Andere rampen niet vergeten gijzelt mogelijk familieleden rebellenleider PZC Oekraïne trekt troepen Irak terug Met slaapzakken voor de deuren van de Vlaamse scholen Rel over vlees op menu in Franse schoolkantines VN-commissaris Lubbers vraagt ook geld voor probleemgebieden als Soedan Directe vlucht China-Taiwan straks mogelijk Sllllill5 Rat hoort verschil tussen Nederlands en Japans Meisje overlijdt aan vogelgriep Veel doden door busongeval India Strijd op Filipijnen eist levens Ruim 200 illegalen vast op eiland Eerste boetes voor rokers Italië Iran opent onderzoek naar martelen van journalisten dinsdag 11 januari 2005 door Honk Glimmerveen LÏON - Ditmaal zijn het niet de hoofddoekjes maar het vlees op de bolden van schoolkinderen, die de gemoederen in het Franse onderwijs bezighouden. Twintig moslimouders in de plaats Villefranche-sur-Saöne, nabij Lyon, willen dat hun kroost gevrijwaard wordt van het eten van vlees tijdens de tra ditionele lunch in de schoolkan tine. Of het moet 'halal' bereid zijn, op de door moslims gehan teerde, wijze. Onderwijswethouder A. Cham- befort peinst daar niet over. Zij heeft de betrokken ouders een brief gestuurd waarin zij schrijft dat wanneer de kinde ren niet eten wat de pot schaft, zij voortaan niet meer welkom zijn in de kantine. De scholen in Villefranche serve ren al geen varkensvlees meer en wat Chambefort betreft blijft het daarbij. De dagelijkse maal tijd, schrijft zij, is evenwichtig samengesteld en bevat alle voe dingsstoffen die kinderen nodig hebben. En vlees hoort daarbij. De moslimouders nemen even wel geen genoegen met de uitleg van de wethouder. Ze hebben de antiracisme-orga- nisatie MRAP ingeschakeld, die meteen met grof geschut kwam: 'onaanvaardbaar' en 'schok kend' werd de handelwijze van de gemeente genoemd. De burge meester probeerde de zaak nog te sussen, maar veel succes lijkt hij niet te hebben. Hij suggereerde de betrokken ouders dat wanneer zij de ge meente een verklaring toestuur den waarin zij alle eventuele ge volgen van een 'gehandicapte' maaltijd op zich namen, er wat hem betreft geen probleem meer was en dat alle kinderen weer de schoolkantine konden bezoe ken. Maar het initiatief van de moslimouders in Villefranche heeft inmiddels navolging ge vonden in enkele voorsteden van Lyon en is tot een nationale kwestie uitgegroeid. GPD •urn onze redactie buitenland HILVERSUM - Regeringen moe ten andere humanitaire rampen dan die in Azië niet uit het oog verliezen maar ook geld blijven geven voor rampgebieden als Soedan, Burundi en Congo. Dat heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties Lubbers gisteren ge- LWe zouden er spijt van krijgen 'als we later zouden zeggen: in '2005 deed de wereld het heel |oed in de reactie op de ramp in -Azië, maar we vergaten even .dat er ook andere problemen wa- j'en en nu betalen we de reke ning voor een tekort aan aan dacht", zei hij. totale" aantal slachtoffers lan de zeebeving in de Indische löceaan is voorlopig nog niet te [overzien. In de provincie Atjeh, pp de westkust van het Indonesi sche eiland Sumatra, stijgt het 'aantal doden nog snel. Functionarissen van het Rode Kruis zeiden gisteren na een be doek aan het gebied, dat zater dag alleen al in Meulaboh 2600 lijken werden gevonden. Het do dental in Indonesië staat al op ruim 104.000. In alle getroffen landen samen is dat meer dan 156.000. Mazelen In Atjeh wordt, twee weken na de zeebeving, gevreesd voor het Uitbreken van mazelen. Er zijn enkele gevallen van de ziekte vastgesteld. De Verenigde Na ties hebben vaccinatie van alle Idnderen onder de vijftien jaar in de provincie daarom tot een 'EKING - De Volksrepubliek heeft ermee ingestemd lat luchtvaartmaatschappijen ond het Chinese nieuwjaar echtstreekse vluchten tussen Ihina en Taiwan uitvoeren. zou de eerste maal worden zij rechtstreeks naar Taiwan Een Taiwanees vlieg- [hgkreeg in 2003 als eerste toe- temming van Peking om via naar Shanghai te vlie- Peking staat nu directere toe tijdens de Chinese ieuwjaarsvakantie die 9 februa- ibegint. de economische bloeiende me- Shanghai en omgeving tussen de vier- en vijf- Onderdduizend Taiwanese 'erknemers en zakenlieden die vakantie naar huis willen, vliegtuig dat van Taiwan aar China vliegt, gaat voorals- og eerst door het luchtruim an een derde land of via Macao Hongkong het Chinese lucht- binnen. Taiwanese piloten daarmee ook dat ze a het vasteland worden aange- en voor vijandelijke vliegtui- -n uit de 'rebellerende eiland- ANP van hun prioriteiten gemaakt. In Thailand, waar de autoritei ten het aantal doden gisteren op 5303 stelden, moet van alle men sen die door de tsunami zijn om gekomen, DNA worden afgeno men. Het Thaise ministerie van Binnenlandse Zaken heeft tot de maatregel besloten, opdat al le slachtoffers kunnen worden geïdentificeerd. Sommige delen van de Malediven zijn zo zwaar getroffen door de tsunami, dat er een nieuwe landkaart van de eilandengroep moet worden ge maakt. Dat hebben adviseurs van de regering van de Maledi ven gisteren gezegd tijdens een conferentie over kleine eilanden op Mauritius. De golven hebben de vorm van veel eilanden onher kenbaar veranderd en sommige zelfs onder water doen verdwij nen. Plet Rampen Identificatie Team is de afgelopen dagen in een hogere versnelling gaan wer ken. Was er vorige week donder dag nog één 'lijn' waar de stoffe lijke overschotten werden onder zocht, nu zijn dat er vijf. Vol gens de chef van het Korps Lan delijke Politiediensten P. van Zunclerd zijn de omstandighe den de afgelopen dagen sterk verbeterd. Zo zijn de honden en kippen die rond de lijkenzakken rondscharrelden, gevangen en afgevoerd. Het Wereld Natuur Fonds heeft gisteren opgeroepen om de kust gebieden die getroffen zijn op duurzame wijze op te bouwen. Volgens de organisatie zijn ge bieden waar ecosystemen nog in tact waren minder hard getrof fen dan plaatsen waar is ingegre pen in de natuur. Zo werkten ko raalriffen en mangrovebossen werkten als een buffer tegen het water. ANP/AFP/RTR Een Amerikaans landingsvaartuig (Landing Craft Air Cushion) brengt hulpgoederen aan land in Meulaboh op Sumatra. foto Bart Bauer/RTR van onze redactie buitenland KIEV - Het geweld in Irak wordt Oekraïne te veel. Het land wil zijn troepen binnen een half jaar uit Irak terugtrekken. President Koetsjma besloot dat gisteren, nadat zondag acht Oek raïense militairen waren omge komen bij een aanslag in Irak. Drie weken voor de verkiezin gen in Irak hebben opstandelin gen het geweld nog verder opge voerd. Dat deed Groot-Brittannië juist besluiten nog eens vierhonderd militairen naar het land te stu ren om te helpen de veiligheid rond de verkiezingen op 30 ja nuari te garanderen. De Britse minister van Defensie Ploon maakte de beslissing giste ren bekend. Plij zei dat de extra militairen in het zuidoosten van Lak worden ingezet voor een be perkte periode rond de verkie zingen. Vooral de Iraakse politie is het doelwit van het toegeno men geweld. Gisteren vermoord den tegenstanders van de verkie zingen de plaatsvervangende po litiechefs van cle steden Bagdad en Samarra. Plaatsvervangend chef Naif van de hoofdstedelijke politie werd samen met zijn zoon bij zijn huis vermoord. Zijn collega in Samarra, Al Badari, werd in zijn auto doodgeschoten. In het zuiden van Bagdad was er gisteren ook een zelfmoord aanslag op een politiebureau. Een auto die er net zo uitzag als die van de politie kon ongehin derd de binnenplaats op rijden. Toen de daders het voertuig op bliezen, kwamen vier agenten om en raakten er tien gewond. Elders in de stad heten twee Amerikaanse militairen het le ven toen bommen langs de weg ontploften terwijl zij voorbij kwamen. Een anonieme diplo maat heeft gisteren gezegd dat Amerikaanse diplomaten afgelo pen weekeinde overleg hebben gevoerd met belangrijke Iraakse soennitische geestelijken. De geestelijken zouden hebben aan geboden de boycot van de ver kiezingen te beëindigen, als de Amerikanen een schema geven voor hun terugtrekking uit hak. Volgens de bron is dat aanbod afgewezen. Boycot De soennitische geestelijken hebben opgeroepen tot een boy cot van de verkiezingen na de Amerikaanse militaire operatie in Fallujah. Die stad was tot dan toe een bol werk van soennitisch verzet te gen de Amerikaanse interim-re gering en coalitietroepen. ANP/AFP/RTR/DPA Een voertuig van de Iraakse Nationale Garde gaat in vlammen op, nadat het in Mosul is geraakt door een bom. foto Stefan Zaklin/EPA IgrRemco Reidinp OSKOU - Tsjetsjeense leiders dat Russische troepen week familieleden van re- Henleider Maschadov in gijze- 'g hebben genomen. Volgens brief aan het Europees Par- zijn onder anderen twee 0ers> een zus en twee neven n Maschadov ontvoerd. van 1997 tot 1999 van Tsjetsjenië, geldt Basajev als de meest g'ezoch- terrorist van Rusland. Na de ledige gijzelingsactie op een in Beslan, vorig jaar sep- loofde de Russische vei- heidsdienst FSB ruim 8 mil- ln euro uit voor informatie f,1' verblijfplaats van de re Sajev eiste de verantwoorde lijkheid op voor die aanslag, maar Rusland vermoedt betrok kenheid van Maschadov. In oktober zei de belangrijkste openbare aanklager van Rus land, Oestinov, dat de overheid familieleden van terroristen moet kunnen oppakken. Hij stel de een nieuwe wet voor die dat mogelijk moet maken. „Familie leden vasthouden en terroristen laten zien wat er met hun zou kunnen gebeuren, kan helpen bij het redden van mensenle vens", zei Oestinov in het Russi sche parlement, tijdens een eva luatie van het gijzelingsdrama in Beslan. Applaus Oestinovs suggestie werd in de Doema met applaus begroet, maar leidde ook tot een stroom van protesten. Mensenrechtenor ganisaties vreesden lukrake ar restaties. In een brief aan het Europees Parlement maken Tsjetsjeense leiders melding van ontvoering van Maschadovs familieleden. Zij houden Russische speciale troepen en een groep pro-Russi sche strijders rond Ramzan Ka- dyrov verantwoordelijk voor de actie. Kadyrovs mannen zijn be rucht vanwege een reeks brute schendingen van mensenrech ten. Hij is de zoon van de ver moorde Tsjetsjeense president Achmad Kadyrov. De brief is ondertekend door Tsjetsjenen die zichzelf zien als ministers in ballingschap. Rus land erkent hen niet. De Tsjetsj eense leiders daarentegen noe men Maschadov nog altijd hun president. Zij vragen de voorzit ter van het Europees Parlement om bij de Russische president Poetin de onmiddellijke vrijla ting van de gijzelaars te eisen. Een woordvoerder van het Tsjetsjeense ministerie van Bin nenlandse Zaken ontkende giste ren dat Russische troepen fami lieleden van Maschadov hebben ontvoerd. Mensenrechtenactivis ten sluiten een gijzeling van fa milieleden van Maschadovech- ter niet uit. Maschadov vocht in de eerste Tsjetsjeense oorlog tegen de Rus sen. In 1997 werd hij met steun van het Kremlin president van de Russische deelrepubliek. Mos kou toonde zich echter ontevre den over Maschadov, omdat hij de orde niet kon handhaven. Bij het begin van de tweede oorlog in Tsjetsjenië in 1999 keerde Maschadov zich opnieuw tegen het centrale gezag. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Ratten merken het verschil tussen Neder lands en Japans op, doordat zij liet ritme in de taal onder scheiden. Dat hebben onderzoekers van de Universiteit van Barcelona ontdekt. Daarmee zijn ratten na mensen en apen voorzover bekend het derde zoogdieren soort die dat kan. De wetenschappers trainden de dieren om te reageren op één van beide talen door hen te belonen met eten. Toen zij daarna zinnetjes in de andere taal te horen kregen, bleken de ratten nauwelijks te reage ren, aldus een verslag dat het wetenschapsblad New Scien tist gisteren publiceerde. Het onderscheidingsvermo gen van de ratten blijkt ech ter beperkt. Zodra een andere spreker dezelfde opdrachten gaf of de zinnen achterstevo ren werden afgedraaid rea geerden de proefdieren niet. De wetenschappers kozen voor Nederlands en Japans, omdat die eerder in vergelijk bare onderzoeken waren ge bruikt. Bovendien verschillen de talen erg" in woordgebruik, ritme en structuur. ANP ELANOI - Een zestienjarig meisje uit Vietnam is overleden aan vogelgriep. Dat heeft een arts gisteren laten weten. Ze is het derde slachtoffer van vogelgriep in Vietnam in anderhalve week. Het meisje was half december in het zie kenhuis opgenomen en overleed vrijdag. Vorige week wezen tests uit dat twee recent overleden Vietnamezen waren bezweken aan de ziekte. Een jongen van negen overleed woensdagochtend aan de ziekte, die wordt veroorzaakt door het H5N1-virus. Op 30 december bezweek een zesjarig kind aan de aandoening. ANP/AFP NEW DELHI - Door een busongeval in het district Bija- pur in de deelstaat Karnataka, in het zuiden van India, zijn zeker 57 doden gevallen. De bus reed in de nacht van zondag op maandag in een kanaal, doordat de chauffeur in een scherpe bocht de controle over het stuur verloor. De politie van Bijapur zei dat in de bus 66 mensen zaten en dat zeker is dat negen mensen het ongeluk hebben over leefd. Tot nu toe zijn 35 lichamen geborgen. De politie vreest dat het dodental oploopt. ANP/AFP/DPA/RTR COTABATO - Dertien moslimseparatisten en acht militai ren zijn gisteren om het leven gekomen tijdens gevechten op de Filipijnen. Dat heeft het Filipijnse leger bekendge maakt. De rebellen van het Moro Islamitisch Bevrijdings Front (MILF) vielen in de buurt van de plaats Mamasapano op het eiland Mindanao een legerbasis aan, ondanks een staakt-het-vuren dat al twee jaar van kracht is. Daarop voerden militaire helikopters beschietingen in het gebied uit. ANP/AFP ROME - De Italiaanse autoriteiten hebben gisteren 210 il legale immigranten vastgezet op het eilandje Lampedusa, nadat de boot waarmee zij het Italiaanse vasteland pro beerden te bereiken, stuurloos was geraakt. Dat hebben de havenautoriteiten gemeld. Een van de opvarenden had met een mobiele telefoon naar een familielid in Italië gebeld met een verzoek om hulp. De boot is daarop met behulp van twee sleepboten naar Lampedusa gebracht. Italië gebruikt dat eilandje, ge legen tussen Sicilië en Noord-Afrika, om illegale immi granten op te vangen. ANP/AFP ROME - In Italië zijn de eerste geldboetes uitgedeeld aan overtreders van het kersverse rookverbod. De hardnekki ge rokers waren betrapt door nicotine-tegenstanders. Sinds gisteren geldt in Italië een van de strengste rookver boden van Europa. In principe mag alleen op straat en thuis nog een rokertje worden opgestoken, meldden Itali aanse media. Het roken is niet meer toegestaan in horecagelegenheden, behalve als de uitbater een speciale rookruimte maakt die met een deur is af te sluiten. Het verbod is ook van kracht in openbare gebouwen en in particuliere ruimtes waar pu bliek komt, zoals kantoren en winkels. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Ouders die soms da genlang voor de schoolpoort bi vakkeren om hun kind te kun nen inschrijven. Het is een terug kerend verschijnsel in België. In Gent zetten de ouders van twee kleuters in het weekeinde zelfs hun tent op bij een populaire ba sisschool. Slechts een van hen wist een plekje voor het school jaar 2005/2006 te bemachtigen. De taferelen zijn het gevolg van de beslissing van de regering om de wachtlijsten in het onderwijs af te schaffen. De inschrijfter mijn gaat op de eerste school dag van het nieuwe jaar in: het 'Gelijke Kansen-decreet'. Daar bij geldt de stehegel 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. De overheid wil zo de vorming van 'witte scholen' tegengaan en ouders de kans te geven om hun kind naar een school van hun keuze te laten gaan. De maatregel leidde vorig jaar vooral in Gent en Brussel tot chaotische taferelen. Gisteren was het opnieuw raak. Omdat broertjes en zusjes van kinderen die al op de betreffende school zitten voorrang krijgen, waren er op populaire scholen zoals de Freinetscholen in Gent en de Ne derlandstalige basisscholen in Brussel nog slechts weinig plaat sen beschikbaar. Al om elf uur 's morgens zat het komende schooljaar op negen van de in totaal 32 basisscholen in Gent vol, Bij Freinetschool Het Trappenhuis stonden ouders de hele nacht te wachten om een plaats voor hun kind in de kleuterklas te veroveren. Bij een andere Freinetschool droop een ouder af die sinds vrijdag ochtend voor de schoolpoort kampeerde. Zijn zoontje moest genoegen nemen met een plaats op de reservelijst. Volgens de Gentse wethouder van onderwijs Rudy Coddens zijn de Freinetscholen slachtof fer van hun eigen succes. In Brussel is de stormloop op Vlaamse basisscholen het ge volg van een tekort aan Neder landstalige scholen, nieuwsjagers publiekelijk had den verklaard dat ze voor de vij and van de islamitische staat hadden gewerkt. Volgens de menseni'echtenorga- nisatie durven veel oud-gedeti neerden niet te getuigen, omdat medewerkers van justitie met lange gevangenisstraffen en ge weld tegen familieleden hebben gedreigd. In de Iraanse staatskrant van gisteren zei Khatami: „Zelfs wanneer de berichten slechts voor tien procent waar zijn, is dat nog steeds betreurenswaar dig. Ik hoop dat niemand zijn macht en positie.misbruikt, ik zal deze zaak tot het eind toe volgen." Een woordvoerder van de Iraanse regering zei dat ieder- een die schuldig wordt bevon den aan marteling vervolgd zal worden. De afgelopen vier jaar zijn meer dan honderd hervor mingsgezinde tijdschriften en kranten door de conservatieve leiders van han verboden. GPD/RTR van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran begint een on derzoek naar het martelen van journalisten in gevangenschap. Dit heeft de Iraanse president Khatami toegezegd. Een groep journalisten had voor een presi dentiële commissie verklaard dat zij in gevangenschap door marteling gedwongen waren om toe te geven dat zij de nationale veiligheid in gevaar hadden ge bracht. Minimaal zeven journalisten zeggen tijdens hun verblijf in de gevangenis zowel psychisch als fysiek mishandeld te zijn. Een jaar geleden werden veel journa listen opgepakt, omdat zij vol gens de regering te kritisch wa ren. De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch riep vori ge week de Iraanse regering op om de behandeling van gedeti neerde journalisten te onderzoe ken, nadat enkele vrijgelaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5