zc Rabo-kopmannen samen ten strijde Ozzie Open werd gered van ondergang KTM stopt mogelijk met rallysport 19 Conflict Boogerd en Dekker voorbij Morientes naar Liverpool AZ wil verder met Van Galen Ajax wint eenvoudig Inventus legt Mutu vast Bos Arenberg uit Parijs-Roubaix Nederlanders roegtijdig litgeschakeld Ook Capriati meldt zich af Carlos Moya laat "avis Cup lopen Regering Italië staat achter plan voor organisatie EK in 2012 Heister langer in Düsseldorf donderdag 13 januari 2005 JILVERSUM - Vol trots en met Ie nodige grandeur presenteer- |e Rabobank gisteren in Studio ij 0p het Hilversumse Media mark haar tiende professionele wielerploeg. Het budget is sinds Ie entree in 1996 verdriedub beld en de bank heeft becijferd lat alle inspanningen 1359 ze- [es hebben opgeleverd, waar- |all 596 voor rekening kwamen ran de profs. 3e ploeg heeft inmiddels af- cheid genomen van Levi Leip- leimer en er een Rus, Denis Intsjov, voor in de plaats geno- |en. Ook stroomden vier j onge in (onder wie toptalent Tho- |as Dekker) uit de opleidings- jloeg door en keerden Niels Scheuneman en Gerben Löwik lerugophetoude nest. Michael Boogerd (32) was er üet Erik Dekker (34) en Jan Bo- |n(32) in 1996 al bij toen Jan Haas zijn eerste Rabo- iank-ploeg boven de doopvont Meld, Datzelfde jaar won Boo- ferd zijn allesveranderende eer ste Tourrit en een jaar later iroeg Erik Breukink op het NK |Meerssen het vaandel van het Vaderlandse wielrennen op sym- feche wijze over aan hem. Beelden die ook gisteren weer te Iwonderen waren tijdens de Geduld ziet zich dit jaar zijn idel nog niet doorgeven. „Ik |u niet weten wie er nu al ïar is het van ons over te ne- zegt de Hagenaar. „Het ian zijn dat iemand plots door lekt, Net als ik toen, maar- lier het algemeen zullen we nog geduld moeten hebben. Ik wacht dat Gerben Löwik het is van de generatie na ons dat op termijn het meest ver- icht mag worden van Pieter en Thomas Dekker." Als Boogerd het over 'ons' heeft, doelt hij op Erik Dekker en hem zelf. De twee zijn nog altijd het boegbeeld van het Nederlandse wielrennen: Afgelopen voorjaar raakten ze met elkaar in de clinch naar aan leiding van de finale van Luik-Bastenaken-Luik. Verwij ten over en weer leidden ertoe dat Dekker in zijn biografie ont hulde op het punt gestaan te hebben de ploeg te verlaten van wege het eigenzinnige rijden van Boogerd. Boogerd zei giste ren zo geschrokken te zijn van die passage dat ook hij even de neiging heeft gehad naar een an der team te verkassen. „Al was dat contractueel niet echt moge- lijk." Het geeft wel aan hoe hoog de spanningen tussen de twee wa ren opgelopen. In december, tij dens een trainingskamp in Baar- le-Nassau, gingen ze rond de ta fel zitten en praatten de zaak uit. „Ik denk dat dat gesprek ons rijden en onze samenwer king dit seizoen ten goede gaat komen", liet Boogerd gisteren weten. Open oor De twee kunnen tactisch voor deel halen uit eikaars aanwezig heid in de finale van een wed strijd als Luik-Bastena ken-Luik. Het was de kritiek van Dekker dat dat vorig jaar niet gebeurde. Boogerd: „Ik be schouw Luik-Bastenaken-Luik nog altijd als mijn wedstrijd. Daarom viel ik aan. En daarom zal ik in de toekomst weer aan vallen." Hij zal een eventuele aanwezigheid van Dekker dan echter ter harte nemen. „Tijdens dat gesprek heb ik een open oor gehad voor wat Erik te vertellen heeft. Logisch. In tactisch op zicht is hij sterk." Boogerd zegt altijd al gebaat te zijn geweest bij duidelijkheid. „Het is opvallend dat ik mijn beste prestaties neerzet in de koersen waarin ik als duidelijke en enige kopman was aangewe zen." Die duidelijkheid is er veel minder als Rabobank ook met Freire en Dekker ten strijde trekt in de klassiekers. Ploegleider Erik Breukink zag dat het afgelopen jaar gebeui'en. „Normaal zitten ze niet vaak in eikaars vaarwater. Dat was nieuw." Toch durft hij duidelijk te zijn: „Boogerd is de man van Luik-Bastenaken-Luik. Dat heeft hij bewezen. Dekker is ech ter een man geworden die een rol van betekenis kan gaan spe len in die koers." Onderscheiden Boogerd gaat voor nog meer dui delijkheid. Als pure liefhebber wilde hij in het verleden alle koersen winnen. „Nu zeg ik: etappes in de Tirreno-Adriatico, Spaanse rondjes of de Brabant se Pijl verrijken mijn erelijst niet echt meer. Ik hoef er niet meer zo nodig goed te zijn. Ook in de Ronde van Vlaanderen moet ik het niet zoeken. Ik ga voor de wedstrijden waarin ik me kan onderscheiden." Ook de Tour de France. De afge lopen ronde ging door een com binatie van factoren de mist in: een zware bevalling van zijn eer ste kind vlak voor de start, zijn vrouw in het ziekenhuis en een vizier dat vooral gericht was op de klassiekers na de Tour. „Dit jaar ga ik er een beetje meer ge motiveerd heen. Voor mij staat er in augustus geen enkele fat soenlijke koers op het program ma. Daar hoef ik dus geen reke ning meer mee te houden. Mijn koersen volgen pas weer in okto ber." GPD Oscar Freire, Michael Boogerd en Erik Dekker (vlnr) zijn in het tiende jaar van de Rabo-ploeg weer de kopmannen. foto Rick Nederstigt/ANP LIVERPOOL - De Spaanse international Fernando Mo rientes verkast naar Liverpool. De spits van Real Madrid bereikte gisteren een akkoord met de club uit de Premier League. Morientes reisde gisteren naar Liverpool om daar de medische keuring te ondergaan. Volgens Real Ma drid heeft de Engelse formatie 9 miljoen euro betaald. „We hebben goede hoop dat hij dit weekeinde al voor ons kan spelen", zei Liverpool-coach Rafael Benitez. Morientes hielp vorig seizoen Monaco naar de finale van de Champions League, waarna hij voor dit seizoen naar Real terugkeerde. Daar stond hij in de hiërarchie echter onder de aanvallers Ronaldo, Raul en Michael Owen. Li verpool zocht een spits, nu de Franse aanvaller Djibril Cissé door een beenbreuk dit seizoen niet meer kan voet ballen. ANP/RTR ALKMAAR - AZ wil verder met middenvelder Barry van Galen. De club heeft dat de speler in een evaluatiege sprek tijdens het trainingskamp in Spanje laten weten. AZ en Van Galen praten volgende week verder over een mogelijke contractverlenging. Op zich is Van Galen, die in april 35 wordt en in novem ber met het Nederlands elftal de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Andorra speelde, wel blij met het aanbod, waarbij de contractduur nog niet is aangegeven. De mid denvelder heeft alleen gezegd te willen afwachten wie AZ als nieuwe trainer voor komend seizoen gaat aanstellen. Bij de koploper in de eredivisie vertrekt Co Adriaanse na dit seizoen. AZ heeft ook Michael Buskermolen laten we ten na dit seizoen met hem door te willen gaan. ANP KAAPSTAD - Ajax heeft gisteravond een eenvoudige ze ge geboekt op het Zuid-Afrikaanse filiaal Ajax Cape Town. De Amsterdammers wonnen met 3-0. Voor rust scoorde alleen de Griek Charisteas. In de tweede helft hadden Escudé en Maxwell succes. Trainer Ronald Koe man liet zijn elftal spelen met hartslagmeters om wat extra informatie te krijgen over de fysieke gesteldheid. Hij paste bij dit oefenduel zeven wissels toe. ANP ROME - Juventus heeft voormalig Chelsea-speler Adrian Mutu voor vijf jaar vastgelegd. Dat meldt de Italiaanse voetbalclub op zijn website. De Roemeense international werd eind vorig jaar ontslagen in Londen nadat hij be trapt was op het gebruik van cocaïne. Hij kreeg een schor sing van zeven maanden. Mutu kan de laatste twee speel ronden van de huidige competitie nog worden ingezet door Juve. Op 18 mei loopt zijn schorsing af. GPD/RTR PARIJS - De beroemde kasseienstrook door het bos van Arenberg ontbreekt dit jaar om veiligheidsredenen in de wielerklassieker Parijs-Roubaix. Volgens de organisatie is de toestand van de 2,4 kilometer lange strook te gevaar lijk geworden. De passage door het bos maakte al sinds 1984 onafgebroken deel uit van het parkoers van de Hel van het Noorden. ANP/AFP ELBOURNE - Als de voorteke nen niet bedriegen, zullen de Ne derlandse deelnemers weinig op let veroorzaken op het eerste Grand Slam van 2005. Vijf da- jen voor de start van de Open Australische tenniskampioen schappen zijn alle Nederlanders uit de traditionele voorberei- iingstoernooien gemept. Sadat Sjeng Schalken in Auck land al in de eerste ronde werd pgeschakeld (verlies tegen Co- ija: 0-6 3-6), stuitte Raemon Sluiter gisteren in de tweede pifting ook op een sterkere op- Ionent. De Rotterdammer ver- )rmet 4-6 2-6 van de onbeken- fe Italiaan Potito Starace. ichaëlla Krajicek ging in de 'eede ronde van het tennistoer- 'oi van Canberra onderuit te- de Francaise Marion Barto- 1-6 4-6. ANP Melbourne - Jennifer Capriati heeft zich gisteren afge leid voor de Open Australische tenniskampioenschappen. De |®erikaanse, die in 2001 en <12 de Australian Open won, Meen schouderblessure. Ipriati had zich eerder al afge- Wd voor het internationale pernooi in Sydney, dat maan- Pegint. De afmelding van ,,aPriati is een flinke tegenval- voor de organisatie. Eerder pkten ook al de Belgische top- jP'sters Justin Henin-Harden- en Kim Clijsters bekend dat Pjet naar Melboui-ne komen. PADRID - De Spaanse tennis- F Lams Moya zal dit jaar niet ,e 'ioöien tijdens wedstrij- n voor de Davis Cup. Hij wil 1 "1 2005 richten op Grand ,us en Masters Series-evene- enten. tuigde zijn land vorig t| E^vis Cup door in de fi- ;,c|e Amerikaan Andy Roei de verslaan. [Spanjaard gaf aan dat deel- aan de Davis Cup het afge- jv se'z°en zowel fysiek als yjj a' erg zwaar was. ANP/- Honderdjarige Grand Slam was in jaren tachtig ten dode opgeschreven Begin jaren tachtig was de Australian Open, de eerste van de vier Grand Slams in het jaar, op sterven na dood. Veel internationale toppers hikten aan tegen de verre reis en voelden er niet voor om de kerstdagen aan de andere kant van de wereld door te brengen. Mil joeneninvesteringen en gehaaide marke tingconcepten bliezen het evenement nieuw leven in. Bij het honderdjarig be staan is de Ozzie Open vitaler dan ooit. door Mare Molenaars MELBOURNE - Wimbledon gaat prat op zijn rijke historie, Roland Garros op zijn charme en elegantie. De US Open koestert een heel ander imago: jong en wild. Maar wat te doen met de Australi an Open? Het toernooi in Melbourne staat te boek als het Grand Slam van het volk. De Australian Open is van ie dereen, maar door zijn ongedefinieerde karakter tegelijkertijd van niemand. Tenminste, zo was het door de jaren heen, maar een kentering lijkt aanstaan de. Door fikse investeringen in de ultra moderne stadions (de Rod Laver Arena was het eerste tennisstadion met een schuifdak) en infrastructuur, een uitge kiende merchandising en een substantië le verhoging van het prijzengeld is Mel bourne uitgegroeid van een lelijke eend tot een kip met gouden eieren. Het valt niet te ontkennen, ook in het rijtje van de vier belangrijkste tennis toernooien van het jaar heeft Wimble don nog altijd een status aparte, al stoelt die zaligverklaring toch vooral op melancholische motieven. Sportief ge zien staat er nog altijd geen maat op een titel op heilig gras, op tal van ande re fronten is het oudste Grand Slam al lang achterhaald door zijn drie kleine broertjes. In de strijd om naam en faam is geld misschien niet zaligmakend, maar in termen van succes zijn geldbedragen vaak maatgevend. Toen Rod Laver en Margaret Court bij de invoering van het professionele tennis, 35 jaar geleden, de Australian Open wonnen verdienden ze daarmee x-espectievelijk 5000 en 2000 lo kale dollars. Bij het honderdjarig be staan is de totale prijzenpot gevuld met ruim negentien miljoen Australische dollars, waarvan zowel voor de win naar bij de mannen als bij de vrouwen ruim 1,2 miljoen is gereserveerd. Groeistuipen Dat de Australian Open de laatste de cennia is uitgegroeid tot een volwaai- dig Grand Slam is op zijn minst opmer kelijk. Het toernooi, dat in 1905 zijn eer ste editie beleefde in Melbourne en ver volgens op toerbeurt langs zes verschil- Pat Cash was twee keer dicht bij winst in Melbourne. De hoop van Australië is nu gericht op Lleyton Hewitt. foto ANP lende steden reisde, had tot op hoge leef tijd te kampen met groeistuipen, Zozeer zelfs dat het toernooi aan het begin van de jaren tachtig zelfs ter ziele dreigde te gaan. Door de invoering van het profes sionele tennis verloor uitgerekend de Australian Open veel van zijn luister, helemaal toen de organisatie in 1977 be sloot het toei-nooi te verplaatsen naai de maand december. Topspelers lieten het massaal afweten. Omdat ze het (fi nancieel) niet zagen zitten om 15.000 ki lometer of meer te reizen of omdat ze met kerst liever thuis wilden zijn. Orga- nisatoi-en in Duitsland en Japan ston den te springen om de Grand Slam-sta- tus van Melbourne over te nemen. Zover kwam het uiteindelijk niet. De bouw van een heel nieuw tenniscen- trum in het toenmalige Flinders Park (het complex in Kooyong was verou derd en te klein) en een uitgekiend mar ketingconcept brachten uitkomst. Hoge- i-e inkomsten door grotere sponsorcon tracten en toenemende bezoekersaantal len, hogere opbrengsten aan televisie rechten en lucratieve merchandising maakten het mogelijk dat de Australian Open, sneller dan verwacht, weer kon aanhaken bij de Grote Drie. Ook op sportief gebied. In de beginjaren waren de - toen nog - Australasian Tennis Championschips vooral een Angelsaksische aangelegen heid. Voor veel Europeanen was de trip naar Melbourne (42 keer organisator), Sydney (17), Adelaide (14), Brisbane (8), Perth (3) en Nieuw-Zeeland (2) een voudig te ver. De Franse musketier Jean Borotra, win naar in 1928, was lang de enige niet-En- gelstalige tennisser die het toernooi op zijn naam wist te schrijven. Pas in 1978 kreeg hij in de Argentijnse tovenaar Guillei'mo Vilas een opvolger. Tot die tijd waren de Australiërs meestal baas in eigen huis. De namen van illustere tennissers als Rod Laver, Roy Emerson, Ken Rosewall en John Newcombe wor den in Melbourne nog altijd met goud geschreven. Noodgedwongen ook, want net als Wim bledon (Pei'ry, 1936) en Roland Garros (Noah, 1983) wachten ook de Austra liërs al meer dan twintig jaar op een winnaar uit eigen land. Pat Cash was ex- twee keer dicht bij, in '87 en '88, maar hij verloor op de slotdag eerst van Ed- bei'g, daarna van Wilander. Twee keer in vijf sets. Cash won wel Wimbledon, zoals Patx-ick Rafter twee keer de beste was tijdens de US Open. In eigen land bezweek hij echter steeds onder al te ho ge vex-wachtingen. Hewitt Australië vestigt nu zijn hoop op Lley ton Iiewitt. De vechtjas uit Adelaide, met de titels van Wimbledon en New York reeds op zak, wordt opzichtig naar vox-en geschoven als de belangrijk ste uitdager van Roger Fedex-er, de schier onovei-winnelijke Zwitser. He witt op de slotdag in de Rod Laver Are na, de Norman Bx-ookes-trofee fier bo ven het hoofd: een mooier cadeau is niet denkbaar, zeker niet voor een honderd jarige die verder alles al heeft. GPD van onze sportredactie KIFFA - Na de dood van de Itali aanse motorcoureur Fabrizio Meoni overweegt motorfabri kant KTM zich terug te trekken uit de rallysport. De tweevoudig winnaar van de Dakar Rally is binnen korte tijd al de tweede coureur uit de stal van KTM die bij een wedstrijd om het leven kwam. In september 2004 over leed Richard Sainct bij een rally in Egypte. „Nu KTM met Meoni en Sainct binnen een aantal maanden twee van zijn beste rijders verlo ren heeft, staat de ondersteu ning van de x-allysport bij ons ter discussie", aldus een verkla- DEN HAAG - De Italiaanse re gering staat vierkant achter het plan van de voetbalbond om een gooi te doen naar de organisatie van het Europees Kampioen schap in 2012. Dat is gistermor gen in Rome bekend gemaakt door Franco Carraro, voorzitter van de Italiaanse voetbalbond. Italië wil het toernooi, dat het land slechts eenmaal won (in 1968) dolgraag organisex-en. Griekenland is een andere kan didaat-organisator. Naar ver luidt hebben ook Polen en Oek raïne plannen om een gezamen lijk bod op de organisatie te doen. De Uefa neemt in decem ber 2006 een besluit over de toe wijzing, Hoewel Italië over een prima in- frasti-uctuur beschikt - de mees te stadions zijn voor het WK van 1990 gemoderniseerd - lijkt de steun van de regering onont beerlijk. Het land organiseert komend jaar de Olympische win terspelen in Turijn. In de aan loop dx-eigden financiële proble men. Slechts na diverse klach ten van het IOC kwam er extra geld van de overheid, waarna de stadions en andere voorzien ingen konden worden afge bouwd. Het EK wordt in 2008 in Oosten- x-ijk en Zwitserland gehouden. GPD/RTR ring van de Oosterxrijkse fabri kant. KTM heeft zijn andere rijders in de Dakar Rally de vrijheid gege ven na de dood van Meoni ver der te gaan of te stoppen. Op ini tiatief van KTM is gistei'en de twaalfde etappe voor motoren geannuleerd. „Mijn persoonlijke mening is dat alle KTM-coureurs naar huis zouden moeten", aldus KTM-chef Heinz Kinigadner. „Het is niet alleen een kwestie van sympathie richting Meonie, maar ook van veiligheid. Nie mand in het team kan voorbij de zware ongelukken. Ik denk dat het geen zin heeft verder te' gaan, maar dat is mijn persoon lijke inschatting." Gerard de Rooy heeft gisteren de twaalfde etappe van de Da kar Rally voor vrachtwagens ge wonnen. De Nederlandse trucker arriveerde na 9 uur, 35 minuten en 14 seconden bij de fi nish in Mali. Hij had een voor sprong van ruim vijf minuten op de Rus Firdaoes Kabirov, die zijn leidende positie in de alge mene rangschikking verstevig de. ANP/SID GOES - Tafeltennisser Danny Heister heeft zijn contract bij Borussia Düsseldorf opengebroken. De 33-jarige inwoner van Arnhem staat nu tot 2007 onder contract bij de club die momenteel tweede staat in de strijd om het Duits kampioenschap. Het is de bedoeling dat Heister vanaf 2006 speler/coach zal worden bij Borussia Düsseldorf. De club heeft verschillende talentvolle spelers onder contract, onder wie de Deense toptwaalf-winnaar Michael Maze en de Duit sers Bastian Steger en Christian Süss. Süss ver sloeg afgelopen zondag in competitieverband nog Ne derlands nummer één Trin- ko Keen. Heister is van plan om als tafeltennisser door te gaan tot de Olympi sche Spelen van 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19