PZC Afdeling nierdialyse zit snel vol Axelse en Sasse ouderen hebben geen haast met eenduidig beleid Zorgstroom beste werkgever van het land Borden blijven staan langs Scheldedijk Zeeuws-Vlaamse gemeenten zien af van Zalmsnip Vogelliefhebbers in de prijzen Man rijdt lantaarnpaal omver Niet minder leerlingen Oude Vaart zeeuwse almanak Bingo! Redactie: 0113-315649 VKWW.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. SS en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 13 januari 2005 ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Technically Coo! Eyewear dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 OPTIEK b.v. MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Zeeuws-Vlaanderen ijjnnr Rané Hoonhorst BRNEUZEN - De gemeente Enschede maakt gebruik van 10l foutje van het kabinet om elk huishouden 45 euro te schen kt!, maar de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten denken er niet aan om op de valreep een Zalmsnip uit te keren. De gemeenten zijn al het slacht offer van Rijksbezuinigingen en moeten eventuele uitkeringen aan inwoners zelf betalen. De wethouders financiën van de drie gemeenten zitten niet op een "extra aanslag op de schat kist te wachten. Hulst kende geen verordening voor de Zalm snip, maar keerde een extraatje uit via de belastingen. „Nu de Zalmsnip er niet meer is, voelt de gemeente geen ver plichting een speciale uitkering in stand te houden. De gemeen te moet er tenslotte zelf voor op draaien", meldt een woordvoer ster. Terneuzen, Hulst en Sluis zou den respectievelijk 950.000 eu ro, zes en zeven ton kwijt zijn als ze het extraatje handhaven. Terneuzen, dat de Zalmsnip al tijd al voor een kwart gebruikte voor een beter minimabeleid, schaft de verordening voor de snip nog deze maand officieel af. Sluis ziet ook geen reden om nog gauw een extra bedrag uit te keren. Wethouder R. Leentfaar; „Dat de snip zou verdwijnen, wisten we al. En we moeten nu geen in komenspolitiek willen voeren. Als een gemeente goed bij kas zit, is het een stuk eenvoudiger en logischer om de gemeentelij ke lasten te verlagen." Vm al extra capaciteit nodig in ziekenhuis De Honte KLOOSTERZANDE - E. Fassaert van vogelvereniging de Vlaamse Gaai uit Clinge heeft tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Apeldoorn twee gouden medailles voor een Europese groenling enkeling gekregen. D. Se- t gers junior won goud met een geel ivoor schimmel enke- ling. De tienjarige Boudewijn Goud uit Goes, jeugdlid i van vogelvereniging Zang en Kleur uit Kloosterzande, be- haalde in de categorie jeugd de kampioenstitel met een stam gordelgrasvinken. Miranda Bonte uit Aardenburg 1 behaalde zilver met een grijze zebravink. De vogelten- toonstelling in de Americahal te Apeldoorn is nog tot en met zondag 16 januari te bezoeken. In de wedstrijdklasse zijn bijna 12.000 vogels te bezichtigen. Voor de verkoop- klasse zijn ongeveer 5000 vogels ingebracht. WESTKAPELLE - Een dronken man heeft gistermorgen - op de Markt in Westkapelle een lantaarnpaal omver gere- den. De man raakte bij de botsing gewond aan zijn hoofd. Voor die verwonding is hij door ambulancepersoneel be- handeld. Bij een blaastest bleek dat hij drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Bovendien is zijn rijbewijs ingeno- TERNEUZEN - Een nieuwe basisschool in Othene heeft weinig effect op de benodigde grootte van basisschool Oude Vaart. Scholen in de Serlippenspolder (Zuidland- school, Op de Hoogte), Zuidpolder (De Zeemeeuw) en Ou- delandse Hoeve (De Stelle) zouden hun prognoses even- - tueel wel bij moeten stellen, verwacht wethouder C. Lief- ting (onderwijs). Lijst Cees Freeke (LCF) hoopte dat een nieuwe school in de oostelijke nieuwbouwwijk Othene het leerlingenaantal van de protestants-christelijke basis- school Oude Vaart zou drukken. De nieuwbouw van Oude Vaart hoeft daardoor misschien niet zo veel ruimte in be- slag te nemen als eerder gedacht. Hoogbouw zou defini tief van de lijst met mogelijkheden kunnen worden ge schrapt, stelde Freeke. Volgens wethouder Lief ting heeft de grootte van Oude Vaart echter weinig uit te staan met een nieuw schoolgebouw in Othene. „Er zijn wel enkele kinderen uit Othene die Oude Vaart bezoeken, maar dat zijn er zo weinig dat daardoor niet minder ruimte nodig j is. Het is bovendien nog lang niet zeker dat er een nieuwe basisschool in Othene komt. De drie overkoepelende schoolbesturen in de Kanaalzone praten daar over. Een nieuwe school moet wel zo'n tweehonderd leerlingen tel- len en zeker in het begin komen die toch vooral van ande- re, al bestaande, scholen. Overleg over de oprichting van een nieuwe school zal dan ook nog wel enige tijd in beslag nemen", benadrukt Liefting. TERNEUZEN- De gemeente Terneuzen haalt de voetgangers borden op de Scheldedijk tussen Oesterputten en de Scheldekade niet weg. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van raadslid G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie). Sinds de opwaardering van de Scheldeboulevard mogen voet gangers en fietsers van het tra ject bovenop de dijk gebruikma ken. Volgens Van den Berg lei den de voetgangersborden tot verwarring, omdat fietsers naar het pad over de buitenberm van de dijk worden verwezen terwijl dit niet is geschikt om per fiets te berijden. Zij is daarom voor stander van het weghalen van de bebording. De gemeente is dit echter niet van plan, omdat hierdoor het fietsverkeer zou toenemen en daardoor ook de kans op onge vallen groter zou worden. Ver der zouden bromfietsers en au to's gebruik kunnen maken van de route op de Scheldedijk. Het pad is hier volgens de gemeente totaal niet op berekend. De bui tenberm van de dijk wordt geas falteerd bij de uitvoering van de dijkverzwaring op het gedeelte tussen Scheldorade en West kant (gepland in 2006). Daar door ontstaat hier een fietspad. iHnnrRené van Stee TERNEUZEN - De nieuwe afde lingvoor nierdialyse van zieken huis De Honte bereikt al op vrij korte termijn haar maximale ca paciteit van veertig patiënten. (Bij de bouw van de afdeling werd gerekend op de behande ling van twintig mensen. De ver wachting was dat de groei gelei delijk zouplaatsvinden. Het aan tal aanmeldingen was echter dermate groot, waardoor met een stappen werden onderno men om de capaciteit op te voe dsteren ondergingen de eerste drie patiënten hun behandeling. Semiddeld brengen zij drie keer per week een bezoek. Op lermijn worden de patiënten ver deeld in ochtend- en mid- epen. Zeeuwse-Vlaamse jatiënten waren tot dusver aangewezen op ziekenhuizen buiten de streek, waaronder in (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu soep van geroosterde groenten en pasta kip of pasta groenten (vegetarisch) en bavarois rode vruchten 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 15 januari 15.00-16.30 uur lYellow Pearll dinsdag 18 januari Dirk van Weelden interview Ernst Jan Rozendaal 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek bekijk ook onze website www.drukkerijmiddelburg.nl door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De organisaties die betrokken zijn bij de harmo nisatie van het ouderenbeleid in de gemeente Terneuzen hebben er overwegend geen moeite mee dat het zo lang duurt voor er een eenduidig beleid is. Dat blijkt uit reacties van verte genwoordigers van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Terneu zen, Assenede/Sas van Gent, Axel en bestuursleden van de Katholieke Ouderenbond (KBO). Gemeenteraadsleden van vrijwel alle fracties spraken er afgelo pen dinsdagavond in de vergader- ring van de commissie Samenle ving hun ongenoegen over uit, dat er twee jaar na de samenvoe ging van de drie gemeenten in de Kanaalzone nog altijd geen een duidig ouderenbeleid is. „Wij gaan voor kwaliteit en pro beren de inhoud van het werk goed voor ogen te houden", zegt A. Terryn van de SWO Assenede/ Sas van Gent. „We ondervinden er ook helemaal geen nadeel van dat het beleid nog niet geharmo niseerd is en zijn blij dat we be trokken worden bij de gesprek ken daarover." Ook vice-voorzitter J. van Aerts van de KBO afdeling Axel is die mening toegedaan. „Ik kan me goed voorstellen dat hier even de tijd voor genomen wordt. Dat is ook niet verwonderlijk, omdat er zoveel ouderenorganisaties bij betrokken zijn. Liever dat het goed wordt voorbereid, dan dat er half werk wordt geleverd." Van Aerts vindt wel dat het har monisatieproces sneller had kun nen verlopen. „Maar het is niet goed opgezet. De gemeente heeft zich vooraf te weinig georiën teerd." Voorzitter T. Koomen van de SWO Terneuzen zegt 'absoluut niet onder de indruk te zijn van het tempo waarin het proces van de harmonisatie zich voltrekt', „Het verschil in subsidie tussen onze stichting en de SWO's in Axel en Sas van Gent is ver schrikkelijk groot. Wij bedrui pen ons met minimale middelen en werken met vrijwilligers, ter wijl er in Axel en Sas beroeps aan het werk zijn. Daarom heb ben wij baat bij zo snel mogelij ke harmonisatie", aldus Koomen. (Advertentie) Dan kan het haast niet anders dan dat je de beste werkgever vindt in Vlissingen. Als bedrijf met de meeste tevre den werknemers is Zorgstroom winnaar geworden van Het Schouderklopje, een internetini- tiatief dat dit jaar voor het eerst werd uitgevoerd. De instelling mag zich dit jaar de beste werk gever van Nederland noemen. Het was aan de werknemers zelf hun bedrijf te nomineren. Van de driehonderd genomineerden had Zorgstroom uiteindelijk het beste juryrapport. Serieus Wie Zorgstroom heeft voorge dragen weet directeur L. Pher- nambucq nog steeds niet, maar wel waarom diegene dat heeft gedaan. „Onze werknemers zijn dikwijls in het veld te vinden, ze zijn niet vaak op kantoor. Toch komen ze hier graag. Er hangt een prettige sfeer en ik hoor vaak dat men zich serieus geno men voelt. Mijn deur staat altijd open als mensen behoefte heb ben aan een praatje en mana gers gaan zelf ook mee de werk vloer op. Al ben je directeur, je moet natuurlijk altijd met je voe ten in de blubber blijven staan." Als oud-vakbondsleider weet Phernambucq vast als geen an der hoe belangrijk integratie is. Voor hem is de prijs - bestaande uit een trofee en een oorkonde - dan ook een kroon op zijn werk. „Vooral ben ik trots op mijn mensen. Aan het ziekteverzuim zie ik dat ze tevreden zijn; dat is procenten lager dan elders." Daarom belooft de directeur ter plekke hen binnenkort, wellicht letterlijk, in de bloemetjes te zet ten. Terecht In haar speech gaf burgemeester A. van Dok-van Weele aan de prijs meer dan terecht te vin den. Zeker omdat de zorgsector is getergd met bezuinigingen en veranderingen in de regelge ving. Maar juist dat heeft Zorgstroom gesterkt, merkt Nel Mansab op. Zij leidt de verzorging in Vlissin- gen-Noord. „Er is steeds meer papierwerk, maar we hebben on ze aandacht voor de cliënt nooit verloren. Steeds vaker moet je mensen teleurstellen, als ze bij voorbeeld geen recht meer heb ben op zorg, Daarom moeten we steeds creatiever zijn en kenne lijk lukt ons dat aardig." Tevreden cliënten betekent te vreden werknemers. Inderdaad, het gebeurt zelden dat een thuis hulp zich ziek meldt. „Soms doe ik dat zelf maar, omdat ze wil len werken, terwijl dat eigenlijk niet meer verantwoord is." Is het dan zo prettig werken bij Zorgstroom? „Het is één grote familie", stelt Marian de Kam, die het als verzorger weten kan. „Meestal ben ik op pad om men sen te verzorgen, maar als ik op kantoor ben, word ik door ieder een begroet. Of dat nou de telefo niste is, of de directeur. Nie mand wordt hier vergeten." Gent, Antwerpen en Sint-Ni- klaas. De directie van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, onder wiens verantwoordelijkheid De Honte valt, heeft zich sterk ge maakt voor de vestiging van een nierdialysecentrum in verband met de toenemende vergrijzing in de streek. Het aantal dialyse patiënten in de streek neemt toe. De nieuwe voorziening in Terneuzen is volgens nierspecia list Wauters dan ook een grote stap voorwaarts. „Allereerst is het een belangrij ke uitbreiding van het taken pakket. Daarnaast waren de pa tiënten in de andere ziekenhui zen enorm veel tijd kwijt aan hun behandeling. Zij moesten heel vroeg opstaan, 's Middags kwamen zij dan doodop weer thuis. Binnenkort behoort deze situatie voor al deze mensen ge lukkig voorgoed tot het verle den", aldus Wauters. Zij ver wacht dat de beschikbare capa citeit op lange termijn voldoen de is. Tekort De dialyse-afdeling telt in eer ste instantie negen formatie plaatsen voor verpleegkundi gen. Dit aantal wordt nog uitge breid. In Nederland is een groot tekort aan dialyseverpleegkundi gen. Dankzij de samenwerking met het universitair ziekenhuis in Gent is Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen erin ge slaagd om voldoende mensen op te leiden. De samenwerking met Gent le vert ook voordelen op bij nier transplantaties. Patiënten van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen kunnen daarvoor in Gent te recht. In België zijn transplantatienie ren over het algemeen veel snel ler beschikbaar dan in Neder land. Mensen die voor transplan tatie in aanmerking komen, hoe ven daardoor minder lang te wachten op een nieuwe nier. Het nierdialysecentrum in Ter neuzen wordt in maart officieel geopend. Directeur L. Phernambucq (midden met baard) met de trofee en de medewerkers van Zorgstroom. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het beste café zit in Middelburg, het beste res taurant in Sluis en de mooiste vrouw komt uit Arnemuiden. (Advertentie) Vanaf zaterdag 15 januari kunt u uw team wisselen voor het Eredivisiespel. Speelt u nog niet mee? Geef uzelf dan op voor de tweede helft van het Eredivisiespel. voor meer informatie in de krant van zaterdag 15 januari of surf naar www.pzc.nl Na drie knappe dochters, diende zich in het gezin een nieuwe spruit aan. De kersver se ouders waren uitbundig van vreugde. Eindelijk een jongetje. 'Bingo!' stond er op het geboortekaartje, dat naar een grote schare vrienden werd verstuurd. Wat nu, vroeg één van hen, als het weer een meisje ivas geworden? De ouders hoefden niet lang na te denken. Ze wa ren voorbereid op een vierde meisje. Het kaartje lag al bijna bij de drukker. 'Kwar tet!' stond bovenaan in vette letters in een hoekje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39