eL Au pair voor zieken alternatief thuiszorg terroristen pi:rI orporaties ouwen 5000 üizen in Azië Kelly feliciteert Ko de Lavoir Huygens veilig geland op Titan Van Jole Partners BV lezen we zeeuws loctors van Leeuwen laakt onderling wantrouwen Europese instellingen O O ZO 4 Licht winters flinke zonnige perioden, maar vanochtend ook hier en daar mist. Matige zuidoostelij ke wind en maxima van 4 a 5 graden. 47e jaargang no. 12 aterdag 15 januari 2005 jsnummer 1,75 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Pool 2) GOES, 0113 - 561812, www.autovermeulen.nl SHHHHHHBHHHBHHHBHHI V I' I Iff ■wweaejatewjaMaweagT'KrcBegB IVERSUM - Nederlandse wo- gcorporaties zullen in de ko ude drie jaar vijfduizend hui- bouwen in de landen die ge ilen zijn door de zeebeving in t heeft Aedes, de koepel van Iwoningcorporaties, gisteren igekondigd. De corporaties le en kennis en mankracht en at de benodigde bouw- tenalen beschikbaar zijn. t hun actie ondersteunen zij mensen ter plekke bij het zelf uwen van hun huizen met be- P van lokale aannemers. Ae- i werkt samen met de ministe- van Volkshuisvesting en itenlandse Zaken en met hul- ganisaties ter plekke. ANP Ko de Lavoir uit Axel, de oudste man in Nederland, genoot gisteren uitbundig van alle aandacht die hij op zijn 107e verjaardag kreeg. door René Hoonhorst AXEL - De oudste man van Ne derland schreef gisteren een jaar bij op zijn palmares. Ko de Lavoir uit het Axelse verzor gingshuis De Vurssche werd 107 jaar. Dus bracht drumfanfare Hosan na hem een aubade, schudde burgemeester Jan Lonink hem de hand, streek een legertje pers fotografen en cameramensen op hem neer, presenteerde de direc teur hem een borrel en een si gaar en kreeg hij de felicitaties van familie, verpleegkundigen, medebewoners, vrijwilligers, kennissen, omwonenden én het met feeststrik uitgedoste hondje Kelly van neef Piet. De Lavoir liet het zich met zicht baar genoegen welgevallen. Hij lachte en knikte alle gulle ge vers goedkeurend toe. Alsof-ie [j™van de eerste foto's van Titan die is gemaakt door de sonde *S. foto ESA/Nasa/RTR DARMSTADT - De Europese missie naar de Saturnus-maan Titan is met succes verlopen. Geheel volgens plan arriveer den gistermiddag de eerste ge gevens van de sonde Huygens in het controlecentrum in het Duitse Darmstadt. Directeur-generaal J. Dordain van de Europese ruimtevaart organisatie ESA sprak van 'een fantastisch succes voor de wetenschap'. Huygens landde zonder proble men op het oppervlak van de maan. Eerder op de dag had den Europese radiotelescopen al bevestigd dat de afdaling door de atmosfeer van de maan volgens plan was begon nen. De sonde, genoemde naar de Nederlander Christiaan Huy gens, heeft meer dan twee uur. onderzoek kunnen doen naar de atmosfeer van Titan, wind snelheden en luchtdruk. Ook maakte het foto's van de maan. Wetenschappers analyseren de gegevens die binnenkomen. Onderzoekers hopen dat de ge gevens van de sonde aanwijzin gen kunnen geven over het ont staan van leven op aarde. ANP de ceremoniemeester wilde zeg gen: „Dat hebben jullie netjes op touw gezet. Ik had geen beter draaiboek kunnen opstellen." Zelf het woord voeren valt De Lavoir de laatste jaren wat moei lijker, ook al omdat zijn gehoor sterk achteruit is gegaan. Maar met een hoofdknik of gebaar maakt hij familie en verzorg sters duidelijk wat hij wil of be doeld. Dat hij goed in de gaten had dat vrijdag de veertiende een heuglijke dag was, wist 'per soonlijk begeleidster' Magda de Brouwer gisterochtend meteen. „Toen ik om acht uur binnen kwam, zat hij al op de rand van zijn bed, terwijl hij gewoonlijk een uurtje langer slaapt. Hij was eerder deze week ook al naar de kapper geweest, want hij ziet er graag goed uit als hij in het middelpunt van de belang stelling staat." Opa Kip Ko de Lavoir is met zijn 107 jaar de oudste man van Neder land. Slechts één Zeeuwse man werd vorige eeuw ouder: 'opa' Jan Kip uit Dreischor. Opa Kip, overleden in 1958, werd 107 jaar, acht maanden en drie da gen. De Lavoir zou het dus tot 18 september vol moeten hou den om Kip op te volgen als langstlevende Zeeuwse man. Om de stand helemaal gelijk te trekken, moeten er twee dagen bij worden opgeteld van de kor te februarimaand. Om ook alle Zeeuwse vrouwen achter zich te laten, moet hij het een jaartje doorThea van Beek DEN HAAG - De hulp van au pairs is niet langer voorbehou den aan gezinnen met kinderen. Sinds kort zijn in Nederland au pairs aan de slag bij chronisch zieken. Ook ouderen kunnen on der bepaalde voorwaarden hulp krijgen van jonge vrouwen uit het voormalige Oostblok. (Advertentie) Zij vormen een goedkoop alter natief voor de thuiszorg. De FNV vindt dat de au pairs wor den onderbetaald en een mini mumloon behoren te krijgen. Het idee komt van het bureau World Wide Au Pair Nanny uit Amsterdam. Deze maand ar riveerden de eerste au pairs uit Tsjechië en Slowakije. Volgens directeur R. Ales is de belang stelling zo groot, dat de au pairs binnen afzienbare tijd niet meer zijn aan te slepen. Het in huis nemen van een au pair is omgerekend per uur vele malen goedkoper dan gezins- Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 30 katern 3 A AJI W het alfabet van Zeeland (Advertentie) Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjoie.com foto Wim Kooyman langer volhouden. Catharina Susanna de Groot-Boon, die in Vlissingen overleed, werd in de vorige eeuw 108 jaar en zeven maanden. Om het Nederlands re cord te halen moet hij langer le ven dan Hendrikje van An- del-Schipper, de nog levende Hoogeveense die de wereldrang lijst aanvoert met 114 jaar. Zus Martha (92) en andere fami lieleden moeten niets van zulke bespiegelingen weten. Ze kun nen zich niet voorstellen dat Ko er opeens niet meer is, maar wa gen zich niet aan voorspellin gen. De Lavoir lijkt, behalve als er een verjaardag in aantocht is, ook niet verder vooruit te kijken dan een dag. Zo lang de sigaren hem smaken blijft zijn hart tik ken. Ontspannen in bruisende wereldstad Sydney Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15, 16 en 17; Sport: 18,19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Onderwijs: W1, W2, W3, W5, W7 en W11; Wonen: W13, W14 en W15; Reizen: W21, W23 en W25; Trends: W33 en W35; Jong: W38 en W39 (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. (Advertentie) hulp. De kosten daarvan liggen rond de 25 euro per uur. De in wonende au pair is maximaal dertig uur per week inzetbaar en kost 180 euro per week. Mensen met een persoonsgebon den budget (pgb) zijn financieel voordelig uit met een au pair. De zorg die zij nol-maal uit dit budget inkopen, kan voor een deel worden opgezegd of er kan mee worden geschoven. Per Saldo, de belangenvereni ging voor mensen met een pgb, heeft wel twijfels over de kwali teit van de geleverde zorg door au pairs. GPD telefoon, i e-mail: i (posDbankrekeningnummor. i Kijk op ivwwptC.nl/abonneren. bel gratis 1 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar; i P2C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: L] per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso 222,50) 8"711688»555547 het alfabet van Zeeland msrmlM Het onderwijs is niet meer zo overzichte lijk als het misschien ooit was. De arbeids markt stelt steeds andere eisen en er is een veelheid aan rich tingen en trajecten. Jongeren moeten nu kiezen uit een uitge breid web van wegen naar werk. Vluchtelingen hopen op gerechtigheid De sjaal is weer een modetopper it zegt A. Doctors van Leeu- en. voorzitter van de Autori- t Financiële Markten (AFM) voorzitter van het Financieel pertise Centrum (FEC) tegen GPD, waar de PZC bij is aan sloten „Veel Europese landen rken binnen hun eigen gren- o aan verbetering van de fi- nciele opsporing van terroris- en criminelen", aldus Doc- sVan Leeuwen. „Maar daar- ekomen we er niet." ij is ervan overtuigd dat er in iropa terreurnetwerken actief „Het is een open markt. Er jdt handel gedreven met de le wereld, we hebben een led werkend financieel sys- men er zijn alleen al in Ne tland honderdduizenden htingen, verenigingen en be- ijvenactief. Het zou naïef zijn «onderstellen dat terroris- iea criminelen hier geen ge- kvan maken. Ze werken in iaicellen en zijn altijd in be- Wonen in een oud stoomgemaal jrFrank Hendrïckx Mathijs Rotteveel V HAAG - De Europese ichtingendiensten en fi- uciële instellingen wer- i niet goed samen bij het sporen van criminele en rroristische geldstromen, oor onderling wantrou- n zijn de betrokken par- ID onvoldoende bereid ge nie informatie met el- ar tc delen. Daardoor nnen terroristische ver- oden onzichtbaar blijven. weging, maar als we goed zoe ken, dan zullen we ze vinden." Volgens Doctors van Leeuwen zou er in Europa een soort op sporingscoördinator moeten ko men, die het vertrouwen heeft van alle nationale inlichtingen diensten en de financiële we reld. „Deze persoon moet optre den als een buffer tussen de ver schillende partijen", zegt hij. „Inlichtingendiensten hoeven dan niet bang te zijn dat hun vertrouwelijke informatie op straat komt te liggen en banken weten dat zij de juiste informa tie krijgen om hun opsporings werk te verrichten." In Nederland is de coördinatie tussen de verschillende betrok ken instanties volgens Doctors van Leeuwen beter geregeld. In het FEC werken onder meer het Openbaar Ministerie, de Neder landse inlichtingendienst, de Be lastingdienst, de politie en finan ciële autoriteiten goed samen aan de opsporing van crimine len, terroristen en 'foute' ban kiers. „We beschikken nu over voldoende financiële middelen en we hebben politieke steun", zegt hij. „Het kan nog wel even duren voordat we het publiek tastbare resultaten kunnen voor schotelen. Maar als het nu niet lukt, dan kunnen we alleen ons zelf de schuld geven." GPD pagina 3 steun uitbreiding AIVD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1