Bijstand; dat doe ons nie Passie voor percussie en dans trekt liefhebbers naar feest Tak 'N Djola Tsunamikunstwerk in bibliotheek 't Spui Benefietconcert met regiobands Sas van Gent ^an Weelden op literaire avond in Middelburg Ontmoeting kunstenaars in Willem3 Sluitingsbevel varkensboer terecht Kwijtschelding IJzendijkenaar wordt hoogleraar Id-kaart laat voor Kapelse ouderen Twee snelkrakers aangehouden BAS VAN GENT - Ze mikken L vijftienhonderd toeschou wers, oftewel vijftienduizend eu ro, Dat bedrag gaat rechtstreeks naar een nieuw weeshuis in Sri Lanka. De Zeeuws-Vlaamse fa milies Lockefeer en Kruimink houden op zaterdag 29 januari jin de Sasse Vlaanderenhal een (benefietfestival naar aanleiding van de zeebeving in Azië. idee voor een festival ont stond op nieuwjaarsnacht, ver telt Saslcia Lockefeer-Kruimink Lit Axel. Samen met haar man Jacques, broers Mare en Peter en Danny en Johnny Dieleman van de Terneuzense audiozaak Echo Audio deelt zij een passie voor muziek. „Waarom een pop concert en geen andere actie? Muziek is een belangrijk instru ment, als het gaat om uitdruk king van emoties. Daarnaast breng je op deze manier veel mensen op de been", vertelt Sas- pa Lockefeer. televisiebeelden over een wees huis in Sri Lanka zetten het Zeeuws-Vlaamse zestal aan het denken. Lockefeer: „Marja van Leeuwen uit Den Haag vloog als een van de eerste hulpverleners naar Sri Lanka. Zij begon met mlpverlening in een als nood hospitaal ingerichte tempel. Daar werd zij getroffen door de lulproep van weeskinderen. Sa- tien met een bevriende zakenre- atie, Nihal Illuperuma, kwam :e op het idee een weeshuis op Irichten." De volledige opbrengst van de enefietavond In Concert for Asia gaat daarom naar de Stich ting Weeshuis in Sri Lanka in Den Haag, Alle bands werken lelangeloos mee, evenals ver killende bedrijven die materi al, geld of ruimtes ter beschik king stellen. DJ Yellowhead bijt im 16.00 uur het spits af. Daar- a volgen Void, dialectband De Lamaketta's en de coverbands Dexter en Blue's Rocktail. jid-drummer Renzo van Poecke treedt ook nog op met Dallas, De avond wordt afgeslo ten door de feestband Zep Zupi- lerende Ziboelateurs. Kaarten ken tien euro. Meer informatie is verkrijgbaar ojiww.inconcertforasia.nl Kunstenares Carina Dumais maakte het kunstwerk In Memory Seaquake Dec 26th 2004 vanuit de behoefte om vorm te geven aan «aaremoties. foto Lex de Meester fesiNGEN - De beelden Vau de rampzalige gevolgen van de zeebeving in Azië heb- aan de Vlissingse beeldend kunstenares Carina Dumais pzet tot het maken van een kunstwerk. Dat is sinds de- fcWe- te zien i" bibliotheek 'Spui in Vlissingen. Dumais, van Nederlands-Indo nesische afkomst, maakte het kunstwerk vanuit de behoefte om vorm te geven aan haar emoties. Er komen allerlei ele menten van de ramp in samen: het water, de bijna uitflakke- rende kaarsen en de zeegodin als symbool van het ongrijpba re. Het resultaat, In Memory Seaquake Dec 26th 2004 gehe ten, ademt de sfeer van de oude schilderkunst, maar is ge maakt met moderne computer software, zoals Painter, Photos hop en een 3D-programma. Het kunstwerk, 1,30 bij 1 me ter groot, is te koop voor 2500 euro. Daarnaast zijn er a vijf tien euro kleinere (dertig bij 45 centimeter) fotografische re producties verkrijgbaar bij de bibliotheek zelf, winkel De- Bard Bar-O-Nes aan het Bel- lamypark en bij Foto Verschoo- re in de Walstraat. Alle op brengsten gaan naar giro 555. DELBURG - Schrijver van Weelden sluit dinsdag januari een serie lezingen jn.de Stichting Literaire Acti- c"en Zeeland (SLAZ) af. De Inkomst wordt gehouden in «euwse Bibliotheek in Mid den begint om 20.00 uur. ,,7~ -'Pen maanden heeft al Marcel Möring, Tom Lanoye en Jessica Durlacher uit genodigd. Van Weelden is de laatste in de reeks. Hij wordt geïnterviewd door PZC-journalist Ernst Jan Rozendaal. Dirk van Weelden (Zeist, 1957) werkte in de jaren tachtig nauw samen met Martin Bril. Ze publi ceerden samen artikelen, essays en verhalen. Bekend is Arbeidsvitaminen. Het ABC van Bril Van Weel den (1987). Nadien ontwikkelde hij een so- lo-oeuvre, met de romans Tegen- ivoordigheid van geest (1989), Mobilhome (1991), Oase (1994) en Orville (1997), de novellen Antonius Servadac en Het re frein en Van hier naar hier (es says en verhalen). Zijn werk werd bekroond met de Multatuliprijs (voor Mobilho me) en de Frans Kellendonlc- prijs voor zijn hele oeuvre. Van Weeldens jongste boek ver scheen in 2003: Looptijd. Het is een essay met romanachtige trekken, 'literaire non-fictie' zo als uitgeverij Augustus het om schrijft, over het wezen van hardlopen. De Senegalese zanger en danser Omar Ka treedt op tijdens de Soiree Africaine van Tak'N Djola. VLISSINGEN - In de reeks ont moetingen met kunstenaars tre den morgenavond in kunstcen trum de Willem3 in Vlissingen Philip Akkerman uit Den Haag en Anya Janssen uit Arnhem aan. Beide kunstenaars exposeren momenteel in de Willem3. In het geval van Akkerman gaat het om recente, portretten, terwijl Janssen onder de titel Double Edged een serie realistische schilderijen tentoonstelt waarin een eeneiige tweeling figureert. Van Akkerman loopt ook een ex positie met 24 zelfportretten in galerie Revolution 105J in Mid delburg. Het gesprek met beide kunste naars staat onder leiding van Ni co Out. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. door Ali Pankow RENESSE - „Het is veel boem, boem, maar geen house. Van daar dat we vaak 'No House Par ty' zeggen als we het over ons jaarfeest hebben", zegt Rob van den Hoek van de Zeeuwse per cussiegroep 'Tak 'N Djola'. Dat jaarfeest zit er weer aan te ko men, maar dit keer onder de naam 'Soiree Africaine' op zater dag 29 januari in het dorpshuis in Renesse. Doel van het jaarfeest is de vele liefhebbers van specifiek West-Afrikaanse muziek en dans bijeen te brengen voor op tredens waarin ritme en passie voorop staan, maar ook om die liefhebbers zelf aan de slag te la ten gaan. Daarom bestaat er een uitgebreid middag- en avond programma met een Afrikaanse maaltijd als koppeling daartus sen. Rob van den Hoek geeft aan dat de deelnemers uit dat aan bod hun eigen pretpakket kun nen samenstellen. Hij is trots op het feit dat Tak'N Djola deskundigen met naam en faam voor de workshops heeft kunnen aantrekken. Zo geldt Victor Sams al een ervaren en geduldig docent die het beste uit zijn leerlingen weet te halen. Sams is geboren op Sint Eusta- tius. Hij is percussionist, zanger en componist en combineert Afrikaanse ritmes met de swing van de Cariben. Voor de dansliefhebbers zal Jo hn Kayongo uit Kenia een work shop geven. Hij studeerde antro pologie in Nairobi en woont sinds acht jaar in Nederland. Hij voltooide zijn opleiding mo derne dans aan de School voor Dansontwikkeling in Amster dam. Djembe Zijn les wordt begeleid door Tak 'N Djola en Ousmane Seye. Deze laatste staat bekend als kei op de djembe. Hij speelde bij verschillende bekende baletten en in de Senegalese percussie groep 'N'Gewel Keur Gui'. Hij heeft nu zijn band 'N'zema' en speelt 's avonds ook tijdens de Soirée Africaine in Renesse. Ousmane Seye speelt dan samen met de Senegalese performer Omar Ka, die bekend staat om zijn uniek stemgeluid. Hij zingt in de taal van stam de Fulani, een nomadenvolk uit Senegal met een rijke muziekcultuur. Al op jonge leeftijd trad hij op als zanger in de hoofdstad Dakar. Verder werd hij als danser win naar van talloze wedstrijden. Omar Ka richtte in 1991 zijn ei gen Fullaband op. Die formatie is snel populair geworden en speelt tegenwoordig met grote regelmaat in Senegal en de om ringende landen. De fijne kneepjes van het vak leerde Omar Ka intussen van mastermusicus Baaba Maal. Die wijdde hem in de geheimen in van de traditionele Fulamuziek en andere West-Afrikaanse stij len als Mbalax en Mandinka, naast moderne Westerse stijlen. Het jaarfeest van Tak 'N Djola biedt verder een bijzondere workshop onder leiding van de Tunesische Kaouther Mar- tens-Sghaïer. Haar grootste pas sie is buikdansen en ze weet de techniek daarvan op speelse wij ze op haar cursisten over te bren gen. Zowel beginners als meer ervaren dansers kunnen aan haar les deelnemen. Een belang rijk attribuut bij het buikdan sen is een omslagdoek, die overi gens ook ter plekke beschikbaar zajj zijn. Instrument Ook de percussie-workshops bie den ruimte aan debutanten en meer ervaren trommelaars. „Wie een instrument heeft, wordt geadviseerd die mee te brengen. Maar als er iemand mee wil doen die daar niet over beschikt, is daar ook wel weer een mouw aan te passen", zegt Van den Hoek. Belangstellenden voor deelname aan een van de workshops kun nen zich tot zaterdag 22 januari aanmelden bij Rob en Petra van den Hoek, telefoon 0111-676098. donderdag 13 januari 2005 17 door Rene Schrier De Nederlandse uitkeringsgerechtig de is voor zijn uitkering in sterke mate afhankelijk van de grillen van zijn gemeenteraad. Onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud) heeft onlangs laten zien dat er tussen de ene gemeente en de an dere een verschil in de uitkering kan zit ten van 124 euro per maand voor een al leenstaande uitkeringsgerechtigde. En dat op een totaal maandbedrag van 769 euro. Alie Kooiman, consulente van het Kla verblad en de landelijke organisatie cliëntenraden Zeeland, vindt dat dat ei genlijk niet kan. Ze weet dat gemeenten een autonoom beleid kunnen uitvoeren als het om kwijtschelding en de hoogte van sommige uitkeringen of verstrekkin gen gaat, maar ergens vindt ze dat er sprake is van rechtsongelijkheid. Dat is een van de redenen waarom het Klaverblad deze week een nieuwe bro- chure heeft gepresenteerd met een over zicht van alle regelingen van rijk en ge meenten, op het gebied van wonen, zorg, welzijn en vervoer. Met die bro chure in de hand kunnen mensen een be roep doen op de uitkeringen en (finan ciële) regelingen waar ze recht op heb ben. Want volgens het Klaverblad schort het daar nogal aan. Te veel geld blijft onge bruikt, omdat mensen die er wel recht op hebben er geen gebruik van maken. Terwijl aan de andere kant de finan ciële nood onder minima en uitkerings gerechtigden toeneemt. De gemeenten kunnen daar, volgens het Klaverblad bij de presentatie van de brochure, wat aan doen door hun kwijt- scheldings- en bijzondere bijstandsre- gels gelijk te schakelen. Zo heeft ieder een die daarvoor in aanmerking komt gelijke rechten in Zeeland. Vroeger waren er niet zoveel regels en waren minder draagkrachtigen afhankelijk van niging voor Armenzorg en Weldadigheid uit 1916. De zaak helemaal gelijkschakelen, zoda nig dat in iedere gemeente dezelfde be dragen worden gehanteerd, zal nooit lukken, is de reactie van de voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG), Dick van der Zaag. Ge meenten hebben daar nu eenmaal hun eigen verantwoordelijkheid in. Overigens valt het volgens hem wel mee met de grote verschillen tussen de Zeeuwse gemeenten. Enkele jaren gele den hebben de leden van de VZG de stand van zaken op dat terrein op een rij gezet in samenspraak met het Zeeuw se armoedeplatform Splinter. Daarbij bleek dat er geen sprake was van erg grote verschillen. Maar Van der Zaag er kent dat dat alweer enkele jaren gele den is. Hij heeft evenwel de indruk dat er wel degelijk gemeenten zijn die hun best doen om de mensen te bereiken die recht hebben op financiële ondersteu ning. Een-wan die gemeenten is Vlissingen. Die heeft zeer recent de brochure Rond komen in Vlissingen gepubliceerd. Ook daarin worden alle subsidie- en bij standsmogelijkheden nog eens op een rijtje gezet. De brochure is op zeer rui me schaal verspreid. Maar Vlissingen gaat verder, legt beleidsambtenaar Koos Gesink van sociale zaken uit. De gemeente weet namelijk wie een beroep doen op een gemeentelijke uitkering. Ook heeft de gemeente een bestand van mensen die in aanmerking komen voor een kwijtscheldingsregeling. Door die bestanden aan elkaar te koppelen ont staat een redelijk compleet beeld van de mensen die financiële steun kunnen ge bruiken. Vlissingen heeft dat gedaan in overleg met Veere en Middelburg, maar om een of andere reden - volgens Ge sink - konden die het tempo van Vlissin gen niet volgen. Van der Zaag heft wel een waarschu wende vinger als het gaat om het koppe len van bestanden. Gemeenten moeten uitkijken dat ze niet in strijd handelen met de privacy wetgeving. Kooistra is daarvan op te hoogte, maar meent dat instanties zoals deze Middelburgse vere foto Zeeuws Documentatiecentrum de privacy niet te snel als excuus moet worden aangegrepen. Als het gaat om fraudebestrijding mogen allerlei bestan den wel aan elkaar gekoppeld worden. Als voorbeeld noemt ze de Zeeuwse ge meenten die kijken naar uitkeringsger- chtigden met een dure auto en daaraan allerlei conclusies verbinden. Kooistra signaleert dat er nog een an der probleem is als het gaat om de bena dering van mensen die recht hebben op steun. Niet iedereen wil een beroep doen op bijvoorbeeld een bijstandsuitke ring. „Mensen schamen zich wel eens. Ze zeggen dan we hebben altijd voor onszelf gezorgd, dus dat doen we nu ook. Op zijn Zeeuws wordt er dan wel eens gezegd: 'Dat doe ons nie'. Maar als je dan ziet wat er maandelijks overblijft om boodschappen te doen, schrik je." Kooistra:„Wat die mensen vergeten, is dat ze wel hun hele leven belasting heb ben betaald en premies voor de volks verzekeringen. Dat hebben ze destijds voor anderen gedaan. Nu hebben ze er zelf recht op." DEN HAAG - De gemeente Sluis verbiedt het de Oost-Brabantse varkenshouder C. van Sleuwen terecht drie varkensstallen in Oostburg met een totale oppervlak te van duizenden vierkante meters in gebruik te nemen. Dit heeft de Raad van State bepaald. De hoogste bestuurs- rechtbank concludeert dat varkenshouder Van Sleuwen in 1994 de stallen in afwijking heeft gebouwd van de ver leende bouwvergunning. De gebouwen staan daardoor al jarenlang leeg. In de stallen zijn geen brandcompartimen- I ten aangebracht. Zodra die erin zitten kan Van Sleuwen de stallen aan de Coxydeweg, Maagdenbergweg en Sop- hiaweg in gebruik nemen, aldus de Raad van State. De kwestie was lange tijd niet nijpend omdat de klad zat in de varkenssector. Nu de markt weer lijkt aan te trek ken en de kiloprijs van varkensvlees een stijgende lijn ver toont, wil Van Sleuwen de stallen exploiteren. i; WAGENINGEN - De uit IJzendijke afkomstige dr. ir. René Wijffels is deze week benoemd tot persoonlijk hoog leraar proceskunde aan de universiteit van Wageningen. Wijffels (44), die na de middelbare school in Oostburg in Wageningen studeerde, is al een aantal jaren universitair hoofddocent. Zijn onderzoeksgebied is mariene biotechno logie. Hij geldt op dit terrein als wetenschappelijk topta lent. Zowel landelijk als mondiaal heeft hij substantieel bijgedragen aan het uitdragen van zijn vakgebied. Wijffels is bestuurslid van verscheidene landelijke en in ternationale organisaties. In december van het vorige jaar werd hem nog de prestigieuze Vici-subsidie toegekend. De benoeming geldt voor een verlengbare periode van vijf jaar. Naast Wijffels werden nog negen andere medewer kers benoemd. Wageningen Universiteit en Researchcen trum heeft hierdoor nu 22 persoonlijke hoogleraren. KAPELLE - Ouderen van zorgcentrum Cederhof lopen deze maand nog op straat zonder identiteitsbewijs. 74 van de 95 bewoners van het zorgcentrum zijn volgens J. van Dijke van de gemeente Kapelle niet in het bezit van een geldige id-kaart of een paspoort. De bewoners van Ce derhof kunnen 28 januari hun id-kaart verwachten. Daar voor zijn gisteren zijn pasfoto's gemaakt in het zorgcen trum. Volgende week komen ambtenaren van de gemeen te naar Cederhof voor het administratieve gedeelte. De keuze om een identiteitskaart aan te schaffen is aan de bewoners overgelaten. Die zijn vorige week schrifte lijk op de hoogte gesteld van de wettelijke plicht om al tijd een geldig identificatiebewijs bij te dragen. Daarin werd ook gewezen op de mogelijkheid om in Cederhof een pasfoto te laten maken en de kaart aan te vragen. VLISSINGEN - De politie heeft twee Vlissingers aange houden die verdacht worden van het plegen van twee snel- kraken. De snelkraken werden in november gepleegd bij een kledingzaak in Oost-Souburg en een winkel in Zoute- lande. Bij beide inbraken werden tegels door de ruiten van de winkels gegooid. De politie kwam de twee man nen, van 31 en 37 jaar oud, op het spoor door videobeel den die zijn gemaakt bij de kraak in Oost-Souburg. De verdachten maakten gebruik van twee gestolen auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17