Pleidooi voor winnen bio-energie PZC f PZC Id-kaart standaard in portemonnee ZLTO vecht vergeefs voor windmolenpark mn 11 VVD Sluis ziet in vergisten mest een alternatief voor windmolens Voorwaardelijk voor beetpakken vriend dochter feest bij opening rondweg Terhole nbraak woning AAZET VARISO agenda Minder hard rijden langs westkust Geen sloop ouderenwoningen Straf voor veroorzaken ongeval Doorgaand verkeer rijdt minder door Sas van Gent SATELLIETONTVANGST ANTENNETECHNIEK TELECOMMUNICATIE dinsdag 11 januari 2005 jrt~r Raymond de Frel SLUIS - De West-Zeeuws- Vlaamse partij WD/Gemeente belangen ziet in het opwekken van bio-energie door agrarische bedrijven een prima alternatief voor het plaatsen van windturbi nes in de gemeente Sluis. Dat schrijft raadslid W. Gijsel n een brief aan de Sluise ge- neenteraad. Het principe van fo-vergisting is volgens de libe ralen veel efficiënter dan het op wekken van energie via windmo lens. Ook legt het in mindere ma- jjillDDELBURG - Een 49-jarige iKoewachtenaar is wegens mis handeling veroordeeld tot der- big uur voorwaardelijke werk- jstraf. lüe man ging 22 mei door het int toen hij zich kwaad maakte m de vriend van zijn dochter. )ie had zich volgens hem provo- lerend gedragen. In een reflex heb ik hem beetge- iakt. Het was een schrikreac- zei hij. Het slachtoffer nvam bij hem thuis zijn dochter iphalen, maar de man wilde iet dat-ze meeging. „Ze moest uezen tussen haar vader en vriend. Daardoor is de si- uatie uit de hand gelopen. Ik leb de indruk dat u de relatie zag zitten", zei officier van ustitie A. Flikweert. legin vorig jaar reed het slacht- iffer twee van zijn banden lek op een aantal spijkers die op ijn oprit waren gelegd, maar de erdachte ontkende dat hij daar- lee iets te maken had. Volgens lem stoorde de hele buurt zich ian het onbezonnen rijgedrag fan de jonge automobilist. )e officier van justitie eiste der- iguurtaakstraf. De politierech ter hield rekening met het blan- strafblad door de straf voor- lardelijk op te leggen. [paarde ERHOLE - De rondweg Terho- wordt vrijdag 28 januari offi- ieel geopend. Alle inwoners an het dorp zijn uitgenodigd oor de opening en de f eestelij - e bijeenkomst in het dorps- luis. De officiële opening, met nder meer een toespraak door urgemeester Mulder, vindt bij de rotonde aan de oordkant van Terhole vanaf 4.00 uur. Aansluitend is het lest in het dorpshuis APELLEBRUG - In een wo- aan de Gentsevaart in Ka- ellebrug is gisteren op klaar- chte dag, tussen 10.00 en 14.00 lur ingebroken. Uit de woning Ss een klein geldbedrag ont- reemd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl te beslag op het landschap, zo meent Gijsel. „Het is een be kend gegeven dat windturbines door een groot deel van de bevol king als bijzonder storend en on gewenst worden ervaren. Ander zijds dient de gemeente haar steentje bij te dragen aan het be houd en de verbetering van het leefmilieu. Daarom willen wij graag een milieuvriendelijk al ternatief onder de aandacht brengen: co-vergisting", schrijft Gijsel. In een toelichting laat hij weten dat WD/Gemeentebelangen niet pertinent tegen de plaat sing van windmolens is. „Wij zijn voorstander van een gedo seerde uitbreiding. Denk aan nog zo'n vijf tot acht extra wind molens bij Hoofdplaat, maar daar houdt het voor ons dan wel mee op." Silo Bij co-vergisting zetten bacteri ën 'natte' biomassa - denk aan mest, groente-, fruit- en tuinaf val, bermgras en dierlijke vetten - om in biogas. Dit gebeurt in een zuurstofloze omgeving en bij lage temperaturen. „Het prin- cipe bestaat in hoofdlijnen uit een silo, waarin een hermetisch afgesloten tank is geplaatst. In deze tank wordt mest in combi natie met andere plantaardige of dierlijke afvalstoffen tot gis ting gebracht. Hierbij komt bio gas vrij, dat meestal wordt aan gewend om een generator aan te drijven. Daarmee kan vervol gens warmte en elektriciteit wor den opgewekt. De restproduc- ten (organisch afval) leveren geen extra belasting op voor het milieu ten opzichte van het tra ject dat dit afval doorgaans moet doorlopen. Sterker nog, op het gebied van stankoverlast en bij de opname door agrarische cultuurgewassen wordt zelfs een significante winst geboekt", aldus Gijsel. Soepel Volgens het raadslid is er al een ondernemer in de gemeente Sluis die interesse heeft in cle" technologie. Hij verzoekt de ge meente Sluis dan ook soepel te zijn met het verstrekken van de benodigde milieuvergunningen. Overigens vroeg WD/Gemeen tebelangen in juni 2004 al of de gemeente Sluis heil zag in een plan om gemeentevoertuigen te laten rijden op biodiesel, een uit koolzaad vervaardigde diesel olie. Gijsel: „Dat idee is sympa thiek ontvangen, maar we heb ben nog geen antwoord gekre gen op de vraag of er daadwerke lijk iets mee wordt gedaan." Dicky Wullems met zijn identiteitskaart: „Ik heb hem sinds 1 januari altijd bij me." door Ralph van Wolffelaar TERNEUZEN - Wat je met vijftig euro kunt doen? „Uitgaan, een mp3-speler kopen...verder niks", zegt Dicky Wul lems. Vijftig euro bedraagt ook de boete die je sinds 1 januari kunt krijgen als je bij controle geen geldig legitimatiebe wijs kunt tonen. Per 1 januari van dit jaar geldt de uitge breide identificatieplicht. Dat wil zeg gen dat iedereen van veertien jaar en ouder te allen tijde een legitimatiebe wijs moet kunnen laten zien. Wullems, zestien jaar oud, is in ieder geval goed op de hoogte. Op deze eerste schooldag van scholenge meenschap De Rede kan hij zijn identi teitskaart zo laten zien. „Ik heb hem sinds 1 januari altijd bij me omdat ik weet dat ik kan worden gecontroleerd. Hiervoor had ik ook al een identiteits kaart in mijn bezit, maar die nam ik nooit mee als ik ergens heen ging. Nu dus wel, bijvoorbeeld als ik zonder licht ga rijden." In principe is er met de inwerkingtre ding van de uitbreiding van de 'Wet op de Identificatieplicht' weinig nieuws on der de zon. Burgers van achttien jaar en ouder waren altijd al verplicht zich te kunnen legitimeren wanneer politie of toezichthouders daar om vroegen, maar nu zijn de jongere leden van de samenle ving dus ook de klos. Op De Rede is niet speciaal aandacht be steed aan de wetswijziging. „Wel zijn er scholieren naar ons toe gekomen met de vraag of hun schoolpasje in geval van controle geldig was. In dat geval heb ben wij natuurlijk duidelijk aangege ven dat dat niet het geval was", zegt een woordvoerder van de scholenge meenschap. Nick van Vliet en Michael van Delft (beide 15 jaar) weten ook wel wat je met vijftig euro kunt doen. Of beter 25 euro, want als je veertien of vijftien jaar oud bent en geen legitimatiebewijs op zak hebt, is de boete half zo hoog. „Bier en peuken kopen", klinkt het stoer. „En warme broodjes bij de bak ker", komt er verlekkerd achteraan. Nick heeft zijn kaart wel bij zich, Mi chael niet. „Ik heb een nieuw exem plaar aangevraagd, maar kan deze pas donderdag afhalen", zegt die laatste. Nick kan hem zo laten zien, maar heeft foto Camile Schelstraete zijn eerste boete dan ook al te pakken. „Nota bene op 2 januari al", zegt hij zuur. „Ik hing wat rond in Hulst toen een agent ernaar vroeg. Toen ik zei dat ik hem niet bij me had, begon-ie gelijk te schrijven." Hun maat Paul de Smet (15) kan op ver zoek probleemloos zijn kaart laten zien. „Ik heb hem altijd bij me, want hij zit standaard in mijn portemonnee. Ik ben nog niet gecontroleerd." Getooid met hagelwitte schort en bak kersbroek steken de veertienjarigen Naomi Zuidweg en Angie Aaldijk in het zonnetje nog een sigaretje op. Ze willen hun identiteitskaart best even laten zien. „We hebben hem altijd bij ons", klinkt het in koor. Angie: „Ik ben nog niet gecontroleerd. Dat maakt niet uit, want ik heb hem toch altijd bij me. En je moest hem vroe ger toch al bij je hebben als je met va kantie naar het buitenland ging." door Jean-Lou de Gucht HULST - De provincie veegt de bezwaren die landbouworgani satie ZLTO heeft tegen het niet doorgaan van het windmolen park in de Hooglandpolder van tafel. Hontenisse Windenergie bv wil de bijna twee jaar geleden aan de Lange Weg in de Hoogland polder bij Ossenisse een wind molenpark met achttien wind molens zetten. Landbouworgani satie ZLTO polste de leden uit (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal Een aklle in samenwerking met www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 "Vraag naar de voorwaarden de voormalige gemeente Honte nisse om het project tot stand te brengen. 28 Leden gingen het sa menwerkingsverband aan en richten een bv op. Met energiebedrijf Delta werd een nieuwe bv opgericht, waar in de 28 boeren voor vijftig pro cent aandeelhouder zouden wor den. De overige aandelen zou den in handen komen van Delta. De boeren zouden een vergoe ding krijgen voor de windmo lens op hun land. Een groep verontruste inwoners van Ossenisse en het buitenge bied richtte het actiecomité 'Hooglandpolder Hoogbouwkol- der' op om zich te verzetten te gen de komst van het windmo lenpark. Het actiecomité dreig de de gemeente met een schade claim van vele miljoenen als de windmolens werden gebouwd. Omwonenden wilden compensa tie voor de waardedaling van hun huizen. De ZLTO belegde een bijeen komst om de leden van de Huls ter gemeenteraad te overtuigen. Slechts drie leden gaven gevolg aan de uitnodiging voor een be zoek aan twee windmolenpar ken in de Flevopolder. De ZLTO was boos en teleurgesteld. 'Dit is tekenend voor de betrokken heid van de gemeenteraad bij een zo belangrijk onderwerp.' Een overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Hulst wees in september 2003 het windmolenpark in de Hoogland polder af. Geen draagvlak onder de bevolking, een onevenredige aantasting van het open polder landschap en belemmering van recreatieve ontwikkelingen wa ren voor de meeste fracties de belangrijkste redenen. ZLTO wilde zich niet neerleg gen bij het nee van de Hulster raad. Door middel van- een be denking tegen het bestemmings plan buitengebied Hulst noord wilde de landbouworganisatie toch een windmolenpark realise ren. 'Het plaatsen van windtur bines conform de streekplanher ziening windenergie moet wel mogelijk zijn.' Onzeker Maar de 'subcommissie gemeen telijke plannen' van de provin cie veegt dit argument van tafel. In het huidige bestemmingsplan van Hulst is geen bestemming windturbinepark opgenomen. In het voorontwerpplan was af gesproken dat daarnaar wel ge keken zou worden, maar de raad heeft ervan afgezien. On der meer omdat onzeker was hoe het project landschappelijk viel in te passen, in relatie tot de plannen die buurgemeente Ter- neuzen had. Die wilde in de na bijgelegen Eendragtpolder bij Zaamslag een windmolenpark toestaan, maar ook dat plan is inmiddels door de (Terneuzen- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur: Jokeren en bil jarten; De Halle, 13.30 uur; Aerobics, kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen; 13.00 uur; Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur; KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaar- GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - t Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur; SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competitie, handwerken; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Engels; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur. Bil jarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.30 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13,00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderenkoor; BRESKENS - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen richt de polderwegen ten noorden van de provinciale weg N675 tussen Cadzand en Breskens in als zestig-kilometerzone. In het hele gebied wordt de snelheid op de waterschaps wegen teruggebracht van tachtig naar zestig kilometer per uur. Het waterschap plaatst 'zone 60-poorten' bij de ingangen van het gebied. Daarnaast worden attentiever- hogende en snelheidsremmende maatregelen aangelegd in de vorm van markeringen, plateaus, bochtaanpassin gen en bermverhardingen. Tussen Breskens en Cadzand wordt een aantal wegen als 'slagen' naar de kust inge richt. Dit zijn verbindingswegen, die bedoeld zijn om de kust beter en veiliger te ontsluiten. Langs de Langeweg, Zandertje, PuijencVijk, Havendijk en Noordweg II worden vrijlig'gende (brom)fietspaden aangelegd, die in twee rich tingen zijn te berijden. De Slikkenburgseweg wordt aan gepast en ingericht als fietspad. Het gedeelte van cle Sint Bavodijk tussen de bebouwde kom van Nieuw vliet en de Nooddijk wordt ook omgevormd tot fietspad. In totaal legt het waterschap 6,5 kilometer fietspad aan. KOEWACHT - Woningbouwvereniging Woongoed Zeeuws-Vlaanderen heeft geen plannen om ouderenwo ningen in Koewacht te slopen na de komst van een zorg- complex. Dat zegt directeur C. Reinhoudt. De Lange Ak kers in Koewacht wordt omgevormd tot een zorgcomplex met een groepswoning en 25 interne zelfstandige wonin gen. Daarnaast maken straks 35 externe woningen deel uit van de nieuwe opzet. Dit plan wordt door Stichting Curamus uitgewerkt met woningbouwvereniging Woon goed Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben in de Kerklaan en de Vlasstraat een aantal woningen voor ouderen staan" zegt Reinhoudt. „Die dateren uit de jaren zeventig. Wij gaan uit van een exploitatie van ongeveer vijftig jaar. Zo lang staan die woningen in Koewacht er nog niet, sloop zou veel te duur zijn." Waar de toekomstige externe wo ningen van het zorgcomplex komen te staan is nog niet be kend. Belangrijker, dan de locatie is volgens Reinhoudt het feit dat de zorgwoningen betaalbaar moeten zijn voor ouderen. „Mensen met een smalle beurs vormen onze doel groep. Ik kan daarom nu al zeggen dat de huurprijzen on der de huursubsidiegrens liggen."Als alles volgens plan verloopt moet het zorgcomplex er over vijf jaar staan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 35-jarige man zonder vaste ver blijfplaats voor het veroorzaken van een ernstig verkeers ongeval bij verstek veroordeeld tot drie maanden celstraf en twee jaar rijontzegging. De man, die in die periode in het asielzoekerscentrum in Sluiskil verbleef, reed op 4 au gustus 2002 met zijn brommer te veel naar links op het fietspad tussen Sluiskil en Sas van Gent en kwam in bot sing met een tegemoetkomende bromfietser uit Terneu zen. Deze maakte een zware val en liep een dubbele been breuk op. Uit een bloedproef bleek dat de verdachte iets te veel alcohol had gedronken. Aanvankelijk was de ver dachte een boete aangeboden, maar het slachtoffer vocht die beslissing aan en werd in het gelijk gesteld door het gerechtshof in Den Haag. Er moest een rechtszaak vol gen. Officier van justitie A. Flikweert eiste vijf maanden celstraf en twee jaar rijverbod. De Terneuzenaar is door het ongeval zijn werk kwijtgeraakt. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De maatrege len op de Westkade in Sas van Gent werpen hun vruchten af. Volgens burgemeester en wet houders van Terneuzen wijzen verkeerstellingen uit dat het doorgaande verkeer door de kern duidelijk is afgenomen. WD-raadslid R. Noët had om opheldering gewaagd omdat er vanuit het college uiteenlopen de meningen kwamen over een mogelijke rondweg om Sas van Gent. Volgens B en W heeft het college wel degelijk één visie, maar is het misverstand ont staan omdat er uitspraken zijn gedaan vanuit verschillende in valshoeken. Vast staat, zo schetsen B en W, dat het voor de locatie van alco- holfabriek Nedalco gewenst is dat kadefaciliteiten kunnen wor den geboden. Daarvoor zou de Westkade op die plaats verlegd moeten worden. Een mogelijke optie is volgens het college om de weg achterlangs Nedalco te situeren, parallel aan de spoor lijn. Na Cerestar kan deze weg dan weer afbuigen om aan te sluiten op de bestaande rotonde Westkade-Bolwerk. „Bij de planvorming rond Nedalco heb ben wij er bij Zeeland Seaports op aangedrongen om een derge lijke optie te onderzoeken", schrijft het college. De gemeen te werkt aan een verkeersplan voor Sas van Gent. Daarin is geen rekening gehouden met een mogelijke rondweg. „Dit plan is bedoeld om cle huidige si tuatie verkeersveilig in te rich ten", aldus B en W. „Een even tuele rondweg verandert niets aan deze verkeersstructuur. De Westkade blijft cle aanvoerroute vanuit het noorden, alleen is de ze dan achter, in plaats van voor langs cle fabrieken gesitueerd." (Advertentie) se) gemeenteraad afgewezen. De provincie meent dat de ge meenteraad van Hulst destijds 'in redelijkheid heeft besloten geen rechtstreekse bestemming voor een windturbinepark op te nemen.' Het bezwaar van ZLTO wordt clan ook ongegrond verklaard. Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - 15.30 uur: Crea club en technika 10; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten, ouderen zangkoor; 19.00 uur: EHBO jeugdsoos, oefenavond jeugd EHBO; 19.30 uur; Repetitie to neel; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur; Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: SWO lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur; Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Concordia, 13.30 - 16.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Videoclub Zeeuws-Vlaanderen voor hobby filmers. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35