Gezin krijgt verblijfsvergunning Vissersbestaan op de gevoelige plaat PZC overhandigt cheque ian Wilhelmina Fonds Bejaarde vrouw beroofd met babbeltruc Werknemers van verzorgingshuis tegen afschaffen uniform 11 Asielzoekers Colijnsplaat mogen wel in Nederland blijven maar niet werken Tankrijder is ijbewijs kwijt ictie tegen reinwissels ioegorspolder AAZET Jongen bedreigd in Vlissingen Terneuzense jongen mishandeld Drankrijders gepakt Ruit vernield van woonhuis Crosser (13) breekt been Man krijgt boete voor beledigen Alcoholcontroles maandag 17 januari 2005 swb jWirWnndy van den Hurk MIDDELBURG - De politie mekt getuigen van een bero- róg in Arnemuiden. Daarbij „,i een 82-jarige vrouw slachtoffer van een babbeltruc. De vrouw zat vrijdagmiddag omstreeks 15.45 uur thuis in laarwoning aan de Van Vollen- hovenstraat, toen op het raam werd geklopt. Aan de deur ston den twee vrouwen die vroegen om een stukje papier. Toen de bewoonster de keuken inliep om dit te halen, liepen beide vrouwen mee de woning bin nen. De een bleef bij de bewoon ster, terwijl de ander in de hal bleef wachten. Later gingen ze weg. Pas zaterdag bemerkte de be woonster dat ze was bestolen van een geldkistje en haar por temonnee. De vrouw deed hier op aangifte. Later bleek ook een stel sieraden te zijn ont vreemd. De politie zoekt getuigen die de daders hebben gezien in Arne muiden. Het gaat om twee vrou wen tussen de 30 en 40 jaar; de een is slank en de ander een stuk steviger. Beiden hebben een getinte huidskleur. Tegen de vrouw spraken ze Neder lands, maar onderling gingen ze over tot een buitenlandse taal. Er zou nog een derde per soon bij de dames horen, die in een auto op de parkeerplaats voor de woning zat te wachten. Ook over deze persoon wil de politie meer weten. De politie vraagt getuigen zich te melden via het landelijke te lefoonnummer 0900-8844 of het politiebureau Achter de Houttuinen in Middelburg. jnnr Freek Janssen JUJNSPLAAT - Het asielzoe- .gezin Begde uit Colijns- alkrijgt een verblijfsvergun ning. De broer van de vader van [ie familie raag niet in Neder- id blijven, omdat hij niet bij I gezin zou horen. Hei gezin dreigde in april uit et land gezet te worden. Dat adde tot een grootschalige pro- stactie van de inwoners van olijnsplaat. ommert Burger van Stichting nlia Zeeland: „Er liep toen een aelaanvraag, maar de toenma- caat van de familie ias vergeten een voorlopige Hirziening aan te vragen. Het mocht daardoor eigenlijk OES - Een automobilist uit ergen op Zoom werd in de acht van zaterdag op zondag ingehouden in Goes met een trmalc hoog alcoholpercenta- linzijn bloed, dat hij zijn rij wijs moest inleveren. politie gaf de 21-jarige man stopteken op de Ringbaan est. Pas kilometers verderop, de Van Hoogendorplaan, apte hij. In de tussentijd gaf geen voorrang aan een ambu- icemet loeiende sirene, De po le moest een bloedproef afne- n, omdat de Bergenaar zoveel gedronken, dat de blaastest meer wilde lukken. - De gemeente meuzen moet geen vergun- verstrekken voor het op- en in werking hebben ii een spoorwegemplacement de Koegorspoldcr. Het ver- ïr van gevaarlijke stoffen Yara ligt verdraagt zich niet met aanwezigheid van een aard- sstationnetje in de buurt en 0 toekomstig windmolenpark. schrijft de stichting Houdt Wnomgeving Koegorspolder eibaar in een bezwaarschrift een milieuvergunning or spoorwegbeheerder Pro- ithouder A. van Waes wijst er dat de vergunning niet meer dan het legaliseren van al gedoogd treinverkeer, is niet de bedoeling dat er de toekomst meer treinen k de Koegors rijden bena- Waes. lactievoerders zijn weliswaar [dat de provincie geen chloor- inen toelaat in de Koegors, ar ze wijzen erop dat ammo- ook een onaan- groot risico voor de geving vormen. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.NL Mie - Tel. 0113-33(13^3 niet in Nederland blijven, om de uitspraak af te wachten. Om te voorkomen dat ze zouden wor den uitgezet, hebben wij toen een vergunning tot verblijf aan gevraagd, op medische gron den." Ongeveer een maand geleden kwam er al een hoopvol bericht voor de Koerden. De rechter be sliste dat de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) de asiel procedure voor de moeder van het gezin opnieuw moest bekij ken. Burger: „De IND moest van de rechter een ander besluit nemen dan dat wat ze al geno men hadden, namelijk dat het asielverzoek is afgewezen. De uitspraak kan dus eigenlijk al leen maar betekenen dat de IND alsnog asiel moet verlenen." Vrijdag kwam het bericht dat de moeder op medische gronden een verblijfsvergunning krijgt. De vader en drie kinderen mo gen ook blijven, omdat ze bij het gezin horen. De verblijfsvergun ning betekent nog niet dat de fa milie ook asiel krijgt. Inlia wil dat alsnog voor elkaar krijgen, omdat de familieleden nu geen recht hebben om te werken. Als ze asiel krijgen, mogen ze wel hun eigen geld verdienen. Een tegenvaller is dat de broer van de vader, die al jaren bij het gezin inwoont, geen verblijfsver gunning krijgt. „Daar gaan we bezwaar tegen maken. Meneer is een steun en toeverlaat voor het gezin, hij hoort echt bij de fa milie." Toen Burger het goede nieuws ging brengen, nam hij de 'oom' eerst even apart. „Ik heb hem uitgelegd hoe de zaak in el kaar zit en dat we voor de fami lie toch een feestje wilden hou den. Daar stond hij gelukkig vol ledig achter." Vooral de moeder van het gezin reageerde blij op het goede nieuws. „De tranen schoten haar in de ogen, toen ze mij met bloemen zag aankomen. Ze wist wat dat betekende." Wim Helm in de weer met foto's van de ARM-44. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Vijf dagen voer Wim Helm mee met de ARM-44 op cle zuide lijke Noordzee. Vijf dagen tussen nylon draden, vislucht en het Arnemuids ac cent van de Van Belzens. Zijn verbazing over het zware vissersbestaan legde hij vast op 300 foto's, die zijn tentoonge steld in de Zeeuwse Bibliotheek. Wat opvalt aan de portretten, is dat ze zo kleurrijk zijn. Feloranje visnetten, helblauwe capuchons en knalgele regen laarzen. En dan die zee, die blauwe lucht en overal meeuwen. Precies het beeld van een leven op zee. Maar wie goed kijkt naar de foto's ziet nog veel meer. Zo wordt ineens duide lijk waarom mosselvisserij in de Noord zee dikwijls het predikaat 'landbouw op zee' krijgt. Te zien is hoe vissersbo ten van Arnemuiden en Vlissingen pa rallel varen in een rechte lijn, zoals ook een tractor dat doet op zijn maaiveld. Een vissersschip is gigantisch groot, daar had ook Helm zich in vergist. „On derin het dek staan enorme vriescellen en de motoren zijn vreselijk groot. Zo'n schip is eigenlijk net een visfabriek. Zelfs de verwerking van vis gebeurt aan boord. Dat wist ik niet eens." Op een foto graaien vier mannen in een lopende band vol vis. De stenen, krab ben, zeesterren en zelfs schoenen wor den eruit gegooid. Met snelheid, want zelfs de beweging is te volgen. Typerend is dat het overal draait om be weging en snelheid. Daar waar de net ten uit zee worden getild, belandt een enorme stroming water op het dek. En als een giek van zestig centimeter door snede afbreekt, is het ineens letterlijk alle hens aan dek. „Paniek was er niet", weet Helm nog. „Iedereen die lag te sla pen, werd van bed gehaald en dan is het gewoon keihard werken. Achtenveertig uur achter elkaar, daar moet je niet van staan kijken. Net als toen een anker een groot gat in het net had geslagen. Twee mannen kwamen na zestien uur werken maar aan een halfuurtje slaap toe en sto ven op dat moment toch zonder gezeur aan dek. Nee, het is niet bepaald een kantoorbaantje." Een collega uit de bibliotheek probeer de Helm al jaren te porren voor de foto reportage, maar dat zag hij eigenlijk nooit zo zitten. „Dadelijk hang ik dagen lang zeeziek over de railing, dacht ik steeds. Op een moment van zwakte heb ik toch maar toegezegd. Het bleek een geweldige ervaring. Op een zondag in september 2003 ben ik gegaan. De klok had die zondagavond nog maar net twaalf uur geslagen, of het schip spurt te de sluis uit op weg naar zee. Op full- speed richting Engeland. Al gauw maak te ik kennis met de bemanning: zeven echte visserskoppen, compleet met gou den oorringen en de naam Arnemuiden foto Lex de Meester op hun rug gekerfd. Waar ben ik aan be gonnen, dacht ik." Maar hoe stoer de mannen ook oogden, ze bleken aardig en keurig van aard. In de machinekamer valt geen smeerveeg op de buizen te bespeuren en de kamers zijn smetteloos en opgeruimd. Nergens rondslingerende spullen - of een blikje bier. Zelfs geen decoratie. Op één bord je in de zitkamer na, daarop prijkt een solitaire Psalm 95: 'Wiens ook de zee is, want Hij heeft ze gemaakt'. Het was voor Helm wel eens lastig ma noeuvreren met zijn camera tussen de visnetten, dikke nylondraden en hard werkende mannen. „In het begin liep ik in de weg, maar ze bleven altijd aardig. Als ik dreigde door een touw overboord geslagen te worden, riepen ze dat ik op zij moest gaan. Ze vonden het niet ver velend dat ik aan boord was, maar ze waren gewoon bezorgd. Misschien von den ze mijn aanwezigheid juist wel inte ressant. Handig ook, want dan kon ik mooi aardappelen schillen, witlof schoonmaken en koffie brengen naar de stuurman." Janssen ES - De winter mag dan nog jiiet zijn afgelopen, de over- <e ijsbaan in Sportpunt Zee- ln Goes is dicht. Lieke van actrice uit Goede Tij- Slechte Tijden, overhandig- zaterdag het geld dat '■leerlingen op de schaats- 1 .oben opgehaald aan het Wilhemina Fonds '«"bestrijding. overdekte baan ligt er sinds ecember. Leerlingen van de Cios in Goes be- f!Ieen manier om met de atsbaan geld op te halen voor het goede doel. Voor de kei-stvakantie hielden ze een schaatsmarathon voor leerlin gen van basisscholen en middel bare scholen. De leerlingen schaatsten een aantal rondjes en lieten zich daarvoor sponsoren. Na de vakantie lieten de Cios- leerlingen zelf zien wat ze kun nen. Bedrag Op de ijsbaan gaven ze les in on der andere ijshockey en trim- schaatsen. Ook hiervoor zoch ten ze sponsors. Zaterdag werd Lieke van Lexmond, die Charlie speelt in de televisiesoap Goede Tijden, Slechte Tijden, nog ge strikt om mee te doen aan een ijshockey-les. Even later mocht ze de cheque overhandigen aan Maryse van de Plasse van de Kankerbestrijding. De actie le verde 5082,30 euro op. Van de Plasse was verrast door het be drag: „Mensen zeiden nog tegen me: 'Je zult verbaasd staan over het bedrag dat wordt opge haald.' Maar zoveel had ik echt niet verwacht. Ik vind het hele maal geweldig." Na de uitrei king was er nog even tijd om te doen waar de meeste kinderen voor waren gekomen: een hand tekening vragen aan 'Charlie'. VLISSINGEN - Een 14-jarige jongen uit Vlissingen is vrij dagmorgen bedreigd. De jongen reed op het fietspad van de Papegaaienburgweg richting Middelburg twee jongens op scooters tegemoet, die hem de doorgang blokkeerden. Het tweetal dwong het slachtoffer mee te gaan naar een bunker. Onder bedreiging van een schex-p voorwerp moest de jongen zijn zakken leegmaken. Later kon hij zijn weg vervolgen. Hij heeft aangifte van bedreiging gedaan. TERNEUZEN - Een 15-jarige jongen uit Terneuzen is gis termorgen vroeg met een steekwapen in zijn gezicht gesto ken tijdens een worsteling in zijn woning aan de Terneu zense Plataanstraat. De jongen werd omstreeks vier uur wakker van een knal. Toen hij ging kijken, was de voor deur ingetrapt en bleek er een man de trap op te komen. De jongen sloeg de man de trap af, maar werd zelf in zijn gezicht gestoken. De jongen moest zich laten behandelen in het ziekenhuis. De politie hield zijn belager, een 49-ja- rige bekende, later in Terneuzen aan. De aanleiding voor de steekpartij was gisteren nog niet bekend. MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger is zater dagnacht betrapt op het rijden onder invloed. De man reed over het Groene Woud toen hij een blaastest moest ondergaan. Hieruit bleek dat hij teveel had gedronken. De man kreeg een rijverbod van een uur en een bekeu ring. Een 26-jarige Middelburger is zatex-dagnacht even eens bekeurd omdat hij onder invloed reed. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een bekeuring. Ook in Me- liskerke ging een dronken automobilist op de bon. De man reed zaterdagavond door de Burgemeester Huijsman- straat toen hij werd betrapt op het rijden onder invloed. De man bleek na een blaastest tweemaal zoveel te hebben gedronken als is toegestaan. Hij mocht drie uur niet rij den en kreeg een bekeuring. BROUWERSHAVEN - Een ruit van een woning aan de Haven Noordzijde in Brouwershaven is zatei'dagavond vernield. De bewoner hoorde een harde knal en zag dat een nxit kapot was. De dader is nog niet bekend. KRUININGEN - Een 13-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal i-eed zaterdagmiddag met een crossbroin-- mertje op een crossterrein in Kruiningen tegen een stapel houten voorraadkisten. Hij brak een onderbeen en moest naar het ziekenhuis in Goes worden gebracht. GOES - Een 33-jarige man uit de gemeente Borsele dacht op een slimme manier aan onderdak te komen. In de nacht van zaterdag op zondag zocht hij in Goes een slaap plaats. Hij schold een paar agenten uit, in de hoop dat hij vastgezet zou worden. De man werd wel aangehouden, maar even later stond hij op straat. Met een boete op zak. Lieke van Lexmond van GTST deelt handtekeningen uit. foto Willem Mieras door René Hoonhorst ZAAMSLAG - Personeel van verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag verzet zich tegen het afschaffen van het uniform. Een aantal verzorgenden verzamel de dit weekeinde een kleine hon derd handtekeningen voor het behoud van herkenbare, hygiëni sche bedrijfskleding. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), onder wier paraplu De Molenhof valt, weert het werktenue om de be woners een huiselijkere omge ving te bieden. Maar verzorg sters van De Molenhof vrezen dat ze niet zo snel worden her- kend door bewoners en zijn ook bang dat de hygiëne in het ge drang komt als ze hun gewone kloffie op het werk aan hebben. Slechtzienden en dementeren den hebben houvast aan het uni form en de werkkleding is beter berekend op ongelukjes tijdens het wassen of eten geven van be woners, benadrukken ze. Een beer als bewoner en een pop als verpleegkundige nodig den bezoekers van De Molenhof zaterdag en zondag uit om een handtekening te zetten tegen de afschaffing van het uniform. Bij teksten als 'Trek ons uniform niet van ons lijf en 'Uniform ja, eigen kleding nee', zetten tiental len mensen hun signatuur. Het personeel van de acht ver- zorgings- en verpleeghuizen van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) in Zee land draagt vanaf 1 mei geen uniform meer. De SVRZ be schouwt de tehuisbewoners als klanten die bij hen wonen en niet als zieken die verpleging be hoeven. Het uniform past niet bij deze fi losofie, legt directeur T. van Ba- kel uit. „Huiselijkheid ver draagt zich slecht met unifor men. Mensen wonen vandaag de dag zo lang mogelijk thuis, als dat nodig is met hulp. Maar als ze in een verzorgings- of ver pleegtehuis terechtkomen dan worden ze opeens omringd door uniformen. Dat vinden we niet passend." Dat verpleegkundigen en ver zorgsters niet meer herkend wor- den door bewoners en bezoekers vindt Van Bakel 'kletskoek'. „De zorginstellingen zijn niet zo groot dat mensen elkaar niet kennen en alleen door hun leef tijd zijn onze medewerkers al te herkennen. Daarnaast krijgt ie dereen een badge met het logo; van de stichting." Medewerkers die de tehuisbewoners verscho nen of helpen bij het eten kun nen 'beschermende kleding' van de organisatie aandoen. „Ze moeten die kleding wel direct weer uit doen als de handelin gen waar ze voor is bedoeld ach ter de rug is." Van Bakel voegt er aan toe dat een aantal ver standelijk gehandicapten ook moet worden geholpen bij het wassen en het eten. „En in de ge hand icaptenzorg is het uniform al veel eerder uitgebannen. De SVRZ werkt onder het motto 'net als thuis'. Daarmee voert de Zeeuwse zorgverlener geen ei genzinnig losstaand beleid, stelt Van Bakel. Normaliseren van de omgang met bewoners is gaande in de hele zorgsector. „De klein schaliger woonvormen zijn steeds meer in opkomst. Onze medewerkers komen, net als die van Thuiszorg, ook bij ouderen thuis. Dan dragen ze geen uni form. Logisch ook, want thuis draag je geen uniform." Staking Het personeel van De Molenhof geeft aan de zaak niet op dé spits te willen drijven. Stakin gen of stiptheidsacties staan niet op het programma. „We ge ven de handtekeningen aan dé ondernemingsraad en hopen dat er iets mee gebeurt." Van Bakel verwacht dat niet 'omdat de centrale onderne mingsraad al akkoord is gegaan met de beleidswijziging'. Maar- de directie zal de handtekenin gen wel netjes in ontvangst ne men, belooft hij. GOES - De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag op verschillende plaatsen in Goes alcoholcontroles. Op de Patijnweg, Ringbaan West, 's-Heer Hendrikskinde^- ï-endijk, Van de Spiegelstraat en Weststraat wei-den 441 automo bilisten aangehouden. Zes bestuui'ders hadden teveel; gedronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27