Bedrijven tegen komst van HKPD IICdCTIE OPRUIMING PZC PZC Vriendschappen op de kegelbaan Gimbrère GRATIS Memoires van drie generaties dirigenten 20% - 70% KORTING 13 Walcherse gemeenten keren geen Zalmsnip uit yBC wil dat huiskamerproject drugsverslaafden in binnenstad blijft GEHELE 2 PRIJS AAZET VAKANTIE* VARISO lezers schrijven Oud papier Kunstproject II Balk zorgt voor rookontwikkeling Man rijdt lantaarnpaal omver Uitbreiding kerk in Wemeldinge PvdA bezoekt wijken Steun voor hulp aan Azië agenda 0P UITLOPENDE MODELLEN UCHTLAND donderdag 13 januari 2005 Wendy van den Hurk .BURG - De Walcherse en volgen niet het voor- n collega Enschede. De „else stad keert dit jaar au..U6'de Zalmsnip van ruim 45 euro uit aan haar burgers. Dat kan door een vergissing van de overheid. Die slaagde er niet in afschaffing van de bonus op tijd in de Staatscourant af te drukken. Een ronde langs de Walcherse gemeenten leert dat zij dit echter niet van plan zijn. Zo laat Vlissingen via een woordvoerder weten dat de com missie heeft bepaald niet ak koord te gaan met het voorstel dat SP-fractievoorzitter K. de Roos indiende. „Ook al kan het, we doen het niet. Zo heeft het Rijk nu eenmaal beslist." Ook in woners van Middelburg lopen de bonus mis. Wethouder van fi nanciën H. Kool-Blokland laat weten de uitkering een te groot risico te vinden. „Het Rijk gaat haar vergissing met terugwer kende kracht repareren. Zij heeft daar gewoon de middelen niet voor. Misschien zijn we wat aan de voorzichtige kant, maar we willen niet onverhoopt zelf voor de kosten opdraaien." Inwoners van Veere hebben ge luk. Toen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een model verordening maakte, had Veere die voor haarzelf al klaar. „De Zalmsnip hebben wij niet aan wetgeving gekoppeld. De bonus is ook hier afgeschaft, maar in de begroting hebben we een compensatie opgenomen van 25 euro per huishouden", aldus een woordvoerder. Hnnr Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De Vlissingse Bedrijven Club (VBC) heeft lie ver dat het Huiskamerproject voor Drugsverslaafden in de bin- istad blijft. Dat heeft de vere niging via haar advocaat aan liet college laten weten. [De bedrijven hebben vooral be denkingen tegen de drie geop perde locaties voor het Huiska merproject voor Drugsverslaaf- den (HKPD). Die bevinden zich allemaal in de nabijheid van een bedrijventerrein. Instellingen spreidt de gemeente Vlissingen het liefst over de stad, om zo el ke wijk het recht te geven op al gemene voorzieningen. Maar, zo stelt het VBC, het huiskamerpro ject is geen algemene voorzie- img. „Bovendien wonen op een iedrijventerrein nagenoeg geen nensen zodat ook geen beroep ip algemene voorzieningen kan leslaan." )okeen ander criterium, ruimte- ijke ordening, haalt het niet bij de vereniging. Een bedrijventer- irein zou geen goede ruimtelijke mening zijn, aangezien er geen iewoning is toegestaan. )e bedrijven verwachten over- in de verslaafden, zeker omdat bij deze bedrijven veel te alen valt'. Daarbij refereert oen aan het hoge bedrag dat «slaafden dagelijks nodig heb- ien voor hun drugsgebruik. Met de benodigde honderd euro per dagen tachtig verslaafden komt (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal isiikllolnsimcnwcrfclngmet ciMSÏI-KiSSSö www.aazet.nl Kip* -Tel. 0113-3303: H§l Bezorgklachten: 3-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Iel; 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Madia Berkelder I Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk poen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Iel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 kniail: redactie@pzc.nl 'nternet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het totaalbedrag per jaar uit op enkele tientallen miljoenen, heb ben de bedrijven berekend. De aanwezigheid van veelplegers is dan 'gevaarlijk', vinden zij. Geen enkele voorgestelde loca tie komt door de eisen van de be- drijvenclub. Zo wordt het idee van het oude slachthuis 'zeer strijdig' genoemd door de nabij heid van het station en twee on derwijsinstellingen. Bovendien ligt de Poortersweg aan de en tree van de stad, „waardoor de vestiging een verpauperd beeld zal geven van Vlissingen." Ook de hoek President Rooseveltlaan/Gildeweg vormt voor de bedrijven geen goed al ternatief. Hier wordt gevreesd voor het publiek bij de aanwezi ge sportcomplexen en bovenal, de gemeentelijke begraafplaats. Een plek waar onlangs nog ver nielingen door junks zijn aange richt. Behalve voor psychische schade vrezen de bedrijven ook voor hun eigen belang. „Er gaan reeds stemmen op voor vertrek uit het bedrijventerrein en vesti ging elders buiten Vlissingen", luidt de voorspelling als het HK PD zich daar vestigt. Het leeg staande pand aan de Oude In dustrieweg is ook geen optie vol gens de vereniging. Bedrijven en scholen in de buurt zouden niet op de komst van verslaafden zit ten te wachten. Vanmiddag gaat de VBC in gesprek met de wet houders Van der Maden en Pop- pe-de Looff. Tijdens de informa tiebijeenkomst op 17 januari zal de vereniging haar bezwaren nog eens mondeling toelichten. Ondanks haar 85 jaar weet Anneke Hoogendoom-Pieterse nog met regelmaat de kegels om te gooien. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - In vijftig jaar zijn al heel wat ballen naast de baan beland. Duizenden kopjes koffie gevuld en veel gelachen, zelfs gehuild. Kegelclub Schelde viert haar gouden jubileum. Nieuwjaarsreceptie van De Schelde in 1955. „Ik zie me nog gaan", dagdroomt Anneke Ploogendoorn-Pieterse, 85 jaar en lid vanaf het eerste uur. Haar man was indertijd hoofdingenieur bij de werf. Toen de directie voorstelde met het personeel een kegelclub te vormen, zei hij direct ja. Zo ook mevrouw Hoo- gendoorn, die zich aansloot bij de groep echtgenoten. „Zestien 'vrouwen van'. Iedereen was enthousiast; binnen de kortste keren waren clubs gevormd." De mannen verenigden zich in de club Eva, vrij vertaald: Een Vrije Avond. Jul lie Eva, dan wij Adam, moeten de da mes hebben gedacht. De vertaling Alle Dames Aan 't Mikken werd er als van zelf aangebreid. Aan de vooravond werden de regels van het spel op tafel gelegd en de dames kon den aan de slag. Elke maandagmiddag gingen ze kege len: een uitje in het drukke bestaan als huismoeder. Zo had mevrouw Hoogen- doom al vier kinderen toen ze ging kege len. Later kreeg ze er nog twee. „Dan stond ik met een dikke buik te kegelen. Het sporten ging gewoon door. Geen middag wilde ik missen, ook al kon ik maar een uurtje blijven omdat de kinde ren aan de borst moesten." De - toen nog houten - kegelbanen la gen in de voormalige elektriciteitscen trale van De Schelde op de hoek van de Paul Krugerstraat/Scheldestraat. „Tij dens toernooien zag het ooit blauw van de rook", herinnert mevrouw zich. „Er is geen man die niet roken kan, werd destijds gezegd. Niet uit nervositeit, maar uit gezelligheid. Iedereen raakte met elkaar bevriend. Toen mijn man in 1963 overleed, ben ik blijven kegelen. Daar keek niemand van op." Plet oude clubhuis stond op een plek waar je de schepen kon zien liggen. Een bindend gevoel met het bedrijf, maar de werf was ook een verplichte binding. „Je moest op de loonlijst staan, wilde je erbij mogen. Nu gaat dat wat losser, maar vroeger was De Schelde een heuse voorwaarde. Dan komt de werf ook snel ler ter sprake. Ging het slecht met het bedrijf, merkte je dat hier aan tafel." Sjoelen Zeker in 1983, toen het zo slecht ging dat de werf het clubhuis moest sluiten. Met pijn in het hart, verzekert me vrouw. „De directie vond de kegelclubs erg belangrijk; ze deden echt hun best een nieuwe locatie voor ons te vinden. Noodgedwongen moesten we gaan sjoe len. Maar dat gaf niet; de gezelligheid was immers niet verdwenen." In 1988 ging er zogezegd een 'hoera' op: de kegelclubs konden terecht in het hui dige pand Koningsweg. De verhuizing verliep geruisloos. „Een feest vond de directie ongepast in moeilijke tijden. Maar we kregen wel een bar en twee kunststof banen. Voortaan hoefde je niet meer zelf de kegels recht te zetten foto Ruben Oreel en de ballen rolden zelf terug naar vo ren.'" De dames hebben De Schelde na al die jaren nog hoog in het vaandel staan. Niet alleen vanwege het pensioen. Ze zijn trots op de werf en haar schepen. Tijdens de koffie gaan gesprekken dik wijls over hoe jammer het is dat het ter rein verdwijnt. Aan de wand prijken portretten van marineschepen. Ook hangt er een reclameposter van Oranje boom. Een heel oude, gezien de tekst 'Bier waarbij een man zich thuis voelt'. De vrouwen laten zich niet onderdruk ken; ze gooien haast even goed als hun mannelijke medesporters. „Kijk maar naar dat bord", klinkt het in koor. En ja hoor: nauwelijks verschil. Mevrouw Hoogendoorn heeft zich in vijftig jaar ook sportief ontwikkeld. „Ik heb geleerd dat je op de bal moet kijken en dat staand kegelen beter is dan met een aanloopje. Nu zit ik in een mindere periode, maar ook ik heb toptijden ge kend. Het gaat misschien niet meer zo soepel als in de jaren vijftig, maar soms gooi ik ze nog allemaal om." Als deze week alle clubs hun uurtje ke gelen hebben gehad, is het zaterdag tijd voor een jubileumfeest in het clubhuis. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Als korfbalverereniging K.V. Seolto halen wij al jaren papier op in Vlissingen. Een aantal ja ren geleden waren er op Walche ren en Zuid-Beveland twee be drijven die het papier inzamel de, te weten ZOPC in Goes en Kaljouw in Middelburg/ Oost-Souburg. Deze twee bedrij ven zijn eerst door Verstraete/ Verbrugge overgenomen en daarna door Delta-Milieu. Wij als vereniging halen wekelijks papier bij particulieren dat wij ook in Middelburg lossen. Het aantal kilo's dat we wegbrengen varieert van 250 tot 800 kilo. Nu Delta-Milieu heeft besloten om de vestiging in Middelburg te sluiten, moeten Wij het papier gaan lossen in Goes, wat gezien het geringe aantal kilo's niet ren dabel meer is. De reden van slui ten is waarschijnlijk, dat er nog meer winst gemaakt moet wor den. We zijn als Delta-Milieu al rijk maar we moeten nog rijker worden, anders gaan de aandeel houders, gemeenten en de pro vincie koeren. Indien het papier niet meer door verenigingen wordt opgehaald, komt het in de grijze bak terecht. Het ver branden van de inhoud kost 142,00 euro per ton, als vereni ging krijgen we maar een subsi die van 32,00 euro per ton, een voordeel voor de gemeente van 110,00 euro per ton. Burgers moeten meer milieubewust wor den, maar daar wordt nu een stokje voor gestoken. Ik vind dat er binnen de grenzen van Walcheren een locatie beschik baar moet blijven om papier te kunnen lossen. Dit is voor zowel gemeente als verenigingen goed koper. Of heb je als aandeelhou der helemaal niets te vertellen? Jan Harthoorn Gerbrandystraat 136 Vlissingen Naar aanleiding van de door de heer Stroo in deze rubriek geui te ongenoegens over de activitei ten van het Vlissingse Bureau Beeldende Kunst nog het volgen de: Het meest opmerkelijke, en dat wordt door de heer Stroo ook gesignaleerd, is wel dat er uit gemeentelijke bestuurlijke kring geen enkele reactie is op de plaatsing van de 'monsterlij ke' beelden op het Stadhuis plein te Vlissingen. Betekent dit dat burgemeester en wethou ders, plus de vele raadsleden al voordien akkoord zijn gegaan met de meer dan 100.000 euro kostende beeldende kunst? La ten de raadsleden van de ver schillende partijen die voor en tegen deze Riekwelnonsens zijn zich melden, dan kunnen de Vlis- singers daar straks hun stemge drag aan aanpassen. Tevens kan de vraag gesteld worden waai de zo vaak genoemde inspraak van de inwoners van deze stad blijft. Zo zijn er nu weer plan nen om voor kunstwerken langs MIDDELBURG - Door de open haard van de buren is gis termorgen rond acht uur in een pand aan de Rouaanse- kaai in Middelburg brand ontstaan. Het vuur was moei lijk te vinden, omdat het woedde in een vloerbalk op de eerste verdieping. De brandweer heeft de brandhaard ont dekt met behulp van een warmtebeeldcamera. Een deel van de open haard van de buren en de vloer moesten wor den gesloopt om het vuur te kunnen blussen. De schade wordt geschat op 10.000 euro. WESTKAPELLE - Een dronken man heeft gistermorgen op de Markt in Westkapelle een lantaarnpaal omver gere den. De man raakte bij de botsing gewond aan zijn hoofd. Voor die verwonding is hij door ambulancepersoneel be handeld. Bij een blaastest bleek dat hij drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Bovendien is zijn rijbewijs ingeno men. WEMELDINGE - De Vrije Evangelische Gemeente van Wemeldinge wil haar kerk aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge uitbreiden. Het is de bedoeling een zaaltje en een gemeenschapsruimte voor nevenactiviteiten vast te plakken aan het gebouw. De gemeente Kapelle is be reid mee te werken aan het plan. Dé Vrije Evangelische Gemeente van Wemeldinge telt ongeveer honderd leden en een groep vrienden. Wekelijks bezoeken zo'n honderd mensen de diensten. MIDDELBURG - De raadsfractie van de PvdA in MiddeN burg gaat morgen op werkbezoek in de wijken Klaren- beek en Veerse Poort. Ook PvdA-wethouder A. de Vries gaat mee. Het bezoek begint om 10.00 uur in de Water sniphof in Veerse Poort 1. Daar maken fractie en wethou der met wijkbewoners een rondgang door de buurt. Daar na bezoeken ze de aanleunwoningen van het Roggeveen huis. Om 13.00 uur zijn de raadsleden bij supermarkt Jumbo om met wijkbewoners te praten. Die kunnen daar ook wensbriefjes invullen. Om 16.00 uur sluit de PvdA het werkbezoek af in het skatepark Meker. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland staat positief tegen over het initiatief van de gemeente Bergen om uitkerings gerechtigden te laten meehelpen in Azië. Dat moet wel op vrijwillige basis en kan alleen doorgaan als de staatssecre taris van Sociale Zaken groen licht geeft. Het is volgens de wet niet mogelijk om als uitkeringsgerechtigde een lan gere periode in het buitenland te verblijven. „Staatssecre taris Van Hoof heeft in een informeel contact met de ge meente Bergen laten weten dat het een sympathiek plan is", zegt een woordvoerder van het ministerie. „We kijken nu naar de mogelijkheden." Ook al geeft het ministerie toestemming, dan nog zijn er veel hobbels weg te nemen, denkt ambtenaar W. van Ballegooijen van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Want hoe zit het met verzekering of de reiskosten? En waar moeten ze gaan werken?" door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Ruim honderd jaar ervaring als diri gent zit er in de familie Riedijk uit Sint-Maartensdijk. Drie ge neraties gaven leiding aan een koor: Adriaan, zoon Izaak en kleinzoon Mario. De middelste schreef de memoires op van de muzikale loopbanen van de drie dirigenten. Izaak: „In 2001 nam ik afscheid van vier van de zes koren, waar ik op dat moment dirigent was. Ik kreeg een computer als af scheidscadeau. In het begin zei ik nog wel eens: 'Ik doe dat ding de deur uit', want ik kon er niks mee. Toen heb ik wat lessen ge volgd." Inmiddels is de 73-jarige Rie dijk erg behendig geworden met het apparaat. Hij schreef een 165 pagina's tellende memoire over de geschiedenis van de drie generaties dirigenten in de fami lie. In totaal stonden de drie he ren 109 jaar lang voor een koor. „Toen ik er aan begon, had ik niet verwacht dat het zo lang zou worden", geeft hij toe. „Ik ben er een maand of negen mee beziggeweest." STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten en om 14.00-15.30 uur: Crea tieve themamiddag; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+yoga. (Advertentie) de rondweg naar Koudekerke nog weer eens 400.000 euro te besteden. Om dit niet geringe be drag te besparen zouden de op het Stadhuisplein geplaatste en nog te plaatsen 'kunstwerken' langs die rondweg geplaatst kun nen worden, maar dan wel dicht langs de slootkant. In de nieuw- j aarsrede van de burgemeester werd gesproken over een bedrag van twee miljoen euro, dat het komende jaar bespaard moet worden. Met de besparing van deze 400,000 euro is dan reeds een goed begin gemaakt. Tot slot graag een advies aan de heer Riekwel en zijn medewer kers. Houd uw moderne kunstui tingen binnenskamers. Er is nog voldoende ruimte in de Willem 111 kazerne. Jack van Hoorn Boulevard de Ruyter 370 Vlissingen verlichting Middelburg, Geere Passage 6-10, 0118-623178 www.lichtland.nlinfo@lichtland.nl 16. 1984 17. 1988 18. 1992 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13