Auto >zc AutoRAI™* Vlaag van gezond verstand in Detroit GM opent definitief de aanval op de smeerput Perfect onderhoud in samenwerking met Q AutoTrack.nl Hyundai California NTT concept-car Subaru V9 Tribeca 6MC Graphyte hybride Nissan A Ford Fusion actie bijlagen: 0113-315680 rt-.vpzc.nl/auto - redactie@pzc.nl huS 31,4460 AA Goes Zrtentie-exploitatie: fn[j pn Midden-Zeeland: 0113-315520 ^Vlaanderen: 0114-372770 jjonaal: 020-4562 5 00 vrijdag 14 januari 2005 sche oliebronnen. Op cle auto- beurs is de glansrol dan ook voor brandstofbesparende snuf jes die snel inzetbaar zijn. GM's productgoeroe Bob Lutz heeft al toe moeten geven dat de Amerikanen zich de kaas van het brood hebben laten eten door Toyota. Vooral in de VS hebben de Japanners een enor me hit met hun hybride Prius: volgens de prognoses verkopen ze er ginds in 2005 weer 100.000 van. De terugvechtende Amerika nen leveren opmerkelijke pri meurs. Twee simultaan gelan ceerde studiemodellen zelfs. Het thuispubliek dromt samen rond de grote GMC Graphyte met hybride aandrijving, maar het oog van de Europese bezoe kers valt vooral op de speciale Opel Astra GTC met zijn gecom bineerde dieselmotor en elek tromotoren. Elders op de show toont Mercedes het compacte systeem in een dikke limousi ne. Binnen drie jaar zullen we het terugzien op de weg. De vlaag van gezond verstand weerhoudt de Amerikanen er intussen niet van om ook met hun eigen specialiteit in de bus te blazen. De klassieke 'van dik hout zaagt men planken' aanpak ijlt nog even na. Cadillac heeft een dubbelgespierde STS-V met compressor op zijn V8-motor, en 440 paardenkrachten. Chrysler brengt de imposante Firepower in de ring, een ele gante broer van de Dodge Vi per, maar dan met 6.0 liter V8-motor. Ford heeft zelfs twee sportieve visitekaartjes in de aanbieding: de nieuwe Mustang Convertible en de Shelby GR-1. Die laatste kon wel eens de op volger van de illustere Ford GT worden. Nog zo'n opvallende presentatie is de terugkeer van de Dodge Charger, een klassie ke muscle car. Dodge lonkt trouwens naar Europa: op de au toshow in Genève begin maart komt het met een studiemodel voor een auto in Astra/Golf-for- maat. De neus van de Charger zou hiervan al een voorproefje bieden. In de designhoek pronken de Koreanen met de Hyundai NTT. Het is de inzending van de Ame rikaanse studio van Hyundai voor een designwedstrijd tus sen dertien Californische ont- werpstudio's. De NTT met zijn enorme karrenwielen houdt het midden tussen een hot-rod en een ruimteauto. Een haaien- vin op het dak is van de surf plank die tevens dient als he mel. Stil zitten Bij al het Amerikaanse geweld huldigen de Europese en Japan se merken niet de filosofie dat wie geschoren wordt, stil moet zitten. Nieuwe productiemodel len als de open Porsche 911 Car- rera S en de Range Rover Sport met compressormotor zijn voor de Amerikaanse markt op maat gesneden. Twee studiemodellen komen op ons zeer productiegaar over. De fraaie, uit aluminium opge trokken Advanced Light Coupe is zonder twijfel een voorbode van de Jaguar XK, en het zou ons niet verbazen als de Audi Allroad quattro al dit jaar in rui me aantallen gekloond wordt. Lexus maakt met zijn LF-A pro totype in een klap duidelijk dat zijn Formule 1-avontuur wel eens kan uitmonden in een Fer rari-concurrent. Wat dacht u van 500 pk en een top van 360 kilometer per uur? Je hoorde de Amerikanen bijna slikken. Volvo kondigt in Detroit de C30 officieel aan. De langverwachte benjamin komt over pakweg een jaar. Hij is een centimeter of twintig korter dan de S40. pde Detroit Motor Show gaat het traditio- ïel over groot en sterk. Toch lijkt 'Motown' :nvoorzichtige omslag te maken. Buiten :ommen nog de V8's, maar binnen wordt iet geknoeid met brandstof. t' Rob van Ginneken De opening van de Detroit Motor Show is veelzeg gend. Als groot ste automobiel- fleem ter wereld doet Gene- I Motors deze week de aftrap tl de presentatie van drie mi- Etivriendelijke modellen voor toekomst. De meest futuris me is de GM Sequel, waar de u meer leest onder op de- pagina. Zijn moderne suv-ui- terlijk omhult de nieuwe gene ratie 'auto met brandstofcel'. Zijn 'energiecentrale' is nu ook bij vrieskou te gebruiken en hij heeft een heel bruikbare actie radius van 450 kilometer. Glansrol Hoewel je in het Detroits ver keer veelal grommende V8's hoort, lijken ook de Amerika nen zich voorzichtig te realise ren dat er wat moet gebeuren. Al was het maar om minder af hankelijk te worden van Arabi- met gratis specialisme Al vanaf 142,- De Peilstok O In navolging van de milieuvriendelijke Toyota Prius verschijnen steeds meer 'schone modellen' op de markt. Wanneer is voor u de tijd rijp om zo'n auto aan te schaf fen? Bij vrijstelling van de bpm, halvering van de wegenbelasting of korting op par keertarieven en -vergunningen? Stem mee in de Kwestie van de Week. Ga naar de website van de krant en klik op de rubriek Auto. Uitgesproken winnaar £~y Welke wetswijziging kwam de ver- keersveiligheid het meest ten goede, luidde de vraag vorige week. Het strafbaar stellen van mobiel bellen in de auto werd uitgesproken winnaar, gevolgd door het beginnersrijbewijs. Welke maatregel dient het verkeer het beste? Verbod op mobiel bellen Beginnersrijbewijs Bromfietsers op de weg Voorrang fietsers van rechts 0 Verbod op bezit radardetector O Anke van Hooft van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO: „Ook wij zijn faliekant tegen bellen in de au to, of het nu mobiel of handsfree is. Want zoeken in het telefoongeheugen of het intoetsen van nummers kan le vensgevaarlijk zijn omdat de aandacht voor de weg ver slapt. Graag zouden we zien dat verzekeringsmaatschap pijen handsfree bellen in de auto net zo beoordelen als mobiel bellen achter het stuur, dus als een wettelijke overtreding." Over 4 weken Voorpret op het web O Auto besteedt op internet nu al volop aandacht aan de AutoRAI, met onder meer spectaculaire foto's van de primeurs en conceptcars in Amsterdam. U vindt er ook extra's zoals online kaartverkoop en informatie over openingstijden. De laatste nieuwtjes online: Na afwezigheid in 2003 pakt BMW nu spectaculair uit Wat kwam terecht van AutoRAI-conceptcars? Ga naar de website van de krant en klik op Auto Wie vindt het wiel uit? Q Onze oproep om ideeën voor autoverbeteringen in te sturen heeft al een bonte mix aan suggesties op geleverd. Zoals die van J. Schiks: stop airbags in wielkas ten zodat te water geraakte auto's blijven drijven. En die van M. Oude Nijhuis: een afdekzeil voor de voorruit dat bij vorst uit de motorkap kan worden getrokken Heeft u ook een goed idee? Schroom niet en stuur het naar redactie@wegenermultimedia.nl. De winnaars worden tijdens de AutoRAI bekend gemaakt. Grijze haren bij de handel Autobedrijven denken veel last te krijgen van de wij zigingen in de regeling voor het grijze kenteken. Uit onderzoek van Autoroute.nl komt naar voren dat bijna 83 procent van de ondervraagde bedrijven omzet- dabngen verwacht van meer dan 35 procent. Auto's met een zogenaamd grijs kenteken worden niet meer aan particulieren verkocht, omdat het geen fiscaal voordeel meer oplevert. Ook de handel in gebruikte auto's met grijs kenteken keldert. Snelle vrouwen gezocht let streven van General Motors Corporation ode auto opnieuw uit te vinden wordt op ehuidige show in Detroit bevestigd met de 'M Sequel en een hybride Opel. torRien van der Steen M wil tegen 2010 een bruilcba- brandstofcelaandrijving hebben. De studie Sequel e het concern in Detroit laat jj1 's uitgerust met brandstof- en' maar ook met Wre'-techniek en wielnaaf- O10ren. Zijn prestaties zijn be ëdigend: hij haalt een actie- u- van 480 km uit zijn wa- k'ofvoorraad (8 kilo in drie uiststof tanks) en accelereert 11 minder dan 10 seconden van 0 tot 100 km per uur. De brand stofcellen en de vermogensmo dule - de systemen voor water stof- en luchtverwerking, koe ling en stroomdistributie - ma ken van de Sequel de voorbode van een auto die in de toe komst op bijna alle vlakken be ter zal zijn. Traditionele syste men zijn vervangen door elek tronische by-wire-technologie om remprestaties, acceleratie en weggedrag te verbeteren. By-wire betekent dat handelin gen van de bestuurder worden In de ogen van GM kan de Sequel kop zetten. omgezet in signalen die een elektromotor activeren. In de ogen van GM zullen ze de veiüg- heid verbeteren, het rijden aan genamer maken en de desig ners meer vrijheid geven. De auto-industrie grondig op zijn smeerput zal de Sequel weinig zien, want er zitten veel min der bewegende, dus verslijten de delen in de auto. Een stuur-by-wire heeft bijvoor beeld geen reservoir meer voor obe en een by-wire remsysteem kan zonder remolie. De Sequel weegt wel 2.170 kilo. Two-mode Dat het GM ernst is met de toe komst zie je ook aan de Opel As- tra GTC Diesel Hybrid Concept. Deze mondvol auto verbruikt tot wel 25 procent minder brandstof, zegt GM. Het studie model in Detroit, afgeleid van de productieversie van de Astra GTC, is gebouwd in het Duitse Rüsselsheim. Hij is het resul taat van samenwerking met DaimlerChrysler. Het hybride systeem is aan te passen voor voorwiel-, achterwiel- en vier- wielaangedreven auto's en voor benzine- of dieselmotoren. Twee elektronisch gestuurde elektromotoren drijven een reeks tandwielen aan om een oneindig variabele overbren ging te creëren. Het systeem neemt even veel plaats in als een automatische versnellings bak. Een batterij levert de ener gie en maakt bovendien een vol ledig elektrische aandrijving mogelijk. Deze nikkel-me- taal-hydride batterij van Varta ligt op de plek van het reserve wiel. GM koos voor een compac te auto met 1.7 liter dieselmo tor omdat het in Europa op mid dellange termijn geen poten tieel ziet voor hybride auto's met een benzinemotor. Naar ge lang de rij omstandigheden leve ren de elektromotoren extra vermogen voor de dieselmotor of drijven ze de Astra volledig elektrisch aan. Bij het remmen regenereren ze de energie die vrijkomt en slaan die op in de batterij. Begin dit jaar start het voormalige Daewoo met de Chevro let Kalos Rally Challen ge. De cup is bedoeld om beginnende rallyrij ders ervaring op te la ten doen. De importeur zet zelf een rallyauto in voor een vrouwenteam. De Kalos Rally heeft een 1.4 motor met 120 pk en zal dit jaar deelne men aan maximaal acht rally's in Neder land en wellicht in Bel gië. Belangstellende da mes kunnen zich schrif telijk melden bij Che vrolet Nederland. De Chevrolet Kalos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21