FNV wil bezem door SER AIVD-tolk smokkelt brief de gevangenis uit 17 Stenengooien kan leiden tot aanklacht voor moord 'weede Zeeuwse achtoffer bij eebeving Azië Bond dreigt met uitsluiting van werkgevers in centraal overleg Politie vindt lichaam vermiste Jeanny Wagemans op oever Maas Kommissie evestigt zege oesjtsjenko Groothertogin Luxemburg dood Abbas krijgt voordeel van twijfel De kaart is nog even wennen Wind luwt 'Wolkenvelden en vanavond wat regen. Vrij krachtige wind uit zuidwest tot zuid en [maximumtemperaturen rond 10 graden. Armstrong rijdt nog één Tour van onze redactie binnenland LEIDEN - Het gooien van ste nen naar rijdende auto's waar door een inzittende omkomt, kan leiden tot een aanklacht we gens moord. Tenminste, als er sprake is van voorbedachten ra de een ander te doden. Dat heeft hoogleraar strafrecht Th. de Roos, verbonden aan de Universiteit van Leiden, giste ren gezegd. Hij baseerde zich daarbij op artikel 289 van het Wetboek van Strafrecht. hl de nacht van zondag op maan dag kwam een dertigjarige auto mobiliste om doordat iemand een stuk stoeptegel vanaf een viaduct over de A4 gooide. Nog onbekend is wie het misdrijf op zijn geweten heeft. Het gebeurt vaker dat onverla ten voorwerpen vanaf viaducten gooien naar het passerende ver keer onder hen. Meestal gaat het om jongeren. In sommige ge vallen kan justitie poging tot doodslag ten laste leggen, in an dere openlijke geweldpleging. ANP I7e jaargang no. 8 nsdag 11 januari 2005 s nummer 1,25 De meeste jongeren hebben hem al standaard op zak, of beter: in de portemonnee. Sinds 1 januari zijn ze ook ver plicht een identiteitskaart of paspoort bij zich te- dragen. Sommigen hebben al een boete te pakken omdat ze geen van beide konden tonen. En sommigen doet het niet zoveel: „Hij zit in mijn uitgaanstasje en dat <M rij neem ik niet mee naar school." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en U/leningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 internet: www.pzc.nl (DDELBURG - De zeebeving Azië heeft een tweede Zeeuw slachtoffer geëist. De Middel- irger Laurens Cuiper (30) is vakantie in Thailand om het jen gekomen. Ook zijn doch- itje Jennifer (4) liet tijdens de inaini het leven. t het meisje was overleden, is al bekend. Haar vader werd iter nog' vermist. Zijp ouders then hem inmiddels geïdenti- ierd aan de hand van foto's i spullen die hij bij zich had. larna is op basis van gebitsge- vens en een ring die hij droeg, stgesteld dat het inderdaad i Cuiper ging, bevestigt de fa ke. jipers vriendin Kung', de moe- rvan Jennifer, heeft de zeebe- ig overleefd. Ook zij woont in pdelburg'. - ermist 'Azië worden voor zover be id nu nog drie Zeeuwen ver st. t zijn Harry van der Wolf (69) Zierikzee en Monique Boon- n (32) en Wim Snoodijk (36) Kamperland. Zij verbleven I tijde van de zeebeving alle- ie in Thailand. totaal zijn acht Nederlandse den geteld en dertig landgeno- staan te boek als vermist. In iaise ziekenhuizen liggen nog r gewonden met een Neder- ids paspoort. gina 4 o commentaar gina 5 andere rampen niet vergeten igina 15 uitgelicht van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De FNV dreigt de werkgeversorgani saties uit te sluiten van cen trale overlegrondes met het kabinet als zij zich niet con structiever opstellen. Dat heeft FNV-voorzitter L. de Waal gisteren in zijn nieuw jaarsrede gezegd. „Als de centrale werkgeversor ganisaties niet mee willen in de vernieuwing van de arbeidsver houdingen, dan zijn ze ook niet vanzelfsprekend voor eeuwig een logische partij in de onder handelingen die op centraal ni veau worden gevoerd." Dat heeft wel zijn voorkeur. Volgens De Waal gaat het de werkgevers op dit moment al leen om 'langer werken voor minder geld'. Indien zij alleen 'hun oude stokpaarden blijven berijden' komen zij volgens hem in dezelfde positie terecht als tij dens het centraal overleg van no vember. Toen deed het kabinet in eerste instantie zaken met de bonden en konden de werkgever- organisaties later aanschuiven. De Waal is verder ontevreden over het functioneren van het centraal overleg. Hij wil een 'facelift' van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). Het kabinet benoemt de onafhankelijke kroonleden in de SER te veel op basis van hun politieke kleur, vindt de FNV-voorzitter. Uit de tijd „Op dit moment is de politieke voorkeur, het. lidmaatschap dus van een bepaalde politieke par tij, een belangrijk richtsnoer voor de samenstelling van het kroonledenbestand. Dit lijkt uit de tijd. Het is interessant om mensen te vinden die diepgaan de, liefst wetenschappelijke ken nis hebben van bepaalde maat schappelijke ontwikkelingen of stromingen", aldus De Waal. In de SER zitten naast kroonle den vertegenwoordigers van de vakcentrales en werkgeversvere nigingen. De FNV-voorman her haalt dat het veelgeprezen pol dermodel, dat gekenmerkt wordt door compromissen, de prullenmand in mag. „De FNV wil toé naar een onderhande lingsmodel." De FNV wil boven dien 'selectiever omgaan met het meewerken aan SER-advie- zen'. „Het. heeft geen zin mee te doen als het kabinet toch niet luistert", aldus De Waal. De voorzitter van de grootste vakcentrale van Nederland voor spelt 'moeilijke en keiharde on derhandelingen' met de werkge vers in het komende CAO-sei- zoen. Dit jaar moet het gros van de CAO's in Nederland worden vernieuwd. Op de onderhande lingen ligt een grote druk door de nieuwe regels voor onder meer het prepensioen en de WAO. De FNV-voorman toont zich vechtlustig. „Wij overvragen niet. Wij polari seren niet. Maar we zijn bereid en in staat om de confrontatie met werkgevers aan te gaan. En we zullen die confrontatie win nen. Dat hebben wij vorig jaar geleerd", zegt hij, refererend aan de massale demonstratie op het Amsterdamse Museumplein in oktober. ANP De AIVD-tolk heeft volgens jus titie diverse terreurverdachten gevoelige informatie over lopen de onderzoeken toegespeeld. Daarom zit hij nu al drie maan den 'in alle beperkingen' in het huis van bewaring in Krimpen aan den IJssel. Pas sinds kort mag hij vrouw en kind ontvan gen, maar alleen onder toezicht. Over de strafzaak mag niet wor den gesproken. Een verzoek voor versoepeling van het strenge detentieregime wees de rechtbank af. Er is vrees dat de tolk nieuwe gehei me informatie laat uitlekken en dat andere terrorismeonderzoe- ken worden gefrustreerd. Tegen de wens van justitie was de zit ting gisteren openbaar. Schending Over twee weken besluit de rechtbank of de verdachte en zijn advocaten meer ruimte krij gen om over de strafzaak, te pra ten. Nu durven de verdachte en diens raadslieden niet te praten over het werk bij de AIVD, uit vrees voor schending van staats geheimen. Daar staat maximaal zes jaar celstraf op. Om dezelfde reden durven de ad vocaten ook geen AIVD'ers of andere getuigen te benaderen. „Maar ik moet toch weten wie allemaal toegang had tot de ge heime informatie en wie die mo gelijk heeft gelekt", aldus advo caat M. Pestman. De advocaten en de' verdachte praten nu op 'koet j es-en-kalf j esniveau' De advocaten hebben daarom de garantie geëist dat zij en de AIVD-tolk niet vervolgd wor den voor het geval ze mogelijke staatsgeheimen bespreken. An ders dreigen de raadslieden aan te sturen op ontslag voor rechts vervolging. Het Openbaar Ministerie wei gert vooraf immuniteit te garan deren. GPD (Advertentie) O Noteert u mij vooreen proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voot automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laaisre zes maanden geen proefabonnement gehad. U Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik do krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 19,95). [T per kwartaal met automatische incasso 58,00). CU per jaar met automatische incasso 7.22,50). 8"711688"555530" het alfabet van Zeeland EV-De Centrale Kiescommis- van Oekraïne heeft gisteren icicel verklaard dat Viktor sjtsjenko de presidentsverlcie- igen heeft gewonnen. Daar- eisde weg vrijgemaakt voor i beëdiging als derde presi- itvan een onafhankelijk Oek- dc. Hij kreeg 51,99 procent i de stemmen. Veerse Meer wordt steeds zouter Prinses Joséphine-Charlot- te van België, de moeder van de Luxemburgse groot hertog Henri, is gisteren overleden. De 77-jarigê was een zus van de Bel gische koning Albert. Zij overleed in de vroege och tend in het kasteel van Fischbach in Luxemburg aan kanker. Abbas heeft positieve reacties gekregen op zijn verkie zing van zondag tot president van de Palestijnen. Die heeft bij velen de hoop op vrede in het Midden-Oosten ver groot. De uitslag is gisteren officieel bevestigd door de Pa lestijnse autoriteiten. Abbas is de opvolger van de in november overleden Arafat. De Israëli sche premier wil een ontmoeting met Abbas. de herhaalde verkiezingen 26 december is Viktor Joes- enko gekozen tot president Oekraïne", verkondigde iizitter J. Davidovitsj. Hij ak de verklaring uit aan het de van een bijeenkomst in vvan bijna zeven uur. sjtsjenko's tegenstander; premier Viktor Janoekovitsj, pg 44,2 procent van de stem- JiHij is definitief in het onge- gesteld. ANP/AFP/RTR De politie draagt het stoffelijk overschot van de 18-jarige Jeanny Wagemans uit Born weg van de Maas bij Grevenbicht. door Ron Lanqenveld GREVENBICHT - De Mobiele Eenheid heeft gistermiddag aan de oever van de Maas bij Greven bicht na een urenlange zoek tocht het stoffelijk overschot ge vonden van de 18-jarige Jeanny Wagemans uit Born. Het sinds vrijdagavond vermiste meisje is door een misdrijf om het leven gekomen. De plek waar het lichaam is ge vonden, ligt vlak bij de plaats waar een dag eerder haar jas en Advertentie schoenen werden gevonden. Vol gens familie en vrienden zou de dood van Jeanny te maken heb ben met een onlangs verbroken liefdesrelatie. Haar ex-vriend, een 19-jarige jongen uit Ob- bicht, is zondagmiddag door de politie aangehouden. In Greven bicht pakte de politie een 17-ja- rige jongen op die verdacht wordt van betrokkenheid bij de verdwijning van het meisje. De verdachten worden morgen voorgeleid. Jeanny Wagemans en haar ex-vriend zijn beiden afkomstig uit een aannemersfamilie. De ouders zouden het niet eens zijn met de relatie tussen de twee. Na het beëindigen van hun vriendschap zou de jongen zijn ex diverse keren hinderlijk heb ben gevolgd. Volgens vrienden maakten de twee in het verleden regelmatig afspraakjes in het El- ba-gebied bij Grevenbicht. Wat er vrijdagavond, op de dag van haar verdwijning exact is gebeurd, is nog een raadsel. Het meisje verliet die avond met de foto Marcel van Hoorn/ANP fiets haar ouderlijke woning aan de Bornerkapelstraat met de mededeling dat zij naar een vriendin zou gaan. Daar is zij echter nooit aangekomen. Het meisje heeft op de avond van haar verdwijning een sms-be- richt gestuurd aan haar broer. Ze zou daarin hebben gemeld dat zij was achtervolgd door een blauw busje. Dat busje is die avond,, door jongeren gezien bij de Elba-vijvers aan de Maas in Grevenbicht, waar gisteren het lijk werd gevonden. GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten ROTTERDAM - De AIVD-tolk die in afzondering" vastzit we gens het lekken van staatsgehei men, heeft tijdens zijn voorar rest kans gezien een brief uit het huis van bewaring te smokke len. Door zich voor te doen als een andere gevangene, wist de 34-jarige Nijmegenaar een brief te posten, nota bene aan een ge tuige in zijn eigen strafzaak. Officier van justitie A. Zwane- veld meldde de list gisteren tij dens een pro-formazitting tegen de man voor de Rotterdamse rechtbank. Het incident is extra pijnlijk voor justitie, omdat de verdachte nagenoeg geen con tact met de buitenwereld mag hebben. Het Openbaar Ministe rie en inlichtingendienst AIVD bestempelen de Nijmegenaar als 'staatsgevaarlijk'. Doe 4 weken lang mee met de winterkwis van de PZC en maak kans op fantastische prijzen. De prijzenpot bestaat uit waardecheques die bij de deelnemende adverteerders kunnen worden besteed. tliêfogn": "(nostlhankreteningnummer: PZC-bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In dé colofon leest u er meet over. Kijk öp vvyvw.pic.nl/abpnneren, bel gratis 0B00 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezêrsseivice Antwoordnummer 713:4400 WB Goes. k HOE DOET U MEE Vanaf vandaag staan in het regiokatern van de PZC speciale winterkwis-advertenties. Daarin staan één of meer genummerde antwoorden. Bewaar deze advertenties en antwoorden goed. Met deze antwoorden kunnen de vragen, die op het einde van elke kwisweek in de zaterdagkrant worden gepubliceerd, eenvoudig opgelost worden. In de advertentie op zaterdag wordt tevens duidelijk uitgelegd wat u moet doen en waar u uw oplossing naar toe kunt sturen. Veel succeshet alfabet van Zeeland Handtekening:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1