ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Werkplicht vutters van de baan VAKANTIEBEURS 2005 Crisis rond Syrische raketorder !:u!^ers.ka1nbeterwefgaan SHO stort dubbele afboekingen voor Azië terug larbé moet weg ils commissaris voor beland Seaports Vroeg eerbewijs voor oudste man Êk L8° Kamermeerderheid voelt niets voor navolging advies ouderenbeleid larinier klaagt ustitie aan Plan voor moord op Hirsi Ali Srebrenica staat in ander daglicht Natuur in de war 2 en 16 KTM wil weg uit rallysport lezen we zeeuws TAV §1° W 5 Flink wat zon Flink wat zon en droog. Matige, op het water krachtige westenwind en middag- jemperaturen rond 8 graden. 247e jaargang no. 10 donderdag 13 januari 2005 los nummer 1,25 Kopmannen Rabo samen ten strijde internet: www.pzc.nl (innrHans van Soest PEN HAAG - Vutters hoe ven niet bang te zijn dat zij straks verplicht worden vrij willigerswerk te doen. Een kamermeerderheid voelt er niets voor het advies van de voor Maatschappelij ke Ontwikkeling (RMO) op dit punt over te nemen. )it adviesorgaan van de rege- ing bracht gisteren een rapport lit over ouderenbeleid. Daarin «pleit de raad onder meer dat jutters gedwongen worden zich 3 te zetten voor de samenle- ing. ^ie niets doet, zou moeten wor- gekgrt op zijn uitkering, t wij voorstaan, is dat de ubsifiie op niets doen wordt om- In in de richting van een ie op werken. Dat lijkt nslegitiem, aangezien het gaat m collectieve middelen", zei MO-secretaris Van Beek. ï)e grootste partijen in de Ka- ier, CDA en PvdA, zien hier chter niets in. Hoewel de poli- iek al jaren bepleit dat ouderen blijven werken, gaat dit [epartijen toch te ver. lit den boze is prima als vutters zich in kten voor hun medemens en ve en doen dat al", zegt CDA-Ka- ierlid Verburg. „Veel organisa- es en verenigingen zitten ook springen om vrijwilligers, [aar dwang is uit den boze." o denkt PvdA-Kamerlid Busse- aker er ook over. Zij wijst er SN HAAG - De marinier, die rdacht werd van het neerschie- nvan een Irakees, heeft giste- m bij het Openbaar Ministerie angifte gedaan van 'het lekken in staatsgeheimen', oordat zijn betrokkenheid bij eciale, geheime missies in het iitenland op straat is komen te vreest hij voor zijn leven, ij maakte deel uit van de Bij- indere Bijstands Eenheid en lerde missies uit in onder meer ambodja en Joegoslavië. GPD op dat de vut geen werkloos heidsuitkering is. „En je kunt mensen die fysiek op zijn niet dwingen actief te blijven." Een woordvoerder van ministerDe Geus (Sociale Zaken) wijst er op dat de politiek helemaal niet gaat over de invulling van vut-regelingen. „Dat is een rege ling die door werkgevers en werknemers zelf wordt inge vuld. Weliswaar ondersteunde de overheid de regeling met be lastingkorting, maar daar komt nu ook een einde aan." In het rapport stelt de RMO ver der dat meer mensen langer moe ten werken om de sociale zeker heid betaalbaar te houden. Wel moet er voor worden opgepast dat toekomstige ouderen ten on rechte worden gezien als actie ve, zelfredzame, assertieve, mo biele en kapitaalkrachtige men sen. Van dat beeld dreigen de minder mondige ouderen de du pe te worden. Het absolute aan tal arme ouderen zal in 2020 500.000 bedragen. Dat is ruim een vijfde van het totale aantal 65-plussers op dat moment. Daarnaast is er een groep oude ren die psychisch kwetsbaar is. Deze ouderen hebben vooral be hoefte aan een veilig gevoel. Zij willen juist niet meer voor zich zelf hoeven opkomen en moeilij ke keuzes maken. De samenle ving is voor hen al ingewikkeld genoeg. GPD Kansen voor Zeeuwse ict-sector Leden van de radicaal islamitische Hofstadgroep hadden een uitgewerkt plan om WD-Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali te vermoorden tijdens de jaarwisseling. Volgens een briefje, gevonden op het werkadres van een van de verdachten, was het de bedoeling toe te slaan op het moment dat vuurwerk het nieuwe jaar zou inluiden. De Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic gaf geen or ders voor het bloedbad in Srebrenica. Zijn troepen vielen Srebrenica in juli 1995 ook niet aan om de bevolking uit te roeien. Zijn eenheden vochten met 15.000 gewapende moslims. Dit verklaarde de Franse kolonel Bar- riot voor het Joegoslavië-Tribunaal. Hij diende destijds diende bij de Franse VN-troepen. Het fluitekruid bloeit al en de egel ontwaakt. Ze zijn veel te vroeg, maar de tem peraturen zijn ook niet be paald winters. Dat stelt wintersportoorden voor problemen, want door de omhoog kruipende sneeuw grens moeten zij miljoenen investeren om skiërs te blij ven lokken. Slachtoffers van de tsunami in Banda Atjeh bivakkeren in tenten. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) heb ben gisteren het totaalbedrag aan donaties op giro 555 naar be neden moeten bijstellen. Bij 64.000 mensen die via de websi te www.giro555.nl geld hadden gestort voor Azië was hun dona tie twee keer afgeboekt. Het gaat om een bedrag van 2,5 mil joen euro. Dit noopte de SHO de op brengst te verlagen van 124,6 naar 122,1 miljoen euro. De vori ge tussenstand was 112 miljoen euro, na de grote radio- en tele visieactie van donderdag. De hulporganisaties storten de gif ten vandaag terug. Ruim twee weken na de zeebe ving staan er nog 25 Nederlan ders te boek als 'niet traceer baar', meldde Buitenlandse Za ken. Maandag waren dat er nog 35. Zij worden officieel niet ver mist. Dat aantal staat nog altijd op dertig. Minister Remkes van Binnen landse Zaken zei gisteren dat het Rampen Identificatie Team (RIT) een spilfunctie zal vervul len bij de nazorg van naasten van vermisten. Families hebben nu een eigen RIT'er als aan spreekpunt. De komende tijd foto Robert Kelley/RTR zal dit zo blijven, zei Remkes. Op 25 januari is de nationale herdenkingsbijeenkomst met ko ningin Beatrix en premier Bal kenende. Ook prins Willem-Alexander en prinses Maxima zullen er bij zijn. ANP/AFP Na het overlijden van motor coureur Fabrizio Meoni in de Dakar Rally overweegt KTM zich terug te trekken uit de rallysport. De motorfabri kant meldde dat gisteren, op de dag dat de etappe voor de motors vanwege de dood van Meoni was afgelast. De trucks reden wel, Gerard de 1Q Rooy (foto) won. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11,13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 23 en 25 NEW YORK - Voor Ruud Lub- onderzoek van de VN een zekere OES - De Terneuzense oud- fgemeester R. Barbé stapt odgedwongen op als commis- ns van de Exploitatiemaat- appij Schelde Maas (ESM). ij is ook president-commissa- van Verbrugge Terminals, lardoor is er kans op onge giste verstrengeling van belan- M is een samenwerkingsver- ad van Zeeland Seaports >P) en Havenbedrijf Rotter- "a. Barbé is op voordracht in de gemeente Terneuzen als Miissaris (toezichthouder op directie) namens ZSP afge legd in ESM. Andere auwse commissarissen zijn ge- Meerde G. de Kok en de Bor- ise wethouder A. van Opdorp. fcrdam heeft T. Tuitel en P. s voorzitter (en gedepu- töe) G. de Kok van Zeeland aports is de combinatie van Mes commissariaten strijdig et de recent vastgestelde 'ge- ggscode bestuurlijke integri- 'van ZSP. Hij heeft Barbé 10 niervan vorig jaar op de Jezen Jheb hem gewaagd zich te be- op Zijn positie. Hij zal wuze moeten maken. Door is als vertegenwoordiger or net particuliere bedrijfsle- biezen voor het openbare «nbednjf», aldus De Kok. - °P korte termijn op- Mbbhü nieuw contact met Barbé, om formeel diens beslissing te verne men. Die heb ik De Kok al mee gedeeld, reageert de Terneuzen se oud-burgemeester. „Ik kies voor het commissariaat bij Ver- brugge. Dat bedrijf spreekt me erg aan. Bovendien zou het com missariaat bij ESM in 2006 toch afgelopen zijn." De gedragscode geldt voor alle bestuursleden van Zeeland Seaports en voor de bestuurlijke vertegenwoordi gers in een samenwerkingsver band zoals ESM of het Value Park Terneuzen (waarin ZSP sa menwerkt met Dow Benelux). De Kok vindt de toepassing van zo'n gedragscode een zinvolle zaak. Hij wijst erop dat ook de provincie Zeeland en bijvoor beeld de gemeente Terneuzen iets dergelijks hanteren. De leden van het algemeen en dagelijks bestuur van ZSP moe ten een lijst inleveren met hun nevenfuncties. Daarna wordt be keken of sprake is van tegenstrij dige belangen. In het geval van Barbé is dat overduidelijk. Ver- brugge Terminals is een van de grootste spelers in het werkge bied van het havenschap. Re cent nog sleepte het bedrijf de huur binnen van de door ESM voor bijna 20 miljoen euro ge kochte Flushing Marine Termi nal in het Sloegebied. Ook zit Verbrugge aan de door ESM aangelegde Scaldiahaven, tot nu tóe de enige zichtbare activi teit van .de samenwerking tus sen Zeeland en Havenbedrijf Rotterdam, pagina 15 openheid nodig door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De mogelijke leve rantie van moderne, Russische raketten aan Syrië heeft ge zorgd voor een ernstige crisis in de betrekkingen tussen Rusland en Israël. De Israëlische rege ring heeft zijn ambassadeur in Moskou voor overleg terugge haald en de Amerikaanse rege ring op de hoogte gesteld. Dat gebeurde in het diepste ge heim, kennelijk om de Russische regering in staat te stellen zon der gezichtsverlies de raketor der af te wijzen. Gisteren echter bracht het Russische dagblad Kommersant de zaak in de open- baarheid. De Syrische president Assad bezoekt op 24 januari Moskou. Het ligt in de verwach ting dat hij voor die datum uit sluitsel wil over de leverantie. Uit het oplopen van de Israë- lisch-Russische spanningen mag worden afgeleid dat Moskou ge neigd is de Syrische order te ho noreren. Het gaat om zeer mo derne raketten van het type Is- kander-E (SS-X-26). Met hun bereik van 280 kilome ter kunnen ze vanuit het zuiden van Syrië ieder doel in Israël ra ken. Israël is bang dat de raket via Syrië in handen komt van de radicale Hezbollah in Libanon. De Iskander is speciaal ontwor pen om moderne luchtverdedi gingssystemen als de Patriot PAC-3, waarover ook Israël be schikt, de baas te blijven. Syrië heeft al twee jaar geleden be langstelling getoond voor de ra ket. In 2004 heeft het Russische le ger met succes de eerste proeven uitgevoerd en later dit jaar wordt het wapen operationeel. De Russen, die zelf zullen be schikken over de Iskander-M met een bereik van maximaal 500 kilometer, willen de ontwik kelingskosten terugverdienen door een iets minder accurate en minder ver dragende E-ver- sie te exporteren. Naast Syrië heeft ook Iran belangstelling ge toond. GPD door René Hoonhorst TERNEUZEN - Ko de Lavoir is al naar de kapper geweest in ver zorgingshuis De Vurssche in Axel. De oudste man van Neder land wil er morgen piekfijn uit zien op zijn verjaardag. De Lavoir twijfelt er dus zelf niet aan dat hij de aanvallige leeftijd van 107 bereikt. En ook de verzorgers en vrijwilligers van het Axelse tehuis weten ze ker dat hij zijn verjaardag nog met alle belangstellenden van binnen en buiten De Vurssche viert. De vrijwilligers van het te huis durfden vier dagen voor da to al een spandoek op te hangen waarop de 107de verjaardag van de oudste man van Neder land wordt aangekondigd. Voorzitter Jo Picavet van de vrij- willigersraad heeft niet het idee dat hij de goden verzoekt door alvast de verjaardag aan te kon digen van een man die al in drie eeuwen heeft geleefd. Vrijwilligers zijn al twee maan- NEW YORK - Voor Ruud Lub bers is het leed nog steeds niet geleden. In een vinnig hoofdarti kel rakelt de New York Times, Amerika's toonaangevende skrant, de aanklacht tegen de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen wegens vermeen de seksuele intimidatie op. De Amerikaanse krant raadt hem aan onmiddellijk af te tre den. „Ruud Lubbers functio neert weinig inspirerend en zijn staf is verbitterd door de aan klacht over seksuele intimida tie, waarvoor volgens een intern onderzoek van de VN een zekere basis was", aldus de New York Times. „De klaagster trok de aanklacht formeel in en Lub bers zegt zijn ambtstermijn tot eind december te willen uitzit ten. Maar men zou hem moeten verzoeken nu te vertrekken." Lubbers brengt een werkbezoek aan Afghanistan en was niet voor commentaar bereikbaar. Maar bij de vluchtelingenorgani satie Unhcr in Genève werd met gemengde gevoelens gereageerd op het hoofdartikel, dat pleit voor een radicale 'schoonmaak' in het VN bestel. GPD Advertentie De medewerkers van het Axelse er zeker van dat hij het haalt: Ko derland, wordt morgen 107. den bezig om De Lavoir een mooi verjaardagsfeest te berei den. Dat hij vorig jaar juli de oudste man van Nederland werd, kwam een beetje uit de lucht vallen, dus mag zijn eerste (Advertentie) WERELD AAN JE VOETEN wer eld wijdweg 12-16 januari 2005 Jaarbeurs-Utrecht Powered by x Dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00- 22.00 uur. CUlr Voorverkoop via www.vakantiebeurs.nl of via ANWB-verkooppunten. lizigers |y|eer wet,en? Bel 0900 - 5227 2387 0,45 p/m). Verzekeringen v verzorgingshuis De Vurssche zijn de Lavoir, de oudste man van Ne- foto Peter Nicolai verjaardag als recordhouder wel extra feestelijk zijn. Dat het niet de laatste recorddag wordt, staat voor Picavet vast. „Ko is nog zo gezond, die'haalt de 110 ook nog wel." Verzorgsters van De Vurssche spreken Picavet niet tegen. Ook zij gaan er vanuit dat De Lavoir nog lang door de gangen rijdt in zijn wagentje. Het draaiboek voor de feestelijkheden vrijdag is van 's morgens tot 's avonds gevuld. En hoewel De Lavoir door een slecht gehoor niet alle over hem uitgestorte loftuitin gen meer meekrijgt, denken de ceremoniemeesters dat het feest varken geen minuut van de op touw gezette festiviteiten zal missen. nummer: postcode. plaats: l telefoon: [e-mail: i fposObankcekeriingnummei. Handtekening: j PZC bv gaal zorgvuldig o O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste <es maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q pei maand met automatische incasso 19,95). Q per kwartaal met automatische incasso 58,00) G per jaar met automatische incasso 222,50). i Kijk op www.pzc.nl/abonneren. bel graüs i 0800 0231231 of stuur deze bon naar: i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 13. 4460 WB Goes 8 "711688"555530' het alfabet van Zeeland f I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1