Prins Harry heeft het verbruid PZC Dood Joséphine-Charlotte eind tijdperk L t l .s R c a T A S S R Casper Hobbes puzzel LU LU LU LU Heer Bommel en de Blijdschapper recept Hoorn des overvloeds Jongste zoon van Charles en Diana verschijnt in nazi-uniform op feestje weer Zeeland: Rustig vrijdag 14januari 2005 „door Esther Gotink en Hans Jacobs Prins Harry heeft het nu echt verbruid. 'Harry de nazi' schreeuwde boulevardkrant The Sun gisteren over de volle breedte van de voorpagina. De kleinzoon van koningin Eliza beth had het in zijn hoofd ge haald om naar een feestje te ,gaan in het uniform van het Duitse Afrika Korps. En om zijn uitdossing te completeren, had Harry (20) de armband met hakenkruis niet vergeten. Gei nig toch? Niet dus. De Britten zijn 'not amused'. Prins Charles heeft er weer een paar grijze haren bij en konin gin Elizabeth, die juist deze da gen slachtoffers van de vernieti gingskampen op het paleis ont vangt, staat in haar hemd. Het verweer van Harry dat het ging om een privé-feestje, wordt door niemand geslikt. Een ko ningszoon moet beter weten en zich daar naar gedragen. En dat geldt voor iemand die, leuk of 'niet, dag en nacht wordt ge volgd, nog meer. In het parlement gaan al stem men op om hem de toegang tot de militaire academie Sand hurst te ontzeggen. „Een Britse officier draagt geen nazi-uni- fprm", zei Labour-parlements- 'lid Doug Henderson boos. Harry heeft via het secretariaat van zijn vader zijn excuses aangebo den voor zijn gebrek aan reali teitszin, maar er wordt behalve berouw nu ook boetedoening ,van hem verwacht. Idioot „Hij heeft een dure opleiding ge had, hij schijnt geschikt te zijn om in het leger te dienen, dus dan mag je er van uit gaan dat hij geen complete idioot is. Dan 'had hij ook moeten weten waar hét hakenkruis voor staat en hoeveel schade hij berokkent door deze te dragen. Het is ui terst beledigend en totaal res pectloos tegenover de slachtof fers van het fascisme en dege nen die er tegen vochten", aldus Andrew Pike van een anti-facis- zo dwaas en schaamteloos droeg", meent rabbijn Marvin Hier. Het zal de reputatie van de 're serve troonopvolger' (na vader Charles en broer William) niet meteen verbeteren. Harry heeft de boulevardpers, die hij verant woordelijk houdt voor de dood van zijn moeder Diana, in feite uitgedaagd. Hij mag sinds zijn achttiende worden gevolgd, en dat wordt verbeten gedaan. De prins kan er slecht tegen en Twee mannen in Londen lezen de editie van The Sun waarop de gewraakte foto van prins Har ry in nazi-uniform prijkt. foto David Loh/RTR Koningin Beatrix loopt morgen achter de baar van grootherto gin Joséphine-Charlotte. Wan neer het stoffelijk overschot van de maandag overleden vorstin wordt bijgezet komt er een ein de aan een tijdperk. Een periode waarin leden van koningshui zen alleen met elkaar trouivden en aan elkaar verwant waren. Joséphine-Charlotte was daar een van de laatste voorbeelden door Hans Jacobs De Belgische koninklijke fa milie is voltallig aanwezig bij de begrafenis van grootherto gin Joséphine-Charlotte. Dat is niet zo gek als het lijkt. Ze was immers een zus van koning Al- bert en dus een tante van zijn kinderen. Albert zat zondagnacht ook aan het sterfbed van zijn oudste zus, met wie hij een bijzondere band had. Maar ook de andere vor stenhuizen laten morgen geen verstek gaan. Het groothertog dom, waarover tot 1890 de Oran jes nog de scepter zwaaiden, is weliswaar klein, maar telt in ko ninklijke kringen wel degelijk mee. Dat komt niet in de laatste plaats door Joséphine-Charlot te. Zij was een van de laatste 'grand royal ladies' van Europa. Haar bloed kon nauwelijks blau wer zijn. De stamboom van de in 1927 in Brussel geboren prin ses voert naar bijna alle vorsten huizen. Haar vader, grootvader en beide broers waren of zijn ko ning der Belgen; haar schoon moeder, man en zoon groother tog van Luxemburg, haar neef, oom en oudoom koning van Noorwegen. Ze telde onder haar voorouders koningen van Frankrijk, Beie ren, Portugal, Spanje en de bei de Siciliën. De familiebanden met de ko ningshuizen van Pruisen, Dene marken, Zweden, Noorwegen, Griekenland en Württemberg kwamen via haar moeder, de Zweedse prinses Astrid. Haar tante Marie-José werd koningin van Italië, haar eigen huwelijk met Jean van Luxemburg bracht weer nauwe relaties met de Bourbon-Parma's en het Oos tenrijkse keizershuis. En dan zijn alle kleinere, vooral Duitse, vorstenhuizen nog niet meege teld. Eigen kring Tot halverwege de vorige eeuw zocht de hoge adel huwelijks partners uitsluitend in eigen kring. Huwelijken tussen neef en nicht waren eerder regel dan uitzondering. Buurlanden lever den elkaar in een soort estafette prinsen of prinsessen. De Oranjes hebben ook meege daan aan dit schaakspel, via ver bintenissen met de koningshui zen van Pruisen, Groot-Brittan- nië en Zweden. Alleen beschik ten ze aan het einde van de laat ste eeuw niet over genoeg pion nen om in te zetten, waardoor ze bijvoorbeeld in de stamboom van Joséphine-Charlotte wat verborgen zijn. Joséphines betovergrootmoeder was prinses Louise der Neder landen, die koningin werd van Zweden en Noorwegen. Ze was een kleindochter van koning Willem I, destijds ook groother tog van Luxemburg. Pas sinds het trouwen met bur gers eerder regel dan uitzonde ring is geworden - vroeger ver loor een prins of prinses daar door alle privileges - zijn de rela ties tussen de koningshuizen aan het verwateren. GPD De uitvaart wordt zaterdag recht streeks uitgezonden door de Bel gische zender TV1, vanaf 11.15 uur. De RTBF begint om 10.30 uur met de uitzending. licht rijtuig voeg woord T ver legen T eet ~t~w rivier in opgeven besef rijtuig gerei Egypte 1 cowboy feest monniks kleed palmriet 2 over blijfsel opstootje T hoogste ver daging T muziek tennis- term 4 werk visje handvat moed 3 thans com puter f T 5 muziek noot T persoon lijk vnw. 6 fideel 7 druk- machine In dit diagram is een woord van 12 letters verstopt. Het is te vinden door, beginnend bij het vakje met de stip, telkens een vakje naar links, rechts, onder, boven of diagonaal te verspringen. Elke letter wordt één keer gebruikt. Hoe luidt het zoekwoord? Horizontaal: 3. Metselwerk op het voetbalveld (7); 6. Met ver bazing naar boven kijken (6); 8. Uitglijer van een boekje (4); 10. Interval binnen het restant (5); 12. Sappige kerels (5); 13. De binnenvaart komt erdoor (6). Verticaal: 1. Wagen met niets dan geluid (4); 2. Dat oogje is weer waardeloos (5); 4. De jon- geren hebben geen oren in de zomer (4); 5. Kledingstuk dat van pas komt (7); 7. Plant die er bitter van wordt (6); 9. Gevoelige boom (3); 11. Dat dier heeft veel effect (4). Oplossingen van gisteren: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Kramp; 5. eau; 6. ion; 8. keurs; 11. oei; 13. eng; 15. os; 16. arm; 18. po; 19. ijk; 20. of; 21. ne; 23. sta; 25. ns; 26. Ino; 28. dom; 29. snaai; 32. Tee; 33. amp; 34. Loire. Verticaal: 1. Kaki; 2. rue; 3. mir; 4. pose; 7. doornig; 9. uur; 10. egoisme; 12. es; 14. np; 16. aks; 17, moa; 22. en; 24. twa; 25. no; 27. Osei; 28. dime; 30. neo; 31. aar. Slangpuzzel: 1. Mika; 2. aardtor; 3. revival; 4. legende; 5. eten. Opl.: Madrileen. Crypto-overlapper: Horizontaal: 5. Floplopen; 6. knotendop; 7. abuislamp; 8. pikhaaken. Verticaal: 1. Plensbuil; 2. spotdicht; 3. toonklaar; 4. gezoemmer. puzze||ancj „Waar is dat doosje?", vroeg Tom Poes dringend. „Die pil len?", zei Zwadder peinzend. „O die? Ze zijn weg, geloof ik. Maar wat geeft het? Voor mij hebben ze hun dienst gedaan en nu zijn ze niet belangrijk meer." Dat was Tom Poes echter niet met hem eens. „Als ze weg zijn, kunnen ze in verkeerde handen raken", dacht hij onge rust - en hij begon de omgeving met grote aandacht te on derzoeken Maar hij was al te laat; het doosje was door heer Bommel opgeraapt, en terwijl deze schielijk wegliep, nam hij er een pil uit. „De werking van deze dingen is wonder baarlijk", sprak hij tot zichzelf. „Dat heb ik met mijn eigen De gevulde omelet, Hoorn des over vloeds, beleeft samen met de boereno melet in veel restaurants en andere eetge- legenheden een bescheiden terugkeer want een eitje meer of minder doet er te genwoordig niet meer zo toe. Lunchgerecht voor 2-3 personen: 5 eieren; 4 eetl. melk; zout; witte pe per uit de molen; ca. 60 gram boter; 125 gram gekookte ham, dikke plak; 200 gram kleine spruitjes, schoonge maakt; 100 - 150 gram kleine cham pignons, schoongemaakt; 1 grote ui, grof gesnipperd en 1 eetl. fijngehak te (blad)peterselie. Roer in een kom eieren en melk los. Voeg wat zout en peper toe. Verhit een grote koekenpan en laat de helft van de boter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Temper de warmtebron en schenk onmiddellijk daarna het ei- ermengsel in de pan. Laat de omelet zolang zachtjes bakken tot het oppervlek is gestold en er toch nog glimmend uitziet. Keer de omelet, met be hulp van een spatel en pandeksel of groot bord om en laat hem dan nog 1-2 minu ten in de pan liggen. Zet dan het vuur uit. Snijd de ham in minuscule blokjes en zet de spruitjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de spruitjes niet veel langer dan 7 minuten koken. Stort ze daarna in een vergiet en laat ze uitlekken, afkoelen en zoveel mo gelijk opdrogen. Verhit een wok en laat de boter smelten. Vooruitzichten zaterdag zóndag maandag dinsdag weer O O max. 5° 5° 7° 7° min. 0° -1° 2° 5° wind ZO 4 Z 3 ZW 4 ZW 4 Zon vand3i} op 8.43 onderlll Maan vandóii op 11,8, Toonder Studio's Nautisch bericht D^zuidelijke wind is vandaag meest matig, kracht 3.tot 4. zicht is goed en de watertemperatuur is 7 graden. Waterstanden ogen gezien. Maar Tom Poes gunt mij en anderen dit kleine genoegen niet. De jonge vriend ziet de dingen altijd van de zure kant." Haastig slikte hij het balletje door en op hetzelf de moment voer er een vreemde trilling door zijn leden. Spierbundels deden zijn borstkas zwellen, terwijl zijn ge draaf overging in een veerkrachtige tred en een vreemde lichtheid hem naar het hoofd steeg. De eerste die de ver nieuwde heer in het oog kreeg, was de markies De Cante- claer. De edelman was doende met het knippen van zijn haag, doch hij liet zijn schaar bevreemd rusten, toen de an der hem met krachtige stem aansprak. vrijdag Hoog water Laag watet 14 januari uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 4.32 240 16.57 259 11.01 233 23,1 Terneuzen 4.52 263 17.15 282 11,36 244 23,4 Cadzand 4.07 225 16.30 244 10.39 229 22A Roompot Buiten 4.27 170 16.51 190 10.46 168 22,SI Roompot Binnen 5.56 140 18.26 159 12.16 152 - Zierikzee 6.15 162 18.50 184 0.00 118 12.2 <rammersl. West 6.42 176 19.06 204 12.26 177 - Hansweert 5.28 274 17.56 297 12.00 261 - Stavenisse/Yers. 6.21 168 18.50 191 12.25 173 - zaterdag Hoog water Laag watei 15 januari uur cm uur cm uur cm ui Vlissingen 5.22 232 17.45 243 11.56 227 - Terneuzen 5.41 255 18.07 267 12.19 239 Cadzand 4.55 217 17.25 228 11.25 223 23,31 Roompot Buiten 5.17 164 17.45 177 11.35 167 238 Roompot Binnen 6.36 138 19.09 151 0.30 100 131 Zierikzee 7.00 160 19.35 175 0.45 115 13,11 Krammersl. West 7.19 174 19.46 194 0.40 122 131 Hansweert 6.18 269 18.48 285 0.10 201 12,11 Stavenisse/Yers. 7.00 166 19.36 183 0.34 118 13,11 L Lagedrukgebied lichte sneeuw H Hogedrukgebied 18 zonnig Hf matige sneeuw door Bill Watterson matige regen Hans Belterman Laat de boter even door de pan walsen. Voeg gesnipperde ui toe en laat deze zo lang zachtjes fruiten tot ze glazig ziet en ook al wat kleur begint te krijgen. Schep de ham, spruitjes en champignons er door. Laat alles, onder voortdurend roe ren en omscheppen 4 - 5 minuten zacht jes bakken. Strooi er wat zout en peper over. Presentatie: laat de omelet op een voor verwarmde schaal glijden. Schep de vul ling er in het midden op en strooi er peter selie over. Vouw de onbedekte delen van de omelet er over in de vorm van een ouderwetse puntzak. Leg er bij wijze van garnering een flinke toef (krul)peterselie bij. Dien er sneetjes licht geroosterd (wit)brood bij op. In het noorden van Europa probeert de winter nu watten* terug te winnen. Vandaag en vooral morgen vriest hetoou dag tot in het zuiden van Zweden en Noorwegen. Op het nent brengt een hogedrukgebied rust in de tent. Minstens1' maandag is het in de Benelux, een groot deel van Duitslen. geheel Frankrijk vrij mooi weer met zon, en 's nachts in mende mate lichte vorst. Ook overdag wordt het watkow' In het Middellandse Zeegebied is het de oostkant die gev^- voor buien. Vooral op Kreta en aan de zuidkust van Turk)- regent het soms flink. De buien breiden zich in de loop weekeinde zelfs verder uit in die regio met bovendienoo.' wind. me organisatie. Harry moet eind deze maand maar eens een kijk je nemen in Auschwitz, suggere ren joodse organisaties. Op 27 ja nuari wordt daar herdacht dat het concentratiekamp zestig jaar geleden werd bevrijd. „Daar kan hij het resultaat zien van het gehate symbool dat hij is nu aangeschoten wild. Het ge bruik van marihuana een aantal jaren geleden kon nog worden gezien als jeugdzonde en zijn uit bundige feestgedrag en zuippar tijen, van Argentinië tot Austra lië, zijn voor een Britse rijkeluis- zoon niet uitzonderlijk. Pijnlijker was vorig jaar de be schuldiging van een lerares dat op kostschool Eton gesjoemeld was met de resultaten van zijn eindexamen, om hem toegang te geven tot de militaire academie. En toen Harry in oktober na een bezoek aan een nachtclub een fo tograaf in elkaar sloeg - foto's van de prins leveren de paparaz zi al gauw 50.000 euro op - wa ren de excuses voor zijn wange drag wel op. Dat hij ook een do cumentaire maakte over aidspa- tiënten en vorige week hulppak ketten inpakte voor de slachtof fers van de zeebeving in Azië, maakt dan niet uit. GPD Het weerbeeld in Zeeland ziet er van- Door: Reinout van der,; daag rustig en kalm uit en net als voorgaande dagen komt de zon er behoorlijk door. Hetbli|ftf en bij een zwakke tot matige zuidelijke wind loopt de tf op tot ongeveer 7 graden. Het kondigde zich al enige dagens? en nu is het zover: een hogedrukgebied waarvan de kern van; boven het noorden van Frankrijk ligt, heeft het weerbeeldini; greep gekregen. De westcirculatie, waar we in 2005 tot nu tos steeds mee te maken hadden, is even de pas afgesneden eni drukgebieden blijven een aantal dagen uit onze buurt. Enho* het hogedrukgebied geen blijvertje is, het trekt de komendei via Duitsland verder in de richting van Polen, profiteren wem dens het weekeinde nog van de invloed ervan. Vanavondemi nacht is het tamelijk helder en omdat er niet zoveel windovai kan het ook in Zeeland flink afkoelen. De temperatuur gaator tot waarden rond het vriespunt en op beschutte plaatsen bi hier en daar tot lichte vorst komen. Morgen overdag is het net als vandaag vrij zonnig en droog. De wind draait nog wat verder naar zuidoost en de temperaturen komen nog iets lager uit dan vandaag. In de middag wordt het ongeveer 5 graden. Zondag verandert wei- nig in dit weerbeeld. Na een nacht met lichte vorst schijnt overdag de zon op-nieuw en stijgt het kwik tot een graad of 5 gedurende de middaguren. Maandag en dinsdag lijkt het weer geleidelijk te veranderen. Het hogedrukgebied verliest dan zijn invloed, storingen komen dichterbij en de tempe raturen gaan langzaam weer omhoog. Vrij zonnig Europa: Lichte vorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2