Hofstadgroep wilde Hirsi Ali vermoorden Twee jaar cel voor stelen broodje Kamer: kunstroof langer strafbaar V astgoedbeleggingen kunnen leiden tot golf van gedupeerden Hoogte premie zegt niets over kwaliteit verzekering plan voor aanslag tijdens vuurwerk oud en nieuw Strand van overvloed Beatrix ontvangt diplomaten Belastingtelefoon slecht bereikbaar Waddenvereniging geeft verzet op Rugkwalen makkelijker te genezen Controle op fraude sofi-nummers Gehard staal beste tegen fietsendief Man die pater doodde krijgt tbs IJMUIDEN - Een hardloper laat honderden meeuwen opvliegen op het strand van IJmuiden. De meeuwen doen zich te goed aan de miljoenen 'scheermesjes' die zijn aangespoeld. Scheermesjes zijn langwerpige schelpen die op een ouderwets scheermes lijken. Waarschijnlijk zijn de schelpjes gisteren massaal aangespoeld door de har de zuidwestenwind. foto Olaf Kraak/ANP donderdag 13 januari 2005 3' door Frank Hendrickx Rn Ferdi Schrooten DENHAAG-Leden van de radi caal islamitische Hofstadgroep hadden een uitgewerkt plan ora WD-Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali te vermoorden tijdens de jaarwisseling. Vol gens een briefje, gevonden op het werkadres van een van de verdachten, was het de bedoe ling toe te slaan op het mo ment dat vuurwerk het nieuwe jaar zou inluiden. in de brief staat een vrij nauw- j keunge beschrijving van een lo- catie waar Hirsi Ali ondergedo ken zou zitten. Het Openbaar Ministerie, dat spreekt van een 'briefje met aantekeningen', zoekt uit of het adres overeen- komt met een van de 'safe hou- ses' waar de bedreigde politica ondergedoken heeft gezeten. Volgens het OM staat op het boefje ook en schets van een pand. Justitie wil niet zeggen waarde aanslag plaats zou moe ten vinden, maar zij bevestigt wel als 'datum 31 december 2004. De brief is gevonden in het ma gazijn bij bakkerij Van de Klet- tersteeg in Leusden. Daar werk te een 17-jarige verdachte die op 10 november vorig jaar is aangehouden in Amersfoort. Op diezelfde dag werden zijn 19-ja- rige broer broer en een 22-jarige man overmeesterd, na een uren lange belegering van hun pand in het Haagse Laakkwartier. De 19-jarige had eerder op de dag een handgranaat gegooid naar leden van een arrestatieteam. vermoorden. De vier zouden op een 'dodenlijst' staan. Het briefje en ander bewijs, waaronder onder meer belas tend materiaal op computers, is volgen het OM voldoende voor een hoge strafeis. Het OM spreekt van samenspanning tot moord met terroristisch oog merk. Dat wordt alle twaalf tot nu toe opgepakte leden van de Hofstadgroep ten laste gelegd. Bij de bakkerij in Leusden is men enorm geschrokken van de gevonden brief, die door de Na tionale Recherche in beslag is ge nomen. De 17-jarige verdachte die werkt in het magazijn, zou die daar per ongeluk hebben verlo ren. Volgens personeel was er vóór de doorzoeking van de poli tie helemaal niets aan de jongen te merken. Hij wordt op het werk omschreven als 'een prima jongen'. „Als hij onschuldig blijkt, dan kan hij hier gewoon weer aan het werk", aldus een medewerker, die anoniem wil blijven. Hirsi Ali wil aanstaande dins dag weer aan het werk gaan in de Tweede Kamer. GPD pagina 4 commentaar door Gert van Harskamp DEN HAAG - De hoogte van de premie zegt niets over de kwali teit van een zorgverzekering. Een duurdere verzekering is vaak helemaal niet beter dan een goedkopere, aldus de Consu mentenbond in een onderzoek naar ziekenfondsen en particu liere zorgverzekeringen. De meeste verzekerden kunnen deze en volgende maand nog overstappen naar een andere ziektenkostenverzekeraar. De Consumentenbond raadt aan niet alleen naar de hoogte van de premie te kijken, maar naar het hele pakket. „Er is geen verband tussen prijs en kwaliteit van de verzeke ring", zegt woordvoerder E. van Kouwen van de bond. „Een van de duurste ziekenfondsverzeke ringen, DeltaLloyd, scoort qua tevredenheid even slecht als An- derzorg waarvan de nominale premie 216 euro goedkoper is. Salland zit daar qua prijs tus sen in, maar scoort heel goed in het tevredenheidsonderzoek." Volgende week wordt cle Keuze gids Zorgverzekeringen gepre senteerd, waarin alle onder zoeksresultaten van zowel zie kenfondsen als particuliere zorg verzekeringen zijn verwerkt. De samenwerking tussen het minis terie van Volksgezondheid, het RIVM en de bond moet verzeker den duidelijkheid verschaffen over cle het pakket dat het beste bij de klant past. GPD Dodenlijst folgens justitie had het in Den slaag opgepakte duo plannen Dra naast Hirsi Ali ook Twee- le-Kamerlid Geert Wilders, bur- neester Job Cohen van Am- dam en de Amsterdamse lelhouder Ahmed Aboutaleb te Minister Verdonk jzwakt eisen inburgering af |eN HAAG - Minister Verdonk an Vreemdelingenzaken zwakt haar inburgeringseisen voor al lochtonen af. Van migranten wordt niet meer geëist dat zij kunnen lezen en schrijven. Ver- donk schrapt deze eis op advies fan de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken (ACVZ). )e Tweede Kamer had in sep- mber nog wel aangedrongen pdiealfabetiseringseis. De Ka per wilde dat vooral importbrui- len en andere migranten die hier komen in het kader van ge inshereniging, moeten kunnen lezen en schrijven. Een eis be held om analfabeten te weren lie hier vrijwel geen kans ma- ien op een baan. Volgens de CVZ staat die eis echter op ge- pannen voet met het recht om huwen met wie je wilt en het ïht op eerbiediging van het rivéleven. Maar ook voor ande- i groepen zijn er bezwaren. Zo erbieden internationale verdra ai het om dergelijke eisen te lellen aan EU-inwoners. GPD Beschermen (Advertentie) door Frouke Houtman DEN HAAG - Een Kamermeer derheid zal minister Donner van Justitie dwingen de verjaring stermijn voor kunstroof te ver lengen. De huidige termijn van twintig jaar is veel te kort, vin den PvdA, VVD en D66. Het is zo dat een kunstdief na twee decennia de rechtmatige ei genaar van een gestolen stuk wordt. Alleen voor de belang rijkste cultuurgoederen is kunstroof tien jaar langer straf baar. PvdA-Kamerlid Wolfsen noemt het 'idioot' dat iemand twintig of dertig jaar een kunst werk op zolder kan bewaren en daarmee eigenaar wordt. „Ter wijl dat kunstwerk in de tussen tijd meestal nog meer waard is geworden ook." Hij pleit voor een status aparte voor kunst. „Het is absurd dat op vernieling van De Nachtwacht dezelfde straf staat als op het slopen van de toegangsdeur er naar toe." VVD'er Rijpstra vindt het 'een goed signaal' als kunstdiefstal 50 of 75 jaar lang strafbaar is. „Het zou het mooiste zijn als hierover in Europees verband overeenstemming wordt be reikt." D66-Kamerlid Dittrich zegt twintig jaar ook veel te kort te vinden. GPD door Mayke Calis AMSTERDAM - Twee jaar op sluiting voor het stelen van een broodje en een salade. Dat hoor de een 40-jarige veelpleger giste ren voor het Amsterdamse ge recht tegen zich eisen. Sinds ok tober vorig jaar is een dergelijke zware straf mogelijk dankzij de nieuwe wet die draaideurcrimi nelen harder wil aanpakken. In Amsterdam en Den Haag stonden gisteren voor het eerst sinds die nieuwe wet meerdere verdachten terecht tegen wie de officier van justitie een 'ISD-maatregel' (Inrichting Stel selmatige Daders) eiste. De maatregel maakt het mogelijk veelplegers voor maximaal twee jaar op te sluiten. Zij worden als gewone gevangenen behandeld zonder extra programma's of psychiatrische behandelingen. Behandelen is echter wel moge lijk, maar alleen wanneer justi tie denkt dat het ook werkelijk zin heeft. Veel draaideurcrimine len hebben immers een waslijst aan veroordelingen en soms ook behandelingen op hun naam staan. Zo had een 38-jarige drugsverslaafde die gisteren in Amsterdam terechtstond we gens diefstal van twee flesjes parfum, een lijst veroordelingen van 35 pagina's achter de rug. Officier van justitie J. Smilde: „We kijken niet langer alleen naar de afzonderlijke delicten, maai- naar het hele criminele verleden van een persoon." plegers actief. Daarvan komen er volgens hem ruim achthon derd in aanmerking voor een ISD-maatregel. Volgens het justitiële onder zoeksbureau WODC opereren er in Nederland zestigduizend veel plegers, die samen verantwoor delijk zijn voor bijna 33 procent van alle strafzaken. Justitie heeft voor de komende jaren dui zend extra celplaatsen gereser veerd voor deze veelplegers. De meesten zijn drugsverslaafd. Zo ook de groep die gisteren te rechtstond. Voor de nieuwe wet van kracht werd, konden dit soort hardnekkige verslaafden een 'SOV-maatregel' (Strafrech telijke Opvang Verslaafden) op gelegd krijgen; zij moesten ge dwongen afkicken. De SOV maakt vanaf oktober onderdeel uit van de ISD. Verslaafde veel plegers met een ISD-maatregel kunnen dus nog altijd een SOV-programma doorlopen. Maar alleen wanneer uit rappor tage blijkt dat er enige kans van slagen is. GPD De ISD-maatregel is bedoeld om de samenleving tegen de overlast van de veelplegers te be schermen, maar moet er ook voor zorgen dat zij na twee jaar niet opnieuw in herhaling val len. Degenen die voor de maatre gel in aanmerking komen, moe ten in de afgelopen vijf jaar mi nimaal tien keer met politie en justitie in aanraking zijn ge weest en minimaal drie veroor delingen op him naam hebben staan. De meeste verdachten die giste ren terechtstonden, haalden dit criterium met gemak. Volgens Smilde zijn er in Amsterdam ne genhonderd van dit soort veel- AMSTERDAM - Koningin Beatrix arriveert bij het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam voor de nieuwjaarsreceptie van het Corps Diplomatique en internationale organisaties, foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - Eén op de vier mensen die de Belastingtelè- foon bellen, krijgt niet de kans een vraag te stellen. Zij 1 die daar wel in slagen, moeten gemiddeld meer dan vier minuten wachten. Ondernemers lukt het in 30 procent van de gevallen niet om iemand aan de lijn te krijgen. De Belastingtelefoon krijgt dagelijks drieduizend tele foontjes te verwerken. Het aantal mensen dat probeert 1 een vraag te stellen, is echter veel hoger. Van de particu lieren gooit 27 procent onverrichterzake de hoorn op de j haak. Bij de ondernemers is dat 31 procent. GPD HARLINGEN - De Waddenvereniging geeft het verzet te- j gen gaswinning in de Waddenzee voorlopig op. De organi satie wil met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) een afspraak maken over de voorwaarden waar aan gaswinning moet voldoen. „Er is met een vrij grote politieke meerderheid toestem- 1 ming voor gaswinning gegeven. Wij blijven tegen. Maar als er dan toch gaswinning komt, willen wij de hand aan de kraan hebben", aldus directeur H. Revier van de Wad denvereniging gisteren. Volgens hem heeft de stellingna- me van de Waddenvereniging niets te maken met het re cente ledenverlies. ANP UTRECHT - Het Universitair Medisch Centrum Utrecht verwacht over twee jaar mensen met ernstige rugaandoe ningen makkelijker te kunnen opereren. Dat kan door het gebruik van kunstmatig botcement, hierdoor hoeven geen stukjes bot uit de heup van de patiënt te worden gehaald. De methode wordt al getest op enkele honderden patiën ten. De techniek is inzetbaar bij operaties na wervelver schuivingen, breuken en uitzaaiingen van tumoren. ANP AMSTERDAM - Het Uitvoeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV) voert de controle op uitkeringsfrau de met sofi-nummers op. Dit jaar houdt de uitkeringsin stantie zes landelijke acties, waarbij honderden opspo ringsambtenaren betrokken zijn. UWV stuit veelal op malafide uitzendbureaus die vooral illegalen aan het werk zetten in onder meer de schoon maakbranche. Daarbij gebruiken ze sofi-nummers en identiteitspapieren van anderen. De uitkeringsinstantie krijgt steeds meer zicht op zogeheten gefingeerde dienst verbanden. Daarbij gaat het volgens de woordvoerster om een vorm van fraude, waarbij werkgevers en werkne mers samenspannen. Boetes voor die fraudevorm kunnen oplopen tot ettelijke tienduizenden euro's. ANP UTRECHT - Zelfs de beste fietsendief kan niet met een be- tonschaar door een ketting van gehard staal knippen. Dat concludeert de Fietsersbond na een test van meer dan veertig kettingen. Het maakt voor de kwaliteit weinig uit of een ketting dik of dun is. Een dief kan niet genoeg kracht zetten om ge hard staal door te knippen. Voorwaarde is wel dat de ket ting hoog aan de fiets is bevestigd, aldus de bond. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Beleggingsex perts vrezen, na de recente aan- delenlease-drama's, over enkele jaren een nieuwe golf van gedu peerde beleggers. Het gaat om de steeds populairdere vastgoed beleggingen. Een deel van de aanbieders stelt volgens kenners te hoge rende menten voor en wijst niet op spe cifieke risico's. De Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) kent de signalen, maar kan de aanbie ders van deze beleggingsprojec ten pas vanaf volgend jaar, met nieuwe wetgeving, aanpakken. In kleine kring is bekend dat sommige aanbieders van vast goedbeleggingen de ene com manditaire vennootschap (cv) of maatschap in de lucht houden met geld dat ze binnenhalen voor een andere. Door de leeg stand van panden komen ver schillende vastgoedbeleggers in de problemen. In de vastgoedwereld worden de laatste jaren steeds meer maat schappen en cv's uit de grond ge stampt. Op die manier kunnen beleggers voor een investering van enkele tienduizenden euro's mede-eigenaar worden van kan torenpanden, winkels of woon huizen. Het belegde vermogen in vastgoed-cv's en maatschap pen is sinds 2002 verdriedub beld tot ruim twee miljard euro. Risico's Ed Nozeman, hoogleraar vast goedontwikkeling aan de Rijks universiteit van Groningen, is al langer bekend met wildgroei op deze markt en waarschuwt parti culieren voor de risico's. „Veel beleggers zijn de afgelopen ja ren teleurgesteld in de rende menten die op de aandelen markt en obligatiemarkt be haald hebben en zien in vast goedbeleggingen een aantrekke lijk alternatief. Hier spelen de aanbieders graag op in, waar door er de afgelopen vier a vijf jaar een forse hausse is ontstaan in deze markt." Volgens Nozeman lokken som mige aanbieders hun klanten door ze te hoge rendementen voor te spiegelen. „Een cv of maatschap loopt zo'n zeven tot elf jaar en aanbieders spiegelen beleggers jaarrendementen voor van vijftien procent, terwijl tien procent reëel is", zegt hij. Dat beleggers nog niet massaal ge confronteerd zijn met tegenval lende rendementen, komt vol gens Nozeman doordat de ver koop van vastgoed-cv's pas de afgelopen jaren goed op gang is gekomen. „En ze lopen mini maal zeven jaar, dus over enkele jaren zullen er wel beleggei's gaan klagen." Als volgend jaar enkele nieuwe financiële wetten in werking tre den, dan gaat de AFM continu toezicht houden op de aanbie ders van cv's en maatschappen. Volgens AFM-voorzitter Doc tors van Leeuwen is dat vooral nodig, omdat veel gepensioneer den hun geld steken in vastgoed projecten. „Zij denken vaak min der risico te lopen dan in werke lijkheid het geval is", zegt hij. GPD ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 22-ja- rige man veroordeeld tot tbs met dwangverpleging wegens het doden van een pater uit Berg en Dal. De man heeft be kend dat hij de pater op 7 juli met een vleesmes heeft doodge stoken. Volgens deskundigen is zonder behandeling de kans op herha ling groot. Volgens hen handel de de man ten tijde van het de lict zo onder invloed van een pa ranoïde waan dat de doodslag hem niet kan worden toegere kend. De rechtbank heeft de man daarom ontslagen van rechtsvervolging. De man kreeg onderdak in het klooster waarin de pater woon de. Hij was al enkele dagen zwaar in de war. Volgens mede- paters was het onverantwoord de man nog langer onderdak te bieden, omdat hij volgens hen dringend psychische hulp nodig had. De pater verzette zich er fel tegen dat de man het kloos ter uit moest. Tegen de man ver telde de pater dat hij nog vijf da gen kon blijven. Hij raakte daar over zo in paniek dat hij diezelf de avond met een vleesmes in stak op zijn weldoener. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3