PZC Over het lek wordt niet gelekt H het alfabet van Zeeland vrijdag 14 januari 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl liet forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internetwww.pzc.nl. Krantenkoppen maken, dat is een bezigheid, die tot merkwaar dige resultaten kan leiden. De samenstellers van het blad Onze Taal weten daar alles van. Ze hebben een bundel gemaakt van merkwaardige koppen als 'Cri minelen opereren in zieken huis', 'Door rood en spook gere den' en 'Bril Jamai onder de ha mer'. Melig De laatste kop is hoogstwaar schijnlijk gemaakt door een re dacteur die een vrolijke bui had. Zoals koppenmakers in melige stemming kwamen met 'Hero Cassis op de fles' en 'Opel Ka- dett over de kop'. In deze krant stond onlangs bo ven een artikel: 'Aanrijding door defect verkeerslicht'. Een lezer maakte ons daarop op merkzaam en gaf als commen taar: „Er rijden niet zoveel ver keerslichten op 's heren wegen rond, dus als er een keer een ver keerslicht een aanrijding veroor zaakt, dan is dat de moeite van het vermelden waard. Uit de tekst blijkt dat een automobilis te gewond is geraakt als gevolg van een aanrijding met een ande re auto." De lezer heeft gelijk. Soms is de druk op een redactie groot en zo ontstond ooit, in het zicht van de deadline, het op schrift: 'Kapitein gezonken schip verdronken' door A.J. Snel Het is een fenomeen waarover de ene partij des duivels kan worden en de andere zich verblijdt: lekken. Be stuurders en leidinggevenden in alle mo gelijke organisaties spreken er schande van als er weer eens is gelekt. Zij roe pen dat de verantwoordelijke voor het lek zal worden opgespoord en ervan zal lusten. Journalisten, die prettig gebruik gemaakt hebben van de uitgelekte infor matie, glimlachen bij die gelegenheden. 'Jullie sporen maar een eind op; dat voert je toch naar nergens', denken ze. Sinds kort dénken ze dat niet allen meer, ze wéten het ook. Uit wetenschap pelijk onderzoek is namelijk gebleken dat informanten die de pers een handje helpen met het boven water krijgen van feiten vrijwel altijd anoniem blijven. Be stuurskundigen van de Radboud Univer siteit in Nijmegen hebben journalisten van stads- en regioredacties van vijftig Nederlandse dagbladen ondervraagd over hun ervaringen met lekken. Verbazing De uitkomst dat de anonieme informan ten vrijwel altijd buiten schot blijven, verbaasde de wetenschappers. Dat is op merkelijk. Het is immers logisch dat ver tegenwoordigers van de media zwijg zaam zijn over de identiteit van mensen die onder geheimhouding materiaal heb ben aangereikt. Lekken over het lek is een journalistieke doodzonde. De jour nalist die de naam van zijn stille infor mant wereldkundig maakt, verbrandt zijn schepen achter zich. Hij zwijgt dus en verheugt zich in stilte. Morele proble men heeft hij niet met zijn handelwijze, zo^werd uit het onderzoek duidelijk. Omgaan met en gebruikmaking van lek ken hoort bij het vak. En het lek zelf zou wel gek zijn als hij lekt dat hij ge lekt heeft. In 63 procent van de gevallen leidt het doorspelen van vertrouwelijke informa tie tot een publicatie. De informanten zijn vaak mannelijke ambtenaren uit het middenkader, maar ook raads- en statenleden kunnen er wat van. Heel vaak spelen ze journalisten vertrouwe lijke informatie toe zonder dat daarom is gevraagd. Het lekken gebeurt monde ling, maar ook worden wel schriftelijke stukken, die zijn voorzien van met het stempeltje 'geheim', overgedragen Voor journalisten is het heel plezierig als gelekt materiaal op schrift staat en dus ongewild geformaliseerd is. Ze hoe ven zich dan niet al te zeer het hoofd te breken over de vraag wat de drijfveren van de informant zijn en op welke ma nier de inlichtingen worden ingekleurd. Wordt aan een vertegenwoordiger van de media een rapport toegespeeld en weet hij de echtheid daarvan vast te stellen, dan beschikt hij over objectieve gegevens. Waarom die zijn gelekt, doet dan minder te zake. Motieven Ambtenaren, politici en andere anonie me verstrekkers van geheime feiten, hebben vaak nobele motieven, zo wordt duidelijk uit het universitaire onder zoek. In bijna zeventig procent van de gevallen is het de bedoeling een mis stand aan de kaak te stellen. Beschadi ging van personen is veel minder vaak het oogmerk. Dat is mooi, maar wie in de praktijk van het journalistieke am bacht wel eens met lekken te maken heeft gehad, weet dat er ook nogal wat andere, iets minder verheven beweegre denen zijn. Er wordt gelekt door men sen die er behoefte aan hebben tenmin ste in beperkte kring duidelijk te ma ken dat ze goed op de hoogte zijn van allerlei kwesties; er wordt gelekt door mensen die hopen op die manier enig krediet op te bouwen bij de journalist die ook over hen schrijft; er wordt ge lekt omdat er een zekere mate van sym pathie bestaat tussen de informant en de journalist; er wordt gelekt om politie ke doeleinden te behalen of politieke te genstanders de voet dwars te zetten. Gemiddeld krijgt een journalist op de stads- of regioredactie van een krant een tot twee keer per maand vertrouwe lijke gegevens te zien of te horen, zo heeft de Radboud Universiteit vastge steld. Uit het onderzoek wordt niet duidelijk foto Dirk-Jan Gjeltema wat journalisten doen om hun bron te beschermen. Dat is niet zo vreemd. Vaak worden methoden gebruikt die verder gaan dan alleen maar zwijgen, maar over die handigheden zelf laten journalisten zich als regel niet uit: een enkel geheim wordt als het even kan binnen de smederij gehouden. Advies Een advies tegen lekken valt heel mak kelijk te bedenken. Overheden en instel lingen, managers en ambtenaren, doen er verstandig aan mee te Werken aan openheid in de samenleving. Besluitvor ming, zeker die van de overheid, moet te doorgronden zijn en steunen op helde re argumentatie. Wie binnen een organi satie zelf openheid bewerkstelligt, op ordentelijke wijze opereert, binnen de grenzen van het betamelijke blijft en kwalitatief hoogwaardig werk levert, heeft geen lekken te vrezen. De huisartsen in Zeeland voerden deze week actie. Meer dan ge. woonlijk verwezen ze hun patiënten door naar specialisten. Opj, manier wilden ze aantonen dat minister Hoogervorst van Volksg zondheid, Welzijn en Sport een verkeerd beleid voert. Op Fon® digitale zeepkist van deze krant (www.pzc.nl) PZC werd rereag^ op de acties. En er werden opvattingen gegeven over de beslissi van het Middelburgse raadslid Steketee om uit de Socialistische Partij te stappen en onder de vlag Middelburg Attent! door tegj Ophef Maja had bij de acties van de huisartsen haar bedenkingen: Ik| loof dat een huisarts, die een goede band heeft met zijn patiënt het vertrouwen niet op het spel zal zetten. Een arts, die wela; ze actie meedoet en de patiënt(e) te makkelijk doorverwijst, z[ vroeg of laat toch weer met deze patiënt geconfronteerd worden Ook kan er bij deze arts geen waarde meer gehecht worden aand 'afgelegde eed'. Een patiënt van zo'n huisarts kan dan alleen mg blij zijn met zijn/haar verwijsbrief je voor een specialist. Het wee 'ophef' is hier dus niet op zijn plaats. Het woord 'bezorgdheid' klinkt dan wat genuanceerder." Jan Hundscheid schaarde zich achter de artsen. „Het gaat om i gematigd protest tegen het beleid van de regering, dat er öpis richt om de kwaliteit van de huisartsenzorg in Nederland te vè) gen, in plaats van deze minstens op het huidige peil te houden, is dus in het belang van de patiënten om 'hun' vertrouwde huia te steunen in hun protest. Ik doe dat in ieder geval wel." Raadslid Een Forumbezoeker, die onder de naam Zeeland optreedt, v delijk afwijzend over de beslissing van het raadslid Steketeel neer iemand zijn lidmaatschap van een partij opzegt, dient hijoi op te stappen en niet uit eigen belang te blijven zitten op een zelf die eigenlijk van een partij is en niet van een individu. Maarwtl maakt het eigenlijk uit op wie of wat je stemt? Belazerd wordeai toch wel!" Dat laatste viel verkeerd bij J. de Kraker. Die citeerde metgrany schap de laatste zin van Zeeland, 'belazerd worden we toch wel' gaf als commentaar: „Welja het peil daalt weer naar het typisch forum/ingezonden brieven-schrijvers-niveau. Het valt me meed! de politici niet weer zakkenvullers worden genoemd. Dat laatste de geachte schrijver wel vergetén zijn. Feit is dat we niet wetenJ de kiezers op de persoon in Middelburg stemden of op de SPalsp tij. Als de mensen op de persoon stemden, mag de man best inde raad blijven. Wel is het triest dat de man zijn zetel aan de altijd zeer actieve vrijwilligers van de SP te danken heeft. Veel belang ker dan gedane beloften vind ik het principe dat een persoon te allen tijde als persoon in een raad mag zitten." De Politieke Partij Middelburg (PPM) mengde zich in de discuss en ging in op een verwijt dat mevrouw Van den Boogaart via eet analyse in de PZC trof. Van den Boogaart stapte eerder uitdeSl schaarde zich in de rijen van de PPM. Die partij verdedigde haai met de stelling dat zij de overstap maakte met steun van eengro deel van haar achterban. „Daarbij stond centraal dat zij haarvc de verkiezingen reeds uitgedragen visie niet meer kwijt konbiji SP, maar wél bij de PPM." Citaat: Het inzicht van één ogenblik is soms evenveel waard als de ervaring van een heel leven. O. Holmes Inburgering? Van wie? PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20