Koegors niet in beeld voor kassen PZCI PZC Gevecht zonder bloedvergieten llOIEf Gimbièie Hulst stap verder met plan Nieuwe Bierkaai lm 'A PRIJS Demonstraties bij instituut Toonbeeld Suggestie PvdA wekt bevreemding bij overige raadsfracties 13 Wandeltocht Zelden Rust WC ft H Spirituele beurs GEHELE agenda MZiT VARISO LCF vreest uitholling vragenrecht Balk zorgt voor rookontwikkeling Debat gratis openbaar vervoer Pauwels ontkent conflict donderdag 13 januari 2005 jnnr René van Stee TERNEUZEN - De noordelijke Koegorspolder komt niet in beeld voor de vestiging van glas tuinbouw. Dat bleek gister avond tijdens de raadscommis sie Middelen in Terneuzen waar het advies over de richtlijnen voor de milieueffectrapportage (nier) van de glastuinbouw in Zeeuws-Vlaanderen werd be sproken. N. Atmag-Yigit (PvdA) opperde de Autrichepolder. eventueel in [te ruilen voor de noordelijke Koegorspolder, omdat hier na ihet afblazen van een slibdepot niets meer op de rol staat. Een ander argument was volgens haar dat er veel weerstand in Westdorpe is tegen de nabijge legen Autrichepolder als ves- tigingsgebied voor glastuin bouw. Zij voegde er aan toe dat ook Gedeputeerde Staten vinden dat de noordelijke Koe gorspolder bij de onderzoeks opdracht moet worden betrok- IJken. Onder meer G. van den 'Berg-van Dijk (ChristenUnie) [vond het vreemd dat de PvdA de jjjocatiekeuze aan de orde stelde, omdat die al is gemaakt. Zowel [wethouder A. van Waes (ruimte- TERNEUZEN - Wandelsport vereniging Zelden Rust Terneu zen houdt zaterdag de zevende Winter-Neuzentocht. Tussen 8.30 uur en 14 uur kan j gestart worden vanaf scholen gemeenschap De Rede aan de j Evertsenlaan. De wandelaars kunnen kiezen tussen afstanden van 7,15 en 21 kilometer. Alle routes voeren door Ter- neuzen en omgeving waaronder Otheense kreek, over de Westerscheldedijken, langs de is, de zeesluizen en door de [polder. De medische verzorging is in landen.van de EHBO. SAS VAN GENT - In de Vlaan- derenhal in Sas van Gent wordt ig 23 januari de Paranor- Spirituele Beurs gehou den. beurs is geopend van 10.30 juurtot 19.00 uur. Advertentie UNGE DELFT 16 MIDDELBURG Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-maïl: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Ba rem an Raymond de Frel René van Stee Fnts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lijke ordening) als zijn collega P. Hamelink (milieu) ontraadde het zoeken naar nieuwe locaties. „De zoeklocaties zijn afgeka derd. Op basis hiervan is de startnotitie voor de mer ge maakt. Als we veranderen, moe ten we een nieuwe startnotitie maken en zijn we terug bij af. We komen dan in het verkeerde vaarwater terecht", aldus Hame link. Hij voegde er aan toe dat de provincie behoudens enkele op- en aanmerkingen positief was over de insteek van Terneu zen. Wethouder Van Waes zei dat de noordelijke Koegorspolder ook niet in beeld is omdat er nog steeds een conflict is met staatsecretaris Schultz-Van Haegen van Verkeer en Wa terstaat over het afblazen van de slibverwerking in deze pol der. Van Waes: „Er hangt dus nog een groot vraagteken boven. Weliswaar is aan de huidige si tuatie niets veranderd, maar wij houden de staatssecretaris aan het contract. Er is pas een nieuwe situatie als zij zich aan het contract houdt of anderszins een oplossing wordt gevonden." Discussie Met die uitleg namen de commis sieleden in meerderheid genoe gen. Niettemin sprak commissie voorzitter W. Broekhuysen de verwachting uit dat er tijdens de komende raadsvergadering nog een stevige discussie zal vol gen. De richtlijnen, waarover gister avond is gesproken, zijn be doeld om specifiek richting te geven aan de inhoud van de mer. Centraal hierbij staat de vraag welke milieu-informatie nodig is om het milieubelang volwaardig in de besluitvor ming over glastuinbouw te kun nen betrekken. Diverse aan dachtspunten kwamen gister avond naar voren. Een belang rijk punt is het onderzoek naar de behoefte aan ruimte voor glastuinbouw in Zeeuws-Vlaan deren. Verder moet volgens de commissieleden de lichthinder zo veel mogelijk worden be perkt en ruimschoots aandacht worden besteed aan de ruimtelij ke inpassing door middel van een groene buffer. Daarnaast werd gepleit voor het nadrukkelijk benutten van de kansen van de regionale arbeids markt. De belangstelling voor het West-Zeeuws-Vlaams schaakkampioenschap voor basisscholieren was minder groot dan vorig jaar. door Raymond de Frel AARDENBURG - Een klein, blond jo chie drukt zijn brilletje iets steviger op zijn neus, steekt zijn wijsvinger in zijn mond en begint te denken. Heel hard te denken. Want denken, denken en nog eens denken is het motto op het West-Zeeuws-Vlaams Basisscholenkam pioenschap Schaken op basisschool Op Dreef in Aardenburg. Zonder hardwer kende hersens ben je deze middag im mers helemaal nergens. Het kampioenschap voor basisscholie ren is uitgegroeid tot een regelrechte traditie, die al menig talent heeft voort gebracht. Wat te denken van bijvoor beeld Koen Leenhouts uit Oostburg, die in de zomer van 2004 de eerste norm in ternationaal meester behaalde tijdens de Open Nederlandse jeugdschaakkam- pioenschappen in Hengelo. „De talen ten ontdek je tijdens het schaken op scholen. Je ziet snel genoeg of een leer ling aanleg heeft voor deze sport. De be sten verwijzen wij door naar Schaak Vereniging West-Zeeuws-Vlaanderen (SVWZV). En die club is daar natuur lijk heel blij mee", weet 'schaakjuf' Mo nique de Bruijckere van de Sint Bavo- school uit Oostburg. Tijdens de schoolpotjes scheidt het kaf zich dus al snel van het koren. „In het eerste jaar dat kinderen met de schaak sport in aanraking komen -vaak in groep 5, red.-, vinden ze het allemaal nog wel boeiend. Die schaakstukken zien er natuurlijk mooi en interessant uit. Maar daarna blijven alleen de echte liefhebbers over", zegt De Bruyckere. Eén van die fanatiekelingen is de elfjari ge Chris van Waes van de Sint Bavo- school uit Oostburg. Hij heeft net Max Bastiaan Verwoord (11) van de openba re basisschool in Cadzand verslagen. Verwoord doet mee met de Meerstro- menschool uit Groede, omdat zijn eigen school niet genoeg deelnemers voor een volwaardig team op de been kon bren gen. „Waarom ik zo graag schaak? Ik houd wel van nadenken. Schaken is net als vechten, maar dan zonder bloedver gieten. Ik heb het schaken geleerd van mijn zus, daarna heb ik veel op school geschaakt. Via schaakjuf Monique ben ik bij SVWZV terechtgekomen." Koning Zijn tegenstander Max Bastiaan heeft bij een volgende partij meer geluk. Ra zendsnel veegt hij zijn opponent van het bord. Op de drie andere borden ligt het tempo een stuk lager. Daar blijft het lang stil, alleen hardop gepeins zorgt zo nu en dan voor geluid. Zo af en toe valt het woordje 'schaak', maar de koning weet steeds aan de dood te ont snappen. Het door leerkracht Manuel Colsen beloofde glas limonade laat daar om nog even op zich wachten. „Ik val heel graag aan, ik laat alleen mijn ko ning en dame lang op de beginplaats staan. Of dat werkt? Hmm, ik heb tot foto Peter Nicolai nu toe alles verloren"zegt leerling Ton Dobbelaar van de Sint Bavoschool. Zijn school doet het desondanks, zoals verwacht, naar behoren. Het eerste team van Sint Bavo prolongeert zijn ti tel en mag daarom op zaterdag 12 maart meedoen aan het Zeeuws Basis scholenkampioenschap Schaken in Ter- neuzen. Ook in de categorie voor de jongste leerlingen gooit Sint Bavo hoge ogen. Organisator Manuel Colsen is wat te leurgesteld over het aantal deelnemen de scholen. „Vorig jaar deden de Vors- terman van Oyenschool uit Aardenburg en de openbare basisschool uit Oost- burg bijvoorbeeld nog mee, maar zij zijn nu niet van de partij. Waarom weet ik niet. Het is wel vaak zo dat de belang stelling door een leerkracht met interes se voor schaken moet worden gevoed. Het niveau is dit jaar ook duidelijk la ger dan de vorige editie. Komt omdat er veel goede spelers zijn doorgestroomd naar de middelbare school. Jammer dat het aantal is gedaald. Vooral omdat er vorig jaar een flinke groei waarneem baar was." door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst is een stap verder in de ontwikke ling van stadsvernieuwingsplan De Nieuwe Bierkaai. Hulst acht de tijd rijp om de bewoners, on dernemers en andere belangheb benden op de hoogte te brengen van de vorderingen. De Nieuwe Bierkaai omvat het noord-westelijk gedeelte van de binnenstad wat wordt omsloten door de Bierkaaistraat, Vis markt, Frans van Waes- berghestraat, Kloostergang, Minderbroederstraat en de Dub bele Poort. De Nieuwe Bierkaai is de langverwachte opvolger van het geflopte BAM-plan. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden: HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAIV1S1A/AARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos 'Derde Jeugd'; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.00 uur: Engels; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst hobby computer club Zeeland; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo. Het uitgangspunt van het nieu we centrumplan is het herstel van de oude haven tussen de Bierkaaistraat en de Overdam- straat. Het plan behelst de sloop van de bebouwing tussen de Bierkaai- straat en de Overdamstraat. Enkel een horecapand aan de Vismarkt (café de Meerpaal) blijft gespaard vanwege de monumentenstatus. Langs de nieuwe watergang, ter hoogte van de Bierkaaistraat wordt een verlaagde wandelkade aange legd. Er bestaat ook een tweede va riant waarbij de watergang slechts zeer summier wordt uit gevoerd. Dan beperkt het water zich vanaf de Keldermanspoort tot aan de kop van de Bierkaai- straat en wordt op het resteren de gebied tussen de Bierkaai straat en Overdamstraat een groot winkelcentrum gebouwd. Het overgrote gedeelte van de Hulstenaren wil dat de eerste versie van het plan wordt uitge voerd, met de brede watergang, maar de gemeente houdt de tweede, en meer economische, variant achter de hand mocht de eerste versie financieel niet haalbaar zijn. In De Nieuwe Bierkaai is hoe dan ook tussen de Bierkaai straat en het 's- Gravenhofplein ruimte voor 6500 tot 7000 vier kante meter aan nieuwe winkel ruimte en 60 tot 75 nieuwe wo ningen. Het centrumplan, wat in mei vo rig jaar'werd gepresenteerd, is niet vastomlijnd. Het wordt in diverse fasen geknipt en per fa se kunnen een of meerdere deel gebieden aangepakt worden. Telkens bestaat de mogelijkheid om keuzes te maken. Omwonenden Het college van burgemeester en wethouders zal dinsdagavond 25 januari hoogstwaarschijnlijk de eerste van de keuzes bekend gaan maken aan huurders, eige naren, omwonenden, gebruikers van de betreffende panden in het gebied en de Oudheidkundi ge Kring de Vier Ambachten. Ook de besturen van Onderne- mersverening Hulst Reynaert- stad, MKB Hulst en Stichting Bezoekersmanagement zijn uit genodigd voor de informatiebij eenkomst. Deze besturen komen maandag 31 januari nogmaals samen om samen de plannen nogmaals te bespreken. KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal Een aklie In samenwerking met HIv v WWW.AAZET.NMi Kapelle -Tel. 0113-330.313^ 'Vioug iiouf do vooiwonnlon TERNEUZEN - Door nieuwe afspraken voor te stellen over het omgaan met raadsvragen wordt het vragenrechl van de Terneuzense raadsleden danig uitgehold. Dat is de mening van raadslid Cees Freeke (LCF). Het presidium - het overleg tussen de fractievoorzitters - bespreekt van avond het voorstel dat raadsvragen in principe eerst aan de orde worden gesteld tijdens de rondvraag van de raads- vergadèring of commissievergadering. Pas als er dan bin nen tien werkdagen geen antwoord komt, wordt de vraag door de griffie als formele raadsvraag geregistreerd. Tij dens de vergadering wordt door het aariwezige collegelid bezien of de vraag direct van een antwoord kan worden voorzien, of dat die schriftelijk wordt afgedaan. Met deze nieuwe constructie wordt voorkomen dat er tussentijds voortdurend raadsvragen worden afgevuurd. Freeke denkt dat de nieuwe afspraken met name tegen hem ge richt zijn. Hij maakt namelijk veelvuldig gebruik van het vragenrecht. „Met dit voorstel wordt dat recht uitge hold", vindt Freeke. „Bovendien is het in strijd met het dualisme en de wettelijke bepalingen." Het is volgens Freeke niet zuiver om raadsvragen onder te brengen in de rondvraag. „Die is bedoeld voor korte vragen, waarop een kort antwoord mogelijk is. Op deze manier wordt de rond vraag misbruikt. MIDDELBURG - Door de open haard van de buren is gis termorgen rond acht uur in een pand aan de Rouaanse- kaai in Middelburg brand ontstaan. Het vuur was moei lijk te vinden, omdat het woedde in een vloerbalk op de eerste verdieping. De brandweer heeft de brandhaard ont dekt met behulp van een warmtebeeldcamera. Een deel van de open haard van de bui-en en de vloer moesten wor den gesloopt om het vuur te kunnen blussen. De schade wordt geschat op 10.000 euro. TERNEUZEN - GroenLinks, Pvda en SP in Terneuzen houden dinsdag 1 februari een debatavond over gratis openbaar vervoer. Oud-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat M. van Huiten (GroenLinks) houdt een spreek beurt over het onderwerp, met name gericht op de moge-1 lijkheid van een experiment met gratis openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Europarlementariër Erik Meijer van de SP geeft aansluitend zijn kijk op de kwestie vanuit Europees perspectief. Onder leiding van burgemeester J. Lonink van Terneuzen vindt ter afsluiting van de bijeen komst een discussie plaats met Statenleden, de verkeers wethouders van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en andere belanghebbenden. De debatavond begint om 20 uur en is in Porgy Bess in de Noordstraat in Terneuzen. HULST - De gemeente Hulst heeft geen conflict met de provincie over uitvoering van het Plan Perkpolder in Hulst noord. „We zijn uitstekend op pad", zegt wethou der B. Pauwels. De wethouder reageert hiermee op woor den van raadslid Fons Roctus van Algemeen Belang die vreest dat de toekomst van voormalig Hontenisse er be donderd uit ziet. Pauwels zou er volgens hem beter aan doen in alle rust met de provincie te onderhandelen in plaats van kritiek te leveren. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Gemeentelijk instituut voor muzikale en kunstzinnige vorming Toon beeld houdt vrijdag demonstra ties van verschillende cursussen en projecten in zijn gebouw aan de Terneuzense Bellamystraat. Zo zijn er demonstraties van cur sussen yoga in combinatie met muziek, dans, spel, schilderen en tekenen. Deze cursus is be doeld voor kinderen van negen tot zestien jaar. Docente beeldende vorming Henriëtte Timmermans presen teert samen met Lysandre Be gijn drie projecten. Zo is er een project dat is gebaseerd op het boek Erik of het klein insecten boek van Godfried Bomans. In acht lessen maken kinderen door middel van boetseren, schil deren en batikken een collage en een kijkdoos. Op die manier maken zij de reis van Erik mee. In het project Allemaal Chinees ontdekken kinderen dat Chi nees meer is dan lekker eten. Op een speelse manier wordt inge gaan op de Chinese cultuur. Het project WirWar stelt driedi mensionale afbeeldingen cen traal. Met behulp van ijzer- draad, klei, papier-maché en verf worden abstracte, zweven de vormen gemaakt. Kindertoneel Anneke Smidt geeft uitleg over de cursus kindertoneel. Ook wordt stilgestaan bij het nieuwe musicalproject De Gelukkige Prins. Harpiste Anna van Ava- lon, oftewel Anita Frenks, prijst de cursus Harpspel en Woord aan. De demonstratiemiddag duurt van 16.00 tot 18.00 uur. De gemeente wil tot de informa tieavond geen openheid van za ken geven. De informatieavond begint om 20 uur in de hal van het stadhuis. Het nader uitgewerkte plan wordt voor het eerst door de po litie besproken tijdens de commissie Ruimte op dinsdaga vond 1 februari. De gemeente raad zal in de vergadering van donderdag 17 februari al dan niet een positief besluit nemen over de nieuwe stap in het cen- trumplan. (Advertentie) het alfabet van Zeeland - ■■■nmasK&.im-tfï. -sü

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41