De Bruijn heerst in het bandstoten Topbasketballers (m/v) gezocht PZC Marathon van Marrakech is een grote chaos Atlanta 1996 herleeft Hulstenaar wint NK met recordmoyenne mm Tandarts RUGNUMMER Commercieel Videobewijs Excuses voor stevige kritiek Hoestdrankje maandag 17 januari 2005 door Frits Bakker WIJCHEN - Zoals Dick Japers op het biljart regeert in het drieban den, zo is bandstoten het domein van Jean Paul de Bruijn. De twee kopstukken van het NK in Wijchen maakten dit weekeinde hun faam waar in de disciplines waarin ze tot grote hoogte kunnen groeien. De 39-jarige De Bruijn greep de titel over band in de finale tegen Michel van Silfhout (150-102 in elf beur ten). Jaspers won de driebandfinale met veel machtsvertoon van Burg man (50-31 in 23 beurten). De finalepartij van Jean Paul de Bruijn, die drie keer eerder kam- pioen was, had een lange aanloop en blonk in het eerste deel uit in slech te posities. Twee keer werd de Hul stenaar in zijn ritme verstoord door een opspringende bal. Het niveau van die slotpartij bleef ver achter bij de prestatie die kampioen in de voor ronden haalde. Daarin had De Bruijn in twee ontmoetingen een moyenne van dertig op het score bord gezet. Voor een specialist van zijn kaliber waren de ballen in het slotgevecht te vaak ongrijpbaar en werd het serie werk te snel afgebroken. Met zijn hoogste reeks van 37, bij elkaar geca ramboleerd in de kleine ruimte aan de korte band, sloeg De Bruijn in de slotfase wel een kleine kloof, maai de serie kwam niet in de buurt van de 110 die hij in het voortraject uit de keu toverde. De gevoelens van de Hulstenaar, die eerder ook in 1993, 1995 en 2002 de titel greep, waren gemengd. „Ik ben heel blij met dit kampioenschap, want ik had er allang naar toege- leefd." Maar later gaf hij ook toe: „Ik heb vandaag niet laten zien dat ik bandstoten in alle details be heers. Ze zeggen wel eens dat ik op zijn 'Vultinks' speel (naar de vroege re meester in het kleine spel), maai de ene wedstrijd is de andere niet. En als het niet zo lekker loopt, dan is het vooral belangrijk om te win nen." De Grand Dutch, in Wijchen, waar in één weekend om de nationa le titels in alle spelsoorten wordt ge streden, bracht op de slotdag de top pers in het vrij spel, de kaderspelen, het bandstoten en het driebanden aan het biljart. Dick Jaspers gaf tij dens zijn partij tegen Raymond Burgman een demonstratie van zijn onbegrensde klasse. De start van de Brabander was zo flitsend, dat zijn tegenstander na vijf beurten al te gen een ruime marge aankeek (17-2). Die voorsprong stond Jaspers in het vervolg van de partij niet meer af. Met de vorm van Jaspers stijgt ook het vertrouwen voor de grote toer nooien die zich in de komende perio de aandienen. De Masters in Veghel, het WK voor landenteams in Vier- sen en een week later de worldcup in Sluiskil zijn voor de wereldkampi oen de podia waar hij zijn hoge posi tie op de ranglijst kan waarmaken. Op het WK landen vormt Jaspers een koppel met Jean Paul de Bruijn, die hij in Wijchen in het bandstoten uit de weg ging. De Brabander, die De Bruijn twee jaar geleden ver sloeg in die spelsoort, richtte zich dit keer alleen op het driebanden. Dat gaf de titel van De Bruijn iets minder glans. „Ik had maar wat graag tegen Jaspers laten zien dat ik iedereen aankan over band", zei De Bruijn na afloop in Wijchen. „Jas pers heeft me op dit NK twee jaar ge leden een keer verslagen. Dat was, vond ik zelf, een toevalstreffer. Ik heb hem daarna in de competitie drie keer van de tafel gespeeld." Minder goed verging het De Bruijn in Wijchen in het driebanden, waar hij in de eerste ronde werd uitge schakeld. Die teleurstelling had hij op de slotdag al uit zijn hoofd gezet. „Ik had mijn zinnen hier het meest gezet op de bandstoottitel", verze kerde hij. „Mijn vorm in het drieban den is de laatste tijd iets te wisselval lig. Het gebeurt te dikwijls dat ik een wedstrijd van boven de twee moyenne afwissel met een slechte. Dat komt in het bandstoten niet meer voor, omdat ik in het posi tiespel veel sterker ben geworden." Zelfs als De Bruijn voor zijn doen slecht speelt, komt hij nog aan moyennes boven de tien. „Zo ging het hier in de finale van Wijchen ook. Het liep allemaal scheef in de posities en heel ongelukkig in de se rie. Maar met hard werken aan het biljart en blijven scoren kun je ook kampioen worden." Met de nationale titel op zak scha kelt De Bruijn vanaf nu weer over naar het driebanden. Het EK band wordt pas in april in de Achterhoek gespeeld. De Masters in Veghel moet de vorm verder aanscherpen om te schitteren op het WK landen. „Ik kijk ernaar uit met Jaspers voor mijn land te spelen en daarnaast is het een ideale aanloop naar de worldcup in Sluiskil Wereldniveau Het NK bewees ook weer dat de moyennes van De Bruijn van wereld niveau zijn. Hij kan zijn klasse al leen mondiaal zelden laten zien, om dat er al jaren geen WK meer wordt gespeeld. Het palmares telt drie Eu ropese titels en een recordmoyenne van 26.08 tijdens de voorronden van een nationale finale. Twee spelers, die vaak ook schitteren in het drie banden, kunnen de Zeeuws-Vla ming daarin enigszins benaderen: Frédéric Caudron en Dick Jaspers. „Ik heb mijn hoop op Sluiskil geves tigd om eindelijk eens op een WK te schitteren", zei De Bruijn in Wijchen. „De kans is groot dat er na de worldcup van dit jaar ook aan een WK bandstoten wordt gedacht. Ik zou het geweldig vinden, als ik in mijn eigen streek met de beste van de wereld zou mogen strijden." Jean Paul de Bruijn haalde in Wijchen het beste gemiddelde dat ooit in het kampioenschap is gespeeld. Jos Bon- gers haalde in 1996 in Landgraaf de hoogste score tot nu toe (14.83). De Bruijn haalde in in zeven partijen voorronden en finale 19.09. De andere kampioenen in Wijchen waren Dick Jaspers (driebanden), Michel van Silfhout (kader 47/1), Henri Tilleman (71/2) en Martien van der Spoel (libre). Jean Paul de Bruijn zette in Wijchen het hoogste gemiddelde neer dat ooit in het kampioen schap is gespeeld. Over zeven partijen maakte hij ruim negentien caramboles per beurt. foto Rick Nederstigt door Sietske de Boer MARRAKECH - Dat de organi satie van de beroemdste Marok kaanse marathon niet geheel vlekkeloos zou verlopen, had ie dereen wel min of meer ver wacht. Maar deze mate van chaos hadden niet veel mensen voorzien. Een valse start, ondui delijkheid over het parkoers en - volgens Jeroen van Damme - lopers die halverwege aan hun race zijn begonnen. Uit Nederland waren bijna hon derd deelnemers gekomen, man nen en vrouwen, zowel voor de hele als de halve marathon. De lopers kwamen met name uit Eindhoven en omgeving;, de ma rathonclub Eindhoven heeft een vriendschapsband met de zuster vereniging in Marrakech. De stuwende kracht achter deze jumelage, Theo van Laar: „Nu in dit jaar het vierhonderdjarig bestaan van de relatie tussen Ne derland en Marokko wordt ge vierd, vonden wij het aardig om met een sterke delegatie aan de marathon van Marrakech deel te nemen. Wij worden iedere keer getroffen door de gastvrij heid van de Marokkanen." Valse start De start van het parkoers is aan de rand van de stad, het einde van de pas aangelegde boule vard Mohamed VI. Op deze vroe ge zondagochtend loopt ieder een zo'n beetje te zoeken waar de start voor de halve marathon is. Lopers worden heen en weer gedirigeerd door mannen met megafoons die gele of oranje hes jes dragen - en die het ook niet blijken te weten. Plotseling zien we in de verte honderden lopers weghollen, langs de eeuwenou de stadsmuren. Is daar de start? Niemand die het weet, maar la ter blijkt het een valse start te zijn en de lopers worden terug gehaald. De skaters, want er is tegelijkertijd een marathon voor rollerskaters, waren er al bijna achteraan gegaan, en dat had tot gevaarlijke situaties kun nen leiden. Cabaretier en t sentator Dolf Janssen is« de partij en vindt de chs; vermakelijk: „Ik loop de marathon. Of dit punt nu sta echt de start is wee mand, maar mijn neus sU goede kant op, en ik hebi in." Uiteindelijk rent weg, zonder dat er echte® schot geklonken heeft. Nadat de halve marathos rollerskate-marathon ge>t klinkt uiteindelijk na ve roep en geduw het stait voor de hele marathon, D door starten de kindera kindermarathon van dn; meter. Ver voordat de deelnemers aan de halve i thon de finish over gaan, Jeroen van Damme, eeni snelste halve-marathoti van Nederland, sip lani kant te kijken. Van Damme: „De start n chaotisch, ik was bij dei start, en had al ongeveere lometer gelopen toen we la haald werden. De start d was ook niet scherp, zod moeilijk is precies je tijdr stellen. Na een aantal ters zat ik in de kopgroe een man of vijf, zes, en he goed. Maar toen kwam ai kruispunt ineens een gro= zo'n tweehonderd man b; dacht dat ze ook even me gen lopen. Kijk, zo hoei voor mij niet, ik vind di heel erg oneerlijk, belacheli woon." Strompelend Het is zuur voor Jeroa Damme om de eerste loper de finish te zien komen, se gen half strompelend, Ei ontlokt Van Damme cos taar: „Ik kan me nietvot len dat die vanaf het beg hold hebben." Dolf Ja loopt zijn halve maratha uit: „Het ging goed, alwaï start en de gang van zaken van vlekkeloos. Ik loop t voor en tegen mezelf, end standigheden en het pai waren prima." GPD door Rolf Finders Hij klinkt veelbelovend, de perso neelsadvertentie bij het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) in Bergen op Zoom. Er worden bas ketballers gezocht. En niet zomaar basketballers, nee, heuse topbasket ballers voor de Myleasecar Giants. Dat is subtop eredivisie. 'Het betreft een tijdelijk dienstverband van veer tig uur per week.' Nog eens goed le zen. 'Is dit jouw baan? Topbasketbal lers man/vrouw.' Man/vrouw? Dat zou een primeur zijn in de Nederland se eredivisie. Wie durft? 'Men is op zoek naar professionele basketbal lers voor de Myleasecar Giants te Bergen op Zoom.' En de eisen? 'Goe de beheersing van de Engelse taal. Goede communicatieve vaardighe den voor het geven van clinics aan de Vijfvoudig wereldkampioe- ne kunstrijden Michelle Kwan heeft in de Verenigde Staten een stokoud record geë venaard. De 24-jarige schaats- diva, dochter van Chinese im migranten, behaalde in Port land voor de negende keer de nationale titel. Daarmee kwam ze op gelijke hoogte met Maribel Vinson Owen, die tussen 1928 en 1937 eveneens negen Amerikaanse kampioenschappen won. Kwan doet dit jaar niet mee aan het Grand Prix-circuit. Wel probeert ze via de wereld kampioenschappen in Moskou, in maart, een startbewijs voor de Olympische Spelen in Tu rijn (2006) te verdienen. De oudgediende droomt nog steeds van olympisch goud. In Nagano 1998 (zilver) en Salt Lake City 2002 (brons) greep Kwan op dramatische wijze naast de titel. ANP/DPA jeugd. Basketbalvaardigheden die van waarde zijn in de Nederlandse eredivisie.' Wat is hier aan de hand? Kunnen ze bij de eredivisionist in Bergen op Zoom niet zelf topspelers recruteren? Dat kunnen ze zeker, heel goed zelfs, alleen is deze perso neelsadvertentie min of meer uit nood geboren. De club is namelijk - net als elk ander bedrijf - verplicht eerst in Nederland (of binnen de Eu ropese Unie) op zoek te gaan naar versterkingen. Pas als blijkt dat er onvoldoende aanbod is, mag er ver der gekeken worden. Dus moest de vacature eerst aangemeld worden om vervolgens - bij gebrek aan ge schikte kandidaten - onder anderen Chaz Briggs en Orlando Lightfoot uit de Verenigde Staten en Quentin Hall van de Bahama's aan te trek ken. Die spelers hadden nooit een werk- en verblijfsvergunning gekre gen als de club voorbij was gegaan aan die ene advertentie. Voorzitter Rick Mijnsbergen: „Wij moesten er in het begin ook om lachen. Toch ben ik nog benieuwd of zich iemand meldt. En dan het liefst een hele goeie die niet te veel kost. Goed en niet duur, die kunnen we wel gebrui ken." Man/vrouw, geen probleem? „Nou, eh, vrouw hebben wij niet in de officiële advertentie gezet hoor." Het Centrum voor Werk en Inkomen wel. Woordvoerder Julius Patty: „Dat heeft te maken met het feit dat je niet mag discrimineren op sekse." Een vrouw van twee meter heeft zich nog niet gemeld. Maar even later belt Mijnsbergen al terug: de eerste sollicitant is binnen. Enthousiast: „Een jonge jongen. We gaan er se rieus naar kijken." GPD NIEUWEGEIN - De gouden volleybalploeg van Atlanta was gisteren weer eens bij elkaar. Ruim acht jaar na het olympische succes speelde het team een demonstratiewedstrijd tegen een team allstars, dat uit andere oud-internationals bestond. Bas van de Goor (staand tweede van rechts) en Olof van der Meu- len (gehurkt eerste van rechts) ontvingen na het duel de gouden bondsspeld van de NeVoBo. Een aantal spelers van het succesvolle team was al eerder onder scheiden. foto Juan Vrijdag/ANP Vlak voor de wereldbekerwed strijden schaatsen in Calgary verloor Marianne Timmer tijdens het diner een vulling van haar kies. Ze sloeg het telefoonboek open en belde een willekeurige tandarts. De behandeling die ze kreeg was in alle opzichten vriendelijk. De wereldkampioene: „Ik zei dat ik hier voor het schaatsen was en dat ik een probleem had. De man was onmiddellijk bereid mij te helpen. Ja, voor hetzelfde geld laten ze je een week wachten. Toen ik nader hand wilde afrekenen wilde hij er niets voor hebben. Dat er een deel neemster van het schaatsen bij hem op bezoek was, bleek voldoende. Terwijl je toch vaak hoort dat het veel geld kost in het buitenland me- In het schaatsen en wielrennen is het al jaren gemeengoed, maar nu krijgt ook beachvolleybal ko mend seizoen te maken met com merciële teams. Rebekka Kadijk kon zaterdag de eerste bekendma ken met haar nieuwe partner Merel Mooren en het mannenduo Emiel Boersma/Richard de Kogel. Ploegleider wordt Michael Zijl aard, de echtgenoot van Leontien van Moorsel. De onderhandelingen met een hoofdsponsor zijn in een vergevorderd stadium. De proffor matie brengt de naam echter pas naar buiten als de handtekeningen zijn gezet. De verwachting is dat dit voorbeeld, zeker gezien de financiëel moeilijke positie van de Nederlandse volleybalbond, navol ging krijgt. ANP De internationale schermfedera- tie (FIE) gaat videobeelden ge bruiken om twijfelachtige beslissin gen van de arbitrage te controle ren. De komende maanden wordt de apparatuur getest. Bij de wereld kampioenschappen in oktober in Leipzig moet het nieuwe systeem volop meedraaien. Met de invoering van het videobe wijs reageert de FIE op discutabele jurybeslissingen, onder meer bij de Olympische Spelen van Athene 2004. Het Hongaarse jurylid Hidasi werd na de floretfinale in het man- nenlandentoernooi voor twee jaar geschorst. Hij zat er in het duel tus sen Italië en China (45-42) liefst zes keer naast. Het olympisch goud van Italië werd daardoor echter niet bepaald. ANP dische hidp te krijgen.Timmern de de wijze waarop ze werd gó pen bijzonder op prijs. En dat5 wijl de tandarts niet eens wist! hij zowaar de wereldkampioene! zijn stoel had. Timmer nodigde de man nogs uit te komen kijken naar de «s strijden, maar door omstandig! den kon hij daaraan geen gehoor ven. ANP Romario heeft excuses aangé den voor zijn stevige kritieki de Braziliaanse voetballegendc: le. De ex-PSV'er meende dat ft „een schoen in zijn mond moests ken". Van die opmerking heeftE mario nu spijt: „Ik meende ditri Pele is nog steeds de koning." De voetballegende had het t waagd te zeggen dat Romario f» het beste zou kunnen stoppen: voetballen. Romario was daan: niet gediend: „Op het veld wart de beste voetballer ooit, onzet ning". Als hij stil was, was hi] poëet. Maar hij spreekt alleen nis onzin. Hij zou een schoen in mond moeten stoppen", zoreagsj de de spits. Romario kondigde onlangs zijn» scheid aan, maar inmiddels hij voor negentig procent zeker- hij verder gaat bij Vasco da Gt ANP/RTR De fraaie loopbaan van deD. se gewichtheffer Steinhófel (37) is in mineur g£ digd. Een maand na zijn officii scheid van de internationale® strijdsport zag de voormalig^ reldkampioen zich geconfronW met een positieve dopingtest Tijdens een controle op detrain in november vorig jaar werden? ren van het verboden middel^ buterol aangetroffen. Volgens^ trapte sportheld zat de illegale^ stantie in het hoestdrankje van* zoon,, dat hij in een onbetë ogenblik zelf had ingen®^ Steinhöfel, die in eigen land! wilde deelnemen aan demons!^ wedstrijden, moet niettemin ning houden met een schorsing. Hij was actief bi] vijf Oly®Pf Spelen. Het middengewicht be®* de bij Seoul 1988 zilver. Zes ter won hij goud op ANP/SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24