Banken niet langer buiten schot zet eigen ego's opzij PZC Vince 'the Prince' Vinkoert opgegroeid met de blues Basisscholen kunnen leerling onvoldoende extra zorg bieden 15 GELICHT Pinpasfraude Surrender in actie voor Azië vrijdag 14januari 2005 (jnnrEmile Calon Het is nu definitief. Slachtoffers van een sluwe pinpastruc hoeven volgens een vonnis van het gerechts hof in Den Haag niet in alle gevallen flp te draaien voor de geleden finan ciële schade. Banken zijn verantwoor delijk voor misbruik van een pinpas, stelt advocaat M. van der Want vast na zijn jarenlange strijd voor een slachtoffer van pinpasfraude. „Finan ciële instellingen mogen niet werke loos toekijken als een bankrekening geplunderd wordt en vervolgens doen alsof het allemaal het gevolg is van on zorgvuldig handelen van hun klan- jDe Middelburgse advocaat Van dei- Want is een tevreden man. Niet vreemd, want hij is als winnaar uit de bus gekomen in een strijd tegen het grootkapitaal, in zijn geval de ABN-Amrobank. Dat concern heeft ook in hoger beroep het lid op de neus gekregen. Twee jaar geleden bepaalde Advocaat M. van der Want: menselijke reactie." ,Als iemand zegt dat er een tientje aan je voeten ligt, dan kijk je toch. Dat is toch een puur foto Mechteld Jansen de Middelburgse rechtbank reeds dat bankinstellingen niet in alle gevallen de schuld bij de rekeninghouder kun nen leggen als een rekening geplun derd wordt. Dat vonnis is nu in hoger beroep bevestigd. Tot op het laatste moment wist Van der Want niet zeker dat hij deze zaak zou winnen. Zeker niet toen enige tijd terug de Geschil lencommissie Bankzaken tot een to taal andere slotsom kwam. De hele zaak begon op de avond van de vierde november 2000. Een oud-in woonster van Zoutelande kocht via de automaat op het station Leiden een treinkaartje. Terwijl ze wachtte op het kaartje vroeg een vriendelijke man of set tientje aan haar voeten van haar was. Ze twijfelde maar raapte het toch op. Toen ze weer overeind stond aam ze de pas en haar kaartje uit het apparaat en stapte in de trein. Terwijl ze op weg was naar haar wo ning in Leiderdorp werd haar bankre kening geplunderd. In vier dagen tijd werd er een bedrag van maar liefst 19.245,95 gulden opgenomen. Die vriendelijke man, op het station, maak te namelijk deel uit van een bende pin pasfraudeurs. Terwijl de vrouw bukte wisselde een lid van die groep haar pasje razendsnel om voor een goed ge lijkend maar letterlijk waardeloos exemplaar. Ze kwam daar pas achter toen haar rekening al was geplunderd en haar bank belde omdat het pasje was gevonden. In eerste instantie probeerde ze in goed overleg de bank te bewegen tot het vergoeden van de schade. Ze vond namelijk dat ABN-Amro had moeten reageren toen er in korte tijd opval lend veel geld van haar rekening ver= dween. De bank wilde echter sléchts een beperkt deel vergoeden zodat ze contact zocht met Van der Want. De advocaat herinnert zich nog goed dat ze hem vertelde.het zo oneerlijk te vinden dat de bank z'n verplichtingen niet nakwam. De vrouw had het intik ken van haar code moeten afschermen en beter op haar pinpas moeten letten, voerde ABN-Amro aan. „Alsof ze bijna opzettelijk haar bankrekening heeft laten plunderen", zegt Van der Want nog steeds verontwaardigd. „Als iemand zegt dat er een tientje aan je voeten ligt, dan kijk je toch. Dat is toch een puur menselijke reac tie." Dat vond de Middelburgse rechtbank ook. Deze schreef twee jaar geleden ge schiedenis met een vonnis over de aan sprakelijkheid in de omgang met een bankpas. De Middelburgse rechter I. Woltring -legde het verwijt van de instelling, dat de vrouw onzorgvuldig met haar pasje was omgesprongen, naast zich neer en verplichtte ABN Amro tot het vergoe den van de schade. De bank ging na tuurlijk in hoger beroep. Niet alleen omdat die uitspraak fikse financiële gevolgen kan hebben voor ABN-Amro en de andere banken. Ook vonden de juristen van ABN-Amro dat de recht bank haar oordeel nauwelijks had ge motiveerd. „Dat hoger beroep was voor de bank geen succes", lacht Van der Want ter wijl hij in zijn kantoor aan de Hout- kaai in Middelburg de uitspraak van het Gerechtshof laat zien. Hij bekent dat de uitkomst tot op het laatste moment spannend bleef. Zeker omdat de Geschillencommissie Bankzaken tot een totaal andere eindconclusie kwam. De advocaat van ABN-Amro, M. Kolk man, haalt ook de uitspraak van die commissie aan. In welgeteld zes soort gelijke gevallen oordeelde dit college dat de consument niet zorgvuldig han delde door de bankpas uit het oog te verliezen. Het verbaast de Amsterdam se raadsman van het internationale ad vocatenkantoor Nautadutilh dat het gerechtshof in zijn uitspraak in het ge heel niet refereert aan de conclusies van de geschillencommissie. Die commissie, zo stelt de Utrechtse advocaat J. Wagenaar fijntjes in het Advocatenblad, stapt echter wel erg makkelijk heen over de zorgplicht van banken terwijl van consumenten een welhaast bovenmenselijke zorg wordt verwacht. „Hierdoor wekt de geschil lencommissie een bankvriendelijke en consumentonvriendelijke schijn", al dus Wagenaar. Volgens hem oordeelt die commissie ook niet altijd consistent. In een geval van pinpasfraude kan een gedupeerde volgens hem dan ook maar beter de zaak voorleggen aan de civiele rechter dan aan de commissie die ingesteld is door de banken. Van der Want meent dat de uitspraak van het hof versti'ekkende gevolgen kan hebben voor de banken. Nu staat volgens hem definitief vast dat ban ken in soortgelijke gevallen zich niet kunnen verschuilen achter de kreet dat er onzorgvuldig is gehandeld. Men sen die in het verleden met dat argu ment zijn afgescheept kunnen volgens hem proberen alsnog hun gelijk te ha len. Kolkman op zijn beurt tempert die ver wachtingen. Volgens hem betreft de uitspraak van het hof een wel zeer spe cifiek geval en waarschuwen banken sinds geruime tijd met tal van stickers dat mensen hun pincode absoluut ge heim moeten houden en oppassen voor meekijken. Op die manier hebben ze zich voldoende ingedekt. Hij meent bo vendien te weten dat de tientjestruc niet tot nauwelijks meer wordt toege past. Dat laatste klopt echter niet, weet F. Zuiderhoek van de Spoorweg politie. „Nog steeds trappen mensen in deze truc. Weliswaar minder dan een paar jaar geleden. Maar deze vorm van pinpasfraude behoort nog niet tot het echte verleden." ABN Am ro gaat niet in cassatie. De bank vindt volgens woordvoerder H. van Zon dat de zaak nu lang genoeg heeft geduurd. Ook merkt hij op dat de vrouw in het gelijk is gesteld omdat zij destijds niet op de hoogte was van de tientjestruc. „Zij was een van de eerste slachtof fers." Om die reden is hij ook niet bang voor versterkende financiële ge volgen voor de bank. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Basisscholen zijn onvoldoende in staat extra zorg te bieden aan leerlingen die dat nodig hebben. Het ontbreekt ze aan tijd, geld en expertise. On danks de harde noten die de Al gemene Rekenkamer kraakt in een gisteren gepresenteerd rap port over het project Weer Sa men Naar School (WSNS), rea geert M. Boogaarts van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) tevreden. „Jammer dat het er nog niet alle maal mooi uitziet, positief dat het wordt aangekaart." In het gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden rapport 'Weer samen naar school, zorg- leerlingen in het basisonder wijs', heeft de Algemene Reken kamer het zeven jaar geleden be gonnen WSNS-beleid onder de loep genomen. Dat streeft naar integratie van speciaal onder wijs in het reguliere onderwijs. Kinderen met dyslexie, autisme, ADHD of kinderen die hoogbe gaafd zijn, moeten extra zorg krijgen op gewone basisscholen. Daarvoor zijn in het hele land samenwerkingsverbanden opge richt van reguliere scholen en scholen voor speciaal onderwijs. De Algemene Rekenkamer heeft twintig van deze samenwer kingsverbanden (in totaal zestig scholen) onderzocht. Uit het onderzoek blijkt dat twintig procent van de leerlin gen in het reguliere basisonder wijs zorgbehoevend is. Om deze scholieren extra zorg te geven, hebben scholen meer personeel nodig. Eenderde van de onder zochte scholen geeft aan over te weinig expertise te beschikken. Om toch aan de zorgvraag te kunnen voldoen, gebruiken de scholen geld dat is bestemd voor andere doeleinden, zoals onder wijsachterstanden en klassen verkleining. De onderwijsinspec tie oefent te weinig controle uit op de samenwerkingsverban den, aldus de Rekenkamer. Boogaarts, die in Zeeland coör dinator is van twee samenwer kingsverbanden, kijkt niet op van de conclusies. „De Rekenka mer heeft een aantal sterke, her kenbare punten." Omschakeling Toch nuanceert hij de stelling dat WSNS niet goed werkt. „Het is een geweldige operatie die een omschakeling vergt van leerkrachten. Niet alleen moe ten ze signaleren, ze moeten de zorg op hun school ook organise ren. De laatste jaren zijn enor me stappen gemaakt. Zonder Weer Samen Naar School zat een veel groter aantal zorgleer- lingen in het speciaal basison derwijs." Dat neemt niet weg dat hij de conclusies van de Rekenkamer onderschrijft. „Ik ben blij met de vaststelling dat er meer geld en tijd aan de zorg moet worden besteed. Laat dat signaal lande lijk en provinciaal maar ge hoord worden." In een tweede rapport stelt de Algemene Rekenkamer dat ook het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) onvol doende middelen heeft om zorg- leerlingen te helpen. Voor veel van hen is die onderwijsvorm daardoor te hoog gegrepen. GOES - Het Ierse folkfestival voor Azië in De Mythe in Goes krijgt vanavond concurrentie van drie Zeeuwse bands, waar onder Surrender. Ook zij geven een concert voor Azië. De bands treden vanaf half ne gen op in café Oranjeboom in 's-Heer Hendrikskinderen. Te beginnen met de meidenrock groep Wanna Bee uit Vrouwen polder, gevolgd door Du Drief- stang uit Sinoutskerke en Sur render. De entreeprijs, tien eu ro, en een deel van de baromzet gaan naar giro 555. Het folkfestival Celtic Band Aid- voor Azië in theater De Mythe begint vanavond om acht uur. iunst wRolf Bosboom IDELBURG - Een vrouw in staart de toeschouwer een duivelse blik in haar jen aan. „Maar is boksen niet "log in duo?", vraagt zij zich .In de touwen? Gebroken L" füseen van de vele elementen de wandschildering die het Antistrot dagen in De Habi van De Vleeshal in Mid- heeft gemaakt. Een won- verzameling van vaak poonachtige figuren en we met veelal merkwaardige, ondoorgrondelijke tek- ptrot is een zevenkoppig ge zelschap dat sinds 1997 bestaat. De leden ervan kennen elkaar van de Willem de Kooning Aca demie, de kunstacademie in Rot terdam. Ze zijn afzonderlijk ac tief, maar komen ook regelma tig bijeen om samen aan de slag te gaan. Antistrot, dat recent nog expo seerde in Lissabon en Porto, maakt wandschilderingen, vaak gecombineerd met pertorman- ces. „We proberen met z'n allen één geheel te maken", zegt Silas Schletterer, die evenals Michiel Walraven oorspronkelijk uit Zeeland afkomstig is. „Deze keer zijn we begonnen met een vlek in het midden. Dan heb je een middelpunt om vanuit te werken." De kunstenaars werken aan de hand van documentatie die ze hebben verzameld, zoals afbeel dingen die ze hebben gekopi eerd uit allerlei tijdschriften. Hun eigen interpretatie ervan te kenen ze op de muur. De een rea geert vervolgens op het werk van de ander, zodat de muur zich geleidelijk vult. Collectief Wie wat heeft gedaan, doet uit eindelijk niet ter zake. Wat telt is niet zozeer het resultaat maar het proces van actie en reactie zelf. Het collectief gaat daarbij voor het individu. „Het gaat om de kracht van het geheel. We wil len een wand maken waar je zo lang mogelijk naar kunt kijken. Daarbij moet je ook oppassen dat het niet te vol raakt, want dan verliest het zijn kracht. Het voordeel van dat je met meerde ren werkt, is dat er altijd wel ie mand is die dat in de gaten houdt." Antistrot verzet zich tegen de tendens dat veel kunstenaars vooral belang hechten aan hun ego. Het kunstenaarscollectief wil vooral reageren op de veran derende moderne wereld. „Maar het is behoorlijk preten tieloos", zegt Michiel Walraven. „Mensen zijn geneigd naar een sociaal of politiek commentaar te zoeken. Die is misschien wel te vinden, maar het is zeker geen vooropgezet plan van ons. Ons doel is bereikt als we erom kunnen lachen. Het gaat om de humor. Soms proberen we men sen wel op het verkeerde been te zetten door er iets in te verwer ken wat je ideologisch zou kun nen opvatten." Vaak begint Antistrot met een thema, al verdwijnt dat tijdens het proces meestal uit zicht. In Middelburg ging het gezelschap bijvoorbeeld uit van 'De vrije uitwisseling van databestanden op internet'. Het enige wat daar nog aan herinnert is de tekst MP3. „We zijn niet zo moeilijk." Expositie 'Amateur Kaviar' van Antistrot, t/m 28 maart in De Kabi netten van De Vleeshal, Zuster straat, Middelburg. Morgenmid dag is de officiële openingmorgen avond om 22.30 uur is in café De Geere in de Langeviele in Middel burg een After Opening Party, met optredens van Whaclc Whack Whack, Yob Kiss, Holt, Exit Viet nam Superstar DJ's en El Nasser. van Antistrot aan het werk in de Kabinetten van de Vleeshal. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zestien jaar is hij pas, maar hard op weg om naam te maken in de muziekwe reld. Vanaf het moment dat Vin cent Vinkoert uit Middelburg voor het eerst een gitaar in han den had, wist hij zeker dat zijn toekomst daar lag. „Ik vond het helemaal te gek." Hij heeft het niet van een vreem de, want vader Dennis speelt ook gitaar. Op zijn negende kreeg Vincent zijn eerste lessen, van Leo van de Ketterij, de vroe gere Shocking Blue-gitarist. Na drie jaar werd de samenwerking stopgezet, door persoonlijke om standigheden maar ook omdat het gitaartalent zich door al het lesmateriaal had heengewerkt. „Hij zei: ik weet niet meer wat ik je nog moet geven." Daarna bekwaamde Vincent zich samen met zijn vader ver der in het gitaarwerk, met een sterke nadruk op blues, blues- rock en rock 'n roll. „Hij zette de muziek op en ik vond het met een leuk. BB King, Chuck Ber ry, Jimi Hendrix - dat soort na men. Blues heeft iets. Er komt veel emotie bij kijken en het is leuk om te spelen." Vader en zoon spelen sinds een jaar of drie samen in een band. Die heette eerst Blues Delight, maar werd na enkele bezettings wisselingen omgedoopt tot BluesBox. Die bestaat uit, behal ve de twee gitaristen, uit Jacco Telussa (zang), Marina van den Boogaart (bas) en Ivo Manz (drums). „Het is wel apart om met mijn vader te spelen. Hij vindt het ook wel prettig, geloof ik, want dan kan hij een beetje op me letten." BluesBox is regelmatig te vin den op bluesevenementen en jazzfestivals. Blueskrakers uit de jaren zestig en zeventig wor den afgewisseld met ouderwetse rock 'n roll. Muziek afkomstig uit een tijd ver voordat Vincent werd geboren. „Mensen zijn soms wel verbaasd. Zo van: goh, dat je die muziek kent en kunt spelen. Maar voor mij is het heel gewoon. Ik ben ermee opge groeid." Vince the Prince, zo wordt hij op het podium genoemd. Links handig en met een stijl die doet denken aan Stevie Ray Vaug- han, een van zijn idolen, samen Vincent Vinkoert: „Ik weet heel zeker dat ik verder wil in de mu ziek. Dat besluit staat al vast sinds ik gitaar speel." foto Lex de Meester met Jimi Hendrix. „Goede mu ziek, indrukwekkend en leuk om naar te kijken." Hij is inmiddels een veelgevraag de blues- en sessiegitarist, met regelmatig gastoptredens bij an- dere bands. Vorig jaar vroeg' Danny Vera hem nog mee te spe len in 't Schuttershof in Middel burg. Dat viel van beide kanten zo goed, dat het vorige maand werd herhaald. Vincent zong toen ook. „Dat trekt me wel. Je hebt dan meer controle over het publiek en over de show." In mei volgt een nieuw gastoptre den. De jonge gitarist volgt de oplei ding IT-mediaproducties (voor aankomende TT-specialisten en websitebouwers) aan ROC Zee land in Vlissing'en. „Daarna ga ik in die richting verder of naai de Rockacademie in Tilburg." Veel optreden, bekend worden, een eigen band - dat zijn Vin cents voornaamste ambities. „Met de opleiding heb ik in elk geval iets om op terug te kunnen vallen, maar ik weet heel zeker dat ik verder wil in de muziek. Dat besluit staat al vast sinds ik gitaar speel." BluesBox treedt zondag 16 janua ri op in café Het Hart van Middel burg in de Zusterstraat in Middel burg Aanvang: 16.00 uur. De op brengst gaat naar giro 555, voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15