Veel voorstanders Voetbalmuseum PZC Rock, rap en Bach voor hulp aan Azië n<3 Stokpaarden racen in Dreischor Ouderraad verwacht geen problemen bij sluiting vestiging taadslid roept lieven op haan erug te brengen Bijlzwaaier belandt in gevangenis 11 Pe politieke wedstrijd wordt vanavond gespeeld, maar lijkt al beslist Bromfietser gewond Brommobielbestuurder overleden Stroomstoring in de gemeente Goes Automobilist slingerend over N59 Aanhoudingen voor vernieling zeeuwse almanak Waarschuwing Redactie: 0113-315649 -w wWW-PZC-n' - ïmailtredactieepzo.n1 1 LtbusSI, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: -- iv/lirMon-7pp I Noord- en Zeeuws-VI Nationaal: maand Midden-Zeeland: 0113-315520; ««■Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 17 januari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland itnnrMaurits Sep .MIDDELBURG - Voetbal en veraderen gaan meestal niet sa men. Vanavond wel, als het ge meentebestuur van Middelburg zich laat voorlichten over het toekomstige Voetbalmuseum. Toegang tot de tribune van het stadskantoor is gratis, club taart niet vereist. - Voetballers en politici hebben eraeen dat ze op doordeweekse 's avonds optreden. Ze binnen eikaars verrichtingen us vrijwel nooit volgen. Om die eden vervroegde oud-burge- oeester Den Boon van Veere ©it een raadsvergadering zodat >p tijd klaar was om de Euro- acupfinale van zijn Ajax te mnnen zien. En voordat de aad bi] de les was, had hij al ierpunten afgehamerd, foetbal is vanavond - aanvang 9.30 uur - juist het belangrijk- ie gespreksonderwerp van de üddelburgse raadscommissie De komst van Johan lerksen (Voetbal International) Jaap de Groot (Telegraaf) is nijfelachtig, maar Hugo Borst Algemeen Dagblad) komt wel, Matty Verkamman uit [ats, die zelf zeker van de partij Slechtweervoorziening lat alleen al maakt het een aan- (ekkelijke vergadering, grapt ilda Szarafinski (PvdA), fet kan haar wel bekoren, lar dat geldt zeker ook voor piuseum, vervolgt ze serieus. Je mopperen hier toch altijd 1'bet gebrek aan voorzienin- waar je bij slecht weer te- S|kunt. Nou dan." PvdA - zes zetels van de 29 URGH-HAAMSTEDE - De aan van de kerktoren in Haam lede is vermoedelijk gestolen oor Burgh. Dat denkt althans iet Burghse raadslid D. Meul- blok. „Ik heb dat horen zeggen 'het dorp", verklaart hij. leulblok roept de dieven op om n terug te brengen bij em. „Een grap moet nooit lan- erduren dan een maand. Het is uk geweest. De dieven kunnen n discreet terugbrengen ij mij." k diefstal zou wellicht iets te oaken met de oude rivaliteit tus- aibeide dorpen. „Je kan in ie- or geval zeggen dat Burgh nu santje de voorste is." ag werd bekend dat de «guide haan van de kerktoren oHaamstede is gestolen tijdens "kerstvakantie. Het gevaarte m zo'n tachtig centimeter in oorsnee kon vrij eenvoudig van o toren worden gehaald omdat o kerk helemaal in de steigers find. De gemeente heeft aangif- ogfidaanvan de diefstal. OOSTBURG - Een 20-jari ge Oostburger belandde za terdagavond in het huis van bewaring in Middel burg, omdat hij een 24-jari- gfi plaatsgenoot bedreigde uiteen bijl op de Markt in ajn woonplaats. De twee mannen hadden fierder die avond al ruzie gehad in een horecagelegen heid in Oostburg en wilden bet conflict op de Markt be slechten. De '20-jarige man trok een ®es, maar dat werd hem af handig gemaakt. Vervol gens vielen er over en weer huppen. De jongste ging uaar huis, maar kwam even over negen met een dij! terug om zijn tegenstan- Overmeesterd Omstreeks tien over negen |verd hij door politie-agen- en overmeesterd en naar et huis van bewaring ge- vacht. Daar werd hij gis- ei'avond nog verhoord. zetels in de raad - heeft nog geen standpunt ingenomen over het Nationaal Voetbalmuseum. Meestal kosten zulke initiatie ven de gemeente veel geld en in dat geval is Szarafinski er niet zo verrukt over. ..Maar op zich sta ik er positief tegenover. Ik vind dit heel bijzonder, uniek." Dat gevoel heeft ook bezit geno men van Rob van Eijkelenburg, de enige D66'er in de raad. „Fan tastisch voor Middelburg. Dit moeten we ondersteunen met kennis, kunde en geld. Straks zullen de mensen zeggen: Zee land? O ja, dat ligt links en rechts van Middelburg." Zeven-nul voor het museum. Daar komen de zes zetels van het CDA vrijwel zeker bij. Frac tievoorzitter J. Kodde verwacht dat uiteindelijk niemand tegen zal stemmen. „Als het plan er maar goed uit ziet. Ik ga wel op letten dat het iets is dat blijft. Ik vind namelijk niet dat de ge meente financier moet worden." Vanzelfsprekend vól Kodde ook graag weten wat er in het mu seum te zien zal zijn. Wethouder H. Kool-Blokland zal met een vi deopresentatie een toelichting geven. Daarna doet Matty Ver kamman zijn verhaal. „Hoe wij het museum zien. Die video presentatie die de gemeente heeft laten maken, toont een vir tuele rondgang door het mu seum. Geen historische beelden. Het gaat er vooral om van de po litiek het licht op groen te krij gen", zegt Verkamman. Wel neemt hij de nieuwste museale aanwinst mee. Wat dat is, wil hij niet verklappen. „Maar het is wel heel bijzonder. Iets van het Nederlands elftal." Spanning voelt Verkamman niet. „Onze rol wordt het om de, raadsleden die alles over het mu seum tot nu toe alleen via de me dia hebben vernomen, nog één keer enthousiast te maken." Hij zal een taaie krijgen aan Piet Kraan van de Politieke Partij Middelburg (drie zetels). Kraan is geen voetballiefhebber en zegt nog nooit een museum te hebben gekend dat wél winst Floortje doet met haar reuzenstokpaard, compleet met oranje manen en zwarte snoet, mee aan de stokpaardenrace. „Die heeft mijn vader gemaakt", legt ze uit. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq DREISCHOR - Vierentwintig kinderen en vier volwassenen hebben zaterdagmiddag meege daan aan de eerste stokpaarden- stroa in Dreischor. „Bij gebrek aan zout water en voldoende paardenliefhebbers doen wij het maar met stokpaarden", legt Wim de Reus uit. De meeste kinderen hadden een houten stokpaard bij zich. Som- migen hebben gekozen voor een pluchen variant, waarvan één zelfs echt kan hinniken en een paar exemplaren zijn gemaakt van karton. Floortje sjouwt een reuzen-stok paard mee. „Die heeft mijn va der gemaakt", legt ze uit. Het grote paardenhoofd is getooid met oranje haar en een zwarte snuit. Haar broer Mees heeft een kleinere variant. Hij is er maar wat trots op. „Ik vind het leuk dat je zelf een paard moet maken en dat je kan racen", legt hij zijn deelname uit. Gaat het bij de echte stroa om het wassen van de paardenbe- nen, hier moeten de kinderen de stok wassen om deze te ontdoen van het stof en vuil van de win ter. Dit stokwassen is wat on handig op de twee wiebelende planken boven het ringwater, maar niemand valt er in. Daarna hollen de kinderen een rondje rond de kerk - „even de spieren losmaken" - en dan is het tijd voor het serieuze werk: een hinclernis-parcous voor rui ter en stokpaard. Voor de win naars lag er een klein prijsje klaar. De zaterdag is afgesloten door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Muziek luisteren en tegelijk de slachtoffers van de zeebeving in Azië een finan cieel steuntje in de rug geven. Afgelopen zaterdag stonden op Schouwen-Duiveland twee bene fietconcerten gepland. In Zierik- zee voor de liefhebbers van de rustige, min of meer klassiek ge oriënteerde muziek; in Brou wershaven voor de rockers en swingers. Zaterdagmiddag rond half vier zit de Nieuwe Kerk in Zierikzee redelijk vol. Het is behaaglijk warm onder de hittelampen en het publiek laat zich meeslepen op het Adios Nonino door fla menco-gitarist Albert de Vos. De organisatoren hebben in kor te tijd een gevarieerd program ma in elkaar getimmerd met het overdonderende stemgeluid van Mare Canto, de ontroerende zelf gedichte rap van de 9-jarige De lano Modde en het indrukwek kende slotlied met een podium vol spelers van de stichting his torische spelen die een aange past lied uit Dijkval zingen. Voor de pauze is het wat meer gedragen muziek, na de pauze wordt het vrolijker en losser. Percussiegroep Tak'n Dola diri geert luid trommelend het pu bliek weer naar de zitplaatsen en kort daarna krijgt Stien Men- nema (accordeon) het publiek zo ver dat ze met z'n allen Op de woelige baren zingen. Initiatiefnemer Margreet Baak man uit Zierikzee is na afloop te vreden. „We mogen zeggen dat het allemaal positief is ontvan gen. Iedereen die mee heeft ge daan vond het leuk en wil nog wel een keer iets dergelijks doen op Schouwen-Duiveland." Alles in de Nieuwe kerk is zater dagmiddag gesponsord. De ar tiesten treden gratis op, de we reldwinkel levert koffie en thee en zelfs de bekertjes komen van een bekende grootgrutter. Het concert heeft driehonderd bezoe kers getrokken en ruim 3200 eu ro opgebracht. Dit geld gaat naar de stichting Schou wen-Duiveland helpt Azië, die daarmee projecten voor de we deropbouw gaat financieren. Hard nodig, denkt Margreet Baakman. „We hebben ook in de toekomst nog veel geld no dig, want die wederopbouw gaat nog jaren duren." In Brouwershaven wordt onder tussen ook flink gefeest. Om 13.00 uur zaterdagmiddag ging daar het benefietconcert van start, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Het is de hele middag re delijk druk in het Tonnenmaga- zijn. Volwassenen en kinderen Delano Modde rapt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee zijn eigen geschreven lied, en dat allemaal voor het goede doel. foto Dirk-jan Gjeltema genieten van de muziek en de speciale kinderactiviteiten zoals schminken. De organisatoren hebben in een week tijd een pop festival uit de grond gestampt met tien Schouwse bands. Be kend en minder bekend, zoals W.A.F., Tis Nix, Slipgevaar, de Desperado's of Frons. In de loop van de avond wordt het steeds drukker en tegen tie nen kan je over de koppen lo pen. De bandleden van Slipge vaar krijgen het publiek enthou siast met covers van grote hits als Crazy horses van The Os monds of Smoke on the water van Deep Purple. Het is een ge zellige sfeer in het gemeen schapshuis. Een paar jongens (een jaar of tien) zitten ondanks de harde muziek een computer spelletje te spelen, anderen heb ben zich teruggetrokken aan de bar in de hal voor een goed ge sprek en de rest loopt, praat of swingt in de grote zaal. Ook dit benefietfestival is flink gesponsord, vertelt-Erna de Vlie ger van de organisatie. „De zaal, het licht, het geluid en de bands, alles is gratis." Ook de toegang' voor het publiek is gra tis, de bijdrage voor giro 555 moet komen uit de verkoop van drank (twintig cent per drankje) en speciale Live 4 life T-shirts en die worden grif verkocht. De Vlieger schat dat er tussen de vijfhonderd en zeshonderd be zoekers zijn geweest. De avond heeft 1450 euro opgebracht. „Dat valt ons alles mee want er zijn al zoveel acties geweest." Soapster deelt geld uit maakt en waar de gemeente géén rugdekking hoeft te geven. „En Middelburg is niet in de po sitie hier veel geld in te pom pen." Maar, Kraan heeft naar ei gen zeggen wél gevoel voor his torie en is dus niet tegen de komst van het Nationaal Voet balmuseum. En daarmee is de wedstrijd eigenlijk al gespeeld. Zestien zetels zijn op voorhand binnen handbereik. Kraan weet niet of het een unanieme uitslag wordt, maar, zegt hij, een meer derheid is gauw gehaald. BROUWERSHAVEN - Een 33-jarige bromfietser uit Zie rikzee is zaterdag aan het begin van de avond gewond ge raakt bij een ongeval. De man reecl met zijn brommer in de Poortdijkstraat in Brouwershaven en kwam in een bocht vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht. Hij reed daarbij frontaal op een andere bromfietser, een 17-ja- rige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De Zie- rikzeeënaar raakte gewond aan zijn schouder en is naar het ziekenhuis gebracht. Daar is een bloedproef afgeno men, de politie vermoedt dat hij onder invloed reed. TERNEUZEN - Een 74-jarige Terneuzenaar die vrijdag morgen op de Terneuzense Buitenhaven met zijn brommo- biel op een tegemoetkomende auto botste, is vrijdaga vond aan zijn verwondingen overleden in het ziekenhuis van Gent. De Terneuzenaar verzeilde met zijn brommo- biel door onbekende oorzaak plotseling op de linker weg helft omstreeks 9.00 uur. Een tegemoetkomende automo bilist uit Sluis (24) kon een frontale botsing niet vermij den. De automobilist kwam met de schrik vrij, de brom mobielbestuurder werd naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Vanwege de ernst van de kwetsuren is hij over gebracht naar Gent, waar hij 's avonds overleed. GOES - Gedeeltes van Kapelle, Kloetinge en Goes heb ben gisteren bijna twee uur zonder stroom gezeten. Een stroomkabel tussen Kapelle en Goes viel even na 12.00 uur 's middags uit. Rond 14.00 uur had het gebied weer stroom, nadat een stroomomleiding was gelegd. De oor zaak van de storing is nog onbekend, Delta hoopt over cir ca twee dagen meer te weten. BRUINISSE - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland reed zaterdagochtend rond kwart voor vijf in de ochtend slingerend over de N59 bij Bruinis- se. Uit een blaasproef bleek dat de man bijna drie maal te veel alcohol op had. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. KOUDEKERKE - Twee Amsterdammers zijn gistermid^ dag aangehouden, omdat zij worden verdacht van het ple gen van vernielingen aan een woning in de Bergstraat te Koudekerke. De man van 57 en de vrouw van 44 jaar be kladden de woning met verf, omdat zij een geschil had den over betalingen. Er is proces-verbaal opgemaakt. met een kerstboomverbranding. Onder begeleiding van het mu ziekkorps is om zeven uur 's avonds een stapel van honderd kerstbomen in de brand gesto ken aan de Stoofweg. Of het stokpaardenstroa volgend jaar weer wordt gehouden kan Domi nic van de Velde namens de or ganisatoren nog niet zeggen „Als we het doen, dan in ieder geval later in het jaar." De kerst boomverbranding vindt volgend jaar zeker weer plaats. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Voor zitter I. Buitink van de ouder commissie kinderopvang Schou wen-Duiveland verwacht geen onoverkomelijke problemen als de vestiging in Scharendijke dicht gaat. „Als je dit soort dingen goed communiceert, is daar wel begrip voor", zegt Bui- tink. De Scharendijkse vestiging staat op de nominatie om geslo ten te worden in verband met fi nanciële problemen. „Als je ouders maar goed uitlegt wat de situatie is en dat het niet anders kan. Je moet ze wel alternatie ven bieden en dan denk ik dat daar wel begrip voor is." Zorgenkindje Scharendijke is de meest onren dabele vestiging van de kinder opvang. Tot voor kort was ook Bruinisse een zorgenkindje maar die vestiging loopt volgens Buitink nu prima. Daarnaast heeft de kinderopvang nog vesti gingen in Zierikzee en Burgh-Haamstede. Buitink ergert zich aan het in haar ogen eenzijdige beeld wat vanuit het gemeentehuis naar buiten wordt gebracht over de kinderopvang. „Het is niet eerlijk om alle schuld van de financiële pro blemen bij de stichting kin deropvang neer te leggen. Wat in dit verband meespeelt is dat de gemeente onrendabele vestigingen steeds open wilde houden. Dat betekent dat de gemeente ook subsidie moet geven. Als het aan de kin deropvang had gelegen was Scharendijke een jaar geleden misschien helemaal niet openge gaan. Maar de gemeente wilde dit." Tekort De stichting Kinderopvang heeft een tekort van circa 80.000 euro. Dit tekort moet binnen een halfjaar terug gebracht zijn tot nul, omdat de kinderopvang opgaat in het nieuwe Welzijnshuis. Dat kan alleen als de begroting sluitend is. Het bestuur van de ouder commissie had liever gezien dat de kinderopvang niet was meegegaan in het Welzijnshuis. „Wij willen betaalbare en kwali tatief goede kinderopvang. Nog steeds zijn er twijfels of het Wel zijnshuis dat wel biedt. Wij had den voorkeur uitgesproken om contact op te nemen met andere, kwalitatief goede kinderop vang. Dat is niet gelukt. Daar om staan we nu wel achter het besluit van het huidige, nieuwe, bestuur om deel te nemen in het Welzijnshuis." Onze kennis in Amerika faxte ons deze week een kranten- knipseltje. Zonder veel com mentaar, ivant met de slappe lach is het moeilijk schrijven. In dat immense land is de con sument koning, zo niet keizer, dat moge bekend zijn. Fabri kanten zijn vaak kapitalen kwijt aan klanten, die zich de dupe voelen van een 'slecht' product. Dat de wasmachine niet bedoeld is om het schoot hondje eens een goede was beurt te geven, weet een kind. Toch zijn er gevallen bekend van hondenbezitters, die via de rechter een fikse vergoe ding mochten opstrijken voor het hen aangedane leed. Dus is de fabrikant op z'n hoede. En dus is de wc-borstel voor zien van een plakker waarop wordt meegedeeld dat de bor stel niet kan worden gebruikt 'voor de persoonlijke hygië ne'. De fraaiste echter is die van de fabrikant van scooters. Die waarschuwt in een bege leidende folder: „Opgepast! Dit product beweegt, wan neer het wordt gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29