ROVINCIALE ZEEUWSE OOURA! \IVD in zee met folterdiensten Geen strengere regels in tunnel Miljoenenschade door brand bij Cerestar loopkrachtbeleid erdeelt coalitie tr t eppatiënt moet chade vergoeden Auto maandmenu KML-ftl "IBB Nederland zet liaisonposten op in Saoedi-Arabië, Marokko en Pakistan ranje even zwart-wit Pleidooi voor monument Azië bij Watersnoodmuseum Schinkel Assurantiën Harry excuseert zich voor swastika Tureluur gek op Saeftinge Bank niet meer onaantastbaar Koeman ziet nog kansen op titel 7° Z 3 Kalm met zon inig en droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind en middagtemperaturen rond 7 graden. 47e jaargang no. 11 ijdag 14 januari 2005 s nummer 1,25 Als voorgerecht Gevolgd door Ogr»n«* reuzen champignons overbakken met heerlijke met zeefruit garnaaltjes En laat u als afsluiting het dessert van de chef £iww.raymondo.n internet: www.pzc.nl ior Frank Hendrickx Fp.rrii Schrooten EN HAAG - De AIVD iat samenwerken met ge- ime diensten van moslim- iden, die op grote schaal artelen en mensenrechten ïenden. Nog dit jaar zet Nederlandse dienst liai- nposten op in Saoedi-Ara- Marokko en Pakistan neen betere relatie te krij- nmet de diensten daar. AIVD wil zo zicht krijgen op len tussen extremis me groeperingen in Neder- d en in-die drie landen. Het etten van de posten in Riyad oedi-Arabië), Rabat (Marok- NHAAG - Oranje is volgen- maand even zwart-wit. Het letlands elftal gaat de vriend- lappelijke voetbalwedstrijd en Engeland op 9 februari len in een anti-racismetenue. speciale shirt bestaat uit zwarte en een witte helft, broek is zwart, de sokken iwit. Oranje steunt daarmee de actie die Thierry my onder de naam 'Stand Up akUp' is begonnen tegen ra le op en rond het voetbal- LGPD I ko) en Islamabad (Pakistan) be tekent een breuk met het verle den. Tot dusver schrok de AIVD terug voor openlijke samenwer king met diensten die een repu tatie hebben op het gebied van martelen en schendingen van mensenrechten. De acute terreurdreiging en het internationale karakter van ex tremistische groeperingen in Ne derland overschaduwen inmid dels die oorspronkelijk terug houdendheid. „Samenwerking met die niet-de- mocratische landen is in het hui dige tijdsgewricht belangrijk", aldus een AIVD-woordvoerder, die garandeert dat de dienst 'niet klakkeloos' informatie uit wisselt. „Daar zijn gedragsco des voor. Er zal met mensen ter plekke altijd wel gesproken wor den over de wijze waarop infor matie verkregen is, zodat wij de afweging kunnen maken of en wat we er mee doen. We wei-ken uiterst zorgvuldig." De drie landen spelen een cru ciale rol in de strijd tegen terro risme. Saoedi-Arabië geldt als de financiële en ideologische ba kermat van veel extremistische groepen. Ook in Nederland zou den enkele radicale moskeeën en stichtingen gesteund worden vanuit de Arabische wereld. Marokko is van belang vanwege de grote Marokkaanse gemeen schap in Europa. De terreurnet werken die tot dusver zijn opge rold, bestonden voor een groot deel uit Marokkanen. Pakistan geldt als trainingskamp voor veel Europese moslims. GPD if Peet Vogels HAAG - De coalitiepar- zijn verdeeld over de ma- waarop de koopkracht voor middeninkomens moet wor- igegarandeerd. CDA wil dat middeninko- is tot 55.000 euro meer van als huursubsidie en fefinanciering kunnen profi- en. D66 ziet meer in het af- afien van subsidieregelingen in de plaats daarvan een for- belastingverlaging. Ook de D ïs kritisch over de aanpak het CDA. Igende week behandelt de eede Kamer de Algemene Inkomensafhankelijke Rege len. Daarin wordt geregeld huishoudens langer dan tot loe recht hebben op inko- isafhankelijke toeslagen als [Mieke van der Jaqt 'ES - De rechtbank in Den sth heeft een 54-jarige man ordeeld tot het betalen van '5.000 euro aan schadever- Hngen en gevangenisstraf ■w hij zich een jaar lang liet legen zonder iets te manke lk man deed dat onder in revalidatiecentrum De denhof in Goes en in het «ziekenhuis Walcheren in singen. 'mende bijna een jaar weef de man, die inkomen noch 'hjfplaats had, allerlei on tleden dooreen om in zie den en revalidatiecentra Mei, verzorging en onderdak nigen. Hij wendde een her- timet en uitvalsverschijnse- 'oor, gaf een valse naam op, ride dat hij in Duitsland een iekostenverzekering' had en ts woonplaats een luxueus 11 in de haven van Den Hel- PP- Alles bleek gelogen en ge- |j Telkens als iemand iegon te ruiken, koos de Nmde patiënt het hazen- tekenhuizen en revalidatie- ra "e verlammingen die de man voorwendde, serieus na men, kwam door de sporen van een werkelijk herseninfarct dat de man een jaar eerder had ge had en waarvan hij genezen was. Op hersenfilmpjes wax-en die sporen nog te zien. De i-echter hield er in zijn von nis wel ï-ekening mee dat de fei ten de man niet volledig toegere kend kunnen worden, al wei-d hij bijna tien jaar geleden al eens eerder voor een dei-gelijke oplichting in Duitsland veroor deeld. Hij kreeg 21 maanden gevange nisstraf met aftrek, waai-van 7 maanden vooi-waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man moet zich poliklinisch la ten behandelen voor zijn werke lijke, psychische, aandoening. Het Catharinaziekenhuis in Eindhoven moet hij ruim 38.000 euro terugbetalen en ï-evalidatie- centi-um De Lindenhof in Goes kreeg een vordering van bijna 16.000 euro toegewezen. Een an- dere revalidatiecentrum, de Hoogstraat in Uti-echt, krijgt nog bijna 20.000 euro van de neppatiënt. Het verblijf in het Sti'eekziekenhuis Walcheren heeft wel geleid tot een klacht maar niet tot een vordering. Een 88-jarige overlevende van de tsunami toont een Amerikaanse verpleegster zijn dankbaarheid, terwijl hij wordt verzorgd op de vloer van een noodhospitaal in Paraliya in het zuiden van Sri Lanka. foto Yves Herman/RTR huui-subsidie, zorgtoeslag of een bijdrage voor kinderopvang. Het CDA wil dat in de wet wordt geregeld hoeveel een huis houden maximaal aan kosten voor gezondheidszoi-g, wonen en onderwijs voor de kindei-en kwijt mag zijn. „Zo weten gezin nen waar ze aan toe zijn", aldus CD A-Kamerlid Verburg. D66-Kamei-lid Bakker ziet niets in het plan. „De ovex-heid moet eerst belasting heffen en het dan weer teruggeven aan de bur ger in de vorm van allerlei subsi dies. Dan ben je alleen maar geld aan het rondpompen. Bo vendien moet er weer een hele dienst opgetuigd worden om al die uitkeringen te verzoi-gen. Je kunt veel beter de belastingtaxie- ven verlagen." GPD pagina 3 topambtenaar EZ roept op tot lastenverlichting door Freek Janssen WISSENKERKE - Er moet een nationaal monument ko men voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië bij het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Dat vindt F. Zwijgers uit Wissenkerke. Zwijgers vindt het een afschu welijke gedachte clat de fami lieleden van slachtoffers van wie geen stoffelijke overschot ten worden gevonden, straks geen plaats hebben om stil te kunnen staan bij hun verlies. „Mensen moeten voor de rouw- verwei'king een plek hebben, waar ze een kaarsje op kunnen steken. De beste plaats in Ne derland is het Watersnoodmu seum. Want in dat monument zijn de krachten van de zee al uitgedrukt." Zwijgers stapte met het initia tief naar burgemeester Van Lie- re van Noord-Beveland. Via burgemeester Asselbergs van' Schouwen-Duiveland kwam het idee terecht bij het bestuur van de Stichting Nationaal Mo nument Watersnood 1953. Die staat er welwillend tegenover. Maar dan moet het wel een echt nationaal monument wor den, zegt secretaris J. Schoof. door Emile Calon GOES - De NV Westerschelde- tunnel ziet geen reden om het veiligheidsregiem bij tweerich- tingverkeer door één tunnelbuis verder aan te scherpen. Directeur T. Buis stelt dat het veiligheidsniveau bij tegenver- keer in één buis vergelijkbaar is met het niveau dat geldt voor de Zeeuwse autowegen. Hij legt de aanbevelingen van de Raad voor de Transpoi-tveiligheid naast zich neer. Die Raad adviseert extra maatregelen te nemen als het onvermijdelijk is tegen ver keer door één tunnelbuis te la ten rijden. Dat is het geval als er onderhoudswei-k wordt uitge voerd in de andei'e buis. Buis wijst er op dat het onder- houdsschema al is aangepast. Er wordt sinds geruime tijd geen onderhoud meer uitgevoerd in de nacht van vrijdag op zater dag maar in die van dinsdag op woensdag, 'de rustigste nacht'. Ook is de frequentie aangepast; van twaalf uur onderhoud in de Advertentie twee weken naar zeven uur in de vier weken. Ook geldt er een snelheidslimiet van 70 km/u. Buis vindt dat de aanbevelingen van de Raad, gisteren gepresen teerd, gelden voor nieuwe tun nels. A. Sanders van de Raad voor de Transpoi-tveiligheid zegt met klem dat de adviezen 'ook voor bestaande tunnels gel den'. De Raad stelt voor bij te- genverkeer het vrachtverkeer te weren of andere maatregelen te nemen zoals blokrijden of een verkeersstroom om te laten rij den via de Liefkenshoektunnel. Buis wijst al die adviezen van de hand. Het weren van vracht verkeer noch blokrijden draagt volgens hem bij aan een veilige re tunnel. En het idee om te la ten ï-ijden via de Liefkenshoek wijst hij van de hand. „Dat wil ik de Zeeuwen niet aandoen." Buis is het eens met de Raad van de Verkeei-sveiligheid dat bij tweerichtingverkeer door een buis de kans op een ongeval VACATURES Bent u de Verzekerings adviseur die zoekt? Kijk morgen in de PZC en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Gaat het gezond verstand de boventoon voeren? Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroon prins Chai-les, heeft zijn verontschuldigingen aange boden voor het di-agen van een nazi-unifoi-m, inclusief band met swastika rond zijn ai-m, waarmee hij afge lopen weekeinde op een feestje verscheen. De foto staat op de voorpa gina van de donderdagedi tie van The Sun met daar bij de tekst: 'Harry the Na zi'. De Britten zijn niet blij. De tureluur gedijt in het Verdi'onken Land van Saeftinge. Vrijwilligers van natum-beschermingsvei-eniging De Stelt- kluut hebben liefst 1600 broedparen geteld in het gebied. In totaal werden in Saeftinge 17.000 broedplek ken geteld, verdeeld over 64 soorten, waarvan 4g - zeventien op de Rode Lijst van bedreigde soor ten staan. De Middelburgse advocaat M. van der Want is tevx-eden. Na jaren strijd heeft hij het pleit tegen ABN Amro gewon nen: ook in hoger beroep werd vastgesteld dat banken bij pinpasfraude niet meer automatisch de schuld bij de rekeninghouder kunnen leggen als diens V rekening is leeggehaald. Ook de bank zelf is ver antwoordelijk bij misbruik van de pinpas. hoger. Maar volgens hem is een het te accepteren risico. De Raad heeft de veiligheid van tunnels ondex-zocht na aanlei ding van ongevallen in de Utun- nel bij Amsterdam en de Wester- scheldetunnel. In de IJtunnel botste een auto op een tegenlig ger toen hij een bus inhaalde. In de Westex-scheldetunnel botste op 20 september 2003 een auto tegen een vrachtauto. De 33-jari- ge Duitse bestuurder van de au to was toen op slag dood. Ronald Koeman kijkt vol vertrouwen naar de tweede com petitiehelft in de eredivisie. De trainer, die momenteel met Ajax in Zuid-Afrika op tx-ainingskamp vex-blijft, vindt dat zijn ploeg nog steeds een goede kans maakt op de landstitel. Uit de evaluatiegespi-ekken met zijn spelers is gebleken dat de x-ealiteitszin bij het gx-os van de selectie is toegenomen. ,,Ik denk dat we tot het eind van de rit mee kunnen doen om het kam- pioenschap", aldus Koeman. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Redactie Reac tie: 20; Auto: 21 en 23 Advertentie De brand bij Cerestar in Sas van Gent was gisteravond al vrij snel onder controle. foto Camile Schelstraete SAS VAN GENT - Een felle brand op het terrein van maïs- zetmeelfabrikant Cerestar in Sas van Gent heeft gisteravond waarschijnlijk voor miljoenen euro's schade aangericht. Het vuur ontstond 's middags rond kwart voor zes in een filter huis van een glutenmolen. Voor afgaand aan de brand was er een hevige explosie. Volgens oog getuige S. Klasen waren enkele tientallen meters hoge vlammen te zien. De brand was omstreeks tien over zeven onder contx'ole. Er werden ongeveer zestig brandweex-lieden ingezet uit Sas van Gent, Westdorpe, Terneu- zen en Sluiskil. Ook de bedrijfs brandweer van Cerestar zette manschappen in. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook was er geen gevaar voor de volksge zondheid. Over de oorzaak van de brand tasten zowel de brand weer als Cerestar nog in het duister. De technische dienst van het bedxijf geeft waarschijn lijk vandaag uitsluitsel. nummer: postcode: plaals: telefoon^ efmail:. (post)banktekpp.ir.r,nummer Kijk op wmv.pzcnl/abpnneren, bel gratis 0800 - 0231 231 of stuur deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Aniv.vordnummer 713. f'IOO WO Goes O Noleert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daatbti éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedtag van ondetstaand tekeningnummet. Ik heb de laatste res maanden geen proofabonnement gehad {-J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal mol atilotnaiisclte incasso (C 58,00). D per jaar met automatische incasso (C 222,50). 8 "711688"555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1