Leiderschap en spierballenvertoon Het RIT geeft zekerheid, maar wel een vervelende PZC PZC China en de VS vechten om olie Midden-Oosten Hirsi Ali Politici moeten zaken regelen en rust bewaren Na 2002 heerste om te begin nen onzekerheid over de kiezers. Wat willen ze eigenlijk, begrijpen we ze nog wel? Politi ci zijn er niet meer zeker van dat ze weten wat er in de samen leving leeft. Tijdens de verzui ling was de band tussen burger én politiek evident, en in de ja ren daarna berustte het gezag van de politiek erop dat bestuur ders zoals Lubbers en Kok de zaken van het land regelden. te gast 13 januari 1955 donderdag 13 januari 2005 Op oudejaarsavond evalueerde Andries Knevel met onder ande ren politicus van het jaar André -Rouvoet het afgelopen jaar. Over bijna niets was volgens hen zoveel gezegd als over lei derschap. Rouvoet meende dat er vooral behoefte was aan rust. Hij bedoelde dat politici rrnt moesten brengen en daarin had 'hij groot gelijk, maar er was in -2004 ook wel veel onduidelijk heid en onrust over wat leider schap eigenlijk moest inhouden. door Henk te Velde Dat spreekt niet meer vanzelf. Na 2002 meenden velen dat de politiek meer dan vroeger leider schap moest tonen door ener zijds naar de samenleving te luisteren en anderzijds doortas send de echte problemen aan te pakken. Het leidde tot onzeker heid en spierballenvertoon tege lijk. Kamerleden gingen het l'and in om te horen wat de bur ger wilde en de regering zou nu eens tonen wat daadkracht was. Omdat er echter geen voorbeel den waren hoe dat moest, want het moest juist anders dan voor heen, ging er nogal eens iets mis. Het kabinet bereikte soms het tegenovergestelde van wat het wilde. Twee voorbeelden kunnen dit il lustreren. Er was het conflict tussen overheid en vakbeweging óver de hervorming van het pré-pensioen. De regering vond dat de hervormingen geaccep teerd moesten worden, of ze nu prettig waren of niet. Eind okto- - ber legde minister Hoogervorst van Volksgezondheid uit dat het juist vanwege de onzekerheid Tijdens de grote inzamelingsshow voor de slachtoffers van de zeebeving, vorige week, lieten onze vroegere en huidige politieke leider, Kok en Balkenende, zich van hun be: kant zien. van de samenleving van groot belang was dat het kabinet aan zijn standpunt vasthield. „Die maatschappelijke onzeker heid stelt niet alleen bijzondere eisen aan onze presentatie, maar ook aan onze vastberaden heid. Zwalkend beleid zal die onzekerheid eerder voeden dan wegnemen", zei hij. Korte tijd later haalde de rege ring na de grote demonstratie in Amsterdam echter bakzeil en be reikte alsnog een compromis met de vakbeweging. Oorlogssituatie Het tweede voorbeeld is natuur lijk de moord op Theo van Gogh. Minister Zalm had het meteen over een oorlogssituatie en minister Verdonk sprak het verzamelde publiek op de Dam in Amsterdam op schrille toon toe. De premier die de eerste da gen onzichtbaar was gebleven, ging daarna optreden als verzoe ner die het land bijeen trachtte te houden. Opnieuw was de indruk dat er niet één lijn was, in dit geval misschien ook doordat er me ningsverschillen in de coalitie bestonden. Het is paradoxaal. Vertoon van leiderschap leidde in beide gevallen tot de indruk dat het kabinet niet meteen wist wat het wilde. Toegeven en verzoening na har de taal geven burgers het gevoel dat de regering onzeker ope reert, wat nu juist voorkomen moest worden. Misschien wil de huidige rege ring wel te veel. In 2002 heeft de mening postgevat dat de rege ring niet voldoende richting had gegeven en daardoor de opstand der burgers over zichzelf had af geroepen. Er was behoefte aan programmatisch en offensief lei derschap, meenden velen. Die situatie is danig veranderd. Was er in de zonnige jaren ne gentig niet voldoende onenig heid en ging de politiek gebukt onder een gebrek aan opvattin gen en debat, nu wemelt het van de meningen en is het de kunst het debat tot woorden te beper ken. In zo'n situatie wordt iets heel anders gevraagd van een re gering. Ze hoeft niet allereerst te inspi reren of een ideologisch panora ma te bieden. Ze moet daad kracht tonen door gewoon haar basale taken uit te voeren - dat is al moeilijk genoeg. Veel kritiek Verder moet ze rust brengen, niet door vertoon van meningen maar door er te zijn als het moet en te tonen dat politieke polari satie prima is, maar maatschap pelijke confrontaties vermeden moeten worden. Premier Balkenende heeft in zijn onervarenheid veel kritiek foto Harmen de Jong/GPD opgeroepen. De laatste tijd hoor je voorzichtig wat andere gelui den. Voor zover er positieve ge luiden zijn, betreffen die niet zo zeer zijn ideologische gedreven heid of harde optreden, maar wordt gewaardeerd dat hij ste vig doorwerkt en (in Europa of elders) sommige zaken geregeld heeft. Er is een zekere waardering voor zijn verzoenende optreden in de spanningen van het mo ment. Beter kan niet worden dui delijk gemaakt wat leiderschap in de regering nu betekent: rege len en rust brengen. Professor Henk te Velde is hoog leraar Geschiedenis in Gronin gen VVD-Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi j keert dinsdag terug in de Kamer. Voorhai zelf is dat verheugend nieuws, omdat de\t veiliging kennelijk dermate goed geregeld is, q: zij zich weer in het openbaar kan vertonen. He Ali dook onder na de moord op Theo van Gogh, middels ruim twee maanden geleden. De moordi naar van de filmmaker liet een huiveringwekka de mededeling op diens lichaam achter, waart bleek dat het WD-Kamerlid het doelwit was. Dat de dreiging ook na de arrestatie van de mon denaar reëel was, bleek deze week uit een gevo: den notitie van een van de gearresteerde ledeni het radicaal islamitische Hofstadnetwerk. Op b moment dat het vuurwerk het nieuwe jaar zouü luiden, zou Hirsi Ali moeten worden vermooi Dat feit maakt het nog potsierlijker dat Kamer! j den als Oplaat (VVD) en Algra (CDA) al veel;; snel riepen dat Hirsi Ali haar werk moest hem ten. Vanzelfsprekend had zij tijd nodig omdetj dreigingen te verwerken en niemand anders m Hirsi Ali zelf kon bepalen wanneer zij eraan I; was, haar plek in de Kamer weer in te nemen. Maar het is wel waar dat haar rentree niet la meer op zich mocht laten wachten, zoals eerd Geert Wilders deed. Want nog belangrijker m het herstel van haar persoonlijk welbevinden het feit dat dinsdag een zwarte periode voor de! derlandse democratie wordt afgesloten. Het is ii mers een regelrechte ondermijning van de reek staat als gekozen volksvertegenwoordigers k werk niet kunnen uitoefenen omdat hun opvatte gen niet door eenieder worden gedeeld. Twee woelige maanden na de moord op Van Gta is wat meer duidelijk over de achtergrond van: mensen die andersdenkenden bedreigden en zé de daad bij het woord voegden. Volgens hun dire te omgeving gaat het veelal om op het oog strekt normale burgers die deelnemen aan l maatschappelijk leven, maar die wel van meni zijn dat de islamitische wetten ver boven de Nedi landse rechtsregels dienen te worden gesteld. I het daar niet mee eens is of dat standpunt openl aanvecht, heeft in hun ogen zelfs het recht o; ven verspeeld. Te vrezen valt dat het aantal ia sen dat dit idee aanhangt, groter is dan e voor de moord op Van Gogh durfde vermoeden, Naast een harde aanpak van de terreur kan sled de dialoog het tij keren, te beginnen op de pte waar het vrije woord een vanzelfsprekendheid! de Tweede Kamer, de plaats waar ook een fan tiek criticaster van de islam haar stem moet kt nen laten horen. De Koude Oorlog is voorbij. Maar de economische groei van China met zijn gigantische markt en zijn streven om een we- reldmacht te worden, leidt tot nieuwe strijd tussen twee machtsblokken. Over die strijd tussen het Westen en China, de problemen die de handel met China oplevert, bericht de PZC in een aantal artikelen. Van daag deel 1: de slag om de olie-en gasbronnen. door Cyril Widdershoven China wordt de komende ja ren de grootste concurrent van het Westen in de strijd om olie en gas. Het land importeert in 2020 evenveel olie als de VS. De 23 miljoen vaten per dag die het dan nodig heeft, zet de olie- markt onder grote druk. Als de productie niet stijgt, dreigt een tekort. De enige mogelijkheden voor extra gas- en olieproductie ligt in de Arabische wereld en Iran. China en India, opkomende eco nomische machten in Azië, wil len toegang tot dezelfde energie bronnen als de VS en de Europe se Unie. Amerikaanse veilig heidsinstituten waarschuwen voor een economisch en zelfs mi litair conflict als de staten in de Perzische Golf zich nog meer op de Aziatische tijgers richten. Concurrent China is druk doende olie- en gasconcessies af te dwingen in het Midden Oosten met behulp van zachte leningen, handelscon- tracten en actieve militaire on dersteuning. De Arabische sta ten en Iran gaan intensieve be trekkingen aan met de enige overgebleven militaire concur rent van de VS. Die levert wa pens en speelt een steeds belang rijker rol bij de ontwikkeling van eigen Arabische of Iraanse defensie-industrieën. Peking maakt handig gebruik van de groeiende weerstand in de Arabische wereld tegen Was hington, Dankzij Chinese veto's ontkomen internationale paria's als Iran en Soedan aan sancties ■van de VN-Veiligheidsraad. De liefde tussen China en Soe dan, dat voor zeven procent voorziet in de Chinese behoefte aan olie, is gebaseerd op weder zijdse afkeer van de rege- ring-Bush. Ook Iran profiteert van het stre ven van China om Washington naar de kroon te steken in ruil voor lucratieve gas- en oliecon tracten. China steunt verder ex treme Arabische ideeën onder het motto: 'De vijand van mijn vijand is mijn vriend'. Gal Luft, directeur van het Insti tute for the Analysis of Global Security waarschuwde al voor de gevolgen van een Sino-Ara- bisch pact. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ran dall Schriver, vindt het nog te vroeg om te voorspellen dat de toenemende rivaliteit zal uit monden in een militaire confron tatie. „De concurrentie kan lei den tot meer economische groei, maar beide kanten moeten zich er van bewust zijn dat confron tatie om de hoek ligt. De Chinese noodzaak om. de han del te liberaliseren, leidt hope lijk tot een vrijere wereldhan del, betere handelsroutes en meer veiligheid, zegt hij. Alle olie moet immers via onstabiele regio's als de Perzische Golf, de Straat van Hormoes (tussen Afri ka en het Saoedische Schier eiland) en de Straat van Malak- ka (tussen Sumatra en Singapo re). „De VS en China moeten sa menwerken om de stabiliteit in die regio's te waarborgen. Dat is in beider belang." Het gaat niet alleen om gas en olie uit het Midden-Oosten, maar ook om brandstoffen uit Rusland en de Kaspische regio. De grote Amerikaanse en Euro pese belangen hebben direct ef fect op de militaire aanwezig heid daar en op de strijd tegen het terrorisme. Op dit moment betrekt China de helft van zijn olie uit Saoe- di-Arabië, Iran en Oman. Irak is mogelijk een nieuwe leve rancier, maar Washington aan vaardt niet zonder meer dat zijn Arabische leveranciers zich op Peking richten. Ook verzetten de Amerikanen zich tegen Chinese militaire aan wezigheid in Saoedi-Arabië en Irak. Soedan en Iran hebben hun havens inmiddels al be schikbaar gesteld voor de Chine se marine. GPD door Emile Calon De tempel in Khao Lak met al die lichamen, dat beeld zal Bert Slingenberg lang bijblij ven. De honderden lichamen die daar lagen. De tandarts uit Zou- telande probeert te schatten: 'achthonderd, duizend, vijftien honderd'. Hij zwijgt even. „Ik weet het niet. Kan niet eens zeg gen hoeveel er toen lagen." Weer zwijgt hij even om daarna zachtjes te vervolgen: „Na drie dagen. In die tropische omstan digheden. Dan is geen lichaam meer herkenbaar." Bert Slingenberg is terug in Zou- telande. Op zijn 59ste verjaar dag keerde hij terug van Phu ket. Dat Thaise vakantie-eiland veranderde op tweede kerstdag in een rampgebied. Net als vele andere kustgebieden om de Indi sche Oceaan werd de kust van Phuket die dag getroffen door een vreselijke tsunami. „Een enorme catastrofe." Slingen berg, met een praktijk in Middel burg, hoorde die tweede kerst dag in de auto van die vloedgolf. Zijn vrouw Ans herinnert zich dat moment nog goed. Geen van beiden had toen nog het idee dat er echt iets heel ernstigs aan de hand was. Dat veranderde de 27ste december toen het Ram pen Identificatie Team belde met het verzoek aan de tandarts om mee te gaan naar Thailand. Slingenberg is immers al vele ja ren lid van het RIT. Sinds de vliegtuigramp op Tenerife in 1977 maakt hij onderdeel uit van dat team en reist hij regel matig af naar rampgebieden om te helpen bij het identificeren van slachtoffers. Bedenktijd De tandarts vroeg een uur be-, denktijd omdat er op dat mo ment fikse veranderingen door gevoerd moesten worden in zijn praktijk. Zijn twee collega's en de assistenten maakten echter geen enkel bezwaar, zodat hij de avond van de 28ste december vanaf Schiphol vertrok naar Thailand. Deze tsunamiramp is met geen andere ramp te verge lijken, zegt de tandarts aan de eettafel in zijn woonkamer. Over een stoel hangt nog een jas met de letters RIT op de rug. Hij is nog wat moe en heeft last van een lichte verkoudheid. De omvang van de ramp werd hem direct duidelijk toen hij de 30ste december voor het eerst door het rampgebied reed op weg naar de tempel in Khao Lak. Met ontzag beschrijft hij de verwoestingen, aangericht door de kracht van het water: ,Je zag dingen die je niet voor mogelijk houdt. Achter twee hui zenblokken, in de bosjes, een pa trouilleboot van de politie. In een woning een zware vrachtwa gen. Op z'n kop." Het eindpunt van die reis was de tempel van Khao Lak. Overal in dat tempel complex lagen de doden. Schots en scheef, jong en oud door el kaar. „Waar je ook keek Hij maakt de zin niet af, drinkt wat en wacht tot de volgende vraag. Als hij vervolgens over zijn werk vertelt is dat op een nogal afstandelijke manier. Hij be schrijft hoe hij röntgenfoto's nam van de kaken van de do den, monden opende om vervol gens zo nauwkeurig mogelijk al le kenmerken van het gebit te noteren. Hij steekt de loftrom pet over de inzet van de vrijwilli gers die het RIT hielpen. Door zijn jarenlange ervaring als RIT' er en als forensisch odontoloog (tandarts) is hij gewend aan het omgaan met doden. „Ik hoop dat die kinderen dat kunnen ver werken", zegt hij over de jeugdi ge vrijwilligers uit al die landen wiens vakantie in een klap ver anderde en die vervolgens hiel pen bij het bergen en vervoeren van de lichamen. Slingenberg is ook vol lof over de samenwer king met al die andere RIT'ers uit andere landen, uit Nieuw-Zeeland, Denemarken en Oostenrijk. „We werken daar als één internationaal team vol gens de Nederlandse werkwij ze." En over de Thai zelf is hij ook vol lof. Inzet „Die werden immers met een gi gantische ramp geconfronteerd maar gingen direct aan de slag om de gevolgen zo goed en zo kwaad als het ging aan te pak ken." Elke dag zag Slingenberg vorderingen. Elke dag was er wel iets hersteld. „Wat een in zet", blikt hij terug. Elke dag maakte hij ook de vriendelijk heid en behulpzaamheid van de Thai mee. „Heel bijzonder." Ze- 'SCHAATSEN - Kees Broek man is officieus Nederlands kampioen schaatsen gewor den. De Nederlandse schaats ploeg won de krachtmeting met Hamar, waarin Broekman succesvol was, met een ver schil van 1,120 punt. VISSERIJ - Problemen rond de sociale voorzieningen voor deelvissérs zijn nog niet opge lost. De werknemers op dé vis sersvloten werken onder een - maatschapcontract. Dit bete kent dat zij geen loon ontvan gen, maar meedelen in de winst. Ze hebben daardoor geen recht op sociale voorzienig De Stichting van de Neds landse Visserij gaat 1 onderzoek doen om dit pi bleem op te lossen. Er is besloten tot een tijde' regeling. Als een boot niet ui vaart, kunnen de deelvisserst schrijven bij een 't ZWIN - De internal! Zwincommissie heeft b dat. waterstaatsexperts eens port schrijven over het afds :men van de Zwingeul ins -tuurgebied 't Zwin. Dit wo? aangeboden aan de Nederlas: se en Vlaamse overheid. Tandarts Bert Slingenberg uit Zoutelande keerde deze week terug uit Thailand, waar hij als lid van het Rampen Identificatie Team meehielp bij het identificeren van honderden slachtoffers van de vloedgolf ramp. foto Lex de Meester ker in het begin maakten de RIT' ers gigantisch lange dagen om dat ze elke dag zo'n vijf tot zes uur moesten reizen. „Alle hotels aan de kust waren immers ver woest." Het werk vond zeker de eerste dagen plaats onder zeer moeilijke omstandigheden. „Het was verschrikkelijk", zegt Slin genberg meer tegen zijn vrouw dan tegen de verslaggever. „Al die lichamen, al die doden." Uit die herhalingen blijkt hoezeer de ramp Slingenberg heeft aan gegrepen. Uiterlijk vertelt hij vrij onbewogen zijn verhaal. Geen zichtbare emoties. Zulke emoties laat hij niet toe, zegt hij. „Ik kan niet stilstaan bij het leed dat schuil gaat achter elk lichaam. Dan kan ik mijn werk niet meer doen" Wel weet hij dat zijn werk, het identificeren, uiterst belangrijk is voor de na bestaanden. Door zijn werk en dat van al die andere RIT'ers, zo wel daar in het rampgebied als de rechercheurs die in Neder land en elders de gegevens van vermisten opsporen, kan een ein de aan de onzekerheid bij nabe staanden worden gemaakt. „Wij geven een vervelende zekerheid, maar wel zekerheid." Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax-(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a :.nl 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-m 1 Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor» einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ent# de Regelen voor het AdvertentieweiS Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes]: Tel: (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroorend! Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w :c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conCBrnWJ. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt*1". (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diunslt"* ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig - It dan kunt u dit schriftelijk melden bijr' Behoort tot *ir W0G6NDR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4