»zc ct-sector wil zich profileren Secretaris MKB Zeeland stapt op FNV en CNV buitenspel in kinderopvang Controleur en adviseur 23 eeuw se bedrijven trekken ten strijde tegen achterlandimago rnhard jr. gint nieuw ternetbedrijf Zowel met de hand als met de machine Nederland zesde in koopkracht Plasma-tv vreet stroom Bavaria verkoopt meer bier Mager jaar voor tuinbouw nderdag 13 januari 2005 Airbus verslaat Boeing Ir irlpffrey Kutterink t5S - De Zeeuwse Vereniging r icT Ondernemers (ZVIO) de sector zodanig professio ns seren dat Zeeland voortaan •r: een woordje mee kan spre- ii:0p het gebied van informa- d-en communicatietechnolo- Ze heeft daarvoor negen pro- r - en opgezet. 4 an totaal is een bedrag nodig 335.000 euro. De helft bren- ede vijftien iet-bedrijven en ners als de Hogeschool Zee- lop. Het andere deel wordt iald door de Europese Unie k de provincie. t leniging ziet kansen voor 0.5 land als een ict-kenniscen- HBi i, aldus secretaris J.M. Dage- it. van de Zvio. „Maar dan moe- at we erin slagen ons uitermate ;rt, éssioneel te organiseren en iel innovatief iet-klimaat te da jpen." t;: het gebied van iet speelt Zee- oa geen rol van betekenis, its kennis is wel degelijk aan- ilè f, zegt Dagevos. „Maar jds iipperd en dus op veel klei- ite schaal. Daardoor grijpen Jj>i kleine iet-bedrijven snel ikt stgrote projecten. Marktspe- nee als Getronics kunnen bij dai ze van spreken tegen alle op- lag ken 'ja' zeggen. Ze hebben vn: ennis niet alleen, maar ook est! tote mate." r re 1VI0 denkt dat Zeeland een leli r van formaat kan worden chï de iet-bedrijven beter met lyti aar te laten samenwerken. In to iels zijn een kleine 20 bedrij- eyb aangesloten (verspreid door i" Zeeland) en hebben de Ho- ive tooi Zeeland, ROC Zeeland oer: ïyntens zich aan het project Dpteerd. IERDAM - Prins Bern- jr. is weg bij het Amster- i internetbedrijf Clock- Hij gaat met Paul Mol en no de Jong, medeoprichters Clockwork, verder als on- tmer en investeerder. Dc willen ook een nieuw be- jjg beginnen. Om de samenwerking te verbete ren worden negen projecten op gezet. gebundeld onder de naam 'iet innovaties Zeeland'. „De projecten richten zich onder an dere op het verbeteren van kwa liteit van de dienstverlening", verduidelijkt Dagevos. „Want de sector staat daarom slecht be kend." Zo begint ZVIO een proef met drie iet-bedrijven die door een extern bureau worden doorge licht. De adviezen die uit het on derzoek komen, moeten dienen als voorbeeld voor de andere be drijven. Verder moet er een soortgelijke stichting als de ZVIO komen van potentiële op drachtgevers. Veel grote bedrij ven kijken al snel buiten de pro vincie als ze ict-opdrachten wil len vergeven. Door die kloof te slechten, hopen de bedrijven zich te kunnen bewijzen en een groter marktaandeel te verwer ven. Door het aanbieden van leer plaatsenen leeropdrachten moe ten scholieren in contact wor den gebracht met het Zeeuws iet-bedrijfsleven. Doel is om ge motiveerde iet-studenten op de ze manier acht uur per week praktijk aan te bieden bij een iet-bedrijf. Ontwikkelingen De ontwikkelingen in de infor matie- en communicatietechno logie gaan snel. Om de kwaliteit van de medewerkers van de aan gesloten bedrijven te waarbor gen is het goed om elkaar te trai nen. Ook daarvoor wordt een project opgezet. Om volledig van eikaars diensten gebruik te maken en potentiële opdrachtge vers naar aangesloten bedrijven te kunnen doorverwijzen, is in zicht nodig in de sterke en zwak ke punten van elke bij de Zvio aangesloten iet-onderneming. Een onderzoek moet dat bieden. Vanuit de Randstad wordt Zee land veelal gezien als een achter land, waarbij de reisafstand als een drempel wordt ervaren. De leden van het ZVIO willen daar om gedurende een proefperiode in de Randstad een gezamenlijk kantoor openen, ingericht op het ontvangen van relaties en het verzorgen van presentaties. Ook zou er een aantal werkplek ken moeten worden ingericht. Om de onderlinge sfeer te verbe teren, worden verder eens per jaar een grote bijeenkomst geor ganiseerd waar alle laatste nieuwtjes en ontwikkelingen op iet-gebied worden gepresen teerd. Ook maandelijkse bijeen komsten moeten kennisover dracht bevorderen. Bernhard van je, zoon van prinses Mar en Pieter van Vollenhoven. is al een jaar gele genomen", zegt hij. „Het loeilijk. Maar we laten het jf in goede handen achter." iusftwoik is inmiddels onder van de beursgenoteerde au- tiseerder Ordina. De drie ïpnemers richtten Clock- in 1995 op. Het bedrijf 'websites en geeft klanten Vorig jaar viel Clock- in handen van Ordina. vertrek heeft indirect met overname te maken", zegt r „Clockwork draait nu •Wij zijn alle drie meer on- i,5 emers dan managers. Onze zit erop." De drie hebben nieuwe investeringsmaat- Dslppij opgericht: Vondel Capi- liermee gaan ze geld steken r ^bedrijfjes, die zich rich- op internet en nieuwe me- E* Vondel Capital heeft drie in- enr,gen gedaan. De laatste üq 'Anachron, een Amsterdams jf dat rekeningen via inter- erwerkt. GPD Het Atelier van Ada van der Sluis (op de voorgrond) en Dee Wabeke. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Er staan aardig wat ma chines in Het Atelier van Ada van der Sluis en Dee Wabeke in Zierikzee. Maar zeker de helft van hun werk doen zij nog gewoon handmatig. Hun belangrijk ste hulpmiddel blijft de schaar, mits scherp geslepen. Het Atelier is gespecialiseerd in verstel en repareerwerk van kleding. Ada van der Sluis en Dee Wabeke hebben het on zichtbaar repareren tot een kunst verhe ven. En een reparatie die niet te verhul len is, moet er uitzien als of die zo hoort. Daarvoor hebben zij twee profes sionele confectielockmachines op huis- houdformaat tot hun beschikking. In een handeling snijden én werken deze apparaten de stof af. Rafels, zoals die met een zigzag-afwerking ontstaan, be horen tot het verleden. Hun blindzoom- machine zorgt er voor dat blinde zomen op een snelle manier aangebracht wor den, van gordijn tot pantalon. Maar sommige strak geweven synthetische stoffen moeten met de hand gedaan wor den. Met de professionele strijkbout met verwarmde strijktafel en stoomaf- zuigsysteem leveren de beide onder neemsters de gerepareerde kleding weer netjes af. En dan is er nog de stan daard naaimachine met een extra ster ke motor. Die motor moet er voor zor gen dat de naald ook door leer en dikke spijkerstof kan gaan. De naaimachine staat op een laag bu reau. Van der Sluis laat zien hoe ze er foto Marijke Folkertsma mee werkt. „Vroeger zette ik de naaima chine recht voor me maar daar kreeg ik nekklachten van. Ik zat altijd wat scheef omdat het werkvlak - bij de naald - helemaal links van de machine zit. Nu zet ik het werkvlak recht voor me en zijn de klachten over." Een hele dag achter een machine zitten, is ver moeiend. Wabeke: „Dat merk je 's avonds echt aan je lijf; ook als je recht zit. Daarom is het prettig dat we ook veel handwerk hebben, dan kun je eens verzitten." door Jeffrey Kutterink GOES - Secretaris W. van der Linde van MKB-Zeeland stopt ermee. Na 29 jaar het midden- en kleinbedrijf ten dienste te zijn gewenst treedt hij ver vroegd uit. De precieze datum is nog niet bekend. Van der Linde is voor het be drijfsleven en het publiek hèt ge zicht van MKB-Zeeland. De in terne afspraak is dat voorzitter P. Feijtel alleen op de voor grond treedt als het gaat om be stuurlijke zaken. Vooralsnog is in overleg met de Koninklijke vereniging MKB-Nederland in Delft afgesproken dat Van der Linde per februari vertrekt. Maar de datum staat nog niet de finitief vast. De officiële lezing van het vertrek is dat Van der Linde, nu het fysiek nog kan, meer aandacht wil besteden aan zijn vrije tijdsbesteding en ge zin. Onofficieel heeft het ver trek onder andere te maken met een andere indeling van het werkterrein. MKB-Nederland wil de regionale organisatie an ders indelen en Zeeland in een groter verband onderbrengen. Van der Linde wenst geen offici eel afscheid te nemen. In een brief aan relaties betreurt voor zitter Feijtel dat. „Als MKB-Zee land zijn wij hem veel verschul digd. Hij heeft altijd de belan gen van mkb-ondememers cen traal gesteld en zichzelf en zijn gezin op de achtergrond ge plaatst." Wie Van der Linde als woordvoerder in Zeeland gaat opvolgen is nog niet bekend. - 's ik het mij goed herinner, was *het een topambtenaar van Econo- Zaken die in de tweede helft |jaren negentig een pleidooi rv°or privatisering van de belas- jcnst. De laatste decennia is het °°f ui marktwerking en privatise- dominant in Haagse kringen. Dc Minis opinio is dat de markt bijna goedkoper en beter kan organise- eSproduceren dan ambtelijke dien- Binnenkort treedt de gezondheids- ^voetsporen van arbeidsbu- ue spoorwegen, energieproduct»- ln fogio andere voormalige over- j. lenslen. Waarom zou de belas- c»st daarop een uitzondering i, r normen? Voor mij en elke ande- ptingbetaler zou het betekenen J1' stra'ts twee vliegen in één klap itf .en slaan. Ik stel mij voor dat de f>e l)elastingkantoren zich omvor men tot commerciële aanbieders van allerlei fiscale diensten. Om te begin nen huur ik straks bij zo'n efficiënte en effectieve - daar zorgt de markt wel voor - dienstverlener, zeg: Jansen De Koning, een voormalige belastingbe ambte in als formuliereninvuller en fis caal adviseur. Het is vervolgens een peulenschil om voor 1 april de vroegere blauwe enve lop via de elektronische postbezorger op de virtuele deurmat van hetzelfde kantoor te krijgen. Mochten de kosten van deze dienstverlening tegenvallen, zoals dat helaas vaker voorkomt, dan staat daar wel wat tegenover: een voor uitzicht op maximale belastingaftrek, waarbij de grenzen van het wettelijk toelaatbare worden opgezocht. De vervolgstap is dat mijn belastin gaangifte moet worden gecontroleerd zodat over de hoogte van een eventuele naheffing of teruggave kan worden be sloten. Uit oogpunt van efficiëntie en vertrouwelijkheid lijkt het mij verstan dig ook hiervoor Jansen De Koning in te huren. Zij weten immers van mijn belasting-technische hoed en de rand, zodat zij zonder tijdverlies mijn belas tingaangifte kunnen beoordelen. Jezelf controleren is veel gemakkelijker dan een ander onder de loep nemen. Daar naast minimaliseer ik daarmee de kans dat mijn belastinggeheimen uitlekken. Hoe minder zielen op de hoogte zijn van mijn belastingperikelen, hoe meer vreugd. Mij dunkt dat voor mij als klant de uit komst van deze privatisering ideaal is: mijn adviseur is tegelijkertijd mijn con troleur. Beter nog: ik betaal mijn advi seur en controleur uit eigen zak. Als de uitkomst van het advies of de controle mij niet bevalt, ga ik volgend jaar naar een andere afsplitsing van de voormali ge belastingdienst. Dat moet dus goed komen. De vraag is natuurlijk of de publieke zaak met deze vorm van privatisering is gediend. Een vergelijkbare geprivati seerde markt voor advies- en controle dienstverlening bestaat inmiddels de cennialang in een ander segment van de controlemaatschappij: accountancy. Deloitte Touche, Ernst Young, KPMG, PricewaterhouseCoopers en an dere accountancykantoren adviseren en controleren bedrijven ter zake finan ciële verslaglegging en dito verslagge ving. Sterker, veel accountancykanto ren bieden daarnaast diensten aan in de sfeer van fiscale en organisatie-advi- sering. Ahold en Koninklijke Olie/Shell, om twee willekeurige voor beelden te noemen, betalen accoun tants om zichzelf te laten controleren met het oogmerk om met een goedge keurde jaarrekening rekenschap af te leggen ten overstaan van financiële be langhebbenden. Na de recente boekhoudschandalen zijn maatregelen voorgesteld ter ver zachting van de afhankelijkheid van de controleur van de gecontroleerde. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) werd uitgebreid met een afdeling die de kwaliteit van de accountancy gaat bewaken. Daarmee beschikt de AFM sinds kort over een controleur van de controleurs. Het is de vraag of dat af doende is. Misschien moet worden geconcludeerd dat de controle van de financiële ver slaggeving van ondernemingen uitein delijk een publieke taak is die moet worden uitgevoerd door een overheids dienst. Arjen van Witteloostuijn DEN HAAG - Nederland moest in 2002 slechts vijf lan den voor zich dulden in een internationale koopkrachtver gelijking. Een relatief laag prijsniveau werkte in het voor deel van de Nederlandse koopkracht. Het meest koop krachtig waren Luxemburgers, gevolgd door Noren en Amerikanen. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde studie van de Oe- so, de club van dertig meest geïndustrialiseerde landen. Nederland deelt zijn positie met Oostenrijk en Denemar ken. GPD DEN HAAG - Kopers van een plasma-tv zullen dat direct merken in hun stroomrekening. Die kan vijftien procent hoger uitvallen door het grote wandscherm. De platte schermen horen tot de grootverbruikers in het huishou den en verbruiken zelfs vijf keer zoveel stroom als een nor male televisie. Als Nederland massaal aan de plasma-tv zou gaan, kun nen de apparaten zelfs van invloed zijn op de Nederland se stroomvoorziening. Energiened, de federatie van ener giebedrijven in Nederland, verwacht niet dat het zo'n vaart zal lopen omdat de apparaten duur zijn. GPD LIESHOUT - Bavaria heeft vorig jaar circa 10 procent meer bier verkocht dan in 2003. De totale afzet bedroeg 460 miljoen liter, aldus de brouwer gisteren. Volgens het familiebedrijf is het marktaandeel in Neder land licht gestegen. De export laat in bijna alle landen een groei zien. ANP LISSE - De tuinbouwsector heeft vorig jaar met tegen wind te maken gehad. De belangrijkste oorzaken zijn de dure euro en de sluiting van de Russische grenzen voor Nederlandse bloemen en later ook groenten en fruit. Toch bleef de export met een waarde van 12,3 miljard euro (2003: 12,5 miljard) redelijk op peil, liet het Productschap Tuinbouw gisteren weten. De voedingstuinbouw (groenten en fruit) exporteerde in 2004 voor 6,4 miljard euro, 3 procent minder dan het jaar daarvoor. Vooral groenten (minus 6 procent) brachten door de lage prijzen minder op. De export van siergewas sen, goed voor 5,9 miljard, steeg ondanks de stevige con currentie 2 procent. Tuinbouwers leverden inkomen in door de matige prij zen. De telers van verse groenten gingen er het meest op achteruit en ook fruittelers hadden weinig reden tot jui chen. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Een deel van de werkgevers in de kinderopvang weigert nog langer CAO's af te sluiten met de ambtenarenbon den van FNV en CNV. Deze bon den zijn volgens deze werkge vers te ouderwets. In een brief - die de vakbonden vandaag ontvangen - eist de Branchevereniging Onderne mers in de Kinderopvang (BKN) dat zij voortaan over de CAO mag onderhandelen met bonden die actief zijn in de marktsector. Crèches en centra voor buiten schoolse opvang vallen onder de ambtenarenbonden, omdat het van oorsprong gesubsidieerde welzijnsorganisaties zijn. De nieuwe wet Kinderopvang - die sinds 1 januari van kracht is - heeft van crèches marktbedrij- ven gemaakt die elkaar moeten beconcurreren. „Het zou daar om logisch zijn als de sector wordt ondergebracht bij de bon den voor de marktsector", zegt BKN-voorzitter Constant van Gestel. De ambtenarenbonden zijn vol gens deze brancheorganisatie te star. Van Gestel: „Zij willen zo veel mogelijk zaken centraal vastleggen in CAO's, waardoor wij niet meer flexibel kunnen zijn." Werken in een concurre rende markt vereist die flexibili teit juist wel van crèches en cen tra voor buitenschoolse opvang, beklemtoont hij. „Wij verwach ten dat op de markt gerichte vakorganisaties als FNV Bond genoten en CNV Dienstenbond daarmee beter weten om te gaan." BKN wil alleen centrale afspra ken over hoofdzaken in de nieu we CAO terugzien. Het meren deel van de arbeidsvoorwaar den kan dan worden overgela ten aan de afzonderlijke bedrij ven en hun werknemers. „Die kunnen bijvoorbeeld prima zelf overleggen over invulling van de roosters", verzekert Van Ge stel. Ook wil hij werknemers die goed zijn extra belonen bovenop hun normale loon. „Maar de ambtenarenbonden willen niets weten van prestatiegerichte be loning." Mochten de bonden van FNV en CNV die actief zijn in de markt sector de uitnodiging om met de werkgevers in de kinderopvang te komen praten weigeren, dan heeft dat mogelijk vérstrekken de gevolgen voor de werkne mers in de kinderopvang. De kans is groot dat de BKN in dat geval een nieuwe CAO afsluit met alleen vakbond De Unie. Be trouwbare bronnen bij De Unie laten weten dat deze vakbond bereid is eventueel zonder FNV en CNV verder te praten met de werkgevers in de kinderopvang. De Unie heeft echter nauwelijks leden in deze sector. Alle werk- nemers van kinderopvangcentra die zijn aangesloten bij de Branchevereniging Onderne mers in de Kinderopvang (onge veer een kwart van de 34.000 crècheleidsters), zouden dan on der een CAO van De Unie kun nen komen te vallen, ongeacht of ze lid zijn van die bond of een andere bond. AbvaKabo FNV heeft de meeste leden in de sector. Blijft BKN weigeren met deze bond te on derhandelen, dan zouden Abva- Kabo-leden in de kinderopvang in opstand kunnen komen. Van Gestel verwacht niet dat dit zal gebeuren. „We zetten de vak bond niet de deur uit, we willen andere gesprekspartners. FNV en CNV hoeven alleen maar de crècheleidsters over te hevelen van de ambtenarenbonden naai de marktbonden." Lastig moment De eis van de Branchevereni ging Ondernemers in de Kinder opvang komt op een lastig mo ment, want de onderhandelin gen over een nieuwe CAO zijn in volle gang. Bij de kinderop- vang-CAO is nog een andere werkgeversorganisatie betrok ken: de MO-groep. Of de werkge vers die zijn aangesloten bij de MO-groep ook uitsluitend nog verder willen praten met bon den in de marktsector is ondui delijk. Ook zij worden vandaag pas ingelicht over de plannen van de BKN. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47