jax heeft vooral veel geleerd Een grote man op een klein concours Sandy den Exter is met Rachel klaar voor het grote werk 17 Franse politie doet huiszoeking bij sportbladen Ronald Koeman dicht zijn ploeg nog steeds titelkansen toe leBruijn in ndstrijd van K bandstoten •jkaard coach 'ij benefietduel Schroder: ideale situatie voor bondscoach AZ wil Van Gaal als trainer Philippoussis mist Australian Open Agassi loopt blessure op Kenia wil Spelen 2016 organiseren Ikedia volgend seizoen bij AZ vrijdag 14 januari 2005 ^pnn7ft sportredactie PARUS - De Franse sportkrant I/Equipe en het Franse week blad Le Point hebben gisteren een paar uur de Franse politie en enkele onderzoeksrechters over de vloer gehad. Bij de huis zoeking werden twee compu ters in beslag genomen. Twee journalisten kregen te ho- reii dat zij zich in een later sta- dium op het politiebureau die nen te melden voor verhoor. De inval van de politie vond plaats in het kader van het on derzoek naar het omvangrijke dopingschandaal bij de Franse wielerploeg Cofidis. In april vo rig jaar publiceerde L'Equipe uitgebreid uit vertrouwelijke rapporten van de Franse politie en justitie. Daarin stonden on der meer verklaringen van en kele ondervraagde renners en kwamen ook de beschuldigin gen van het Openbaar Ministe rie aan de orde. De Franse poli tie wilde gisteren na de huiszoe king bij de twee mediabedrij ven niets zeggen. Volgens inge wijden waren de opsporings ambtenaren op zoek naar mate riaal dat meer duidelijkheid kon verschaffen over het uitlek ken van de gevoelige informa tie. Hoofdredacteur Giesbert van Le Point, dat ook veel pijnlijke details over de Cofidiszaak pu bliceerde, was zeer ontstemd over de doorzoeking van zijn kantoor. „Het is absoluut onmo gelijk om onze bronnen prijs te geven", sprak hij verbolgen. „Als een journalist dat doet, kan hij zijn beroep daarna niet meer uitoefenen. We hebben het publiek over deze zaak zo goed mogelijk willen informe ren en dal zullen we blijven doen. We laten ons door deze in val niet ontmoedigen." Cofidis moest vorig jaar als gevolg van de dopingaffaire een flink aan tal renners ontslaan. De Brit David Millar, die openlijk het gebruik van het verboden mid del epo toegaf, was het belang rijkste slachtoffer. AFP/SID Kaapstad - Ronald Koeman, c trainer van Ajax die in de latste maanden van 2004 op et punt stond om er per direct iee te stoppen, heeft het gevoel it hij de touwtjes weer in han en heeft. De rijen binnen de lib en binnen de selectie zijn sloten. „Ik denk dat we tot t eind van de rit mee kunnen oen om het kampioenschap." beman maakte het afgelopen alfjaar geen vrienden. Hij Diste met Wesley Sneijder, liet e confrontatie met technisch di- icteur Louis van Gaal zo hoog ilopen dat die laatste vertrok, ntnam Rafael van der Vaart jn aanvoerdersband en om het lortieve verval een halt toe te «pen zette hij rigoureus het es in zijn basiselftal voor de impetitiewedstrijd tegen Wil li. „Toen kwam de kente- u en mijn gevoel zegt dat we pdie lijn verder moeten gaan. de laatste weken voor de win- tstop won Ajax terrein in de impetitie en werd tot opluch- ng van velen een plaatsje in Uefa Cuptoernooi veiligge- ïeld. de evaluatiegesprekken die ij deze week voert met de spe- irs merkt Koeman dat de reali- het bij de meeste van jn voetballers heeft gewonnen an persoonlijke frustratie. „De emming in de groep is één van onderwerpen die sterk naar oren komt. Gaan we allemaal lor.elkaar door het vuur, is er peet voor elkaar? Dat is er in 1JCHEN - Jean Paul de Bruijn lelt gisteravond de finale van Nederlands kampioenschap andstoten groot ereklasse be- De biljarter uit Hulst artte flitsend en wees met het aaiemoyenne van 50.00 en een aogste serie van 110 Ad Klijn t Dongen terug. In de tweede «dstrijd bevestigde hij zijn asse in deze spelsoort door in iven beurten van Ferdinand olinan te winnen. De Bruijn ivam uit op een prachtig gemid- ]lie van dertig. aar eergisteren nog de teleur- g van het gezicht van De was af te lezen, overheer- een, zei het ingetogen, eugde over zijn prestatie van fleren. Waar De Bruijn in de irste ronde van het driebanden kleine kansen liet liggen om rder te komen, pakte hij in il bandstoten groots uit. Toch &hij nog kritisch over zijn op- eden. Na in zijn openingsbeurt >gen Klijn 47 punten te hebben 'maakt, strandde de Bruijn in jn tweede beurt, na een magis- aleserie van 110, op drie punt- s van de finish. „Dat had beter jekund'.vond Zeeuws-Vlaming fcet na afloop van zijn demon- ratle- „Maar ik moet tevreden jn met zo'n start. te tweede partij later op de vond werd een goede overwin ing in zeven beurten (70 in de pte beurt) op Ferdinand Pol- ?nn (150-43). Daarmee was de töaie voor De Bruijn een feit. ■k] treft in die eindstrijd Michel an Silfhout uit Dieren. ÖNDEN - Frank Rijkaard is Carlos Alberto Parreira Men van een elftal dat op25fe- 'tnnri in stadion Nou Camp van arcelona een benefietwedstrijd Nt ten behoeve van de slacht- i e[s van de zeebeving in Azië. \nnte voet,)a,ler ter wereld Lu.Ronaldinho, voert het «Hal aan. J andere team wordt aange- I c'00r de Europees voetbal- van 2004, de Oekraïner KUsjenko. Coaches van zijn zijn Marcello Lippi. de ""ach van Italië, en Arsè- -jfervan Arsenal. De na- ttwk andere deelnemende jnoa Iers worden later bekend maakt. ANP/RTR de eerste seizoenshelft een be paalde periode niet geweest. Een gebrek aan acceptatie, aan zelfkritiek ook. Wat ik nu beluis ter is er aan zelfkritiek veel ge wonnen. We hebben het afgelo pen halfjaar veel geleerd, en dat geldt ook voor mij. Het is niet makkelijk geweest." De voornaamste slachtoffers van de koerswijziging van de trainer zijn doelman Maarten Stekelenburg en John Iieitinga. Met die laatste heeft Koeman in Kaapstad al een onderhoud ge had. „John heeft een periode ge kend waarin hij als centrale ver dediger iets te gemakzuchtig was. Hij heeft mede schuld ge had aan een aantal tegendoel punten. Hij mag fouten maken, dat hoort bij zijn leeftijd, maar hij moet er wel steeds minder maken. Voor de positie centraal achterin hebben we gekozen voor Zdenek Grygera. John is voor die plek even uit de gratie. Maar hij moet zich er wel op blij ven richten omdat hij cle kwali teiten er voor heeft. Daarnaast is hij de vervanger van Tomas Galasek op het middenveld. En als Tomas niet speelt, is John ook aanvoerder." Uitgaansgebied Met de uitstekende trainingsfa ciliteiten op het sportcomplex Ikamva (letterlijk: De Toe komst) van het filiaal van Ajax in Cape Town en met een hotel aan zee, in de zeer levendige om geving van het uitgaansgebied Waterfront, heeft Ajax de ideale omstandigheden gevonden voor een trainingskamp. Na vier da gen is de algemene conclusie dat Kaapstad voor herhaling vat baar is. Koeman: „Voor Afrikaanse be grippen trainen we op goed gras, het weer is fantastisch en we zitten in dezelfde tijdzone dus de aanpassing na een vlucht van elf uur verloopt vrij snel. En de jongens hadden Portugal op een gegeven moment wel gezien. In het hotel is veel beweging. Prima, zolang er goed gewerkt wordt is dat voor mij geen pro bleem." Het kostte de voetballers zeker gisteren de nodige zweetdrup pels bij een temperatuur van 31 graden. Maar waarom zeuren, zegt Koeman. „We zijn in een township geweest en we hebben allemaal gezien wat daar aan de hand is. Dus wie praat er dan nog over vermoeidheid? Wij lei den een gejaagd bestaan en daar in is niet altijd tijd om stil te staan bij de realiteit van het le ven en te zien hoe goed wij het hebben. Daarom is het goed om zo'n clinic te geven, dan gaan er wel wat ogen open." Koeman is verwachtingsvol over de tweede seizoenshelft waarin hij Ajax titelkansen toe dicht, ondanks het feit dat er nog een achterstand is van vijf punten op de koplopers AZ en PSV. „De komst van Mauro Ro- sales en de terugkeer van Hatem Trabelsi hebben ons een kwali teitsimpuls gegeven. Daarnaast zit er nog rek in de prestaties van spelers als Steven Pienaar en Maxwell, die beiden zeer open hebben gesproken over het feit dat ze het afgelopen half jaar niet hebben gebracht wat ze kunnen brengen." Duelkracht Met de komst van Angelos Cha- risteas en het ontluikende talent van Ryan Babel heeft Koeman nu de luxe van twee sterke spit sen. „Het elftal heeft aan fysie ke kracht gewonnen, deels door de keuze die ik voor de wed strijd tegen Willem II heb ge maakt. Het is gebleken dat je in het hedendaagse voetbal wel héél erg goed moet zijn om de duelkracht van een tegenstan der te ontlopen. En zover zijn on ze spelers nog niet." GPD i 11 rxm Wim Schroder neemt een hindernis tijdens de springwedstrijd bij Indoor Zeeland. foto Willem Mieras Topruiter Wim Schroder laat tijdens Indoor Zeeland jonge paarden ervaring opdoen door Roeland van Vliet GOES - Als springruiter Wim Schroder door de gangen van de de Zeelandhal len loopt, wordt hij door Jan en alleman aangesproken. Iedereen schijnt hem te kennen. Maar na elk 'dag' en 'hallo, hoe is het' fronst de 33-jarige inwoner van Tubbergen de wenkbrauwen. „Geen flauw idee wie dat nu weer was", be kent hij. Het is niet helemaal vreemd dat Wim Schroder tijdens Indoor Zeeland staan de wordt gehouden door wildvreemden. Hij is immers lid van het Nederlands team en leider in de stand om de wereld beker. Paardenfokkers, handelaren en collega-ruiters hebben over hem gele zen in kranten en vakbladen of zien schitteren op televisie. Iialf december won hij nog de Grote Prijs van Maas tricht, het was voor het eerst dat een Ne derlander dat lukte. En een week later zegevierde hij in Spanje bij de Grote Prijs van La Coruna. „Mensen doen alsof ze me nu kennen, maar ik ken ze echt niet." Schroder stoort zich er overigens niet aan. Hij staat iedereen vriendelijk en nuchter te woord en loopt dan weer verder. Hij is een grote man op een klein concours, dan heb je dat nu eenmaal. GOES - Rob Ehrens werd dins dag aangesteld als bondscoach van de springruiters. Wim Schroder, de beste Nederland se ruiter van dit moment, ge looft dat hij het makkelijker gaat krijgen dan zijn voorgan ger, Bert Romp. De Twentenaar is in Goes om enkele jonge paarden te laten wennen aan het grote werk. „Een aantal paarden van de stal Eurocommerce, waarvoor ik rijd, zit tegen het internationale niveau aan. Ze zijn hier om ervaring op te doen. In- door Zeeland heeft namelijk wel de sfeer van een internationale wedstrijd, maar heeft niet het prijzengeld ervan. Tijdens een wedstrijd als deze is de druk minder hoog. Op de een of andere manier zullen ze dat ook wel aanvoelen. Hier mogen ze dus nog een fout maken, daar leren ze van. Van Schroder hoeven zijn viervoeters niet zo nodig te winnen in Goes. „Ik pro beer bij elk paaxxl zoveel mogelijk te vragen. Bij de een kun je daar wat ver- der in gaan dan bij de ander. Natuurlijk zal ik tijdens de finale, als er echt om spant, wat extra aanzetten, maar als er dan iets misgaat is dat niet erg. De paar den zijn hier niet gekomen om eerste te worden, maar om te leren." Toevalligheden Winnen doet hij ook al genoeg de laat ste tijd. De overwinningen in Maas tricht en La Coruna waren geen toeval ligheden. Al vanaf eind 2003 leveren Schroder en zijn toppaard Eurocommer ce Montreal, een twaalfjarige ruin, goe de prestaties. Niet voor niets staat de Twentenaar aan de leiding van de stand om de wereldbeker. In de eerste drie World Cups waar hij aan meedeed - Os lo, Helsinki en Verona - sprokkelde hij genoeg punten bij elkaar om zich te plaatsen voor de finale in Las Vegas. Op dat evenement, dat half april gehou den wordt, kan hij zich nu in alle rust voorbereiden. Schroder: „In de afgelopen jaren moest ik tot in maart wereldbekerwedstrijden rijde® om genoeg punten te halen. Dat is me twee keer ook gelukt. Voor mijn paarden was dat erg vermoeiend, die hadden een lang seizoen. En ik had in die jaren geen tijd om naar wedstrijden als Indoor Zeeland te komen. Nu ik geen punten meer hoef te pakken, kan ik er een paar mooie wedstrijden uitpik ken voor Montreal. Ik doe nog mee aan Jumping Amsterdam en rijd daarna de World Cups in Parijs- Bercy en Den Bosch. In de aanloop naar Las Vegas heeft Montreal dan een goede balans tussen rust en het opdoen van ritme." Dat het met name de laatste zes maan den zo goed gaat, komt doordat het tij dens de Olympische Spelen in Athene juist niet liep. Tijdens de individuele wedstrijd had Montreal een weigering, Schroder werd 25e. „Dat had-ie nog nooit eerder gedaan", weet de man uit Tubbergen. „Ik stap er Schroder: „Toen Romp nog bondcoach was, was voor hem niet helemaal duidelijk wie de beste rijders van Nederland wa ren. In de aanloop naar de Olympische Spelen wilde hij ie dereen een keer aan het werk zien en dus kon hij niet altijd de sterksten meenemen. Dat heeft ons zeker goede resulta ten gekost." Bert Romp koos uiteindelijk voor Wim en Gerco Schroder, Leopold van Asten en Gert-Jan Bruggink. In Athene, waar het team vierde werd, bewees dat kwartet het beste Nederlandse viertal te zijn. „En ook nu zijn we nog steeds cle beste vier. Al leen Leopold heeft na Athene nog geen Grote Prijs gewon nen, de rest wel", aldus Schroder. „Rob Ehrens hoeft niet meer te kijken wie hij meeneemt. Dat wat vlug overheen als ik zeg dat ik er niet lang bij stil heb gestaan. Ik was er zeker wel doodziek van, maar wist dat die weigering niet zomaar kwam." Schroder wijst het kunstlicht in het Markopolou Equestrian Centre als voor naamste schuldige aan. „Ik heb ervan geleerd, Montreal ook en juist daardoor rijden we nu zo sterk." Geen garantie Maar de resultaten uit het recente verle den geven geen garantie voor de nabije toekomst. Het is zeker niet gezegd dat Wim Schroder in Las Vegas de tweede Nederlander wordt - Jos Lansink was de eerste - die de wereldbeker wint. „Er kan nog vanalles gebeuren met Montreal en in Las Vegas begint ieder een weer op nul. Het enige voordeel dat ik heb, is dat ik wat later mag starten dan de ruiters die minder punten heb ben." Net zo nuchter is hij over de paarden die hij deze week in Goes rijdt. „Of hier een opvolger voor Montreal bij zit? O joh, dat weet je nooit. Montreal lean nog wel een jaar of drie mee. Op hun dertien de, veertiende levensjaar zijn paarden op hun sterkst. Momenteel doet Euro commerce Pennsylvania het heel goed, maar of dat over een aantal jaar nog zo is? Er kan nog zo veel gebeuren..." geeft rust in het team. Voor de Spelen waren we eikaars con currenten, terwijl we in een team reden. Toen was je haast blij als een ander een fout maakte. Dat was natuurlijk niet goed voor het teamgevoel. Nu is het een stuk beter, de bondscoach treft een ideale si tuatie aan." ALKMAAR - AZ heeft Louis van Gaal benaderd om Co Adriaanse volgend seizoen op te volgen. De 53-jarige oe- fenmeester, die eerder in 1987 in Alkmaarse dienst was als assistent-trainer, heeft de aanbieding in beraad geno men, maar heeft nog geen enkele toezegging gedaan. Louis van Gaal heeft er na zijn mislukte avontuur als technisch directeur bij Ajax geen geheim van gemaakt dat hij graag wil terugkeren als veldtrainer. Die kans krijgt hij bij AZ, waar hij zelf door Adriaanse is aanbevo len. Van Gaal wil het liefst in Engeland, Duitsland of Ne derland aan de gang. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat hij ook concrete aanbiedingen heeft van andere clubs. Van Gaal begon zijn carrière als trainer in Alkmaar, maar werd daar ontslagen door de huidige groundsman van de club, Wijnand Venneulen, destijds bestuurslid technische zaken. Vervolgens vierde hij furore bij Ajax en Barcelona. GPD SYDNEY - Mark Philippoussis mist de Australian Open door een spierblessure in de lies. De Australische tennis ser heeft dat de organisatoren laten weten. De 28-jarige Philippoussis, in het verleden finalist op Wimbledon en de US Open, liep de blessure op tijdens de Hopman Cup. Dat gebeurde in het duel met de Nederlander Peter Wes- sels. Philippoussis is afgelopen jaar afgezakt op de wereld ranglijst. Hij won in 2004 slechts elf duels. De organisato ren van het eerste Grand Slam van het jaar hadden een wildcard voor hem klaarliggen voor het geval hij op basis van de ranglijst geen directe kwalificatie zou afdwingen. Dat is nu niet meer nodig. ANP/RTR MELBOURNE - De voorbereiding van Andre Agassi op de Australian Open verloopt verre van vlekkeloos. De Amerikaanse tennisser gaf gisteren op tijdens de Kooyong Classic in Melbourne. De 34-jarige Agassi, vier voudig winnaar van de Australian Open, staakte het duel tegen zijn landgenoot Andy Roddick wegens een heupbles sure. „Plet voelt als een spierblessure", zei hij gisteren. De Amerikaan legde uit dat directe behandeling noodzake lijk was. „Ik weet niet of ik op tijd fit ben voor de Austra lian Open. Dat is giswerk op dit moment." De Australian Open begint maandag. ANP/RTR NAIROBI - Kenia wil de Olympische Spelen van 2016 or ganiseren. Het Afrikaanse land is daarmee het tweede op het continent dat een dergelijke ambitie kenbaar maakt. Eerder deed Kaapstad vergeefs een gooi naar de Spelen van 2004, die naar Athene gingen. Volgens minister van sportzaken Ochillo Ayacko wordt de kandidatuur van zijn land tot in de hoogste kringen ge steund. Eei-der deze week uitte Jacques Rogge, voorzitter van het IOC, de wens dat Afrikaanse landen hun kandida tuur zouden stellen. De IOC-voorzitter maakt een vier daagse reis over het continent. Overigens heeft Kenia nog wel enige tijd om het 'bidbook' voor de Spelen van 2016 voor te bereiden. Het IOC neemt pas in 2009 een besluit over 2016. In juli van dit jaar wor den de Spelen van 2012 toegewezen. Parijs, Londen, New York, Moskou en Madrid zijn de kandidaten. GPD/RTR door Lucien Roelandt GOES - Geert Moerings maakte gisteren indruk tijdens Indoor Zeeland in Goes. Na een bloed stollende rit behaalde de ruiter uit Roosendaal in de klasse ZZ klassiek met Ralvesther de over winning. In een zinderende bar rage toonde Dave Maarsen zich in de klassieke omloop met Roost de beste in de klasse Z. In de klasse ZZ klassiek reden zeven combinaties een foutloos basisparcours. Met een nulrit en een tijd van 34.57 zette Jack Neefs, als ruiter en trainer geen onbekende in Zeeland, met Paro die de boel op scherp. Voor de ruiter uit Sprundel leek het kat in het bakkie. Laatste starter Geert Moerings verdrong met Ralvesther echter zijn training maatje alsnog van de leiding. In de klasse Z klassiek was de zege een prooi voor Dave Maar sen. De ruiter uit Wellelooi toon de zich in het zadel van Roos in de spannend verlopen ontkno ping de beste van achttien com binaties die zich voor de beslis sende ronde hadden geplaatst. Met een negende plaats kreeg Sandy den Exter met Pasadoble uitzicht op de finale om de Gou den Mossel op zaterdag. Met de elfde stek in het ZZ jacht, die werd gewonnen door Jack Neefs met Blom's Orient de L'Espace, stelde Sandy met de zesjarige merrie het startbewijs voor de eindstrijd definitief veilig. Jong „Pasodoble is een heel fijn paard om te rijden. Maar ze is nog jong en ik rijd haar nog niet zo lang. Daarom ben ik ook niet voluit met haar gegaan. Kilome ters maken en ervaring opdoen, dat is voorlopig mijn doel met haar. Daarom ben ik blij dat ik me voor de finale heb weten te plaatsen", zei Sandy den Exter. Voluit ging de amazone uit Kort- gene wel met de merrie Rachel in het 1,30 m international klas siek direct op tijd. Den Exter stuurde in dit internationale ge zelschap de zevenjarige Calva- dos-dochter in 53.87 foutloos rond. Naar later bleek goed voor de tweede stek. Alleen de Nederlandse B-international Willem Greve toonde zich met Raimond een fractie sneller. „Rachel pakte goed aan. Ik heb al langer het gevoel dat ik met haar klaar ben voor het interna tionale werk", aldus Sandy den Exter. "Met voortreffelijke prestaties dongen de hengsten in de KWPN/KNHS-springcompet.i- tie naar de gunsten van de fok kers. Met 24 deelnemers was de klasse M goed bezet. Daarvan hielden in het basisparcours maar liefst twintig combinaties het strafblad blank. Het door de Belgische internationale bou wer Mare Vygh opgezette par koers was de scherprechter. Slechts zeven combinaties ble ven voor de tweede keer fout loos. De zege leek naar Willem Greve te gaan. Zijn voorgangers hadden allen rond de veertig se conden nodig om de finish te be reiken. Met nog drie combina ties te gaan liet Greve met de Ca- retino-zoon Sjapoo de klok op 34.95 stil staan. Het venijn voor de combinatie uit Haaksbergen zat echter in de staart. In een al- les-of-nietsrit joeg laatste star ter Robert Vos de Emilion-af- stammeling, Empire VDL in 34.66 naar de overwinning. Gerald Geesink uit Zevenaar schreef met de Cascavelle-zoon Casco voor de vierde keer op rij de klasse Z/ZZ op zijn naam. ALKMAAR - Pius Ikedia (24) speelt volgend seizoen voor AZ. De Nigcriaanse aanvaller van RBC Roosendaal heeft in Alk maar een contract voor drie jaar getekend. Dat gebeurde al in juli vorig jaar, zo bevestigde een woordvoerder van AZ gisteren. „We hebben dat al die tijd stil gehouden, omdat hij nog een heel seizoen bij een andere club actief zou zijn", liet de AZ-zegs- man weten. Ikedia is nog eigendom van Ajax. Sinds de zomer van 2003 speelt hij op huurbasis bij RBC. Daarvoor kwam hij één seizoen uit voor FC Groningen. De Nige- riaan is na dit seizoen transfer vrij. AZ hoeft derhalve geen af koopsom voor hem aan Ajax te betalen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17