/Vanwonenden spoor naar rechter PZC Patstelling over Hoge Pad doorbroken ACTIElIl Poging om onrust over fietsers door Schotsman te sussen bil Celstraf geëist voor Belg en Fransman in drugszaak ]evelandse gemeenten zouden te laks omgaan met belang bewoners bij nader inzien AAZET agenda Truck kantelt bij Bergen op Zoom Man belandt tussen slagbomen Vrees voor bouwstop Anjelier Goes Hennepkwekerij in woning Inbraak vrachtauto St-Philipsland I I Baarlands toneel speelt klucht Bar le Due Mineraalwater Pak a 2 liter 0,59 Nu per doos van 6 pakken Van >54 499 voor vrijdag 14 januari 2005 Ldeiburg - Officier van istilie R. Jeuken heeft gisteren 5 de rechtbank in Middelburg in twee verdachten uit Bei- jijen Frankrijk wegens drugs mokkel celstraffen van ander- alf jaar en een jaar geëist. )e „iettransporten. waaraan et duo zich in 2003 schuldig ou hebben gemaakt, werden ge- gold door een 43-jarige man it Rilland. Hij had een leiding- gevende rol binnen de criminele organisatie, waarbij de 24-jari- ge inwoner van Moeskroen (B) en de 25-jarige man uit Mou- vaux (F) volgens de officier ook zijn betrokken. Via observaties, telefoontaps en een peilwagen was de politie op de hoogte van de drugstranspor ten. Regelmatig werden dezelf de auto's gesignaleerd in de pol der, bij de woning van de Rillan den Daar werden bigshoppers met hennep overgeladen in au to's met Belgische en Franse kentekens. De politie besloot 15 mei na de zoveelste transactie in het grensgebied van Zeeland in te grijpen. De douane hield de auto's aan en vond 41 kilo hen nep. Bij de Rillander werd in zijn woning 58.000 euro aange troffen. De Belg gebruikte de drugs winst voor opknapwoningen in Frankrijk. Hem werd door de of ficier een grotere rol toebedicht dan de Fransman. Die had open kaart gespeeld door man en paard te noemen. „Hij is voor de gezelligheid meegereden. Hij heeft er niets aan verdiend, maar is zich wezenloos geschrok ken bij de aanhouding", zei raadsman A. Sol. De Terneuzen- se strafpleiter vond dat zijn cliënt hooguit medeplichtig was geweest door een tas met hen nep in de auto te zetten. Uit het strafblad bleek dat de Frans man zich eerder met drugshan del heeft bezig gehouden. De Belgische strafpleiter A. Mar tens meende dat de kompaan van zijn cliënt alles had verteld om zijn rol kleiner te maken. „Zijn verklaringen zijn onbe trouwbaar. Er was geen organi satie", verzekerde de raadsman. Hij vond de eis in geen verhou ding staan tot de straf die tegen de medeverdachte is geëist. De Rillander is vorig jaar sep tember veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In de drugszaak moeten later nog drie verdachten, onder wie een broer van de Belg en twee mannen uit Roosendaal en Ermeloo, voor de rechtbank verschijnen. De rechtbank doet 26 januari uitspraak. innrMieke van derJagt [APELLE - De Belangenvereni- jng Aamvonenden Spoorlijn BAS) heeft de Raad van State -evraagd de gemeenten Goes, (apelle en Reimerswaal tot be- luursdwang te dwingen. Vol lens de BAS gaan de gemeenten eel te laks met de belangen van le mensen langs de spoorlijn )p een verzoek om handhaving an de regels in de vergunning, eeft geen van de drie gemeen- a binnen de voorgeschreven jd van vier weken gereageerd, let gaat om de vergunning voor euitbater van de rails: Prorail. d van State heeft vastge- leld dat de toename van het oederenvervoer en daarmee de eluids- en trillinghinder, zoda- ot is dat de gemeenten ia bestuursdwang paal en perk unnen stellen. Meer dan een erzoek aan Prorail om de zaak lorde te maken, hebben de ge- ieenten nog niet gedaan. Ireigement )e BAS deed daarom een twee- verzoek aan de gemeenten, larop nog geen beschikken rerd ontvangen. Het dreige- nent met een gang naar de laad van State, dat twee weken ;eleden werd geuit, is nu geëf- ictueerd. De gemeente Kapelle eelt inmiddels besloten de be- om wel of niet handha- éndop te treden jegens Prorail, Ite stellen tot 1 februari. Het heeft overleg gevoerd en61-jarige man uit Sint-Maartensdijk Sltdinsdag niet, zoals in de PZC werd meld, direct na de uitspraak van de iddelburgse politierechter in zijn zaak Jger beroep aangetekend bij het ge- thtshof in Den Haag. Wel beraadt de wlenaar zich over hoger beroep. kampioen OES - De tienjarige Boude- ijn Goud uit Goes, jeugdlid ui vogelvereniging Zang en leur uit Kloosterzande, heeft dens de Nederlandse kam- oenschappen in Apeldoorn in ecategorie jeugd de kampioen- itel behaald met een stam gor- (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag geurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE 8EVELANDENmHOLEN Stationspark 28 Postbus3l 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Miekevan der Jagt freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie otationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel: (0113)315500 (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ;Www.pzc.nl [E-mail: web@pzc.nl met Pro rail, dat beloofd heeft voor 1 februari duidelijkheid te bieden over de haalbaarheid van het plaatsen van raildem pers. Mocht het mogelijk zijn om vroeg in het project van spoorvemieuwing dergelijke raildempers te plaatsen, zal dat toch niet eerder zijn dan in 2006. Voor de BAS is dat te laat. De groep bezwaarden vindt dat dergelijke maatregelen niet af hankelijk moeten zijn van de goede wil van Prorail, maar dat de gemeenten de voorwaarden moeten scheppen. Door een dwangsom op te leggen per dag teveel geproduceerde herrie, kunnen de gemeenten zorgen dat het bedrijf maatregelen neemt of anders treinen van het spoor haalt. BAS heeft de Raad van State nu gevraagd de ge meente een dwangsom op te leg gen van 5.000 euro per dag dat geen maatregelen tegen de ge luidsoverlast genomen zijn. Naar verwachting behandelt de Raad van State het verzoek bin nen enkele weken. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 Het Hoge Pad loopt nog achter enkele woningen aan de Langeweide in Kloetinge door particuliere tuinen. door Harmen van der Werf KLOETINGE - De kogel is eindelijk door de kerk. Het Kloetingse Hoge Pad, een wandelpad dat al in de Middeleeu wen bestond, wordt in ere hersteld. Al wordt er wel iets van het oude tracé af geweken. Zelden is er zoveel gedoe geweest over een simpel wandelpad als het Hoge Pad in Kloetinge. Omdat een aantal bewo ners van de Langeweide - waarachter een deel van het pad loopt - een lap grond erbij hadden gekocht om vrij uit zicht te houden, liep de wandelroute plotseling door particuliere tuinen. Ze moesten wandelaars nog doorgang blij ven verlenen. Dat was zo geregeld in een ver verleden. De bewoners - slechts drie in getal - hielden zich aan die oude afspraak. Al plaatsten zij wel een hekje met een waarschuwingsbord voor een loslopen de hond. Dit tot ergernis van oudere Kloetingenaren. Ze wilden frank en vrij over 'hun' Hoge Pad kunnen lo.pen. „Maar", zegt één van de bewoners van de Langeweide, „je zag er bijna nooit een wandelaar." Dat is ook vrij logisch. Het Hoge Pad loopt helemaal van de oude binnenstad van Goes naar Wemeldinge. Juist het stukje van de wandelroute achterlangs de Langeweide in Kloetinge - komend van de 's-Heer Elsdorpweg in Goes - is er het slechtst aan toe. Wie niet weet dat daar een pad is, zou het niet kunnen bedenken. Het lijkt meer op een sloot kant. Te Voet Te Voet, vereniging van wandelaars, nam vorig jaar toch het initiatief het he le Hoge Pad af te lopen. „Dat stukje ach ter de Langeweide hebben we echter niet gelopen", vertelt P. van Rijswijk uit Kapelle, de contactpersoon van Te Voet in Zeeland. „Je kon daar niet ko men. Het leek ook net of je een sloot in moest lopen. Zo verwaarloosd was het." Van Rijswijk is büj dat dit gaat verande ren. Al te veel oude, onverharde paden zijn in Nederland vrij geruisloos ver dwenen. Hoe anders is dat in Engeland. „Je hebt daar het recht om te mogen struinen", weet Van Rijswijk. Wandel verenigingen verdedigen dat principe te vuur en te zwaard. Van Rijswijk: „In Ne derland is dat niet haalbaar, maar we doen er als Te Voet wel alles aan om de bestaande paden te behouden en ook nieuwe te krijgen. Van Middelburg naar Veere is dat nog niet zo lang gele den gelukt." Niet Te Voet, maar de Vereniging Dorps- belangen Kloetinge heeft zich vooral voor het behoud van het Hoge Pad inge zet. Oudere Kloetingenaren vuurden het verenigingsbestuur aan. Voorzitter Jaap Hoste - oud-gemeentesecretaris van Goes - heeft moeten schipperen om de neuzen dezelfde kant op te houden. Voorop stond dat het pad moest blijven, 't liefst over het historische tracé, en dat terwijl aanwonenden er eigenlijk 't liefst helemaal vanaf wilden. „Het wordt waarschijnlijk geven en nemen", zei Hoste enige tijd geleden al. Zijn voorspelling is uitgekomen. Gulden Middenweg De gemeente Goes is erin geslaagd een gulden middenweg te vinden, in overleg met bewoners van de Langeweide. Het Hoge Pad wordt verlegd. Het loopt straks niet meer door particuliere tui nen, maar er achterlangs. Het oude tra cé woi'dt zo verlaten, maar daar staat foto Willem Mieras tegenover dat het wandelpad wordt ver breed tot één meter en de gemeente Goes gaat het verderop ook opknappen. De stichting Landschapsbeheer Zee land neemt dit op zich. Vanaf de Lange weide tot het Noordeinde - bij sport park Wesselo in Kloetinge - wordt het voetpad niet alleen in het nieuw gesto ken, met een betere afrastering en een schelpenverharding. Ook een oude drinkput en een meidoornhaag worden hersteld. Al met al kost het vernieuwde Hoge Pad ruim 22.000 euro. Het Goese colle ge van burgemeester en wethouders heeft het er graag voor over. Een patstel ling kan eindelijk worden doorbroken. En het Hoge Pad is niet zomaar een pad. Het stamt al uit 1135, toen het is aangelegd als een dijk. Een jaar eerder was er een overstroming geweest. De dijk - een simpel, laag geval in onze ogen - werd opgeworpen op een oude kreekrug die liep van Wemeldinge over Kapelle en Kloetinge tot 's-Heer Arendskerke. Goes kreeg, toen de dijk een pad werd, de plicht dit begaanbaar te houden. Het moet begaanbaar blij ven ter breedte van een kruiwagen. Dat gaat lukken. En het pad wordt ook zichtbaar gemaakt, met verwijsbordjes. Is het ook voor de niet-kenners goed te vinden. STREEKACTIVITEITEN bergen op zoom - Markiezenhof, 11.00-16.00 uur: Taxatiedag voor mun ten, postzegels, geld en ansichtkaarten; COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdaga vondcafé; driewegen Verenigingsgebouw, 19.30 uur: Toneeluitvoering Recht spraak door de bocht; goes - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Pake Sake, 10.00 uur: Tommy's Gay Friendly Party; De Spinne, 20.00 uur: Super Bingo door Stichting buurt werk; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; hansweert - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; kamperland - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; kapelle - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; kruiningen Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14.00 uur: Alzheimer(inloop)café Rei merswaal; wemeldinge - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; yerseke - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - Met een brief aan bewoners van het recreatie gebied Schotsman heeft het Noord-Bevelands college van burgemeester en wethouders ge probeerd de onrust over de aan leg van een fietsroute door de wijk te sussen. Veel bewoners hikken tegen de komst van de fietsroute aan, om dat er dan meer mensen door de wijk komen en de Ruiterplaat- weg - de doorgaande weg langs de Schotsman - zou er onveili ger door worden. Als daar min der fietsers komen, zouden auto mobilisten de neiging krijgen sneller te gaan rijden. Het dagelijks gemeentebestuur van Noord-Beveland probeert in de brief aan alle bewoners te gemoet te komen aan deze be zwaren. Zo is het de bedoeling de route gedeeltelijk aan te passen. Van oost naar west wil de gemeente de fietsers met borden gaan lei den via de Zwanenlaan naar de Sternlaan. En de andere kant op, van west naar oost, vanaf de Sternlaan via de Reigerlaan en de Bergeendlaan naar de Zwa nenlaan en de Veerdam. Het fietsverkeer wordt door die aan passing verdeeld over de Reiger laan en Zwanenlaan, aldus B en W. Het was eerst de opzet alle fietsers langs de Reigerlaan te leiden. De gemeente Noord-Beveland wijst er ook nog op dat het niet om verplichte fietsroutes gaat. Het blijft mogelijk om over de Ruiterplaatweg te fietsen. Auto mobilisten moeten daar reke ning mee blijven houden. De bebording van fietsroutes door de Schotsman maakt onder deel uit van een pakket maatre gelen om de omgeving van het Veerse Meer aantrekkelijker te maken voor recreanten. In de Schotsman zijn de afgelopen ja ren steeds meer huizen perma nent bewoond geraakt. Het is een 'gewone woonwijk' aan het worden. Dat verklaart waarom bewoners tegen de fietsroute in verzet zijn gekomen en tegelij kertijd pleiten voor de aanleg van stoepen en drempels en de instelling van een dertig-kilome terzone in hun buurt. Het college van B en W gaat in zijn brief niet op deze verlan gens in. BERGEN OP ZOOM - Een Spaanse truck met oplegger, geladen met geperst hardhout, is gisteravond op de A58 in de roemruchte bocht bij Philip Morris (Bergen op Zoom) gekanteld. De chauffeur bleef ongedeerd. Het on geluk gebeurde rond tien voor acht in de richting Zee land. Over de oorzaak van het kantelen kon de politie gis teravond nog geen duidelijkheid verschaffen. De vracht wagencombinatie verzeilde precies in het wegvak links van de twee rijstroken. Het verkeer kon zodoende via de rechterrijstrook afgewikkeld worden. SLUISKIL - Een 22-jarige automobilist uit Sas van Gent bracht gisterochtend het spreekwoord 'haastige spoed is zelden goed' in de praktijk. Op de rijksweg 61 bij de brug van Sluiskil reed hij door het rode bruglicht en langs de dalende slagboom, waarna hij 'gevangen' zat tussen de ge sloten slagbomen. De man verklaarde dat hij door rood was gereden omdat hij haast had. De politie gaf hem een boete van 95 euro. DEN HAAG - Projectontwikkelaar de Groene Groep vreest voor de toekomst van het hele woningbouwproject aan de Oostsingel en Anjelierstraat in Goes als de Raad van State de bouw geheel stil legt, zo bleek gisteren tij dens een rechtszitting in Den Haag. De familie Akkerman-Haase wil dat de bouw van zeven tien woningen aan de Anjelierstraat wordt geschorst tot de Raad van State heeft bepaald of de bouwvergunning te recht is verleend. Volgens haar raadsman komt één wo ning te dicht bij de achtergevel van de stadsvilla van de familie te liggen. J. Akkerman zei dat het conflict tussen hem en de gemeente uit de wereld is, als die laatste wo ning op de hoek niet wordt gebouwd. „De gemeente is tot op heden niet op het compromisvoorstel ingegaan", aldus Akkerman. Projectontwikkelaar de Groene Groep snapt niet waaróm Akkerman-Haase zo'n probleem maakt. „Vroeger had de familie uitzicht op een garage en was plaats en straks op woningen," zei de raadsvrouw van de Groene Groep. De Raad van State zal de komende weken bekijken of de bouw moet worden stilgelegd, tot de behan deling van de bodemzaak later dit jaar. NOORDGOUWE - De politie heeft woensdagavond in Noordgouwe een hennepkwekerij ontmanteld. De kweke rij was ondergebracht in een woning aan de Pauwstraat. De ontdekking volgde nadat de politie poolshoogte was gaan nemen naar aanleiding van een melding van proble men in de relationele sfeer. Bij dat bezoek wei-den in het pand 102 planten en de gebruikelijke groeiapparatuur aangetroffen. De bewoner heeft een verklaring afgelegd en mocht daarna weer naar huis. SINT-PHILIPSLAND - Uit een vrachtwagen die gepar keerd stond aan de Haven in Sint-Philipsland, is woens dagnacht navigatieappax-atuur, een mobiele telefoon en beeldapparatuur weggenomen. Advertentie ai cd .21 i <D L_ cc i E co cc -Q cd c 5 Q. een onbezorgd 2005. zo ruimen we de eerste weken van het jaar drastisch op. voor gelikte'prijzen, tegen contante betaling. 'zorgeloos' profiteren dus. kerkplein 57 kapelle telefoon 0113 343810 www.basmar.nl (Advertentie) BAARLAND - De toneelgroep Baarland en het Rillandse to neelgezelschap De Reilanders geven ieder afzonderlijk een voorstelling op vrijdag 28 en za terdag 29 januari. Toneelgroep Baai-land, die dit jaar 25 jaar bestaat, speelt de klucht Amor in The Cameronian in Baarland. Het blijspel han delt over een boerenfamilie die de kinderen aan een partner wil helpen. De voorstellingen begin nen om 19.30 uur. Zaterdag is er aansluitend op de voorstelling een bal met live- muziek. De Reilanders heeft, voor het eerst in haar 25-jarige geschiede nis, geen blijspel ingestudeerd. De vereniging brengt het stuk Waarom kan ik niet zeggen wat ik voel, over de ziekte van Alz heimer. Beide voorstellingen zijn in Luctor et Emergo te Ril land en beginnen om 20.00 uur. Super de Boer Miegielsen, in 72, Oost-Souburg ZZZXZS! Graag gedaan. Oranjeplein 72, Oost-Souburg Tel. 0118-480160 22. vijftien 23. twintig 24. vijfentwintig het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27