Veel voorstanders Voetbalmuseum Wedstrijd lammetjes tellen Kerktoren nu ook 's avonds verlicht Kunstbende is al 15 jaar broedplaats voor talent Zusterstraat Goes De politieke wedstrijd wordt vanavond gespeeld, maar lijkt al beslist wirlsters zijn iccesvol op IK Den Bosch terug in oude staat Soapster deelt geld uit 11 Bestuurder brommobiel overleden Bromfietser gewond Stroomstoring in de gemeente Goes Automobilist slingerend over N59 Aanhoudingen voor vernieling agenda zeeuwse almanak Waarschuwing Redactie: 0113-315649 E-redactie@pzc.nl Postbus 31.4460 AA G°es Eatentie-exploitatie: m nrH en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cvs-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. maandag 17 januari 2005 editie Bevelanden-Tholen HDDELBURG - Voetbal en ergaderen gaan meestal niet sa- ien. Vanavond wel, als het ge- leentebestuur van Middelburg ich laat voorlichten over het oekomstige Voetbalmuseum, oegang tot de tribune van het Ekantoor is gratis, club aart niet vereist. oetballers en politici hebben meen dat ze op doordeweekse sgen 's avonds optreden. Ze linnen eikaars verrichtingen usvrijwel nooit volgen. Om die «den vervroegde oud-burge- eester Den Boon van Veere ait een raadsvergadering zodat ij op tijd klaar was om de Euro- icupfinale van zijn Ajax te unnen zien. En voordat de lad bij de les was, had hij al er punten afgehamerd, betbal is vanavond - aanvang 530 uur - juist het belangrijk- i gespreksonderwerp van de iddelburgse raadscommissie imte. De komst van Johan arksen (Voetbal International) t Jaap de Groot (Telegraaf) is ijfelachtig, maar Hugo Borst Igemeen Dagblad) komt wel, gt Matty Vei'kamman uit ats, die zelf zeker van de partij lechtweervoorziening ltalleen al maakt het een aan- kkelijke vergadering, grapt iskia Szarafinski (PvdA), irst kan haar wel bekoren, aar dat geldt zeker ook voor tmuseum, vervolgt ze serieus, fe mopperen hier toch altijd r het gebrek aan voorzienin- i, waar je bij slecht weer te- htkunt. Nou dan." PvdA - zes zetels van de 29 zetels in de raad - heeft nog geen standpunt ingenomen over het Nationaal Voetbalmuseum. Meestal kosten zulke initiatie ven de gemeente veel geld en in dat geval is Szarafinski er niet zo verrukt over. „Maar op zich sta ik er positief tegenover. Ik vind dit heel bijzonder, uniek." Dat gevoel heeft ook bezit geno men van Rob van Eijkelenburg, de enige D66'er in de raad. „Fan tastisch voor Middelburg. Dit moeten we ondersteunen met kennis, kunde en geld. Straks zullen de mensen zeggen: Zee land? O ja, dat ligt links en rechts van Middelburg." Zeven-nul voor het museum. Daar komen de zes zetels van het CDA vrijwel zeker bij. Frac tievoorzitter J. Kodde verwacht dat uiteindelijk niemand tegen zal stemmen. „Als het plan er maar goed uit ziet. Ik ga wel op letten dat het iets is dat blijft. Ik vind namelijk niet dat de ge meente financier moet worden." Vanzelfsprekend wil Kodde ook graag weten wat er in het mu seum te zien zal zijn. Wethouder H. Kool-Blokland zal met een vi deopresentatie een toelichting geven. Daarna doet Matty Ver kamman zijn verhaal. „Hoe wij het museum zien. Die video presentatie die de gemeente heeft laten maken, toont een vir tuele rondgang door het mu seum. Geen historische beelden. Het gaat er vooral om van de po litiek het licht op groen te krij gen", zegt Verkamman. Wel neemt hij de nieuwste museale aanwinst mee. Wat dat is, wil hij niet verklappen. „Maar het is wel heel bijzonder. Iets van het Nederlands elftal." Spanning voelt Verkamman niet. „Onze rol wordt het om de raadsleden die alles over het mu seum tot nu toe alleen via de me dia hebben vernomen, nog één keer enthousiast te maken." Hij zal een taaie krijgen aan Piet Kraan van de Politieke Partij Middelburg (drie zetels). Kraan is geen voetballiefhebber en zegt nog nooit een museum te hebben gekend dat wél winst maakt en waar de gemeente géén rugdekking hoeft te geven. „En Middelburg is niet in de po sitie hier veel geld in te pom pen." Maar, Kraan heeft naar ei gen zeggen wél gevoel voor his torie en is dus niet tegen de komst van het Nationaal Voet balmuseum. En daarmee is de wedstrijd eigenlijk al gespeeld. Zestien zetels zijn op voorhand binnen handbereik. Kraan weet niet of het een unanieme uitslag wordt, maar, zegt hij, een meer derheid is gauw gehaald. HEERENHOEK - De twirl- is van The Showgirls uit Heerenhoek hebben de afgelo- Jeroen de Jonge (r) maakt een babbeltje met de toetsenist van de band Phono tijdens de vijftiende editie van de Kunstbende, nlwee weekeinden een succes- I Nederlands Kampioenschap bad in Den Bosch. De meiden men acht gouden plakken, bt zilveren en drie bronzen (dailies mee naar huis. ws - Vlaamse twirlsters nde's Heerenhoekse club de- goed: Judith Duerinck »rde in de categorie twee ba- senior intermediated een wen plak. Sabrina Platjouw bte drie keer zilver en één «brons in de categorie se- ir beginners. Zowel met een ik baton als een dancetwirl ram ze op de tweede plaats te- cbi Ook met haar partner unara Buyze werd ze met een ncetwirl tweede. De bronzen taille behaalde ze met een ing. Daphne Bussens kreeg bronzen medaille toebe- fild met een twirling in de ca- gone senior intermediated. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Mensen die za terdagmiddag via Plein 1940 de Markt opliepen voor een uurtje winkelen, werden met enorme herrie verwelkomd. De Kunst bende bestaat vijftien jaar en vierde dat met een feestje in ca fé Flaix. Op het trottoir van het plein struikelde het publiek bijna over een kring van kinderen die in kleermakerszit eikaars haren vlochten. Sigaretten gingen rond alsof ze een bepaald THC-gehalte hadden. Met een beetje fantasie kon je de tafere len buiten de feesttent een Woodstock-imago toeschrijven. Maar eigenlijk was het allemaal binnen te doen. Een bonte verza meling tieners keuvelde gezeten op een barkruk over hun artistie ke carrière bij de Kunstbende. Er was cola en er was taart. Er was een film over de Kunstben de, live-muziek en het Rat van Fortuin. Inderdaad, met een t. Het spel was vernoemd naar de troffeeën die al vijftien jaar bij de Kunstbende zijn te verdienen met creatief talent: de gouden, zilveren of bronzen rat. Die prijzen zijn in de loop der ja ren in heel wat vitrinekasten be land. Bijvoorbeeld in die van zangeres Trijntje Oosterhuis, schrijver Abdelkader Benali, muziekgroep Krezip en presen tatrice Claudia de Breij. Maar ook bij een Zeeuwse formatie: Racoon. Misschien voeren over vijf jaar de bandleden van het Zeeuwse Scwar de galerij der groten wel aan. Ook zij wonnen ooit de gewilde ratten met hun Nederlandstalige rock. Tot twee keer toe zelfs: in 2000 de zilve ren rat en het jaar later wonnen ze goud in Zeeland. Op naar de landelijke finale van in muziek- paleis Vredenburg in Utrecht. Scwar werd vierde. Niet slecht in een lijst van twaalf. Toch openden zich niet gelijk al le deuren voor de band. „Dat viel ons een beetje tegen." Zan ger en gitarist Angelo de Rijke begrijpt nog steeds niet waar om. „Niet dat we hadden ver wacht dat Henkjan Smits zou klaarstaan met een platencon tract, maar het is niet zo dat we ineens voor elk festival worden gevraagd om op te treden." Daarom heeft de band zelf maar het heft in handen genomen. Na wat wissels binnen de band en een aanscherping van de muziek hebben ze nu hun draai gevon den. Scwar heeft inmiddels op het Hooikoortsfestival gespeeld en in het voorprogramma van Van Dik Hout op de Markt in Middelburg en Abdijpop. „Als ik er zo over nadenk, weet ik geen betere plek om je talent te laten zien. Je krijgt meteen goed materiaal én aandacht. De Kunstbende is een goed eerste podium voor beginners.", vindt Roman Huijbreghs van Scwar. Voor Jeroen de Jonge (13) was Kunstbende alweer het tweede podium. Op de bruiloft van zijn vader is hij ontdekt als presenta tor, vandaar dat hij dit weekend ook het jubileum aan elkaar praatte. Wellicht staat hij vol gend jaar weer op de bühne. Dan met zijn elektrische gitaar. door Freek Janssen jgf Freek Janssen "OES - De Zusterstraat in Goes "dt waarschijnlijk een stuk '"«er en autoluw. Als het aan (t college van burgemeester en fthouders van Goes ligt, °jlt de straat teruggebracht de staat die zij had tot begin 'ren zest'g van de vorige eeuw. 'Kudien komt op de hoek met Wijngaardstraat een grote fflusementshal. Wjens Automaten uit Mid- (UrS sluit de twee amuse- !|shallen die het bedrijf nu ¥tl in Goes, Funtastic op de Markt en Funcorner aan orstad. In het pand waar 1 tontrassen-outlet Garantie Pen zit, komt een amuse- hal die iets groter is dan wee huidige hallen. Aan de Want wordt een stuk aange- z°dat de Zusterstraat wer wordt. Wellicht worden andere panden aan dezelfde e ,van de straat ook uitge- wd in de richting van de 'e Zusterstraat is nu nog een leerroute voor auto's in de richting van de Grote Markt. Sinds daar niet meer gepar keerd mag worden, is er niet veel ruimte meer nodig voor het autoverkeer. Omdat de herin richting van de Zusterstraat niet binnen het masterplan valt, vraagt het college de gemeente raad het bestemmingsplan te wijzigen. Volgens directeur Alex Loont- jens is de verbouwing van het pand nog een hele ingreep. „We gaan de hele stoep volbouwen. Wat we overhouden is een mo dernere amusementshal, op een passende plek in Goes." De nieu we hal past volgens Loontjens binnen het uitsterfbeleid van de gemeente Goes. „De stad gaat te rug van drie naar twee hallen." Loontjens wil nog voor de zo mer met de verbouwing begin nen. In het voorjaar van 2006 moeten de deuren van de nieu we hal open gaan. De huidige panden op de Grote Markt en aan de Voorstad worden waar schijnlijk verkocht. De commis sie grondgebied bespreekt de wijziging van het bestemmings plan tijdens de vergadering van 24 januari. HEINKENSZAND - De bezoe kers van het eerste lammetjes weekend van de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand krijgen een opdracht mee. „Hoe veel lammetjes zijn er? Tel ze!" Ook dit jaar kunnen de lamme tjes op een warme belangstel ling rekenen van kinderen en hun ouders. Een jongen en een meisje aaien voorzichtig een lammetje. „Hoe heet deze?" Wil het meisje we ten. „Verzin maar een naam", daagt de medewerker van de Schaapskudde uit. „Ze heten ge woon allemaal lammetje", vindt het meisje. „Ze hebben eigenlijk geen naam, maar een nummer", legt de man uit. Het beestje is nog wat schuw. „Dat komt om dat hij nog niet zoveel mensen heeft gezien. Alleen de herders." Hoeveel lammeren er zijn, ver klapt de Schaapskudde dus nog niet. Het zijn er in elk geval meer dan 105, want zoveel scha pen zijn er gedekt. Veel ooien kregen dit jaar maar één lamme tje, omdat ze voor het eerst wer den gedekt. De eerste keer krij gen ze meestal maar één lam. Het jongste beestje is nog maar ruim een week oud. Herder Ste fan Poel heeft een drukke tijd Kinderen en hun ouders vermaakten zich dit weekend prima bij de lammetjes van de Schaapskudde in Heinkenszand. foto Willem Mieras achter de rug. „Je wilt er toch wel bij zijn, als een lammetje ge boren wordt. In principe laten we ze het zoveel mogelijk zelf doen, maar als het niet anders kan, helpen we een handje." De volwassen schapen zijn erg nieuwsgierig naar al die men sen. Ook bij de kleintjes gaat de verlegenheid er al gauw af, denkt Poel. „De schaapskooi is hierna nog twee weekeinden open. Op het eind zijn de lamme tjes net zo tam als de grote scha pen." De deuren zijn open tus sen 13.00 en 16.00 uur. Wie de schaapjes goed telt, kan 'een prijs winnen. TERNEUZEN - Een 74-jarige Terneuzenaar die vrijdag morgen op de Temeuzense Buitenhaven met zijn brommo biel op een tegemoetkomende auto botste, is vrijdaga vond aan zijn verwondingen overleden in het ziekenhuis van Gent. De Terneuzenaar kwam met zijn brommobiel door onbekende oorzaak plotseling op de linker weghelft terecht. Een tegemoetkomende automobilist uit Sluis (24) kon een frontale botsing niet vermijden. De automobilist kwam met de schrik vrij, de brommobielbestuurder werd naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Vanwege de ernst van de kwetsuren is hij overgebracht naar Gent, waar hij 's avonds overleed. BROUWERSHAVEN - Een 33-jarige bromfietser uit Zie- rikzee is zaterdag aan het begin van de avond gewond ge raakt bij een ongeval. De man reed met zijn brommer in de Poortdijkstraat in Brouwershaven en kwam in een bocht vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht. Hij reed daarbij frontaal op een andere bromfietser, een 17-ja- rige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De Zie- rikzeeënaar raakte gewond aan zijn schouder en is naar het ziekenhuis gebracht. Daar is een bloedproef afgeno men, de politie vermoedt dat hij onder invloed reed. GOES - Gedeeltes van Kapelle, Kloetinge en Goes heb ben gisteren bijna twee uur zonder stroom gezeten. Een stroomkabel tussen Kapelle en Goes viel even na 12.00 uur 's middags uit. Rond 14.00 uur had het gebied weer stroom, nadat een stroomomleiding was gelegd. De oor zaak van de storing is nog onbekend. Delta hoopt over cir ca twee dagen meer te weten. BRUINISSE - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland reed zaterdagochtend rond kwart voor vijf in de ochtend slingerend over de N59 bij Bruinis- se. Uit een blaasproef bleek dat de man bijna drie maal te veel alcohol op had. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. KOUDEKERKE - Twee Amsterdammers zijn gistermid dag aangehouden, omdat zij worden verdacht van het ple gen van vernielingen aan een woning in de Bergstraat in Koudekerke. De man van 57 en de vrouw van 44 jaar be kladden de woning met verf, omdat zij een geschil had den over betalingen. Er is proces-verbaal opgemaakt. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - Een lang gekoesterde wens van 's-Heeren- hoek ging zaterdagavond in vervulling. De kerktoren is vanaf nu ook in de avonduren te zien - vier spotjes van 250 watt schijnen hun licht op het gebouw. Dat werd gevierd tij dens het Kwartettenbal, een jaarlijkse feestavond van de vier Bevelandse carnavalsverenigin gen. De verlichting is voor een deel betaald uit de opbrengsten van een cabaretavond van carnavals- stichting De Koenkelpot, okto ber vorig jaar. Er was nog meer reden tot feest: de stichting be staat 44 jaar. Voor een carna valsstichting is dat een bijzon der getal, omdat het vier keer elf jaar is. Vanwege het jubileum werden dit jaar ook carnavalsverenigin gen uit andere delen van Zee land uitgenodigd; uit Vogelwaar de, Ossenisse, Kloosterzande, Phillipine, Lamswaarde, Oud- Vossemeer, Steen en Grauw. Ingebruikname De officiële ingebruikname van de verlichting was voor reke ning van de vier Bevelandse Prinsen; Richard van 's-Heeren- hoek, Roel van Lewedorp, Lo- wie van Goes en Geert van Kwa- dendamme. Een flinke mep op de kop van jut van alle vier was genoeg om het licht te laten ontsteken. Het was niet voor het eerst dat de spotjes aan gingen. Op kersta vond waren de lampen al voor één keertje aan, omdat dat mooi in de kerstsfeer paste. Volgende week, tijdens de cama- valsdienst in de katholieke kerk van 's-Heerenhoek, wordt het geld voor de verlichting officieel overhandigd. De kerktoren wordt op alle da gen verlicht tot middernacht, be halve op zaterdag. Dan branden de lampen tot twee uur in de nacht. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren, 19.30 uur: schaakclub "de Zwarte Da me"; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Onze kennis in Amerika faxte ons deze week een kranten knipseltje. Zonder veel com mentaar, want met de slappe lach is het moeilijk schrijven. In dat immense land is de con sument koning, zo niet keizer, dat moge bekend zijn. Fabri kanten zijn vaak kapitalen kwijt aan klanten, die zich de dupe voelen van een 'slecht' product. Dat de wasmachine niet bedoeld is om het schoot hondje eens een goede was beurt te geven, weet een kind. Toch zijn er gevallen bekend van hondenbezitters, die via de rechter een fikse vergoe ding mochten opstrijken voor het hen aangedane leed. Dus is de fabrikant op z'n hoede. En dus is de wc-borstel voor zien van een plakker waarop wordt meegedeeld dat de bor stel niet kan worden gebruikt 'voor de persoonlijke hygië ne'. De fraaiste echter is die van de fabrikant van scooters. Die waarschuwt in een bege leidende folder: „Opgepast! Dit product beweegt, ivan- neer het wordt gebruikt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25