PZC PvdA eist protest Bot tegen doodseskaders VS Topambtenaar EZ roept op tot lastenverlichting Ij Stroomreserves komen in gevaar Surinaamse woorden n het Groene Boekje Nederland en VS samen in irisscan Keurmerk voor heidendom Herstel Kabouterboom kostbaar Politie rukt uit voor gillende vrouw Grote hasjvangst haven Rotterdam Reuzensterren grootste in melkweg Tiener opgepakt wegens belagen homoseksueel Vermiste bij stuw gevonden Koenders: reden voor terugtrekken troepen uit Irak Vakantie wordt gebruikt voor leggen van contacten Uitbreiding van aanklacht moord Theo van Gogh LPF Brug over IJssel in Zutphen voorlopig buiten gebruik vrijdag 14 januari 2005 MAASTRICHT - Stichting Arkana heeft een keurmerk in gesteld voor heidense activiteiten in Nederland. Daarmee wil ze een einde maken aan de 'wildgroei' aan cursussen, workshops, healings en andere activiteiten met een hei dens karakter. Ook mensen die klachten hebben over hei dense praktijken, kunnen bij Arkana terecht. Dat liet de stichting gisteren weten. Tot het heidendom behoren onder anderen mensen die zich heks, sjamaan, druïde of medicijnvrouw noemen of zich met tarot bezig houden. ANP BEEK - Het zoveel mogelijk herstellen van de zogenoem de Kabouterboom in Beek bij Nijmegen gaat zeker 30.000 euro kosten. Vandalen staken de dikste boom van Neder land dinsdag in brand. Het is nog maar de vraag of de 450 jaar oude tamme kastanje de verwoesting door de brand zal overleven, zegt beheerder H. Hengeveld van stichting Het Geldersch Landschap. Gisteren heeft een expert van de Bomenstichting de scha de aan de boom getaxeerd. ANP AMSTERDAM - Buren vreesden het ergste, toen zij in de nacht van woensdag op donderdag in een bovenwoning aan de Amstelveenseweg in Amsterdam gegil en gestom mel hoorden. De gealarmeerde politie wist dan ook niet hoe snel ze naar de plek des onheils moest komen om poolshoogte te nemen. De verbazing was vervolgens groot toen de agenten ont dekten dat in de desbetreffende woning de buurvrouw zo juist het leven had geschonken aan een jongetje. Aange zien de bevalling veel sneller ging dan verwacht, kwamen de verloskundige en het opgeroepen ambulancepersoneel te laat. ANP ROTTERDAM - De politie heeft eind december in de Rot terdamse haven 3650 kilogram hasj onderschept. Dit heeft zij gisteren bekendgemaakt. De onderschepte drugs hebben een geschatte straatwaarde van 10 miljoen euro. Vijf verdachten zijn aangehouden. De Rotterdamse douane deed de vondst nadat een drugs hond was aangeslagen bij een container. De zaak werd overgedragen aan het Harc-team. Het samenwerkingsver band tussen douane, Fiod-ECD en Zeehavenpolitie vond de drugs verstopt tussen marmeren platen. ANP RIJSWIJK - De drie onlangs door Amerikaanse weten schappers ontdekte sterren zijn de grootste die ooit in ons sterrenstelsel, de Melkweg, zijn gevonden. Dat zegt ster renkundige De Koter van de Universiteit van Amster dam. Hij noemt gisteren de ontdekking 'een test voor een beter begrip van de levensloop van sterren'. De drie hemellichamen zijn zogeheten Rode Reuzen; ster ren die in de laatste fase van hun leven zijn en opzwellen. De Amerikaanse wetenschappers onderzochten een groep van 74 Rode Reuzen en stuitten bij hun onderzoek op de drie giganten. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Europese reser vecapaciteit voor elektriciteit komt op langere termijn in de ge varenzone. In 2008 zal de gemid delde reservecapaciteit in de Eu ropese Unie zijn gedaald tot be neden de ondergrens. Dat schrijft adviesbureau Cap Gemini in zijn jaarlijkse onder zoek 'Trends in Energy'. Nederland passeert tussen 2008 en 2011 deze grens. „Bij piekver- buik zal dan zijn reserveproduc tie niet meer voldoende zijn en moet er meer geïmporteerd wor den", zegt onderzoeker Fens. Om de daling van de reserveca paciteit te stoppen moeten de elektriciteitsproducenten aan zienlijk investeren in productie en transportnetwerken. Neder landse energiebedrijven vinden investeringen in piekcapaciteit vooralsnog onvoldoende aan trekkelijk. Minister Brinkhorst is van plan dergelijke investerin gen te stimuleren. Nederland beschikt over vijf AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft woensdaga vond een 14-jarige jongen opge pakt die behoorde tot de rad draaiers die een bewoner in de Retiefstraat in de Transvaal- buurt hebben weggepest. Een groep Marokkaanse jon gens, tussen de 12 en 15 jaar, en Hollandse overburen treiterden de man vanwege zijn homosek suele geaardheid. De woning bouwvereniging zorgde voor een ander huis voor het slachtof fer. Begin dit jaar werd een logé van de man geschopt en geslagen en brak daarbij enkele vingers. De politie verdenkt de opgepakte 14-jarige jongen ervan de dader te zijn. De andere jongens, die waarschijnlijk niet bij deze mis handeling waren betrokken, wil de politie uit de anonimiteit ha len. „Zodat we ouders en verzor gers kunnen aanspreken op het gedrag van deze jongens", aldus een politiewoordvoerder giste ren. ANP stroomverbindingen met omrin gende landen. Na 2007 komen daar nog twee bij, als de elektri citeitskabels naar Groot-Brit- tannië en Noorwegen in gebruik worden genomen. „Voorlopig zitten we nog warm in onze jas", aldus Fens. Maar omdat de reservecapaci teit in de hele EU terugloopt van 11 naar 7 procent, zal de prijs van reservecapaciteit in pieksituaties sneller stijgen dan voorheen. Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) maakt zich eveneens zorgen over Neder land. Volgens het IEA kan de ge faseerde sluiting van de Bel gische en Duitse kerncentrales grote problemen voor Neder land opleveren. Nederland im porteert 15 procent van zijn stroom. Die komt vooral uit Duitsland, Frankijk en België. Afsplitsing Ook de door minister Brink horst voorgestelde afsplitsing van de energienetten kan vol gens Cap Gemini leiden tot een hogere stroomprijs. Energiebedrijven die willen in vesteren in nieuwe centrales, le nen daarvoor op de kapitaal markt. Als hun het bezit van de kostbare elektriciteitsnetten wordt ontnomen, heeft dat di rect gevolgen voor hun krediet waardigheid en zullen ze een ho gere rente moeten betalen. ANP BORGHAREN - De sluisinees- ter van de stuw in Borgharen heeft gisteravond het lichaam van een man gevonden. De poli tie denkt dat het gaat om een van de twee vermisten van het bootongeluk zondag op de stuw. Het lichaam is geborgen. Het stoffelijk overschot werd bo- venstuws aan de mond van het Julianakanaal gevonden, en niet beneden aan de stuw, waar de afgelopen dagen intensief naai de vermisten gezocht is. Moge lijk is de man nog voor het om laag storten van de boot ge sprongen. Het lichaam is overgebracht naar het mortuarium. Na identi ficatie wordt eerst de familie in kennis gesteld. ANP HnnrJaco van Lambalqen DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken moet de plannen van de Amerikaanse re- erin^om zogenaamde doodses- aders naar Irak te sturen scherp veroordelen. Met die wij ziging in het Amerikaanse Irak-beleid kunnen de Neder- andse militairen in geen geval langer in Irak blijven, vindt de NdA. „Het Irak-beleid van de egering is vooral mond- e-dicht", zegt PvdA-Kamerlid Soenders. AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie breidt de aanklacht legen de verdachte van de moord op Theo van Gogh uit. Iet OM verdenkt hem nu ook an het belemmeren van het werk van het Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali. lierop staat een maximale straf -an levenslang. Dat is gisteren icvestigd door de persofficier ran het OM in Amsterdam. 'olgens de persofficier is de aan lacht uitgebreid met artikel 21 uit het Wetboek van Straf- echt, 'geweld tegen de Sta- en-Generaal'. De man wordt er- •an verdacht dat hij met zijn ipen brief aan Hirsi Ali, die hij ip het lichaam van Van Gogh ad geprikt, het WD-Kamerlid usdanig heeft bedreigd dat zij aar werk als Kamerlid niet leer kon uitvoeren, invocaat P. Plasman zei giste- jjli in een reactie dat de uitbrei- Üng van de aanklacht hem ver ast heeft. Plasman merkte op t OM moet bewijzen dat lirsi Ali ook daadwerkelijk vrees is aangedaan'. ANP CDA en WD zijn er juist voor om de aanwezigheid in Irak te verlengen. Zij twijfelen aan de herhaalde verzekering van mi nister Kamp (WD) van Defen sie dat de Iraakse veiligheid stroepen zelf voor stabiliteit in het land kunnen zorgen. Het CDA wil daar liefst al volgende week met ministers Kamp en Bot over praten. Er zijn nu der tienhonderd Nederlandse mili tairen in Irak. Zij blijven in prin cipe tot medio maart. De termijn voor de troepen zit erop en Nederland moet zich daar gewoon aan houden, oor deelt de PvdA. Ook D66 stelt dat de troepen weg moeten. WD en CDA vinden dat de Pv dA overdrijft over de doodseska ders. „Koenders reageert op krantenberichten. Er gaan heus geen eenheden naar Irak om mensen te liquideren, dat heeft de Amerikaanse ambassade mij deze week nog bevestigd", stelt WD'er Van Baaien. „Er gaan speciale eenheden heen om orde op zaken te stellen", zegt CDA' er Ormel. „Geen doodseska ders." Het CDA wil van Kamp op nieuw de verzekering dat de Ne derlandse militairen echt niet meer nodig zijn. „Kamp zegt dat. Maar hoe kan het dan dat de Britten, de Japanners en de Irakezen zeggen dat we nog wel nodig zijn", aldus Ormel. Zo lang de Nederlandse aanwezig heid gewenst is moeten de troe pen blijven, aldus het CDA. Or mel wil dan ook al volgende week van Kamp horen hoe het zit, zodat zo snel mogelijk een nieuwe lichting getraind kan worden. De Britten, bij wie de Nederlan ders zijn ondergebracht, willen dat de Nederlanders blijven, weet Van Baaien. „Ik heb uit be trouwbare bron dat de Britse premier Blair contact op zal ne men met PvdA-leider Bos om ook hem daarvan te overtui gen." De WD is er al van over tuigd dat Nederland langer moet blijven. Van Baaien heeft Kamp opgeroepen niets te doen dat een langer verblijf onmoge lijk maakt. De LPF neemt een middenposi tie in. Zij vindt dat een deel van de militairen na maart kan blij ven als dat nodig is om de Iraak se troepen te helpen bij het ga randeren van de veiligheid. Als Kamp CDA en LPF er niet van overtuigd dat de Irakezen in de 'Nederlandse' provincie Al Muthanna in staat zijn de orde te handhaven, tekent zich een Kamermeerderheid af voor een langer verblijf van de Neder landse militairen. GPD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Vakantie is bij uitstek geschikt om nieuwe con tacten te leggen en te onderhou den. Om gemeenschappen te vor men zijn vakanties in de moder ne samenleving net zo belang rijk als vroeger de stamkroeg op de hoek of de buurtvereniging. Dat is de conclusie van een on derzoek naar gemeenschapsvor ming tijdens vakanties, waarop Carlijne Philips deze maand pro moveert aan de Rijksuniversi teit Groningen. Het blijkt dat bijna 80 procent van de vakan tiegangers die tijd gebruikt om familiebanden aan te halen of om tijd aan vrienden te beste den. Ruim 36 procent gaat in de vakantie nieuwe relaties aan. Philips, die sociologie studeer de, beschrijft drie uiteenlopen de vakantiebestemmingen: de partyscene op Ibiza, een vakan tiedorp van Club Med op Mallor- ca en een camping in Bakkum, waar Amsterdammers komen. Bij onderzoek over gemeen schapsvorming ligt de nadruk meestal op wijken, buurten en straten. Maar de tijd dat de con tacten vrijwel alleen in de stam kroeg of bij de buurtvereniging werden gelegd, is voorbij. In de moderne samenleving zijn men sen mobiel. Ze hebben veel va kantie en leren graag nieuwe mensen kennen buiten hun ei gen woongebied. ANP ZUTPHEN - De Oude Efsselbrug in Zutphen is op last van de ge meente voorlopig gesloten voor gemotoriseerd verkeer. De strem ming duurt minimaal een week. De gemeente acht de brug niet vei lig omdat er scheuren zitten in de dragers van het bouwwerk. De scheuren zijn dinsdag en woensdag bij een inspectie geconstateerd. De brug is een belangrijke schakel in een drukke verkeersroute met vijftienduizend verkeersbewegingen per etmaal. foto Maarten Sprangh/ANP oor Aly Knol )EN HAAG - Cellenhuis, bos- leester, cambiohouder, pin ten, tandenschuier en zwamp, leze Surinaams-Nederlandse foorden maken een goede kans lit jaar te worden opgenomen n het Groene Boekje, de offi- iêle woordenlijst van de Neder- indse taal. ntotaal zullen vijfhonderd Su- inaams-Nederlandse woorden nhet Groene Boekje komen, na- at Suriname deze week offici al is toegetreden tot de Taalu- ie Tot nu toe was dat een ex- lusief Nederlands-Belgische or- anisatie. la Surinaams-Nederlandse foorden die zullen worden toe- evoegd moeten in minstens hie woordbestanden, waaron- er het digitale bestand van de rant De Ware Tijd, met regel- oaai worden gebruikt. De defi- ótieve selectie zal door een (toop taalkundigen worden ge maakt, maar de Taalunie heeft al een lijst met een dertigtal 'kanshebbers' opgesteld. Zoals bosmeester (een soort gifslang), cambiohouder (eigenaar van een wisselkantoor), houwer (kapmes). Het Nederlands zal zeer waar schijnlijk worden verrijkt met woorden als shutters (raamlui- ken), cellenhuis (gevangenis), tandenschuier (tandenborstel), regeringstopper (topman of -wouw in de regering), pinaren (het moeilijk hebben), uitlandig (in het buitenland verblijvend) en DNA-lid (een lid van De Na tionale Assemblee van Surina me). Wiet Verder maken padieboer (rijst boer), cell of cellulair (voor een gsm of mobieltje), glo-school (basisschool) en baboen (brul aap) een goede kans. En niet te vergeten wiet, dat in het Suri- naams-Nederlands 'onkruid' be tekent. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De hoogste ambte naar van het ministerie van Eco nomische Zaken wijst in zijn nieuwjaarsartikel in het econo- menvakblad ESB op het belang van lastenverlichting. Het tempo waarmee het finan cieringstekort wordt terugge drongen moet volgens secreta ris-generaal J. Oosterwijk wor den afgewogen tegen 'het deels ongedaan maken van lastenver zwaringen' voor de burger, die niet voorzien waren bij het aan treden van dit kabinet. Lasten verlichting ondersteunt volgens hem niet alleen op dit moment het broos herstel van onze econo mie, maar is ook van belang voor blijvende economische groei. Hij pleit voor maatregelen die de concurrentiekracht van Ne derland vergroten en voor meer draagvlak daarvoor bij de bur gers. Dat laatste kan ontstaan door uit te gaan van het princi pe 'boter bij de vis'. Zo wil de se cretaris-generaal toe naar een si tuatie waarbij het verminderen van de kosten van de sociale ze kerheid gepaard gaat met een verlaging van de premies. Beper king van belastingaftrek van pensioenpremies moet leiden tot lagere belastingtarieven. Volgens Oosterwijk zien de bur gers tot dusver door de lasten verzwaring de voordelen niet die de heivormingen van het ka binet voor hen hebben. De topambtenaar maakt zich zorgen, omdat Nederland zich onvoldoende aanpast aan de in ternationale ontwikkelingen en daardoor te weinig profiteert van de opleving in de economie elders in de wereld. Hoge ar beidskosten spelen Nederland hierbij parten en Oosterwijk roept werkgevers en vakbewe ging op om ook in 2005 'uiterst terughoudend' te zijn. Ook vindt hij dat de discussie over WW en ontslagrecht moet wor den hervat na een advies van de Sociaal-Economische Raad in het voorjaar. Pensioenen De secretaris-generaal vindt bo vendien dat de pensioenen aan gepast dienen te worden. In de regelingen kan niet alleen de AcW POE. NI ET 2-O RAAR- jl itggt uyvuotisetju) heel leuke ouem hoogte van het pensioen worden vastgelegd, maar kunnen ook harde afspraken worden ge maakt over begrenzen van de hoogte van de premies. Oosterwijk oppert voorts de mo gelijkheid om de huidige gepen sioneerden 'sterker te betrekken in het delen van de pijn', vooral 'als de toename van de premie een te zware wissel gaat trekken op de werkenden'. Volgens Oos terwijk is voor herstel van ver trouwen van de burgers van be lang dat ze ook weten waaraan ze toe zijn bij belangrijke beslis singen als het kopen van een ei gen huis of het treffen van een voorziening voor de oude dag. Dat vertrouwen ontstaat niet als de discussie over gevoelige onderwerpen als aftrek van hy potheekrente taboe wordt ver klaard. Wel als het kabinet zichtbaar maakt dat het zal gaan om een geleidelijke verandering, die ge paard gaat met andere maatrege len die van invloed zijn op de woningmarkt. Oosterwijk vindt dit iets voor 'een komende kabinetsperiode'. ANP De Amerikaanse minister Ridge (1), minister Verdonk en Schiphol-directeur Cerfontaine (r) schuiven aan voor de bekendmaking van de samenwerking. foto Toussaint Kluiters/ANP door Ilse Thoonsen SCHIPHOL - Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken wil zo snel mogelijk vingerafdrukken en irisscans laten maken van al le reizigers op Schiphol. Dat liet zij gisteren weten na een bijeen komst met de Amerikaanse mi nister van Binnenlandse Veilig heidszaken Ridge. Nederland en de Verenigde Sta ten kondigen aan te kijken of ze kunnen samenwerken op dit vlak, door hun systemen te kop pelen. Reizigers die dat willen, kunnen op Schiphol nu al versneld door de douane via irisscancontrole. Ze hoeven bij de grenspassage geen uitvoerige paspoortcontro le te ondergaan, maar laten hun 'ogen lezen'. Passagiers betalen extra voor de service. Ook de VS voeren nu dit gebruik van zoge naamde biometrische gegevens in voor reizigers, die arriveren op John F. Kennedy Internatio nal Airport in New York. Amerikaanse passagiers of inter nationale reizigers kunnen zich daarvoor aanmelden en ze moe ten eerst uitgebreid worden ges creend voordat ze in aanmer king komen. Op de luchthaven komen kiosken waar ze via vin gerafdrukken worden herkend bij controles. Beide landen gaan nu hun ervaringen uitwisselen en kijken of ze tot een gezamen lijk, uniform systeem kunnen ko men. De ministers hopen snel tot een proefproject te komen. Minister Verdonk: „we hebben dezelfde visie over het bewaken van grenzen en het bevorderen van het reizigersverkeer. We wil len beiden snel vervoer en goede controles. We willen onze gren zen openstellen voor mensen met goede bedoelingen, maar mensen tegenhouden die we niet willen hebben." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3