PZC Zeldzame nederlaag Anand PZC Dramatische aftocht trucker Bekx Kasparov wel naar Linares Fortuna haalt weer Europacup binnen Handballers kunnen het EK vergeten 17 Vogl beëindigt zegeloos tijdperk Schaker uit India verliest voor het eerst in negen jaar met wit Michaëlla Krajicek tegen Foretz McEwen Australisch kampioen Basketballers tegen Israël en België Heideman wint voor tiende keer Veldrijder Nys weer de sterkste Malysz wint in Oostenrijk Stam/Slippens nog tweede maandag 17 januari 2005 HENGEN - Alois Vogl heeft in hel Zwitserse Wengen voor de eerste Duitse slalomzege in liet wereldbekercircuit sinds 1990 De 32-jarige skiër was na twee veeleisende manches op de ij zige piste de snelste, gevolgd door de Kroaat Kostelic en de Oostenrijker Raich. De laatste leidt in het wereldbekerklasse ment van de slalom. Vogl dacht na afloop van de tweede manche nog dat hij ach ter de Italiaan Rocca als tweede was geëindigd in het klassement van Wengen. De wedstrijdjury diskwalificeerde de ogenschijn lijke winnaar achteraf op basis van televisiebeelden. Hij bleek een poortje foutief te hebben ge passeerd. Na de maatregel van de jury kon Vogl alsnog zijn eer ste wereldbekerzege in zijn lan- geloopbaan vieren. De Oostenrijker Walchhofer won zaterdag in Wengen de af daling. De wereldkampioen no teerde op de beruchte Lauber- homeen tijd van 2.27,15, waar mee hij zijn landgenoot Chris- Gruber 0,09 seconde voor- Bode Miller werd derde in 2.27,33. Het was Walchhofers eerste overwinning voor de we reldbeker in de afdaling dit sei- Titelverdediger Hermann "Maier, eveneens uit Oostenrijk, werd vierde. vrouwen brak de Oosten- Michaela Dorfmeister de van haar landgenote Eenate Götschl. De laatste won de afgelopen dagen op de piste ran Cortina d'Ampezzo drie keer op rij, inclusief zaterdag de Met. een vierde overwinning op piste zou ze wereldbe kerhistorie hebben geschreven. Zo ver liet Dorfmeister hetop de tweede afdaling op de Italiaanse piste echter niet komen. De latere winnares zette met een uitstekende tijd neer. Götschl was bij de eerste ssentijd nog iets sneller, maar het laatste deel van de afda ling moest ze zich toch gewon nen geven. Götschl, leider in het vereldbekerklassement van de afdaling, eindigde met 1.37,21 Ze nam wel van de Kroatische Kostelic de leiding over in het algemeen klassement an de wereldbeker. ANP WIJK AAN ZEE - Garry Kaspa rov zal deelnemen aan het schaaktoernooi van Linares, van 22 februari tot 10 maart in Andalusië. De nummer één van de wereld ontbreekt voor het vierde opeenvolgende jaar in het Corus schaaktoernooi in Wijk aan Zee. Kasparov had graag naar Wijk aan Zee willen komen maar werd gedwarsboomd door de we- reldschaakfederatie. Deze schreef voor eind januari de tweekamp tegen de Oezbeek Rustam Kasimdzhanov om de Fi- de-wereldtitel uit. De organisatie in Dubai kon evenwel geen financiële garan ties overleggen waarop de Fide de match annuleerde en ver schoof naar half 2005 in Tur kije. Op dat moment had de or ganisatie in Wijk aan Zee het deelnemersveld rond. De plaats van Kasparov wordt ingenomen door Judit Polgar. In Linares, waar Kasparov al acht keer won, zal de Rus de strijd aanbin den met Anand (Ina), Topalov (Bul), Leko (Hon), Adams (Eng), Vallejo Pons (Spa) en Kasimd zhanov. Opvallend is dat wereldkampi oen Kramnik zijn titel in Lina res niet zal verdedigen. ANP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Nederlagen van Vishwanathan Anand zijn een zeldzaamheid. Verlies met wit een curiositeit. Gisteren ver loor de 35-jarige grootmeester uit Madras voor de eerste keer in negen jaar met wit. In de tweede ronde van het Cor- us-schaaktoernooi gaf hij na 57 zetten op tegen de Hongaar Le ko. Door deze sensationele neder laag lijkt Corus 2005 een aan trekkelijk toernooi te worden. Geen enkele favoriet kwam scha devrij door het eerste weekeinde in Wijk aan Zee. Na twee ron den biedt het klassement een niet-alledaags gezicht. Het top- viertal Anand, Kramnik, Svid- ler, Morozevitsj deelt de laatste plaats met een half punt. Het kwartet heeft anderhalve punt achterstand op koploper Veselin Topalov en moet voluit in de achtervolging. De 29-jarige Bulgaar haalde als enige het volle pond uit twee ronden. Zaterdag knoopte hij in de openingsronde de Oekraïner Ponomariov op, een dag later in troduceerde hij met zwart op de elfde zet een nieuwtje tegen de Rus Kramnik. De wereldkampi oen raakte er zo beduusd van, dat hij twee zetten later lelijk misgreep en vrijwel direct kon opgeven. „Goh, ik had geen idee dat mijn nieuwtje zo sterk was", reageerde Topalov laconiek. Geruisloos De Bulgaar wordt op een half punt gevolgd door de Engels man Michael Adams en Leko. Adams begon met remise tegen zijn landgenoot Nigel Short en schoof gisteren met wit de Rus Morozevitsj geruisloos van het bord. Leko verzuimde zaterdag de buit binnen te halen tegen Ivan Sokolov. In wederzijdse tijdnood maakte de grootmees ter uit Lelystad handig gebruik van een kleine onnauwkeurig heid van de Hongaar en wikkel de af naar remise. Gisteren raakte Sokolov met zwart tegen Svidler wederom in zwaar weer. Weer boog hij diep, maar knakte niet. De Rus bezat constant strategisch voordeel maar Sokolov neutraliseerde al le dreigingen. Met twee remises bevindt hij zich in het peloton van zeven man, waartoe ook Loek van Wely behoort. De 32-jarige Tilburger bereikte met zwart in de eerste ronde een plusremise tegen Morozevitsj, waardoor hij een einde maakte aan de reeks van negen opeen volgende nederlagen. Een ronde later moest hij tegen de Cubaan se kampioen Lazaro Bruzon zijn toevlucht nemen tot eeuwig schaak om aan verlies te ontko men. Met Sokolov en Van Wely be landde ook Judit Polgar in de middengroep. De 28-jarige Hon gaarse keerde zaterdag na acht tien maanden terug achter het schaakbord. Vijf maanden na de geboorte van haar zoon Oliver maakte ze een overrompelende rentree met winst op Svidler. De triomf werd gisteren gevolgd door verlies in een waar spekta kelstuk tegen Ponomariov. Het gevecht stond in de scha duw van de tragiek rond Anand-Leko. De Indiër zat er fris bij. Zaterdag verbruikte hij zes minuten bedenktijd in zijn remise tegen de Rus Grisjoek. „Grisjoek had hoofdpijn, ik zwart", legde hij vriendelijk la chend uit. Tegen Leko ging hij met wit in de Svesjnikov ondernemend op zoek naar de winst. Voor verlies was hij niet bang. Met wit ver loor hij voor het laatst in 1996 in Wijk aan Zee van Sokolov. De titelverdediger aanvaardde een pionoffer van zwart maar zag op de 26e zet (Lxg2) een be slissende wending over het hoofd. De zet had de inslag van een granaat in de witte stelling. Wit was op slag kansloos, leek mat te worden gezet maar Anand vond een - gammele - ver dediging. Als vorm van zelfkas tijding speelde hij nog 31 zetten door, voordat hij het hopeloze van zijn taak op waarde schatte. De nederlaag was zijn derde in negen jaar in Wijk aan Zee. Van af 1996 bleef hij zeventig par tijen in de Noord-Hollandse bad plaats ongeslagen voordat hij in Corus 2004 van Topalov verloor, met zwart. ANP Viswanathan Anand verkeek zich gisteren lelijk op een pionoffer van de Hongaar Peter Leko. foto Marcel Antonisse/ANP MELBOURNE - Michaëlla Krajicek moet in staat worden geacht de tweede ronde van het Australian Open te halen De jonge Nederlandse tennisster, die zich in Melbourne met succes door de kwalificaties heen werkte, krijgt om te beginnen te maken met de Frangaise Stéphanie Foretz 88e op de wereldranglijst. Melle van Gemerden trof het minder. Hij kwalificeerde zich ook voor het hoofdtoer nooi maar werd in de eerste ronde gekoppeld aan de Spaanse topper Juan Carlos Ferrero, die als 31e is ge plaatst. ANP ECHUNGA - Robbie McEwen is in Echunga, aan de voet van de Adelaide Hills, Australisch wielerkampioen op de weg geworden. Voor de 32-jarige sprinter was het zijn eer ste nationale titel sinds 2002. De winnaar van de groene trui in de laatste Tour de France was na 182 kilometer koers de snelste in de spurt. De routinier versloeg onder anderen Robert McLachlan en Paul Crake. ANP BELGRADO - Om in bezit te komen van het laatste toe gangsbewijs voor de Europese titelstrijd zullen de Neder landse basketballers eind augustus eerst moeten afreke nen met Israël en België. De winnaar van de groep mag naar Belgrado om nog voor de start van het EK tegen twee andere groepswinnaars te spelen. Die drie ploegen strijden om één EK-ticket. Het Europees kampioenschap begint op 16 september. Nederland, Israël en België vor men groep B. In groep A zitten Estland, Tsjechië en Po len. Groep C bestaat uit Portugal, Zweden en Hongarije. ANP AMSTERDAM - Jan Maarten Heideman heeft in Amster dam de twaalfde marathon van de KNSB-competitie op zijn naam geschreven. De rijder uit Oldebroek toonde zich de snelste in de massasprint. Andres Landman en Ar jan Stroetinga werden tweede en derde. Voor Heideman was het zijn tiende zege op het ijs van de Jaap Eden-baan. Klassementsleider Miel Rozendaal kwam we gens een schorsing niet in actie en moest zijn leiderspak afstaan aan zijn ploeggenoot Landman. ANP NOMMAY - Veldrijder Sven Nys heeft in Nommay de we reldbekerwedstrijd gewonnen. De Belg arriveerde solo aan de streep. Achter hem volgden vier landgenoten: Tom Vannoppen, Sven Vanthourenhout, Erwin Vervecken en Davy Commeyne. Wilant van Gils was in Frankrijk op de negende plaats de beste Nederlander. Richard Groenen- daal kwam niet aan bij de finish', hij stapte af na een val partij. Bij de vrouwen legde Daphny van den Brand beslag op de wereldbeker. In de vierde en laatste wedstrijd eindigde ze als tweede, vijftien seconden achter Europees kampioene Hanka Kupfernagel uit Duitsland. Ex-wereldkampioen Van den Brand won de eerste twee wedstrijden om de we reldbeker, waarmee ze de basis voor de eindoverwinning legde. ANP BADifflTTERNDORF - De Pool se skispringer Adam Malysz beeft gisteren in Bad Mittern- dorf in Oostenrijk een wedstrijd om de wereldbeker gewonnen. was de zege voor SïdhölzT. Roar Ljökelsöy uit Noorwegen werd tweede, Ma lysz derde. De leider in klasse van de wereldbeker, de Fin Janne Ahonen, ontbrak bij beide wedstrijden wegens griep. Hij heeft 1260 punten, de rest volgt op grote afstand. ANP BREMEN - Robert Slippens en Danny Stam bezetten na de vier de dag van de 41e zesdaagse van Bremen nog altijd de tweede plaats. Het Nederlandse wielerduo, vo rige week nog zegevierend in •%vliep wel een ronde achter stand op. De Zwitserse favorieten Bruno fel en Kurt Betschart deden gis teren een geslaagde uitlooppo- ging ANP/DPA SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES lel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) Poeland van Vliet Perry van der Hooft CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fa* (0113)315669 E-mail: pzc.nl 'Wernet ^W-pzc.nl P-mail: web@pzc.nl door Hans Koenekoop DAKAR - De Dakar Rally is drama tisch geëindigd voor Hans Bekx. De vrachtwagenrijder uit Veghel, die op een gedegen tweede plaats in het truck klassement van de woestijnrally afste vende, is op de slotdag uit de koers ge zet. De DAF van de 48-jarige Brabander werd afgekeurd na de vijftiende etappe zaterdag. Bekx tekende direct protest aan, maar hij zag zijn naam gisteren niet terug in het eindklassement. De or ganisatie verbood het Bekx het podium op te rijden. Een boze Bekx begreep er niks van. „De auto is voor het begin van de rally twee keer uitgebreid gecontroleerd. Er man keerde niets aan, we kregen zelfs com plimenten over de netheid. Nu zou er van alles mis zijn. Het is volstrekt onge loofwaardig en zeer oneerlijk." De dreun kwam des te harder aan om dat de equipe kon terugkijken op de bes te rally in zeven Dakars. Bekx won drie etappes en denderde zonder al te veel mechanishe problemen door in de woes- tijnritten. „Die tweede plaats was een droom, niet normaal." Maar de droom lag in Dakar in duigen. Het kan wel vier maanden duren eer de jury een oordeel velt over het beroep van Bekx. De Rus Firdaoes Kabirov won de rally bij de vrachtwagens. De Kamaz-rijder had uren voorsprong op de concurren tie. Veteraan Jan de Rooy zag zijn naam na het wegschrappen van Bekx terug op de vierde plaats in het klassement en zijn zoon Gerard stond ineens vijfde. Het team van De Rooy had veel auto pech in deze rally, maar maakte in de tweede week veel goed met podium plaatsen en etappezeges; drie stuks voor Gerard. Motorklassement Cyril Després boekte zijn eerste over winning in het motorklassement. De 30-jarige Fransman droeg de zege op aan zijn overleden KTM-teamgenoten Richard Sainct en Frabrizio Meoni. Drievoudig Dakar-winnaar Sainct ver ongelukte in september 2004 in de rally van Egypte, tweevoudig winnaar Meoni stierf deze Dakar-rally in de elfde etap pe. De 47-jarige Italiaan kreeg een hartstil stand na een val in de woestijn van Mau ritanië. De 27e rally betreurde nog een dode; de Spanjaard Jose Manuel Perez overleed in een ziekenhuis aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een val in de zevende etappe, De dood van Meoni, een icoon in de rallysport en al voor de dertiende keer aanwezig in de woestijn rally, sloeg de karavaan lam. De motor rijders reden verder, maar van strijd was geen sprake meer. Zeven Nederlandse motorrijders haal den de finish. Debutant Frans Verhoe ven reed het beste eindklassement met een zestiende plek. De 38-jarige onder nemer uit Poppel (België) verraste zelfs een keer met een zevende plek in een marathonproef. Eric Verhoef eindigde zijn tiende en laatste Dakar als 23e. De 37-jarige motorcrosser uit Veldhoven nam gisteren afscheid met een derde plaats in de strandproef. Arjan Brouwer (28e) zag voor de tweede keer Dakar. De 47-jarige Puttenaar, 100 kilo schoon aan de haak, reed in de slotetappe tussen de toppers naar een fraaie vierde plek. Ook Jyrki Karsma- kers (54e), Marcel Snijders (57e), Bart Franssen (58e) en Thomas de Bois (60) werden door jubelende familieleden en vrienden ingehaald in de Senegalese hoofdstad. Auto's Stéphane Peterhansel mag zich bij le ven al een legende in de zwaarste rally ter wereld noemen. Hij won als motorrij der de rally zes keer en zegevierde nu voor de tweede keer op rij in de auto's. In deze Dakar was hij oppermachtig in de lange zandetappes; hij won er vier. Slechts twee Nederlandse auto-equipes reden de rally uit. Chris Leyds en Her man Vaanholt behaalden de veertiende plek, hun beste klassering in vijf deelna mes. Hun Bowler bleek dit jaar solide genoeg om de monsterrit te overleven. De andere Nederlandse auto die in Da kar arriveerde, was de Landrover van Marcel van Vliet en Marc Warns op de 23e plaats. ANP door Roeland van Vliet SAINT ETIENNE/GOES - De korfballers van Fortuna hebben zaterdag voor de tweede keer de Europacup gewonnen. In het Franse Saint Etienne versloegen de Delftenaren in de finale het Antwerpse AKC met 24-14. In 2004 stonden beide ploegen ook al tegenover elkaar in de Eu ropacup-finale. Toen waren For tuna en AKC behoorlijk aan el kaar gewaagd en werd de wed strijd pas beslist in de verlen ging. Heieen van der Wilt maak te bij de stand van 10-10 de gol den goal. Dit jaar was het krachtsverschil groter. Al na ze ven minuten leidde Fortuna met 5-1. Na rust (10-6) kwam AKC iets terug, maar het lukte de Ant werpenaren niet de aansluiting te maken. Vervolgens sprong Fortuna weg naar 16-9 en knak te er iets bij de Belgen. Coach Hans Heemskerk noemde de zege 'een mooi eind van een prachtige week'. Hij had gezien dat zijn team rustig bleef, ter wijl AKC Fortuna met fysiek spel uit balans probeerde te brengen. „Ik snap dat wel. De te genstander probeert wat om ons te verslaan, maar wij bleven er rustig onder", zei hij. Door de winst van Fortuna gaat de Europacup voor de zestiende keer in twintig edities naar een Nederlandse ploeg. In 1998 pak te een buitenlands (dus Bel gisch) team voor het laatst de prijs. Dat jaar deed landskam pioen PKC uit Papendrecht ech ter niet mee, omdat de finale op zondag werd gespeeld. Het Bel gische Catba won toen voor de derde keer de Europacup. PKC is recordhouder met vijf bekers. door Bauke Boersma RADOM/GOES - Met de uit schakeling voor deelname aan het EK 2006 kan Henk Groener nog wel leven. Maar de manier waarop dat zaterdag gebeurde, stelde de bondscoach enorm te leur. De Nederlandse handbal lers waren in de tweede helft een speelbal van toernooiwin- naar Slowakije (35-21) en moe ten de oorzaak volgens Groener vooral bij zichzelf zoeken. Met de nederlaag vergooide Oranje, dat vrijdag al van de uit eindelijke nummer twee Polen verloor, de kans op de tweede plaats tijdens het pré-kwalifica tietoernooi in het Poolse Radom en daarmee een ticket voor twee playoffduels in juni, waarin deelname aan het EK 2006 in Zwitserland kan worden afge dwongen. De 36-22 overwin ning van gisteren tegen het nieti ge Azerbeidzjan was niet meer dan een schrale troost. „De eerste 25 minuten van de wedstrijd waren we volledig aan Slowakije gewaagd", sprak de zwaar gedesillusioneerde Henk Groener na de uiteindelij ke veegpartij tegen het voormali ge Oostblokland. „We stonden om en om op voorsprong, tot zij op zeker moment een marge van drie pakten. Waar wij vervol gens verzuimden de aansluiting te maken, kwam Slowakije in de laatste fase voor rust op 15-10. Een fors, maar in mijn ogen niet onoverkomelijk ver schil." Maar de kloof van vijf goals bleek veel te veel voor de kenne lijk broze geestelijke gesteld heid van de ploeg van Groener. „We hebben onszelf na rust als makke schapen naar de slacht bank laten leiden. Er zat hele maal niets meer in. Geen vecht lust of inzet, niet eens de inten tie alles te geven voor dat laat ste kansje op de playoffwedstrij- den in juni." „En dat frustreert me heel erg. Bij de manier waarop het nu al lemaal gebeurde, plaats ik de no dige vraagtekens." Daarom wil Groener zo snel mo gelijk met elke selectiespeler af zonderlijk om de tafel voor een pittig onderhoud. „Als ik het ge brek aan bezieling in de tweede helft zie, vraag ik me af of be paalde spelers bij nader inzien wel de brandende ambitie heb ben voor Oranje te willen spelen en fulltime met handbal bezig te zijn." De Fransman Cyril Despres verloor dit seizoen twee teamgenoten maar won de Dakar-rally. foto Nic Bothma/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17