iicolS Strijd tegen chaletparc gaat door WIKDER 1 20% - 70% KORTING PZC Memoires van drie generaties dirigenten PRIJS Gimbrêie Plannen voor zalmsnip blijven ongewijzigd Palingroker Sint-Annaland eist schorsing vergunningen Krabbenkreek iuperbingo 1AZET lezers schrijven Landschap II Landschap III Vuurwerk Balk zorgt voor rookontwikkeling Man rijdt lantaarnpaal omver Uitbreiding kerk in Wemeldinge Steun voor hulp aan Azië Energiepakket voor minima Alzheimercafé Krabbendijke Dans voor Azië agenda 9 OPRUIMING 0P UITLOPENDE MODELLEN I CuGE riLAND - |llSp p* IANGE DELFT 16 MIDDELBURG Lnrjneri Wisse j qqes De gemeente Enschede j maakt gebruik van een foutje van de overheid om elk huishou- jeI145 euro te schenken. Op de Bevelanden en Tholen verwach ten de gemeenten niet dat de lan- I jelijke overheid de zalmsnip 1 ook echt uitkeert aan de gcmeen- Mten. De zalmsnip is afgeschaft, maar omdat het Rijk deze intrekkings maatregel nog niet officieel heeft afgekondigd in de Staats courant, bestaat de mogelijk heid dat de snip alsnog wordt uitgekeerd. De meeste gemeen ten houden het echter bij hun ei gen afbouwregelingen die eer der dit jaar zijn getroffen na het bericht dat de jaarlijkse uitke ring van 45 euro werd afge schaft. Zo geeft de gemeente Borsele haar inwoners nog tot en met 2006 een korting van 22 euro op de afvalstoffenheffing. De ge meente Kapelle verstrekt dit jaar een eenmalige uitkering van vijftig euro. Dat geld beta len de gemeenten uit eigen zak. De gemeente Tholen heeft een afbouwregeling getroffen. Dit jaar wordt dertig euro uitge keerd. In 2006 is dat nog maar vijftien euro. B. Vossen van de afdeling belas ting van de gemeente Tholen ver wacht niet veel van de landelij ke overheid. „Het ziet er niet naar uit dat de overheid geld gaat overmaken voor de zalm snip. Maar we blijven de lande lijke ontwikkelingen volgen. Als gemeenten toch in aanmerking komen voor een vergoeding van het Rijk, sluiten wij graag in dat rijtje aan." De gemeente Reimerswaal wacht ook de berichten van de landelijke overheid af, voordat er extra geld wordt uitgekeerd aan de burgers. JOES - Stichting Buurtwerk de ioese Polder houdt morgen een luperbingo-avond in wijkge- iouw De Spinne in Goes Noord, anvang: 20.00 uur bij nader inzien I.Weslstrate is in Reimerswaal raads- dvoor Leefbaar Reimerswaal en niet »als gisteren gemeld voor Bewoners slangen Reimerswaal (BBR). (Advertentie) I0ZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van VflRISO KOZIJNEN Laiïdal Een iküc In samenwerking met www.aazet.nl a Kapelle -Tel. 0113-330333 j (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag 9edurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Fraek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 pX: (0113)315669 I-mail: redactie@pzc.nl 'nternet jww.pzc.nl E-mail: web® Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het verbaast mij zeer dat burge meester J. Gelok een aversie heeft tegen windturbines. Het was hem ineens opgevallen bij Nisse, Kapelle en het Sloege- bied. Heeft hij soms al die jaren met oogkleppen opgelopen? Be sturen is toch vooruit kijken? Ook aan het verkeerslawaai van de A58 moet iets gebeuren, an ders blijft er geen stiltegebied meer over. Daar de burgemeester een groot voorstander is van de WCT die een stel heel hoge kranen die van verre te zien zijn en een hele boel lawaai op onder andere de A58 zal opleveren, vind ik dit een behoorlijk hypocriete opstel ling. Zeker in Nieuwdorp is de stilte ver te zoeken. Als je de ra men openzet, hoor je de fabrie ken. Toch vond men het nodig de geluidsgrens op te rekken, 's Nachts moeten alle luiken dicht vanwege de lichtinval (onder meer van de lantaarnpalen die gewoon blijven branden) en in Nieuw en St. Joosland kunnen ze ook over de lichtinval meepra ten (Cobelfret). Dan hebben we het nog niet eens over het lawaai van de treinen. Als ik burgemeester Ge- lok was, zou ik eens als een goed bestuurder vooruit gaan den ken. Frieda Weers Ring 22 Nieuwdorp Als burgemeester Gelok tijdens wandelingen in het heggenge- bied rondom Nisse zijn ogen opendoet voor wat er omgaat in de omgeving dan stel ik voor dat we hem wekelijks verplicht la ten rondwandelen. Als hij bij Nieuwdorp start ziet hij het aan tal windmolens in het industrie gebied zonder klachten van in woners groeien. De bevolking is echter tegen plannen van de ge meente om pal naast het indus triegebied (Quarlespolder) een windpark te ontwikkelen. Borse le is één van de weinige Zeeuw se gemeenten die door windmo lens in het industriegebied te plaatsen en andere gebieden hiervan kan vrijwaren. Plaat sing buiten het industriegebied roept weerstand op bij inwoners die de grenzen van het industrie gebied als grens zien. In de pol ders om het industriegebied waar fruitbomen, akkers en kreekresten liggen horen geen windparken. Windmolens horen bij het industriegebied. Het eni ge argument dat pleitte voor het plaatsen van molens hierbuiten was 'geluidruimte'. Er konden geen molens in het industriege bied worden geplaatst omdat de ze op was. Nieuwe wetgeving haalt windmolens binnenkort uit de geluidruimte waarmee dit argument wegvalt. Het Win- Windplan dat dik 1/3 van de BLOW-doelstelling realiseert (205 MW in 2010) mag niet met de woorden 'hadden ze het maal eerder moeten zeggen' op een zij spoor worden geplaatst. De af meting van de molens en het aantal moeten onderdeel van dis cussie zijn. De locatie industrie gebied mag dat niet zijn. Nu de plaatsing van molens in het in dustriegebied een reële optie is, is het park in de Quarlespolder onnodig. Helaas geldt voor Bor- selse Windparken; 'Zeg je nee dan krijg je er twee! Mevrouw C. Mol Coudorp 8 Nieuwdoip In de krant van 8-1 las ik dat de CU vindt dat de vuurwerk over last in de gemeente Reimers waal de spuigaten uitloopt. Nou, nou, nou. Begrijp me goed, voor mij hoeft het ook niet. Maar wij als ouderen bekijken de zaak iets anders dan de jeugd. Toch? De jeugd leeft er naar toe, en moet die dag en vooral de avond uit het dak. Wat wil je hier nog verder aan doen in elke kern een ME-ploeg zetten Het incident met de jon gen van dertien, heel jammer. Maar als we de andere kant be kijken, de veroorzakers melden zich vrijwillig. Vertelden dat dit niét hun bedoeling was. Posi tief. Fijn dat wij zulke jeugd hebben. En hoe meer je die jeugd wilt beknibbelen, hoe har der ze zullen knallen. Natuur lijk, als gemeenteraad, en hulp verleners geeft het best de nodi ge spanning. Maar gun de jeugd die dag. Nieuwjaarsmorgen was alles weer geluwd. Konden we weer overal komen. Klagen we niet een beetje van weelde? Elke zondag, het hele jaar door kun nen we in alle rust onze kerk diensten bezoeken. Er zijn al zo veel veranderingen in de kerk doorgevoerd, misschien kan de laatste dienst van het jaar op een ander tijdstip plaatsvinden. Wat mij ergert: de fietsende jeugd op de Olzendedijk Yerse- ke-Krabbendijke die, als je wilt passeren niet aan de kant wilt gaan rijden. Da's pesten, en dat gebeurt dagelijks. Gemeente raad van Reimerswaal bedankt voor het besturen en zorg, maar de CU moet niet overdrijven. Mevrouw Ida Oele Rozenlaan 67 Yerseke Izaak Riedijk schreef een boek over drie generaties dirigenten. foto Willem Mieras door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Ruim hon derd jaar ervaring als dirigent zit er in de familie Riedijk uit Sint-Maartens dijk. Drie generaties gaven leiding aan een koor: Adriaan, zoon Izaak en klein zoon Mario. De middelste schreef de me moires op van de muzikale loopbanen van de drie dirigenten. Izaak: „In 2001 nam ik afscheid van vier van de zes koren, waar ik op dat moment dirigent was. Ik kreeg een computer als afscheidscadeau. In het be gin zei ik nog wel eens: 'Ik doe dat ding de deur uit', want ik kon er niks mee. Toen heb ik wat lessen gevolgd." Inmiddels is de 73-jarige Riedijk erg be hendig geworden met het apparaat. Hij schreef een 165 pagina's tellende me- moire over de geschiedenis van de drie generaties dirigenten in de familie. In totaal stonden de drie heren 109 jaar lang voor een koor. Adriaan, die over leed in 1974, was 53 jaarlang dirigent van het gemengde koor Vooruitgang zij ons Streven. Izaak dirigeert nog altijd het koor van zorgcentrum Ten Anker in Tholen-stad. Zijn zoon Mario is diri gent van de jeugdkoren Clarity uit Sint-Maartensdijk en Young Voices uit Sint-Annaland. Project Het project begon met het digitaliseren van de juryrapporten van concoursen. Dat zijn wedstrijden, waarin de koren worden beoordeeld door een jury. „Ik had een heel stapeltje juryrap porten met puntenlijsten liggen, waar ik eigenlijk nooit iets mee deed." Al gauw werden de rapporten van tekst voorzien. Later scande Riedijk wat fo to's in van de koren, om de tekst op te fleuren. En daar kwamen dan weer fo to's bij van het werk van Izaak en zijn vader. Vader en zoon oefenden hetzelf de beroep uit: rayonleider Tholen van de zilveruienfabriek in Baarland. Het verhaal is daarmee uitgegroeid tot een soort familiekroniek. „Toen ik er aan begon, had ik niet ver wacht dat het zo lang zou worden", geeft hij toe. „Ik ben er een maand of ne gen mee beziggeweest." Het verhaal werd vernoemd naar een stuk van Paul Peuerl: O Musika du edle Kunst. j Uinr Freek Janssen DELBURG - Wanneer mag je een vakantiehuisje een staca ravan noemen, en wanneer is het een chalet? Die vraag stond gisteren centraal bij de rechts zaakdie P. Scherpenisse, paling roker uit Sint-Annaland, aan spande tegen de gemeente Tho len. De palingroker voert al jaren v strijd tegen de komst van het f' chaletparc. Krabbenkreek en de palingrokerij zijn buren. Vorig jaar werd de camping grondig rerbouwd tot een chaletparc. In- middels staan er 26 mobiele sta- caravans, zoals projectontwikke- [aar Grotenhuis de huisjes het noemt. Ze zien er uit als ijl chalet, maar hebben een ïassiiT en wielen, dus ze zijn in incipe verplaatsbaar. Het is de bedoeling dat het park wordt uitgebreid in de richting van de palingrokerij, met nog meer stacaravans. Dat baart Scherpenisse zorgen. Het paling- roken veroorzaakt stank. Als hij het bedrijf nog ooit wil uitbrei den, staat Krabbenkreek wel licht in de weg. De milieuwetge ving zegt dat binnen een bepaal de cirkel rondom een palingroke rij geen vakantiehuizen mogen staan. Gistermiddag vroeg Scherpenis se bij de rechtbank in Middel burg om een voorlopige voorzie ning. Met andere woorden, hij wil dat de vergunningen voor het plaatsen van mobiele staca ravans op Chaletparc Krabben kreek in Sint-Annaland voorlo pig worden geschorst. De Sint-Annalander heeft nog be zwaren lopen bij de gemeente te gen de vergunning voor het plaatsen van de stacaravans en die moeten eerst zijn behandeld, voordat de vergunningen mogen worden verleend. Volgens advocaat P. Groeneveld zijn de activiteiten in strijd met het bestemmingsplan. Daarin staat dat het terrein van Krab benkreek moet worden gebruikt voor kampeerdoeleinden. De raadsman vindt dat de sta caravans eigenlijk chalets zijn en illegaal op het terrein staan. „De huisjes hebben de vorm, grootte en het uiterlijk van een chalet." Volgens H. Weeda, advocaat van de gemeente Tholen, is er wel degelijk een verschil tussen de bouwwerken die op Krabben kreek staan en chalets. De laat ste staan op een fundering en stacaravans op wielen. En staca ravans zijn wel toegestaan in de bestemming van kampeerter rein. Belanghebbend Bovendien, voerde de advocaat aan, kan Scherpenisse geen be zwaar aantekenen, omdat hij niet belanghebbend is. De be drijfsactiviteiten van Scherpe nisse zouden al enige tijd zijn beëindigd. De palingrokerij is volledig ontmanteld, er wordt al leen nog af en toe op kleine schaal zalm gerookt. Rechter G. van Unnik zette wat vraagte kens bij de redenering van de ad vocaat van Tholen. De stacara vans staan wel op wieltjes, maar worden helemaal ingegraven, doordat de grond op het terrein binnenkort verhoogd wordt. Vol gens de rechter is het daardoor uitgesloten dat de stacaravans nog kunnen rijden. De rechter doet vandaag uit spraak. rtiillBÉÊ donderdag 13 januari 2005 MIDDELBURG - Door de open haard van de buren is g termorgen rond acht uur in een pand aan de Rouaan: kaai in Middelburg brand ontstaan. Het vuur was mo lijk te vinden, omdat het woedde in een vloerbalk op eerste verdieping. De brandweer heeft de brandhaard 01 dekt met behulp van een warmtebeeldcamera. Een di van de open haard van de buren en de vloer moesten wc den gesloopt om het vuur te kunnen blussen. De scha wordt geschat op 10.000 euro. WESTKAPELLE - Een dronken man heeft gistermorg op de Markt in Westkapelle een lantaarnpaal omver ger den. De man raakte bij de botsing gewond aan zijn hoof Voor die verwonding is hij door ambulancepersoneel b handeld. Bij een blaastest bleek dat hij drie keer zove had gedronken als is toegestaan. Tegen de man is proce verbaal opgemaakt. Bovendien is zijn rijbewijs ingen men. WEMELDINGE - De Vrije Evangelische Gemeente v£ Wemeldinge wil haar kerk aan de Noordelijke Achterwt in Wemeldinge uitbreiden. Het is de bedoeling een zaait en een gemeenschapsruimte voor nevenactiviteiten va te plakken aan het gebouw. De gemeente Kapelle is b< reid mee te werken aan het plan. De Vrije Evangeliscl Gemeente van Wemeldinge telt ongeveer honderd lede en een groep vrienden. Wekelijks bezoeken zo'n honder mensen de diensten. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland staat positief teger over het initiatief van de gemeente Bergen om uitkerings gerechtigden te laten meehelpen in Azië. Dat moet wel o vrijwillige basis en kan alleen doorgaan als de staatssecre taris van Sociale Zaken groen licht geeft. Het is volgen de wet niet mogelijk om als uitkeringsgerechtigde een lan gere periode in het buitenland te verblijven. „Staatssecre taris Van Hoof heeft in een informeel contact met de ge meente Bergen laten weten dat het een sympathiek plai is", zegt een woordvoerder van het ministerie. „We kijkei nu naar de mogelijkheden." Ook al geeft het minister! toestemming, dan nog zijn er veel hobbels weg te nemen denkt ambtenaar W. van Ballegooijen van de gemeent Schouwen-Duiveland. „Want hoe zit het met verzekering of de reiskosten? En waar moeten ze gaan werken?" ZIERIKZEE - Minima op Schouwen-Duiveland krijger binnenkort een gratis energiepakket van de gemeente. In het pakket zitten onder meer spaarlampen, radiatorfo lie en een waterbesparende douchekop. Gebruikers kunnen hiermee op jaarbasis ongeveer hon derd euro besparen. Bij deze actie, 'Energiewinst' gehe ten, werken de provincie en diverse Zeeuwse gemeenter samen. Het pakket heeft een waarde van vijftig euro en beval naast de energiebesparende goederen ook een boekje mei daarin veel tips over energiebesparing. KRABBENDIJKE - In het res taurant van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke wordt donderdag 20 januari het eerste Alzheimercafé van dit jaar ge houden. Tijdens de bijeenkomst die om zeven uur 's avonds begint, wordt de videofilm 'Met mij is niets mis' vertoond. In de film wordt een dementerende vrouw gevolgd en wordt getoond hoe een dementieproces verloopt in de hersenen. Deskundigen zijn KRUININGEN - Kruiningen danst voor de slachtoffers in Azië. Zaterdag 22 januari tre den vier bands, een kinderkoor van basisschool de Voorhoute en een dansgroep op in Ons Dorpshuis. De opbrengst van de vrijwillige bijdrage gaat naar Bambang Sudarmento. Hij gaat naar Atjeh om te helpen. aanwezig om vragen te beant woorden en advies te verstrek ken. Het laatste Alzheimercafé, in november, is goed bezocht door familie van Alzheimer-patién- ten. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud. Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Bilj'artcompetitie senio ren; THOLEN - Stoofstraat 8, 20.00-22.00 uur: Borstvoedingsinformatieavond LLL WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sj'oelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.Ö0 uur: Biljarten. (Advertentie) i V rarlic Middelburg, Geere Pass www.lichtland.nl hting age 6-10,0118-623178 nfo@lichtland.nl PI 16. 1984 17. 1988 18. 1992 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29