Project brandveiligheid succes JNÏPCTIE OPRUIMING PZC PZC Levenslied op reis langs zorgcentra Westhoek maakt zich op voor strao's Vit PRIJS Gimbrère GRATIS 20% - 70% KORTING 13 Aanhoudingen voor woninginbraken op Z-Beveland Controles brandweer in scholen, kerken, tehuizen en dorpshuizen Elly en Rikkert treden op voor stichting Sharity AAZET VAKANTIE* Drie auto's botsen op elkaar Vogels in de prijzen Fietser rijdt tegen auto Bouw theater weer vertraagd Plan concertzaal valt goed CJV Discotime Voorlezen in bibliotheken OP UITLOPENDE MODELLEN LECHTLAM) donderdag 13 januari 2005 ijpnrHarmen van der Werf GOES - Een serie van zeker der tig woninginbraken op Zuid-Be veland is door de politie Zee land opgelost. Vier personen zijn dinsdagavond aangehou- den. Twee van de aangehouden perso- nen worden ervan verdacht de woninginbraken te hebben ge pleegd. De twee anderen wor den verdacht van heling van de gestolen spullen. Het viertal varieert in leeftijd van 22 tot 41 jaar en komt uit Goes en Krabbendijke. Over de achtergrond van de verdachten wilde de politie niets kwijt. De zeker dertig woninginbra ken waar het om gaat, hebben plaatsgevonden sinds november vorig jaar. De dieven waren vooral uit op sieraden, foto- en videocamera's, LCD-beeldscher- men, geld en mobiele telefoons. Om de gestolen spullen te ach terhalen heeft de politie giste ren op twaalf plaatsen in Goes en de gemeente Reimerswaal huiszoekingen verricht. De ver dachten verbleven daar regelma tig. Een klein deel van de buit is daarbij teruggevonden. De poli tie neemt contact op met de men sen bij wie de goederen gestolen zijn. Meer aanhoudingen wor den verwacht. A. Don, woordvoerder van de po litie Zeeland, sluit niet uit dat er nog een andere groep actief HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De brandweer Schouwen-Duiveland iö tevre den over het effect van het pro ject brandveilig Kerstfeest 2004. De tekortkomingen die tij dens de controles in het kader ZIERIKZEE - Elly en Rikkert komen op zaterdag 22 januari naar Zierikzee. Het duo treedt op tijdens een christelijk bene fietconcert voor de slachtoffers van de zeebeving in Sri Lanka. Naast Elly en Rikkert verleent ook Remco Flakkert zijn mede werking. Hij presenteert zijn 'nieuwe"cd 'Stil'. Verder treden Nicoline van Doorn, Praiseband Image, kin derkoor Sjofar en gospelband Jester of the King op. Tijdens het concert wordt gecol lecteerd. „Dat doen we met krui- _ens", zegt R. Houtzager na mens de organisatoren. „Dat is een beetje symbolisch, want we collecteren voor de wederop bouw en daar gebruik je een kruiwagen bij." Het opgehaalde geld gaat naar de stichting Sha rity, van Kumari Bevelander. Het concert vindt plaats in sportcentrum Onderdak en be gint om 19.00 uur. (Advertentie) LANGE DELF 16 MIDDELBURG (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN VARISO KOZIJNEN Landal Een iktle In samenwerking met www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3 'Vnoü "ooi Je TOoiwooidon LET. NL 3-3 303 jr Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHQUWENI-DUilWElAliUD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Iel: 0111-454647 Pax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans All Pankow Esme Soesman Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 4460 AA goes TeM0l 13)315500 Fax: (0113)315669 E-rnail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl van dit project werden geconsta teerd, zijn direct of binnen de daarvoor gestelde termijn ver holpen. Tijdens de laatste twee weken van het vorige jaar werden er (brand)veiligheidscontroles uit gevoerd in scholen, kerken, ver zorgingstehuizen en dorpshui zen. Doel van dié controles is de brandveiligheid in openbare ge bouwen te verhogen. Tijdens de inspecties werd er specifiek op gelet of de voorschriften ten be hoeve van de brandveiligheid ook werkelijk werden nage leefd. Het niet goed nakomen daarvan levert, volgens de ge meente, verhoogde risico's met soms desastreuze gevolgen op. Tekortkomingen De brandweer heeft in totaal 73 scholen, bejaardenhuizen, dorps huizen en kerken bezocht en daar controles uitgevoerd. Bij 28 van de 73 gebouwen waren een of meerdere tekortkomin gen. Volgens projectleider R. Vermeer is in de meeste geval len direct handelend opgetreden of heeft er een hercontrole plaatsgevonden. Uiteindelijk werden alle overtredingen onge daan gemaakt. De overtredin gen liepen uiteen van een ge blokkeerde nooduitgang tot een niet uitgerolde snoerhaspel. De brandweer acht het opvallend te constateren dat voor de versie ringen heel veel kunsttakken en kunstkerstbomen werden ge bruikt. Dé bij de controles ge constateerde tekortkomingen die terstond verholpen moesten worden, werdén ook direct aan gepakt. Voor de overige gebre ken zijn termijnen gesteld en hercontroles uitgevoerd. Verder stelt Vermeer in zijn evaluatie van dit project vast, dat de mees te gebruikers van de gebouwen zeer positief hebben gereageerd op de controles. Volgens hem werd de voorlichting die in het kader van dit project werd gege ven, bijzonder op prijs gesteld. Goede resultaten Gezien de goede resultaten wordt geadviseerd dit soort brandveiligheidsprojecten struc tureel te blijven uitvoeren. Ron Verbeek uit Zonnemaire voert zijn act op in verpleeghuis Cornelia, door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zorgcentra opgelet, Ron nie Snipperdag komt er aan! Met een koffer vol lach en traan is hij 'op vrijwil- ligersbasis' een toernee begonnen langs de ouderenhuizen. 'Gratis en voor niks, tegen vergoeding van onkosten'. „Daarom beperken we ons voorlopig tot Schouwen-Duive land", zegt zijn Texaanse vriendin en manager Virginia Kore, „We wonen nu eenmaal hier en willen wat voor Schou wen-Duiveland doen. Een rondgang door heel Zeeland wordt op deze ma nier wel érg veel. Maar wie weet wat er verder nog" van komt." Het mag duidelijk zijn. Snipperdag is een artiestennaam, waarachter Ron Ver beek uit Zonnemaire schuil gaat. Als muzikant gepokt en gemazeld in Rot- jeknor. In een ver verleden maakte-hij er furore met de punkband Acné. „Het laat zich wel raden waar die naam van daan kwam." Via rock'n'roll kwam hij na het afschudden van de wilde haren in aanraking met het onversterkte ge luid. Deze akoestische sessies deden Ver beek beseffen dat hij met de Nederland se taal zoveel leuker uit de voeten kon. Smartlappen en levensliederen vormen inmiddels de basis van zijn nieuwste al ter ego, als opvolger van de succesvolle Gouden Oorring. Bracht hij onder die noemer zeer vrij vertaalde nummers van de Golden Earring (waarin Buddy Joe, Rare Piet werd), Ronniè Snipper dag staat meer te boek als een varié té-artiest. Brandend watje Liefhebbers kunnen kiezen uit drie stan- daardacts, zo laat zijn biografie lezen. Bovenaan staat de akoestische basisset van de man in het pak en het lied met een knipoog. Onder het mom 'u roept, wij draaien' heeft Snipperdag daar naast een karaoke-aet in zijn program ma opgenomen, waarbij hij zingt, rapt en swingt in persiflages op hits van zijn oude roek-idolen. „Hij doet lucht-drum- solo's, danspasjes en eet ook wel eens een brandend watje." Kinderen hebben bij de klusjesman van de basisscholen in Ellemeet en Scharendijke eveneens een eigen plekje in een 'sjow' voor vijf tot twaalfjarigen. De 'ouclerentoer' is bij toeval geboren, vertelt Snipperdag. Zijn buurman en buurvrouw, trouwe fans, zijn pas ver huisd naar het zorgcentrum in Haamste de. „Het leek me aardig nog eens een paar nummertjes voor hen te spelen. En als zij het leuk vinden, waarom dan ge lijk ook niet de andere bejaardenhuizen met een klein optreden verrassen! Het gaat om een generatie die veel heeft meegemaakt, heeft geholpen ons land op te bouwen tot wat het nu is. Het min ste wat ik dan voor hen kan terugdoen, is een paar liedjes zingen." Zijn Neder landstalig repertoire omvat meer dan honderd nummers, zowel eigen werk als bekende meezingers, waaronder Zie- rikzeese Marie. De try-out onlangs in De Wieken in Zie- foto Marijke Folkertsma rikzee, 'was leuk', zegt Snipperdag voor zichtig. Gisteren was het de beurt aan verpleeghuis Cornelia. De reacties zijn wisselend, ervaart Snipperdag. Zoals die ene vrouw in het publiek die duide lijk te kennen gaf dat de levensliederen en humor van de geboren Rotterdam mer aan haar niet zijn besteed. „Ik hou hier niet van, geef mij maar Boudewijn de Groot. Meneer de President, daar zit tenminste inhoud in." De zanger-gitarist en zijn vriendin kun nen er om lachen en laven zich aan de gedachte aan de vrouw daarnaast, die vrijwel het volledige repertoire mee zong. „Ik breng levensliederen met een knip oog. Afhankelijk van mijn publiek is dat een vette, of iets minder. Een mix van een lach en een traan, waarbij ik er tussendoor wat humor doorheen gooi. Het moet vooral voor iedereen gezellig blijven. De wet van meezingers is: hou het simpel en ze moeten het van te vo ren kunnen zien.aankomen." Snipperdag presenteert maandag bij de lokale radiozender Schouwen-Duive land de eerste cd onder zijn nieuwe naam. door Piet Kleemans RENESSE - Schröösels, stoere Zeeuwse werkpaarden - voor de gelegenheid fraai versierd - mu ziek en in witte broek en zwart jasje gehulde ruiters. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten van de viering van het traditio nele straofeest. De Schouwse Westhoek maakt zich op voor een reeks van zes straofeesten. Strao staat bol van traditie. Zo bestaan voor wat betreft de da ta waarop de feesten gevierd die nen te worden - in een grijs ver leden gemaakte - vaste afspra ken. In Renesse wordt volgens die ongeschreven wetten het straofeest acht weken voor Pa sen gevierd. Zeven weken voor Pasen volgt Haamstede, Noord- welle reserveert traditiegetrouw de laatste zaterdag van februari voor het straofeest. Het folkloristische feest wordt in Ellemeet steevast op de eerste zaterdag in maart gevierd. Scha rendijke volgt volgens de regels op de tweede zaterdag' in maart en de reeks wordt op de derde zaterdag van maart afgesloten in Serooskerke. Onderling zitten er verschillen tussen de straovieringen, maar overal staat de traditionele strandrit centraal. Het spoelen van de paardenbenen in het zee water staat symbool voor het verdrijven van kwade geesten, maar het heeft vooral ook een praktische achtergrond. Het zou te' zeewater werkt reinigend en is heilzaam voor de wondjes die de paarden opliepen in een win ter waarin ze op stal stonden. Boerenknechten hi vroeger tijden waren het voor al de boerenknechten die de paarden van hun broodheer be reden, Zij kregen daar zelfs een vrije dag voor. Anno 2005 zijn het vooral paardenliefhebbers die de kou trotseren. De trek paarden hebben gezelschap ge kregen van rijpaarden. Op Schouwen-Duiveland wordt het straofeest in zijn meest pure vorm gevierd in Burgh-Haamste- de. Carnavaleske uitdossing van ruiter en paard wordt daar niet gewaardeerd en als het even kan, ziet men de ruiters graag in cle witte rijbroek en een zwart jasje verschijnen. De route is die zelfde die altijd gereden werd en nog steeds is er het afdraven van de straopaarden op de Slot- laan en de verkoop van de schröösels. In andere dorpen in de West hoek is het folkloristische feest aangekleed met diverse activitei ten. Op meerdere dorpen is het ringsteken - te paard en soms ook per fiets - aan het program ma toegevoegd. Initiatief Sinds enkele jaren worden in Re- nesse op initiatief van ds. P. Goodijk niet alleen paardenbe- nen maar ook mensenbenen ge wassen in het zeewater. In Re- nesse wordt het straofeest - door de vroege Pasen vroeg - op OUD-VOSSEMEER - Op de Mareweg in Oud-Vossemee: zijn gistermorgen rond 11.00 uur drie voertuigen bescha digd bij een kop-staartbotsing. Een 72-jarige automobi list uit Hellevoetsluis stopte omdat een auto voor hem, be stuurd door een 63-jarige man uit de gemeente Tholem linksaf de Patrijzenweg in wilde rijden. Een achter hen rijdende 21-jarige Thoolse automobilist bemerkte te laa' dat de auto voor hem stilstond, en botste achterop de auto van de 72-jarige man. Deze schoot op zijn beurt weei door tegen de achterzijde van de auto van de 63-jarige man. Er was alleen materiële schade. „Door de controles uit te voeren als een zogenaamde quickscan is de administratieve last min der dan bij de vergunningproee- dure of bij een (her)controle, ook kunnen in relatief korte tijd meerdere objecten bezocht wor den", aldus Vermeer. Volgens hem is het ook aan te bevelen het winkelbestand op S.chou- wen-Duiveland tijdens een druk ke winkelperiode projectmatig te bezoeken. Hij acht het wense lijk de controles op representa tieve tijdstippen te laten plaats vinden. KLOOSTERZANDE - E. Fassaert van vogelvereniging cle Vlaamse Gaai uit Clinge heeft tijdens de Nederlands? kampioenschappen in Apeldoorn twee gouden medailles, voor een Europese groenling enkeling gekregen. D. Se- gers junior won goud met een geel ivoor schimmel enke-< ling. De tienjarige Boudewijn Goud uit Goes, jeugdlid van vo gelvereniging Zang en Kleur uit Kloosterzande, behaalde in de categorie jeugd de kampioenstitel met een stam gor- delgrasvinken. Miranda Bonte uit Aardenburg behaalde zilver met een grijze zebra vink. De vogeltentoonstelling in de Americahal te Apeldoorn is nog tot en met zondag te bezoeken. In de wedstrijdklasse zijn bijna 12.000 vo-. gels te bezichtigen. Voor de verkoopklasse zijn ongeveei 5000 vogels ingebracht. HULST - Op cle Trumanlaan in Hulst is gisteren een fiet ser tegen een auto gereden. De jongen fietste rond 15.15 uur over de stoep en stak plotseling de weg over waarbij hij tegen de zijkant van een passerende auto reed. De jon gen viel daardoor. De automobilist sprak de jongen aan en vroeg hoe het ging, waarna hij zijn auto aan de kant zette en naar hem terugliep. Deze was echter nergens; - meer te bekennen. De jongen of getuigen worden verzocht; zich te melden op het politiebureau in Hulst. Het gaat om, een jongen van ongeveer twaalf jaar. MIDDELBURG - De bouw van het nieuwe theater in Mid delburg loopt wederom vertraging op. Vijf weken, schat wethouder A. van 't Westeinde. Maar de gemeente treft geen blaam, vindt hij. Daarom moet de aannemer op draaien voor de kosten van 'dit akkefietje'. Van 't Westeinde zei dit gisteravond in de raadscommis sie maatschappelijke zaken. Met akkefietje doelde hij op het dalen van het grondwater in de omgeving van de bouwput. Dat gebeurde nadat de put was leeggepompt. Omdat er lekken in de wanden zaten, kon het grondwater zakken. Inmiddels heeft de aannemer een nieuw werkplan in de maak om de problemen op te lossen. Van 't Westeinde hoopt dat dat volgende week klaar is. Voordat de bouw van het theater hervat kan worden, is al snel nog een - week voorbij. Dan komt de vertraging op vijf weken. De bouw had voor de kerst droog en lekvrij opgeleverd moe ten worden. De wethouder gaat er nog steeds vanuit dat het nieuwe theater op 1 januari 2007 klaar is. MIDDELBURG - De commissie maatschappelijke zaken is tevre den met het plan de concert- en gehoorzaal voor de gemeente Middelburg te behouden. Tij dens de vergadering gister avond bleken alle partijen voor te zijn. De verbouwing en de exploita tie zijn mogelijk met ruim een- tiende minder dan het beschik baar gestelde budget van 125.000 euro. Mocht het nodig zijn, dan kan de gemeente altijd nog een beroep doen op het oor spronkelijke bedrag, beloofde wethouder Van 't Westeinde. Een onafhankelijke stichting ZIERIKZEE - Het CJV houdt za terdagavond 22 januari weer een disco-avond in gebouw De Driehoek in Zierikzee. De avond is bedoeld voor jongeren van 6 tot 15 jaar. De disco be gint om 19.30 uur. gaat de zaal na de verbouwing eind juni exploiteren. De ver wachting is dat het aantal con certen flink zal toenemen. ZIERIKZEE - In het kader van de Nationale Voorleesdagen wordt in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee op woensdag 19 ja nuari voorgelezen. Tijdens het voorlezen staat het boek 'Wat nu, Olivier?' van Phyl lis Root en Christopher Denise centraal. Van 14.30 tot 16.00 uur wordt er elk half uur voorg'e- 1 lezen door Tiny Gakes. Dit doet ze met behulp van vertelplaten en een vertelkastje. Ook in bibli otheken De Schutse in Burgh-Haamstede en De Zaete in Bruinisse wordt op verschil lende dagen voorgelezen. Dit ge beurt in samenwerking met de lokale peuterspeelzalen. (Advertentie) zaterdag 29 januari gevierd. De strandrit begint daar om 11.00 uur, de rondrit door het dorp om 14.00 uur. Burgh-Haamste de is zaterdag 5 februari in st- raosferen. Daar vertrekt de rui terstoet om 12.30 uur. Vertrektijden Noordwelle is de volgende in de rij en op dat dorp wordt zater dag 26 februari het straofeest ge vierd. Daar wordt de ruiterstoet - waaronder altijd veel trekpaar den - omstreeks 12.45 uur bij strandovergang Kijkduin ver wacht, De overige drie strao-vieringen zijn op de zaterdagen 5 maart in Ellemeet, 12 maart in Scharen dijke en 19 maart in Seroosker ke. verlichting Middelburg, Geere Passage 6-10, 0118-623178 www.lichtland.nlinfo@lichtland.nl 16. 1984 17 1988 18. 1992 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35