Ouderen bezorgd over id-kaart PZC PZC Nog niet iedereen kan zich identificeren Borsele geeft steun aan Azië Tante Cor van 103 leeft in evenwicht ,11 legitimatiebewijs wordt wellicht geregeld in verzorgingstehuizen AAZET VARISO )nderzoek brug iluiskil duurt chippers te lang iuto beschadigd Vrouw raakt gewond bij ongeval Milde straf voor drankrijdster Kop-staartbotsing op Deltaweg Vlissinger krijgt rijontzegging Straf voor veroorzaken ongeval Straf na ruzie met vriend van dochter dinsdag 11 januari 2005 pnr Freek Janssen 'OES - Goese ouderen moeten q hun eigen verzorgings- of ver- leegtehuis een identiteitskaart unnen regelen. Als het aan de ■acties van de PvdA en het )DA ligt, volgt Goes daarmee et voorbeeld van de gemeenten oord-Beveland en Hulst. zorgcentrum Cleijenborch in ólijnsplaat konden ouderen al oor de jaarwisseling een pasfo- j laten maken en een aanvraag- TOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal feiEkfeln samenwerking me! www.aazet.nl Kapelle Tel. 0113-330333 'Vrooa noor do vOorwoardonj Bezorgklachten: 0-0231231 PP maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIMTTHOLEIM Stationspark 28 Postbus31 AA GOES Tel: 0113-315670 Tax: 0113-315669 I-mail: redgoes@pzc.nl Erank Balkenende (chef) 'n9rïd Huibers Pekevan der Jagt prnek Janssen Koen de Vries (sport) 'Harmen van der Werf centrale redactie Rtationspark 28 [Postbus 31 '"60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 pfiait: redactie® pzc.nl INTERNET Pvw.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl formulier invullen. Op Noord- Beveland is geen fotograaf, dus werd de ouderen een rit naar Goes bespaard. Ook bewoners van zorgcentrum de Blaauwe Hoeve in Hulst, werden vórige week geholpen met het aanvra gen van een identiteitsbewijs. Zowel de PvdA als het CDA van gemeente Goes vragen het colle ge van burgemeester en wethou ders schriftelijk of zoiets ook in de Goese zorgcentra mogelijk is. Sinds 1 januari is iedereen ouder dan 14 jaar verplicht een legitimatiebewijs bij zich te dra gen, dus ook bewoners van ver zorgings- en verpleeghuizen. Volgens PvdA-raadslid F. de Kaart maken veel ouderen zich zorgen, omdat ze nog geen iden titeitskaart hebben kunnen be machtigen. Ze zijn vaak slecht ter been en hebben veel moeite naar het stadskantoor te komen. Bovendien moeten ze eerst nog een pasfoto laten maken en een tweede keer terugkomen naar het stadskantoor om de pas af te halen. Hoewel sommige ouderen in ver zorgingstehuizen amper nog bui ten komen, willen ze toch aan de regels voldoen. Wie met de politie in aanraking komt, moet zich kunnen legitimeren. De Kaart: „Ze zijn bang dat als ze bijvoorbeeld op straat omver worden gelopen, de politie erbij komt en ze zich niet kunnen legi timéren." Steun ZorgcoÖrdinator W. van Lely- velt van woonzorgcentrum Meu- leweie in Wolphaartsdijk steunt het voorstel van de raadsfrac ties van harte. Ze heeft zelf al in november met een dergelijk voorstel de gemeente gebeld. „Er zijn'veel ouderen die graag een identiteitskaart willen aan vragen, maar het moeilijk kun nen. Niet alleen in de Meule- weie, maar ook in het dorp. Een medewerker van de gemeente vertelde mij dat de mensen zich niet zo druk moesten maken. Het zou meer gaan om jongeren, die vaker in aanraking komen met de politie. Maar mensen ma ken zich echt zorgen, vaak heb ben ze niet eens een rijbewijs of paspoort. En ik denk dat tachtig procent niet de mogelijkheid heeft om de kaart zelf te halen." Volgens PvdA-raadslid De Kaart is het inmiddels wel moge lijk een ambtenaar beschikbaar te stellen om naar de ouderen toe te gaan. „Ik ben naar de af deling burgerzaken gegaan. Het schijnt nu nog storm te lopen, met jongeren die nog een identi teitsbewijs komen halen. Maar over een paar weken is dat afge lopen," Het college van burgemeester en wethouders praat vandaag over het voorstel. ERNEUZEN - Het geduld van e Zeeuwse schippers is op. Ze irwijten Rijkswaterstaat veel ]ang te wachten met een expe- nient van marifoonverkeer tus- in de scheepvaart en de brug- bii over het Kanaal Gent-Ter - euzen bij Sluiskil en Sas van leut. jorzitter J. Vogelaar van de af- ling Midden-Zeeland van Ko~ jnklijke Sehuttevaer vindt het jnduit beschamend dat Rijks- aterstaat nog steeds geen la veiligheidsmaatregelen left getroffen. Vogelaar: „Het beschamend dat er in al die ja- in geen adequate oplossing mo lk is gebleken om de bedie- van de brug zodanig vorm igeven dat de kans op ongeluk- in zo Mein mogelijk is." verschillende aanvaringen erd de afspraak gemaakt dat dere draai van de kanaalbrug- in voortaan via de marifoon anaal 11) wordt aangekon- ar naar andere maatre- ilen doet waterstaat nog steeds iderzoek. Woordvoerder E. de ijjtervan Rijkswaterstaat Zee- ,Het onderzoek heeft in- erdaad enkele maanden vertra- |g opgelopen. We verwachten Hdat het eind januari kan wor- enafgerond en dat daarna snel luitvorming kan plaatsvin- BRIKZEE - Aan de Plevier raat in Zierikzee heeft iemand |i bijtende vloeistof op het k van een auto uitgesmeerd, ltschadebedrag is onbekend. (Advertentie) Mavoleerlingen van het Goese Lyceum laten hun id-kaarten zien door Joeri Wisse en Hester Timmermans GOES - Ze hebben hem allemaal, een identiteitskaart of paspoort. Maar lang niet iedereen draagt de kaart ook bij zich, zoals de wet vanaf 1 januari van dit jaar voorschrijft. Van de vijfentwin tig leerlingen die tijdens de les maat schappijleer in de bankjes van het Goe se Lyceum zitten, kunnen er vijf geen identiteitskaart laten zien. De redenen daarvoor lopen uiteen: 'Ver geten', 'ik weet niet eens waar hij ligt' of 'die neem ik nooit mee, omdat ik hem dan toch kwijtraak'. Een leerlinge draagt een oplossing aan voor dat laat ste probleem:. „Je kunt ook een kopietje van een paspoort meenemen. Dat heb ben ze mij op het gemeentehuis verteld toen ik om m'n paspoort kwam." Vol gens politiewoordvoerder J. van Mou- rick neemt een controlerende agent daar in geen geval genoegen mee. „Dat is dus verkeerde voorlichting van die ge meente." Jeroen van Avermaete (15) kan zijn identiteitskaart wel laten zien. De id-kaart heeft het formaat van een bankpasje en past dus prima in zijn por temonnee. „Daar is over nagedacht." Hij heeft ook al ervaring met de nieuwe maatregel. „De politie controleerde gis teravond al in de stad of mensen hun identiteitskaart bij zich hadden. Ik was daar samen met een vriend. Eigenlijk wilden we wel gecontroleerd worden, kijken wat ze doen als je zegt dat je geen id-kaart bij je hebt."Maar Jeroen en zijn vriend zijn niet aangesproken door de agenten. Niet alle leerlingen zijn overtuigd van de noodzaak van de identificatieplicht. „Als je iets gedaan hebt, kunnen ze je gewoon oppakken, Dan komen ze er toch wel achter wie je bent", vindt Kim van Beek (16). Zierikzee Op de locatie Pieter Zeeman van de Pon- tesgroep in Zierikzee kunnen de meeste leerlingen zich identificeren. Het over grote deel met een identificatiekaart (id-kaart), enkelen met een paspoort. Bang om dit document kwijt te raken is Sabine Buijs (16) niet. „Ik verlies niet zo snel iets." Toch heeft ze wel een id-kaart aangevraagd bij de gemeente. „Je neemt het toch makkelijker mee dan je paspoort." Samantha de Leeuw (17) en Sylvana Oostelijk (15) genieten op het school plein van het zonnetje. Zij riskeren geen boete als ze aangehouden worden. Hun vriendin Marleen van der Maas (16) die naast hen zit loopt het risico wel. „Mijn id-kaart zit nog in mijn uit- gaanstasje en dat heb ik op school niet nodig." Oplossingen hebben de jongeren al ver zonnen. „Vroeger was een scootercertifi- caat genoeg. Een rijbewijs kan ook, dus waarom dit certificaat dan niet," zegt Mark Olree (16). Mirjam van der Heide (19) heeft altijd een lidmaatschapskaart van een disco foto Dirk-Jan Gjeltema theek bij zich met haar naam, foto en adres. Als de overheid het verplicht stelt kunnen ze ook de mensen tegemoet komen vinden de scholieren. „Het is best duur. Je moet altijd betalen, als je het niet bij je hebt krijg je een boete en •voor de aanschaf moet je ook betalen," zegt Chantal Smeding (16). Goedkoper „In plaats van de id-kaart duurder te maken, hadden ze hem ook goedkoper kunnen maken. Of gewoon korting ge ven," oppert Bouke de Jonge (17). Hij heeft zijn kaart niet op zak. „Ik heb er gewoon niet aan gedacht en ik denk dat ik er morgen ook niet aan denk." Bouke is wel van plan om een id-kaart aan te schaffen, want om de hele tijd met je paspoort op zak te lopen, daar heeft hij geen zin in. „Tot die tijd blijf ik gewoon netjes." Ouders zorgen soms ook dat hun kinde ren de kaart bij hun hebben. „Ik ben bang dat mijn moeder hem in mijn por temonnee heeft gestopt, zegt Rudi van der Bijl (16). Bij Sylvana heeft ook haar moeder ervoor gezorgd dat ze het bij zich had, „Ze herinnerde me eraan." door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Je hoeft niet te trouwen en geen kinderen te hebben om veel mensen om je heen te hebben. Dat zie je nu maar weer", zegt Cornelia Elen- baas, 'tante Cor voor iedereen hier'. Ze vierde gisteren in zorg centrum Ter Reede in Vlissingen met familieleden en vrienden haar 103e verjaardag. „Ik heb een goed leven gekregen", zegt De 103-jarige is fit en heeft geen enkele reden om te klagen. „Van daag is het wel een beetje druk om alles goed te kunnen vol gen", vindt tante Cor. „Ik heb mijn ups and, downs gehad en af en toe heus wel traantjes gela ten. Mijn moeder werd ziek toen ik twaalf was. En toen ben ik een soort moeder voor het gezin geworden." Haar twee broers en zus zijn inmiddels overleden. De kamer in Ter Reede zit vol met nichten en neven. „Bij tante Cor konden we altijd terecht. Ze is belangrijk geweest voor onze familie", zegt een van de neven. Cor Elenbaas woont pas sinds haar 56e jaar in Vlis singen. Ze werkte 'in het oude ziekenhuis, het Bethesda, onder andere in het laboratorium. Ze maakte de materialen schoon, ontsmette en steriliseerde ze. De jarige is geboren en getogen in Tholen. „Mijn geboortehuis staat op de Markt in Tholen." Vorig jaar maakte ze een reisje met bewoners en begeleiders van Ter Reede. De bus stopte in Tholen en tante Cor mocht van de huidige bewoners een kijkje nemen in haar geboortehuis. „Het was een mooie belevenis. De trapjes aan de achterkant waren er nog. Het was jammer dat ik geen oude bekenden ben tegengekomen in Tholen." Lot Ze weet het: het is het lot van ouder worden dat naasten over lijden. „Maar toch is mijn leven wel in evenwicht", zegt ze. „Ik heb vroeger heel wat verdrietige momenten gehad, maar vanaf het moment dat ik in Vlissingen woon, ben ik echt van mijn le ven gaan genieten." Familieleden zeggen dat ze nooit echt ziek is geweest, bui ten botbreuken en andere blessu res. Maar geen griepje heeft ooit vat op haar gekregen. Een paar dagen nadat ze honderd jaar was geworden, brak ze door een val haar dijbeen. De dokter con cludeerde dat ze opmerkelijk jonge botten had. „Maar ik zeg niet tot de volgende verjaardag, want niemand kan zeggen hoe oud je wordt of wat er morgen gebeurt." SIRJANSLAND - Een 28-jarige automobiliste uit de ge-r meente Schouwen-Duiveland is gisteravond om zes uur gewond geraakt bij een ongeval op de Dillingsweg in Sir- jansland. De vrouw raakte in de slip en botste tegen het talud van de sloot, toen ze verblind werd door een tegen ligger. De bestuurster is met nekklachten en verwondin gen aan haar been voor onderzoek opgenomen in het Goe se ziekenhuis. De auto liep zware schade op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 59-jarige vrouw uit Halsteren conform de eis negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en zeshonderd euro boete opgelegd. De verdachte vertelde 17 oktober vorig jaar in een café in Tholen vier glazen port te hebben gedronken. Uit de blaastest bleek dat ze vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan. In de uitspraak werd rekening gehouden met het blanco strafblad en het vrijwilligerswerk waar voor de vrouw een auto nodig heeft. WILHELMINADORP - Op de Deltaweg ter hoogte van de verkeerslichten richting Wilhelminadorp vond gisteren om 17.30 uur een kop-staartaanrijding plaats. Een 21-jari ge automobiliste uit Goes had te laat in de gaten dat haar voorgangster, een 41-jarige automobiliste uit de gemeen te Noord Beveland, afremde. Er was enkel blikschade. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het weigeren van de blaas test veroordeeld tot negen maanden rijontzegging en drie honderd euro boete. De man werd 18 augustus in zijn woonplaats bij een controle aangehouden en meegeno men naar het politiebureau voor het afnemen van de blaastest. Het ging fout toen verbalisanten bij hem een si garet afpakten. Vanaf dat moment escaleerde de situatie en wilde hij ook niet meer meewerken aan de ademproef. De politierechter hield in de uitspraak rekening met de beperkte financiële middelen van verdachte. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 35-jarige man zonder vaste ver blijfplaats bij verstek veroordeeld tot drie maanden cel straf en twee jaar rijontzegging. De man veroorzaakte een ongeval op 4 augustus 2002. Hij reed met zijn brommer te veel naar links op het fietspad tussen Sluiskil en Sas van Gent en kwam in botsing met een tegemoetkomende bromfietser uit Terneuzen. Deze maakte een zware val en liep een dubbele beenbreuk op. Uit een bloedproef bleek dat de verdachte iets teveel alcohol had gedronken. Aan vankelijk was de verdachte een transactie aangeboden, maar het slachtoffer vocht die beslissing aan en werd in het gelijk gesteld door het gerechtshof in Den Haag. Er moest een rechtszaak volgen. Officier van justitie A. Flik- weert eiste vijf maanden gevangenisstraf en twee jaar rij verbod. De Terneuzenaar, die de zitting bijwoonde, raak te door het ongeval zijn werk kwijt. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het college van burgemeester en wet houders van Borsele heeft beslo ten een euro per inwoner be schikbaar te stellen voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Ook overweegt -het steun voor de langere termijn aan een even tueel lokaal initiatief. Het colle ge denkt aan de opbouw van een dorp of de adoptie van een school. Ondersteuning Door voor langere termijn een project te ondersteunen, zou Borsele opnieuw een relatie aan gaan met een van de getroffen gebieden. Enkele jaren geleden besloot dé raad de middelen die voor ontwikkelingssamenwerking beschikbaar zijn, flexibeler in té zetten. Een langdurige relatie van de ge meente Borsele met Tanzania, werd toen beëindigd. Met de overwegingen van het college lijkt het budget voor ont wikkelingssamenwerking voor langere tijd gered. Ruim twee jaar geleden stemde een meer derheid van de raad een voor stel weg om vijfduizend euro te bezuinigen op ontwikkelingssa menwerking. De vaste relatie met Tanzania sneuvelde toen wel. Het college is niet van plan zelf een project uit te zoeken. Het ini tiatief moet bij de Borselse be volking vandaan komen. (Advertentie) Cornelia Elenbaas werd gisteren 103 jaar. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel de gisteren een 49-jarige inwo ner van Koewacht wegens mis handeling tot dertig uur voor waardelijke werkstraf. De man ging 22 mei vorig jaar door het lint nadat hij zich kwaad had gemaakt op de vriend van zijn dochter. Die had zich volgens de Koe wachtenaar provocerend gedra gen. Hij had gereageerd toen de jongeman hard langs hem weg reed. „In een reflex heb ik hem beetge pakt. Het was een schrikreac tie", zei hij. Het slachtoffer kwam bij hem thuis zijn dochter ophalen. De man wilde niet dat ze meeging. „Ze moest kiezen tussen haar va der en haar vriend. Daardoor is de situatie uit de hand gelo pen", zei officier van justitie A. Flikweert. De politierechter hield rekening met het blanco strafblad door de taakstraf geheel voorwaarde lijk op te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25