Kans op bestand Atjeh neemt toe Medewerkers Al Sistani vermoord Macaber slot duikongeluk Mark Thatcher bekent deels schuld in couppoging Guinee Rusland sluit grens voor respectlozen bin n9n uit Onderzoek naar optreden Zweden na zeebeving Indonesië reageert positief op oproep tot wapenstilstand van rebellen GAM uroparlement uil Oekraïne als lid van EU iraël en Rusland issen crisis over aketorder Syrië Drama op door storm geteisterd Schots eiland Sydney beperkt watergebruik Brit hield gevaarlijke kaaiman Vijftien nieuwe beren in Pyreneeën België tobt met voordeeltje op jeeps Oppositie wint verkiezing Abchazië Atelier Da Vinei gevonden in klooster Florence c£j de Jonge Hoek van Dijke vrijdag 14 januari 2005 redactie buitenland STOCKHOLM - Een onafhanke- Ijjke'burgercoinmissie' moet on- Jerzoeken of de Zweedse rege- jng «el adequaat heeft gerea- JJd op de zeebeving in Azië >6 december. Dat meldde de Zweedse televisie gisteren. Naar aanleiding van de ramp, waardoor meer dan vijftig Zweedse toeristen zijn omgeko men, ligt de regering van pre mier Persson zwaar onder vuur. De regering heeft volgens de op positie traag en afwachtend ge reageerd op het natuurgeweld in Zuid-Azië, waardoor hulp aan de slachtoffers zou zijn ver traagd. De oppositie verwoordt daar mee het gevoel dat leeft bij veel Zweden, zo blijkt uit opiniepei lingen. Ook koning Carl Gustav liet zich deze week kritisch uit over het trage handelen van Perssons kabinet. De populariteit van de koning is na de ramp juist sterk gestegen, bleek gisteren uit een peiling. Een kwart van de onder vraagden zei daarin dat hun ver trouwen in de koning is toegeno men. De 58-jarige vorst kreeg veel waardering voor zijn toe spraak tijdens een herdenkings dienst voor de slachtoffers van de tsunami in Zuid-Azië eerder deze week. Daarin riep hij de Zweden op om openhartig te zijn over hun gevoelens. ANP/DPA pinnze redactie buitenland BANDA ATJEH - De kans op ten wapenstilstand in de Indone sische provincie Atjeh groeit. Vi ce-president Kalla zei gisteren da! Jakarta zich zal inspannen om een bestand tot stand te irêngen. De uitspraak komt na dat de rebellenbeweging GAM de regering had opgeroepen zich aan te sluiten bij het door de JAM afgekondigde bestand. TRAATSBURG - Het Euro- eesParlement wil de deur wijd penzetten voor Oekraïne. Het larlement vraagt de EU-landen lensiever samen te werken -met het Oost-Europese land. lekraïne moet op termijn kun- toetreden tot de Europese Inie. ét parlement nam daartoe gis- een resolutie aan. Bijna al- leden stemden voor. Veel par- 8 inentariërs vroegen de EU-lan- 's lensnel de handel en visumver- trekking te vergemakkelijken, s ok willen zij een donorconfe- ïtie voor het land. let europarlement wil zo de li ieuwe president Joesjtsjenko reiken. De westers ge- iënteerde politicus werd twee dag gekozen na een iranje revolutie'. Iiij was eer- ïrbijna vergiftigd en met frau- ileuze verkiezingen verslagen irzijn op Rusland gerichte te- Dstrever, premier Janoeko- ANP 1AVTV - Israël en Rusland jn hun best een crisis over mogelijke leverantie van sische raketten aan Israels ilsvijand Syrië in te dammen, ilgens de Russische minister Buitenlandse Zaken, Ivan- «zijn er geen wapenonderhan- ilingen met Syrië gaande. Ivanov hield de mogelijk- iid van een transactie open Ji eraan toe te voegen dat de- !s toegestaan onder interna- aale verdragen. De Ameri- anse regering heeft gisteren idelijk gemaakt dat het sanc- zal instellen tegen Moskou de leverantie doorgaat. Was- agton herinnerde eraan dat hè voorkomt op een Ameri- lijst van landen die ter ugroepen steunen, ilsraëlische regering zag zich 1 afgelopen weken gedwongen n uitweg te vinden uit een di- amatiek dilemma. Zij stelt ijs op goede betrekkingen met fêhou, maar wilde aan de an- re kant de Russen duidelijk aken dat er van raketleveran- s aan Syrië geen sprake kan heeft belangstelling voor aderne raketten voor de korte stand van het type Iskander-E S-X-26). Met hun bereik van Q kilometer kunnen zij vanuit "zuiden van Syrië vrijwel ie- doel in Israël raken, met in- van de atoomreactor in ev-woestijn. GPD Volgens de GAM is een bestand noodzakelijk om de hulpverle ning effectief te laten verlopen in Atjeh, dat het zwaarst getrof fen is door de gevolgen van de zeebeving op tweede kerstdag. In Indonesië kwamen meer dan 110.000 mensen om. Het totale dodental van de ramp in Zuid-Azië en Oost-Afrika ligt op 163.000. Minister Shihab van Welzijn rea geerde vanuit Banda Atjeh ook positief op het voorstel van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). Vol gens hem is het tijd voor 'verzoe ning'. De opstandelingen kon digden kort na de beving een be stand voor onbepaalde tijd af. Al meer dan twee decennia vecht de GAM voor een onafhan kelijk Atjeh. De strijd kostte al twaalfduizend mensen het le ven. De Indonesische regering begon in mei 2003 een grote operatie te gen de GAM. Tot de beving was het gebied verboden voor buiten landers. De GAM zegt er alles aan te willen doen om het lijden van het volk van Atjeh te beper ken. Een dag eerder beperkte Ja karta nog de bewegingsvrijheid van hulpverleners en journalis ten in Atjeh. Minister Djalil van Informatie zei dat de maatregel hen moet beschermen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties vreest dat de maatregel de hulpstroom kan verstoren. Verlaten Een opmerking van vice-presi dent Kalla leidde tot nog meer ophef. Hij zei dat buitenlandse militairen binnen drie maanden Atjeh moeten verlaten. Maar zijn minister Wirajuda van Bui tenlandse Zaken liet daarop we ten dat buitenlandse militairen welkom blijven. De VS sturen admiraal Fargo naar Indonesië om de zaak op te helderen. Fargo moet uitzoeken waarom beperkingen zijn opgelegd aan Amerikaanse troepen. Zo moet het vliegdekschip USS Abra ham Lincoln verder uit de kust van Atjeh gaan liggen. Het schip speelt een belangrijke rol bij de distributie van hulp. Naast de VS stuurden ook onder meer Australië, Japan en Frank rijk militairen ter ondersteu ning naar Atjeh. Het Indonesische leger zendt duizenden extra militairen naar Atjeh om te helpen in het getrof fen gebied waar malaria volgens deskundigen tienduizenden men sen het leven kan kosten als er niet snel maatregelen worden ge nomen. Regen De vele regen vormt ideale om standigheden voor de malaria mug om zich te vermeerderen in het verwoeste gebied. Vandaag beginnen de autoriteiten daar om in en rond Banda Atjeh met het ontsmetten van huizen en tentenkampen. ANP/AFP/RTR SOUTH UIST - Op het eiland South Uist ten westen van Schotland speelde zich gisteren een drama af. Een familie kwam in een zware storm om het leven toen ze langs de kust in hun auto (links) op weg waren naar hun huis (rechtsboven) toen ze door de golven van de weg werden gespoeld en verdronken. De 36-jarige Archie MacPherson, zijn vrouw en hun kinderen van 7 en 5 jaar, waren twee jaar geleden vanuit Glasgow naar het eiland gekomen voor de rust. De ouders waren afkomstig van South Uist en dachten daar hun kinderen veiliger op te kunnen laten groeien dan in de grote stad. foto Andrew Milligan/EPA van onze redactie buitenland BAGDAD - Twee medewerkers van de belangrijkste religieuze leider van de sjiieten in Irak, groot-ayattolah Ali al Sistani, zijn vermoord. De aanslagen hebben vermoedelijk tot doel het sektarische conflict tussen de Irakezen verder op te voeren aan de vooravond van de omstre den verkiezingen aan het eind van deze maand. Onbekenden schoten sjeik Mahmoud al Madaen, zijn zoon en vier lijfwachten dood, zei gis teren een medewerker van Al Sistani. Al Madaen is de verte genwoordiger van de groot-aya tollah in de soennitische stad Salman Pak in de onrustige re gio te zuiden van Bagdad. Het tweede slachtoffer is Halim al Mohaqeq. Die werkte in het kan toor van Al Sistani in Najaf. Volgens Iraakse functionarissen maakt de reeks van aanslagen gericht tegen sjiieten duidelijk dat soennitische opstandelingen beide geloofsgemeenschappen tegen elkaar proberen op te zet ten. Dat gebeurt vlak voor de verkiezingen van 30 januari. De sjiieten willen deze stembus gang per se door laten gaan, ter wijl soennieten al langer vragen om uitstel. Sjiieten vormen ongeveer 60 pro cent van de bevolking en willen hun meerderheid nu omzetten in politieke macht. Al Sistani heeft zijn zegen gegeven aan een coalitie van voornamelijk sjiiti- sche partijen, de Verenigde Iraakse Alliantie. Dit blok maakt een zeer goede kans om als sterkste uit de verkiezingen voor een interim-parlement te voorschijn te komen. Oneerlijk Veel soennitische leiders noe men het verkiezingsproces on eerlijk. De kans is groot dat veel soennieten niet gaan stemmen, omdat het in veel soennitische gebieden onrustig is. Opstande lingen dreigen met aanslagen op stembureaus en kiezers. Boven dien doen bijna geen soenniti sche partijen mee. Zij willen eerst een eind aan het geweld. De politiek leider van de Vere nigde Iraakse Alliantie probeer de de soennieten vorige week nog gerust te stellen. Abdel Aziz al Hakim beloofde hen dat ze hoe dan ook vertegenwoordigd zullen zijn in de nieuwe rege ring. De soennieten (circa 20 procent van de bevolking) heb ben de sjiieten altijd buiten de politiek gesloten. De Iraakse interim-premier Al- lawi gaf deze week toe dat niet in heel Irak verkiezingen kun nen worden gehouden, omdat het niet in het hele land veilig is. De regeringen in Bagdad en Washington houden desondanks vast aan het doorgaan van de stembusgang. Uitstel zou vol gens hen een overwinning voor de opstandelingen betekenen. Irakezen in Nederland kunnen voor de verkiezingen in Amster dam, Rotterdam en Zwolle hun stem uitbrengen. ANP/RTR jgOfEelco van der Linden PRETORIA - Bijna een week 'ang is Zuid-Afrika in de greep geweest van een bizar duikongeluk; Gisteren vond ®e apotheose plaats. Het hchaam van een duiker en dal vfan ce'i Australiër die de eer- ste wilde bergen, kwamen aan de oppervlakte vanuit een d>ep\vatergrot in de Noord Raap. Pe 50-jarig Australische dui- pSuave Shaw daalde afgelo- |eu zaterdag in alle vroegte af In het 271 meter diepe Boes- pgat om het lijk te bergen Van een jonge Zuid-Afrikaan- Ê6duiker, die tien jaar geleden in hetzelfde water omkwam. Shaw had het in een duikpak gestoken lijk van Deon Dreyer vorig jaar oktober gezien toen hij in Boesmansgat een wereld diepterecord. vestigde. Een team van acht duikers stond Shaw bij. Het was de be doeling dat zij het door Shaw geborgen lichaam estafettege- wijs naar de oppervlakte zou den brengen. Maar Shaw bleef langer weg dan de vijf minu ten die hij ter beschikking had. Decompressie Een collega probeerde de Au straliër te zoeken, maar kwam daarbij zelf bijna om, vanwege problemen met decompressie. Toen iedereen zich erbij had neergelegd dat beide duikers voor altijd waren verdwenen, verschenen de twee lichamen toch aan de oppervlakte. Ze werden bijeen gehouden door een lijn die Shaw aan het lichaam van Dreyer had vast gemaakt tijdens zijn recordpo ging. Alles kreeg een nog macabere dimensie omdat de camera die Shaw op zijn helm droeg heeft vastgelegd wat er is gebeurd. Te zien valt hoe Shaw precies volgens plan bij het lijk aan komt. Shaw gaat steeds moeilijker ademen en probeert weg te ko men, maar hij raakt kennelijk verstrikt in de lijn. GPD door Eelco van der Linden KAAPSTAD - Mark Thatcher heeft gisteren in het Hoogge rechtshof van Kaapstad een ge deeltelijke schuldbekentenis af gelegd over betrokkenheid bij het voorbereiden van een coup vorig jaar in het olierijke Equa toriaal Guinee. Na betaling van een boete mag Thatcher, de zoon van de vroegere Britse pre mier, Zuid-Afrika verlaten. Hij stond sinds augustus onder huis arrest. Mark Thatcher werd vorig jaar gearresteerd in Kaapstad we gens overtreding van een wet die huurlingenactiviteiten ver biedt. Hij kwam weer vrij nadat zijn moeder een borg had be taald van 300.000 euro. Thatcher heeft nu een akkoord met justitie gesloten, waarbij hij in ruil voor zijn bekentenis een voorwaardelijke straf van vier jaar krijgt en de keuze tussen vijf jaar gevangenis of een boete van 390.000 euro. Thatcher zal betalen en vandaag Zuid-Afrika verlaten om zich bij zijn vrouw in de VS te voegen. De 51-jarige Thatcher heeft toe gegeven dat hij 'onachtzaam' is geweest bij het investeren in een helikopter waarvan hij dacht dat die dienst zou doen als vlie gende ambulance in Soedan. In werkelijkheid diende de helikop ter om de in Spanje in balling schap levende rivaal van presi dent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo van Equatoriaal Gui nea, Severo Moto. in te vliegen. Dit diende te gebeuren zodra het een groep huurlingen van Zuid-Afrikaanse en Britse natio naliteit was gelukt om de presi dent af te zetten. Huurlingen SYDNEY - De Australische metropool Sydney moet zijn consumptie van water flink beperken om een gigantisch tekort af te wenden. Onderzoekers hebben dat volgens The Sydney Morning Herald gisteren bekendgemaakt. De bewoners en bedrijven van Sydney moeten hun water verbruik meer dan halveren, stellen de onderzoekers van de Vereniging van Diensten voor Watervoorziening. Daar voor is een radicaal andere benadering van de consump tie van water nodig. De mensen moeten beseffen dat wa ter een zeer schaars goed is geworden. ANP EDINBURGH - Een 54-jarige Schotse huisvader heeft van een rechter een berisping gekregen omdat hij een 1,2 meter lange brilkaaiman hield in zijn flat. Het gevaarlijke reptiel is in beslag genomen. De man mag de komende vijf jaar geen huisdieren hebben, zo meldde het dagblad The Guardian gisteren. Anthony Quinn kocht de kaaiman toen die ongeveer 30 centimeter lang was. Hij creëerde in zijn woonkamer een stukje regenwoud voor zijn huisdier. Hij sloot een verwar mingsapparaat aan en liet de kaaiman, uitgerust met ze ventig vlijmscherpe tanden, rondzwemmen in een op blaasbaar zwembadje. ANP PARIJS - De komende drie jaar komen er vijftien niéuwe beren naar de Pyreneeën, te beginnen met vijf vrouwtjes dit jaar. Minister Lepeltier van Milieu van Frankrijk heeft dat gisteren gezegd voor de televisie. Zijn beslissing komt twee maanden nadat een jager de vijftienjarige berin Cannelle doodschoot, naar zijn zeggen uit zelfverdediging omdat hij ineens oog in oog kwam te staan met het dier dat haar jong verdedigde. Maar het was bekend dat de beer in de buurt was, en de jagers had den daar niet mogen zijn. Cannelle was de laatste origine le Pyrenese berin. ANP BRUSSEL - In België krijgen de eigenaren van auto's, die volgens tegenstanders milieuvervuilend en onveilig zijn, onbedoeld een belastingdouceurtje. Minister van Financi ën Reynders heeft volgens Vlaamse kranten gisteren laten weten dat hij daar voorlopig niets aan kan doen. De '4x4's' of 'SUV's' zijn in België nog overheersender in het stradtbeeld dan in Nederland. Dat heeft alles te ma ken met een fiscale truc. Wie een rekje laat plaatsen tus sen de achterbank en de kofferruimte en afstand doet van de armleuning op de achterbank, kan zijn reuzenauto la ten inschrijven als 'lichte vrachtwagen'. Daardoor wordt de luxejeep een stuk lager belast. ANP SOECHOEMI - Sergej Bagapsj heeft de presidentsverkie7 zing in Abchazië gewonnen. Hij kreeg 90,1 procent van cle stemmen. De presidentsverkiezing was een herhaling van de stembusgang in oktober 2004. Ook toen won Bagapsj, maar zijn overwinning werd door de vertrekkende president en zijn voornaamste tegenstre ver Chadzjimba niet erkend. GPD door Remco Reidinq MOSKOU - Geen respect voor Rusland, dan ook geen visum. Dat is de strekking van een wets ontwerp dat het Russische parle ment heeft aangenomen. Wie geen respect toont voor Rus land, de regering of de symbo len van het land, kan voortaan rekenen op een inreisverbod. Volgens de nieuwe wet kunnen buitenlanders worden gewei gerd als ze de 'algemeen geac cepteerde spirituele, culturele en sociale waarden' van Rus land geweld hebben aangedaan. Welke 'overtredingen' daartoe precies behoren, is onduidelijk. De wet zou bedoeld zijn om de nationale veiligheid van Rus land te versterken. De vrees be staat echter dat de maatregelen leiden tot nieuwe drempels tus sen het Oosten en het Westen. Mensenrechtenorganisaties zijn bang dat de wet kan worden ge bruikt om critici van het rege ringsbeleid te -weren. Volgens een woordvoerder van Human Rights Watch in Moskou geeft de wet de regering de vrije hand de grenzen te sluiten voor ieder een die niet welkom is in Rus land. Drugsgebruikers en reizigers met een infectieziekte zoals hiv/aids onder de leden, komen het land volgens de nieuwe wet ook niet meer in. Op basis van de huidige regels kunnen alleen visa voor een langdurig verblijf worden geweigerd, indien de vi sumaanvrager niet kan aanto nen dat deze niet is geïnfecteerd met hiv. Woensdag bleek dat vol gens een nieuwe studie Rusland één miljoen inwoners telt met hiv of aids. Dat is drie keer zo veel dan het officiële aantal. De nieuwe wet staat nog twee behandelingen in het parlement te wachten, voordat hij in wer king kan treden. Als het zover komt, dan kunnen de Russische president Poetin, het parlement, de regering of een rechtbank tot een inreisverbod besluiten. Een rechter moet beoordelen of iemand de reputatie van Rus land daadwerkelijk schade heeft berokkend. GPD FLORENCE - Italiaanse histori ci hebben een atelier van Leo nardo da Vinei aangetroffen in een afgesloten dependance van een klooster in Florence. Het gaat om het klooster Santis- sima Annunziata, waar de mees ter geruime tijd heeft verbleven, aldus een van de historici. Zij zijn zeker van hun zaak. Er zijn fresco's van vogels gevonden die zij aan het genie (1452-1519) toe schrijven. AFP Mark Thatcher verlaat zijn woning in Kaapstad na de uitspraak. foto Howard Burditt/RTR Het brein achter de coup was de Brit Simon Mann, een goede vriend en buurman van Thatcher in Kaapstad, met een verleden als ondernemer in de wereld van huurlingen. Mann werd vorig jaar in Zimbabwe op het vliegveld van Harare gear resteerd samen met 67 mannen. Mann is inmiddels veroordeeld tot zeven jaar cel vanwege een poging wapens aan te schaffen die bestemd waren voor de coup poging. Eerder was in Equatoriaal Gui nea de Zuid-Afrikaan Nick du Toit gearresteerd. Bewezen werd geacht dat hij de leider was van een vooruitgestuurde groep van coupplegers waartoe ook zeven Zuid-Afrikanen en zes Armeniërs behoorden. Du Toit werd veroordeeld tot 34 jaar gevangenisstraf. GPD Advertentie EXTRA BIJMEUBELEN! vraag naar de voorwaarden. modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5