij moet ineens nadenken over de vraag hoe het is om een Turk te zijn die wel eens iets van Goethe heeft gelezen. En dan kan het gebeuren dat zij zichzelf terugvindt in een gerenommeerde Duit se krant, waarin een journalist bewonderend op merkt dat zijn Turkse gesprekspartner 'accent loos Duits spreekt en geen grammaticale fouten maakt'. Zoiets vindt Dilek, in fout-en accentloos Duits, 'totaler Scheissdreck'. Het vergaat haar zoals de vreemdeling, die al ja ren in Rusland woont en er opeens niet bij blijkt te horen. Doordat zij haar mond heeft openge daan, voelt zij ineens hoe yreemd de anderen haar eigenlijk vinden. Wierd Duk Het mooie weer van het afgelopen Door: Reinout van den weekeinde, met veel zon en plaatse lijk lichte vorst in de nacht, gaat vandaag alweer ten einde.B hogedrukgebied, dat verantwoordelijk was voor het mooiew trekt naar het oosten weg en wordt vandaag gevolgd doora storing, die over de Britse eilanden dichterbij komt. Bewolkin heeft in Zeeland dan ook de overhand en het is nevelig. Wel het eerst nog droog. Pas vanmiddag en vanavond gaathetv het westen regenen. En daarbij kan het uiteindelijk ook even vig doorregenen. Bij een tot matig en op het water krachtigt mende zuidwestenwind lopen de temperaturen op tot waard rond 9 graden en daarmee is het opnieuw bijzonder zachtve tijd van het jaar. Komende nacht trekt de regen naar het zuid ten weg en stroomt vanuit het noordwesten weer koelere lui regio binnen. Omdat morgen ook de bovenlucht duidelijkafi neemt de kans op een enkele bui toe, met daarbij mogelijkh of een klap onweer. Tussen door zijn er ook flinke zonnige perioden. Er waait een stevige westenwind en het wordt niet warmer dan ongeveer 7 gra den. En in een flinke bui kan de temperatuur nog even wat verder onderuitgaan. Ook na morgen blijft het wisselvallig. Woensdag trekken de laatste buien weg en schijnt eerst de zon af en toe. Later op de dag komt vanuit het westen een volgende storing dichterbij met bewolking en later in de middag wat regen. Donderdag en vrijdag lijken vervolgens twee regenachtige en zachte dagen te worden. Overdag stijgt het kwik tot 10 graden op vrijdag. Bewolkt Maximumtemperatuur voor vandaag- 'A Minimumtemperatuur voor de komende natbt A Vooruitaichten weer dinsdag «Éi. woensdag donderdag vrijdag max. 7° 7° 10° 9° min. 6° 5° 6° 8° wind W 6 W 5 W 6 W 5 Zon op 8.41 onder! Maan vanda» op 11.4 onder! Nautisch bericht Toonder Studio's Tot vrij krachtig of krachtig aantrekkende zuidwestenwind.) zicht is in regen matig. Watertemperatuur 7 graden. „Mijn soort heeft het voor het zeggen! Jouw soort is uit de tijd en staat me tegen!" Het was duidelijk dat de toestand de markies boven het hoofd groeide. Een akelige bleekheid overtoog zijn trekken, en terwijl hij de tuinschaar liet vallen, begon hij met over slaande stem om zijn knechten te roepen. Dit had onmiddellijk gevolgen; de deur werd opengewor pen en twee gespierde gedaanten traden naar buiten. „Vite!riep de heer De Canteclaer. „Werpt deze provoca teur van het gazon; voordat ik mijn handen aan hem vuil maak!" Waterstanden maandag Hoog water Laag water 17 januari EK uur cm uur cm uur cm uil Vlissingen 7.06 202 19.38 197 0.45 152 13.3 Terneuzen 7.26 225 20.00 220 1.15 163 13.8 Cadzand 6.40 188 19.16 182 0.25 147 13.01 Roompot Buiten 7.04 146 19.44 146 0.49 103 13,2' Roompot Binnen 8.06 128 20.50 127 1.54 95 14.2! Zierikzee 8.25 148 21.05 150 2.15 110 144! Krammersl. West 8.37 162 21.16 164 2.15 117 14.3! Hansweert 7.58 244 20.30 240 1.40 180 14.1! Stavenisse/Yers. 8.25 154 21.06 155 2.15 114 14.4! dinsdag Hoog water Laag water 18 januari uur cm uur cm uur cm uui Vlissingen 8.00 181 20.46 171 1.45 139 14,1! Terneuzen 8.19 204 20.59 194 2.05 149 14.51 Cadzand 7.36 167 20.15 157 1.20 133 14.0; Roompot Buiten 8.15 134 20.55 130 1.50 98 14.2! Roompot Binnen 8.56 119 21.46 114 2.44 92 15.3c Zierikzee 9.15 138 22.00 137 3.00 106 15.3! Krammersl. West 9.26 150 22.06 146 3.00 113 15.3! Hansweert 8.49 223 21.25 212 2.30 165 15.0! Stavenisse/Yers. 9.20 143 22.05 138 2.54 109 15.35 door Bill Watterson L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw ■^4^ zv/are sneeuw lichte regen f matige regen zv/are regen Europa: Rust voorbij Hans Belterman en de bosuitjes door de bouillon. Laat al les 5 minuten zachtjes koken. Strooi alles binder er over en roer alles krachtig door. Voeg daarna de room toe en laat alles, op nieuw onder regelmatig doorroeren, 5 mi nuten zachtjes koken. Presentatie: doe de soep over in een voorverwarmde terrine. Schep de kaas blokjes er door en strooi peterselie er over. Geef er kleine (harde) soepbroodjes of soepstengels bij. Tip: vervang de bosuitjes door een mid delgrote prei. Neem Pilsner bier in plaats van droge witte wijn. 2XHP3, O 13 fp3 T 15 rr. .Qk o »'M 16 v' VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 17JANUW' BEo Het rustige weer, dat het westen van Europa na een langst selvallige en zachte periode even in de greep had gekregen loopt vandaag alweer ten einde. De bewolking neemt toe later op de dag trekt een regengebied, dat over de Britseew den opdringt, vanuit het westen binnen. In Duitsland, deA,- landen en in Polen komt de verandering een dag later. Het zuidwesten van Europa hoeft ook vandaag niet op nes^ te'rekenen. Wel is er veel zon, komt lokaal mist voor en vïv het aan zee 15 tot 20 graden. Sterk wisselvallig is het aa andere kant van het Middellandse Zeegebied, waar een drukgebied ligt en diverse buien vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2