COURANT De Geus: lonen stijgen in 2006 Strijd tegen vette hap barst los Als toeristen wegblijven, is dat weer een ramp Vallende jager schiet collega in knie bij drijfjacht Hulst 15 FNV eist al voor dit jaar hogere salarissen risen twee levens Itipe Mesic blijft iroatië leiden Gekte rond terugkeer Hirsi Ali Expositie Christo in Zierikzee Fortis in degradatiegevaar Simpele zege van Hoek 19 mÊÊmmmmÊÊKmKÊmmm 1(T 1 6° ZW 6 Grijs Tamelijk grijs weer met vooral vanmiddag en vanavond tijdelijk regen. Mjddagtemperaturen omstreeks 9 graden 247e jaargang no. 13 maandag 17 januari 2005 los nummer 1,25 Hoorn wint indoor Zeeland PEN HAAG - De lonen kun nen vanaf volgend jaar ffeer omhoog. Ambtenaren salarissen en uitkeringen mogen dan meegroeien. Dat heeft minister De Geus van Sociale Zaken en Werkgele genheid gisteren gezegd. .In het kabinetsbeleid wordt 2006 het eerste echte oogstjaar", zei De Geus gisteren. Hij kondig de levens aan dat het ontslag- tcht aanzienlijk wordt versoe- ield. Waarschijnlijk al in de oop van dit jaar. )e Geus gaf toe dat de Neder- andse samenleving de afgelo- ien jaren flinke offers heeft noeten brengen. De lonen en uit- ;eraigen werden bevroren, raardoor de koopkracht van reel mensen verminderde. Ook le werkgelegenheid kreeg forse iptaters. „Dat was niet prettig, maar nodig. Vanaf 2006 gaan te de vruchten plukken van het labinetsbeleid", aldus De Geus. lij verwacht dat de kabinets- oaatregelen een flinke stimu lans zijn voor de Nederlandse conomie. We hebben een grote schoon- gehouden in de sociale oorzieningen. De lonen zijn op "le peil gebleven. Daar- laast is de winstbelasting om lag gegaan. En dat betekent bedrijven weer banen unnen aanbieden." rakbond FNV noemt het 'een otspe' dat De Geus zegt dat de nbtenarensalarissen en uitke- IEN HAAG - Messteken maak- zaterdag een eind aan het le en van een 18-jarige vrouw uit iilemborg en gisteren aan dat an een 55-jarige man. iaterdagavond stak een 21-jari- man zijn 18 jaar oude zus oodinhaar huis in Culemborg. De vrouw overleed later aan laar verwondingen. De dader is angehouden en heeft inmiddels lekend, aldus de politie. aDen Haag overleed gisteroch- end een 55-jarige man na een eekpartij in zijn huis. Een -jarige zoon van de man is ïaargewond naar een zieken- gebraeht. De vrouw van slachtoffer raakte bij de eekpartij lichtgewond. De ver moedelijke dader is volgens de ilitie de 30 jaar oude zoon van overleden man.A/VP &GREB - Stipe Mesic (70) is psteren herkozen als president an Kroatië. Volgens de staatste- evisie kreeg hij ruim 70 procent an de kiezers achter zich. Zijn ntdager. de conservatieve vi- o-premier Jadranka Kosor, fó steken op bijna 30 pro fit, Mesic was na de eerste ron- 'eoP 2 januari met 48,9 procent °n de stemmen al bijna zeker fen een absolute meerderheid. ÏÏPIDPA/RTR ringen in 2006 mogen meestij gen. „Dat impliceert dat zij in 2005 niet mogen meestijgen met de lonen", aldus woordvoerder P. Plas. „Erg ongeloofwaardig voor een minister die zelf heeft gezegd dat hij ontkoppeling tus sen lonen en uitkeringen niet zal meemaken. De Geus gaat he lemaal niet over de stijgingen van de lonen. Daar gaan de werkgevers en werknemers over. Wij hebben gezegd dat wij dit jaar al een maximale loonstij ging van 1,25 procent willen." Werkgeversorganisatie VNO/NCW vindt het te vroeg om nu al over de lonen van 2006 te praten. De werkgevers wijzen erop dat de lonen voor 2005 nog niet eens vaststaan. „Laten we eerst verstandige CAO's voor dit jaar afspreken", zegt woordvoer der R. van der Kooij van VNO/NCW. De Geus voegde er in het televi sieprogramma Buitenhof aan toe dat het kabinet 'in de loop van dit jaar' het mes zal zetten in het ontslagrecht van werkne mers. Waarschijnlijk gebeurt dat nadat de Sociaal-Economi sche Raad zich uitvoerig heeft beraden op de toekomst van de WW. „Het ontslagrecht is zo be schermend dat werkgevers nu aarzelen om mensen aan te ne men. Dat schrikt buitenlandse investeerders af en die gaan een deurtje verder." Momenteel ge nieten werknemers met een lang durig dienstverband een betere bescherming dan mensen die kort in dienst zijn bij hun baas. De Geus wil daar van af. GPD Sapni woont met haar ouders en zusje in een tentenkamp in Hikkaduwa, een klein plaatsje in het zuiden van Sri Lanka. Hun huis is weggespoeld. PZC-verslaggeefster Nadia Ber kelder is afgereisd naar het zui den van Sri Lanka en doet van daaruit de komende dagen ver slag van de gevolgen van de tsunami. door Nadia Berkelder HIKKADUWA - Het strand is bijna schoon. Hikkaduwa, een klein plaatsje in het zuiden van Sri Lanka, wil graag de eerste toeristen weer ontvangen. Een klein stukje verderop liggen de huizen van de inwoners nog steeds in puin. De bewoners sla pen in tempels of tenten. Vis sers repareren zo goed en zo kwaad als dat kan hun boten. Het is precies drie weken na de dag van de grote golf. (Advertentie) Sapni woont met haar zusje en haar ouders in een tentenkamp. Ze heeft een tekening gemaakt van de tsunami. Het is een wens droom, die tekening. Mensen in het water, een vliegtuig die een ladder uitgooit, een meisje hangt eraan. „Mijn huis is weg", zegt ze. Ze maakt een veegge- vaar met haar arm. Haar zusje loopt, zonder shirt, aHes wat ze bezaten is verdwenen. „Mijn school heeft geen boeken meer, die zijn allemaal door de zee weggespoeld." Het is bloedheet in het kamp, in de tenten is de hitte moordend. Een Oostenrijks team van het le ger probeert de waterput te zui veren, zodat mensen zich kun nen wassen en eventueel zelfs uit de put kunnen drinken. Drie weken na de ramp wemelt het van de hulpverleners. Ameri kaanse militairen rijden in enor me trucks rond. Helikopters cir kelen boven het dorp. Bij een school delen hulpverleners tas jes uit met schoolspullen. Aan de oceaankant van het dorp zijn ondernemers druk bezig de boel op te ruimen. Sommige ho tels zijn al weer open, bij andere ligt het puin nog voor de deur. Op het strand lopen een paar toeristen, een groepje Srilanka- nen surft alweer. Een bulldozer veegt de laatste plukken puin van het zand. Haast De mensen die leven van het toe risme hebben haast. „Als de toe risten wegblijven, is het alsof Sri Lanka door een tweede ts unami wordt getroffen", zegt Lucas Tuin, Hollander en eige naar van een hotel. „De mensen die hier wonen en werken, krij gen niets van al het geld dat be schikbaar is. Zij zijn de laat- sten." Zijn hotel was zwaar be schadigd: „Ramen eruit, deuren eruit, de toiletten zijn stuk. Maar iedereen heeft het over leefd." Een stukje verder, een kleine winkel. „Mijn voorraden en mijn andere winkel zijn weg", zegt de eigenaar. Maar ook zijn familie leeft nog. Een paar kilometer verderop, in Seenegamma, is dat heel anders. Hier zijn zevenhonderd mensen omgekomen. Daarnaast stierven vijftienhonderd mensen doordat de trein waarin ze zaten werd overspoeld door de tsunami. De trein staat weer rechtop, maar de schade in de omgeving is enorm. Het water heeft gaten ge slagen in de jungle. Huizen zijn zwaar beschadigd of compleet verwoest. Het puin ligt in ber gen opgestapeld, aangevuld met vers afval. Honden en varanen scharrelen door een grote vuil nisbelt. Sommige bewoners van Seene gamma zijn nog niet eens begon nen met schoonmaken, ze wach ten liever nog even, tot een amb tenaar van de regering de scha de op komt nemen. De bewoners van het dorpje zijn door de ramp voor een deel afhankelijk van voedselhulp. In de hoger ge legen boeddhistische tempel is een geïmproviseerd kamp. Vrou wen koken rijst en zetten thee. Kinderen spelen in de tuin. door Rudi Buis DEN HAAG - Frisdrankautoma ten moeten weg uit schoolkanti nes en sportclubs mogen na doordeweekse trainingen geen vette hap meer serveren aan hun pupillen. In de strijd tegen overgewicht en ongezonde ge woontes halen gemeenten bin nenkort alles uit de kast. Met hulp van regionale GGD-af- delingen en het Nederlands In stituut voor Gezondheidsbevor dering (NIGZ) willen lokale overheden de gezondheid van hun burgers bevorderen. De drie partijen tekenen donderdag een convenant, als antwoord op alarmerende cijfers van het RI VM dat per jaar twintigduizend mensen te vroeg sterven door verkeerde eetgewoontes. Het convenant loopt tot eind 2008. Dan kijken de betrokken partijen welke gemeenten de ef fectiefste maatregelen hebben genomen. Dat moet resulteren in een topvijf van aanbevelin gen, die het beleid van alle ge meenten moet vormen. In de topvijf komen bijvoor beeld projecten die leerlingen stimuleren om fietsend of lo pend naar school te gaan. Daar naast wordt in enkele proefre gio's het kantinebeleid van scho len en sportverenigingen beke ken. Mochten bepaalde maatre gelen aanslaan, zoals het ver dwijnen van frisdrank, dan ko men ze in de topvijf terecht. Ook wordt in kaart gebracht of gemeenten wel voldoende sport- voorzieningen in huis hebben. De samenwerking is broodno dig, stelt adjunct-dii'ecteur E. De terugkeer morgen van Ayaan Hirsi Ali in de Tweede Kamer belooft een waar mediaspektakel te worden. Niet alleen het Nederlandse journaille zal zich ingraven aan het Binnenhof, ook de buitenlandse pers toont veel be- langstelling voor de terugkomst van de bedreig de WD-politica in het parlement. Welke ingang zij zal nemen is vooralsnog onduidelijk. De 'inpakkunst' van Christo spreekt tot de verbeelding, merkt coördinator Johan Everaers van galerie Galerij in Zierikzee. Veel leerlingen van de Pontes scholengroep, waar de galerie gevestigd is, komen een kijkje nemen nu er werk van Christo tentoongesteld wordt. Cen traal staat het project The Gates, dat volgende maand in New York wordt gerealiseerd. De korfballers van Fortis verkeren nog steeds in een vorm crisis. De Souburgse ploeg kreeg zaterdag klop van Oran je Wit (11-9) en bungelt nu onderaan de ranglijst van de overgangsklasse. En dat terwijl de ploeg aan 1 het begin van de competitie erop uit was een plaats in de hoofdklasse te verdienen. Hoek boekte zaterdag in de hoofdklasse een sim pele zege op Volendam. In het palingdorp werd het 0-3. De Zeeuws-Vla mingen hadden het suc ces vooral te danken aan het sterke collectief. Hoek sluipt langzaam maar zeker richting top van de hoofdklasse A. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 foto Nadia Berkelder Groepen vrijwilligers die helpen bij het opruimen, puffen hier even uit. Ze werken voor niets, ze krijgen alleen eten en een slaapplaats. Hier heeft de over heid tanks met drinkwater neer gezet. Vissen In de haven van Hikkaduwa wordt gezaagd en getimmerd. Veel boten zijn beschadigd. Sa- radh heeft een kleine traditione le catamaran, waarmee hij op sardine, tonijn en barracuda vist. De eerste reparatie is mis lukt, zegt hij lachend. De boot is lek. „Ik moet steeds hozen." Vol gende week is hij weer op zee, denkt hij. „Of ik bang ben? Ik moet mijn gezin te eten geven." Boten vertrekken naar open zee, vissen is weer mogelijk. „Drie dagen na de tsunami waren alle vissen dood", vertelt Saradh. „Het water in die golf was heel warm." Het visverbod van zes maanden, dat de regering aan vankelijk had ingesteld, is opge heven. door René Hoonhorst HULST - Een jager uit Gent is zaterdagmorgen omstreeks half elf in zijn knie geschoten tijdens een drijfjacht in de Riet- en Wulfsdijkpolder ten westen van Hulst. De jager werd getroffen door een 47-jarige plaatsgenoot, wiens geweer per ongeluk af ging toen hij in een modderi ge put trapte en viel. De jagers liepen door het riet nabij de Nassauput, bij de kruising Parallel weg-West/Hulster Nieuw- landdijk, toen het ongeval ge beurde. Eén van hen verleen de eerste hulp, waarna de ge troffen jager met een helikop ter naar het Sint Janshospi taal in Brugge werd gevlogen om verder te worden behan deld. Hoewel de geweren te ver grendelen zijn, is het niet vreemd dat het wapen van de vallende jager afging, stelt se cretaris P. Prince van de Wild beheereenheid Koewacht en omstreken. Het palletje om het geweer op 'safe' te zetten, wordt ontgrendeld zodra de jachtmeester het sein voor de drift heeft gegeven, legt Prin ce uit. „Vanaf het moment dat de drift begint, moet je di rect kunnen schieten als er wild opvliegt of wegrent. Het incident ligt dus waarschijn lijk niet aan een fout van de jagers, maar aan een toevalli ge en ongelukkige samenloop van omstandigheden." (Advertentie) Ruland van het NIGZ. Sinds 2003 zijn gemeenten' verplicht om hun 'goede voornemens' op gezondheidsterrein op papier te zetten, maar vaak ontbreekt het lokale overheden aan kennis en capaciteit om ze uit te voeren. „Gemeenten krijgen er van het kabinet een verplichting bij, maar geen zak met geld. Wij gaan ze helpen om een goed be leid te voeren." GPD pagina 4 hoe prikkel je een dikke Nederlander plaats: telefoon. (postlbankrekeningnummei: tijkop w.w.',pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800-023123lolshitii deze bon naar: PZC. afdelingleiêrssemcê Antwoordnummer 713.4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbii éénmalig toestemming voot automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb do laatste ros maanden geen proefabonnement Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). O pet kwartaal met automatische incasso (€58,00). per jaar met automatische incasso 222,50) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1